Opigno LMS (7.x-1.0-beta7) - en to sv translation catalogue (4949 entries)

en: Home
sv: Hem

en: User interface
sv: Användargränssnitt

en: Title
sv: Titel

en: Body
sv: Brödtext

en: Previous
sv: Föregående

en: Next
sv: Nästa

en: user
sv: användare

en: Show on every page except the listed pages.
sv: Visa på alla sidor förutom de angivna sidorna.

en: Show on only the listed pages.
sv: Visa endast på de angivna sidorna.

en: Pages
sv: Sidor

en: Save configuration
sv: Spara konfiguration

en: Reset to defaults
sv: Återställ till standardvärden

en: enable
sv: aktivera

en: context
sv: sammanhang

en: delete
sv: radera

en: approve
sv: godkänn

en: E-mail
sv: E-post

en: Delete
sv: Radera

en: Submit
sv: Skicka

en: Operations
sv: Funktioner

en: Content
sv: Innehåll

en: 1 post | @count posts
sv[0]: 1 inlägg
sv[1]: @count inlägg

en: Value
sv: Värde

en: Username
sv: Användarnamn

en: Email address
sv: E-postadress

en: Item
sv: Artikel

en: content
sv: innehåll

en: Development
sv: Utveckling

en: Groups
sv: Grupper

en: Group
sv: Grupp

en: Type
sv: Typ

en: Author
sv: Författare

en: Replies
sv: Svar

en: Last Post
sv: Nyaste inlägg

en: Closed
sv: Stängd

en: yes
sv: ja

en: Subscribe to group
sv: Prenumerera på grupp

en: Unsubscribe from group
sv: Sluta prenumerera på grupp

en: Administer the suite of Organic groups modules.
sv: Administrera modulgrupperna Organic groups.

en: List
sv: Lista

en: Subject
sv: Ämne

en: Send email
sv: Skicka e-post

en: Actions
sv: Åtgärder

en: Confirm
sv: Bekräfta

en: Cancel
sv: Avbryt

en: Remove
sv: Ta bort

en: Are you sure you want to join the group %title?
sv: Är du säker på att du vill gå med i gruppen %title?

en: Subscribe
sv: Prenumerera

en: Description
sv: Beskrivning

en: Language
sv: Språk

en: Public
sv: Offentlig

en: Read more
sv: Läs mer

en: more
sv: mer

en: Enable
sv: Aktivera

en: Disable
sv: Inaktivera

en: Access control
sv: Behörighet

en: Article
sv: Artikel

en: Disabled
sv: Ej aktiverad

en: Enabled
sv: Aktiverad

en: footer
sv: sidfot

en: Comments
sv: Kommentarer

en: More
sv: Mer

en: Action
sv: Åtgärd

en: On
sv: På

en: For
sv: För

en: Last Updated
sv: Senast uppdaterad

en: new
sv: nytt

en: Tags
sv: Etiketter

en: Block title
sv: Blocktitel

en: Taxonomy
sv: Taxonomi

en: Yes
sv: Ja

en: No
sv: Nej

en: Content types
sv: Innehållstyper

en: Homepage
sv: Hemsida

en: Home page
sv: Hemsida

en: Download
sv: Ladda ned

en: Go
sv: Gå till

en: view
sv: visa

en: unpublished
sv: ej publicerad

en: updated
sv: uppdaterad

en: Overview
sv: Översikt

en: all
sv: alla

en: File
sv: Fil

en: Tag
sv: Etikett

en: File path
sv: Filsökväg

en: Login
sv: Logga in

en: Advanced options
sv: Fler alternativ

en: Edit
sv: Redigera

en: Date
sv: Datum

en: Size
sv: Storlek

en: Links
sv: Länkar

en: Search
sv: Sök

en: Reset
sv: Återställ

en: None
sv: Ingen

en: Use count
sv: Antal använd

en: Display settings
sv: Inställningar för visning

en: default
sv: förvald

en: This action cannot be undone.
sv: Denna åtgärd kan inte ångras.

en: Number
sv: Tal

en: Message
sv: Meddelande

en: Response
sv: Svar

en: Block settings
sv: Blockinställningar

en: Comment form
sv: Formulär för kommentar

en: User edit form
sv: Redigeringsformulär för användare

en: User contact form
sv: Formulär för kontaktformulär till användare

en: - None -
sv: - Ingen -

en: Country
sv: Land

en: Weight
sv: Vikt

en: The configuration options have been saved.
sv: Inställningarna har sparats.

en: Variable
sv: Variabel

en: Link
sv: Länk

en: Image
sv: Bild

en: Center
sv: Centrerad

en: Container
sv: Grupp

en: Help text
sv: Hjälptext

en: Hierarchy
sv: Hierarki

en: Multiple
sv: Flerval

en: Required
sv: Obligatoriskt

en: Parent
sv: Ovanliggande

en: Parents
sv: Ovanliggande

en: Depth
sv: Djup

en: none
sv: ingen

en: Category
sv: Kategori

en: Settings
sv: Inställningar

en: Add category
sv: Lägg till kategori

en: Feed
sv: Innehållsflöde

en: Name
sv: Namn

en: edit
sv: redigera

en: Import
sv: Importera

en: Book
sv: Bok

en: Export
sv: Exportera

en: Taxonomy term
sv: Taxonomiterm

en: Description field
sv: Beskrivningsfält

en: settings
sv: inställningar

en: Back
sv: Tillbaka

en: Node ID
sv: Nod-ID

en: Field
sv: Fält

en: header
sv: sidhuvud

en: Label
sv: Etikett

en: Preview
sv: Förhandsgranska

en: Save
sv: Spara

en: Help
sv: Hjälp

en: username
sv: användarnamn

en: True
sv: Sant

en: False
sv: Falskt

en: Default
sv: Förvald

en: Background Color
sv: Bakgrundsfärg

en: Summary
sv: Sammanfattning

en: Display a PDF version of this page.
sv: Visar en PDF-version för den här sidan.

en: Update
sv: Uppdatera

en: Open
sv: Öppen

en: Top
sv: Överst

en: Small
sv: Liten

en: Large
sv: Stor

en: Sunday
sv: söndag

en: Monday
sv: måndag

en: Tuesday
sv: tisdag

en: Wednesday
sv: onsdag

en: Thursday
sv: torsdag

en: Friday
sv: fredag

en: Saturday
sv: lördag

en: Core
sv: Kärna

en: Archive
sv: Arkiv

en: Add new
sv: Lägg till ny

en: Schedule
sv: Schemaläggning

en: Time
sv: Tid

en: Views
sv: Vyer

en: Access
sv: Åtkomst

en: Add
sv: Lägg till

en: View
sv: Visa

en: Length
sv: Längd

en: Audio
sv: Ljud

en: Path
sv: Sökväg

en: Filename
sv: Filnamn

en: Vocabularies
sv: Vokabulärer

en: Modules
sv: Moduler

en: Section
sv: Sektion

en: Forum name
sv: Namn på forum

en: Manage
sv: Hantera

en: Refresh
sv: Uppdatera

en: Visible
sv: Synlig

en: Anchor
sv: Ankare

en: Display
sv: Visa

en: Node type
sv: Typ av nod

en: Menu
sv: Meny

en: Advanced settings
sv: Utökade inställningar

en: results
sv: resultat

en: search
sv: sök

en: Teaser
sv: Förhandstitt

en: The username %name does not exist.
sv: Användarnamnet %name finns inte.

en: Event
sv: Händelse

en: Updated
sv: Uppdaterad

en: Theme
sv: Tema

en: Timestamp
sv: Tidsstämpel

en: Keywords
sv: Nyckelord

en: Component
sv: Komponent

en: Last month
sv: Förra månaden

en: Components
sv: Komponenter

en: Statistics
sv: Statistik

en: Advanced search
sv: Avancerad sökning

en: Unknown
sv: Okänd

en: Attachment
sv: Bilaga

en: n/a
sv: inte tillgänglig

en: Upload
sv: Ladda upp

en: Picture
sv: Bild

en: Titles
sv: Titlar

en: Paths
sv: Sökvägar

en: type
sv: typ

en: Mail
sv: E-post

en:  in
sv:  i

en: Before
sv: Före

en: After
sv: Efter

en: Maximum items
sv: Största antal poster

en: Promoted
sv: Visas på startsidan

en: User
sv: Användare

en: Content type
sv: Innehållstyp

en: action
sv: åtgärd

en: Continue
sv: Fortsätt

en: Configure
sv: Konfigurera

en: Email
sv: E-post

en: Files
sv: Filer

en: file
sv: fil

en: User ID
sv: Användar-ID

en: Error
sv: Fel

en: Options
sv: Alternativ

en: Contact
sv: Kontakt

en: Send Email
sv: Skicka e-post

en: no
sv: nej

en: Created
sv: Skapad

en: Node
sv: Nod

en: The subject of the message.
sv: Meddelandets ämnesrad.

en: Number of columns
sv: Antal kolumner

en: Separator
sv: Avskiljare

en: Exclude
sv: Uteslut

en: Horizontal
sv: Horisontell

en: Vertical
sv: Vertikal

en: Are you sure you want to delete %title?
sv: Är du säker på att du vill radera %title?

en: Menu item
sv: Menyval

en: The name of the menu.
sv: Menyns namn.

en: Question
sv: Fråga

en: Answer
sv: Svar

en: Printer-friendly version
sv: Utskriftsvänlig version

en: Update options
sv: Alternativ för uppdatering

en: All
sv: Alla

en: hours
sv: timmar

en: days
sv: dagar

en: Access log
sv: Åtkomstlogg

en: Active
sv: Aktiv

en: Post
sv: Inlägg

en: Last post
sv: Senaste inlägg

en: Submit @name
sv: Lägg till @name

en: Year
sv: År

en: Date format
sv: Datumformat

en: Page title
sv: Sidtitel

en: Override title
sv: Åsidosätt titel

en: CSS class
sv: CSS-klass

en: Display links
sv: Visa länkar

en: Page
sv: Sida

en: Pager ID
sv: Pager-ID

en: View arguments
sv: Argument för vy

en: Bottom
sv: Längst ned

en: Taxonomy terms
sv: Taxonomitermer

en: Breadcrumb
sv: Länkstig

en: Site name
sv: Webbplatsens namn

en: Site slogan
sv: Webbplatsens slogan

en: Node types
sv: Nodtyper

en: User settings
sv: Användarinställningar

en: Public registrations
sv: Offentliga registreringar

en: Only site administrators can create new user accounts.
sv: Endast webbplatsens administratörer kan skapa nya användarkonton.

en: Not found
sv: Hittades ej

en: Module
sv: Modul

en: Off
sv: Av

en: Allowed
sv: Tillåten

en: Always
sv: Alltid

en: Never
sv: Aldrig

en: Your changes have been saved.
sv: Dina ändringar har sparats.

en: Up to date
sv: Aktuell

en: Header
sv: Sidhuvud

en: Footer
sv: Sidfot

en: Inline
sv: Löpande

en: Input filters
sv: Inmatningsfilter

en: Recipients
sv: Mottagare

en: Selected
sv: Vald

en: Hourly threshold
sv: Tröskelvärde per timme

en: Your name
sv: Ditt namn

en: Read message
sv: Läs meddelande

en: Private messages
sv: Privata meddelanden

en: Private message settings
sv: Inställningar för privata meddelanden

en: Inbox
sv: Inkorg

en: Menu link
sv: Menylänk

en: To
sv: Till

en: Preview message
sv: Förhandsgranska meddelande

en: From
sv: Från

en: Aggregator category
sv: Kategori för insamlare

en: Aggregator feed
sv: Flöde för nyhetssamlare

en: Feed description
sv: Beskrivning av nyhetsflöde

en: Aggregator item
sv: Objekt för nyhetssamlare

en: Source URL
sv: Källa till webbadress

en: Custom
sv: Anpassad

en: Roles
sv: Roller

en: Revision ID
sv: Versions-ID

en: Comment
sv: Kommentar

en: Comment ID
sv: Kommentarens ID

en: Hostname
sv: Värdnamn

en: Score
sv: Poäng

en: Published
sv: Publicerad

en: Signature
sv: Signatur

en: Filter
sv: Filtrera

en: Location
sv: Plats

en: Group ID
sv: Grupp-ID

en: Promoted to front page
sv: Visas på startsidan

en: Sticky at top of lists
sv: Alltid överst i listan

en: Log message
sv: Loggmeddelande

en: URL alias
sv: URL-alias

en: Poll duration
sv: Undersökningens varaktighet

en: Poll votes
sv: Röster för undersökning

en: Session ID
sv: Sessionens ID

en: File ID
sv: Filens ID

en: File name
sv: Filnamn

en: File size
sv: Filstorlek

en: Vocabulary
sv: Vokabulär

en: Vocabulary ID
sv: Vokabulärets ID

en: Term ID
sv: Termens ID

en: Term name
sv: Termens namn

en: Role name
sv: Rollnamn

en: E-mail address
sv: E-postadress

en: Member since
sv: Medlem sedan

en: Last access
sv: Senast åtkomst

en: Last login
sv: Senaste inloggning

en: Time zone
sv: Tidszon

en: Message type
sv: Meddelandetyp

en: Severity
sv: Grad

en: Field name
sv: Fältnamn

en: Fields
sv: Fält

en: Widget type
sv: Typ av widget

en: Contains
sv: Innehåller

en: Does not contain
sv: Innehåller inte

en: Is less than
sv: Är mindre än

en: Is less than or equal to
sv: Är mindre än eller lika med

en: Is equal to
sv: Är lika med

en: Is greater than or equal to
sv: Är större än eller lika med

en: Is greater than
sv: Är större än

en: Is not equal to
sv: Är inte lika med

en: Average
sv: Genomsnitt

en: Count
sv: Antal

en: Overridden
sv: Åsidosatt

en: Conditions
sv: Villkor

en: Watchdog
sv: Övervakning

en: Mode
sv: Läge

en: Warning
sv: Varning

en: Items
sv: Poster

en: Last update
sv: Senaste uppdatering

en: %time ago
sv: %time sedan

en: Nodes
sv: Noder

en: Advanced
sv: Utökad

en: Sort order
sv: Sorteringsordning

en: Up
sv: Upp

en: Performance
sv: Prestanda

en: Width
sv: Bredd

en: Height
sv: Höjd

en: This field is required.
sv: Detta fält är obligatoriskt.

en: Maximum
sv: Största

en: Scale
sv: Skala

en: Medium
sv: Mellan

en: Sortable
sv: Sorteringsbar

en: Caching
sv: Cachning

en: Month
sv: Månad

en: Details
sv: Detaljer

en: Load
sv: Ladda

en: End Date
sv: Slutdatum

en: Unlimited
sv: Obegränsad

en: Current
sv: Nuvarande

en: State
sv: Läge

en: Terms
sv: Termer

en: email
sv: e-post

en: Desc
sv: Fallande

en: Code
sv: Kod

en: Owner
sv: Ägare

en: Recipient
sv: Mottagare

en: OR
sv: ELLER

en: security
sv: säkerhet

en: Members
sv: Medlemmar

en: node
sv: nod

en: General
sv: Allmän

en: browse
sv: bläddra

en: Cleanup
sv: Städa upp

en: Time limit
sv: Tidsgräns

en: Calendar
sv: Kalender

en: Example
sv: Exempel

en: Method
sv: Metod

en: Recent posts
sv: Nya inlägg

en: Recent posts for %1
sv: Nya inlägg från %1

en: Week
sv: Vecka

en: Day
sv: Dag

en: Table
sv: Tabell

en: Start
sv: Från

en: Now
sv: Nu

en: All views
sv: Alla visningar

en: Start date
sv: Startdatum

en: End date
sv: Slutdatum

en: more info
sv: mer info

en: Default path pattern (applies to all vocabularies with blank patterns below)
sv: Standardmönster för sökvägar (gäller för alla vokabulär utan eget mönster nedan)

en: Pattern for all %vocab-name paths
sv: Mönster för alla sökvägar till %vocab-name

en: Pattern for forums and forum containers
sv: Mönster för forum och forumgrupper

en: Pattern for user account page paths
sv: Mönster för sökvägar till användarsidor

en: Pattern for blog page paths
sv: Mönster för sökvägar till bloggsidor

en: Verbose
sv: Detaljerad

en: Display alias changes (except during bulk updates).
sv: Visa ändringar av alias (förutom under massuppdateringar).

en: Replace by separator
sv: Ersätt med avskiljare

en: Maximum alias length
sv: Längsta längd för alias

en: Maximum component length
sv: Längsta längd för komponent

en: Update action
sv: Åtgärd för uppdatering

en: Strings to Remove
sv: Strängar att ta bort

en: Provides a mechanism for modules to automatically generate aliases for the content they manage.
sv: Tillhandahåll en mekanism för moduler att automatiskt generera alias för innehållstypen som de handhar.

en: !time ago
sv: !time sedan

en: Other
sv: Övriga

en: Align
sv: Justera

en: Navigation
sv: Navigering

en: Basic
sv: Grundläggande

en: Appearance
sv: Utseende

en: Logo URL
sv: URL till logga

en: Repeat
sv: Upprepa

en: access content
sv: komma åt innehåll

en: List type
sv: Typ av lista

en: Attributes
sv: Egenskaper

en: Role
sv: Roll

en: Select all
sv: Välj alla

en: User login
sv: Användarinloggning

en: Link text
sv: Länktext

en: Add new comment
sv: Lägg till ny kommentar

en: Destination
sv: Mål

en: Class
sv: Klass

en: String
sv: Sträng

en: Case
sv: Skiftläge

en: External
sv: Extern

en: Users
sv: Användare

en: Minimum cache lifetime
sv: Minsta tid en cachad sida sparas

en: Referrer
sv: Hänvisad från

en: Exists
sv: Existerar

en: @site is currently under maintenance. We should be back shortly. Thank you for your patience.
sv: @site underhålls för närvarande. Vi bör vara tillbaka inom kort. Tack för ert tålamod.

en: Default front page
sv: Förvald startsida

en: Both
sv: Båda

en: Last
sv: Sista

en: Maximum length
sv: Längsta längd

en: Save changes
sv: Spara ändringar

en: Robots META tags
sv: META-taggar för robotar

en: Add noindex
sv: Lägg till noindex (inget index)

en: Add nofollow
sv: Lägg till nofollow (följ inte efter)

en: Add noarchive
sv: Lägg till noarchive (inget arkiv)

en: Printer-friendly pages
sv: Utskriftsvänliga sidor

en: Redirect
sv: Omdirigera

en: Anonymous
sv: Gäst

en: <All>
sv: <Alla>

en: Tools
sv: Verktyg

en: Edit view
sv: Redigera vy

en: Clone
sv: Klona

en: Administer views
sv: Administrera vyer

en: Existing Views
sv: Befintliga vyer

en: Default Views
sv: Förvalda vyer

en: Ascending
sv: Stigande

en: Descending
sv: Fallande

en: Normal menu item
sv: Vanligt menyval

en: Down
sv: Ned

en: Arguments
sv: Argument

en: Filters
sv: Filter

en: Optional
sv: Valfritt

en: Exposed Filters
sv: Exponerade filter

en: Order
sv: Ordning

en: Add criteria
sv: Lägg till kriterium

en: View name must be alphanumeric or underscores only.
sv: Namnet på vyn får enbart bestå av vara alfanumeriskt tecken eller understreck.

en: Recent comments
sv: Senaste kommentarer

en: Node: ID
sv: Nod: ID

en: Random
sv: Slumpvis

en: Uncategorized
sv: Ej kategoriserad

en: Plain
sv: Enkel

en: Integer
sv: Heltal

en: IP Address
sv: IP-adress

en: Send to
sv: Skicka till

en: Basic settings
sv: Grundläggande inställningar

en: Latest
sv: Senaste

en: Last checked
sv: Senast kontrollerad

en: Basic setup
sv: Grundläggande inställningar

en: Allow users to choose default
sv: Låter användarna kunna välja förvalt

en: false
sv: falskt

en: true
sv: sant

en: Show if the following PHP code returns <code>TRUE</code> (PHP-mode, experts only).
sv: Visa om följande PHP-kod returnerar <code>TRUE</code> (PHP-läge, bara för experter).

en: Buttons and plugins
sv: Knappar och insticksprogram

en: Editor appearance
sv: Redigerarens utseende

en: Toolbar location
sv: Verktygslådans placering

en: Path location
sv: Plats för sökväg

en: Enable resizing button
sv: Aktivera knappen storleksförändring

en: Block formats
sv: Blockformat

en: Cleanup and output
sv: Rensa upp och skicka

en: Verify HTML
sv: Verifiera HTML

en: Preformatted
sv: Förformaterat

en: Convert &lt;font&gt; tags to styles
sv: Konvertera taggar av typen &lt;font&gt; till stilmallen

en: Remove linebreaks
sv: Ta bort radbrytningar

en: Apply source formatting
sv: Applicera källkodsformatering

en: Editor CSS
sv: Redigerarens CSS

en: CSS path
sv: Sökväg till CSS

en: CSS classes
sv: Stilmallsklasser

en: Profile
sv: Profil

en: Process
sv: Behandla

en: Close
sv: Stäng

en: Term description
sv: Termens beskrivning

en: Edit group
sv: Redigera grupp

en: fields
sv: fält

en: Save settings
sv: Spara inställningar

en: Datestamp
sv: Datumstämpel

en: Operation
sv: Funktion

en: reply
sv: svara

en: unanswered
sv: obesvarad

en: Duration
sv: Varaktighet

en: Word count
sv: Antal ord

en: Tracker
sv: Spårare

en: Defaults
sv: Förvalt

en: Notifications
sv: Aviseringar

en: 1 Day
sv: 1 dag

en: 2 Days
sv: 2 dagar

en: 3 Days
sv: 3 dagar

en: 4 Days
sv: 4 dagar

en: 5 Days
sv: 5 dagar

en: 6 Days
sv: 6 dagar

en: Do nothing
sv: Gör ingenting

en: Folder
sv: Mapp

en: Common settings
sv: Gemensamma inställningar

en: with comments
sv: med kommentarer

en: without comments
sv: utan kommentarer

en: Sort by
sv: Sortera efter

en: Created date
sv: Skapad datum

en: Updated date
sv: Uppdaterad datum

en: comments
sv: kommentarer

en: Full
sv: Fullständig

en: 1 new | @count new
sv[0]: 1 nytt
sv[1]: @count nya

en: Default language
sv: Förvalt språk

en: Condition
sv: Villkor

en: Rules
sv: Regler

en: Full name
sv: Fullständigt namn

en: Add user
sv: Lägg till användare

en: Regular expression
sv: Reguljärt uttryck

en: Size of textfield
sv: Storlek på textfält

en: Authoring information
sv: Författarinformation

en: Leave blank for %anonymous.
sv: Lämna detta tomt för %anonymous.

en: Group members
sv: Gruppmedlemmar

en: Hidden
sv: Dold

en: Approved
sv: Godkänd

en: Forum statistics
sv: Statistik för forum

en: Root
sv: Rot

en: Undefined
sv: Ej definierad

en: Pending
sv: Väntar på

en: seconds
sv: sekunder

en: minutes
sv: minuter

en: Show
sv: Visa

en: Enter one page per line as Drupal paths. The '*' character is a wildcard. Example paths are %blog for the blog page and %blog-wildcard for every personal blog. %front is the front page.
sv: Ange en sida per rad i form av Drupalsökvägar. Jokertecken är "*". Sökvägsexempel: %blog för bloggsidan och %blog-wildcard för alla personliga bloggar. %front är startsidan.

en: Other queries
sv: Andra frågor

en: Key
sv: Nyckel

en: Link to node
sv: Länka till nod

en: Printer-friendly
sv: Utskriftsvänlig

en: Display a printer-friendly version of this page.
sv: Visa en utskriftsvänlig version av den här sidan.

en: Printer-friendly page link
sv: Utskriftsvänlig sidlänk

en: Printer-friendly URLs list
sv: Utskriftvänlig visning av webbadresser

en: Open the printer-friendly version in a new window
sv: Öppna den utskriftsvänliga versionen i ett nytt fönster.

en: Setting this option will make the printer-friendly version open in a new window/tab.
sv: Används den här inställningen öppnas den utskriftsvänliga versionen i ett nytt fönster/flik.

en: Send to printer
sv: Skicka till skrivare

en: Automatically calls the browser's print function when the printer-friendly version is displayed.
sv: Kalla automatiskt på webbläsarens utskriftsfunktion när den utskriftsvänliga versionen visas.

en: Display source URL
sv: Visa källans webbadress

en: When this option is selected, the URL for the original page will be displayed at the bottom of the printer-friendly version.
sv: När det här alternativet är valt kommer webbadressen för originalsidan att visas längst ned på den utskriftvänliga versionen.

en: Add current time/date to the source URL
sv: Lägg till aktuell tid/datum till webbadressens källa.

en: Display the current date and time in the Source URL line.
sv: Visa det aktuella datumet och tiden i källan till webbadressen.

en: Force use of node ID in source URL
sv: Tvinga användning av nodens ID i webbadressen källa

en: Drupal will attempt to use the page's defined alias in case there is one. To force the use of the fixed URL, activate this option.
sv: Drupal kommer att försöka använda sidans definierade alias om det finns något. Aktivera den här inställningen för att tvinga användandet av fastställd webbadress.

en: Instruct robots to not index printer-friendly pages. Recommended for good search engine karma.
sv: Instruera robotar att inte indexera utskriftsvänliga sidor. Rekommenderas för att underlätta för sökmotorerna.

en: Instruct robots to not follow outgoing links on printer-friendly pages.
sv: Instruera robotar att inte följa utgående länkar på utskriftsvänliga sidor.

en: Non-standard tag to instruct search engines to not show a "Cached" link for your printer-friendly pages. Recognized by Googlebot.
sv: Icke standardiserad tagg för att instruera sökmotorer att inte visa "cachade" länkar för dina utskriftsvänliga sidor. Känns igen av Googlebot.

en: Timer
sv: Tidur

en: Change
sv: Ändra

en: English
sv: Engelska

en: in
sv: i

en: Messages
sv: Meddelanden

en: Edit term
sv: Redigera term

en: Tokens
sv: Ersättningstecken

en: Token
sv: Ersättningstecken

en: <p>View complete documentation at !link.</p>
sv: <p>Visa fullständig dokumentation på !link.</p>

en: Calendar Legend
sv: Teckenförklaring till kalender

en: Switch
sv: Byt

en: Week of @date
sv: Vecka för @date

en: Feeds
sv: Innehållsflöden

en: ago
sv: sedan

en: 1 item | @count items
sv[0]: 1 artikel
sv[1]: @count artiklar

en: Clear
sv: Rensa

en: menu
sv: meny

en: Pager position
sv: Position av paginerare

en: ‹ previous
sv: ‹ föregående

en: next ›
sv: nästa ›

en: No items selected.
sv: Inga inlägg valda.

en: The update has been performed.
sv: Uppdateringen har genomförts.

en: Node title
sv: Titel för nod

en: update
sv: uppdatera

en: locked
sv: låst

en: Titles only
sv: Endast titlar

en: Full text
sv: Fulltext

en: Feed settings
sv: Inställningar för flöde

en: Manual
sv: Manuell

en: Source
sv: Källa

en: Date/Time
sv: Datum/Tid

en: Display all menu items
sv: Visa alla menyval

en: You
sv: Du

en: you
sv: dig

en: Add new group
sv: Lägg till ny grupp

en: published
sv: publicerad

en: Select a date
sv: Välj ett datum

en: The changes have been saved.
sv: Ändringarna har sparats.

en: Refine
sv: Filtrera

en: Undo
sv: Ångra

en: Search results
sv: Sökresultat

en: Your search yielded no results
sv: Din sökning gav inget resultat

en: Front page
sv: Startsida

en: Visitors can create accounts and no administrator approval is required.
sv: Besökare kan skapa nya användarkonton utan godkännande från en administratör.

en: unlimited
sv: obegränsad

en: Replacement patterns
sv: Ersättningsmönster

en: Deleted
sv: Borttaget

en: Display name
sv: Visningsnamn

en: Languages
sv: Språk

en: Features
sv: Funktioner

en: Replace
sv: Ersätt

en: Topics
sv: Ämnen

en: Available tokens
sv: Tillgängliga ersättningstecken

en: Today
sv: Idag

en: Yesterday
sv: Igår

en: Add file
sv: Lägg till fil

en: Publishing options
sv: Publiceringsalternativ

en: Create new revision
sv: Skapa ny version

en: First
sv: Första

en: Query
sv: Databasfråga

en: Moderate
sv: Moderera

en: Search fields
sv: Sökfält

en: Font size
sv: Teckenstorlek

en: Configure block
sv: Konfigurera block

en: Block name
sv: Blocknamn

en: Site's time zone
sv: Webbplatsens tidszon

en: Date's time zone
sv: Datumets tidszon

en: No time zone conversion
sv: Ingen tidszonskonvertering

en: Hour
sv: Timma

en: Minute
sv: Minut

en: Second
sv: Sekund

en: Select list
sv: Rullgardinsmeny

en: Text field
sv: Textfält

en: Dates without hours granularity must not use any timezone handling.
sv: Datum utan noggrannhet för timmar får inte använda någon hantering av tidszoner.

en: Granularity
sv: Noggrannhet

en: Time zone handling
sv: Hantering av tidszon

en: Target type
sv: Måltyp

en: Date field
sv: Datumfält

en: Posts
sv: Inlägg

en: Organic groups access control
sv: Åtkomstkontroll för Organic groups

en: Alignment
sv: Placering

en: Link label
sv: Länkens etikett

en: author
sv: författare

en: unchanged content
sv: innehåll är oförändrat

en: unchanged user
sv: användare är oförändrad

en: Entity
sv: Objekt

en: AND
sv: OCH

en: None.
sv: Ingen.

en: Fixed
sv: Fast

en: Revert
sv: Återställ

en: Negate
sv: Negera

en: Empty
sv: Töm

en: Import failed.
sv: Importering misslyckades.

en: created content
sv: innehåll skapades

en: updated content
sv: innehåll uppdaterades

en: Note that if drupal's page cache is enabled, this event won't be generated for pages served from cache.
sv: Observera att om Drupals sidcachning är aktiverat kommer inte denna händelse att genereras för sidor expedierade från cache.

en: viewed content
sv: innehåll visades

en: deleted content
sv: innehåll raderades

en: Existing system path
sv: Befintlig systemsökväg

en: Create or delete a content's URL alias
sv: Skapa eller radera ett innehålls URL-alias

en: Leave it empty to delete URL aliases pointing to the given path alias.
sv: Lämna tomt för att radera URL-alias som pekar till det givna sökvägsaliaset.

en: Leave it empty to delete URL aliases pointing to the given system path.
sv: Lämna tomt för att radera URL-alias som pekar mot den givna systemsökvägen.

en: Greater than
sv: Större än

en: Equal to
sv: Lika med

en: Less than
sv: Mindre än

en: Page redirect
sv: Vidarebefordra till sida

en: WARNING: This may cause problems if there are too many users of these roles on your site, as your server may not be able to handle all the mail requests all at once.
sv: VARNING: Detta kan orsaka prolem om det finns för många användare för dessa roller på din webbplats, eftersom din server kanske inte kan hantera alla e-postförfrågningar på en och samma gång.

en: The mail's subject.
sv: E-postmeddelandets ämne.

en: The mail's message body.
sv: E-postmeddelandets brödtext.

en: Notice
sv: Notering

en: registered user
sv: användare registrerades

en: updated user
sv: användare uppdaterades

en: viewed user
sv: användare visades

en: deleted user
sv: användare raderades

en: User has logged in
sv: Användare har loggat in

en: logged in user
sv: inloggad användare

en: User has logged out
sv: Användare har loggat ut

en: logged out user
sv: utloggad användare

en: User has role(s)
sv: Användare har roll(er)

en: Whether the user has the selected role(s).
sv: Huruvida användare har den givna rollen/rollerna eller ej.

en: any
sv: någon

en: Add user role
sv: Lägg till användarroll

en: Remove user role
sv: Ta bort användarroll

en: Execute custom PHP code
sv: Kör anpassad PHP-kod

en: PHP code
sv: PHP-kod

en: Log out
sv: Logga ut

en: views
sv: vyer

en: The settings have not been saved because of the errors.
sv: Inställningarna har inte sparats på grund av felen.

en: Open in new window
sv: Öppna i ett nytt fönster

en: First day of week
sv: Första dagen i veckan

en: Autocomplete taxonomy
sv: Automatiskt kompletterande taxonomi

en: Left
sv: Vänster

en: Right
sv: Höger

en: What links here
sv: Vad som länkar hit

en: Seconds
sv: Sekunder

en: Info
sv: Information

en: Fade
sv: Tona

en: Slide
sv: Glida

en: Slow
sv: Långsam

en: Fast
sv: Snabb

en: People
sv: Personer

en: Site information
sv: Information om webbplatsen

en: Blocked
sv: Spärrad

en: or
sv: eller

en: Results
sv: Resultat

en: open
sv: pågående

en: Promote
sv: Lansera

en: Convert
sv: Konvertera

en: Requirements
sv: Krav

en: Parent term
sv: Ovanliggande term

en: Parent terms
sv: Ovanliggande termer

en: Style
sv: Stil

en: Forums
sv: Forum

en: Link style
sv: Stil på länk

en: Superscript
sv: Upphöjd

en: Other groups
sv: Övriga grupper

en: revert
sv: återställ

en: Revision
sv: Version

en: Missing
sv: Saknas

en: Mark all topics read
sv: Märk alla trådar som lästa

en: Mark all forums read
sv: Märk alla forum som lästa

en: Permissions
sv: Behörigheter

en: Your settings have been saved.
sv: Dina inställningar har sparats.

en: All tags
sv: Alla etiketter

en: Last modified
sv: Senast ändrad

en: on
sv: på

en: Reversed
sv: Omvänd

en: Changed
sv: Ändrad

en: Date created
sv: Datum för skapande

en: Failed
sv: Misslyckades

en: Reverse
sv: Omvänd

en: This action cannot be undone
sv: Denna åtgärd kan inte ångras

en: Forbidden
sv: Otillåten

en: Interval
sv: Intervall

en: User name
sv: Användarnamn

en: Length of trimmed posts
sv: Längden på förkortade inlägg

en: The maximum number of characters used in the trimmed version of a post. Drupal will use this setting to determine at which offset long posts should be trimmed. The trimmed version of a post is typically used as a teaser when displaying the post on the main page, in XML feeds, etc. To disable teasers, set to 'Unlimited'. Note that this setting will only affect new or updated content and will not affect existing teasers.
sv: Det största antalet tecken som används i den förkortade versionen av ett inlägg. Drupal använder denna inställning för att fastställa var långa inlägg ska kapas. Den förkortade versionen av ett inlägg används företrädesvis som ingress när inlägget visas på framsidan, i XML-flöden osv. För att stänga av ingresser, välj "Obegränsat". Observera att detta val bara påverkar nytt eller uppdaterat innehåll och inte befintliga ingresser.

en: Not published
sv: Inte publicerad

en: File settings
sv: Inställningar för filer

en: Menu settings
sv: Inställningar för meny

en: Color scheme
sv: Färgschema

en: Blue Lagoon
sv: Blå lagun

en: Unformatted
sv: Oformaterad

en: Download link
sv: Nedladdningslänk

en: @type: deleted %title.
sv: @type: raderade %title.

en: RSS Feed
sv: RSS-flöde

en: New comments
sv: Nya kommentarer

en: New
sv: Ny

en: Relationships
sv: Relationer

en: Relationship
sv: Relation

en: relationships
sv: relationer

en: Oldest first
sv: Äldsta först

en: Basic information
sv: Grundläggande information

en: Sort criteria
sv: Sorteringskriterier

en: Base path
sv: Grundsökväg

en: Parent menu item
sv: Ovanliggande menyval

en: Jump Menu
sv: Snabbvalsmeny

en: Themes
sv: Teman

en: Translations
sv: Översättningar

en: comment
sv: kommentar

en: Join
sv: Gå med

en: Unpublished
sv: Ej publicerad

en: Loading...
sv: Laddar...

en: !name field is required.
sv: Fältet !name är obligatoriskt.

en: Default weight
sv: Förvald vikt

en: Comment settings
sv: Inställningar för kommentarer

en: unblock
sv: häv spärr

en: Sticky
sv: Klistrad

en: You are here
sv: Du är här

en: Default options
sv: Standardval

en: TRUE
sv: SANT

en: FALSE
sv: FALSKT

en: cancel
sv: avbryt

en: Tabs
sv: Flikar

en: Processing
sv: Bearbetar

en: Finished
sv: Avslutat

en: disable
sv: inaktivera

en: Output format
sv: Utmatningsformat

en: Storage
sv: Lagring

en: date
sv: datum

en: Limits
sv: Begränsningar

en: Shortcuts
sv: Genvägar

en: Advanced Options
sv: Utökade alternativ

en: Default value
sv: Förvalt värde

en: Timezone
sv: Tidszon

en: Questions
sv: Frågor

en: Anonymous user
sv: Anonym användare

en: The name used to indicate anonymous users.
sv: Beteckningen på anonyma användare.

en: The home page displays content from this relative URL. If unsure, specify "node".
sv: Startsidan visar innehåll från denna relativa URL. Om du är osäker, ange "node".

en: Reason
sv: Orsak

en: Apply
sv: Verkställ

en: Edit translation
sv: Redigera översättning

en: Not translated
sv: Ej översatt

en: Select
sv: Välj

en: Translatable
sv: Översättningsbar

en: Examples
sv: Exempel

en: Join group
sv: Gå med i grupp

en: Leave group
sv: Lämna grupp

en: Add members
sv: Lägg till medlemmar

en: Edit page
sv: Redigera sida

en: Show blocks
sv: Visa block

en: Group description
sv: Gruppbeskrivning.

en: You must select a node.
sv: Du måste välja en nod.

en: Enter the terms you wish to search for.
sv: Ange de termer du vill söka efter.

en: No style
sv: Ingen stil

en: Bold
sv: Fet

en: Copy
sv: Kopiera

en: Variables
sv: Variabler

en: Delete role
sv: Radera roll

en: PHP Code
sv: PHP-kod

en: Toggle
sv: Skifta

en: Simple
sv: Enkel

en: Relationship type
sv: Typ av relation

en: Multilingual system
sv: Flerspråkigt system

en: Strings
sv: Strängar

en: Synchronize translations
sv: Synkronisera översättningar

en: Select which fields to synchronize for all translations of this content type.
sv: Välj vilka fält som skall synkroniseras för alla översättningar av denna innehållstyp.

en: Translation
sv: Översättning

en: Translation status
sv: Status för översättning

en: Blocks
sv: Block

en: Save blocks
sv: Spara block

en: If the PHP-mode is chosen, enter PHP code between %php. Note that executing incorrect PHP-code can break your Drupal site.
sv: Om PHP är valt skriver du PHP-kod mellan %php. Observera att felaktig PHP-kod kan förstöra din Drupal-webbplats när den körs.

en: Menus
sv: Menyer

en: A valid date is required for %title.
sv: Ett giltig datum krävs för %title.

en: A Date API that can be used by other modules.
sv: Ett API för datumhantering som kan användas av andra moduler.

en: The Strtotime default value is invalid.
sv: Det förvalda värdet för Strtotime är ogiltigt.

en: Relative
sv: Relativt

en: Above
sv: Ovanför

en: Within
sv: Inom

en: Position of date part labels
sv: Position av etiketter för datumets delar

en: User's time zone
sv: Användarens tidszon

en: @min and @max
sv: @min och @max

en: Store a date in the database as an ISO date, recommended for historical or partial dates.
sv: Spara ett datum i databasen som ISO-datum, rekommenderat för historiska eller partiella datum.

en: Store a date in the database as a datetime field, recommended for complete dates and times that may need timezone conversion.
sv: Lagra ett datum i databasen som ett tidsdatumfält, rekommenderas för komplett datum och tider som kan behöva konvertering av tidszon.

