Opigno (7.x-1.20) - en to uk translation catalogue (95 entries)

en: Home
uk: Головна

en: Content
uk: Вміст

en: Group
uk: Група

en: Organic groups
uk: Органічні групи

en: Description
uk: Опис

en: more
uk: ще

en: Administration
uk: Адміністрування

en: Advanced options
uk: Розширені параметри

en: Edit
uk: Редагувати

en: Reset
uk: Скинути

en: Variable
uk: Змінна

en: Settings
uk: Налаштування

en: View
uk: Перегляд

en: Timestamp
uk: Мітка часу

en: User
uk: Користувач

en: Question
uk: Питання

en: All
uk: Все

en: Page
uk: Сторінка

en: Roles
uk: Ролі

en: System
uk: Система

en: State
uk: Стан

en: Desc
uk: Спад

en: Members
uk: Учасники

en: node
uk: матеріал

en: Appearance
uk: Вигляд

en: Role
uk: Роль

en: User login
uk: Вхід

en: Users
uk: Користувачі

en: Tools
uk: Інструменти

en: Sort by
uk: Впорядкувати за

en: ‹ previous
uk: ‹ попередня

en: next ›
uk: наступна ›

en: Edit question
uk: Редагувати питання

en: Apply
uk: Застосувати

en: Manage users
uk: Керувати користувачами

en: « first
uk: « перша

en: last »
uk: остання »

en: Latest activity
uk: Остання активність

en: Offset
uk: Зміщення

en: There are no results to display.
uk: Результати для показу відсутні.

en: User id
uk: ID користувача

en: Teachers
uk: Викладачі

en: You do not have any administrative items.
uk: Ви не маєте жодних адміністративних елементів.

en: Course
uk: Курс

en: Lesson
uk: Урок

en: Post date
uk: Дата публікації

en: Items per page
uk: Елементів на сторінку

en: Node id
uk: Id матеріалу

en: - All -
uk: - Усе -

en: The user id
uk: Ідентифікатор користувача

en: Group id
uk: Ідентифікатор групи

en: Group type
uk: Тип групи

en: Select any filter and click on Apply to see results
uk: Щоб побачити результат, виберіть довільний фільтр і натисніть "Застосувати"

en: Apps
uk: Програми

en: Added variable
uk: Додана змінна

en: Progression
uk: Градієнт

en: Lessons
uk: Заняття

en: Group visibility
uk: Видимість групи

en: Asc
uk: Зрост

en: Master
uk: Головне

en: OG membership
uk: Членство ОГ

en: Also allow !name role to !permission?
uk: Також надати ролі !name повноваження !permission?

en: Course node
uk: Матеріал курсу

en: Round up
uk: Заокруглювати в більший бік

en: Manage menu
uk: Керування меню

en: Opigno Apps
uk: Додатки Opigno

en: Give user a og role
uk: Надати користувачу роль органічної групи

en: The role to be removed
uk: Роль буде видалено

en: The user who get the role
uk: Користувач, що отримає роль

en: Access the Opigno administration pages
uk: Доступ до адміністративних сторінок Opigno

en: Opigno Course Tools
uk: Інструменти курсів Opigno

en: Opigno tools
uk: Інструменти Opigno

en: Student management
uk: Керування студентами

en: Manage Opigno settings and users
uk: Керувати налаштуваннями та користувачами Opigno

en: Manage Opigno courses, quizzes, etc
uk: Керувати курсами, тестами та іншим в Opigno

en: Opigno Core
uk: Ядро Opigno

en: Opigno LMS Core
uk: Ядро Opigno LMS

en: Requiring courses
uk: Обов´язкові курси

en: Lessons allow teachers to assess students and provide slideshows with course content and/or questions.
uk: Заняття допомагают викладачам оцінювати студентів та надавати слайдшоу із матеріалами курсу та запитаннями.

en: Manage platform users
uk: Керувати користувачами платформи

en: Remove user from group
uk: Вилучити користувача з групи

en: Select students to add to the group
uk: Оберіть студентів щоб додати до групи

en: A lesson of type 'theory' can only have slides as content.
uk: Заняття типу «теорія» може містити тільки слайди.

en: Slides inside this lesson
uk: Слайди заняття

en: Add new lesson
uk: Додати нове заняття

en: Sort lessons
uk: Сортувати заняття

en: Training catalogue
uk: Каталог тренінгів

en: Required course
uk: Обов'язковий курс

en: Add a new course
uk: Додати новий курс

en: Manage forums
uk: Керування форумами

en: Lesson completed.
uk: Заняття завершене.

en: The course
uk: Курс

en: Access the Opigno statistics pages
uk: Доступ до статистики Opigno

en: Opigno Statistics
uk: Статистика Opigno

en: Round down
uk: Заокруглювати в менший бік
