OpenPublic (7.x-1.0-beta10) - en to ru translation catalogue (103 entries)

en: Home
ru: Главная

en: Title
ru: Заголовок

en: Body
ru: Содержимое

en: user
ru: пользователь

en: Content
ru: Содержимое

en: Author
ru: Автор

en: Read more
ru: Подробнее

en: more
ru: ещё

en: Comments
ru: Комментарии

en: Resources
ru: Ресурсы

en: Login
ru: Логин

en: Reset
ru: Сбросить

en: Feed
ru: Поток данных

en: Help
ru: Справка

en: Summary
ru: Сводка

en: link
ru: ссылка

en: Menu
ru: Меню

en: Teaser
ru: Анонс

en: Issues
ru: Задачи

en: Attachment
ru: Вложение

en:  in
ru:  в

en: Files
ru: Файлы

en: All
ru: Все

en: Block
ru: Блок

en: Header
ru: Шапка

en: Footer
ru: Подвал

en: Gallery
ru: Галерея

en: Thumbnail
ru: Миниатюра

en: Media
ru: Мультимедиа

en: Address
ru: Адрес

en: Desc
ru: По убыванию

en: Downloads
ru: Загрузки

en: Blog
ru: Блог

en: Add new comment
ru: Добавить комментарий

en: Phone Number
ru: Номер телефона

en: Profile
ru: Профиль

en: Defaults
ru: По умолчанию

en: First Name
ru: Имя

en: Last Name
ru: Фамилия

en: Logout
ru: Выход

en: Sort by
ru: Сортировать по

en: Updated date
ru: Дата обновления

en: Department
ru: Департамент

en: Attachments
ru: Вложения

en: Your search yielded no results
ru: По вашему запросу ничего не найдено

en: Features
ru: Особенности

en: author
ru: автор

en: Blogs
ru: Блоги

en: Document
ru: Документ

en: Documents
ru: Документы

en: The username %name has not been activated or is blocked.
ru: Имя пользователя %name не активировано или заблокировано.

en: Login attempt failed for %user.
ru: Ошибка входа в систему для пользователя %user.

en: image
ru: изображение

en: Unpublished
ru: Снято с публикации

en: Photo
ru: Фото

en: Webform
ru: Веб-форма

en: Create a new form or questionnaire accessible to users. Submission results and statistics are recorded and accessible to privileged users.
ru: Создайте новую форму или опросник. Результаты отправления и статистика будут записаны и переданы для просмотра пользователям с соответствующими правами доступа.

en: Apply
ru: Применить

en: Biography
ru: Биография

en: Reply
ru: Ответить

en: Services
ru: Службы

en: Organization
ru: Организация

en: Full Name
ru: Полное имя

en: Offset
ru: Пропустить

en: Skip to main content
ru: Перейти к основному содержанию

en: Sorry, unrecognized username or password. <a href="@password">Have you forgotten your password?</a>
ru: Извините, это имя пользователя или пароль неверны. <a href="@password">Забыли пароль?</a>

en: Related Content
ru: Связанные материалы

en: Not currently used.
ru: В настоящее время не используется.

en: Page Top
ru: Верх страницы

en: Page Bottom
ru: Низ страницы

en: First sidebar
ru: Первая боковая панель

en: Second sidebar
ru: Вторая боковая панель

en: Preface First
ru: Первый пролог

en: Dashboard
ru: Панель управления

en: Main menu
ru: Главное меню

en: Related Terms
ru: Метки

en: Items per page
ru: Элементов на страницу

en: - All -
ru: - Все -

en: Resource
ru: Ресурс

en: Blog entry
ru: Запись в блоге

en: queue
ru: список

en: View panes
ru: Представления-Фрагменты

en: Page top
ru: Верх страницы

en: Page bottom
ru: Низ страницы

en: Sidebar First
ru: Первая боковая панель

en: User menu
ru: Меню пользователя

en: The <em>Main</em> menu is used on many sites to show the major sections of the site, often in a top navigation bar.
ru: Меню основных ссылок показывает главные разделы сайта. Обычно выводятся в виде горизонтальной полосы вверху страницы.

en: Sort By
ru: Сортировать

en: Get Started
ru: Начало работы

en: Branding
ru: Наименование

en: Sidebar Second
ru: Вторая боковая панель

en: Header First
ru: Первый заголовок

en: Header Second
ru: Второй заголовок

en: Preface Second
ru: Второй пролог

en: Preface Third
ru: Третий пролог

en: Footer First
ru: Подвал 1

en: Footer Second
ru: Подвал 2

en: User Bar First
ru: Первая колонка

en: User Bar Second
ru: Вторая колонка

en: Asc
ru: По возрастанию

en: Multimedia
ru: Мультимедиа

en: Latest blog posts
ru: Новые записи в блог

en: Social Media
ru: Социальные сети