en: Enables jquery popup calendars and time entry widgets for selecting dates and times.
sv: Aktiverar JQuery popupkalender och gränssnittskomponenter för tidsinlägg för att välja datum och tid.

en: Until
sv: Till

en: Every
sv: Varje

en: Third
sv: Tredje

en: Fourth
sv: Fjärde

en: Fifth
sv: Femte

en: A Date Repeat API to calculate repeating dates and times from iCal rules.
sv: Ett Date Repeat API för att räkna ut upprepande datum och tider från iCalregler.

en: Default time zone
sv: Förvald tidszon

en: Add another item
sv: Lägg till ytterligare alternativ

en: Manage fields
sv: Hantera fält

en: Add field
sv: Lägg till fält

en: Text area
sv: Textområde

en: Used in
sv: Används i

en: The update has encountered an error.
sv: Uppdateringen stötte på ett fel.

en: 1 item successfully processed: | @count items successfully processed:
sv[0]: 1 inlägg behandlades utan problem:
sv[1]: @count inlägg behandlades utan problem:

en: Export data
sv: Exportera data

en: Import data
sv: Importera data

en: Fieldgroup
sv: Fältgrupp

en: Provide a comma separated list of arguments to pass to the view.
sv: Ange en kommaseparerad lista av argument att skicka till vyn.

en: Decimal
sv: Decimaltal

en: Minimum
sv: Lägsta

en: Form
sv: Formulär

en: Debug
sv: Felsök

en: Exceptions
sv: Undantag

en: years
sv: år

en: 1 minute
sv: 1 minut

en: Permission
sv: Behörighet

en: Grid
sv: Rutnät

en: Redo
sv: Upprepa

en: Italic
sv: Kursiv

en: Editor
sv: Redigerare

en: Hide
sv: Dölj

en: Date range
sv: Intervall för datum

en: Date - newest first
sv: Datum - nyaste först

en: Date - oldest first
sv: Datum - äldsta först

en: Participants
sv: Deltagare

en: Global
sv: Globalt

en: Save role
sv: Spara roll

en: Source code
sv: Källkod

en: Menu link title
sv: Titel på menylänken

en: The menu system stores system paths only, but will use the URL alias for display. %link_path has been stored as %normal_path
sv: Menysystemet lagrar enbart systemsökvägar, men kommer att använda URL-aliaset för visning. %link_path har lagrats som %normal_path

en: OG settings
sv: OG-inställningar

en: Image gallery
sv: Bildgalleri

en: Do not show
sv: Visa inte

en: Profiles
sv: Profiler

en: Classes
sv: Klasser

en: Subscript
sv: Nedsänkt

en: Indent
sv: Indentera

en: Outdent
sv: Minska indrag

en: Unlink
sv: Ta bort länk

en: Thread
sv: Tråd

en: Reply
sv: Besvara

en: Hot topic threshold
sv: Tröskelvärde för hett ämne

en: Topics per page
sv: Ämnen per sida

en: Posts - most active first
sv: Inlägg - mest aktiva först

en: Posts - least active first
sv: Inlägg - minst aktiva först

en: URL path settings
sv: Inställningar för URL-alias

en: Title text
sv: Text för titel

en: From name
sv: Från namn

en: Distinct
sv: Distinkt

en: Order by
sv: Sortera på

en: Uppercase
sv: Versaler

en: Extension
sv: Filändelse

en: Space
sv: Blanksteg

en: Keys
sv: Nycklar

en: Unavailable
sv: Ej tillgänglig

en: The automatically generated alias %original_alias conflicted with an existing alias. Alias changed to %alias.
sv: Det automatiskt genererade aliaset %original_alias hamnade i konflikt med ett existerande alias. Alias ändrades till %alias.

en: Pattern for all @node_type paths
sv: Mönster för alla sökvägar av typen @node_type

en: Delete aliases
sv: Radera alias

en: Automatic alias
sv: Automatiskt alias

en: Character used to separate words in titles. This will replace any spaces and punctuation characters. Using a space or + character can cause unexpected results.
sv: Tecken som används för att separera ord i titlar. Detta kommer ersätta alla mellanrum och skiljetecken. Används tecken som mellanslag eller + kan det orsaka oväntat resultat.

en: Character case
sv: Gemener eller versaler

en: Leave case the same as source token values.
sv: Spara gemener/versaler enligt källa.

en: Change to lower case
sv: Ändra till gemener

en: Do nothing. Leave the old alias intact.
sv: Gör inget. Lämna gamla alias intakta.

en: Create a new alias. Leave the existing alias functioning.
sv: Skapa ett nytt alias. Spara det gamla.

en: Create a new alias. Delete the old alias.
sv: Skapa ett nytt alias. Ta bort det gamla.

en: Transliterate prior to creating alias
sv: Skriv om innan alias skapas

en: Filters the new alias to only letters and numbers found in the ASCII-96 set.
sv: Filtrerar det nya aliaset till endast bokstäver och siffror som finns i ASCII-96.

en: No action (do not replace)
sv: Ingen åtgärd (ersätt inte)

en: Delete all aliases. Number of aliases which will be deleted: %count.
sv: Ta bort alla alias. Antal alias som kommer att tas bort: %count.

en: Delete aliases for all @label. Number of aliases which will be deleted: %count.
sv: Ta bort alias för alla @label. Antal alias som kommer att tas bort: %count.

en: Delete aliases now!
sv: Ta bort alias nu!

en: All of your path aliases have been deleted.
sv: Alla dina URL-alias har raderats.

en: All of your %type path aliases have been deleted.
sv: Alla dina alias för %type har tagits bort

en: Language neutral
sv: Språkneutral

en: This content has been modified by another user, changes cannot be saved.
sv: Detta innehåll har modifieras av en annan användare. Ändringarna kan inte sparas.

en: Bullet list
sv: Punktlista

en: Expand
sv: Fäll ut

en: Group node
sv: Gruppnod

en: Usage
sv: Användning

en: Private group
sv: Privat grupp

en: Delete page
sv: Radera sida

en: Provided by
sv: Tillhandahålls av

en: Available
sv: Tillgänglig

en: Contexts
sv: Sammanhang

en: Aggregate
sv: Gruppera

en: <Any>
sv: <Alla>

en: « first
sv: « första

en: last »
sv: sista »

en: Loading
sv: Laddar

en: File display
sv: Filvisning

en: Blockquote
sv: Blockcitat

en: Rearrange
sv: Ordna om

en: Show only items where
sv: Visa bara inlägg där

en: 1 user | @count users
sv[0]: 1 användare
sv[1]: @count användare

en: Empty cache
sv: Töm cachen

en: Variable editor
sv: Variabelredigerare

en: Switch user
sv: Byt användare

en: Execute PHP
sv: Kör PHP

en: Caution: this user will be unable to switch back.
sv: Iakttag försiktighet: denna användare kan inte byta tillbaka.

en: Execute
sv: Verkställ

en: empty
sv: tom

en: Package
sv: Paket

en: @type: updated %title.
sv: @type: uppdaterade %title.

en: @type: added %title.
sv: @type: lade till %title.

en: All types
sv: Alla typer

en: Restore
sv: Återställ

en: Mark as read
sv: Markera som läst

en: Mark as unread
sv: Markera som oläst

en: Separate multiple names with commas.
sv: Separera flera namn med kommatecken.

en: Are you sure you want to delete this message?
sv: Är du säker på att du vill radera det här meddelandet?

en: Allow private messages between users.
sv: Tillåt privata meddelanden mellan användare.

en: Feedback
sv: Respons

en: Add role
sv: Lägg till roll

en: You must specify a valid role name.
sv: Du måste ange ett giltigt rollnamn.

en: The role has been added.
sv: Rollen har lagts till.

en: Aggregator
sv: Nyhetssamlare

en: Miscellaneous
sv: Diverse

en: Interface language
sv: Språk för gränssnitt

en: Cancel link
sv: Länk för avbrytning

en: Attach to
sv: Bifoga till

en: The URL %url is invalid. Please enter a fully-qualified URL, such as http://www.example.com/feed.xml.
sv: URL:en %url är ogiltig. Ange en giltig URL, såsom http://www.exempel.com/feed.xml.

en: by @user
sv: av @user

en: Argument type
sv: Typ av argument

en: Context
sv: Sammanhang

en: Attached files
sv: Bifogade filer

en: Book navigation
sv: Boknavigering

en: Add comment
sv: Lägg till kommentar

en: Sort
sv: Sortera

en: !a comments per page
sv: !a kommentarer per sida

en: Pager
sv: Paginerare

en: Node content
sv: Nodinnehåll

en: Identifier
sv: Identifierare

en: User profile
sv: Användarprofil

en: Maximum depth
sv: Största djup

en: Taxonomy vocabulary
sv: Vokabulär för taxonomi

en: Add argument
sv: Lägg till argument

en: relationship
sv: relation

en: Add relationship
sv: Lägg till relation

en: Close window
sv: Stäng fönster

en: Remove this item
sv: Ta bort detta alternativ

en: Keyword
sv: Nyckelord

en: Configure !subtype_title
sv: Kondigurera !subtype_title

en: No title
sv: Ingen titel

en: No context
sv: Inget sammanhang

en: Module name
sv: Modulnamn

en: Enter the module name to export code to.
sv: Ange modulnamn att exportera kod till.

en: Local
sv: Lokal

en: Page settings
sv: Inställningar för sida

en: Use pager
sv: Använd paginering

en: Items to display
sv: Inlägg att visa

en: Offset
sv: Kompensera

en: More link
sv: Länk "mer"

en: More link text
sv: Text för länk "mer"

en: Book parent
sv: Ovanliggande bok

en: Top level book
sv: Bok på översta nivån

en: contains
sv: innehåller

en: Send message
sv: Skicka meddelande

en: Machine name
sv: Maskinläsbart namn

en: Flush
sv: Töm

en: Print
sv: Utskrift

en: Global Configuration
sv: Global konfiguration

en: Locked
sv: Låst

en: Your message
sv: Ditt meddelande

en: Joined
sv: Medlem

en: Selection type
sv: Typ av urval

en: No name
sv: Inget namn

en: Node count
sv: Antal noder

en: Text only
sv: Enbart text

en: Finish
sv: Slutför

en: Field settings
sv: Inställningar för fält

en: Edit forum
sv: Redigera forum

en: Default order
sv: Förvald ordning

en: Default format
sv: Förvalt format

en: Containing any of the words
sv: Innehåller något av orden

en: Containing the phrase
sv: Innehåller frasen

en: Containing none of the words
sv: Innehåller inget av orden

en: Only of the type(s)
sv: Endast av typen/typerna

en: Keyword relevance
sv: Sökordsrelevans

en: Recently posted
sv: Senaste inlägg

en: Number of views
sv: Antal visningar

en: Factor
sv: Faktor

en: Or
sv: Eller

en: Tags:
sv: Etiketter:

en: Underline
sv: Understruken

en: Cut
sv: Klipp ut

en: Paste
sv: Klistra in

en: Ordered list
sv: Ordnad lista

en: Unordered list
sv: Punktlista

en: About
sv: Om

en: Case sensitive
sv: Skiftlägeskänslig

en: Default picture
sv: Förvald bild

en: URL of picture to display for users with no custom picture selected. Leave blank for none.
sv: URL till bild som visas om användaren ej har valt någon egen bild. Lämna blank om du inte vill ha någon.

en: If set, a list of the destination URLs for the page links will be displayed at the bottom of the page.
sv: Om angiven kommer webbadressen för sidlänken att visas längst ned på sidan.

en: Include comments in printer-friendly version
sv: Inkludera kommentarer i utskriftsvänlig version.

en: When this option is active, user comments are also included in the printer-friendly version. Requires the comment module.
sv: När det här alternativet är aktiverat så är även kommentarer inkluderade i den utskriftsvänliga versionen. Kräver modulen Comment.

en: New window method
sv: Metod för att öppna nytt fönster

en: Use HTML target (does not validate as XHTML Strict)
sv: Använd HTML som riktmärke (valideras inte som XHTML Strict)

en: Use Javascript (requires browser support)
sv: Använd JavaScript (kräver stöd av webbläsaren)

en: Choose the method used to open pages in a new window/tab.
sv: Välj metod som skall användas för att öppna sidor i ett nytt fönster/flik.

en: Logo options
sv: Alternativ för logga

en: Logo type
sv: Typ av logga

en: None (Disabled)
sv: Ingen (inaktiverad)

en: Current theme's logo
sv: Nuvarande logga för temat

en: User-specified
sv: Angiven av användare

en: Select the type of logo to display on the printer-friendly version. In case of a user-specified location, insert the path or URL below.
sv: Välj den typ av logga som skall visas på den utskriftsvänliga versionen. Ange sökvägen eller URL:en nedan om det är en plats angiven av användare.

en: Upload logo
sv: Ladda upp logga

en: If you don't have direct file access to the server, use this field to upload your logo.
sv: Använd detta fält för att ladda upp din logotyp om du inte har direkt tillgång till filerna på servern.

en: Footer options
sv: Alternativ för sidfot

en: Footer type
sv: Typ av sidfot

en: Site's footer
sv: Webbplatsens sidfot

en: Select the type of footer to display on the printer-friendly version. In case of a user-specified footer, insert it below.
sv: Välj vilken typ av sidfot som skall visas på den utskriftsvänliga versionen. Ange sidfot nedan om den skall anges av användare.

en: Web page options
sv: Alternativ för webbsida

en: Links area
sv: Länkfält

en: Content corner
sv: Hörn för innehåll

en: Choose the location of the link(s) to the printer-friendly page. The Links area is usually below the node content, whereas the Content corner is placed in the upper-right corner of the node content. Unselect all options to disable the link. Even if the link is disabled, you can still view the print version of a node by going to !path/nid where nid is the numeric id of the node.
sv: Välj plats för länk(ar) till den utskriftsvänliga sidan. Länkfältet är vanligtvis nedanför nodinnehåll, och hörn för innehåll är placerat i det övre högra hörnet för nodens innehåll. Avbocka alla alternativ för att inaktivera länken. Även om länken är inaktiverad så kan du fortfarande visa den utskriftsvänliga versionen av en nod genom att gå till !path/nid där nid är det numeriska ID-numret för en nod.

en: Advanced link options
sv: Utökade inställningar för länkar

en: Icon only
sv: Enbart ikon

en: Icon and Text
sv: Ikon och text

en: Select the visual style of the link.
sv: Välj den visuella stilen för länken.

en: Link visibility
sv: Synlighet för länk

en: Link class
sv: Klass för länk

en: This can be used by themers to change the link style or by jQuery modules to open in a new window (e.g. greybox or thickbox). Multiple classes can be specified, separated by spaces.
sv: Detta kan användas av temautvecklare för att ändra stil på länken eller av modulen jQuery för att öppna i ett nytt fönster (till exempel Greybox eller Thickbox). Flera klasser kan anges separerade av mellanslag.

en: Show link in system (non-content) pages
sv: Visa länk i systemsidor (icke innehåll)

en: Setting this option will add a printer-friendly version page link on pages created by Drupal or the enabled modules.
sv: Genom att välja det här alternativet läggs en länk till på en utskriftsvänlig sidversion på de sidor som skapats av Drupal eller de aktiverade modulerna.

en: Published on %site_name
sv: Publicerad på %site_name

en: retrieved on %date
sv: erhållen %date

en: Adds a printer-friendly version link to content and administrative pages.
sv: Lägger till en länk för utskriftsvänlig version av innehåll och administrativa sidor.

en: Web page
sv: Webbsida

en: Printer-friendly Page settings are available under !link
sv: Inställningar för utskriftsvänliga sida finns på !link

en: Default theme
sv: Standardtema

en: regex
sv: reguljärt uttryck

en: Column
sv: Kolumn

en: Default sort
sv: Förvald sortering

en: sort by @s
sv: Sortera efter @s

en: and
sv: och

en: Choose an action
sv: Välj en åtgärd

en: After saving a new comment
sv: Efter sparande av ny kommentar

en: After deleting a comment
sv: Efter radering av kommentar

en: After deleting a term
sv: Efter att en term raderats

en: Content language
sv: Språk för innehåll

en: Add new rule
sv: Lägg till ny regel

en: Auto-reply
sv: Automatiskt svar

en: !title<br />by !author<br />@date_posted
sv: !title<br />av !author<br />@date_posted

en: !title<br />by !author<br />@time ago
sv: !title<br />av !author<br />@time sedan

en: by !author<br />@date_posted
sv: av !author<br />@date_posted

en: by !author<br />@time ago
sv: av !author<br />@time sedan

en: Add @type
sv: Lägg till @type

en: Not promoted
sv: Visas inte på startsidan

en: Not sticky
sv: Ej klistrad

en: Parent comment
sv: Ovanliggande kommentar

en: The parent comment.
sv: Den ovanliggande kommentaren.

en: Author's website
sv: Författarens hemsida

en: Display the depth of the comment if it is threaded.
sv: Visa djupet på kommentaren om den är trådad.

en: Sort by the threaded order. This will keep child comments together with their parents.
sv: Sortera efter den trådade ordningen. På så sätt hålls underliggande kommentarer ihop med sina ovanliggande.

en: Reply-to link
sv: Länk för att svara på inlägg

en: Provide a simple link to reply to the comment.
sv: Tillhandahåll en enkel länk för att besvara kommentaren.

en: Text to display
sv: Text att visa

en: Link this field to its user or an author's homepage
sv: Länka detta fält till dess användare eller en författares hemsida

en: Newest first
sv: Nyaste först

en: field
sv: fält

en: Started
sv: Startade

en: nodes
sv: noder

en: Notification
sv: Avisering

en: Formatter
sv: Formaterare

en: New posts
sv: Nya inlägg

en: clone
sv: klona

en: Week @week
sv: Vecka @week

en: Translate
sv: Översätt

en: Save translations
sv: Spara översättningar

en: Choose
sv: Välj

en: Target
sv: Mål

en: Time ago
sv: Tid sedan

en: Create @name
sv: Skapa @name

en: @type %title has been deleted.
sv: %title (@type) har raderats.

en: Not enabled
sv: Ej aktiverat

en: The taxonomy vocabulary ID
sv: Taxonomins ID för vokabulären

en: Force single
sv: Tvinga enkelval

en: Sort direction
sv: Riktning för sortering

en: Radios
sv: Envalsknappar

en: Save permissions
sv: Spara behörigheter

en: Effect
sv: Effekt

en: Show @count value(s)
sv: Visa @count värde(n)

en: starting from @count
sv: med början från @count

en: Certificates
sv: Certifikat

en: Landscape
sv: Liggande

en: Portrait
sv: Stående

en: Embed
sv: Bädda in

en: Speed
sv: Hastighet

en: The language the content is in.
sv: Språket som innehållet är i.

en: Original text
sv: Originaltext

en: Patterns
sv: Mönster

en: edit permissions
sv: redigera behörigheter

en: Entity type
sv: Objektstyp

en: Send a message
sv: Skicka ett meddelande

en: User roles
sv: Användarroller

en: Message body
sv: Meddelandets brödtext

en: This week
sv: Denna vecka

en: This month
sv: Den här månaden

en: This year
sv: I år

en: User account
sv: Användarkonto

en: Acronym
sv: Akronym

en: More link path
sv: Sökväg för "mer"-länk

en: original
sv: ursprunglig

en: Button text
sv: Knapptext

en: Title only
sv: Enbart titel

en: Not defined
sv: Ej angiven

en: Validator
sv: Validerare

en: Debugging
sv: Avsöker

en: Inherit
sv: Ärv

en: pixels
sv: pixlar

en: Mime type
sv: Typ av MIME

en: Delete item
sv: Radera post

en: Subscribe user to group
sv: Lägg till användare i en grupp

en: Unsubscribe user from group
sv: Ta bort användare från grupp

en: User is group member
sv: Användare är medlem i en grupp

en: Save order
sv: Spara ordning

en: Choose one
sv: Välj en

en: List, edit, or add user roles.
sv: Visa, redigera eller lägg till användarroller.

en: edit role
sv: redigera roll

en: Display format
sv: Visningsformat

en: Custom format
sv: Anpassat format

en: 1 row | @count rows
sv[0]: 1 rad
sv[1]: @count rader

en: The date the node was last updated.
sv: Datum då noden senast uppdaterades.

en: Category ID
sv: ID för kategori

en: Button alignment
sv: Knappens placering

en: Example:
sv: Exempel:

en: Direction
sv: Riktning

en: Presets
sv: Förval

en: Invalid display id @display
sv: Ogiltig ID för visningen @display

en: Error: handler for @table > @field doesn't exist!
sv: Fel: hanteraren för @table > @field existerar inte!

en: Do not use a relationship
sv: Använd inte en relation

en: Display type
sv: Typ av visning

en: Message subject
sv: Ämne

en: export
sv: exportera

en: The cache has been cleared.
sv: Cachen har tömts.

en: Colon
sv: Kolon

en: Run cron
sv: Kör schemalagda aktiviteter

en: Run updates
sv: Kör uppdateringar

en: Enable developer modules
sv: Aktivera utvecklarmoduler

en: Disable developer modules
sv: Inaktivera utvecklarmoduler

en: Current anonymous / authenticated users
sv: Nuvarande anonyma/verifierade användare

en: Disabled these modules: !module-list.
sv: Inaktiverade dessa moduler: !module-list.

en: No developer modules are enabled.
sv: Inga utvecklarmoduler är aktiverade.

en: of
sv: av

en: Title field
sv: Titelfält

en: translate
sv: översätt

en: The specified file %name could not be uploaded.
sv: Den angivna filen %name kunde inte laddas upp.

en: No link
sv: Ingen länk

en: outdated
sv: föråldrad

en: <strong>@language_name</strong> (source)
sv: <strong>@language_name</strong> (källa)

en: add translation
sv: lägg till översättning

en: Translations of %title
sv: Översättningar för %title

en: Is not one of
sv: Är inte en av

en: Row
sv: Rad

en: Item1
sv: Punkt1

en: Item2
sv: Punkt2

en: Last week
sv: Förra veckan

en: Last year
sv: Förra året

en: IP address
sv: IP-adress

en: Autocomplete matching
sv: Automatiskt kompletterande som överensstämmer

en: Starts with
sv: Börjar med

en: Secondary tabs
sv: Sekundära flikar

en: Variants
sv: Varianter

en: Autocomplete
sv: Automatiskt kompletterande

en: Filter by event
sv: Filtrera per händelse

en: Active rules
sv: Aktiva regler

en: Inactive rules
sv: Inaktiva regler

en: created comment
sv: kommentar skapades

en: updated comment
sv: kommentar uppdaterades

en: deleted comment
sv: kommentar raderades

en: URL alias exists
sv: URL-alias existerar

en: Cron maintenance tasks are performed
sv: Schemalagda underhållsaktiviteter genomförs

en: Boolean
sv: Boolesk

en: Set breadcrumb
sv: Ange länkstig

en: User id
sv: ID för användare

en: First sidebar
sv: Första sidospalten

en: Second sidebar
sv: Andra sidospalten

en: Bundles
sv: Paket

en: Decimal point
sv: Decimalkomma

en: Temporary
sv: Temporär

en: Configuration name
sv: Namn på konfiguration

en: color
sv: färg

en: ends with
sv: slutar med

en: Delete selected files
sv: Tag bort markerade filer

en: Created by
sv: Skapad av

en: Created on
sv: Skapad den

en: Custom date format
sv: Anpassat datumformat

en: Book outline
sv: Bokdisposition

en: Revision information
sv: Information om versionshantering

en: Citation
sv: Citat

en: interval
sv: intervall

en: Hide submit button
sv: Dölj inskickningsknapp

en: Root term
sv: Källterm

en: Is one of
sv: Är en av

en: Expression
sv: Uttryck

en: Access will be granted to users with the specified permission string.
sv: Åtkomst kommer att ges till användare som har den behörighet som anges i textsträngen.

en: Site default language
sv: Webbplatsens förvalda språk

en: Send mail
sv: Skicka e-post

en: Comma
sv: Komma

en: Semicolon
sv: Semikolon

en: Show All
sv: Visa allt

en: Uses
sv: Använder

en: Comments are responses to node content.
sv: Kommentarer är svar på nodinnehåll.

en: Users who have created accounts on your site.
sv: Användare som har skapat konton på din webbplats.

en: The comment you are replying to does not exist.
sv: Kommentaren du besvarar finns inte.

en: Is empty (NULL)
sv: Är tom (NULL)

en: not empty
sv: inte tom

en: Theming information
sv: Information om att använda tema

en: MIME type
sv: Typ av MIME

en: Ends with
sv: Slutar med

en: Undated
sv: Ej daterad

en: The menu router has been rebuilt.
sv: Menyvägen har byggts om.

en: Upload date
sv: Datum för uppladdning

en: Do not cache
sv: Cacha inte

en: Link this field to its user
sv: Länka detta fält till dess användare

en: This will override any other link you have set.
sv: Detta kommer att åsidosätta alla andra länkar som du har angett.

en: Overwrite the value to display for anonymous users
sv: Skriv över värdet som visas för gäster

en: Text to display for anonymous users
sv: Text att visa för gäster

en: Use default RSS settings
sv: Använd standardinställningar för RSS

en: Title plus teaser
sv: Titel plus förhandstitt

en: !name's blog
sv: blogg för !name

en: Front page feed
sv: Startsidan innehållsflöde

en: The node ID of the node.
sv: Nodens ID.

en: Tab weight
sv: Vikt på flik

en: User picture preset
sv: Förhandsinställning för användarbild

en: No role
sv: Ingen roll

en: Search index
sv: Sökindex

en: View link
sv: Länk för visning

en: The size of the file.
sv: Filens storlek.

en: The MIME type of the file.
sv: Typ av MIME för filen.

en: Link this field
sv: Länka detta fält

en: @type %title has been created.
sv: %title (@type) har skapats.

en: @type %title has been updated.
sv: %title (@type) har uppdaterats.

en: The post could not be saved.
sv: Inlägget kunde inte sparas.

en: Add users
sv: Lägg till användare

en: Menu link ID
sv: ID för menylänk

en: Menu links
sv: Menylänkar

en: Finished with an error.
sv: Färdig med ett fel.

en: 1 character | @count characters
sv[0]: 1 tecken
sv[1]: @count tecken

en: Clear the CSS cache and all database cache tables which store page, node, theme and variable caches.
sv: Rensa CSS cachen och alla cachetabeller i databasen som förvarar sid-, nod-, tema- och variabel-cache:arna.

en: Edit and delete site variables.
sv: Redigera och ta bort variabler för webbplats.

en: Theme registry
sv: Temaregister

en: Devel settings
sv: Inställningar för Devel

en: Add @name
sv: Lägg till @name

en: You do not have any administrative items.
sv: Du har inga administrativa alternativ.

en: Delete link
sv: Radera länk

en: Filter the view to the currently logged in user.
sv: Filtrera vyn till den nuvarande inloggade användaren.

en: Save translation
sv: Spara översättning

en: Save string
sv: Spara sträng

en: Localization
sv: Språkanpassning

en: Edit string
sv: Redigera sträng

en: Cache once for everything (global)
sv: Cacha en gång för alltihop (globalt)

en: Per page
sv: Per sida

en: Per role
sv: Per roll

en: Per role per page
sv: Per roll per sida

en: Per user
sv: Per användare

en: Per user per page
sv: Per användare per sida

en: Multilingual support
sv: Stöd för flera språk

en: Enabled, with translation
sv: Aktiverad, med översättning

en: Has Avatar
sv: Har Avatar

en: Capitalize first letter
sv: Omvandla första bokstaven till stor

en: Slash
sv: Snedstreck

en: Custom text
sv: Anpassad text

en: Sum
sv: Summa

en: sorted by
sv: sorterade efter

en: First letter of name
sv: Första bokstaven av namn

en: First two letters of name
sv: Första två bokstäverna av namn

en: Abbreviated name
sv: Förkortat namn

en: Show week numbers
sv: Visa veckonummer

en: 3 items
sv: 3 poster

en: 5 items
sv: 5 poster

en: 10 items
sv: 10 poster

en: Too many items
sv: För många inlägg

en: Show maximum, add 'more' link
sv: Visa största, lägg till länk "mer"

en: Hide all, add link to day
sv: Dölj alla, lägg till länk till dag

en: Behavior when there are more than the above number of items in a single day. When there more items than this limit, a link to the day view will be displayed.
sv: Beteende när det finns mer än de ovan angivna antal poster i en enda dag. Om det finns fler poster än denna gräns, så kommer en länk till dagsvyn att visas.

en: Date year range
sv: Årsintervall för datum

en: Legend
sv: Teckenförklaring

en: Click to see all @count events
sv: Klicka för att se alla @count händelser

en: Views plugin to display views containing dates as Calendars.
sv: Insticksprogram åt Views för att visa vyer som innehåller datum som kalendrar.

en: date ical
sv: datum ical

en: The dates are invalid.
sv: Datumen är ej giltiga.

en: Repeats
sv: Upprepar

en: !repeats_every_interval on the !date_order !day_of_week
sv: !repeats_every_interval för !date_order !day_of_week

en: !repeats_every_interval every !day_of_week
sv: !repeats_every_interval varje !day_of_week

en: !repeats_every_interval on the !month_days of !month_names
sv: !repeats_every_interval på !month_days of !month_names

en: !repeats_every_interval on !month_names
sv: !repeats_every_interval på !month_names

en: !repeats_every_interval !count times
sv: !repeats_every_interval !count gånger

en: !repeats_every_interval until !until_date
sv: !repeats_every_interval tills !until_date

en: !repeats_every_interval except !except_dates
sv: !repeats_every_interval förutom !except_dates

en: !repeats_every_interval where the week start on !day_of_week
sv: !repeats_every_interval där veckan startar med en !day_of_week

en: every week | every @count weeks
sv[0]: per vecka
sv[1]: var @count vecka

en: every month | every @count months
sv[0]: varje månad
sv[1]: var @count månad

en: every year | every @count years
sv[0]: varje år
sv[1]: var @count år

en: every day | every @count days
sv[0]: per dag
sv[1]: var @count dag

en: 1 time | @count times
sv[0]: 1 gång
sv[1]: @count gånger

en: Not Approved
sv: Ej godkänd

en: Remove group
sv: Ta bort grupp

en: is greater than
sv: är större än

en: No description
sv: Ingen beskrivning

en: Numbered list
sv: Numrerad lista

en: Not installed.
sv: Inte installerad.

en: Note that you can enable/disable the URL list for each content type individually from the !url.
sv: Observera att du individuellt kan aktivera/inaktivera URL-listan för varje innehållstyp från !url.

en: Content Types page
sv: Sidan för innehållstyper

en: Use URL alias instead of node ID
sv: Använd URL-alias istället för ID för nod

en: Enabling this will create the link using the URL alias instead of the node ID.
sv: Aktiveras detta så kommer en länk skapas genom att använda URL-alias istället för ID för noden.

en: Link in book hierarchy nodes
sv: Länk i bokhierarkiska noder

en: Book module link not modified
sv: Länk för modulen Book är inte ändrad

en: Current page and sub-pages
sv: Nuvarande sida och undersidor

en: Current page only
sv: Enbart nuvarande sida

en: Saving these strings will disable their translation via Drupal's language system. Use the reset button to return them to the original state.
sv: Sparas dessa strängar så inaktiveras deras översättning genom Drupals översättningssystem. Använd återställningsknappen för att återställa dem till deras ursprungliga läge.

en: Text strings
sv: Textsträng

en: Text used in the link to the printer-friendly version.
sv: Text som används för länken till den utskriftsvänliga versionen.

en: Most printed
sv: Flest gånger utskriven

en: Show link
sv: Visa länk

en: Show link in individual comments
sv: Visa länk i varje individuell kommentar

en: Show Printer-friendly URLs list
sv: Visa utskriftsvänlig sida för URL:er

en: Send only the teaser
sv: Skicka enbart förhandstitt

en: If selected, the default choice will be to send only the node's teaser instead of the full content.
sv: Om valt så kommer det förvalda alternativet vara att enbart skicka nodens förhandstitt istället för det fullständiga innehållet.

en: Enable teaser/full mode choice
sv: Aktivera valet förhands/fullständig version

en: If checked, the user will be able to choose between sending the full content or only the teaser at send time.
sv: Om valt så kommer användaren kunna välja mellan att skicka det fullständiga innehållet eller enbart en förhandstitt vid skickandet.

en: Text used in the link to the send by-email form.
sv: Text som används i länken för att skicka formulär per e-post

en: !user has sent you a message from !site
sv: !user har skickat ett meddelande till dig från !site

en: Message from sender
sv: Meddelande från avsändare

en: Set the default contents of the message.
sv: Ange det förvalda innehållet för meddelandet.

en: Thank you for spreading the word about !site.
sv: Tack för att du sprider informationen om !site.

en: This message will be displayed after the user successfully submits the form.
sv: Detta meddelande kommer att visas efter att användaren skickat formuläret.

en: Enter multiple addresses separated by commas and/or different lines.
sv: Ange flera adresser separerade med komma och/eller olika rader.

en: Page to be sent
sv: Sida att skicka

en: View page
sv: Visa sida

en: Clear form
sv: Rensa formulär

en: Someone
sv: Någon

en: an interesting site
sv: en intressant sida

en: You cannot send more than %number messages per hour. Please reduce the number of recipients.
sv: Du kan inte skicka fler än %number meddelanden per timme. Var vänlig minska antalet mottagare.

en: %name [%from] sent %page to [%to]
sv: %name [%from] skickade %page till [%to]

en: us
sv: oss

en: Most emailed
sv: Flest gånger e-postad

en: PDF options
sv: Alternativ för PDF

en: PDF generation tool
sv: Verktyg för generering av PDF

en: This option selects the PDF generation tool being used by this module to create the PDF version.
sv: Detta alternativ väljer vertyg för generering av PDF som används av den här modulen för att skapa PDF-versionen.

en: PDF version link
sv: Länk till PDF-version

en: Choose the location of the link(s) to the PDF version. The Links area is usually below the node content, whereas the Content corner is placed in the upper-right corner of the node content. Unselect all options to disable the link. Even if the link is disabled, you can still view the PDF version of a node by going to !path/nid where nid is the numeric id of the node.
sv: Välj plats för länk(ar) till PDF-version. Länkfältet är vanligtvis nedanför nodinnehåll, och hörn för innehåll är placerat i det övre högra hörnet för nodens innehåll. Avbocka alla alternativ för att inaktivera länken. Även om länken är inaktiverad så kan du fortfarande visa PDF-versionen av en nod genom att gå till !path/nid där nid är det numeriska ID-numret för en nod.

en: Setting this option will add a PDF version page link on pages created by Drupal or the enabled modules.
sv: Genom att välja det här alternativet läggs en länk till på en PDF-version på de sidor som skapats av Drupal eller de aktiverade modulerna.

en: Open PDF in
sv: Öppna PDF i

en: Same browser window
sv: Samma webbläsarfönster

en: New browser window
sv: Nytt webbläsarfönster

en: Save dialog
sv: Sparande

en: Select the desired method for opening the PDF in the user's browser.
sv: Välj önskad metod för öppnande av PDF i användarens webbläsare.

en: Paper size
sv: Pappersstorlek

en: Choose the paper size of the generated PDF.
sv: Välj pappersstorlek för den genererade PDF:en.

en: Page orientation
sv: Sidorientering

en: Choose the page orientation of the generated PDF.
sv: Välj sidorienteringen för den genererade PDF:en.

en: (TCPDF only) Set the font family to be used. Examples: %examples.
sv: (enbart TCPDF) Ange fontfamilj som skall användas. Exempel %examples.

en: CAUTION: TCPDF embeds the complete font in the generated PDF. If you're not using Unicode, then helvetica or times are safe choices that will keep the PDF small. Unicode fonts can increase the size of the PDF to the 1MB region.
sv: OBSERVERA: TCPDF bäddar in den kompletta fonten i den genererade PDF:en. Om du inte använder Unicode så är Helvetica eller Times säkra val för att se till att PDF:en blir liten. Fonter i Unicode kan öka storleken på PDF:er i regionen runt 1 MB.

en: (TCPDF only) Set the font size to be used for normal text. This is the base value for the scaling applied to other text styles.
sv: (enbart TCPDF) Ange fontstorlek som skall användas för normal text. Detta är ursprungsvärdet för skalningen som gäller för andra textstilar.

en: wkhtmltopdf options
sv: alternativ för wkhtmltopdf

en: If left empty the generated filename defaults to the node's path. Tokens may be used to build the filename (see following list). The .pdf extension will be appended automatically.
sv: Om lämnat tomt så kommer det genererade filnamnet som standard att vara nodens sökväg. Ersättningstecken kan användas för att bygga filnamnet (se den följande listan. Filändelsen .pdf kommer att tillfogas automatiskt.

en: No PDF generation tool found! Please dowload a supported PHP PDF generation tool. Check this module's INSTALL.txt for more details.
sv: Inget verktyg för generering av PDF funnet! Var vänlig ladda ned ett genereringsverktyg som stöder PHP PDF. Titta i den här modulens INSTALL.txt för mer information.

en: No PDF tool selected
sv: Inget verktyg för PDF valt

en: Font size must be at least 1.
sv: Fontstorlek måste vara minst 1.

en: PDF version
sv: PDF-version

en: Text used in the link to the PDF version.
sv: Text som används i länken till PDF-versionen.

en: Page !n of !total
sv: Sida !n av !total

en: Printer-friendly PDF
sv: Utskriftsvänlig PDF

en: Most PDFd
sv: Flest gånger konverterad till PDF

en: Adds the capability to export pages as PDF.
sv: Lägg till möjligheten att exportera sidor som PDF.

en: No messages available.
sv: Inga meddelanden tillgängliga.

en: No new messages
sv: Inga nya meddelanden

en: No fields available.
sv: Inga fält tillgängliga.

en: PHP Evaluation
sv: Utvärdering genom PHP

en: viewed comment
sv: kommentar visades

en: After saving new content
sv: Efter sparande av nytt innehåll

en: After updating existing content
sv: Efter uppdatering av ett existerande innehåll

en: saved content
sv: innehåll sparades

en: After deleting content
sv: Efter radering av innehåll

en: Content is published
sv: Innehåll är publicerat

en: Content is sticky
sv: Innehåll är klistrat

en: Content is promoted to frontpage
sv: Innehåll visas på startsidan

en: PHP code inside of &lt;?php ?&gt; delimiters will be evaluated and replaced by its output. E.g. &lt;? echo 1+1?&gt; will be replaced by 2.
sv: PHP-kod inuti skiljetecknen &lt;?php ?&gt; kommer att utvärderas och ersättas av dess utmatning. Till exempel &lt;? echo 1+1?&gt; kommer att ersättas av 2.

en: Furthermore you can make use of the following variables:
sv: Dessutom kan du använda dig av följande variabler:

en: truth value
sv: sanningsvärde

en: rules
sv: regler

en: Successfully sent email to %recipient
sv: Skickade e-post till %recipient

en: Successfully sent email to the role(s) %roles.
sv: Skickade e-post till roll/rollerna %roles.

en: The mail's from address. Leave it empty to use the site-wide configured address.
sv: E-postmeddelandets avsändaradress. Lämna det tomt för att använda webbplatsens konfigurerade adress.

en: After saving a new term
sv: Efter sparande av en ny term

en: created term
sv: term skapades

en: updated term
sv: term uppdaterades

en: unchanged term
sv: term är oförändrad

en: Block a user
sv: Spärra en användare

en: Rule sets
sv: Regeluppsättning

en: Rule set
sv: Regeluppsättning

en: Execute arbitrary PHP script
sv: Utför godtyckligt PHP-skript

en: PHP script
sv: PHP-skript

en: Modify user roles
sv: Ändra användarroller

en: Add roles
sv: Lägg till roller

en: Choose one or more roles you would like to assign to the selected users.
sv: Välj en eller flera roller som du vill tilldela till de valda användarna.

en: Remove roles
sv: Ta bort roller

en: Choose one or more roles you would like to remove from the selected users.
sv: Välj en eller flera roller som du vill ta bort från de valda användarna.

