OpenPublish Features (7.x-1.0-alpha1) - en to pt translation catalogue (31 entries)

en: Title
pt: Título

en: Body
pt: Corpo

en: Author
pt: Autor

en: more
pt: mais

en: Article
pt: Artigo

en: Reset
pt: Redefinir

en: Teaser
pt: Chamada

en: Email Address
pt: Endereço de Email

en: All
pt: Tudo

en: Media
pt: Mídia

en: Address
pt: Endereço

en: Desc
pt: Decrescente

en: Phone Number
pt: Número do Telefone

en: Profile
pt: Perfil

en: Defaults
pt: Padrões

en: First Name
pt: Nome

en: Last Name
pt: Sobrenome

en: Caption
pt: Legenda

en: Embedded Video
pt: Vídeo embutido

en: Apply
pt: Aplicar

en: Biography
pt: Biografia

en: Organization
pt: Organização

en: Context
pt: Contexto

en: Offset
pt: Deslocamento

en: Items per page
pt: Itens por página

en: - All -
pt: - Todos -

en: Sort By
pt: Ordenar Por

en: Asc
pt: Ascendente

en: Latest blog posts
pt: Últimos posts do Blog

en: This is set by entering the First and Last name or Organization name. It will be filled in automatically, and used as the display name throughout the site.
pt: Isto é preenchido automaticamente ao se digitar nos campos [NOME] e [SOBRENOME]  ou digitando o nome da ORGANIZAÇÃO e será exibido em todo o site.

en: Provides a base content type for Articles
pt: Fornece um tipo de conteúdo de base para Artigos