en: You have not chosen any role to add or remove. Please select something to do.
sv: Du har inte valt någon roll att lägga till eller ta bort. Var vänlig välj vad som skall göras.

en: Display operations as
sv: Visa funktioner som

en: Dropdown selectbox with Submit button
sv: Rullgardinsmeny med en knapp för att skicka

en: Each action as a separate button
sv: Varje åtgärd har en separat knapp

en: Skip confirmation step
sv: Hoppa över bekräftelse

en: Bulk operations
sv: Hopsamlade funktioner

en: - Choose an operation -
sv: - Välj en funktion -

en: No operation selected. Please select an operation to perform.
sv: Ingen funktion vald. Var vänlig välj en funktion som skall genomföras.

en: An error occurred while processing @operation with arguments: @arguments
sv: Ett fel uppstod under behandling av @operation med argumenten: @arguments

en: No alias
sv: Inga alias

en: Source language
sv: Källspråk

en: Lesson
sv: Lektion

en: Supply a number of days to calculate the default close date for new quizzes.
sv: Ange antalet dagar för att räkna fram det förvalda slutdatumet för nya frågesporter.

en: Add a title that will help distinguish this question from other questions. This will not be seen during the quiz.
sv: Lägg till en titel som underlättar att skilja denna fråga från andra frågor. Detta kommer inte att ses under frågesporten.

en: Multiple answers
sv: Flera svar

en: Correct
sv: Rätt

en: Quiz Results
sv: Resultat

en: Quiz
sv: Frågesport

en: Manage questions
sv: Hantera frågor

en: My results
sv: Mina resultat

en: User results
sv: Resultat för användare

en: Number of questions
sv: Antal frågor

en: Backwards navigation
sv: Bakåtnavigering

en: At the end of the @quiz
sv: Vid slutet av en @quiz

en: After each question
sv: Efter varje fråga

en: Availability options
sv: Tillgängliga alternativ

en: Always Available
sv: Alltid tillgänglig

en: Click this option to ignore the open and close dates.
sv: Kryssa i detta alternativ för att ignorera start- och slutdatum

en: Open Date
sv: Öppningsdatum

en: The date this @quiz will become available.
sv: Datumet som denna @quiz kommer att vara tillgänglig.

en: Close Date
sv: Stängningsdatum

en: The date this @quiz will cease to be available.
sv: Datumet som denna @quiz upphör att vara tillgänglig.

en: Default summary. Leave blank if you don't want to give a summary.
sv: Förvald sammanfattning. Lämna blank om du inte vill återge en sammanfattning.

en: Please make sure the close date is after the open date.
sv: Var vänlig säkerställ att slutdatum är efter startdatum.

en: A collection of questions designed to create interactive tests
sv: En samling av frågor byggda för att skapa interaktiva prov

en: Questions updated successfully.
sv: Frågorna uppdaterades utan problem.

en: The default number of days before a quiz is closed must be a number greater than 0.
sv: Det förvalda antalet dagar innan en frågesport stängs måste vara större än 0.

en: This @quiz is not currently available.
sv: Denna @quiz är för närvarande inte tillgänglig.

en: In Progress
sv: Pågående

en: Result ID
sv: ID för resultat

en: Time Finished
sv: Sluttid

en: correct
sv: rätt

en: incorrect
sv: fel

en: User Answer
sv: Användarens svar

en: Correct Answer
sv: Rätt svar

en: The ID of the Quiz Node.
sv: ID för noden åt Quiz.

en: The ID of the user who took this quiz.
sv: ID för användaren som genomförde frågesporten.

en: Time the quiz was started.
sv: Tiden som frågesporten startades.

en: Quiz End Time
sv: Sluttid för frågesport

en: Time the quiz was finished.
sv: Tiden som frågesporten slutfördes.

en: Score on the Quiz.
sv: Poäng på frågesport.

en: Pass rate
sv: Grad för att klara

en: Indicates whether quiz takers can go back to previous questions.
sv: Indikerar huruvida deltagare kan gå tilllbaka till föregående frågor.

en: Feedback Time
sv: Tid för gensvar

en: Indicates whether quiz takers will get feedback after every question.
sv: Indikerar huruvida deltagare kommer att få gensvar efter varje fråga.

en: The first time a new quiz can be taken.
sv: Den första tiden som en ny frågesport kan genomföras.

en: The last time a new quiz can be taken.
sv: Senaste tiden en ny frågesport kan genomföras.

en: Indicates whether quiz is always available (Open and Close time are ignored).
sv: Indikerar huruvida frågesporten alltid är tillgänglig (Start- och Sluttid ignoreras).

en: The number of times a quiz can be taken.
sv: Antal gånger som en frågesport kan genomföras.

en: Numeric
sv: Numerisk

en: Teaser break
sv: Brytning för förhandstitt

en: Custom URL
sv: Anpassad URL

en: You need to specify the 'allowed values' for this field.
sv: Du måste ange "tillåtna värden" för detta fält.

en: Edit link
sv: Länk för redigering

en: Submit button text
sv: Text på skicka-knapp

en: Date field(s)
sv: Datumfält

en: Method of handling multiple date fields in the same query. Return items that have any matching date field (date = field_1 OR field_2), or only those with matches in all selected date fields (date = field_1 AND field_2).
sv: Metod för att hantera flera datumfält i samma databasfråga. Returnera rader som matchar alla datumfält (datum = fält_1 ELLER fält_2), eller endast de som matchar alla valda datumfält (datum = fält_1 OCH fält_2).

en: You must select at least one date field for this filter.
sv: Du måste välja åtminstone ett datumfält för detta filter.

en: Missing date fields!
sv: Datumfält saknas!

en: (@field) <strong>Exposed</strong> @widget @format
sv: (@field) <strong>Visat</strong> @widget @format

en: New revision
sv: Ny version

en: Allow question status changes to create a new revision of the quiz?
sv: Skall statusändringar för frågorna skapa en ny version av frågesporten?

en: The number of random questions for this @quiz have been lowered to %anum to match the number of questions you assigned.
sv: Antalet slumpade frågor för denna @quiz har sänkts till %anum för att överensstämma med antalet frågor som du tilldelade.

en: There are currently not enough questions assigned to this term (@random). Please lower the number of random quetions or assign more questions to this taxonomy term before taking this @quiz.
sv: Det finns för närvarande inte tillräckligt många frågor tilldelade till denna term (@random). Var vänlig sänk antalet slumpade frågor eller tilldela fler frågor till denna taxonomiterm innan du gör denna @quiz.

en: There was an error updating the @quiz.
sv: Fel vid uppdatering av @quiz.

en: Control aspects of the Quiz module's display
sv: Kontrollaspekter för visning av modulen Quiz

en: Default number of days before a @quiz is closed
sv: Förvalt antal dagar innan en @quiz stängs

en: Allow quiz creators to set a pass/fail option when creating a @quiz.
sv: Låter skapare av frågesporter ange ett alternativ för klarade/misslyckade när de skapar en @quiz.

en: Look and Feel Settings
sv: Inställningar för utseende och känsla

en: Change the name of the quiz type. Do you call it <em>test</em> or <em>assessment</em> instead? Change the display name of the module to something else. Currently, it is called @quiz. By default, it is called <em>Quiz</em>.
sv: Ändra namnet på frågesportens typ. Kallar du det <em>test</em> eller <em>utvärdering</em> istället? Ändra visningsnamnet för modulen till något annat. För närvarande kallas den @quiz. Som standard kallas den <em>Frågesport</em>.

en: @quiz title
sv: Titel för @quiz

en: @quiz Title
sv: Titel för @quiz

en: No @quiz results found.
sv: Inga resultat funna för @quiz.

en: 7 Days
sv: 7 dagar

en: 8 Days
sv: 8 dagar

en: 9 Days
sv: 9 dagar

en: 10 Days
sv: 10 dagar

en: 11 Days
sv: 11 dagar

en: 12 Days
sv: 12 dagar

en: 13 Days
sv: 13 dagar

en: 14 Days
sv: 14 dagar

en: 15 Days
sv: 15 dagar

en: 16 Days
sv: 16 dagar

en: 17 Days
sv: 17 dagar

en: 18 Days
sv: 18 dagar

en: 19 Days
sv: 19 dagar

en: 20 Days
sv: 20 dagar

en: 21 Days
sv: 21 dagar

en: 22 Days
sv: 22 dagar

en: 23 Days
sv: 23 dagar

en: 24 Days
sv: 24 dagar

en: 25 Days
sv: 25 dagar

en: 26 Days
sv: 26 dagar

en: 27 Days
sv: 27 dagar

en: 28 Days
sv: 28 dagar

en: 29 Days
sv: 29 dagar

en: 30 Days
sv: 30 dagar

en: 35 Days
sv: 35 dagar

en: 40 Days
sv: 40 dagar

en: 45 Days
sv: 45 dagar

en: 50 Days
sv: 50 dagar

en: 55 Days
sv: 55 dagar

en: 60 Days
sv: 60 dagar

en: 65 Days
sv: 65 dagar

en: 70 Days
sv: 70 dagar

en: 75 Days
sv: 75 dagar

en: 80 Days
sv: 80 dagar

en: 85 Days
sv: 85 dagar

en: 90 Days
sv: 90 dagar

en: 95 Days
sv: 95 dagar

en: 100 Days
sv: 100 dagar

en: 105 Days
sv: 105 dagar

en: 110 Days
sv: 110 dagar

en: 115 Days
sv: 115 dagar

en: 120 Days
sv: 120 dagar

en: Thanks for taking the quiz!
sv: Tack för att du genomförde denna frågesport!

en: @quiz configuration
sv: Konfiguration för @quiz

en: @quiz results
sv: Resultat för @quiz

en: The name of the @quiz.
sv: Namnet för @quiz.

en: Whether to allow user to go back and revisit their answers
sv: Huruvida att tillåta en användare att gå tillbaka och återbesöka sina svar

en: Indicates at what point feedback for each question will be given to the user
sv: Indikerar vid vilken tidpunkt gensvar för varje fråga skall ges till användare

en: Pass rate for @quiz (%)
sv: Antal klarade för @quiz (%)

en: Summary for when the user gets enough correct answers to pass the @quiz. Leave blank if you don't want to give different summary text if they passed or if you are not using the 'percent to pass' option above. If you don't use the 'Percentage needed to pass' field above, this text will not be used.
sv: Sammanfattning för när användare får tillräckligt många rätta svar för att klara @quiz. Lämna blankt om du inte vill ge olika sammanfattande text om de har klarat, eller om du inte använder alternativet "procent för att klara" ovan. Om du inte använder fältet "Procentsats som behövs för att klara" kommer inte denna text att användas.

en: Result Option
sv: Alternativ för resultat

en: The name of the result
sv: Namnet på resultatet

en: Percentage Start Range
sv: Startvärde för procentsats

en: Percentage End Range
sv: Slutvärde för procentsats

en: Display text for the result
sv: Visa text för resultatet

en: Result summary. This is the summary that is displayed when the user falls in this result set determined by his/her responses.
sv: Sammanfattning av resultat. Detta är sammanfattningen som visas när en användare misslyckas i detta resultat beroende på hans/hennes svar.

en: Option has no summary text.
sv: Alternativer har ingen sammanfattande text.

en: The start must be less than the end of the range.
sv: Startvärdet måste vara mindre än slutet för omfånget.

en: The ranges must not overlap each other. (%intersect)
sv: Omfånget får inte överlappa varandra. (%intersext)

en: Option has a summary, but no name.
sv: Alternativet har en sammanfattning, men inget namn.

en: You have already taken this quiz @really. You may not take it again.
sv: Du har redan genomfört denna frågesport @really. Du får inte genomföra den igen.

en: You can only take this quiz @allowed. You have taken it @really.
sv: Du kan enbart genomföra frågesporten @allowed. Du har genomfört den @really.

en: You have already passed this @quiz.
sv: Du har redan klarat denna @quiz.

en: There was a problem starting the @quiz. Please try again later.
sv: Det uppstod ett problem att starta @quiz. Var vänlig försök igen senare.

en: Resuming a previous quiz in-progress.
sv: Återupptar en tidigare påbörjad frågesport.

en: The user passed this quiz.
sv: Användaren klarade denna frågesport.

en: The user failed this quiz.
sv: Användaren misslyckades med denna frågesport.

en: the user completed this quiz.
sv: användaren slutförde denna frågesport.

en: quiz
sv: frågesport

en: _quiz_get_random_questions was called incorrectly.
sv: _quiz_get_random_questions anropades felaktigt.

en: Create interactive, multipage quizzes. This module must have at least one question-type module enabled in order to function properly. If in doubt, use the Multichoice module.
sv: Skapa interaktiva, flersida frågesporter. Denna modul måste ha åtminstone en modul för frågetyp aktiverad för att fungera utan problem. Om du är osäker, använd modulen Multichoice.

en: Number of random questions
sv: Antal slumpade frågor

en: The number of questions on this quiz that will be randomly selected.
sv: Antal frågor på denna frågesport som kommer att väljas slumpvis.

en: The time limit on a quiz.
sv: Tidsgränsen för en frågesport.

en: Allowed takes
sv: Tillåtna försök

en: The term ID used to select questions based on taxonomy.
sv: Termens ID som används för att välja frågor baserade på taxonomi.

en: Number of Questions
sv: Antal frågor

en: The Version ID of the Quiz Node.
sv: ID för version åt noden för frågesporten.

en: Correct answer
sv: Rätt svar

en: This provides multiple choice questions for use by the Quiz module.
sv: Detta tillhandahåller flervalsfrågor för användning med modulen Quiz.

en: Provides directions which can be inserted alongside questions in a quiz.
sv: Ger riktningar som kan sättas in bredvid frågor i en frågesport.

en: Feedback Settings
sv: Inställingar för feedback

en: Settings pertaining to feedback given along with results.
sv: Inställningar som rör feedback som ges i samband med resultaten.

en: Feedback Text
sv: Feedbacktext

en: Text to be displayed when the results are displayed
sv: Text som visas när resultaten visas

en: Missing question.
sv: Saknar fråga.

en: An answer must be specified for any evaluation type other than manual scoring.
sv: Ett svar måste anges för alla typer av utvärdering annat än för manuell poängsättning.

en: Enter your answer here
sv: Ange ditt svar här

en: Provide the answer and the method by which the answer will be evaluated.
sv: Ange svaret och det sätt på vilket svaret kommer att utvärderas.

en: About regular expressions
sv: Om reguljära uttryck

en: Regular expressions are an advanced syntax for pattern matching. They allow you to create a concise set of rules that must be met before a value can be considered a match.
sv: Reguljära uttryck är en typ av avancerad syntax för mönstermatchning. De tillåter dig att skapa en koncis uppsättning regler som måste uppfyllas innan ett värde kan anses vara en matchning.

en: For more on regular expression syntax, visit !url.
sv: För mer information om syntaxen för reguljära uttryck, besök !url.

en: This module provides a short answer question type for Quiz.
sv: Denna modul ger en fråga av typen kort svar för modulen Quiz

en: Score the answers from quizzes that use short answer questions.
sv: Poängsätt svaren från frågesporter som använder frågor med korta svar.

en: Short Answer
sv: Kort svar

en: Short answer question type for Quiz.
sv: Frågetypen kort svar i modulen Quiz

en: Lowercase
sv: Gemener

en: Punctuation
sv: Skiljetecken

en: Add comment link
sv: Länk för "Lägg till kommentar"

en: %editor profile for %format
sv: %editor profil för %format

en: Enabled by default
sv: Aktiverad som standard

en: The default editor state for users having access to this profile. Users are able to override this state if the next option is enabled.
sv: Förvalt tillstånd på redigeraren för användarna som har åtkomst till denna profil. Användarna kommer att kunna åsidosätta detta läge om nästa alternativ är aktiverat.

en: If allowed, users will be able to choose their own editor default state in their user account settings.
sv: Om tillåten kommer användarna att själva kunna välja eget förvalt läge för redigeraren på deras inställningar för användarkontot.

en: Show <em>enable/disable rich text</em> toggle link
sv: Visa växlingslänken <em>aktivera/inaktivera rich text</em>

en: Whether or not to show the <em>enable/disable rich text</em> toggle link below a textarea. If disabled, the user setting or global default is used (see above).
sv: Huruvida knappen aktivera/inaktivera redigeraren Rich Text skall visas under textområde eller ej. Om inaktiverad används användarens förval eller så används det globala förvalda (se ovan).

en: This option controls whether the editor toolbar is displayed above or below the editing area.
sv: Detta alternativ styr huruvida redigerarens verktygslåda visas ovanför eller nedanför redigeringsområdet.

en: This option controls the alignment of icons in the editor toolbar.
sv: Detta alternativ styr justeringen av ikoner i redigerarens verktygslåda.

en: Where to display the path to HTML elements (i.e. <code>body > table > tr > td</code>).
sv: Var sökvägen till HTML-element skall visas (till exempel <code>body > table > tr > td</code>).

en: This option gives you the ability to enable/disable the resizing button. If enabled, the Path location toolbar must be set to "Top" or "Bottom" in order to display the resize icon.
sv: Det här valet ger dig möjlighet att aktivera/invaktivera knappen storleksförändring. Om aktiverad, måste sökvägen till verktygsplatsen vara angiven till "Längst upp" eller "Längst ned" för att kunna visa ikonen för storleksförändring.

en: If enabled, potentially malicious code like <code>&lt;HEAD&gt;</code> tags will be removed from HTML contents.
sv: Om aktiverad kommer potentiellt farlig kod såsom taggar av typen <code>&lt;HEAD&gt;</code> att tas bort från HTML-innehåll.

en: If enabled, the editor will insert TAB characters on tab and preserve other whitespace characters just like a PRE element in HTML does.
sv: Om aktiverad kommer redigeraren att infoga TAB-tecken vid tab och bevara andra tomrumstecken precis som elementet PRE i HTML gör.

en: If enabled, HTML tags declaring the font size, font family, font color and font background color will be replaced by inline CSS styles.
sv: Om aktiverad kommer HTML-taggar som deklarerar fontstorlek, fontfamilj, fontfärg och fontbakgrund att bytas ut mot infogad CSS.

en: If enabled, the editor will remove most linebreaks from contents. Disabling this option could avoid conflicts with other input filters.
sv: Om aktiverad kommer redigeraren att ta bort de flesta radbrytningar från innehåll. Inaktivera detta alternativ för att undvika konflikter med andra inmatningsfilter.

en: If enabled, the editor will re-format the HTML source code. Disabling this option could avoid conflicts with other input filters.
sv: Om aktiverad kommer redigeraren omformatera källkoden för HTML. Inaktivera detta alternativ för att undvika konflikter med andra inmatningsfilter.

en: Force cleanup on standard paste
sv: Tvinga fram upprensning vid vanliga inklistring

en: If enabled, the default paste function (CTRL-V or SHIFT-INS) behaves like the "paste from word" plugin function.
sv: Om aktiverad kommer den förvalda inklistringsfunktionen  (CTRL-V eller SHIFT-INS) att uppföra sig såsom funktionen "klistra in från Word".

en: Comma separated list of HTML block formats. Possible values: <code>@format-list</code>.
sv: Kommaseparerad lista av blockformat för HTML. Möjliga värden: <code>@format-list</code>.

en: Use theme CSS
sv: Använd temats CSS

en: Define CSS
sv: Definiera CSS

en: Editor default CSS
sv: Redigerarens standard-CSS

en: Defines the CSS to be used in the editor area.<br />Use theme CSS - loads stylesheets from current site theme.<br/>Define CSS - enter path for stylesheet files below.<br />Editor default CSS - uses default stylesheets from editor.
sv: Anger vilken CSS som skall användas i redigerarens område.<br />Använd temats CSS - laddar stilmall från nuvarande webbplats tema.<br />Ange CSS - ange sökvägen för stilmallsfilen nedan.<br />Förvalt för redigeraren.

en: If "Define CSS" was selected above, enter path to a CSS file or a list of CSS files separated by a comma.
sv: Om "Ange CSS" valdes ovan, ange sökvägen till en CSS-fil eller en lista av CSS-filer åtskilda med komma.

en: Available tokens: <code>%b</code> (base path, eg: <code>/</code>), <code>%t</code> (path to theme, eg: <code>themes/garland</code>)
sv: Tillgängliga ersättningstecken: <code>%b</code> (grundsökväg, till exempel: <code>/</code>), <code>%t</code> (sökväg till tema, till exempel: <code>themes/garland</code>)

en: Optionally define CSS classes for the "Font style" dropdown list.<br />Enter one class on each line in the format: !format. Example: !example<br />If left blank, CSS classes are automatically imported from all loaded stylesheet(s).
sv: Valfritt kan du ange CSS-klasser för rullgardinslistan "Fontstil".<br />Ange en klass på varje rad i formatet: !format. Exempel: !example<br />Om lämnad tom kommer CSS-klasser automatiskt att importeras från alla laddade stilmallar.

en: Wysiwyg profile for %format has been saved.
sv: Profilen för WYSIWYG för %format har sparats.

en: No editor
sv: Ingen redigerare

en: <a href="!vendor-url">@editor</a> (<a href="!download-url">Download</a>)
sv: <a href="!vendor-url">@editor</a> (<a href="!download-url">Ladda ned</a>)

en: Extract the archive and copy its contents into a new folder in the following location:<br /><code>@editor-path</code>
sv: Packa upp arkivet och kopiera dess innehåll till en ny katalog på följande plats:<br /><code>@editor-path</code>

en: So the actual library can be found at:<br /><code>@library-filepath</code>
sv: Så att det aktuella biblioteket kan hittas på :<br /><code>@library-filepath</code>

en: Installation instructions
sv: Instruktioner för installation

en: There are no editor libraries installed currently. The following list contains a list of currently supported editors:
sv: Det finns inga bibliotek för redigerare installerade för närvarande. Följande lista innehåller en lista av stödda redigerare för närvarande:

en: Are you sure you want to remove the profile for %name?
sv: Är du säker på att du vill ta bort profilen %name?

en: Wysiwyg profile for %name has been deleted.
sv: WYSIWYG-profilen för %name har raderats.

en: Configure client-side editors.
sv: Konfigurera klientbaserade redigerare.

en: Disable rich-text
sv: Inaktivera rich-text

en: Enable rich-text
sv: Aktivera rich-text

en: The version of %editor could not be detected.
sv: Versionen för %editor kunde inte hittas.

en: The installed version %version of %editor is not supported.
sv: Den installerade versionen %version av %editor stöds inte.

en: Strike-through
sv: Genomstruken

en: Align left
sv: Vänsterjustera

en: Align center
sv: Centrera

en: Align right
sv: Högerjustera

en: Justify
sv: Justera

en: Forecolor
sv: Förgrundsfärg

en: Backcolor
sv: Bakgrundsfärg

en: Horizontal rule
sv: Horisontell linje

en: Paste Text
sv: Klistra in text

en: Paste from Word
sv: Klistra in från Word

en: Remove format
sv: Ta bort format

en: Character map
sv: Teckenkarta

en: HTML block format
sv: Blockformat för HTML

en: Font style
sv: Fontstil

en: Create DIV container
sv: Skapa DIV-container

en: FitWindow
sv: Passa fönster

en: Check spelling
sv: Kontrollera stavning

en: Autogrow
sv: Ändra storlek automatiskt

en: Table drag/resize
sv: Drag/ändra storlek på tabell

en: Table: Cell properties
sv: Tabell: Cellegenskaper

en: Table: Insert row after
sv: Tabell: Infoga rad efter

en: Table: Insert column after
sv: Tabell: Infoga kolumn efter

en: Table: Insert cell after
sv: Tabell: Infoga cell efter

en: Table: Delete rows
sv: Tabell: Ta bort rader

en: Table: Delete columns
sv: Tabell: Ta bort kolumner

en: Table: Delete cells
sv: Tabell: Ta bort celler

en: Table: Merge cells
sv: Tabell: Sammanfoga celler

en: Table: Horizontal split cell
sv: Tabell: Horisontell delning av cell

en: Sup
sv: Upphöjd

en: Sub
sv: Nedsänkt

en: Clean-up
sv: Rensa upp

en: Visual aid
sv: Visuellt stöd

en: Fullscreen
sv: Helskärmsläge

en: Advanced horizontal rule
sv: Utökad horisontell linje

en: Advanced image
sv: Utökad bild

en: Advanced link
sv: Utökad länk

en: Auto save
sv: Spara automatiskt

en: Context menu
sv: Sammanhängande meny

en: Left-to-right
sv: Vänster-till-höger

en: Right-to-left
sv: Höger-till-vänster

en: Emotions
sv: Uttryckssymboler

en: Inline popups
sv: Radvis popup

en: Insert date
sv: Infoga datum

en: Insert time
sv: Infoga tid

en: Insert layer
sv: Infoga lager

en: Move forward
sv: Gå framåt

en: Move backward
sv: Gå bakåt

en: Absolute
sv: Fast

en: Paste text
sv: Klistra in text

en: Style properties
sv: Egenskaper för stil

en: Abbreviation
sv: Förkortning

en: Inserted
sv: Infogat

en: Safari compatibility
sv: Kompatibilitet med Safari

en: Spell check
sv: Stavningskontroll

en: Font Color
sv: Fontfärg

en: Show/hide hidden elements
sv: Visa/dölj dolda element

en: Separate the teaser and body of this content
sv: Skiljer åt förhandstitten och brödtexten för detta innehåll

en: @interval ago
sv: @interval sedan

en: Broken handler @table.@field
sv: Trasig hanterare @table.@field

en: Skipping broken view @view
sv: Hoppar över trasig vy @view

en: Ajax callback for view loading.
sv: Återanrop via Ajax för laddning av vyer.

en: Changes cannot be made to a locked view.
sv: Ändringar kan inte göras till en låst vy.

en: Create customized lists and queries from your database.
sv: Skapa anpassade listor och frågor från din databas.

en: Administrative interface to views. Without this module, you cannot create or edit your views.
sv: Administrativt gränssnitt till modulen Views. Utan denna modul kan du inte skapa eller redigera dina vyer.

en: Broken/missing handler
sv: Trasig/saknad hanterare

en: The handler for this item is broken or missing and cannot be used. If a module provided the handler and was disabled, re-enabling the module may restore it. Otherwise, you should probably delete this item.
sv: Hanteraren för detta alternativ är trasig eller saknas och kan inte användas. Om en modul tillhandahöll hanteraren och blev inaktiverad kan den återställas genom att aktivera modulen igen. Annars bör du troligen ta bort detta alternativ.

en: Current date
sv: Nuvarande datum

en: Current node's creation time
sv: Tid då aktuell nod skapades

en: Current node's update time
sv: Tid då aktuell nod uppdaterades

en: Do not display items with no value in summary
sv: Visa inte alternativ utan innehåll i sammanfattningen

en: Invalid input
sv: Ogiltig inmatning

en: Fail basic validation if any argument is given
sv: Underkänn grundläggande validering om ett argument är givet.

en: By checking this field, you can use this to make sure views with more arguments than necessary fail validation.
sv: Genom att kryssa för det här fältet kan du använda det för att försäkra dig om att valideringen av vyer med fler argument än nödvändigt underkänns.

en: Glossary mode
sv: Tillstånd som ordlista

en: Character limit
sv: Teckenbegränsning

en: No transform
sv: Ingen förändring

en: Upper case
sv: Stora bokstäver

en: Lower case
sv: Små bokstäver

en: Capitalize each word
sv: Omvandla varje ord till stora bokstäver

en: Case in path
sv: Skiftläge i sökväg

en: Transform spaces to dashes in URL
sv: Ändra mellanslag till bindestreck i URL:er

en: The label for this field that will be displayed to end users if the style requires it.
sv: Etiketten för detta fält som visas för slutanvändare om stilen kräver det.

en: Exclude from display
sv: Undanta från visning.

en: Rewrite the output of this field
sv: Skriv om det här fältets utmatning

en: The text to display for this field. You may include HTML. You may enter data from this view as per the "Replacement patterns" below.
sv: Texten som skall visas för detta fält. Får innehålla HTML. Du kan ange data från denna vy enligt "Ersättningsmönster" nedan.

en: Output this field as a link
sv: Skriv ut detta fält som en länk

en: If checked, this field will be made into a link. The destination must be given below.
sv: Om valt, kommer detta fält att bli en länk. Destinationen måste anges nedan.

en: Link path
sv: Sökväg för länk

en: The Drupal path or absolute URL for this link. You may enter data from this view as per the "Replacement patterns" below.
sv: Drupals sökväg eller fullständig URL för denna länk. Du kan ange data från denna vy enligt "Ersättningsmönster" nedan.

en: The CSS class to apply to the link.
sv: CSS-klassen att lägga till på länken.

en: Prefix text
sv: Text för prefix

en: Any text to display before this link. You may include HTML.
sv: En text att visas före denna länk. Du kan använda HTML.

en: Suffix text
sv: Text för suffix

en: Any text to display after this link. You may include HTML.
sv: En text att visas efter denna länk. Du kan använda HTML.

en: <p>You must add some additional fields to this display before using this field. These fields may be marked as <em>Exclude from display</em> if you prefer. Note that due to rendering order, you cannot use fields that come after this field; if you need a field not listed here, rearrange your fields.</p>
sv: <p>Du måste lägga till några ytterligare fält till denna visning innan du kan använda fältet. Dessa fält kan markeras som <em>Undanta från visning</em> om du föredrar det. Observera att på grund av ordningen för genereringen kan du inte använda fält som ligger efter detta fält. Om du behöver ett fält som inte visas här kan du ordna om dina fält.</p>

en: <p>The following substitution patterns are available for this display. Use the pattern shown on the left to display the value indicated on the right. Note that due to rendering order, you cannot use fields that come after this field; if you need a field not listed here, rearrange your fields.</p>
sv: <p>Följande ersättningsmönster finns tillgängliga för denna visning. Använd mönstret som visas till vänster för att visa värdet som visas till höger. Observera att på grund av ordningen för genereringen kan du inte använda fält som kommer efter detta fält. Om du vill använda ett fält som inte visas här kan du ordna om dina fält.</p>

en: Trim this field to a maximum length
sv: Korta ned detta fält till en största längd

en: Trim only on a word boundary
sv: Bryt endast texten mellan två ord

en: If checked, this field be trimmed only on a word boundary. This is guaranteed to be the maximum characters stated or less. If there are no word boundaries this could trim a field to nothing.
sv: Om valt, kommer fältet endast att kortas ned genom att bryta mellan två ord. Resultatet blir aldrig längre än det längsta antal tecken. Om det inte finns några ordmellanrum kan detta göra att ett fält blir tomt.

en: Add an ellipsis
sv: Lägg till en ellips

en: If checked, a "..." will be added if a field was trimmed.
sv: Om detta är valt kommer "..." att läggas till om ett fält kortats ned.

en: Strip HTML tags
sv: Ta bort HTML-taggar

en: If checked, all HTML tags will be stripped.
sv: Om valt, kommer alla HTML-taggar att tas bort.

en: Field can contain HTML
sv: Fält får innehålla HTML

en: If checked, HTML corrector will be run to ensure tags are properly closed after trimming.
sv: Om ikryssat kommer korrigeraren för HTML att köras för att säkerställa att alla taggar är stängda på ett riktigt sätt efter att de kortats ned.

en: File size display
sv: Visningsläge för filstorlek

en: Formatted (in KB or MB)
sv: Formaterad (i KB eller MB)

en: Raw bytes
sv: Obearbetade bytes

en: If checked, true will be displayed as false.
sv: Om ikryssad, kommer sant att visas som falskt.

en: Time ago (with "ago" appended)
sv: Tid sedan (med "sedan" tillagt)

en: Time span (with "ago/hence" appended)
sv: Tidsintervall (med "sedan/från nu" tillagt)

en: Round
sv: Avrundning

en: If checked, the number will be rounded.
sv: Om ikryssad, kommer talet att avrundas.

en: Specify how many digits to print after the decimal point.
sv: Ange hur många siffror som skall skrivas ut efter decimalkommat.

en: What single character to use as a decimal point.
sv: Vilket enskilt tecken att använda som decimalkomma.

en: What single character to use as the thousands separator.
sv: Vilket enskilt tecken att använda som avskiljare för tusental.

en: Text to put before the number, such as currency symbol.
sv: Text att sätta framför numret, såsom en valutasymbol.

en: Text to put after the number, such as currency symbol.
sv: Text att sätta efter numret, såsom en valutasymbol.

en: Simple separator
sv: Enkel avskiljare

en: Display as link
sv: Visa som länk

en: Operator identifier
sv: Identifierare för operator

en: This will appear in the URL after the ? to identify this operator.
sv: Detta kommer att synas i URL:en efter tecknet "?" för att identifiera denna operand.

en: Filter identifier
sv: Identifierare för filter

en: This will appear in the URL after the ? to identify this filter. Cannot be blank.
sv: Detta kommer synas i URL:en efter tecknet "?" för att identifiera detta filter. Får inte vara tomt.

en: This exposed filter is optional and will have added options to allow it not to be set.
sv: Detta exponerade filter är ej obligatoriskt, och kommer ha tillagda alternativ som tillåter att det inte behöver anges.

en: Remember
sv: Kom ihåg

en: Remember the last setting the user gave this filter.
sv: Kom ihåg den senaste inställningen användaren gjorde för detta filter.

en: The identifier is required if the filter is exposed.
sv: Identifieraren krävs om filtret är exponerat.

en: This identifier is not allowed.
sv: Denna identifierare är inte tillåten.

en: - Any -
sv: - Alla -

en: exposed
sv: exponerad

en: Value type
sv: Typ av värde

en: A date in any machine readable format. CCYY-MM-DD HH:MM:SS is preferred.
sv: Ett datum i ett maskinläsbart format. CCYY-MM-DD HH:MM:SS är att föredra.

en: Invalid date format.
sv: Ej godkänt datumformat.

en: Limit list to selected items
sv: Begränsa listan till valda alternativ

en: If checked, the only items presented to the user will be the ones selected here.
sv: Om valt, kommer endast de valda alternativen att visas för användaren.

en: not in
sv: inte i

en: Is all of
sv: Är alla av

en: Is none of
sv: Är ingen av

en: not
sv: inte

en: Is between
sv: Är mellan

en: between
sv: mellan

en: Is not between
sv: Är inte mellan

en: not between
sv: inte mellan

en: Min
sv: minsta

en: And max
sv: och maximalt

en: And
sv: och

en: Contains any word
sv: Innehåller vilket ord som helst

en: has word
sv: har ord

en: Contains all words
sv: Innehåller alla ord

en: has all
sv: har alla

en: begins
sv: börjar

en: ends
sv: slutar

en: Require this relationship
sv: Kräv denna relation

en: asc
sv: stigande

en: desc
sv: fallande

en: The granularity is the smallest unit to use when determining whether two dates are the same; for example, if the granularity is "Year" then all dates in 1999, regardless of when they fall in 1999, will be considered the same date.
sv: Noggrannheten är den minsta enheten att använda när man ska avgöra om två datum är samma. Exempelvis om noggrannheten är "År" kommer alla datum för 1999, oavsett när de uppträder under 1999, att anses vara samma datum.

en: Broken
sv: Trasig

en: Displays
sv: Visningar

en: These queries were run during view rendering:
sv: Dessa frågor kördes under vyns rendering:

en: This display has no path.
sv: Denna visning har ingen sökväg.

en: Query build time
sv: Tid för att bygga databasfrågan

en: Query execute time
sv: Tid för att köra databasfrågan

en: View render time
sv: Genereringstid för vyn

en: No query was run
sv: Ingen databasfråga kördes

en: Unable to preview due to validation errors.
sv: Kan inte förhandsgranska på grund av valideringsfel.

en: View name
sv: Namn på vyn

en: View description
sv: Beskrivning av vy

en: This description will appear on the Views administrative UI to tell you what the view is about.
sv: Den här beskrivningen kommer att visas på vyns administrativa UI för att beskriva vad vyn handlar om.

en: View tag
sv: Etikett för vy

en: The view has been deleted.
sv: Vyn har raderats

en: Are you sure you want to break the lock on view %name?
sv: Är du säker på att du vill öppna låset på vyn %name?

en: By breaking this lock, any unsaved changes made by !user will be lost!
sv: Genom att öppna låset, kommer alla osparade ändringar gjorda av !user att förloras!

en: Break lock
sv: Öppna lås

en: The lock has been broken and you may now edit this view.
sv: Låsningen har öppnats och du kan nu redigera den här vyn.

en: Enter the name to use for this view if it is different from the source view. Leave blank to use the name of the view.
sv: Ange namnet som skall användas för denna vy om det skiljer sig från källvyn. Lämna tomt för att använda namnet på vyn.

en: Paste view code here
sv: Klistra in vykod här

en: Unable to interpret view code.
sv: Kunde inte tolka vykoden.

en: A view by that name already exists; please choose a different name
sv: En vy med det namnet finns redan. Var vänlig välj ett annat namn.

en: Display plugin @plugin is not available.
sv: Visningsplugin @plugin är inte tillgängligt.

en: Style plugin @plugin is not available.
sv: Stilplugin @plugin är inte tillgängligt.

en: Row plugin @plugin is not available.
sv: Radplugin @plugin är inte tillgängligt.

en: @type handler @table.@field is not available.
sv: Hanteraren @type för @table.@field är inte tillgänglig.

en: Unable to import view.
sv: Kunde inte importera vy.

en: Click on an item to edit that item's details.
sv: Klicka på en post för att redigera dess detaljer.

en: Go to the real page for this display
sv: Gå till den riktiga sidan för denna visning

en: Invalid
sv: Ogiltig

en: Missing style plugin
sv: Stilplugin saknas

en: Change settings for this style
sv: Ändra inställningar för denna stil

en: View analysis
sv: Analys av vy

en: Configure @type
sv: Konfigurera @type

en: Rearrange @type
sv: Arrangera om @type

en: Broken field @id
sv: Trasigt fält @id

en: There are no @types available to add.
sv: Det finns inga @types tillgängliga att lägga till.

en: Configure extra settings for @type %item
sv: Konfigurera extra inställningar för @type %item

en: Configure summary style for @type %item
sv: Konfigurera stil för sammanfattning åt @type %item

en: Clear Views' cache
sv: Töm Views cache

en: Add Views signature to all SQL queries
sv: Lägg till Views signatur till alla SQL-frågor

en: Disable views data caching
sv: Inaktivera views cachning av data

en: Views caches data about tables, modules and views available, to increase performance. By checking this box, Views will skip this cache and always rebuild this data when needed. This can have a serious performance impact on your site.
sv: Views cachar data om tillgängliga tabeller, moduler och vyer, för att öka prestanda. Genom att kryssa i denna ruta kommer Views hoppa över denna cache och alltid bygga om sin data vid behov. Detta kan allvarligt påverka din webbplats prestanda.

en: Show other queries run during render during live preview
sv: Visa andra databasfrågor som körs under generering i förhandsgranskning

en: Drupal has the potential to run many queries while a view is being rendered. Checking this box will display every query run during view render as part of the live preview.
sv: Drupal har möjligheten att köra många databasfrågor medan en vy renderas. Om du kryssar i denna ruta kommer varje databasfråga som körs under genereringen av vyn att visas som en del av förhandsgranskningen.

en: Error: missing @component
sv: Fel: saknad @component

en: View analysis can find nothing to report.
sv: Analysen hittade inte något att rapportera.

en: This view has only a default display and therefore will not be placed anywhere on your site; perhaps you want to add a page or a block display.
sv: Denna vy har enbart en förvald visning och kommer därför inte att placeras någonstans på din webbplats. Kanske vill du lägga till en visning av typen sida eller block.

en: Reduce duplicates
sv: Reducera dubletter

en: Default settings for this view.
sv: Förvalda inställningar för denna vy.

en: Display the view as a page, with a URL and menu links.
sv: Visa vyn som en sida, med en URL och menyval.

en: Display the view as a block.
sv: Visa vyn som ett block.

en: Attachments added to other displays to achieve multiple views in the same view.
sv: Bilagor tillagda till andra visningar för att erhålla flera visningar i samma vy.

en: Display the view as a feed, such as an RSS feed.
sv: Visa vyn som ett flöde, t.ex. ett RSS-flöde.

en: Displays rows one after another.
sv: Visar rader efter varandra.

en: Displays rows as an HTML list.
sv: Visar rader som en HTML-lista.

en: Displays rows in a grid.
sv: Visa rader i ett rutnät.

en: Displays rows in a table.
sv: Visa rader i en tabell.

en: Displays the default summary as a list.
sv: Visar den förvalda summeringen som en lista.

en: Displays the summary unformatted, with option for one after another or inline.
sv: Visar summeringen oformaterad, med alternativ för över varandra eller på samma rad.

en: Generates an RSS feed from a view.
sv: Genererar ett RSS-flöde från en vy.

en: Displays the fields with an optional template.
sv: Visar fältet med en valfri mall.

en: Will be available to all users.
sv: Kommer att vara tillgänglig för alla användare.

en: Access will be granted to users with any of the specified roles.
sv: Åtkomst kommer att ges till användare med någon av de specificerade rollerna.

en: No caching of Views data.
sv: Spara inte data för Views i cache.

en: Time-based
sv: Tidsbaserad

en: Simple time-based caching of data.
sv: Enkel tidsbaserad cachning av data.

en: sort criteria
sv: sorteringskriterier

en: Sort criterion
sv: Sorteringskriterium

en: sort criterion
sv: sorteringskriterium

en: Aggregator items are imported from external RSS and Atom news feeds.
sv: Objekt för nyhetssamlaren importeras från externa flöden av typen RSS och Atom.

en: The title of the aggregator item.
sv: Titeln på nyhetssamlarens objekt.

en: The link to the original source URL of the item.
sv: Länken till orginalkällan för objektet.

en: The author of the original imported item.
sv: Författaren till den ursprungliga importerade posten.

en: The actual content of the imported item.
sv: Det faktiska innehållet på det importerade alternativet.

en: The date the original feed item was posted. (With some feeds, this will be the date it was imported.)
sv: Datumet som det ursprungliga nyhetsposten lades in. (Med några flöden kommer detta vara datumet som posten importerades.)

en: Feed ID
sv: ID på flödet

en: The unique ID of the aggregator feed.
sv: Unikt ID på nyhetssamlarens flöde.

en: The title of the aggregator feed.
sv: Titeln på nyhetssamlarens flöde.

en: The link to the source URL of the feed.
sv: Länken till källans URL för flödet.

en: The date the feed was last checked for new content.
sv: Datumet då flödet senast kontrollerades för nytt innehåll.

en: The description of the aggregator feed.
sv: Beskrivningen för nyhetssamlarens flöde.

en: The unique ID of the aggregator category.
sv: Det unika ID-numret för kategorin till insamlare.

en: The title of the aggregator category.
sv: Titel för insamlarens kategori.

en: Display the aggregator item using the data from the original source.
sv: Visa innehållssamlarens post genom att använda data från den ursprungliga källan.

en: The book the node is in.
sv: Boken denna nod tillhör.

en: The weight of the book page.
sv: Vikten på boksidan.

en: The depth of the book page in the hierarchy; top level books have a depth of 1.
sv: Djupet på boksidan i hierarkin. Böcker på den översta nivån har ett djup på 1.

en: The parent book node.
sv: Ovanliggande nod för boken.

en: The title of the comment.
sv: Kommentarens titel.

en: The comment ID of the field
sv: Kommentarens ID för fältet

en: The name of the comment's author. Can be rendered as a link to the author's homepage.
sv: Namnet på kommentarens författare. Kan genereras som en länk till författarens hemsida.

en: The website address of the comment's author. Can be rendered as a link. Will be empty if the author is a registered user.
sv: Webbadress för kommentarens författare. Kan genereras som en länk. Kommer att vara tom om författaren är en registrerad användare.

en: Post date
sv: Datum för inlägg

en: Provide a simple link to view the comment.
sv: Tillhandahåll en enkel länk för att visa kommentaren.

en: Provide a simple link to edit the comment.
sv: Tillhandahåll en enkel länk för att redigera kommentaren.

en: Provide a simple link to delete the comment.
sv: Tillhandahåll en enkel länk för att radera kommentaren.

en: The User ID of the comment's author.
sv: Användar-ID för kommentarens författare.

en: Parent CID
sv: Ovanliggande CID

en: The Comment ID of the parent comment.
sv: Den ovanliggande kommentarens ID.

en: Last comment time
sv: Tid för senaste kommentar

en: Date and time of when the last comment was posted.
sv: Datum och tid för när den senaste kommentaren lades in.

en: Last comment author
sv: Senaste kommentarens författare

en: The name of the author of the last posted comment.
sv: Namnet på författaren för den senast inlagda kommentaren.

en: Comment count
sv: Antal kommentarer

en: The number of comments a node has.
sv: Antal kommentarer en nod har.

en: Updated/commented date
sv: Datum för senaste uppdatering/kommentar

en: The most recent of last comment posted or node updated time.
sv: Tidpunkten för den senaste inlagda kommentaren, eller uppdatering av noden.

en: The number of new comments on the node.
sv: Antalet nya kommentarer till noden.

en: Comment status
sv: Status för kommenterar

en: Whether comments are enabled or disabled on the node.
sv: Huruvida kommentarer är aktiverade på noden eller ej.

en: User posted or commented
sv: Användare skrev eller kommenterade

en: Display nodes only if a user posted the node or commented on the node.
sv: Visar noder enbart om en användare lagt in en nod eller kommenterat på den.

en: Display the comment with standard comment view.
sv: Visa kommentarer med standardvy för kommentarer.

en: Display the comment as RSS.
sv: Visa kommentarer som RSS.

en: Link to contact page
sv: Länk till kontaktsida

en: Provide a simple link to the user contact page.
sv: Tillhandahåll en länk till användarens kontaktsida.

en: Locale source
sv: Källa för språk

en: A source string for translation, in English or the default site language.
sv: En källsträng för översättning, på engelska eller åt det förvalda språket för webbplatsen.

en: The ID of the source string.
sv: ID-numret för källsträngen.

en: A description of the location or context of the string.
sv: En beskrivning av placeringen eller sammanhanget för strängen.

en: The group the translation is in.
sv: Gruppen som översättningen är i.

en: The full original string.
sv: Hela originalsträngen

en: The version of Drupal core that this string is for.
sv: Den version av Drupal som den här strängen hör till.

en: Provide a simple link to edit the translations.
sv: Tillhandahåll en enkel länk för att redigera översättningarna.

en: Locale target
sv: Målspråk för lokalisering

en: The full translation string.
sv: Den fullständiga översättningssträngen.

en: The language this translation is in.
sv: Det språk som den här översättningen är på.

en: The ID of the parent translation.
sv: ID-numret för den ovanliggande översättningen.

en: Whether or not the translation is plural.
sv: Om översättningen är plural eller ej.

en: The title of the node.
sv: Nodens titel.

en: The date the node was posted.
sv: Datum då noden skapades.

en: Whether or not the node is published.
sv: Huruvida noden är publicerad eller ej.

en: Published or admin
sv: Publicerad eller administrerad

en: Created year + month
sv: Skapad år + månad

en: Created year
sv: Skapad år

en: Created month
sv: Skapad månad

en: Created day
sv: Skapad dag

en: Created week
sv: Skapad vecka

en: Updated year + month
sv: År + månad för uppdatering

en: Updated year
sv: År för uppdatering

en: Updated month
sv: Månad för uppdatering

en: Updated day
sv: Dag för uppdatering

en: Updated week
sv: Vecka för uppdatering

en: The log message entered when the revision was created.
sv: Loggmeddelandet som antecknades när versionen skapades.

en: Revert link
sv: Länk för att återgå

en: Provide a simple link to revert to the revision.
sv: Tillhandahåll en enkel länk för att återställa till versionen.

en: Filter by access.
sv: Filtrera efter åtkomst.

en: Has new content
sv: Har nytt innehåll

en: Display %display has no access control but does not contain a filter for published nodes.
sv: Visningen %display har inte någon åtkomstkontroll, men innehåller inte något filter för publicerade noder.

en: Poll
sv: Undersökning

en: Whether the poll is open for voting.
sv: Huruvida undersökningen är öppen för röster eller inte.

en: Profile textfield
sv: Textfält för profil

en: Profile textarea
sv: Textområde för profil

en: Profile checkbox
sv: Kryssruta för profil

en: Profile URL
sv: URL för profil

en: Profile selection
sv: Listval för profil

en: Profile freeform list %field-name.
sv: Fri formulärslista %field-name för profil.

en: Profile date %field-name.
sv: Datum %field-name för profil.

en: The score of the search item. This will not be used if the search filter is not also present.
sv: Poängen för sökalternativet. Detta kommer inte att användas om inte sökfiltret används.

en: Links from
sv: Länkar från

en: Other nodes that are linked from the node.
sv: Andra noder som är länkade från noden.

en: Links to
sv: Länkar till

en: Other nodes that link to the node.
sv: Andra noder som länkar till noden.

en: Search Terms
sv: Söktermer

en: The terms to search for.
sv: Termerna att söka efter.

en: Display the results with standard search view.
sv: Visa resultat med en förvald visning för sökning.

en: Total views
sv: Totalt antal visningar

en: The total number of times the node has been viewed.
sv: Det totala antalet gånger som noden har visats.

en: Views today
sv: Visningar idag

en: The total number of times the node has been viewed today.
sv: Det totala antalet gånger som noden har visats idag.

en: Most recent view
sv: Den senaste visningen

en: The most recent time the node has been viewed.
sv: Den senaste tiden som noden har visats.

en: Stores site access information.
sv: Lagrar åtkomstinformation för webbplatsen.

en: Browser session ID of user that visited page.
sv: Webbläsarens sessions-ID för användaren som besökte sidan.

en: Title of page visited.
sv: Titel på besökt sida.

en: Internal path to page visited (relative to Drupal root.)
sv: Intern sökväg till sidan som besöktes (i förhållande till Drupals rotkatalog).

en: Referrer URI.
sv: Hänvisares URI.

en: Hostname of user that visited the page.
sv: Värdnamn på användaren som besökte sidan.

en: The user who visited the site.
sv: Användaren som besökte webbplatsen.

en: Time in milliseconds that the page took to load.
sv: Tid i millisekunder som sidan tog att laddas.

en: Timestamp of when the page was visited.
sv: Tidsstämpel då sidan besöktes.

en: Files maintained by Drupal and various modules.
sv: Filer som hanteras av Drupal och diverse moduler.

en: The ID of the file.
sv: Filens ID.

en: The name of the file.
sv: Filens namn.

en: The path of the file.
sv: Filens sökväg.

en: The mime type of the file.
sv: Typ av MIME för filen.

en: The status of the file.
sv: Filens status.

en: The date the file was uploaded.
sv: Datumet som filen laddades upp.

en: Name of the vocabulary a term is a member of. This will be the vocabulary that whichever term the "Taxonomy: Term" field is; and can similarly cause duplicates.
sv: Namnet på vokabuläret som en term är medlem av. Detta kommer att vara vokabuläret för vilken som helst term som fältet "Taxonomi: Term" är. Och kan på samma sätt skapa dubletter.

en: Taxonomy terms are attached to nodes.
sv: Taxonomitermer bifogas till noder.

en: Taxonomy term name.
sv: Taxonomitermens namn.

en: The term weight field
sv: Termens viktfält

en: The description associated with a taxonomy term.
sv: Beskrivningen som associeras med en taxonomiterm.

en: Filter the results of "Taxonomy: Term" to a particular vocabulary.
sv: Filtrera resultatet för "Taxonomi: Term" till ett speciellt vokabulär.

en: Display all taxonomy terms associated with a node from specified vocabularies.
sv: Visa alla taxonomitermer som associerats med en nod från valda vokabulärer.

en: The parent term of the term. This can produce duplicate entries if you are using a vocabulary that allows multiple parents.
sv: Den ovanliggande termen för termen. Detta kan skapa dubbla inlägg om du använder ett vokabulär som tillåter flera ovanliggande relationer.

en: The parent term of the term.
sv: Den ovanliggande termen för termen.

en: Node translation
sv: Översättning av nod

en: Translation set node ID
sv: Nodens ID för uppsättningen av översättningen

en: The ID of the translation set the content belongs to.
sv: ID för översättningens uppsättning som innehållet hör till.

en: Source translation
sv: Källöversättning

en: The source that this content was translated from.
sv: Källan som det här innehållet var översatt från.

en: Versions of content in different languages.
sv: Versioner av innehåll i olika språk.

en: Child translation
sv: Underliggande översättning

en: Outdated
sv: Förlegad

en: The user ID
sv: Användarens ID

en: The user or author name.
sv: Användar- eller författarnamnet.

en: Email address for a given user. This field is normally not shown to users, so be cautious when using it.
sv: E-postadress för en given användare. Detta fält visas normalt inte för användare, så var försiktig när du använder det.

en: Language of the user
sv: Användarens språk

en: The user's picture, if allowed.
sv: Användarens bild, om tillåtet

en: The date the user was created.
sv: Datumet då användaren skapades.

en: The user's last access date.
sv: Användarens senaste åtkomstdatum.

en: The user's last login date.
sv: Datum då användaren senast loggade in.

en: Whether a user is active or blocked.
sv: Huruvida en användare är aktiv eller blockerad.

en: The user's signature.
sv: Användarens signatur.

en: Provide a simple link to edit the user.
sv: Tillhandahåll en enkel länk för att redigera användaren.

en: Roles that a user belongs to.
sv: Roller som användare tillhör.

en: User ID from URL
sv: ID för användaren från URL

en: User ID from logged in user
sv: Den inloggade användarens ID

en: Randomize the display order.
sv: Slumpa ordningen för visning.

en: Null
sv: Innehållslös

en: Provide custom text or link.
sv: Tillhandahåll en anpassad text eller länk.

en: View result counter
sv: Visa resultaträknare

en: Displays the actual position of the view result
sv: Visar den faktiska positionen för vyresultatet

en: Link this field to its aggregator category page
sv: Länka detta fält till kategorisidans innehållssamlare

en: No user
sv: Ingen användare

en: Link this field to its comment
sv: Länka detta fält till dess kommentar

en: Show teaser-style link
sv: Visa sammanfattningslänk

en: Link this field to new comments
sv: Länka detta fält till nya kommentarer

en: contact
sv: kontakt

en: Contact %user
sv: Kontakta %user

en: Unknown group
sv: Okänd grupp

en: Unknown language
sv: Okänt språk

en: Current user's language
sv: Språk för nuvarande användare

en: Default site language
sv: Förvalt språk för webbplatsen

en: No language
sv: Inget språk

en: Current installed version
sv: Installerad version

en: Check for new comments as well
sv: Kontrollera även för nya kommentarer

en: Node IDs separated by , or +
sv: ID för noderna separerade med , eller +

en: Build mode
sv: Byggmetod

en: No alternate
sv: Inget alternativ

en: Alternative sort
sv: Alternativ sorteringsordning

en: Alternate sort order
sv: Byt sorteringsordning

en: On empty input
sv: Vid tom inmatning

en: Show None
sv: Visa inget

en: Display score
sv: Visa poäng

en: Link this field to download the file
sv: Länka detta fält för att ladda ned filen

en: Set the breadcrumb for the term parents
sv: Ange länkstig för de ovanliggande termerna

en: If selected, the breadcrumb trail will include all parent terms, each one linking to this view. Note that this only works if just one term was received.
sv: Om detta är valt kommer länkstigen att inkludera alla ovanliggande termer, var och en länkad till denna vy. Observera att detta fungerar enbart om en term togs emot.

en: The depth will match nodes tagged with terms in the hierarchy. For example, if you have the term "fruit" and a child term "apple", with a depth of 1 (or higher) then filtering for the term "fruit" will get nodes that are tagged with "apple" as well as "fruit". If negative, the reverse is true; searching for "apple" will also pick up nodes tagged with "fruit" if depth is -1 (or lower).
sv: Djupet kommer att passa ihop noder märkta med termer i hierarkin. Till exempel: Du har termen "frukt" och en underliggande term "äpple", med ett djup av 1 (eller högre). Filtrerar man då efter termen "frukt" kommer man att få noder som är märkta med "äpple" såväl som "frukt". Är djupet negativt så gäller det omvända. Söker man efter "äpple" får man även upp noder märkta med "frukt" om djupet är -1 (eller lägre).

en: No vocabulary
sv: Inget vokabulär

en: Link this field to its taxonomy term page
sv: Länka detta fält till dess sida för termen i taxonomin

en: Link this field to its term page
sv: Länka detta fält till dess sida för termen

en: Limit terms by vocabulary
sv: Begränsa termer genom vokabulär

en: Select which vocabulary to show terms for in the regular options.
sv: Välj vilket vokabulär som termer skall visas i, under de allmäna alternativen.

en: Dropdown
sv: Rullgardinsmeny

en: Show hierarchy in dropdown
sv: Visa hierarki i rullgardinsmeny

en: An invalid vocabulary is selected. Please change it in the options.
sv: Ett ogiltigt vokabulär är valt. Var vänlig ändra det i alternativen.

en: Select terms from vocabulary @voc
sv: Välj termer från vokabulär @voc

en: Select terms
sv: Välj termer

en: Unable to find term: @terms | Unable to find terms: @terms
sv[0]: Kunde inte hitta termen: @terms
sv[1]: Kunde inte hitta termerna: @terms

en: If you wish to validate for specific vocabularies, check them; if none are checked, all terms will pass.
sv: Kryssa för dem om du vill bekräfta för specifika vokabulär. Om ingen är ikryssad så kommer alla termer att godkännas.

en: Term IDs separated by , or +
sv: ID för termer separerade med , eller +

en: Current language
sv: Nuvarande språk

en: Translation option
sv: Alternativ för översättning

en: The translation options allows you to select which translation or translations in a translation set join on. Select "Current language" or "Default language" to join on the translation in the current or default language respectively. Select a specific language to join on a translation in that language. If you select "All", each translation will create a new row, which may appear to cause duplicates.
sv: Alternativen för översättningen låter dig välja vilken översättning eller uppsättning av översättningar att ansluta till. Välj "Nuvarande språk" eller "Förvalt språk" för att ansluta till översättningen av det nuvarande språket, eller enbart det förvalda språket. Välj ett specifikt språk att ansluta till på översättningen för det språket. Väljer du "Alla" kommer varje översättning att skapa en ny rad, vilket kan orsaka dubletter.

en: To the user
sv: Till användaren

en: With a mailto:
sv: Med en mailto:

en: Is the logged in user
sv: Är den inloggade användaren

en: Usernames
sv: Användarnamn

en: Enter a comma separated list of user names.
sv: Ange en kommaseparerad lista med användarnamn.

en: Unable to find user: @users | Unable to find users: @users
sv[0]: Kunde inte hitta användaren: @users
sv[1]: Kunde inte hitta användarna: @users

en: Also look for a node and use the node author
sv: Leta även efter en nod och använd nodens författare

en: Only allow numeric UIDs
sv: Tillåt endast numeriska UID

en: Only allow string usernames
sv: Tillåt enbart användarnamn som strängar

en: Allow both numeric UIDs and string usernames
sv: Tillåt både numeriska UID och användarnamn som strängar

en: Restrict user based on role
sv: Begränsa användare baserat på roll

en: Restrict to the selected roles
sv: Begränsa till valda roller

en: If no roles are selected, users from any role will be allowed.
sv: Om ingen roll är vald kommer användare från vilken roll som helst att tillåtas.

en: Unrestricted
sv: Inga restriktioner

en: Only users with the selected permission flag will be able to access this display. Note that users with "access all views" can see any view, regardless of other permissions.
sv: Enbart användare med den valda behörigheten kommer att kunna få tillgång till denna vy. Observera att användare med "åtkomst till alla vyer" kan se alla vyer, oavsett andra behörigheter.

en: No role(s) selected
sv: Inga roller valda

en: Multiple roles
sv: Flera roller

en: Only the checked roles will be able to access this display. Note that users with "access all views" can see any view, regardless of role.
sv: Enbart förkryssade roller kommer att kunna få tillgång till denna vy. Observera att användare med "åtkomst till alla vyer" kan se alla vyer, oavsett roll.

en: You must select at least one role if type is "by role"
sv: Du måste välja åtminstone en roll om typen är "per roll"

en: PHP validate code
sv: PHP-kod för validering

en: Never cache
sv: Lagra aldrig i cache

en: Query results
sv: Databasfrågans resultat

en: The length of time raw query results should be cached.
sv: Tidslängden som obearbetade databasresultat skall cachas.

en: Rendered output
sv: Renderad utdata

en: The length of time rendered HTML output should be cached.
sv: Tiden som renderad HTML skall sparas i cache.

en: Broken field
sv: Trasigt fält

en: Change the title that this display will use.
sv: Ändra titeln som denna visning kommer att använda.

en: Use AJAX
sv: Använd AJAX

en: Change whether or not this display will use AJAX.
sv: Ändra huruvida denna visning kommer att använda AJAX.

en: Change this display's pager setting.
sv: Ändra denna vys inställning för paginerare.

en: Items per page
sv: Inlägg per sida

en: Specify whether this display will provide a "more" link.
sv: Ange om denna visning skall innehålla en länk "mer".

en: Specify access control type for this display.
sv: Ange typ av behörighet för denna visning.

en: Change settings for this access type.
sv: Ändra inställningar för denna behörighetstyp.

en: Specify caching type for this display.
sv: Ange cachetyp för denna visning.

en: Change settings for this caching type.
sv: Ändra inställningarna för denna cachetyp.

en: Link display
sv: Visningslänk

en: Exposed form in block
sv: Exponerat formulär i block

en: Allow the exposed form to appear in a block instead of the view.
sv: Låter ett exponerat formulär visas i ett block istället för i vyn.

en: Get information on how to theme this display
sv: Få information om hur du kan anpassa denna visning med tema

en: The title of this view
sv: Titeln på denna vy

en: This title will be displayed with the view, wherever titles are normally displayed; i.e, as the page title, block title, etc.
sv: Denna titel visas tillsammans med vyn där titlar normalt visas, t.ex. som sid- och blocktitel etc.

en: Use AJAX when available to load this view
sv: Använd AJAX om möjligt för att ladda denna vy

en: If set, this view will use an AJAX mechanism for paging, table sorting and exposed filters. This means the entire page will not refresh. It is not recommended that you use this if this view is the main content of the page as it will prevent deep linking to specific pages, but it is very useful for side content.
sv: Om angivet kommer denna vy använda en mekanism av typen AJAX för paginering, tabellsortering och exponerade filter. Detta innebär att hela sidan inte laddas om. Detta är inte rekommenderat om denna vy är huvudinnehåll för sidan eftersom det förhindrar djupgående länkning till specifika sidor, men kan vara väldigt användbart för sidinnehåll.

en: Unless you're experiencing problems with pagers related to this view, you should leave this at 0. If using multiple pagers on one page you may need to set this number to a higher value so as not to conflict within the ?page= array. Large values will add a lot of commas to your URLs, so avoid if possible.
sv: Så länge du inte upplever problem med paginerare relaterade till denna vy bör du lämna detta som 0. Om flera pagineringar används på en sida kan du behöva ange ett högre värde så det inte uppstår en konflikt i ?page= array. Höga värden kommer lägga till många kommatecken till dina URL:er, så undvik detta om möjligt.

en: The number of items to display per page. Enter 0 for no limit.
sv: Antalet inlägg att visa per sida. Ange 0 för ingen begränsning.

en: Add a more link to the bottom of the display.
sv: Lägg till en länk "mer" längst ned i visningen.

en: Create more link
sv: Skapa en länk "mer"

en: The text to display for the more link.
sv: Texten att visa för länken "mer".

en: This will make the view display only distinct items. If there are multiple identical items, each will be displayed only once. You can use this to try and remove duplicates from a view, though it does not always work. Note that this can slow queries down, so use it with caution.
sv: Detta kommer göra att vyn endast visar distinkta poster. Om det finns flera identiska poster kommer var och en enbart att visas en gång. Du kan använda detta för att försöka ta bort dubletter från en vy, däremot fungerar det inte alltid. Observera att detta kan slöa ned databasfrågor så använd det med försiktighet.

en: Access restrictions
sv: Begränsningar av åtkomst

en: Access options
sv: Alternativ för åtkomst

en: Caching options
sv: Alternativ för cachning

en: Display even if view has no result
sv: Visa även om vyn inte har något resultat

en: How should this view be styled
sv: Hur skall denna vy utformas.

en: If the style you choose has settings, be sure to click the settings button that will appear next to it in the View summary.
sv: Om stilen du väljer har inställningar, se till att klicka på inställningsknappen som kommer att visas bredvid den i vyns summering.

en: Style options
sv: Alternativ för stil

en: Row style options
sv: Alternativ för radutformning

en: How should each row in this view be styled
sv: Hur skall varje rad i denna vy vara utformad

en: Which display to use for path
sv: Vilken visning att använda för sökvägen

en: Which display to use to get this display's path for things like summary links, rss feed links, more links, etc.
sv: Vilken visning att använda för denna visnings sökväg för saker såsom länk för summering, RSS, mer, etc.

en: Display output
sv: Utmatning för visning

en: Alternative display output
sv: Alternativ utmatning för visning

en: Style output
sv: Utmatning för stil

en: Alternative style
sv: Alternativ stil

en: Row style output
sv: Utmatning för radutformning

en: Alternative row style
sv: Alternativ radutformning

en: Field @field (ID: @id)
sv: Fält @field (ID: @id)

en: This section lists all possible templates for the display plugin and for the style plugins, ordered roughly from the least specific to the most specific. The active template for each plugin -- which is the most specific template found on the system -- is highlighted in bold.
sv: Denna avdelning visar alla möjliga mallar för insticksprogrammen visning och stil. De är ordnade från den minst, till den mest specifika - på ett ungefär. Den aktiva mallen för varje insticksprogram, som är den mest specifika mallen funnen i systemet, är markerad med fet text.

en: Change theme
sv: Ändra tema

en: Rescan template files
sv: Sök igenom filmallar igen

en: <strong>Important!</strong> When adding, removing, or renaming template files, it is necessary to make Drupal aware of the changes by making it rescan the files on your system. By clicking this button you clear Drupal's theme registry and thereby trigger this rescanning process. The highlighted templates above will then reflect the new state of your system.
sv: <strong>Viktigt!</strong> När du lägger till, tar bort, eller byter namn på filmallar är det viktigt att göra Drupal uppmärksam på ändringarna genom att låta den avsöka filerna på ditt system igen. Genom att klicka på denna knapp så rensar du registret för temat och därigenom aktiverar du denna avsökningsprocess igen. Den markerade mallen ovan kommer sen att återge det nya tillståndet för ditt system.

en: Theming information (display)
sv: Information om att använda tema (visning)

en: Back to !info.
sv: Tillbaka till !info.

en: theming information
sv: information om att använda tema

en: This display has no theming information
sv: Denna visning har ingen information om att använda tema

en: This is the default theme template used for this display.
sv: Detta är den standardmall för temat som används för denna visning.

en: This is an alternative template for this display.
sv: Detta är en alternativ mall för denna visning.

en: Theming information (style)
sv: Information om att använda tema (stil)

en: This display has no style theming information
sv: Den här visningen har ingen information om att ange stil för tema

en: This is the default theme template used for this style.
sv: Det här är den standardmall för temat som används för den här stilen.

en: This is an alternative template for this style.
sv: Detta är en alternativ mall för denna stil.

en: Theming information (row style)
sv: Information om att använda tema (radutformning)

en: This display has no row style theming information
sv: Denna visning har ingen information om att använda radutforming på tema

en: This is the default theme template used for this row style.
sv: Detta är temats standardmall som används för denna radutformning.

en: This is an alternative template for this row style.
sv: Detta är en alternativ mall för denna radutformning.

en: Put the exposed form in a block
sv: Visa det exponerade formuläret i ett block

en: If set, any exposed widgets will not appear with this view. Instead, a block will be made available to the Drupal block administration system, and the exposed form will appear there. Note that this block must be enabled manually, Views will not enable it for you.
sv: Om angett så kommer inga exponerade gränssnittskomponenter att visas med denna vy. Istället kommer ett block att göras tillgängligt till Drupals system för administration av block, och exponerade formulär kommer att visas där. Observera att detta block måste aktiveras manuellt. Views kommer inte aktivera det åt dig.

en: File found in folder @template-path
sv: Fil funnen i mappen @template-path

en: (File not found, in folder @template-path)
sv: (Fil inte funnen i mapp @template-path)

en: Display "@display" uses fields but there are none defined for it or all are excluded.
sv: Visning "@display" använder fält, men det finns inga angivna för den, eller så är alla uteslutna.

en: Display "@display" uses a path but the path is undefined.
sv: Visning "@display" använder en sökväg, men den är inte angiven.

en: Display "@display" has an invalid style plugin.
sv: Visning "@display" har ett ogiltigt stilplugin.

en: Exposed form: @view-@display_id
sv: Exponerat formulär: @view-@display_id

en: Attachment settings
sv: Inställningar för bilaga

en: Inherit exposed filters
sv: Ärv exponerade filter

en: Multiple displays
sv: Flera visningar

en: Should this display inherit its exposed filter values from the parent display to which it is attached?
sv: Skall denna visning ärva sina exponerade filtervärden från den ovanliggande visningen som den är bifogad till?

en: Attach before or after the parent display?
sv: Bifoga före eller efter den ovanliggande visningen?

en: Select which display or displays this should attach to.
sv: Välj vilken eller vilka visningar denna skall bifogas till.

en: Block admin description
sv: Beskrivning för administrering av block

en: Block caching type
sv: Typ av cachning för block

en: This sets the default status for Drupal's built-in block caching method; this requires that caching be turned on in block administration, and be careful because you have little control over when this cache is flushed.
sv: Detta anger förvald status på Drupals inbyggda metod för att cacha block. Detta kräver att cachning är påslaget i administreringen av block. Var försiktig eftersom du har begränsad kontroll över när denna cache rensas.

en: Using the site name
sv: Använder webbplatsens namn

en: Use the site name for the title
sv: Använd webbplatsens namn som titel

en: The feed icon will be available only to the selected displays.
sv: Ikonen för nyhetsflöde kommer enbart att vara tillgänglig för valda visningar.

en: No menu
sv: Ingen meny

en: Tab: @title
sv: Flik: @title

en: Change settings for the parent menu
sv: Ändra inställningar för det ovanliggande menyvalet

en: The menu path or URL of this view
sv: Menyns sökväg eller URL för denna vy

en: Menu item entry
sv: Inlägg i menyval

en: No menu entry
sv: Inget inlägg i meny

en: Normal menu entry
sv: Vanligt inlägg i meny

en: Menu tab
sv: Menyflik

en: Default menu tab
sv: Förvald menyflik

en: If set to normal or tab, enter the text to use for the menu item.
sv: Om satt till normal eller flik, ange texten att använda för menyvalet

en: If set to normal or tab, enter the text to use for the menu item's description.
sv: Om satt till normal eller flik, ange texten som skall användas för menyvalets beskrivning.

en: Insert item into an available menu.
sv: Infoga post i en tillgänglig meny.

en: Menu selection requires the activation of menu module.
sv: Modulen Menu måste aktiveras innan val av meny kan göras.

en: The lower the weight the higher/further left it will appear.
sv: Ju lägre vikt, desto högre upp/längre till vänster, kommer den att visas.

en: Default tab options
sv: Inställningar för standardflik

en: When providing a menu item as a tab, Drupal needs to know what the parent menu item of that tab will be. Sometimes the parent will already exist, but other times you will need to have one created. The path of a parent item will always be the same path with the last part left off. i.e, if the path to this view is <em>foo/bar/baz</em>, the parent path would be <em>foo/bar</em>.
sv: När man tillhandahåller ett menyval som en flik måste Drupal veta vad det ovanliggande menyvalet på fliken skall vara. Ibland finns redan ett ovanliggande menyval, men andra gånger måste du skapa ett. Sökvägen för ett ovanliggande alternativ kommer alltid att vara sökväg med den sista delen lämnad. Till exempel om sökvägen till denna vy är <em>foo/bar/baz</em>, så är den ovanliggande sökvägen <em>foo/bar</em>.

en: Already exists
sv: Existerar redan

en: If creating a parent menu item, enter the title of the item.
sv: Om du skapar ett ovanliggande menyval, ange titeln för menyvalet.

en: If creating a parent menu item, enter the description of the item.
sv: Om du skapar ett ovanliggande menyval, ange beskrivningen för menyvalet.

en: If the parent menu item is a tab, enter the weight of the tab. The lower the number, the more to the left it will be.
sv: Om det ovanliggande menyvalet är en flik, ange vikten på fliken. Ju lägre nummer, desto längre till vänster kommer det att vara.

en: "$arg" is no longer supported. Use % instead.
sv: "$arg" stöds inte längre. Använd % istället.

en: "%" may not be used for the first segment of a path.
sv: "%" får inte användas som det första segmentet för en sökväg.

en: Views cannot create normal menu items for paths with a % in them.
sv: Views kan inte skapa ett vanligt menyval för sökvägar som innehåller ett %.

en: A display whose path ends with a % cannot be a tab.
sv: En visning vars sökväg slutar med % kan inte vara en flik.

en: Title is required for this menu type.
sv: Titel krävs för denna typ av meny.

en: Inline fields
sv: Radvisa fält

en: The separator may be placed between inline fields to keep them from squishing up next to each other. You can use HTML in this field.
sv: Avskiljaren kan placeras mellan fält av typen inline för att hindra dem från att klämmas ihop bredvid varandra. Du får använda HTML i detta fält.

en: You may optionally specify a field by which to group the records. Leave blank to not group.
sv: Du kan ange ett fält att gruppera raderna med. Lämna tomt för att inte gruppera.

en: Style @style requires a row style but the row plugin is invalid.
sv: Stilen @style kräver en radstil, men radpluginet är inte giltigt.

en: Horizontal alignment will place items starting in the upper left and moving right. Vertical alignment will place items starting in the upper left and moving down.
sv: Horisontell justering kommer att placera poster med början längst uppe till vänster och sen röra sig åt höger. Vertikal justering kommer att placera poster med början längst upp till vänster och sen röra sig nedåt.

en: RSS description
sv: RSS-beskrivning

en: This will appear in the RSS feed itself.
sv: Detta kommer synas i RSS-flödet.

en: Display record count with link
sv: Visa antal poster med länken

en: Override number of items to display
sv: Åsidosätt antalet inlägg att visa

en: Display items inline
sv: Visa objekt på samma rad

en: You need at least one field before you can configure your table settings
sv: Du behöver åtminstone ett fält innan du kan konfigurera dina inställningar för tabellen

en: Override normal sorting if click sorting is used
sv: Åsidosätt normal sortering om klickvis sortering används

en: Enable Drupal style "sticky" table headers (Javascript)
sv: Aktivera Drupals "klistrade" tabellrubriker (JavaScript)

en: (Sticky header effects will not be active for preview below, only on live output.)
sv: (Effekten för klistrade rubriker kommer inte att vara aktiverat för förhandsgranskningen nedan, endast på den riktiga utmatningen.)

en: Place fields into columns; you may combine multiple fields into the same column. If you do, the separator in the column specified will be used to separate the fields. Check the sortable box to make that column click sortable, and check the default sort radio to determine which column will be sorted by default, if any. You may control column order and field labels in the fields section.
sv: Placera fält i kolumner. Du kan kombinera flera fält till en och samma kolumn. Om du gör det kommer avskiljaren i den angivna kolumnen att användas för att separera fälten. Kryssa för sorterbar för att göra kolumnen sorterbar genom klick på rubriken, och välj radioknappen för den kolumn som skall sorteras som standard (om så ska ske). Du kan styra ordningen på kolumner och fältnamn i fältsektionen.

en: The style selected does not utilize fields.
sv: Den valda stilen använder sig inte av fält.

en: None defined
sv: Inga definierade

en: This view is being edited by user !user, and is therefore locked from editing by others. This lock is !age old. Click here to <a href="!break">break this lock</a>.
sv: Denna vy redigeras av användaren !user, och är därför låst för redigering av andra. Denna låsning är !age gammal. Klicka här för att <a href="!break">öppna detta lås</a>.

en: New view
sv: Ny vy

en: Changed view
sv: Ändrad vy

en: View %name, displaying items of type <strong>@base</strong>.
sv: Vy %name, visar poster av typen <strong>@base</strong>.

en: Live preview
sv: Direkt förhandsgranskning

en: @current of @max
sv: @current av @max

en: Insert templates
sv: Infoga mall

en: Wysiwyg Template Plugin
sv: Insticksprogram WYSIWYG-mall

en: Adjust top margin
sv: Justera toppmarginal

en: Keep menu at top of page
sv: Behåll menyn överst på sidan

en: If the Utility module was installed for this purpose, it can be safely disabled and uninstalled.
sv: Om modulen Utility har installerats för detta ändamål kan denna med fördel inaktiveras och avinstalleras.

en: Move local tasks into menu
sv: Flytta in lokala menyval i meny

en: Administration menu settings
sv: Inställningar för administrationsmeny

en: Parent link ID
sv: Ovanliggande ID för länk

en: Display additional data for each menu item
sv: Visa utökad information för varje menyval

en: Display the selected items next to each menu item link.
sv: Visa vald information bredvid varje menyvals länk.

en: If enabled, all menu items are displayed regardless of your site permissions. <em>Note: Do not enable on a production site.</em>
sv: Med denna inställning visas alla menyval oavsett din webbplats behörigheter. <em>Observera: Aktivera inte detta på en webbplats i produktion.</em>

en: Enabled these modules: !module-list.
sv: Aktiverade dessa moduler: !module-list.

en: The administration menu module provides a dropdown menu arranged for one- or two-click access to most administrative tasks and other common destinations (to users with the proper permissions). Use the settings below to customize the appearance of the menu.
sv: Modulen Administration menu tillhandahåller en rullgardinsmeny som ger åtkomt till de flesta administrativa uppgifter och andra mål med ett eller två klick (för användare med rätt behörighet). Använd inställningarna nedan för att anpassa utseendet hos menyn.

en: The administration menu module provides a dropdown menu arranged for one- or two-click access to most administrative tasks and other common destinations (to users with the proper permissions). Administration menu also displays the number of anonymous and authenticated users, and allows modules to add their own custom menu items. Integration with the menu varies from module to module; the contributed module <a href="@drupal">Devel</a>, for instance, makes strong use of the administration menu module to provide quick access to development tools.
sv: Modulen Administration menu tillhandahåller en rullgardinsmeny som ger åtkomst till de flesta administrativa uppgifter och andra destinationer med ett eller två klick (för användare med rätt behörighet). Administrationsmenyn visar också det aktuella antalet besökare och verifierade användare, och tillåter moduler att lägga till egna anpassade menyval. Integrationen med menyn varierar från modul till modul. Tilläggsmodulen <a href="@drupal">Devel</a> använder exempelvis administrationsmenyn mycket för att erbjuda snabb åtkomst till utvecklarverktyg.

en: The administration menu <a href="@settings">settings page</a> allows you to modify some elements of the menu's behavior and appearance. Since the appearance of the menu is dependent on your site theme, substantial customizations require modifications to your site's theme and CSS files. See the advanced module README.txt file for more information on theme and CSS customizations.
sv: Administrationsmenyns <a href="@settings">inställningssida</a> låter dig ändra vissa delar av menyns beteende och utseende. Eftersom menyns utseende beror av din webbplats tema kräver större anpassningar även ändringar i webbplatsens tema och CSS-filer. Se modulens avancerade README.txt-fil för mer information om anpassningar av tema och CSS.

en: The menu items displayed in the administration menu depend upon the actual permissions of the viewer. First, the administration menu is only displayed to users in roles with the <em>Access administration menu</em> (admin_menu module) permission. Second, a user must be a member of a role with the <em>Access administration pages</em> (system module) permission to view administrative links. And, third, only currently permitted links are displayed; for example, if a user is not a member of a role with the permissions <em>Administer permissions</em> (user module) and <em>Administer users</em> (user module), the <em>User management</em> menu item is not displayed.
sv: Menyvalen som visas i administrationsmenyn beror av behörigheterna för den aktuella användaren. Först och främst visas menyn bara för användare i roller som har behörigheten <em>Åtkomst till administrationsmeny</em> (modulen admin_menu). För det andra måste användaren tillhöra en grupp med behörigheten <em>Åtkomst till administrationssidor</em> (modulen system) för att se administrativa menyval. För det tredje visas bara tillåtna menyval. Om en användare till exempel inte tillhör en roll med behörigheten <em>Administrera behörigheter</em> (modulen user) och <em>Administrera användare</em> (modulen user) så visas inte administrationsmenyn <em>Användare</em>.

en: Administration menu
sv: Administrationsmeny

en: Adjust administration menu settings.
sv: Ändra inställningar för administrationsmenyn.

en: Provides a dropdown menu to most administrative tasks and other common destinations (to users with the proper permissions).
sv: Tillhandahåller en rullgardinsmeny för de flesta administrativa uppgifter och andra vanliga mål (för användare med tillräcklig behörighet).

en: Must users preview posts before submitting?
sv: Måste användarna förhandsgranska inlägg innan de sparas?

en: Language settings
sv: Språkinställningar

en: - All -
sv: - Alla -

en: Fieldset
sv: Fältgrupp

en: Allow multiple values
sv: Tillåt flera värden

en: Unmet dependencies: !dependencies
sv: Ej uppfyllda beroenden: !dependencies

en: Checking...
sv: Undersöker...

en: Machine-readable name
sv: Maskinläsbart namn

en: Download feature
sv: Ladda ned feature

en: Update translations
sv: Uppdatera översättningar

en: Already added languages
sv: Redan inlagda språk

en: Send PM
sv: Skicka PM

en: Filter criteria
sv: Filterkriterier

en: Link ID
sv: Länk-ID

en: Contact form
sv: Kontaktformulär

en: Upcoming
sv: Kommande

en: Standard deviation
sv: Förvald avvikelse

en: Advanced forum style
sv: Stilmall för Advanced Forum

en: Choose which style to use for your forums. This will apply independent of site theme.
sv: Välj vilken stilmall som skall användas för dina forum. Detta kommer att gälla oberoende av webbplatsen tema.

en: Forum and topic lists
sv: Forum och trådvisning

en: Get the number of new comments per forum on the forum list
sv: Erhålla antalet nya kommentarer för varje forum på forumlistan

en: Core forum shows the number of new topics. If checked, Advanced Forum will get the number of new comments as well and show it under "posts" on the forum overview. Slow query not recommended on large forums.
sv: Kärnforumet visar antalet nya trådar. Advanced Forum kommer även att erhålla antalet nya kommentarer och visa detta under "inlägg" på översikten för forum om detta är ikryssat. Slöar ned databasfrågor och rekommenderas inte på stora forum.

en: Number of characters to display for the topic title
sv: Antal tecken att visa för ämnets titel

en: Used on main forum page. Enter 0 to use the full title.
sv: Används på forumets huvudsida. Ange 0 för den fullständiga titeln.

en: Post reply
sv: Skicka svar

en: New topic
sv: Ny tråd

en: Last Page
sv: Sista sidan

en: Configure Advanced Forum with these settings.
sv: Konfigurera Advanced Forum med dessa inställningar.

en: Enables the look and feel of other popular forum software.
sv: Möjliggör utseendet och känslan från andra populära forum.

en: What's Going On?
sv: Vad är det som händer?

en: Topics: !topics, Posts: !posts, Users: !users
sv: Trådar: !topics, Inlägg: !posts, Användare: !users

en: The <em>From</em> address in automated e-mails sent during registration and new password requests, and other notifications. (Use an address ending in your site's domain to help prevent this e-mail being flagged as spam.)
sv: Avsändaradress som används för automatisk e-post som skickas vid registrering, begäran om nytt lösenord och vid andra aviseringar. (Använd en adress som slutar med din webbplats domän för att minska risken för att e-posten flaggas som spam.)

en: Languages not yet added
sv: Språken är ännu inte tillagda.

en: String not found.
sv: Textsträngen hittades inte.

en: Allowed HTML tags: @tags
sv: Tillåtna HTML-taggar: @tags

en: Ampersand
sv: Tecknet &

en: The number of posts a topic must have to be considered "hot".
sv: Antalet inlägg ett ämne måste ha för att anses vara "hett".

en: Default number of forum topics displayed per page.
sv: Förvalt antal av diskussionsämnen som visas per sida.

en: Default display order for topics.
sv: Förvald visningsordning för ämnen.

en: You are not allowed to post new content in the forum.
sv: Du har inte tillåtelse att lägga till nytt innehåll i forumet.

en: This account's default language for e-mails, and preferred language for site presentation.
sv: Det här kontots förvalda språk för e-postmeddelanden och för presentationen av webbplatsen.

en: Enable multilingual support for this content type. If enabled, a language selection field will be added to the editing form, allowing you to select from one of the <a href="!languages">enabled languages</a>. If disabled, new posts are saved with the default language. Existing content will not be affected by changing this option.
sv: Aktivera stöd för flera språk för denna innehållstyp. Om detta är aktiverat kommer ett språkvalsfält att läggas till i formuläret för att redigera inlägg, vilket tillåter dig att välja ett av de <a href="!languages">aktiverade språken</a>. Om detta inte är aktiverat sparas nya inlägg som det förvalda språket. Existerande innehåll kommer inte att påverkas av en ändring av detta val.

en: Users with the <em>administer nodes</em> permission will be able to override these options.
sv: Användare med behörigheten <em>administrera noder</em> kan åsidosätta dessa inställningar.

en: The machine-readable name must contain only lowercase letters, numbers, and underscores.
sv: Det maskinläsbara namnet får bara innehållasmå bokstäver, siffror och understreck.

en: Number of posts on main page
sv: Antalet inlägg på startsidan

en: An error occurred and processing did not complete.
sv: Ett fel inträffade och behandlingen fullföljdes inte.

en: Notes:
sv: Anteckningar:

en: Polls
sv: Undersökningar

en: Search form
sv: Sökformulär

en: Popular content
sv: Populärt innehåll

en: The name of this website.
sv: Namnet på den här webbplatsen.

en: Your site's motto, tag line, or catchphrase (often displayed alongside the title of the site).
sv: Webbplatsens motto eller slogan (visas oftast intill webbplatsens titel).

en: Default 403 (access denied) page
sv: Standardsida för 403 (åtkomst nekad)

en: Default 404 (not found) page
sv: Standardsida för 404 (hittades inte)

en: Number of items in each feed
sv: Antal poster i varje nyhetsflöde

en: Default number of items to include in each feed.
sv: Det förvalda antalet poster som inkluderas i varje nyhetsflöde.

en: Feed content
sv: Innehåll i nyhetsflöde

en: Titles plus teaser
sv: Titlar och ingresser

en: Global setting for the default display of content items in each feed.
sv: Global inställning för standardvisningen av inlägg i varje nyhetsflöde.

en: Date and time
sv: Datum och tid

en: Enable multilingual support for this content type. If enabled, a language selection field will be added to the editing form, allowing you to select from one of the <a href="!languages">enabled languages</a>. You can also turn on translation for this content type, which lets you have content translated to any of the enabled languages. If disabled, new posts are saved with the default language. Existing content will not be affected by changing this option.
sv: Aktivera flerspråkigt stöd för denna innehållstyp. Om aktiverat, så kommer ett språkvalsfält läggas till redigeringsforumuläret, som låter dig välja från ett av de <a href="!languages">aktiverade språken</a>. Du kan också aktivera översättning för denna innehållstyp, vilket låter dig ha innehåll översatt till något av de aktiverade språken. Om inaktiverat, så kommer nya inlägg att sparas i standardspråket. Befintligt innehåll kommer inte att påverkas genom att ändra det här alternativet.

en: Content translation
sv: Översättning av innehåll

en: Visitors can create accounts but administrator approval is required.
sv: Besökare kan skapa nya användarkonton men godkännande från en administratör krävs.

en: Require e-mail verification when a visitor creates an account
sv: Kräv verifikation via e-post när en besökare skapar ett konto

en: If this box is checked, new users will be required to validate their e-mail address prior to logging into the site, and will be assigned a system-generated password. With it unchecked, users will be logged in immediately upon registering, and may select their own passwords during registration.
sv: Om den här rutan är ikryssad krävs att nya användare bekräftar sin e-postadress innan de loggar in på webbplatsen, och de blir tilldelade ett automatgenererat lösenord. Om rutan inte är ikryssad loggas användarna in direkt vid registreringen, och kan välja lösenord under registreringen.

en: User registration guidelines
sv: Riktlinjer för användarregistrering

en: This text is displayed at the top of the user registration form and is useful for helping or instructing your users.
sv: Denna text visas längst upp på registreringsformuläret. Den är användbar för att ge hjälp och instruktioner till dina användare.

en: Welcome, new user created by administrator
sv: Välkomstmeddelande, då en ny användare har skapats av administratören

en: Customize welcome e-mail messages sent to new member accounts created by an administrator.
sv: Anpassa texten i det välkomstbrev som sänds till nya medlemskonton som skapats av en administratör.

en: Welcome, no approval required
sv: Välkomstmeddelande, då inget godkännande behövs

en: Customize welcome e-mail messages sent to new members upon registering, when no administrator approval is required.
sv: Anpassa texten i det välkomstbrev som sänds till nya medlemmar vid registrering då inte en administratörs godkännande krävs.

en: Welcome, awaiting administrator approval
sv: Välkomstmeddelande, då kontot väntar på administratörens godkännande

en: Customize welcome e-mail messages sent to new members upon registering, when administrative approval is required.
sv: Anpassa texten i det välkomstbrev som skickas till nya medlemmar vid registrering då en administratörs godkännande krävs

en: Password recovery email
sv: E-post för att återfå lösenord

en: Customize e-mail messages sent to users who request a new password.
sv: Anpassa e-postmeddelanden som skickas till användare som vill ha ett nytt lösenord.

en: Account activation email
sv: E-postmeddelande för aktiverat konto

en: Enable and customize e-mail messages sent to users upon account activation (when an administrator activates an account of a user who has already registered, on a site where administrative approval is required).
sv: Aktivera och anpassa e-postmeddelanden som skickas till användare då kontot aktiveras (då en administratör aktiverar ett konto för en användare som redan har registrerat sig, på en webbplats där det krävs godkännande av administratör).

en: Notify user when account is activated.
sv: Skicka meddelande till användaren när kontot är aktiverat.

en: Account blocked email
sv: E-postmeddelande då kontot blockerats

en: Enable and customize e-mail messages sent to users when their accounts are blocked.
sv: Aktivera och anpassa e-postmeddelande som skickas till användare när deras konto blockerats.

en: Notify user when account is blocked.
sv: Meddela användaren då kontot blockerats.

en: Account deleted email
sv: E-post för raderat konto

en: Enable and customize e-mail messages sent to users when their accounts are deleted.
sv: Aktivera och anpassa e-postmeddelande som skickas till användare då deras konto har raderats.

en: Notify user when account is deleted.
sv: Meddela användaren då kontot raderats

en: Signature support
sv: Stöd för signaturer

en: Picture support
sv: Stöd för bilder

en: Picture maximum dimensions
sv: Största bildstorlek

en: Maximum dimensions for pictures, in pixels.
sv: Största dimensioner för bilder, i pixlar.

en: Picture maximum file size
sv: Största filstorlek för bild

en: Maximum file size for pictures, in kB.
sv: Maximal filstorlek för bilder i kB.

en: Picture guidelines
sv: Riktlinjer för bilder

en: This text is displayed at the picture upload form in addition to the default guidelines. It's useful for helping or instructing your users.
sv: Den här texten visas på formuläret för bilduppladdning utöver de vanliga riktlinjerna. Det är användbart för att ge hjälp och instruktioner till dina användare.

en: The name for this role. Example: "moderator", "editorial board", "site architect".
sv: Namnet för denna roll. Exempelvis "moderator", "redaktion" eller "webbarkitekt".

en: The role name %name already exists. Please choose another role name.
sv: Det finns redan en roll som heter %roll. Välj ett annat rollnamn.

en: The role has been renamed.
sv: Rollen har döpts om.

en: The role has been deleted.
sv: Rollen har raderats.

en: Determine access to features by selecting permissions for roles.
sv: Fastställ tillgång till funktioner genom att ange behörigheter för roller.

en: Edit role
sv: Redigera roll

en: Select the method used to collect autocomplete suggestions. Note that <em>Contains</em> can cause performance issues on sites with thousands of nodes.
sv: Välj metod att använda för att samla in automatiskt kompletterande förslag. Observera att <em>Innehåller</em> kan orsaka prestandaproblem med webbplatser som har tusentals noder.

en: Styles
sv: Stilmallar

en: Policy
sv: Riktlinje

en: Hello world!
sv: Hej världen!

en: The item has been deleted.
sv: Föremålet har raderats.

en: Item ID
sv: Föremålets ID

en:  and others
sv:  och andra

en: From !last
sv: Från !last

en: Private message display template
sv: Mall för visning av privata meddelanden

en: Choose the number of conversations that should be listed per page.
sv: Välj antal konversationer som skall listas per sida.

en: Inform the user about new messages on login
sv: Informera användaren om nya meddelanden vid inloggning

en: This option can safely be disabled if the "New message indication" block is used instead.
sv: Den här inställningen kan inaktiveras utan fara om blocket "Indikering om nytt meddelande" används istället.

en: Configure fields
sv: Konfigurera fält

en: Select which columns/fields should be displayed in the message listings. Subject and Last updated cannot be disabled.
sv: Välj vilka kolumner/fält som skall visas i meddelandelistningar. Ämne och Senast uppdaterad kan inte inaktiveras.

en: Delete message
sv: Radera meddelande

en: Write new message
sv: Skriv nytt meddelande

en: A message has been sent to !recipients.
sv: Ett meddelande har skickats till !recipients.

en: Privatemsg links
sv: Länkar för Privatemsg

en: New message indication
sv: Indikering om nytt meddelande

en: Thread %thread_id not found, unable to answer
sv: Tråd %thread_id hittades inte, kan inte svara

en: Query function %function does not exist
sv: Frågofunktionen %function existerar inte

en: Messages (1 new) | Messages (@count new)
sv[0]: Meddelanden (1 nytt)
sv[1]: Meddelanden (@count nya)

en: New message | New messages
sv[0]: Nytt meddelande
sv[1]: Nya meddelanden

en: Configure private messaging settings.
sv: Konfigurera inställningar för privata meddelanden.

en: Undo last thread action
sv: Ångra senaste trådåtgärden

en: You have previously blocked "@author" from sending you any more messages. Are you sure you want to unblock this user?
sv: Du har tidigare blockerat "@author" från att skicka dig några fler meddelanden. Är du säker på att du vill avblockera denna användare?

en: Unblock @author
sv: Återaktivera @author

en: Are you sure you want to block "@author" from sending you any more messages?
sv: Är du säker på att du vill spärra "@author" från att skicka fler meddelanden till dig?

en: Block @author
sv: Blockera @author

en: @author has been blocked from sending you any further messages.
sv: @author har blivit spärrad och kan inte skicka fler meddelanden till dig.

en: @author is now allowed to send you new messages.
sv: @author är nu beviljad att skicka dig nya meddelanden.

en: Block user messages
sv: Spärra meddelanden från användare

en: Allows users to block other users from sending them messages.
sv: Tillåt användare att blockera andra användare från att skicka meddelanden till dem.

en: Subject of notification messages
sv: Ämne för påminnelsemeddelande

en: Body of notification messages
sv: Brödtext för påminnelsemeddelande

en: E-mail notify
sv: E-postpåminnelse

en: Privatemsg Email Notification
sv: E-postpåminnelse för privat meddelande

en: Notifies users about new Private Messages via Email.
sv: Meddelar användare om nya privata meddelande via e-post.

en: Search message body
sv: Sök i meddelandets brödtext

en: WARNING: turning on this feature will slow down search performance by a large factor. Gets worse as your messages database increases.
sv: VARNING: vid användning av denna funktion så kommer sökprestandan att försämras med en stor faktor. Det blir värre när din databas för meddelanden ökar.

en: Tags for this conversation
sv: Etiketter för denna konversation

en: Tag this conversation
sv: Märk denna konversation

en: Tag %tag was ignored because you do not have permission to create new tags.
sv: Etiketten %tag var ignorerad för du har ingen behörighet att skapa en ny etikett.

en: All messages
sv: Alla meddelanden

en: Sent Messages
sv: Sända meddelanden

en: Privatemsg filter
sv: Filtrer för privat meddelande

en: Allow users to filter messages using tags or other criteria.
sv: Tillåt användare att filtrera meddelanden med etiketter eller andra kriterier.

en: Base name
sv: Grundnamn

en: Text format
sv: Textformat

en: No new
sv: Inga nya

en: New @node_type
sv: Nytt @node_type

en: View topic
sv: Visa tråd

en: Topic Icon
sv: Ikon för tråd

en: Icon that shows new posts, hot, sticky, locked, etc.
sv: Ikon som visar nya inlägg, heta, klistrade, låsta etc.

en: Topic Pager
sv: Paginerare för tråd

en: Small pager for individual topics.
sv: Enkel paginerare för individuella ämnen.

en: Forum topic list
sv: Trådämne i forum

en: Displays the forum topic list as a view.
sv: Visar trådlistan för forum som en vy.

en: Total pages shown
sv: Totalt antal sidor visade

en: Total number of page numbers to show, including initial numbers and one final. 0 hides pager.
sv: Totalt antal sidnummer att visa, inkluderande inledande antal och ett slutgiltigt. 0 gömmer paginerare.

en: Source of forum ID
sv: Källa för ID till forum

en: Blue Lagoon Stacked
sv: Blå lagun - Hopstaplad

en: Same as Blue Lagoon except the Author Pane is on top.
sv: Samma som Blå lagun förutom att Author Pane är överst.

en: Subforums
sv: Underforum

en: No new posts
sv: Inga nya inlägg

en: Hot topic with new posts
sv: Hett ämne med nya inlägg

en: Hot topic without new posts
sv: Hett ämne utan nya inlägg

en: Sticky topic
sv: Klistrat ämne

en: Locked topic
sv: Låst ämne

en: Sticky:
sv: Klistrad:

en: Base style with no CSS except positioning. Meant as a starter style. Images are desaturated for easier recoloring.
sv: Enkel design utan CSS förutom positionering. Avsett som en startdesign. Bilder är färgreducerade för enklare omfärgning.

en: Naked Stacked
sv: Naked - Hopstaplad

en: Same as Naked except the Author Pane is on top.
sv: Samma som Naked förutom att Author Pane är överst.

en: Less than or equal to
sv: Mindre än eller lika med

en: Sort descending
sv: Sortera fallande

en: Sort ascending
sv: Sortera stigande

en: Aid
sv: AID

en: Export as HTML
sv: Exportera som HTML

en: Export as XML
sv: Exportera som XML

en: Export as CSV
sv: Exportera som CSV

en: Question Results
sv: Frågeresultat

en: 0 to 20 % -
sv: 0 till 20% -

en: 20 to 40 % -
sv: 20 till 40% -

en: 40 to 60 % -
sv: 40 till 60% -

en: 60 to 80 % -
sv: 60 till 80% -

en: 80 to 100 % -
sv: 80 till 100% -

en: Maximum number of alternatives allowed
sv: Maximalt antal tillåtna alternativ

en: Alternatives
sv: Alternativ

en: Manage presets
sv: Hantera förinställningar

en: Provide alternatives for the user to answer.
sv: Erbjud alternativ som användaren kan besvara.

en: Select a set of alternatives
sv: Välj en uppsättning alternativ

en: Save as a new preset
sv: Spara som en ny förinställning

en: Current alternatives will be saved as a new preset
sv: Nuvarande alternativ sparas som en ny förinställning

en: Manage your preset collections
sv: Hantera dina förinställda samlingar

en: New global collection(available to all users)
sv: Ny global samling (tillgänglig för alla användare)

en: Available to all users
sv: Tillgänglig för alla användare

en: What will you do?
sv: Vad ska du göra?

en: Save changes, do not change questions using this preset
sv: Spara ändringar, ändra inte frågor med denna förinställning

en: Save changes, and change your own questions who uses this preset
sv: Spara ändringar och ändra dina frågor som använder denna förinställning

en: Delete this preset(This will not affect existing questions)
sv: Radera denna förinställning (Detta påverkar inte befintliga frågor)

en: New preset has been added
sv: En ny förinställning har lagts till

en: New preset must have atleast two alternatives.
sv: En ny förinställning måste ha minst två alternativ.

en: The Scale module has been uninstalled. Scale nodes may still exist, but they will not function properly.
sv: Modulen Scale har avinstallerats. Scale-noder kan fortfarande finnas, men de kommer inte att fungera korrekt.

en: True False
sv: Sant Falskt

en: Module to create True or False Kind of Questions
sv: Modul för att skapa frågor av typ "Sant eller Falskt"

en: Option 1
sv: Alternativ 1

en: Option 2
sv: Alternativ 2

en: Option 3
sv: Alternativ 3

en: The name of the site.
sv: Namnet på webbplatsen.

en: The CTools CSS cache directory, %path could not be created due to a misconfigured files directory. Please ensure that the files directory is correctly configured and that the webserver has permission to create directories.
sv: Cachekatalogen %path för CTools CSS kunde inte skapas på grund av fel i filkatalogen. Se till att filkatalogen är korrekt konfigurerad och att webbservern har behörighet att skapa kataloger.

en: Unable to create
sv: Kan inte skapa

en: A special cache used to store objects that are being edited; it serves to save state in an ordinarily stateless environment.
sv: En speciell cache som används till att lagra objekt som blir redigerade. Den agerar för att spara tillståndet i en normalt tillståndslös miljö.

en: A library of helpful tools by Merlin of Chaos.
sv: Ett bibliotek av användbara verktyg av Merlin of Chaos.

en: Bulk export results
sv: Massexportera resultat

en: Place this in @file
sv: Placera detta i @file

en: There are no objects to be exported at this time.
sv: Det finns inga objekt att exportera för tillfället.

en: Bulk Exporter
sv: Massexportör

en: Bulk-export multiple CTools-handled data objects to code.
sv: Exportera flera dataobjet till kod som CTools hanterar.

en: Bulk Export
sv: Massexport

en: Performs bulk exporting of data objects known about by Chaos tools.
sv: Genomför massexport av dataobjekt som känns vid av Chaos tools.

en: No info available.
sv: Ingen information tillgänglig.

en: Configure new !subtype_title
sv: Konfigurera ny !subtype_title

en: All criteria must pass.
sv: Alla villkor måste uppfyllas.

en: Only one criteria must pass.
sv: Endast ett villkor måste uppfyllas.

en: Broken/missing access plugin %plugin
sv: Trasigt/saknat åtkomstplugin %plugin

en: Remove this item.
sv: Tag bort detta objekt.

en: Edit criteria
sv: Redigera villkor

en: Edit @type
sv: Redigera @type

en: , and
sv: , och

en: , or
sv: , eller

en: In code
sv: I kod

en: Enabled, title
sv: Aktiverad, titel

en: Add a new variant to this page from code exported from another page.
sv: Lägg till en variant av denna sida från kod som är exporterad från en annan sida.

en: Get a summary of the information about this variant.
sv: Erhåll en summering av informationen om denna variant.

en: Export this variant into code to import into another page.
sv: Exportera denna variant till kod för att importera till en annan sida.

en: Remove this variant from the page completely.
sv: Tag bort denna variant från sidan helt och hållet.

en: No variants
sv: Inga varianter

en: This setting contains unsaved changes.
sv: Denna inställning innehåller ej sparade ändringar.

en: Variant type
sv: Typ av variant

en: Optional features
sv: Valfria funktioner

en: Variant name
sv: Namn på variant

en: Enter the name of the new variant.
sv: Ange namnet på den nya varianten.

en: No variant found.
sv: Ingen variant hittades.

en: Add a new variant
sv: Lägg till en ny variant

en: Add, edit and remove overridden system pages and user defined pages from the system.
sv: Lägg till, redigera och ta bort åsidosatta systemsidor och användardefinierade sidor från systemet.

en: Administrative title
sv: Administrativ titel

en: Administrative description
sv: Administrativ beskrivning

en: That name is used by another page: @page
sv: Namnet används av en annan sida: @page

en: Create a new page
sv: Skapa en ny sida

en: Edit name, path and other basic settings for the page.
sv: Redigera namn, sökväg och andra grundläggande inställningar för sidan.

en: Make a copy of this page
sv: Skapa en kopia av denna sida

en: Export this page as code that can be imported or embedded into a module.
sv: Exportera denna sida till kod som kan importeras eller bäddas in i en modul.

en: Inject hierarchy of first term into breadcrumb trail
sv: Inför hierarki av första termen i länkstig

en: If checked, taxonomy term parents will appear in the breadcrumb trail.
sv: Om markerad, kommer ovanliggande taxonomitermer att visas i länkstigen.

en: Inject hierarchy into breadcrumb trail
sv: Inför hierarki i länkstig

en: Substitutions
sv: Ersättningar

en: Configure view
sv: Konfigurera vy

en: Content pane
sv: Innehållspanel

en: Allow settings
sv: Tillåt inställningar

en: Title override
sv: Åsidosättande av titel

en: Panel pages can be used as landing pages. They have a URL path, accept arguments and can have menu entries.
sv: Panelsidor kan användas som landningssidor. Dessa har en URL, accepterar argument och kan ha menyval.

en: Panel page
sv: Panelsida

en: Go to list
sv: Gå till lista

en: Style settings
sv: Inställningar för stil

en: Selection rules
sv: Urvalsregler

en: This panel will be selected if @conditions.
sv: Denna panel kommer att väljas om @conditions.

en: This panel will always be selected.
sv: Denna panel kommer alltid att väljas.

en: Selection rule
sv: Urvalsregel

en: Administrative title of this variant.
sv: Administrativ titel för denna variant.

en: Forum ID
sv: ID för forum

en: Create tag
sv: Skapa etikett

en: View the calendar.
sv: Visa kalendern.

en: Select the calendar time period for this display.
sv: Välj kalenderns tidsperiod för denna visning.

en: Add new date link
sv: Lägg till ny datumlänk

en: Display a link to add a new date of the specified content type. Displayed only to users with appropriate permissions.
sv: Visa en länk för att lägga till ett nytt datum av specificerad innehållstyp. Visas enbart för användare med tillhörande behörigheter.

en: Vocabulary Legend Types
sv: Teckenförklaringen för vokabulärtyper

en: Calendar day of week names
sv: Namn på veckodagar i kalender

en: The way day of week names should be displayed in a calendar.
sv: Det sätt som veckodagar skall visas i en kalender.

en: Whether or not to show week numbers in the left column of calendar weeks and months.
sv: Huruvida veckonummer skall visas i den vänstra kolumnen för kalenderveckor och månader.

en: Time grouping
sv: Gruppera på tid

en: Group items together into time periods based on their start time.
sv: Gruppera ihop poster till tidsperioder baserade på dess starttid.

en: Half hour
sv: Halvtimme

en: Custom time grouping
sv: Anpassad tidsgruppering

en: When choosing the 'custom' Time grouping option above, create custom time period groupings as a comma-separated list of 24-hour times in the format HH:MM:SS, like '00:00:00,08:00:00,18:00:00'. Be sure to start with '00:00:00'. All items after the last time will go in the final group.
sv: Vid val av det "anpassade" alternativet tidsgrupperingen ovan, skapa en anpassad gruppering för tidsperiod som en kommaseparerad lista av 24-timmars tider i formatet HH:MM:SS, såsom "00:00:00,08:00:00". Se till att börja med "00:00:00". Alla poster efter den sista tiden kommer att hamna i den sista gruppen.

en: Field grouping
sv: Gruppera på fält

en: All times
sv: Alla tider

en: Before @time
sv: Innan @time

en: Empty day
sv: Tom dag

en: %title is invalid.
sv: %title är inte giltigt.

en: HTTP Request Error importing %filename: @error
sv: HTTP Request-fel under importen av %filename: @error

en: Failed to open file: %filename
sv: Kunde inte öppna filen: %filename

en: Invalid calendar file: %filename
sv: Ogiltig kalenderfil: %filename

en: Invalid calendar file.
sv: Ogiltig kalenderfil.

en: Custom input format
sv: Anpassat inmatningsformat

en: Hide repeat rule
sv: Dölj regel för repetering

en: There are errors in @field_name value #@delta:
sv: Det finns fel i @field_name, värde #@delta:

en: There are errors in @field_name:
sv: Det finns fel i @field_name:

en: Complete documentation for the Date and Date API modules is available at <a href="@link">http://drupal.org/node/92460</a>.
sv: Fullständig dokumentation för modulerna Date och Date API finns på <a href="@link">http://drupal.org/node/92460</a>

en: Use default jQuery timepicker
sv: Använd förvald tidsväljare av typen jQuery

en: Manual time entry, no jQuery timepicker
sv: Manuellt tidsinlägg, ingen tidsväljare av typen jQuery

en: Timepicker
sv: Tidsväljare

en: Current exceptions
sv: Nuvarande undantag

en: Date wizard
sv: Datumguiden

en: Content type name
sv: Namn för innehållstyp

en: Machine-readable name. Allowed values: (a-z, 0-9, _). If this is not an existing content type, the content type will be created.
sv: Maskinläsbart namn. Tillåtna tecken: (a-z, 0-9, _). Om detta inte är en existerande innehållstyp, kommer den att skapas.

en: Content type label
sv: Etikett för innehållstyp

en: The human-readable name for this content type. Only needed when creating a new content type.
sv: Det synliga namnet på denna innehållstyp. Behövs bara när man skapar en ny innehållstyp.

en: A date content type that is linked to a Views calendar.
sv: En datumbaserad innehållstyp som är länkad till en kalendervy.

en: Content type description
sv: Beskrivning av innehållstyp

en: A description for the content type. Only needed when creating a new content type.
sv: En beskrivning av denna innehållstyp. Behövs bara när man skapar av en ny innehållstyp.

en: Date field name
sv: Namn på datumfältet

en: Machine-readable name. Allowed values: (a-z, 0-9, _) Must not be an existing field name.
sv: Maskinläsbart namn. Tillåtna värden: (a-z, 0-9, _). Får inte vara ett befintligt fältnamn.

en: Date field label
sv: Etikett på datumfältet

en: The human-readable label for this field.
sv: Den människoläsbara etiketten på detta fält.

en: Date widget type
sv: Typ av gränssnittskomponent för datum

en: Show repeating date options
sv: Visa upprepande datumval

en: Date field type
sv: Datumfältstyp

en: The recommend type is Datetime, except for historical dates or dates with only year or month granularity. Older or incomplete dates should use the Date type (an ISO date).
sv: Den rekommenderade typen är Tidsdatum förutom för historiska datum eller datum med endast års- eller månadsursållning. Äldre eller inkompletta datum bör använda typen Datum (ett ISO-datum).

en: Date timezone handling
sv: Hantering av tidszoner för datum

en: Timezone handling should be set to 'none' for granularity without time elements.
sv: Hantering av tidszoner bör anges till "ingen" för noggrannhet utan tidselement.

en: Create a calendar for this date field
sv: Skapa en kalender för detta datumfält

en: This content type name already exists, adding new field to existing content type.
sv: Denna innehållstyp existerar redan, lägger till det nya fältet till den.

en: This field name already exists.
sv: Detta fältnamn existerar redan.

en: Timezone handling must be none for granularity without time.
sv: Hantering av tidszoner måste vara "ingen" för noggrannhet utan tid.

en: Tools to import and auto-create dates and calendars.
sv: Verktyg för att importera och automatiskt skapa datum och kalendrar.

en: Date browser
sv: Bläddrare för datum

en: Date back/next navigation to attach to other displays. Requires the Date argument.
sv: Navigeringarna tillbaka/nästa för datum att lägga till andra visningar. Kräver argumentet Date.

en: Date browser style
sv: Stil på bläddrare för datum

en: Creates back/next navigation.
sv: Skapar navigeringen tillbaka/nästa

en: Date (!base_table)
sv: Datum (!base_table)

en: Filter any Views !base_table date field.
sv: Filtrera ett Views !base_table datumfält.

en: Select the type of date value to be used in defaults, summaries, and navigation. For example, a granularity of 'month' will set the default date to the current month, summarize by month in summary views, and link to the next and previous month when using date navigation.
sv: Välj typ av värde för datum som skall användas i förvalt, summeringar, och navigering. Till exempel: en noggrannhet på "månader" kommer att ange det förvalda datumet till nuvarande månad, summering på månad i vyn för summeringar, och länka till nästa och föregående månad när navigering för datum används.

en: You must select at least one date field for this argument.
sv: Du måste välja åtminstone ett datumfält för detta argument.

en: Navigate to previous year
sv: Gå till föregående år

en: Navigate to next year
sv: Gå till nästa år

en: Navigate to previous month
sv: Gå till föregående månad

en: Navigate to next month
sv: Gå till nästa månad

en: Navigate to previous week
sv: Gå till föregående vecka

en: Navigate to next week
sv: Gå till nästa vecka

en: Navigate to previous day
sv: Gå till föregående dag

en: Navigate to next day
sv: Gå till nästa dag

en: View full page month
sv: Se månaden som helsida

en: Taxonomy Term
sv: Taxonomiterm

en: @project issue queue
sv: @project ärendekö

en: Flush all caches
sv: Rensa alla cachar

en: Developer modules to keep enabled
sv: Utvecklingsmoduler att ha kvar som aktiverade

en: Image field
sv: Bildfält

en: manage fields
sv: hantera fält

en: Group name (a-z, 0-9, _)
sv: Gruppnamn (a-z, 0-9, _)

en: %name must be a positive integer.
sv: %name måste vara ett positivt heltal.

en: %name must be a number.
sv: %name måste vara ett tal.

en: <No value>
sv: <Inget värde>

en: (first item is 0)
sv: (första alternativet är 0)

en: (start from last values)
sv: (börja från sista värdena)

en: Add new group: you need to provide a group name.
sv: Lägg till ny grupp: du måste ange ett gruppnamn.

en: Field group label
sv: Etikett för fältgrupp

en: Regional settings
sv: Lokala inställningar

en: Number of pages
sv: Antal sidor

en: Relative date
sv: Relativt datum

en: Show links
sv: Visa länkar

en: Wrong
sv: Fel

en: Hello <strong>@username</strong>
sv: Hej <strong>@username</strong>

en: Show shortcuts
sv: Visa genvägar

en: Administration menu Toolbar style
sv: Administrationsmeny som verktygsstil

en: A better Toolbar.
sv: En bättre verktygsrad.

en: CTools example: role
sv: CTools exempel: roll

en: CTools Examples
sv: CTools Exempel

en: The setting for item 1.
sv: Inställningen för punkt 1.

en: The setting for item 2
sv: Inställningen för punkt 2.

en: Manage pages
sv: Hantera sidor

en: Show End Date
sv: Visa slutdatum

en: Gallery page
sv: Gallerisida

en: Structure
sv: Struktur

en: Progress
sv: Framsteg

en: Default values
sv: Förvalda värden

en: Settings for
sv: Inställningar för

en: Example: Image gallery
sv: Exempel: Bildgalleri

en: Example: image_gallery
sv: Exempel: image_gallery

en: May only contain lowercase letters, numbers and underscores. <strong>Try to avoid conflicts with the names of existing Drupal projects.</strong>
sv: Får bara innehålla små bokstäver a-z, siffror och understreck. <strong>Undvik namnkonflikter med befintliga Drupalprojekt.</strong>

en: Provide a short description of what users should expect when they enable your feature.
sv: Ge en kort beskrivning av vad användare ska förvänta sig att få ut från din feature.

en: URL of update XML
sv: URL för XML med uppdateringar

en: Content statistics
sv: Statistik för innehåll

en: Close window after sending to printer
sv: Stäng fönster efter att ha skickat till skrivare

en: When the above options are enabled, this option will close the window after its contents are printed.
sv: När ovanstående inställning är aktiverad så kommer denna inställning att stänga fönstret efter att innehållet skrivits ut.

en: (wkhtmltopdf only) Set any additional options to be passed to the wkhtmltopdf executable. Tokens may be used in these options (see list below).
sv: (enbart wkhtmltopdf) Ange tillhörande alternativ som skall skickas till exekveringen av wkhtmltopdf. Ersätningstecken kan användas i dessa inställningar (se listan nedan).

en: (1 new) | (@count new)
sv[0]: (1 nytt)
sv[1]: (@count nya)

en: Flush deleted messages
sv: Rensa borttagna meddelanden

en: Enable the flushing of deleted messages. Requires that cron is enabled
sv: Aktivera rensning av raderade meddelanden. Kräver att schemalagda aktiviteter är aktiverat

en: Flush messages after they have been deleted for more days than
sv: Rensa meddelanden efter att de har varit raderade i fler dagar än

en: Maximum number of messages to flush per cron run
sv: Mesta antal meddelanden att rensa per körning av schemalagda aktiviteter

en: The previous action can be <a href="!undo">undone</a>.
sv: Tidigare åtgärd kan <a href="!undo">ångras</a>.

en: Marked 1 thread as unread. | Marked @count threads as unread.
sv[0]: Markerade en tråd som oläst.
sv[1]: Markerade @count trådar som olästa.

en: Marked 1 thread as read. | Marked @count threads as read.
sv[0]: Markerade en tråd som läst.
sv[1]: Markerade @count trådar som lästa.

en: Deleted 1 thread. | Deleted @count threads.
sv[0]: Raderat 1 tråd.
sv[1]: Raderat @count trådar.

en: Restored 1 thread. | Restored @count threads.
sv[0]: Återställt 1 tråd.
sv[1]: Återställt @count trådar.

en: This area is used to define user blocking rules for the Privatemsg module. Rules allow control of who may block messages from whom. By default all users are allowed to block messages from anyone else. However, a site may have groups of users that need to contact or get information to others, for example: the site may have administrative staff or be a forum with moderators. Groups of users are defined by roles, which can be managed on the <a href="@roles">roles configuration page</a>.
sv: Detta område är till för att definiera blockerande regler för modulen Privatemsg. Regler ger kontroll över vilka som får blockera meddelanden från vilka. I vanliga fall är alla användare tillåtna att blockera meddelanden från vem som helst. Dock kan en sida ha grupper av användare som behöver kontakta eller informera andra trots blockeringar, till exempel: sidan kan ha administrativa personer eller vara ett forum med moderatorer. Dessa grupper är definierade enligt roller som kan hanteras på sidan <a href="@roles">konfiguration av roller</a>

en: Disallow blocking author
sv: Neka blockering av avsändare

en: Disallow sending message
sv: Neka skickande av meddelande

en: Remove rule
sv: Ta bort regel

en: If the author has the role
sv: Om författaren har rollen

en: And the recipient has the role
sv: Och mottagaren har rollen

en: No rules have been added. All users may block private messages from each other. To limit which users may be blocked, click 'Add new rule'.
sv: Inga regler har blivit tillagda. Alla användare kan blockera privata meddelanden från varandra. För att begränsa vilka användare som kan blockeras, klicka 'Lägg till ny regel'.

en: User blocking rules
sv: Användarblockerande regler

en: Configure rules for which users may block each other.
sv: Konfigurera regler för vilka användare som får blockera varandra.

en: Notify users of new private messages by default
sv: Meddela användare om nya privata meddelanden som förvalt

en: Receive email notification for incoming private messages
sv: Få e-postpåminnelse för inkommande privata meddelanden

en: No tags available.
sv: Inga etiketter tillgängliga.

en: Edit @tag
sv: Redigera @tag

en: Public tags are visible for all users, private tags are only visible if they use them.
sv: Offentliga etiketter är synliga för alla användare, privata etiketter syns enbart om de använder dem.

en: Save tag
sv: Spara etikett

en: Tag already exists, choose a different name.
sv: Etiketten finns redan, välj ett annat namn.

en: Tag updated.
sv: Etikett uppdaterad.

en: Tag created.
sv: Etikett skapad.

en: Are you sure you want to delete?
sv: Är du säker på att du vill radera?

en: Tag has been deleted
sv: Etikett har raderats.

en: Choose the default list option
sv: Välj det förvalda alternativet

en: Choose which of the two lists are shown by default when following the messages link.
sv: Välj vilken av de två listorna som skall visas som förvalt när man klickar på meddelandelänken.

en: Apply Tag
sv: Tillämpa etikett

en: Remove Tag...
sv: Ta bort etikett...

en: Remove Tag
sv: Ta bort etikett

en: The selected conversations have been tagged.
sv: Markerade konversationer har märkts.

en: The tag has been removed from the selected conversations.
sv: Etiketten har tagits bort från de markerade konversationerna.

en: Configure tags.
sv: Konfigurera etiketter.

en: Target of the link, such as _blank, _parent or an iframe's name. This field is rarely used.
sv: Länkens mål, t.ex. _blank, _parent eller en iframe:s namn. Detta fält används sällan.

en: @argument title
sv: Titel för @argument

en: @argument input
sv: Inmatning för @argument

en: The maximum number of characters this field can be.
sv: Det största antal tillåtna tecken detta fält kan vara.

en: Count the number 0 as empty
sv: Räkna nummer 0 som tom

en: Hide if empty
sv: Dölj om tomt

en: Starting value
sv: Startvärde

en: Specify the number the counter should start at.
sv: Ange vilket nummer räknaren skall börja på.

en: Does not start with
sv: Som inte börjar med

en: not_begins
sv: Börjar inte med

en: Does not end with
sv: Slutar inte med

en: not_ends
sv: Slutar inte med

en: The view %name has been saved.
sv: Vyn %name har sparats.

en: This filter can cause items that have more than one of the selected options to appear as duplicate results. If this filter causes duplicate results to occur, this checkbox can reduce those duplicates; however, the more terms it has to search for, the less performant the query will be, so use this with caution. Shouldn't be set on single-value fields, as it may cause values to disappear from display, if used on an incompatible field.
sv: Om det här filtret har flera val markerade i listan kan det resultera i duplicerade resultat. Den här kryssrutan kan reducera dessa dubbletter. Observera att om du har många termer markerade kan sökningen bli prestandakrävande, så använd detta val aktsamt. Kryssrutan bör inte vara ikryssad på fält med endast ett värde eftersom värdet då kan försvinna.

en: Jump menu
sv: Snabbvalsmeny

en: Puts all of the results into a select box and allows the user to go to a different page based upon the results.
sv: Lägger hela resultatet i en flervalslista och tillåter användaren att gå till en annan sida baserat på resultatet.

en: Hostname of user that posted the comment.
sv: Värdnamn för användaren som lade in kommentaren.

en: Email of user that posted the comment. Will be empty if the author is a registered user.
sv: E-postadress för användaren som lade in kommentaren. Kommer att vara tomt om författaren är en registrerad användare.

en: Relate nodes to taxonomy terms, specifiying which vocabulary or vocabularies to use. This relationship will cause duplicated records if there are multiple terms.
sv: Relatera noder till taxonomitermer och specificera vilket vokabulär eller vokabulärer som skall användas. Denna relation kommer att orsaka dubbla lagringar om det finns flera termer.

en: The text of the profile item.
sv: Texten för profilobjektet.

en: The taxonomy term ID for the term.
sv: Taxonomitermens ID

en: The taxonomy term name for the term.
sv: Taxonomitermens namn

en: The name for the vocabulary the term belongs to.
sv: Namnet för vokabuläret som termen tillhör.

en: Choose which vocabularies you wish to relate. Remember that every term found will create a new record, so this relationship is best used on just one vocabulary that has only one term per node.
sv: Välj vilka vokabulär som du vill relatera. Kom ihåg att varje term som hittas kommer att skapa en ny post, så denna relation är bäst lämpat för just ett vokabulär som enbart har en term per nod.

en: The name of the role.
sv: Namnet på rollen.

en: The role ID of the role.
sv: ID för rollen.

en: Hide empty fields
sv: Dölj tomma fält

en: Do not display fields, labels or markup for fields that are empty.
sv: Visa inte fält, etiketter eller uppmärkning för fält som är tomma.

en: You need at least one field before you can configure your jump menu settings
sv: Du måste välja ett fält innan du kan konfigurera inställningar för snabbvalsmeny.

en: To properly configure a jump menu, you must select one field that will represent the path to utilize. You should then set that field to exclude. All other displayed fields will be part of the menu. Please note that all HTML will be stripped from this output as select boxes cannot show HTML.
sv: För att konfigurera en snabbvalsmeny på rätt sätt måste du välja ett fält som kommer att representera sökvägen som skall användas. Därefter måste du ange att detta fält skall undantas. Alla andra visade fält kommer att finnas med i menyn. Observera att all HTML kommer att tas bort från denna utmatning eftersom kryssrutor inte kan visa HTML.

en: Path field
sv: Sökväg

en: If hidden, this button will only be hidden for users with javascript and the page will automatically jump when the select is changed.
sv: Om dold så kommer denna knapp bara att vara dold för användare med JavaScript och sidan kommer väljas automatiskt när valet är ändrat.

en: Libraries
sv: Bibliotek

en: Blocked users
sv: Spärrade användare

en: revisions
sv: versioner

en: Mark all the questions you want to add.
sv: Markera alla frågor som du vill lägga till.

en: No filter
sv: Inget filter

en: Two days ago
sv: För två dagar sedan

en: Max score
sv: Maximal poäng

en: Compulsory
sv: Obligatorisk

en: Attempts
sv: Försök

en: score this response
sv: poängsätt detta svar

en: No questions were found
sv: Inga frågor hittades

en: Monthly archive
sv: Månatligt arkiv

en: Set current language as default for new content.
sv: Aktuellt språk blir standard för nytt innehåll.

en: Require language (Do not allow Language Neutral).
sv: Kräv språkval (språkneutralt innehåll tillåts inte).

en: Lock language (Cannot be changed).
sv: Lås språkvalet (kan inte ändras).

en: Site email address
sv: Webbplatsens e-postadress

en: Node types to style
sv: Nodtyper att formge

en: Choose which node types will have the forum style applied.
sv: Välj vilka nodtyper som skall använda sig av forumdesignen.

en: Style nodes when being displayed as teasers.
sv: Formge noder när de visas som förhandstitt.

en: If checked, selected node types will be styled even when they are in a teaser list.
sv: Om ikryssat kommer valda nodtyper att formges även om de är i en förhandsvisning.

en: Style nodes only if they have a forum term attached.
sv: Formge enbart noder om de har en forumterm bifogad.

en: If checked, selected node types will be only styled if they are associated with a forum term.
sv: Om förbockat så kommer nodtyper enbart att formges om de är associerade med en forumterm.

en: Style all comments like forum replies.
sv: Behandla alla kommentarer på webbplatsen som foruminlägg.

en: Forum: container
sv: Forum: grupp

en: Control access by whether or not the forum is a container.
sv: Styr åtkomst beroende på om forum är en grupp eller inte.

en: Pass if forum is a container
sv: Godkänn om forum är en grupp

en: Pass if forum is not a container
sv: Godkänn om forum inte är en grupp

en: @id1 @comp a forum container
sv: @id1 @comp en forumgrupp

en: Control access by which forum is in use.
sv: Styr åtkomst till genom vilket forum som används.

en: @identifier is any forum
sv: @identifier är ett forum

en: @identifier is "@tids" | @identifier is one of "@tids"
sv[0]: @identifier är "@tids"
sv[1]: @identifier är en av "@tids"

en: Creates a forum context from a forum ID argument.
sv: Skapar ett forumsammanhang från ett argument för ID till forum.

en: Enter the forum ID of a form for this argument
sv: Ange ID för forum på en form för detta argument

en: If checked, forum parents will appear in the breadcrumb trail.
sv: Om markerad, kommer ovanliggande forum att visas i länkstigen.

en: Forum legend
sv: Bildtext för forum

en: The forum legend widget.
sv: Gränssnittskomponenten för bildtext till forum.

en: "@s" legend
sv: Bildtext för "@s"

en: Forum list
sv: Lista i forum

en: A list of forums for the forum.
sv: En lista av forum för forumet.

en: Administer forums
sv: Administrera forum

en: Add, delete or modify forums
sv: Lägg till, radera eller redigera forum

en: Modify this forum
sv: Modifiera detta forum

en: "@s" forum list
sv: Forumlista för "@s"

en: Most active forum poster
sv: Mest aktiva skribent i forum

en: A block with information about the most active forum poster.
sv: Ett block med information om den mest aktiva skribenten i forum.

en: Most active poster in @forum
sv: Mest aktiva skribent i @forum

en: Most active poster
sv: Mest aktiva skribent

en: More posts
sv: Fler inlägg

en: In the last day
sv: Under den senaste dagen

en: In the last week
sv: Under den senaste veckan

en: In the last month
sv: Under den senaste månaden

en: In the last quarter
sv: Under det senaste kvartalet

en: In the last year
sv: Under det senaste året

en: Ever
sv: Någonsin

en: Select what period you want to search for the most active poster.
sv: Välj vilken period som du vill söka efter den mest aktiva skribenten.

en: Allow all roles
sv: Tillåt alla roller

en: Exclude role
sv: Undanta roll

en: Choose a role that will be excluded from being an active poster.
sv: Välj en roll som skall undantas från att vara en aktiv skribent.

en: Exclude UID 1
sv: Undanta UID 1

en: If checked the super user will not be a possible most active poster.
sv: Om förbockat så kommer systemadministratören inte att kunna vara den mest aktiva skribenten.

en: "@s" most active poster
sv: Mest aktiva skribent för "@s"

en: Forum search
sv: Sök i forum

en: The forum search widget.
sv: Gränssnittskomponenten för att söka i forum.

en: "@s" search
sv: Sök i "@s"

en: The forum statistics widget.
sv: Gränssnittskomponent för statistik i forum.

en: "@s" statistics
sv: Statistik för "@s"

en: Forum topic_legend
sv: Bildtext till ämne för forum

en: The forum topic_legend widget.
sv: Gränssnittskomponent för bildtext till trådlista.

en: "@s" topic legend
sv: Bildtext för "@s"

en: The list of all topics for a forum.
sv: Listan av alla ämnen för ett forum.

en: Show sort form
sv: Visa typ av sortering

en: If checked the sort form will appear at the top of the table. Uncheck this if you wish it to appear in a separate pane.
sv: Om förbockat så kommer typ av sortering att visas högst upp på tabellen. Avbocka detta om du vill att det skall visas i en separat ruta.

en: "@s" topic list
sv: Trådvisning för "@s"

en: Forum topic list sort widget
sv: Gränssnittskomponent för sortering av trådvisning i forum

en: A small select widget to change the sort order of the forum topic list
sv: En liten gränssnittskomponent för att ändra sorteringsordningen för trådvisningen i forum

en: "@s" topic list sort widget
sv: Sorteringskomponent till trådvisning för "@s"

en: A single forum object.
sv: Ett enstaka forumobjekt.

en: Forum page
sv: Sida för forum

en: When enabled, this overrides the default Drupal behavior for displaying forum listings at <em>forum</em> and <em>forum/%forum</em>. If you add variants, you may use selection criteria such as roles or user access to provide different views of the forums. If no variant is selected, the normal advanced forum view will be selected.
sv: Om aktiverad så åsidosätter detta Drupals förvalda uppträdandet vid visning av forumförteckning på <em>forum</em> och <em>forum/%forum</em>. Om du lägger till varianter så kan du använda urvalskriterier såsom roll- eller användaråtkomst för att tillhandahålla olika vyer till forumen. Om ingen variant är vald så kommer den vanliga vyn för Advanced Forum att väljas.

en: A style with light blues reminiscent of the sky.
sv: En design med ljusblå påminnelser om himlen.

en: Cloudless Day Stacked
sv: Cloudless Day - Hopstaplad

en: This identifier is used by another handler.
sv: Den här identifieraren används av en annan hanterare.

en: Length is shorter than
sv: Längden är kortare än

en: shorter than
sv: kortare än

en: Length is longer than
sv: Längden är längre än

en: longer than
sv: längre än

en: Query will be generated and run using the Drupal database API.
sv: Databasfråga kommer att genereras och köras genom att använda Drupals databas API.

en: revision user
sv: användare för version

en: Exposed form
sv: Exponerat formulär

en: Recreate
sv: Återskapa

en: Revert components
sv: Återställ komponenter

en: Mark as reviewed
sv: Markera som granskad

en: By default, deleted messages are only hidden from the user but still stored in the database. These settings control if and when messages should be removed.
sv: Som standard döljs bara borttagna meddelanden för användaren, men sparas fortfarande i databasen. De här inställningarna styr om och när meddelanden skall raderas permanent.

en: Threads per page
sv: Trådar per sida

en: Number of messages on thread pages
sv: Antal meddelanden på trådsidor

en: Threads will not show more than this number of messages on a single page.
sv: Trådar kommer inte visa mer än detta antal meddelanden på en enskild sida.

en: Display different amount of messages on first thread page
sv: Visa annat antal meddelanden på första trådsidan

en: By default, the first thread page shows the maximally allowed amount of messages. Enable this checkbox to set a different value.
sv: Som standard visar den första trådsidan det största tillåtna antalet meddelanden. Aktivera den här kryssrutan för att ange ett annat värde.

en: Number of messages on first thread page
sv: Antal meddelanden att visa på första trådsidan

en: The number of messages to be displayed on first thread page. Displays the newest messages.
sv: Antalet meddelanden som skall visas på första trådsidan. Visar de nyaste meddelandena.

en: Display older messages
sv: Visa äldre meddelanden

en: Display newer messages
sv: Visa nyare meddelanden

en: !previous_link Displaying messages @from - @to of @total !newer_link
sv: !previous_link Visar meddelanden @from - @to av @total !newer_link

en: Delete this message for all users?
sv: Vill du radera detta meddelande för alla användare?

en: Tick the box to delete the message for all users.
sv: Kryssa i rutan för att radera meddelandet för alla användare.

en: Message has been deleted for all users.
sv: Meddelandet har raderats för alla användare.

en: Message has been deleted.
sv: Meddelandet har raderats.

en: Javascript block actions form
sv: Javascript-blockering

en: Save filter
sv: Spara filter

en: Send Privatemsg link
sv: Skicka länk med privat meddelande

en: Displays a link to send a private message to a user.
sv: Visat en länk för att skicka ett privat meddelande till en användare.

en: Define the text to use for the link title. You can use replacement tokens to insert any existing field output.
sv: Definiera texten att använda för länktitel. Du kan använda ersättningstecken för att sätta in existerande utdata från fält.

en: Pre-filled subject
sv: Ifyllt ämne i förväg

en: Define the subject that will be pre-filled in the send message form. You can use replacement tokens to insert any existing field output.
sv: Ange ämnet som kommer att vara ifyllt i förväg i formuläret "skicka meddelande". Du kan använda ersättningstecken för att sätta in existerande utdata från fält.

en: Return to view after message was sent.
sv: Återgå till vyn efter meddelandet har skickats.

en: Should the user be redirected back to the current view when the message was sent.
sv: Bör användaren omdirigeras tillbaka till den aktuella vyn när meddelandet har skickats.

en: The order of pages in the book hierarchy.
sv: Ordning för sidor i bokhierarkin.

en: Display the standard add comment link used on regular nodes, which will only display if the viewing user has access to add a comment.
sv: Visa standardlänken som används på vanliga noder för att lägga till kommentarer, vilket enbart kommer att visas om användaren som visar vyn har tillåtelse att lägga till en kommentar.

en: Inherit pager
sv: Ärv paginering

en: Render pager
sv: Generera paginerare

en: Render
sv: Generera

en: schedule
sv: schemaläggning

en: Entities
sv: Objekt

en: Not restricted
sv: Ej begränsad

en: Processed @current out of @total
sv: Bearbetat @current av totalt @total

en: The unique ID of the comment.
sv: Det unika ID-numret för kommentaren.

en: The IP address of the computer the comment was posted from.
sv: IP-adressen för datorn som kommentaren lades in ifrån.

en: The name left by the comment author.
sv: Det namn som kommentarens författare angav.

en: The email address left by the comment author.
sv: Den e-postadress som kommentarens författare lämnade.

en: The home page URL left by the comment author.
sv: Hemside-URL som kommentarens författare angav.

en: The URL of the comment.
sv: URL:en för kommentaren.

en: Edit URL
sv: URL för redigering

en: The URL of the comment's edit page.
sv: URL:en för kommentarens redigeringssida.

en: The date the comment was posted.
sv: Datumet som kommentaren lades in.

en: The comment's parent, if comment threading is active.
sv: Kommentarens ovanliggande kommentar, om trådning är aktiverat.

en: The node the comment was posted to.
sv: Noden som kommentaren lades in på.

en: The number of comments posted on a node.
sv: Antal kommentar som lagts till en nod.

en: New comment count
sv: Antal nya kommentarer

en: The number of comments posted on a node since the reader last viewed it.
sv: Antalet kommentarer inlagda till en nod sedan besökaren senast visade den.

en: The type of the node.
sv: Typen för noden.

en: The language the node is written in.
sv: Språket för noden som den skrevs in i.

en: The URL of the node.
sv: URL:en för noden.

en: The URL of the node's edit page.
sv: URL:en för nodens redigeringssida.

en: Date changed
sv: Ändrad datum

en: The date the node was most recently updated.
sv: Datumet som noden senast uppdaterades.

en: The author of the node.
sv: Författaren till noden.

en: The number of votes that have been cast on a poll node.
sv: Det antal röster som har tilldelats en nod för undersökning.

en: Poll winner
sv: Undersökningens vinnare

en: The winning poll answer.
sv: Det vinnande svaret i undersökningen.

en: Poll winner votes
sv: Antal röster för undersökningens vinnare

en: The number of votes received by the winning poll answer.
sv: Det antal röster som mottagits för det vinnande svaret i undersökningen.

en: Poll winner percent
sv: Procent för undersökningens vinnare

en: The percentage of votes received by the winning poll answer.
sv: Den procent av röster som mottagits för det vinnande svaret i undersökningen.

en: The length of time the poll node is set to run.
sv: Tidslängden som noden för undersökningen har angivits för.

en: The number of visitors who have read the node.
sv: Antalet besökare som har läst noden.

en: The number of visitors who have read the node today.
sv: Antalet besökare som har läst noden idag.

en: Last view
sv: Senast visad

en: The date on which a visitor last read the node.
sv: Datumet som en besökare senast läste noden.

en: The slogan of the site.
sv: Slogan för webbplatsen.

en: The administrative email address for the site.
sv: Den administrativa e-postadressen för webbplatsen.

en: The URL of the site's front page.
sv: URL:en för webbplatsens startsida.

en: Login page
sv: Inloggningssida

en: The URL of the site's login page.
sv: URL:en för webbplatsens inloggningssida.

en: The unique ID of the uploaded file.
sv: Det unika ID-numret för den uppladdade filen.

en: The name of the file on disk.
sv: Namnet på filen på hårddisken.

en: The size of the file, in kilobytes.
sv: Storleken på filen, i kilobyte.

en: The web-accessible URL for the file.
sv: Den åtkomliga URL:en för filen.

en: The date the file was most recently changed.
sv: Datumet som filen senast ändrades.

en: The user who originally uploaded the file.
sv: Användaren som ursprungligen laddade upp filen.

en: The unique ID of the taxonomy term.
sv: Det unika ID-numret för taxonomitermen.

en: The name of the taxonomy term.
sv: Namnet på taxonomintermen.

en: The optional description of the taxonomy term.
sv: Den valfria beskrivningen för taxonomitermen.

en: The number of nodes tagged with the taxonomy term.
sv: Det antal noder som märkts med taxonomitermen.

en: The URL of the taxonomy term.
sv: URL:en för taxonomitermen.

en: The vocabulary the taxonomy term belongs to.
sv: Vokabulären som taxonomitermen hör till.

en: The parent term of the taxonomy term, if one exists.
sv: Den ovanliggande termen för taxonomitermen, om det finns någon.

en: The unique ID of the taxonomy vocabulary.
sv: Det unika ID-numret för taxonomivokabulären.

en: The name of the taxonomy vocabulary.
sv: Namnet på taxonomivokabulären.

en: The optional description of the taxonomy vocabulary.
sv: Den valfria beskrivningen av taxonomins vokabulär.

en: Term count
sv: Antal termer

en: The number of terms belonging to the taxonomy vocabulary.
sv: Det antal termer som hör till taxonomivokabulären.

en: The unique ID of the user account.
sv: Det unika ID-numret för användarkontot.

en: The login name of the user account.
sv: Inloggningsnamnet för användarkontot.

en: The email address of the user account.
sv: E-postadressen för användarkontot.

en: The URL of the account profile page.
sv: URL för kontots profilsida.

en: The url of the account edit page.
sv: URL:en för kontots redigeringssida.

en: The date the user last logged in to the site.
sv: Datumet då användaren senast loggade in på webbplatsen.

en: The date the user account was created.
sv: Datumet som användarkontot skapades.

en: HTML attributes
sv: HTML-attribut

en: Sender name
sv: Namn för avsändare

en: answered
sv: besvarad

en: Update, revise and unpublish
sv: Uppdatera, revidera och avpublicera

en: Update and revise
sv: Uppdatera och revidera

en: Update and Unpublish
sv: Uppdatera och avpublicera

en: Update, revise and publish
sv: Uppdatera, revidera och publicera

en: Update and publish
sv: Uppdatera och publicera

en: Default country
sv: Förvalt land

en: (active tab)
sv: (aktiv flik)

en: Status message
sv: Statusmeddelande

en: All pages except those listed
sv: Alla sidor förutom de angivna

en: Only the listed pages
sv: Enbart de angivna sidorna

en: Specify pages by using their paths. Enter one path per line. The '*' character is a wildcard. Example paths are %blog for the blog page and %blog-wildcard for every personal blog. %front is the front page.
sv: Specificera sidor genom att använda dess sökvägar. Ange en sökväg per rad. Jokertecken är '*'. Sökvägsexempel: %blog för bloggsidan, %blog-wildcard för alla personliga bloggar. %front är startsidan.

en: Pages on which this PHP code returns <code>TRUE</code> (experts only)
sv: Sidor där följande PHP-kod returnerar <code>TRUE</code> (enbart för experter).

en: Pages or PHP code
sv: Sidor eller PHP-kod

en: If the PHP option is chosen, enter PHP code between %php. Note that executing incorrect PHP code can break your Drupal site.
sv: Om alternativet PHP är valt, ange PHP-kod mellan %php. Observera att felaktig PHP-kod kan förstöra din Drupal-webbplats.

en: Cache blocks
sv: Cacha block

en: Text formats
sv: Textformat

en: The number of replies a topic must have to be considered "hot".
sv: Antalet svar ett ämne måste ha för att anses vara "hett".

en: Add new @node_type
sv: Skapa ny @node_type

en: <a href="@login">Log in</a> to post new content in the forum.
sv: <a href="@login">Logga in</a> för att lägga in nytt inlägg i forumet.

en: Forum navigation vocabulary
sv: Vokabulär för forumnavigation

en: Image styles
sv: Bildstilar

en: Detection method
sv: Avkänningsmetod

en: Date type
sv: Datumtyp

en: The path for this menu link. This can be an internal Drupal path such as %add-node or an external URL such as %drupal. Enter %front to link to the front page.
sv: Sökvägen till denna menylänk. Detta kan vara en intern sökväg i Drupal såsom %add-node eller en extern länk som %drupal. Ange %front för att länka till startsidan.

en: The maximum depth for a link and all its children is fixed at !maxdepth. Some menu links may not be available as parents if selecting them would exceed this limit.
sv: Det största djupet för en länk och alla dess underliggande länkar är låst till !maxdepth. Några menylänkar kanske inte är tillgängliga som ovanliggande menylänkar, om du genom att välja dem skulle överskrida denna gräns.

en: No Main links
sv: Inga Huvudlänkar

en: Source for the Main links
sv: Källa för Huvudlänkarna

en: Select what should be displayed as the Main links (typically at the top of the page).
sv: Välj vad som skall visas som Huvudlänkar (vanligtvis överst på sidan).

en: No Secondary links
sv: Inga Sekundära länkar

en: Source for the Secondary links
sv: Källa för Sekundära länkar

en: manage display
sv: hantera visning

en: Preview before submitting
sv: Förhandsgranska innan skickande

en: Display author and date information.
sv: Visa information om författare och datum.

en: Author username and publish date will be displayed.
sv: Författarens användarnamn och publiceringsdatum kommer att visas.

en: Are you sure you want to delete this item? | Are you sure you want to delete these items?
sv[0]: Är du säker på att du vill ta bort detta inlägg?
sv[1]: Är du säker på att du vill ta bort dessa inlägg?

en: <em>Edit @type</em> @title
sv: <em>Redigera @type</em> @title

en: Revision log message
sv: Loggmeddelande för versionshantering

en: Full content
sv: Fullständigt innehåll

en: Search result
sv: Sökresultat

en: Edit own %type_name content
sv: Redigera eget innehåll av typen %type_name

en: Edit any %type_name content
sv: Redigera innehåll av typen %type_name

en: Delete own %type_name content
sv: Radera eget innehåll av typen %type_name

en: Delete any %type_name content
sv: Radera innehåll av typen %type_name

en: You must include at least one positive keyword with 1 character or more. | You must include at least one positive keyword with @count characters or more.
sv[0]: Du måste ha med minst ett positivt nyckelord med @count bokstäver eller mer.
sv[1]: Du måste ha med minst ett positivt nyckelord med @count bokstäver eller mer.

en: Searched %type for %keys.
sv: Sökte genom %type efter %keys.

en: The maximum number of posts displayed on overview pages such as the front page.
sv: Största antal inlägg som visas på översiktssidor såsom startsidan.

en: This page is displayed when the requested document is denied to the current user. Leave blank to display a generic "access denied" page.
sv: Denna sida visas när den aktuella användaren inte har rätt att se det begärda dokumentet. Lämna tomt för att visa en allmän "åtkomst nekad till sidan".

en: This page is displayed when no other content matches the requested document. Leave blank to display a generic "page not found" page.
sv: Denna sida visas när inget innehåll matchar det begärda dokumentet. Lämna tomt för att visa en allmän "sidan hittades inte".

en: Compress cached pages.
sv: Komprimera cachade sidor.

en: Description of your site, included in each feed.
sv: Beskrivning av din webbplats, inkluderad i varje nyhetsflöde.

en: Users may set their own time zone.
sv: Användare kan ange sina egna tidszoner.

en: Remind users at login if their time zone is not set.
sv: Påminn användare vid inloggning om deras tidszon inte är angiven.

en: Only applied if users may set their own time zone.
sv: Gäller enbart om användare får ange sina egna tidszoner.

en: Time zone for new users
sv: Tidszon för nya användare

en: Default time zone.
sv: Förvald tidszon.

en: Empty time zone.
sv: Tom tidszon.

en: Users may set their own time zone at registration.
sv: Användare kan ställa in sin egen tidszon vid registrering.

en: Put site into maintenance mode
sv: Sätt webbplatsen i underhållsläge

en: Maintenance mode message
sv: Meddelande vid underhållsläge

en: Message to show visitors when the site is in maintenance mode.
sv: Meddelande som visas för besökare när webbplatsen är i underhållsläge.

en: Requires: !module-list
sv: Kräver: !module-list

en: Required by: !module-list
sv: Krävs av: !module-list

en: There is currently no content classified with this term.
sv: Det är för närvarande inget innehåll klassificerat med denna term.

en: Installing updates
sv: Installerar uppdateringar

en: Preparing to update your site
sv: Förbereder för uppdatering av din webbplats

en: Downloading updates failed:
sv: Nedladdning av uppdateringar misslyckades:

en: Updates downloaded successfully.
sv: Uppdateringarna laddades ner utan problem.

en: Fatal error trying to download.
sv: Kritiskt fel vid försök att ladda ned.

en: Downloading %project
sv: Laddar ned %project

en: Failed to download %project from %url
sv: Misslyckades med att ladda ned %project från %url

en: Update manager
sv: Uppdateringshanteraren

en: Picture directory
sv: Bildkatalog

en: Account cancellation confirmation
sv: Bekräftelse för borttagning av konto

en: Edit the e-mail messages sent to users when they attempt to cancel their accounts.
sv: Redigera e-postmeddelanden som skickas till användare när de försöker ta bort sina konton.

en: Contact forms
sv: Kontaktformulär

en: Entity ID
sv: ID-nummer för objekt

en: Image style
sv: Stilmall för bild

en: The label for this area that will be displayed only administratively.
sv: Etiketten för detta område kommer endast att visas administrativt.

en: Exposed
sv: Exponerad

en: Displays Reorder
sv: Omorganisering av visningar

en: Remove this display
sv: Tag bort denna visning

en: Operator to use on all groups
sv: Operand att använda på alla grupper

en: Either "group 0 AND group 1 AND group 2" or "group 0 OR group 1 OR group 2", etc
sv: Antingen "grupp 0 AND grupp 1 AND gupp 2" eller "grupp 0 OR grupp 1 OR gupp 2", etc

en: Remove group @group
sv: Tag bort grupp @group

en: Default group
sv: Förvald grupp

en: Group @group
sv: Grupp @group

en: Ungroupable filters
sv: Ej grupperingsbara filter

en: Configure group settings for @type %item
sv: Konfigurera gruppinställningar för @type %item

en: Group type
sv: Grupptyp

en: Basic exposed form
sv: Vanligt exponerat formulär

en: Input required
sv: Inmatning krävs

en: An exposed form that only renders a view if the form contains user input.
sv: Ett exponerat formulär som enbart genererar en vy om formuläret innehåller användarinmatning.

en: Display all items
sv: Visa alla objekt

en: Display all items that this view might find
sv: Visa alla objekt som denna vy kan hitta

en: Display a specified number of items
sv: Visa ett angivet antal objekt

en: Display a limited number items that this view might find.
sv: Visa ett begränsat antal objekt som denna vy kan hitta.

en: Paged output, full pager
sv: Paginerad utmatning, fullständig paginerare

en: Paged output, full Drupal style
sv: Paginerad utmatning, fullständig stil för Drupal

en: Paged output, mini pager
sv: Paginerad utmatning, minipaginerare

en: Use the mini pager output.
sv: Använd minipaginerarens utmatning.

en: The taxonomy vocabulary name
sv: Namnet för vokabulärens taxonomi

en: Name (raw)
sv: Namn (obearbetat)

en: The user or author name. This filter does not check if the user exists and allows partial matching. Does not utilize autocomplete.
sv: Användar- eller författarnamnet. Detta filter kontrollerar inte om användaren finns och tillåter partiell matchning. Utnyttjar inte automatisk komplettering.

en: Provide markup text for the area.
sv: Tillhandahåll uppmärkningstext för textområdet.

en: Machine Name
sv: Maskinläsbart namn

en: Change the machine name of this display.
sv: Ändra det maskinläsbara namnet för denna visning.

en: Change settings for this pager type.
sv: Ändra inställningar för denna typ av paginerare.

en: Allow grouping and aggregation (calculation) of fields.
sv: Tillåt gruppering och insamling (beräkning) av fält

en: Exposed form style
sv: Stil på exponerat formulär

en: Select the kind of exposed filter to use.
sv: Välj vilken typ av exponerat filter att använda.

en: Exposed form settings for this exposed form style.
sv: Inställningar för denna stil på exponerat formulär.

en: The machine name of this display
sv: Det maskinläsbara namnet på denna visning

en: This is machine name of the display.
sv: Det här är det maskinläsbara namnet för visningen.

en: If enabled, some fields may become unavailable. All fields that are selected for grouping will be collapsed to one record per distinct value. Other fields which are selected for aggregation will have the function run on them. For example, you can group nodes on title and count the number of nids in order to get a list of duplicate titles.
sv: Om aktiverad, kan vissa fält bli otillgängliga. Alla fält som markerats för gruppering kommer att fällas ihop till en post per enskilt värde. Andra fält som väljs ut för hopsamling kommer att få funktionen körd på sig. Till exempel kan du gruppera noder på titel och räkna antalet NID för att få en lista med dubbletter av titlar.

en: <strong>Important!</strong> You have changed the display's machine name. Anything that attached to this display specifically, such as theming, may stop working until it is updated. To see theme suggestions for it, you need to save the view.
sv: <strong>Viktigt!</strong> Du har ändrat visningens maskinläsbara namn. Allt som specifikt bifogats denna visning, såsom temahanterig, kan sluta fungera tills den uppdateras. För att se temaförslag för visningen, måste du spara vyn.

en: Exposed Form
sv: Exponerat formulär

en: Exposed form options
sv: Alternativ för exponerat formulär

en: Select which pager, if any, to use for this view
sv: Välj vilken paginerare (om någon) som skall användas för denna vy

en: Pager options
sv: Alternativ för paginerare

en: Display id should be unique.
sv: ID för visning skall vara unikt.

en: Text to display in the submit button of the exposed form.
sv: Text att visa i knappen "skicka" för det exponerade formuläret.

en: Include reset button
sv: Inkludera återställningsknapp

en: If checked the exposed form will provide a button to reset all the applied exposed filters
sv: Om vald så kommer det exponerade formuläret tillhandahålla en knapp för att återställa alla applicerade exponerade filter.

en: Reset button label
sv: Etikett för återställningsknapp

en: Text to display in the reset button of the exposed form.
sv: Text att visa i återställningsknappen till det exponerade formuläret.

en: Exposed sorts label
sv: Exponerad sorteringsetikett

en: Text to display as the label of the exposed sort select box.
sv: Text att visa som etikett på den exponerade valrutan för sortering.

en: Text to use when exposed sort is ordered ascending.
sv: Text att använda när den exponerade sorteringen är i stigande ordning.

en: Text to use when exposed sort is ordered descending.
sv: Text att använda när den exponerade sorteringen är i fallande ordning.

en: Text on demand
sv: Text på begäran

en: The number of items to skip. For example, if this field is 3, the first 3 items will be skipped and not displayed.
sv: Antal poster att hoppa över. Till exempel: Om du matar in 3 här, kommer de första tre posterna att hoppas över utan att visas.

en: The total number of pages. Leave empty to show all pages.
sv: Det totala antalet sidor. Lämna tomt för att visa alla sidor.

en: Exposed options
sv: Exponerade alternativ

en: Exposing this options allows users to define their values in a exposed form when view is displayed
sv: Exponeras detta alternativ kan användarna ange sina värden i ett exponerat formulär när vyn visas

en: Expose items per page
sv: Exponera inlägg per sida

en: When checked, users can determine how many items per page show in a view
sv: Om markerad, kan användaren bestämma hur många inlägg som skall visas per sida i en vy

en: Items per page label
sv: Etikett för inlägg per sida

en: Label to use in the exposed items per page form element.
sv: Etikett att använda i det exponerade formuläret för inlägg per sida.

en: Exposed items per page options
sv: Alternativ för exponerade inlägg per sida

en: Expose Offset
sv: Exponera motvikt

en: Offset label
sv: Etikett för motvikt

en: Label to use in the exposed offset form element.
sv: Etikett att använda i det exponerade elementformuläret.

en: Offset must be an number greather or equal than 0.
sv: Motvikt måste vara ett antal större än eller lika med 0.

en: Mini pager, @count item, skip @skip | Mini pager, @count items, skip @skip
sv[0]: Minipaginerad, @count inlägg, hoppa över @skip
sv[1]: Minipaginerad, @count inlägg, hoppa över @skip

en: Mini pager, @count item | Mini pager, @count items
sv[0]: Minipaginerare, @count inlägg
sv[1]: Minipaginerare, @count inlägg

en: All items, skip @skip
sv: Alla inlägg, hoppa över @skip

en: All items
sv: Alla inlägg

en: @count item, skip @skip | @count items, skip @skip
sv[0]: @count inlägg, hoppa över @skip
sv[1]: @count inlägg, hoppa över @skip

en: @count item | @count items
sv[0]: @count inlägg
sv[1]: @count inlägg

en: Group results together
sv: Gruppera resultat tillsammans

en: Sort By
sv: Sortera på

en: Authentication module
sv: Modul för autentisering

en: Create new question
sv: Skapa ny fråga

en: > 1 m
sv: > 1 min

en: > 5 m
sv: > 5 min

en: > 10 m
sv: > 10 min

en: < 1 m
sv: < 1 min

en: < 5 m
sv: < 5 min

en: < 10 m
sv: < 10 min

en: = 100 %
sv: = 100%

en: > 90 %
sv: > 90%

en: > 75 %
sv: > 75%

en: > 50 %
sv: > 50%

en: > 25 %
sv: > 25%

en: < 90 %
sv: < 90%

en: < 75 %
sv: < 75%

en: < 50 %
sv: < 50%

en: < 25 %
sv: < 25%

en: No @quiz found.
sv: Ingen @quiz hittades.

en: Confirm deletion
sv: Bekräfta radering

en: Are you sure you want to delete all of these results?
sv: Är du säker på att du vill radera alla dessa resultat?

en: Delete all marked results
sv: Radera alla markerade resultat

en: Opens
sv: Påbörjas

en: Closes
sv: Avslutas

en: Instruction
sv: Instruktion

en: Scale question
sv: Värderingsfråga

en: Quiz questions that allow a user to choose from a scale.
sv: Frågesportsfråga som låter användaren välja från en skala.

en: Scale question type for quiz.
sv: Frågesportfråga av typen skala.

en: Automatic and case sensitive
sv: Automatisk och skiftlägeskänslig

en: Automatic. Not case sensitive
sv: Automatisk. Inte skiftlägeskänslig.

en: Pick an evaluation method
sv: Välj en utvärderingsmetod

en: Short answer question
sv: Fråga med kort svar

en: Quiz questions that allow a user to enter a line of text.
sv: Frågesportsfrågor som låter användaren skriva in en rad text

en: use regex for short answer
sv: använd reguljärt uttryck för kort svar

en: True/false statement
sv: Sant/falskt-påstående

en: Choose if the correct answer for this question is "true" or "false".
sv: Välj om det rätta svaret för denna fråga är "sant" eller "falskt"

en: True/false question
sv: Sant/falskt-fråga

en: (skipped)
sv: (överhoppad)

en: Unable to complete operation. Fatal error in @file on line @line: @message
sv: Kan inte slutföra åtgärden. Allvarligt fel i @file på rad @line: @message

en: - Choose -
sv: - Välj -

en: Enter the context type
sv: Ange typen av kontext

en: ...and <strong>!count</strong> more.
sv: ... och <strong>!count</strong> fler.

en: In database
sv: I databas

en: A module by the name @name already exists on your site. Please choose a different name.
sv: En modul med namnet @name finns redan på din webbplats. Var vänlig ange ett annat namn.

en: Collapse
sv: Fäll in

en: Maximum length of aliases to generate. 100 is the recommended length. @max is the maximum possible length. See <a href="@pathauto-help">Pathauto help</a> for details.
sv: Längsta längd på alias att generera. 100 är rekommenderat. @max är den längsta möjliga längden. Se <a href="@pathauto-help">hjälp om Pathauto</a> för detaljer.

en: What should Pathauto do when updating an existing content item which already has an alias?
sv: Vad skall Pathauto göra vid uppdatering av en existerande innehållspost som redan har ett alias?

en: When a pattern includes certain characters (such as those with accents) should Pathauto attempt to transliterate them into the ASCII-96 alphabet? Transliteration is handled by the Transliteration module.
sv: När ett mönster innehåller vissa tecken (till exempel accent), skall Pathauto försöka skriva om dem till alfabetet ASCII-96? Omskrivning hanteras av modulen Transliteration.

en: Reduce strings to letters and numbers
sv: Reducera strängar till bokstäver och siffror

en: Words to strip out of the URL alias, separated by commas. Do not use this to remove punctuation.
sv: Ord att ta bort från URL-aliaset, separerade med kommatecken. Använd inte detta för att ta bort skiljetecken.

en: Choose aliases to delete
sv: Välj alias att ta bort

en: All aliases
sv: Alla alias

en: <strong>Note:</strong> there is no confirmation. Be sure of your action before clicking the "Delete aliases now!" button.<br />You may want to make a backup of the database and/or the url_alias table prior to using this feature.
sv: <strong>Observera:</strong> det kommer ingen bekräftelse. Var säker på det du gör innan du klickar på knappen "Ta bort alias nu!".<br />Du kanske vill göra en backup på din databas och/eller tabellen "url_alias" innan du använder den här funktionen.

en: Ignoring alias %alias due to existing path conflict.
sv: Ignorerar alias %alias på grund av sökvägskonflikt.

en: Ignoring alias %alias because it is the same as the internal path.
sv: Ignorerar alias %alias då det är detsamma som den interna sökvägen.

en: Created new alias %alias for %source, replacing %old_alias.
sv: Skapade nytt alias %alias för %source, som ersätter %old_alias.

en: Created new alias %alias for %source.
sv: Skapade nytt alias %alias för %source.

en: Maximum alias and component length
sv: Längsta längd på alias och komponenter

en: Administer pathauto
sv: Administrera URL-alias

en: Allows a user to configure patterns for automated aliases and bulk delete URL-aliases.
sv: Tillåter en användare att konfigurera mönster för automatiska alias och massradera URL-alias.

en: Notify of Path Changes
sv: Meddela om ändringar av sökvägar

en: Determines whether or not users are notified.
sv: Avgör huruvida användare meddelas eller ej.

en: User blogs
sv: Användarbloggar

en: The file does not exist.
sv: Filen existerar inte.

en: Wysiwyg profiles
sv: WYSIWYG

en: Div container
sv: DIV-container

en: Maximize
sv: Maximera

en: Check spelling as you type
sv: Kontrollera stavning medan du skriver

en: Advanced list
sv: Utökad lista

en: To assign a different editor to a text format, click "delete" to remove the existing first.
sv: För att tilldela en annan redigerare till ett textformat, klicka på "radera" för att först ta bort det nuvarande.

en: Update preview
sv: Uppdatera förhandsgranskning

en: You have created a new revision of a question that belongs to %num quizzes. Choose what you want to do with the different quizzes.
sv: Du har skapat en ny version av en fråga som tillhör %num frågesporter. Välj vad du vill göra med de olika frågesporterna.

en: Helper module for all quiz question types
sv: Hjälpmodul för alla typer av frågesportsfrågor

en: The number of alternatives must be between 2 and 50
sv: Antalet alternativ måste vara mellan 2 och 50

en: !changed presets have been changed.
sv: !changed förinställningar har ändrats.

en: !deleted presets have been deleted.
sv: !deleted förinställningar har raderats.

en: The score needs to be a number between 0 and @max
sv: Poängen måste vara ett tal mellan 0 och @max

en: Answer hidden
sv: Dolt svar

en: Choose how the answer shall be evaluated.
sv: Välj hur svaret ska utvärderas.

en: Specify the answer. If this question is manually scored, no answer needs to be supplied.
sv: Ange svaret. Om denna fråga poängsätts manuellt behöver inget svar anges.

en: Quiz questions that allow a user to select "true" or "false" as his response to a statement.
sv: Frågesportsfrågor som låter en användare välja "sant" eller "falskt" som svar på ett påstående.

en: Any unsaved changes will be lost. Are you sure you want to proceed?
sv: Ändringar som inte sparats går förlorade. Är du säker på att du vill fortsätta?

en: Is not empty (NOT NULL)
sv: Är inte tom (NOT NULL)

en: That view is created for the version @import_version of views, but you only have @api_version
sv: Denna vy är skapad för version @import_version av Views, men du har enbart @api_version

en: Broken/missing handler: @table > @field
sv: Trasig hanterare: @table > @field

en: Display %display has set node/% as path. This will not produce what you want. If you want to have multiple versions of the node view, use panels.
sv: Visning %display har angivit node/% som sökväg. Detta kommer inte att producera vad du vill. Om du vill ha flera versioner av nodvisningen, använda modulen Panels.

en: Translate link
sv: Översättningslänk

en: Provide a simple link to translate the node.
sv: Tillhandahåll en enkel länk för att översätta noden.

en: Authmap ID
sv: ID för Authmap

en: The Authmap ID.
sv: ID-numret för Authmap.

en: Authentication name
sv: Namn för autentisering

en: The unique authentication name.
sv: Det unika namnet för verifiering.

en: The name of the module managing the authentication entry.
sv: Namnet på den modul som hanterar verifieringen.

en: Use absolute link (begins with "http://")
sv: Använd absolut länk (börjar med "http://")

en: Output machine name
sv: Mata ut maskinläsbart namn

en: Use Drupal's taxonomy term path to create breadcrumb links
sv: Använd Drupals sökväg för taxonomiterm för att skapa länkstigar

en: If selected, the links in the breadcrumb trail will be created using the standard drupal method instead of the custom views method. This is useful if you are using modules like taxonomy redirect to modify your taxonomy term links.
sv: Om vald så kommer länkar i länkstigen att skapas genom Drupals standardmetod istället för Views anpassade metod. Detta är användbart om du använder moduler såsom Taxonomy Redirect för att ändra dina länkar för taxonomitermer.

en: Change the CSS class name(s) that will be added to this display.
sv: Ändra namn för CSS-klass som kommer att läggas till denna visning.

en: The CSS class names will be added to the view. This enables you to use specific CSS code for each view. You may define multiples classes separated by spaces.
sv: Namnen på CSS-klasser kommer att läggas till vyn. Detta gör det möjligt för dig att använda specifik CSS-kod för varje vy. Du kan ange flera klasser separerade med mellanslag.

en: CSS classes must be alphanumeric or dashes only.
sv: CSS-klasser får endast bestå av alfanumeriska tecken eller streck.

en: Choose text
sv: Välj text

en: The text that will appear as the selected option in the jump menu.
sv: Texten som kommer att visas som det valda alternativet i snabbvalsmenyn.

en: Term edit link
sv: Redigeringslänk för term

en: Provide a simple link to edit the term.
sv: Tillhandahåll en vanlig länk för att redigera termen.

en: Set between which values the user can choose when determining the items per page. Separated by comma.
sv: Ange mellan vilka värden som användaren kan välja vid fastställandet av poster per sida. Åtskilda med kommatecken.

en: When checked, users can determine how many items should be skipped at the beginning.
sv: Om markerad, kan användaren bestämma hur många inlägg som skall hoppas över i början.

en: Please insert a list of integer numeric values separated by commas: e.g: 10, 20, 50, 100
sv: Var vänlig ange en lista med numeriska heltalsvärden åtskilda med kommatecken, till exempel: 10, 20, 50, 100

en: Configure settings for Module Filter.
sv: Konfigurera inställningar för Module Filter.

en: Link field
sv: Länkfält

en: Attachment before
sv: Bilaga innan

en: Attachment after
sv: Bilaga efter

en: No tokens available.
sv: Inga ersättningstecken tillgängliga.

en: Click a token to insert it into the field you've last clicked.
sv: Klicka på ett ersättningstecken för att infoga det i det fält du senaste klickade på.

en: Translation source node
sv: Översättningens källnod

en: List of the currently available tokens on this site
sv: Lista på de nuvarande tillgängliga ersättningstecknen på denna webbplats

en: Provides a user interface for the Token API and some missing core tokens.
sv: Tillhandahåller ett användargränssnitt till Token API och några saknade ersättningstecken från kärnan.

en: Insert this token into your form
sv: Infoga detta ersättningstecken i ditt formulär

en: First click a text field to insert your tokens into.
sv: Klicka först på ett textfält att infoga dina ersättningstecken i.

en: External resources can be optimized automatically, which can reduce both the size and number of requests made to your website.
sv: Externa resurser kan optimeras automatiskt, vilket kan minska både storlek och antal förfrågningar till din webbplats.

en: You have <a href="@messages">1 unread message</a>. | You have <a href="@messages">@count unread messages</a>
sv[0]: Du har <a href="@messages">1 oläst meddelande</a>.
sv[1]: Du har <a href="@messages">@count olästa meddelanden</a>

en: save
sv: spara

en: Current page
sv: Nuvarande sida

en: Cache pages for anonymous users
sv: Cacha sidor för anonyma användare

en: Highlighted
sv: Framhävd

en: CTools PHP requirements
sv: Krav för CTools PHP

en: CTools requires certain features only available in PHP 5.2.0 or higher.
sv: CTools kräver vissa funktioner som endast är tillgängliga i PHP 5.2.0 eller högre.

en: Cached pages will not be re-created until at least this much time has elapsed.
sv: Cachade sidor kommer inte att återskapas förrän minst denna tid har förflutit.

en: Expiration of cached pages
sv: Förfallotid för cachade sidor

en: The maximum time an external cache can use an old version of a page.
sv: Den längsta tiden en extern cache kan använda en gammal version av en sida.

en: Auto revisioning
sv: Automatisk versionshantering

en: It is strongly recommended that auto revisioning is always on. It makes sure that when a question or quiz is changed a new revision is created if the current revision has been answered. If this feature is switched off result reports might be broken because a users saved answer might be connected to a wrong version of the quiz and/or question she was answering. All sorts of errors might appear.
sv: Det rekommenderas starkt att alltid ha automatisk versionshantering påslaget. Detta ser till att när en fråga eller frågesport ändras så skapas en ny version om den nuvarande versionen har besvarats. Om denna funktion är avstängd kan resultatrapporter bli korrupta eftersom en användares sparade svar kan vara kopplade till fel version av frågesporten och/eller frågan hon besvarade. Diverse typer av fel kan uppstå.

en: Score short answer questions
sv: Poängsätt svar på frågor med korta svar

en: Score short answer response
sv: Poängsätt svar på fråga med kort svar

en: Score a response to a short answer question.
sv: Poängsätt ett svar på en fråga med kort svar.

en: TrueFalse question type for the quiz module.
sv: SantFalskt-frågetyp för modulen Quiz

en: A question type for the quiz module. A simplified version of multichoice where "true" and "false" are the alternatives.
sv: En frågetyp för modulen Quiz. En förenklad version av flervalsfråga där "sant" och "falskt" är alternativen.

en: Handler @handler tried to add additional_field @identifier but @table could not be added!
sv: Hanteraren @handler försökte lägga till ytterligare fält @identifier, men @table kunde inte läggas till!

en: Fill up single line
sv: Fyll upp i en rad

en: Total score: @score %
sv: Total poäng: @score%

en: Your score: %score %
sv: Din poäng: %score%

en: Your score was: @score %
sv: Din poäng var: @score%

en: Last seen
sv: Senast sedd

en: View Forums
sv: Visa forum

en: Add a tab for forum view page.
sv: Lägg till en flik till översikt över forum.

en: If checked, this will add a local task tab for "View forums". Use this in conjunction with making the included views have local tasks. If you don't know what this means, leave it unchecked. You must clear the cache before this will take effect.
sv: Om markerad, kommer detta att lägga till en lokal uppgiftsflik till "Visa forum". Använd detta i förbindelse med att göra att den medföljande vyn har lokala uppgifter. Om du inte vet vad detta betyder, lämna det ej markerat. Du måste rensa cachen innan detta träder i kraft.

en: Forum mark read
sv: Markera forum som lästa

en: Link to mark all forums / individual forum read.
sv: Länk för att markera alla/individuella forum lästa.

en: "@s" mark read
sv: Markera "@s" som läst

en: Jump to top of page
sv: Hoppa till överst på sidan

en: Separate extensions with a space or comma and do not include the leading dot.
sv: Separera filändelser med mellanslag eller kommatecken och ta ej med en inledande punkt.

en: Available variables are: [site:name], [site:url], [user:name], [user:mail], [site:login-url], [site:url-brief], [user:edit-url], [user:one-time-login-url], [user:cancel-url].
sv: Tillgängliga variabler är: [site:name], [site:url], [user:name], [user:mail], [site:login-url], [site:url-brief], [user:edit-url], [user:one-time-login-url], [user:cancel-url].

en: None (original image)
sv: Ingen (ursprunglig bild)

en: Custom ruleset
sv: Anpassad regeluppsättning

en: Custom rulesets are combinations of access plugins you can use for access control, selection criteria and pane visibility.
sv: Anpassade regeluppsättningar är kombinationer av insticksprogram som du kan använda för åtkomstkontroll, urvalskriterier och synlighet av paneler.

en: There are no custom rulesets.
sv: Det finns ingen anpassad regeluppsättning.

en: Manage custom rulesets
sv: Hantera anpassade regeluppsättningar

en: Custom rulesets
sv: Anpassade regeluppsättningar

en: Create custom, exportable, reusable access rulesets for applications like Panels.
sv: Skapa anpassade, exporteringsbara och återanvändningsbara regeluppsättningar för åtkomst åt applikationer såsom modulen Panels.

en: ruleset
sv: regeluppsättning

en: Ruleset
sv: Regeluppsättning

en: rulesets
sv: regeluppsättningar

en: Rulesets
sv: Regeluppsättningar

en: Custom content
sv: Anpassat innehåll

en: Custom content panes are basic HTML you enter that can be reused in all of your panels.
sv: Anpassat innehåll i rutor är grundläggande HTML som du skriver in, vilket kan återanvändas i alla dina rutor.

en: There are no custom content panes.
sv: Det finns inga anpassade innehållsrutor.

en: Manage custom content
sv: Hantera anpassat innehåll

en: Create custom, exportable, reusable content panes for applications like Panels.
sv: Skapa anpassade, exporteringsbara och återanvändningsbara innehållsrutor för applikationer såsom modulen Panels.

en: The plugin definition of @plugin uses %schema, but it has no export section.
sv: Definitionen av plugin för @plugin använder %schema, men den har inget exportområde.

en: Clone @plugin %title
sv: Klona @plugin %title

en: Export @plugin %title
sv: Exportera @plugin %title

en: Are you sure you want to revert %title?
sv: Är du säker på att du vill återställa %title?

en: %title has been created.
sv: %title har skapats.

en: %title could not be created.
sv: %title kunde inte skapas.

en: %title has been updated.
sv: %title har uppdaterats.

en: %title could not be updated.
sv: %title kunde inte uppdateras.

en: You can import an exported definition by pasting the exported object code into the field below.
sv: Du kan importera en exporterad definition genom att klistra in det exporterade kodobjektet i fältet nedan.

en: @plugin %title was enabled.
sv: @plugin %title aktiverades.

en: @plugin %title was disabled.
sv: @plugin %title avaktiverades.

en: The export definition of @table is missing the "primary key" property.
sv: Definitionen av export för @table saknar egenskapen "primärnyckel".

en: Enabled, name
sv: Aktiverad, namn

en: The unique ID for this @export.
sv: Det unika ID-numret för denna @export.

en: The export id can only consist of lowercase letters, underscores, and numbers.
sv: ID för exporten får endast bestå av små bokstäver, understreck och siffror.

en: Configure rows
sv: Konfigurera rader

en: Row @number
sv: Rad @number

en: Row number
sv: Radnummer

en: Row class
sv: Klass för rad

en: The explanation of the most recent changes made to the node.
sv: Förklaringen av den senaste ändringen gjord på noden.

en: The title of the current page.
sv: Titeln för aktuell sida.

en: The URL of the current page.
sv: URL:en för aktuell sida.

en: The page number of the current page when viewing paged lists.
sv: Sidnumret för aktuell sida vid visning av paginerad lista.

en: The %element-title is using the following invalid tokens: @invalid-tokens.
sv: %element-title använder följande ogiltiga ersättningstecken: @invalid-tokens.

en: The source node for this current node's translation set.
sv: Källnoden för den här nuvarande nodens översättningsgrupp.

en: Account cancellation URL
sv: URL för avbrytande av konto

en: The URL of the confirm delete page for the user account.
sv: URL:en till sidan att bekräfta borttagning för användarkontot.

en: One-time login URL
sv: URL för engångsinloggning

en: The URL of the one-time login page for the user account.
sv: URL:en till sidan för engångsinloggning för användarkontot.

en: Tokens related to menu links.
sv: Ersättningstecken relaterade till menylänkar.

en: The unique ID of the menu link.
sv: Det unika ID för menylänken.

en: The title of the menu link.
sv: Titeln för menylänken.

en: The URL of the menu link.
sv: URL:en för menylänken.

en: The menu link's parent.
sv: Menylänkens ovanliggande alternativ.

en: Tokens related to the current page request.
sv: Ersättningstecken relaterade till det nuvarande sidanropet.

en: Page number
sv: Sidnummer

en: The book page associated with the node.
sv: Boksidan associerade med noden.

en: The menu link for this node.
sv: Menylänen för den här noden.

en: Send @name a private message
sv: Skicka ett privat meddelande till @name

en: Maximum text length of any component in the alias (e.g., [title]). 100 is the recommended length. @max is the maximum possible length. See <a href="@pathauto-help">Pathauto help</a> for details.
sv: Största textlängd för en komponent i aliaset (till exempel [title]). 100 är den rekommenderade längden. @max är den största möjliga längden. Läs <a href="@pathauto-help">hjälp om Pathauto</a> för mer information.

en: The field %name is not a valid number.
sv: Fältet %name är inte ett giltigt tal.

en: The field %name cannot be greater than @max.
sv: Fältet %name får inte vara större än @max.

en: The field %name cannot be less than @min.
sv: Fältet %name får inte vara kortare än @min.

en: The <em>Strings to remove</em> field must not contain HTML. Make sure to disable any WYSIWYG editors for this field.
sv: Fältet <em>strängar att ta bort</em> får inte innehålla HTML. Se till att inaktivera redigerare av typen WYSIWYG för detta fält.

en: Select the types of un-aliased paths for which to generate URL aliases
sv: Välj sökvägstyperna att generera URL-alias för där de saknas

en: Bulk updating URL aliases
sv: Massuppdaterar URL-alias

en: An error occurred while processing @operation with arguments : @args
sv: Ett fel inträffade vid bearbetning av @operation med argument: @args

en: Generated 1 URL alias. | Generated @count URL aliases.
sv[0]: Skapade 1 URL-alias.
sv[1]: Skapade @count URL-alias.

en: language neutral
sv: språkneutral

en: Pattern for all @language @node_type paths
sv: Mönster för alla sökvägar till @language @node_type

en: Updated alias for node @nid.
sv: Uppdaterade alias för nod @nid.

en: Taxonomy term paths
sv: Sökvägar till taxonomitermer

en: Updated alias for term @tid.
sv: Uppdaterade alias för term @tid.

en: Forum paths
sv: Sökvägar till forum

en: Updated alias for forum @tid.
sv: Uppdaterade alias för forum @tid.

en: User paths
sv: Sökvägar till användare

en: Updated alias for user @uid.
sv: Uppdaterade alias för användare @uid.

en: Blog paths
sv: Sökvägar till bloggar

en: Updated alias for blog user @uid.
sv: Uppdaterade alias för blogganvändare @uid.

en: Update URL alias
sv: Uppdatera URL-alias

en: Updated URL alias for 1 node. | Updated URL aliases for @count nodes.
sv[0]: Uppdaterade URL-alias för 1 nod.
sv[1]: Uppdaterade URL-alias för @count noder.

en: Updated URL alias for 1 term. | Updated URL aliases for @count terms.
sv[0]: Uppdaterade URL-alias för 1 term.
sv[1]: Uppdaterade URL-alias för @count termer.

en: Updated URL alias for 1 user account. | Updated URL aliases for @count user accounts.
sv[0]: Uppdaterade URL-alias för 1 användarkonto.
sv[1]: Uppdaterade URL-alias för @count användarkonton.

en: Bulk update
sv: Massuppdatera

en: You have configured the @name to be the separator and to be removed when encountered in strings. This can cause problems with your patterns and especially with the term:path token. You should probably set the action for @name to be "replace by separator".
sv: Du har konfigurerat @name att vara avskiljare och att tas bort när det hittas i strängar. Detta kan orsaka problem med dina mönster, speciellt med ersättningstecknet "term:path". Du bör troligen sätta åtgärden för @name som "ersätt med avskiljare".

en: Use ISO-8601 week numbers
sv: Använd veckonummer av typen ISO-8601

en: IMPORTANT! If checked, First day of week MUST be set to Monday
sv: VIKTIGT! Om markerat, MÅSTE första dagen i veckan vara angivet till måndag.

en: When using ISO-8601 week numbers, the first day of the week must be set to Monday.
sv: När veckonummer av typen ISO-8601 används måste den första veckodagen vara angivet till måndag.

en: Field @label (@field_name)
sv: Fält @label (@field_name)

en: There are no date fields in this database.
sv: Det finns inga datumfält i denna databas.

en: The date field which whose type should be changed.
sv: Datumfältet vars typ skall ändras för.

en: The type of date to change the field to.
sv: Datumtyp att ändra detta fält till.

en: New type:
sv: Ny typ:

en: The current type is the same as the chosen type. There is nothing to change.
sv: Den nuvarande datumtypen är samma som vald typ. Det finns inget att ändra.

en: The field @field_name has been changed from @old_type to @new_type.
sv: Fältet @field_name har ändrats från @old_type till @new_type.

en: Change a date field from one type to another. Very experimental, use at your own risk!
sv: Ändra ett datumfält från en typ till en annan. Mycket experimentell, använd på egen risk!

en: TODO Add a descriptive string here to show in the UI.
sv: Att göra: Lägga till en beskrivande text här som skall visas i användargränssnittet.

en: Year range
sv: Årsintervall

en: - Use default -
sv: - Använd förvalt -

en: Delete Template
sv: Radera mall

en: Unknown content type
sv: Okänd innehållstyp

en: Access Key
sv: Åtkomstnyckel

en: Menu attributes
sv: Egenskaper för meny

en: Class registry
sv: Registerklass

en: unlabeled
sv: ingen etikett

en: A comment is viewed
sv: En kommentar visas

en: Replacement patterns for %label
sv: Ersättningsmönster för %label

en: Variable label
sv: Etikett för variabel

en: Adjust the names and labels of provided variables, but note that renaming of already utilizied variables invalidates the existing uses.
sv: Anpassa namnen och etiketterna för tillhandahållna variabler. Observera dock att ändring av namn på redan använda variablar ogiltigförklarar den nuvarande användningen.

en: Are you sure you want to enable the %plugin %label?
sv: Är du säker på att du vill aktivera %plugin %label?

en: Are you sure you want to disable the %plugin %label?
sv: Är du säker på att du vill inaktivera %plugin %label?

en: Are you sure you want to revert the %plugin %label?
sv: Är du säker på att du vill återställa %plugin %label?

en: Are you sure you want to delete the %plugin %label?
sv: Är du säker på att du vill ta bort %plugin %label?

en: Enabled %plugin %label.
sv: Aktiverade %plugin %label.

en: Disabled %plugin %label.
sv: Inaktiverade %plugin %label.

en: Reverted %plugin %label to the defaults.
sv: Återställde %plugin %label till dess standardvärde.

en: Deleted %plugin %label.
sv: Raderade %plugin %label.

en: Add to @quiz
sv: Lägg till i @quiz

en: Title for new @quiz
sv: Titel för ny @quiz

en: Administrative overlay
sv: Administrativt lager

en: When enabled, only users with the "Use the site in maintenance mode" <a href="@permissions-url">permission</a> are able to access your site to perform maintenance; all other visitors see the maintenance mode message configured below. Authorized users can log in directly via the <a href="@user-login">user login</a> page.
sv: Om aktiverad så kommer enbart användare med <a href="@permissions-url">behörigheten</a> "Använd webbplatsen i underhållsläge" kunna komma åt webbplatsen för att utföra underhåll. Alla andra besökare kommer att se meddelandet nedan som kan konfigureras. Behöriga användare kan logga in direkt via sidan <a href="@user-login">användarinloggning</a>.

en: Subdirectory in the file upload directory where pictures will be stored.
sv: Underkatalog i katalogen för filuppladdning där bilder kommer att sparas

en: View mode
sv: Visningsläge

en: and where %property is %value
sv: och där %property är %value

en: where %property is %value
sv: där %property är %value

en: and where
sv: och där

en: The menu link's root.
sv: Menylänkens rot.

en: Access Bulk Exporter
sv: Tillgång till massexportör

en: Export various system objects into code.
sv: Exportera olika systemobjekt till kod.

en: Administer access rulesets
sv: Administrera uppsättningar av åtkomstregler

en: Add, delete and edit custom access rulesets.
sv: Lägga till, ta bort och redigera uppsättningar av åtkomstregler.

en: Modal Login (default style)
sv: Modal inloggning (förvald stil)

en: Modal Login (custom style)
sv: Modal inloggning (anpassad stil)

en: Wizard (no modal)
sv: Guide (utan modal)

en: Wizard (default modal)
sv: Guide (förvald modal)

en: Pick an animal
sv: Välj ett djur

en: Wizard (custom modal)
sv: Guide (anpassad modal)

en: Replace text with "hello world"
sv: Ersätt texten med "hello world"

en: Sample Content
sv: Exempel innehåll

en: Delete this row
sv: Ta bort denna rad

en: Link 1
sv: Länk 1

en: Link 2
sv: Länk 2

en: Link 3
sv: Länk 3

en: Drop Down Menu
sv: Rullgardinsmeny

en: Click to Drop Down
sv: Klicka för rullgardinsmeny

en: Click to Collapse
sv: Klicka för att fälla ihop

en: Collapsible Div
sv: Hopfällbar div

en: remain here
sv: stanna här

en: Go to your account
sv: Gå till ditt konto

en: your account
sv: ditt konto

en: Login Success
sv: Inloggning lyckades

en: Choose animal
sv: Välj djur

en: Configure animal
sv: Konfigurera djur

en: Sheep
sv: Får

en: Lizard
sv: Ödla

en: Raptor
sv: Rovfågel

en: Venomous
sv: Giftig

en: non-venomous
sv: inte giftig

en: venomous
sv: giftig

en: Eagle
sv: Örn

en: Hawk
sv: Hök

en: Owl
sv: Uggla

en: Buzzard
sv: Vråk

en: Domesticated
sv: Vilda

en: wild
sv: vilda

en: domesticated
sv: tama

en: Animal
sv: Djur

en: Administer custom content
sv: Administrera anpassat innehåll

en: Weight for @title
sv: Vikt för @title

en: Choose a file
sv: Välj en fil

en: The path of the primary file for this item, relative to the Drupal root; e.g. modules/node/node.module.
sv: Sökvägen för den primära filen för denna post, relativ till Drupals grundsökväg. Till exempel modules/node/node.module.

en: The name of the item; e.g. node.
sv: Namnet på posten. Till exempel nod.

en: The type of the item, either module, theme, or theme_engine.
sv: Typen av posten, antingen modul, tema eller theme_engine.

en: Boolean indicating whether or not this item is enabled.
sv: Boolesk indikator som anger huruvida denna post är aktiverad eller ej.

en: Schema version
sv: Version av databasschema

en: The module's database schema version number. -1 if the module is not installed (its tables do not exist); 0 or the largest N of the module's hook_update_N() function that has either been run or existed when the module was first installed.
sv: Modulens versionsnummer för databasschemat. -1 om modulen inte är installerad (dess tabeller existerar inte). 0 eller den största N av modulens funktion hook_update_N ()  som antingen har körts eller fanns när modulen installerades för första gången.

en: Inform the user on /messages pages that he can not write new messages when privatemsg is disabled.
sv: Informera användaren på meddelandesidor att han eller hon inte kan skriva nya meddelanden när Privatemsg är inaktiverat.

en: Users can (if given the permission) disable Privatemsg which disallows writing messages to them and they can not write messages themself. If enabled, those users are informed on the relevant pages why they are not allowed to write messages.
sv: Användare kan (om de har tillåtelse) inaktivera Privatemsg vilket nekar skrivande av meddelanden till dem och de kan inte heller skriva meddelanden själva. Om aktiverat, så informeras användarna på relevanta sidor varför de inte har tillåtelse att skriva meddelanden.

en: Default redirection URL
sv: Förvald URL för omdirigering

en: Defines to which page users are sent after sending a new message. &lt;front&gt; can be used for the defined front page and &lt;new-message&gt; to redirect to the new message. Leave empty to disable the redirect.
sv: Välj vilka sidor som användare ska dirigeras till efter att ha skickat ett nytt meddelande. &lt;front&gt; kan användas för att välja startsida och &lt;new-message&gt; för att dirigera dem till det nya meddelandet. Lämna fältet tomt för att inaktivera omdirigering.

en: Redirect replies too
sv: Omdirigera även svar

en: Also redirect to the defined page when replying.
sv: Omdirigera även till den valda sidan vid svar.

en: Display "Send this user a message" links for themself
sv: Visa länkar "Skicka privat till användare" enskilt

en: If enabled, each users sees that link on their own profile, comments and similiar places.
sv: Om aktiverad ser varje användare länken på sin egen profil, kommentarer och liknande platser.

en: Display link on profile pages.
sv: Visa länk på profilsidor.

en: If this setting is enabled, a link to send a private message will be displayed.
sv: Om denna iställning är aktiverad visas en länk för att skicka privata meddelanden.

en: Display link on the selected content types
sv: Visa en länk på valda innehållstyper

en: Select which content types should display a link to send a private message to the author. By default, the link is not displayed below teasers.
sv: Välj vilka innehållstyper som skall visa en länk för att skicka privata meddelanden till författaren. Som förvalt visas inte länken under förhandstitt.

en: Display link on teasers of the selected content types.
sv: Visa länk på  förhandstitt för valda innehållstyper.

en: Display links on comments of selected content types.
sv: Visa länk på kommentarer för valda innehållstyper.

en: Also display a link to send a private message to the authors of the comments of the selected content types.
sv: Visa även en länk för att skicka ett privat meddelande till författaren av kommentarerna till de valda innehållstyperna.

en: Enter the recipient, separate recipients with commas.
sv: Fyll i mottagare, separera flera mottagare med kommatecken.

en: This conversation is being viewed with escalated privileges and may not be the same as shown to normal users.
sv: Denna konversation visas med förhöjda tillåtelser och är kanske inte visad på samma sätt för normala användare.

en: Click here to go to your messages.
sv: Klicka här för att gå till dina meddelanden.

en: Between !participants and !last
sv: Mellan !participants och !last

en: You have disabled Privatemsg and are not allowed to write messages. Go to your <a href="@settings_url">Account settings</a> to enable it again.
sv: Du har inaktiverat Privatemsg och är inte tillåten att skriva meddelanden. Gå till dina <a href="@settings_url">kontoinställningar</a> för att aktivera dem igen.

en: Enable private messages
sv: Aktivera privata meddelanden

en: Disabling private messages prevents you from sending or receiving messages from other users.
sv: Inaktivering av privata meddelanden hindrar dig från att skicka eller ta emot privata meddelanden från andra användare.

en: You have disabled private message sending and receiving.
sv: Du har inaktiverat utskick och mottagande av privata meddelanden.

en: %recipient has disabled private message receiving.
sv: %recipient har inaktiverat mottagande av privata meddelanden.

en: Display block when there are no new messages
sv: Visa block när det inte finns några nya meddelanden

en: Enable this to have this block always displayed, even if there are no new messages
sv: Aktivera för att detta block alltid ska visas, även om det inte finns några nya meddelanden

en: You must include a subject line with your message.
sv: Du måste skriva ett "Ämne" för ditt meddelande.

en: You must first select one (or more) messages before you can take that action.
sv: Du måste först välja ett (eller fler) meddelanden innan du kan välja den åtgärden.

en: Send author a message
sv: Skicka ett meddelande till författare

en: Message regarding @node
sv: Meddelande angående @node

en: Message regarding @comment
sv: Meddelande angående @comment

en: Processing recipients
sv: Bearbetar mottagare

en: Recipient type %type is not correctly implemented
sv: Mottagare av typ %type är inte korrekt implementerat

en: Enter a user name to write a message to a user.
sv: Ange ett användarnamn för att skriva ett meddelande till en användare.

en: Block user
sv: Spärra användare

en: You are not allowed to block !account.
sv: Du har inte tillåtelse att spärra !account.

en: You have already blocked !account.
sv: Du har redan spärrat !account.

en: You can not block yourself.
sv: Du kan inte spärra dig själv.

en: The following users do not exist: @invalid.
sv: Följande användare finns inte: @invalid.

en: You are either not allowed to block these users or the users do not exist.
sv: Du har antingen inte tillåtelse att spärra dessa användare eller så finns de inte.

en: !author has been blocked from sending you any further messages.
sv: !author har spärrats från att skicka fler meddelanden tlll dig.

en: Newly sent messages are automatically tagged with a hidden system tag. To also have existing messages show up in the inbox, you need to process these by starting the rebuild process. Rebuilding may take some time if there are many messages. After rebuilding has completed messages will automatically show up in the inbox.
sv: Nyligt skickade meddelanden är automatiskt märkta med en osynlig systemetikett. För att också visa nuvarande meddelanden i inkorgen måste du bearbeta dessa genom att starta återbyggssprocessen. Återbyggnad kan ta ett tag om det finns många meddelanden. När återbyggnad är klar kommer meddelandena automatiskt att visas i inkorgen.

en: Rebuild inbox
sv: Bygg om inkorg

en: Rebuilding inbox
sv: Bygger om inkorg

en: One thread tagged. | @count threads tagged.
sv[0]: En tråd märkt.
sv[1]: @count trådar märkta.

en: The messages have been archived.
sv: Meddelandena har arkiverats

en: Visit <a href="!rebuild_url">Rebuild Inbox</a> to tag existing messages to show up in the inbox.
sv: Besök <a href="!rebuild_url">Bygg om inkorg</a> för att märka nuvarande meddelanden så att de visas i inkorgen.

en: Enter the name of a role to write a message to all users which have that role. Example: authenticated user.
sv: Fyll namnet för en roll som kan skriva meddelanden till alla användare som har samma roll. Exempel: verifierad användare.

en: %role (role)
sv: %role (roll)

en: Privatemsg roles
sv: Roller för privat meddelande

en: Allows to send message to all members of a role.
sv: Tillåter utskick av meddelande till alla användare av en roll.

en: Recipient of the message.
sv: Mottagare av meddelandet.

en: Privatemsg thread id
sv: Tråd-ID för Privatemsg

en: Tag a privatemsg thread
sv: Märk en tråd för Privatemsg

en: A message is sent
sv: Ett meddelande har skickats

en: Thread has tag
sv: Tråden har etikett

en: Privatemsg Rules Integrations
sv: Integrering av Rules i Privatemsg

en: Integrates Rules with Privatemsg, allows to act on message events and send private messages
sv: Integrerar Rules med Privatemsg, tillåter åtgärder vid meddelanden samt att skicka privata meddelanden vid olika händelser

en: Human-readable name
sv: Människoläsbart namn

en: Aggregate and compress CSS files.
sv: Samla ihop och komprimera CSS-filer.

en: Aggregate JavaScript files.
sv: Samla ihop JavaScript-filer.

en: Fixed value
sv: Låst värde

en: Lessons
sv: Lektioner

en: Not saved due to source string missing.
sv: Inte sparat på grund av att källsträngen saknas.

en: Not saved due to missing form values.
sv: Inte sparat på grund av saknat formulärsvärde.

en: Not saved due to insufficient permissions.
sv: Inte sparat på grund av otillräckliga behörigheter.

en: Actions...
sv: Åtgärder...

en: Delete results when a user is deleted
sv: Radera resultat när en användare raderas

en: When a user is deleted delete any and all results for that user.
sv: Radera alla eventuella resultat för en användare när den användaren raderas.

en: Index questions
sv: Indexfrågor

en: If you turn this off questions will not show up in search results.
sv: Om du stänger av denna funktion kommer frågor inte att dyka upp i sökresultaten.

en: Max score per question
sv: Maximal poäng per fråga

en: Auto resize
sv: Ändra storlek automatiskt

en: Your groups
sv: Dina grupper

en: Group content state
sv: Status för gruppinnehåll

en: Administer all groups and permissions.
sv: Administrera alla grupper och behörigheter.

en: Administer group
sv: Administrera grupp

en: Determine if this should be a group.
sv: Avgör om detta skall vara en grupp.

en: Determine if group should use default roles and permissions.
sv: Avgör om gruppen skall använda förvalda roller och behörigheter.

en: Group roles and permissions
sv: Roller och behörigheter för grupp

en: Determine to which groups this group content is assigned to.
sv: Avgör vilka grupper detta gruppinnehåll är tilldelat till.

en: Groups audience
sv: Målgrupper

en: API to allow associating content with groups.
sv: API för att tillåta associering av innehåll med grupper.

en: Group user roles
sv: Användarroller för grupp

en: Group permissions
sv: Gruppbehörigheter

en: Filter by group permissions.
sv: Filtrera efter gruppbehörigheter.

en: Group visibility
sv: Synlighet för grupp

en: Group content visibility
sv: Synlighet för gruppinnehåll

en: Group context detection
sv: Avkänning av gruppsammanhang

en: Order of Group context detection methods.
sv: Ordning av metoder för avkänning av Gruppsammanhang.

en: Determine context by checking if a node is a group or a group content.
sv: Bestäm sammanhang genom att kryssa för om en nod är en grupp eller ett gruppinnehåll.

en: User view
sv: Användarvy

en: Determine context by checking if a user is a group or a group content on the 'user view' page.
sv: Bestäm sammanhang genom att kontrollera om en användare är en grupp eller ett gruppinnehåll på sidan "användarvy".

en: User edit
sv: Användarredigering

en: Organic groups context
sv: Sammanhang för Organic groups

en: Get a group from a viewed page.
sv: Hämta en grupp från en visad sida.

en: View @label field
sv: Visa fält @label

en: Edit @label field
sv: Redigera fält @label

en: Organic groups field access
sv: Fältåtkomst för Organic groups

en: Provide field access based on group.
sv: Tillhandahåll fältåtkomst baserat på grupp.

en: Organic groups register
sv: Register för Organic groups

en: Allow subscribing to groups during the user registration.
sv: Tillåt prenumerering på grupper under användarregistreringen.

en: Add a group member to %group
sv: Lägg till en gruppmedlem till %group

en: You have entered an invalid user name.
sv: Du har angivit ett ogiltigt användarnamn.

en: view permissions
sv: visa behörigheter

en: @bundle - @entity entity
sv: @bundle - objekt @entity

en: There are no Group fields attached to any bundle yet.
sv: Det finns inga Gruppfält bifogade till något paket ännu.

en: Field %field already exists in %bundle.
sv: Fält %field finns redan i %bundle.

en: You are already a member of the group @group.
sv: Du är redan en medlem i gruppen @group.

en: @user is already a member of the group @group.
sv: @user är redan en medlem i gruppen @group.

en: As the manager of %group, you can not leave the group.
sv: Som administratören för %group, kan du inte lämna gruppen.

en: Are you sure you want to unsubscribe from the group %title?
sv: Är du säker på att du vill avsluta prenumerationen från gruppen %title?

en: You are the group manager
sv: Du är gruppadministratören

en: Request group membership
sv: Begär medlemskap i grupp

en: This is a closed group. Only a group administrator can add you.
sv: Detta är en sluten grupp. Enbart en gruppadministratör kan lägga till dig.

en: Group content
sv: Gruppinnehåll

en: Group content type
sv: Gruppinnehållstyp

en: Approve and deny subscription
sv: Godkänna och neka prenumeration

en: Add people
sv: Lägg till personer

en: Add group members.
sv: Lägg till gruppmedlemmar.

en: Manage the group members.
sv: Hantera gruppmedlemmarna.

en: Roles (read-only)
sv: Roller (skrivskyddade)

en: Manage the group roles.
sv: Hantera grupprollerna.

en: View the group roles.
sv: Visa grupprollerna.

en: Manage the group permissions.
sv: Hantera gruppbehörigheterna.

en: View the group permissions.
sv: Visa gruppbehörigheterna.

en: Find and manage group members.
sv: Hitta och hantera gruppmedlemmar.

en: OG group
sv: OG-grupp

en: OG: user permission in group
sv: OG: användarbehörighet i grupp

en: Group permission
sv: Gruppbehörighet

en: @identifier has "@perm in @group group"
sv: @identifier har "@perm i grupp @group"

en: Multi-day style
sv: Flerdagssti

en: Display multi-day item as a single column
sv: Visa flerdagsposter som en enstaka kolumn.

en: Display multi-day item as a multiple column row
sv: Visa flerdagsposter som en flerradig kolumn.

en: If selected, items which span multiple days will displayed as a multi-column row.  If not selected, items will be displayed as an individual column.
sv: Om valt, poster som spänner över fler dagar kommer att visas eom en flerradig kolumn. Om inte valt kommer poster att visas som en enstaka kolumn.

en: Overlapping time style
sv: Överlappande tidsstil

en: Do not display overlapping items
sv: Visa inte överlappande poster

en: Current additions
sv: Nuvarande tillägg

en: Also includes !additional_dates.
sv: Innehåller även !additional_dates.

en: Repeats !interval !bymonth !byday !count !until !except. !additional
sv: Upprepas !interval !bymonth !byday !count !until !except. !additional

en: Date year range must be in the format -9:+9, 2005:2010, -9:2010, or 2005:+9
sv: Datumets årsintervall måste vara på formatet -9:+9, 2005:2010, -9:2010, eller 2005:+9

en: Asc
sv: Stigande

en: This is description of the group.
sv: Detta är beskrivningen av gruppen.

en: Send this user a private message
sv: Skicka ett privat meddelade till den här användaren

en: Privatemsg: Current day
sv: Privatemsg: Nuvarande dag

en: Privatemsg: Current year
sv: Privatemsg: Nuvarande år

en: Privatemsg: Other years
sv: Privatemsg: Andra år

en: Access the views administration pages.
sv: Åtkomst till administrationssidor för vyer.

en: Bypass access control when accessing views.
sv: Kringgå behörighetskontroll vid åtkomst till vyer.

en: Add new view
sv: Lägg till ny vy

en: - Basic validation -
sv: - Grundläggande validering -

en: HTML element
sv: HTML-element

en: Label HTML element
sv: Etikett för HTML-element

en: Place a colon after the label
sv: Sätt ett kolon efter etiketten

en: Wrapper HTML element
sv: Omslutande HTML-element

en: Wrapper class
sv: Omslutande klass

en: Add default classes
sv: Lägg till förvalda klasser

en: Use default Views classes to identify the field, field label and field content.
sv: Använd förvalda klasser för Views för att identifiera fältet, fältetiketten och fältinnehåll.

en: Use absolute path
sv: Använd absolut sökväg

en: Rel Text
sv: Text för relaterat attribut

en: Include Rel attribute for use in lightbox2 or other javascript utility.
sv: Innefatta relaterat attribut för användning i Lightbox2 eller andra JavaScriptverktyg.

en: Preserve certain tags
sv: Bevara vissa taggar

en: List the tags that need to be preserved during the stripping process. example &quot;&lt;p&gt; &lt;br&gt;&quot; which will preserve all p and br elements
sv: Lista taggarna som behöver bevaras under avkortningsprocessen. Exempel: &quot;&lt;p&gt; &lt;br&gt;&quot; vilket kommer att bevara alla p- och br-element

en: Format plural
sv: Pluralsformat

en: If checked, special handling will be used for plurality.
sv: Om markerad kommer särskild hantering användas för pluralsform.

en: Singular form
sv: Singularform

en: Text to use for the singular form.
sv: Text som används för singularformen.

en: Plural form
sv: Pluralform

en: Text to use for the plural form, @count will be replaced with the value.
sv: Text som används för pluralformen, @count kommer ersättas med värdet.

en: An offset from the current time such as "!example1" or "!example2"
sv: En förskjutning från den nuvarande tiden såsom "!example1" eller "!example2"

en: A unique machine-readable name for this View. It must only contain lowercase letters, numbers, and underscores.
sv: Ett unikt maskinläsbart namn för denna vy. Det får bara innehålla små bokstäver, siffror och understreck.

en: Weight for @display
sv: Vikt för @display

en: Translation method
sv: Översättningsmetod

en: Select a translation method to use for Views data like header, footer, and empty text.
sv: Välj en översättningsmetod att använda för Views data såsom sidhuvud, sidfot och tom text.

en: This title will be displayed on the views edit page instead of the default one. This might be useful if you have the same item twice.
sv: Den här titel kommer att visas på visningens redigeringssida istället för den förvalda. Det här kan vara användbart om du har samma alternativ flera gånger.

en: Do not pass admin strings for translation.
sv: Skicka inte administratörssträngar till översättning.

en: Use Drupal core t() function. Not recommended, as it doesn't support updates to existing strings.
sv: Används Drupals kärnfunktion t(). Rekommenderas inte eftersom det inte stödjer uppdateringar på nuvarande strängar.

en: If you need to translate Views labels into other languages, consider installing the <a href="!path">Internationalization</a> package's Views translation module.
sv: Om du behöver översätta etiketter i Views till andra språk, överväg att installera paketet <a href="!path">Internationalization</a> för Views översättningsmodul.

en: Feed Item ID
sv: ID för innehållsflödets post

en: The unique ID of the aggregator item.
sv: Det unika ID-numret för innehållsflödets post.

en: The guid of the original imported item.
sv: GUID för den ursprungliga importerade posten.

en: Date and time of when the comment was created.
sv: Datum och tid då kommentaren skapades.

en: Date and time of when the comment was last updated.
sv: Datum och tid då kommentaren senast uppdaterades.

en: Whether the comment is approved (or still in the moderation queue).
sv: Huruvida kommentaren är godkänd (eller fortfarande är i modereringskön).

en: Approved comment
sv: Godkända kommentarer

en: Last comment CID
sv: CID för senaste kommentar

en: Display the last comment of a node
sv: Visa den senaste kommentaren för en nod

en: Last Comment
sv: Senaste kommentar

en: The last comment of a node.
sv: En nods senaste kommentar.

en: Some roles lack permission to access content, but display %display has no access control.
sv: Några roller saknar behörighet för att komma åt innehåll, men visning %display har ingen åtkomstkontroll.

en: The extension of the file.
sv: Filändelse för filen.

en: File Usage
sv: Filanvändning

en: A file that is associated with this node, usually because it is in a field on the node.
sv: En fil som är associerad med denna nod, vanligtvis eftersom den är i ett fält på noden.

en: A user that is associated with this file, usually because this file is in a field on the user.
sv: En användare som är associerad med denna fil, vanligtvis eftersom denna fil är i ett fält på användaren.

en: A file that is associated with this user, usually because it is in a field on the user.
sv: En fil som är associerad med denna användare, vanligtvis eftersom den är i ett fält på användaren.

en: A comment that is associated with this file, usually because this file is in a field on the comment.
sv: En kommentar som är associerad med denna fil, vanligtvis eftersom denna fil är i ett fält på kommentaren.

en: A file that is associated with this comment, usually because it is in a field on the comment.
sv: En fil som är associerad med denna kommentar, vanligtvis eftersom den är i ett fält på kommentaren.

en: A taxonomy term that is associated with this file, usually because this file is in a field on the taxonomy term.
sv: En taxonomiterm som är associerad med denna fil, vanligtvis eftersom denna fil är i ett fält på taxonomitermen.

en: A file that is associated with this taxonomy term, usually because it is in a field on the taxonomy term.
sv: En fil som är associerad med denna taxonomiterm, vanligtvis eftersom den är i ett fält på taxonomitermen.

en: Taxonomy Vocabulary
sv: Vokabulär för taxonomi

en: A taxonomy vocabulary that is associated with this file, usually because this file is in a field on the taxonomy vocabulary.
sv: En vokabulär för taxonomi som är associerat med denna fil, vanligtvis eftersom denna fil är i ett fält på vokabulärets taxonomi.

en: A file that is associated with this taxonomy vocabulary, usually because it is in a field on the taxonomy vocabulary.
sv: En fil som är associerad med detta vokabulär för taxonomin, vanligtvis eftersom den är i en fil på vokabulärets taxonomi.

en: The module managing this file relationship.
sv: Modulen som hanterar den här filens relation.

en: The type of entity that is related to the file.
sv: Typen av objekt som är relaterad till filen.

en: The number of times the file is used by this entity.
sv: Antalet gånger filen används av det här objektet.

en: Machine-Name of the vocabulary a term is a member of. This will be the vocabulary that whichever term the "Taxonomy: Term" field is; and can similarly cause duplicates.
sv: Maskinläsbart namn för vokabuläret en term är medlem av. Detta kommer att vara vokabuläret som fältet "Taxonomi: term" är, och kan orsaka dubletter.

en: term from !field_name
sv: term från !field_name

en: Math expression
sv: Matematiskt uttryck

en: Evaluates a mathematical expression and displays it.
sv: Utvärderar ett matematiskt uttryck och visar det.

en: Use destination
sv: Använd mål

en: Add destination to the link
sv: Lägg till mål till länken

en: Show the comment link in the form used on standard node teasers, rather than the full node form.
sv: Visa kommentarslänken i det formulär som används på vanliga förhandsvisningar av noder, istället för det fullständiga nodformuläret.

en: Used by Style: Table to determine the actual column to click sort the field on. The default is usually fine.
sv: Används av stil: Tabell för att bestämma den aktuella kolumnen att klickvis sortera fältet på. Det förvalda fungerar oftast bra.

en: Group column
sv: Grupperingskolumn

en: Select the column of this field to apply the grouping function selected above.
sv: Markera kolumnen för detta fält att tillämpa den grupperande funktionen som valts ovan.

en: Group columns (additional)
sv: Gruppkolumner (ytterligare)

en: Select any additional columns of this field to include in the query and to group on.
sv: Välj ytterligare kolumner för detta fält att inkludera i databasfrågan och för att gruppera på.

en: Display download path instead of file storage URI
sv: Visa nedladdningssökväg istället för URI för fillagring

en: This will provide the full download URL rather than the internal filestream address.
sv: Detta kommer att tillhandahålla den fullständiga nedladdnings-URL snarare än den interna filadressen.

en: The machine name for the vocabulary the term belongs to.
sv: Det maskinläsbara namnet för vokabulären som termen hör till.

en: Display error message
sv: Visa felmeddelande

en: Term name converted to Term ID
sv: Namn på term konverterat till ID för term

en: No comment
sv: Ingen kommentar

en: Comment or document this display.
sv: Kommentera eller dokumentera denna visning.

en: Query settings
sv: Inställningar för databasfråga

en: Allow to set some advanced settings for the query plugin
sv: Tillåt att ställa in några utökade inställningar för insticksprogrammet att köra databasfråga

en: The name and the description of this display
sv: Namnet och beskrivningen för denna visning

en: This name will appear only in the administrative interface for the View.
sv: Det här namnet kommer att synas enbart i det administrativa gränssnittet för vyn.

en: This description will appear only in the administrative interface for the View.
sv: Det här beskrivningen kommer att synas enbart i det administrativa gränssnittet för vyn.

en: This display's comments
sv: Kommentarer för den här visningen

en: This value will be seen and used only within the Views UI and can be used to document this display. You can use this to provide notes for other or future maintainers of your site about how or why this display is configured.
sv: Detta värde kommer att synas och användas endast inom Views UI och kan användas för att dokumentera denna visning. Du kan använda detta för att tillhandahålla anteckningar för andra eller framtida utvecklare av din webbplats om hur eller varför denna visning är konfigurerad.

en: Query options
sv: Alternativ för databasfråga

en: Display name must be letters, numbers, or underscores only.
sv: Namn för visning får enbart bestå av bokstäver, siffror eller understreck.

en: Should this display inherit its paging values from the parent display to which it is attached?
sv: Skall denna visning ärva sina paginerade värden från den ovanliggande visningen som den är bifogad till?

en: Should this display render the pager values? This is only meaningful if inheriting a pager.
sv: Skall denna visning generera de paginerade värdena? Detta är enbart meningsfullt om en paginerare ärvs.

en: This will appear as the name of this block in administer >> structure >> blocks.
sv: Detta kommer att synas som namnet för detta block under administrera >> uppbyggnad >> block.

en: Text to display instead of results until the user selects and applies an exposed filter.
sv: Text att visa istället för resultat tills användaren väljer och tillämpar ett exponerat filter.

en: Include all items option
sv: Inkludera alla valalternativ

en: If checked, an extra item will be included to items per page to display all items
sv: Om valt, kommer en extra post att inkluderas till poster per sida att visa alla poster

en: All items label
sv: Etikett för alla poster

en: Which label will be used to display all items
sv: Vilken etikett kommer att användas för att visa alla poster

en: Disable SQL rewriting
sv: Inaktivera omskrivning av SQL

en: WARNING: Disabling SQL rewriting means that node access security is disabled. This may allow users to see data they should not be able to see if your view is misconfigured. Please use this option only if you understand and accept this security risk.
sv: VARNING: Inaktivering av omskrivning av SQL innebär att säkerhet för nodåtkomst är inaktiverad. Detta kan tillåta använda att se data som de inte skulle kunna se om din vy är felaktigt konfigurerad. Var vänlig använd detta alternativ enbart om du förstår och godtar denna säkerhetsrisk.

en: Use Slave Server
sv: Använd slavserver

en: This will make the query attempt to connect to a slave server if available.  If no slave server is defined or available, it will fall back to the default server.
sv: Detta kommer att göra att databasfrågan försöker ansluta till en slavserver om den finns tillgänglig. Om ingen server finns är angiven eller tillgänglig kommer det att falla tillbaka till den förvalda servern.

en: Field Language
sv: Språk för fält

en: All fields which support translations will be displayed in the selected language.
sv: Alla fält som stöder översättningar kommer att visas i det valda språket.

en: The class to provide on each row.
sv: Klassen att tillhandahålla på varje rad.

en: You may use field tokens from as per the "Replacement patterns" used in "Rewrite the output of this field" for all fields.
sv: Du kan använda ersättningstecken för fält enligt "Ersättningsmönster" som används i "Skriv om utmatningen för detta fält" för alla fält.

en: Table summary
sv: Sammanfattning för tabell

en: If checked, the current path will be displayed as the default option in the jump menu, if applicable.
sv: Om markerat, kommer den nuvarande sökvägen att visas som det förvalda alternativet i snabbmenyn, om det finns tillgängligt.

en: The class to provide on the wrapper, outside the list.
sv: Klassen att tillhandahålla för omsvepningen, utanför listan.

en: List class
sv: Klass för lista

en: The class to provide on the list element itself.
sv: Klassen att tillhandahålla för själva listelementet.

en: Define the base path for links in this summary
            view, i.e. http://example.com/<strong>your_view_path/archive</strong>.
            Do not include beginning and ending forward slash. If this value
            is empty, views will use the first path found as the base path,
            in page displays, or / if no path could be found.
sv: Ange bassökvägen för länkar i denna sammanfattande vy, till exempel http://exempel.se/<strong>sökväg_till_din_vy/arkiv</strong>. Ta inte med inledande och avslutande snedstreck. Om detta värde är tomt kommer Views att använda den första funna sökvägen som grundsökväg i sidvisningar, eller / om ingen sökväg kan hittas.

en: Text formats enabled for rich-text editing
sv: Textformat aktiverade för redigering av Rich-Text

en: Shifts the site output down by approximately 20 pixels from the top of the viewport. If disabled, absolute- or fixed-positioned page elements may be covered by the administration menu.
sv: Flyttar ned utmatningen av webbplatsen med ungefär 20 pixlar från toppen av fönstret. Om inaktiverad, kan absoluta eller fast placerade sidelement komma att täckas över av administrationsmenyn.

en: Displays the administration menu always at the top of the browser viewport (even when scrolling the page).
sv: Visar alltid administrationsmenyn längst upp i webbläsarens fönster (även vid bläddring på sidan).

en: In some browsers, this setting may result in a malformed page, an invisible cursor, non-selectable elements in forms, or other issues.
sv: I vissa webbläsare kan denna inställning resultera i i en felaktig sida, en osynlig markör, ej valbara element i formulär, och andra felaktigheter.

en: Collapse module groups on the <a href="!modules-url">%modules</a> page
sv: Fäll ihop modulgrupper på sidan <a href="!modules-url">%modules</a>.

en: Collapse module groups on the <a href="@permissions-url">%permissions</a> page
sv: Fäll ihop modulgrupper på sidan <a href="@permissions-url">%permissions</a>.

en: Moves the tabs on all pages into the administration menu. Only possible for themes using the CSS classes <code>tabs primary</code> and <code>tabs secondary</code>.
sv: Flyttar flikarna på alla sidor in till administrationsmenyn. Enbart möjligt för teman som använder CSS-klasserna <code>tabs primary</code> och <code>tabs secondary</code>.

en: The selected modules will not be disabled when the link %disable-developer-modules below the icon in the menu is invoked.
sv: De valda modulerna kommer inte att inaktiveras när länken %disable-developer-modules nedanför ikonen i menyn anropas.

en: Access administration menu
sv: Åtkomst till administrationsmenyn

en: Display the administration menu at the top of each page.
sv: Visa administrationsmenyn längst upp på varje sida.

en: Flush caches
sv: Rensa cachningar

en: Access links to flush caches in the administration menu.
sv: Åtkomst till länkar för att rensa cachningar i administrationsmenyn.

en: Display Drupal links
sv: Visa länkar i Drupal

en: Provide Drupal.org links in the administration menu.
sv: Tillhandahåll länkar från Drupal.org i administrationsmenyn.

en: Administration tools.
sv: Verktyg för administration.

en: Rebuild system links
sv: Bygg om systemlänkar.

en: System links derived from menu router paths have been rebuilt.
sv: Systemlänkar härledda från menysökvägar har byggts om.

en: Administration Development tools
sv: Verktyg för utveckling av administration

en: Administration and debugging functionality for developers and site builders.
sv: Administrations- felsökningsverktyg för utvecklare och webbutvecklare.

en: Field translation
sv: Fältöversätting

en: Tokens related to the current date and time.
sv: Ersättningstecken relaterade till nuvarande datum och tid.

en: The URL of the @entity.
sv: URL:en för @entity.

en: The content type of the node.
sv: Innehållstypen för noden.

en: Tokens related to content types.
sv: Ersättningstecken relaterade till innehållstyper.

en: The name of the content type.
sv: Namet för innehållstypen.

en: The unique machine-readable name of the content type.
sv: Det maskinläsbara namnet för innehållstypen.

en: The optional description of the content type.
sv: Den valfria beskrivningen för innehållstypen.

en: The number of nodes belonging to the content type.
sv: Det antal noder som hör till innehållstypen.

en: The URL of the content type's edit page.
sv: URL:en för innehållstypens redigeringssida.

en: The URL of the taxonomy term's edit page.
sv: URL:en för taxonomitermens redigeringssida.

en: The unique machine-readable name of the vocabulary.
sv: Det unika maskinläsbara namnet för vokabulären.

en: The URL of the vocabulary's edit page.
sv: URL:en för vokabulärens redigeringssida.

en: The picture of the user.
sv: Bilden för användaren.

en: The specific argument of the current page (e.g. 'arg:1' on the page 'node/1' returns '1').
sv: Det angivna argument för nuvarande sida (till exempel "arg:1" på sidan "nod/1" återger "1").

en: Tokens related to URLs.
sv: Ersättningstecken relaterade till URL:er

en: Relative URL
sv: Relativ URL

en: The relative URL.
sv: Den relativa URL:en.

en: Absolute URL
sv: Fullständig URL

en: The absolute URL.
sv: Den fullständiga URL:en.

en: Tokens related to menus.
sv: Ersättningstecken relaterade till menyer.

en: The unique machine-readable name of the menu.
sv: Det unika maskinläsbara namnet för menyn.

en: The optional description of the menu.
sv: Den valfria beskrivningen för menyn.

en: Menu link count
sv: Antal menylänkar

en: The number of menu links belonging to the menu.
sv: Det antal menylänkar som hör till menyn.

en: The URL of the menu's edit page.
sv: URL:en för menyns redigeringssida.

en: The menu of the menu link.
sv: Menyn för menylänken.

en: The URL of the menu link's edit page.
sv: URL:en för menylänkens redigeringssida.

en: @category @type field.
sv: Fält @category @type.

en: The %element-title cannot contain fewer than one token. | The %element-title must contain at least @count tokens.
sv[0]: %element-title får inte innehålla mindre än ett ersättningstecken.
sv[1]: %element-title måste innehålla åtminstone @count ersättningstecken.

en: The %element-title must contain as most one token. | The %element-title must contain at most @count tokens.
sv[0]: %element-title måste innehålla som mest ett ersättningstecken.
sv[1]: %element-title måste innehålla som mest @count ersättningstecken.

en: Content paths
sv: Sökvägar för innehåll

en: Default path pattern (applies to all content types with blank patterns below)
sv: Förvalt sökvägsmönster (gäller för alla innehållstyper med tomma mönster nedan)

en: Default path pattern for @node_type (applies to all @node_type content types with blank patterns below)
sv: Förvalt sökvägsmönster för @node_type (gäller för alla innehållstyper @nod_type med tomma mönster nedan)

en: Term field
sv: Termfält

en: Approve link
sv: Länk för godkännande

en: Content access
sv: Åtkomst till innehåll

[ctx: datetime]
en: All day
sv: Hela dagen

[ctx: datetime]
en: Year
sv: År

[ctx: datetime]
en: Month
sv: Månad

[ctx: datetime]
en: Week
sv: Vecka

[ctx: datetime]
en: Day
sv: Dag

en: Maximum number of items to show in calendar cells, used to keep the calendar from expanding to a huge size when there are lots of items in one day.
sv: Största antal poster som syns i kalenderrutan, används för att undvika att kalendrarna expanderar allt för mycket om det är många poster på en och samma dag.

en: Display:
sv: Visning:

en: Multiple values:
sv: Flera värden:

en: Identify a specific number of values to display, or leave blank to show all values.
sv: Ange ett specifikt antal värden att visa, eller lämna blankt för att visa alla värden.

en: starting from @isodate
sv: med början från @isodate

en: ending with @isodate
sv: slutar med @isodate

en: Identify specific start and/or end dates in the format YYYY-MM-DDTHH:MM:SS, or leave blank for all available dates.
sv: Identifiera angivna start och/eller slutdatum i formatet YYYY-MM-DDTHH:MM:SS, eller lämna tomt för alla tillgängliga datum.

en: Repeat rule:
sv: Upprepa regel:

en: How many time units should be shown in the 'time ago' string.
sv: Hur många tidsenheter som skall visas i strängen "tid sedan".

en: Show @count value(s) starting with @date1, ending with @date2
sv: Visa @count värde(n) vilka startar med @date1 och slutar med @date2

en: earliest
sv: tidigast

en: latest
sv: senast

en: Show repeat rule
sv: Visa upprepningsregel

en: Display time ago, showing @interval units.
sv: Visa tid sedan med @interval enheter.

en: View Repeating Dates
sv: Visa upprepande datum

en: The duration of the time period given by the dates.
sv: Längden på den tidsperiod som ges av datumen.

[ctx: datetime]
en: Hour
sv: Timma

[ctx: datetime]
en: Minute
sv: Minut

[ctx: datetime]
en: Second
sv: Sekund

en: The year is invalid.
sv: Året är ogiltigt.

en: The month is invalid.
sv: Månaden är ogiltig.

en: The day is invalid.
sv: Dagen är ogiltig.

en: The hour is invalid.
sv: Timmen är ogiltig.

en: The minute is invalid.
sv: Minuten är ogiltig.

en: The second is invalid.
sv: Sekunden är ogiltig.

[ctx: ampm]
en: am
sv: förmiddag

[ctx: ampm]
en: pm
sv: eftermiddag

[ctx: date_order]
en: First
sv: Första

[ctx: date_order]
en: Second
sv: Andra

[ctx: date_order]
en: Third
sv: Tredje

[ctx: date_order]
en: Fourth
sv: Fjärde

[ctx: date_order]
en: Fifth
sv: Femte

[ctx: date_order_reverse]
en: Last
sv: Sista

[ctx: date_order_reverse]
en: Next to last
sv: Näst sista

[ctx: date_order_reverse]
en: Third from last
sv: Tredje sista

[ctx: date_order_reverse]
en: Fourth from last
sv: Fjärde sista

[ctx: date_order_reverse]
en: Fifth from last
sv: Femte sista

[ctx: date_nav]
en: Prev
sv: Föregående

[ctx: date_nav]
en: Next
sv: Nästa

en: Configure the Date Popup settings.
sv: Konfigurera inställningarna för Date Popup

en: Add exception
sv: Lägg till undantag

en: Add addition
sv: Lägg till tillägg

[ctx: date_order]
en: Every
sv: Varje

[ctx: day_name]
en: Sunday
sv: söndag

[ctx: day_name]
en: Monday
sv: måndag

[ctx: day_name]
en: Tuesday
sv: tisdag

[ctx: day_name]
en: Wednesday
sv: onsdag

[ctx: day_name]
en: Thursday
sv: torsdag

[ctx: day_name]
en: Friday
sv: fredag

[ctx: day_name]
en: Saturday
sv: lördag

en: This operation does not yet work for the Drupal 7 version.
sv: Den här funktionen fungerar inte ännu för version 7 av Drupal.

en: Range of allowed years, oldest to newest. '-1:+1 means oldest date is one year back, newest is one year forward from current year.
sv: Intervall av tillåtna år, äldsta till nyaste. "-1:+1" innebär att äldsta datumet är ett år tillbaka och nyaste är ett år framåt från nuvarande år.

en: Your content type @name has been created.
sv: Din innehållstyp @name har skapats.

en: Your date field @name has been created.
sv: Ditt datumfält @name har skapats.

en: Administer date tools
sv: Administrera datumverktyg

en: Dates and calendars can be complicated to set up. The !date_wizard makes it easy to create a simple date content type and related calendar.
sv: Datum och kalendrar kan vara komplicerade att ställa in. !date_wizard gör det enklare att skapa enkla innehållstyper för datum och relaterade kalendrar.

en: Easy creation of date content types and calendars.
sv: Enkelt skapande av innehållstyper för datum och kalendrar.

en: Date Views
sv: Views för datum

en: Views integration for date fields and date functionality.
sv: Views integrering för datumfält och datumfunktionalitet.

en: Filter any Views !base_table date field by a date argument, using any common ISO date/period format (i.e. YYYY, YYYY-MM, YYYY-MM-DD, YYYY-W99, YYYY-MM-DD--P3M, P90D, etc).
sv: Filtrera ett datumfält från Views !base_table genom ett datumargument, använder alla vanliga ISO-format för datum/period (till exempel YYYY, YYYY-MM, YYYY-MM-DD, YYYY-W99, YYYY-MM-DD--P3M, P90D, etc.).

en: Set the allowable minimum and maximum year range for this argument, either a -X:+X offset from the current year, like '-3:+3' or an absolute minimum and maximum year, like '2005:2010' . When the argument is set to a date outside the range, the page will be returned as 'Page not found (404)' .
sv: Ställ in tillåtet minsta och mesta årsintervall för detta argument, antingen som en kompensation -X:+X från aktuellt år, såsom "-3:+3" eller ett absolut minsta och största år, såsom "2005:2010". När argumentet är angivet till ett datum utanför intervallet, kommer sidan att returneras som "Sidan hittades inte (404)".

en: Method of handling multiple date fields in the same query. Return items that have any matching date field (date = field_1 OR field_2), or only those with matches in all selected date fields (date = field_1 AND field_2).
sv: Metod att hantera flera datumfält i samma databasfråga. Returnerar poster som har ett matchande datumfält (datum = fält_1 ELLER fält_2), eller enbart de som matchar i alla valda datumfält (datum = fält_1 OCH fält_2

en: No templates available.
sv: Inga mallar tillgängliga.

en: Create a new template
sv: Skapa en ny mall

en: Edit Template
sv: Redigera mall

en: 5 minute
sv: 5 minuter

en: 15 minute
sv: 15 minuter

en: Content revisions
sv: Versioner av innehåll

en: Standard node fields
sv: Grundläggande nodfält

en: Custom block
sv: Anpassat block

en: %time hence
sv: %time från nu

en: Machine name:
sv: Maskinläsbart namn:

en: Block format
sv: Blockformat

en: Number of enabled modules
sv: Antal aktiverade moduler

en: Select date field(s) to filter.
sv: Välj datumfält att filtrera på.

en: Underscore
sv: Understreck

en: All Day
sv: Hela dagen

en: Wysiwyg templates
sv: Mallar för WYSIWYG

en: Create and modify Wysiwyg templates
sv: Skapa och ändra mallar för WYSIWYG

en: Makes the template features for TinyMCE, CK Editor and FCK Editor available to the Wysiwyg API
sv: Gör funktionen för mallar i TinyMCE, CK Editor och FCK Editor tillgänglig för WYSIWYG API

en: Bypass views access control
sv: Hoppa över Views åtkomstkontroll

en: No results behavior
sv: Beteende vid inget resultat

en: Edit @section
sv: Redigera @section

en: Edit this view to add a display.
sv: Redigera denna vy för att lägga till en visning

en: Add view from template
sv: Lägg till vy från mall

en: View to insert
sv: Vy att infoga

en: The view to insert into this area.
sv: Vyn att infoga i detta område.

en: Inherit contextual filters
sv: Ärv kontextuella filter

en: If checked, this view will receive the same contextual filters as its parent.
sv: Om detta väljs kommer denna vy att ärva samma kontextuella filter som dess ovanliggande .

en: Recursion detected in view @view display @display.
sv: Rekursion upptäckt i vy @view @display.

en: When the filter value is <em>NOT</em> in the URL
sv: När filtervärdet <em>INTE FINNS</em> i URL:en

en: Exception value
sv: Undantagsvärde

en: If this value is received, the filter will be ignored; i.e, "all values"
sv: Om detta värde tas emot, kommer filtret att ignoreras. Det vill säga "alla värden"

en: Override the view and other argument titles. Use "%1" for the first argument, "%2" for the second, etc.
sv: Åsidosätt vyn och andra titlar för argument. Använd "%1" för det första argumentet, "%2" för det andra etc.

en: When the filter value <em>IS</em> in the URL or a default is provided
sv: När filtervärdet <em>FINNS</em> i URL:en eller en förvald tillhandahålls

en: Provide title
sv: Tillhandahåll titel

en: Override breadcrumb
sv: Åsidosätt länkstig

en: Provide breadcrumb
sv: Tillhandahåll länkstig

en: Enter a breadcrumb name you would like to use. See "Title" for percent substitutions.
sv: Ange ett namn på länkstig som du vill använda. Se "Titel" för procentersättningar.

en: Specify validation criteria
sv: Ange kriterier för validering

en: Action to take if filter value does not validate
sv: Åtgärd att vidta om filtervärde inte validerar

en: Display all results for the specified field
sv: Visa alla resultat för det angivna fältet

en: Provide default value
sv: Tillhandahåll förvalt värde

en: Show "Page not found"
sv: Visa "Sida hittades inte"

en: Display a summary
sv: Visa en sammanfattning

en: Display contents of "No results found"
sv: Visa innehåll för "Inget resultat hittades"

en: Skip default argument for view URL
sv: Hoppa över förvalt argument för vyns URL

en: Select whether to include this default argument when constructing the URL for this view. Skipping default arguments is useful e.g. in the case of feeds.
sv: Välj huruvida att inkludera detta förvalda argument eller ej vid uppbyggnad av URL:en för denna vy. Att hoppa över förvalt argument är användbart till exempel när det gäller innehållsflöden.

en: Number of records
sv: Antal poster

[ctx: Sort order]
en: Default sort
sv: Förvald sortering

[ctx: Sort order]
en: Date
sv: Datum

[ctx: Sort order]
en: Numerical
sv: Numerisk

en: If selected, users can enter multiple values in the form of 1+2+3 (for OR) or 1,2,3 (for AND).
sv: Om vald, kan användare ange flera värden på formen 1+2+3 (för OR) eller 1,2,3 (för AND).

en: If selected, multiple instances of this filter can work together, as though multiple values were supplied to the same filter. This setting is not compatible with the "Reduce duplicates" setting.
sv: Om vald, kan flera instanser av det här filtret fungera tillsammans, som om flera värden har levererats till samma filter. Denna inställning är inte förenlig med inställningen "Minska dubbletter".

en: If selected, the numbers entered for the filter will be excluded rather than limiting the view.
sv: Om vald, kommer de inmatade siffrorna för filtret att uteslutas stället för att begränsa vyn.

en: Glossary mode applies a limit to the number of characters used in the filter value, which allows the summary view to act as a glossary.
sv: Ordlisteläge tillfogar en begränsning för hur många tecken som används i filtervärdet, vilket gör att vyn för sammanfattningen fungerar som en ordlista.

en: How many characters of the filter value to filter against. If set to 1, all fields starting with the first letter in the filter value would be matched.
sv: Hur många tecken på filtervärdet att filtrera mot. Om satt till 1, kommer alla fält som börjar med första bokstaven i filtervärdet att matchas.

en: When printing the title and summary, how to transform the case of the filter value.
sv: Hur omvandling av det gällande filtervärdet skall ske, vid utskrift av titeln och sammanfattningen.

en: When printing url paths, how to transform the case of the filter value. Do not use this unless with Postgres as it uses case sensitive comparisons.
sv: Hur omvandling av det gällande filtervärdet vid utskrift av URL-sökvägar skall ske. Använd inte detta förutom med Postgres eftersom det använder skiftlägeskänsliga jämförelser.

[ctx: Sort order]
en: Alphabetical
sv: Alfabetisk

en: Create a label
sv: Skapa en etikett

en: Enable to create a label for this field.
sv: Aktivera för att skapa en etikett för detta fält.

en: Enable to load this field as hidden. Often used to group fields, or to use as token in another field.
sv: Aktivera för att ladda detta fält som dolt. Används ofta för att gruppera fält, eller för att använda som ersättningstecken i ett annat fält.

en: Choose the HTML element to wrap around this field, e.g. H1, H2, etc.
sv: Välj HTML-elementet att bädda in runt detta fält. Till exempel: H1, H2, etc.

en: Create a CSS class
sv: Skapa en CSS-klass

en: Choose the HTML element to wrap around this label, e.g. H1, H2, etc.
sv: Välj HTML-element att bädda in runt denna etikett. Till exempel H1, H2, etc.

en: Rewrite results
sv: Skriv om resultat

en: Enable to override the output of this field with custom text or replacement tokens.
sv: Aktivera för att åsidosätta utmatningen av detta fält med anpassad text eller ersättningstecken.

en: Replace spaces with dashes
sv: Ersätt mellanslag med streck

en: External server URL
sv: URL för extern server

en: Links to an external server using a full URL: e.g. 'http://www.example.com' or 'www.example.com'.
sv: Länkar till en extern server genom att använda en fullständig URL. Till exempel: "http://www.exempel.se" eller "www.exempel.se".

en: Enable to trim the field to a maximum length of characters
sv: Aktivera för att korta ned fältet till en längsta längd av tecken

en: Convert newlines to HTML &lt;br&gt; tags
sv: Konvertera radbrytningstecken till HTML-taggar av typ &lt;br&gt;

en: If checked, all newlines chars (e.g. \n) are converted into HTML &lt;br&gt; tags.
sv: Om markerad, kommer alla radbrytningstecken (till exempel \n) konverteras till HTML-taggar av typ &lt;br&gt;.

en: No results text
sv: Text vid inget resultat

en: Enable to display the "no results text" if the field contains the number 0.
sv: Aktivera för att visa "text vid inget resultat" om detta fält innehåller siffran 0.

en: Time hence
sv: Tid från nu

en: Time hence (with "hence" appended)
sv: Tid från nu (med "från nu" tillagt efter)

en: Time span (future dates have "-" prepended)
sv: Tidsintervall (framtida datum har "-" tillagt före)

en: Time span (past dates have "-" prepended)
sv: Tidsintervall (tidigare datum har "-" tillagt före)

en: How should the serialized data be displayed. You can choose a custom array/object key or a print_r on the full output.
sv: Hur skall den seriella datainformationen visas. Du kan välja en anpassad nyckel för array/object eller en print_r på den fullständiga utmatningen.

en: Full data (unserialized)
sv: Fullständig data (ej seriell)

en: Full data (serialized)
sv: Fullständig data (seriell)

en: A certain key
sv: En viss nyckel

en: Which key should be displayed
sv: Vilken nyckel skall visas

en: You have to enter a key if you want to display a key of the data.
sv: Du måste ange en nyckel om du vill visa en nyckel från datainformationen.

en: How many different units to display in the string.
sv: Hur många olika enheter som skall visas i strängen.

en: This filter is not exposed. Expose it to allow the users to change it.
sv: Detta filter visas inte. Visa det för att låta användare ändra det.

en: Expose filter
sv: Visa filter

en: This filter is exposed. If you hide it, users will not be able to change it.
sv: Detta filter visas

en: Hide filter
sv: Dölj filter

en: Expose operator
sv: Visa operand

en: Allow the user to choose the operator.
sv: Tillåt användare att välja operanden.

en: Allow multiple selections
sv: Tillåt flerval

en: Enable to allow users to select multiple items.
sv: Aktivera för att låta användare välja flera alternativ.

en: Remember the last selection
sv: Kom ihåg det senaste valet

en: Enable to remember the last selection made by the user.
sv: Aktivera för att komma ihåg det senaste valet som gjordes av användaren.

en: You must select a value unless this is an non-required exposed filter.
sv: Du måste välja ett värde såvida detta inte är ett valfritt visat filter.

en: Enable to hide items that do not contain this relationship
sv: Aktivera för att dölja poster som inte innehåller denna relation

en: This sort is not exposed. Expose it to allow the users to change it.
sv: Denna sortering visas inte. Visa den för att låta användare kunna ändra det.

en: Expose sort
sv: Visa sortering

en: This sort is exposed. If you hide it, users will not be able to change it.
sv: Denna sortering visas. Om du döljer den kommer inte användare kunna ändra det.

en: Hide sort
sv: Dölj sortering

en: Provide description
sv: Tillhandahåll beskrivning

en: Save & exit
sv: Spara och avsluta

en: Continue & edit
sv: Fortsätt och redigera

en: Update "@title" choice
sv: Uppdatera alternativ "@title"

en: Update "@title" choice (@number)
sv: Uppdatera alternativ (@number) "@title"

en: Your view was saved. You may edit it from the list below.
sv: Din vy sparades. Du kan redigera den från listan nedan.

en: Database overriding code
sv: Åsidosättande databaskod

en: * All changes are stored temporarily. Click Save to make your changes permanent. Click Cancel to discard the view.
sv: * Alla ändringar lagras tillfälligt. Klicka på Spara för att göra dina ändringar permanenta. Klicka på Avbryt för att förkasta vyn.

en: * All changes are stored temporarily. Click Save to make your changes permanent. Click Cancel to discard your changes.
sv: * Alla ändringar lagras tillfälligt. Klicka på Spara för att göra dina ändringar permanenta. Klicka på Avbryt för att förkasta dina ändringar.

en: Modify the display(s) of your view below or add new displays.
sv: Ändra visningen/visningarna på din vy nedan eller lägg till en ny visning.

en: edit view name/description
sv: redigera namn/beskrivning på vy

en: analyze view
sv: analysera vy

en: clone view
sv: klona vy

en: export view
sv: exportera vy

en: revert view
sv: återställ vy

en: delete view
sv: radera vy

en: Add !display
sv: Lägg till !display

en: @display_title details
sv: Detaljer för @display_title

en: Auto preview
sv: Automatiskt förhandsgranskning

en: Preview with contextual filters:
sv: Förhandsgranska med kontextuella filter:

en: Separate contextual filter values with a "/". For example, %example.
sv: Separera sammanhängande filtervärden med ett "/". Till exempel: %example.

en: Apply and continue
sv: Lägg till och fortsätt

en: @current of @total
sv: @current av @total

en: All displays (except overridden)
sv: Alla visningar (förutom åsidosatta)

en: All displays
sv: Alla visningar

en: This @display_type (override)
sv: Denna @display_type (åsidosatt)

en: View name and description
sv: Namn och beskrivning på vy

en: A descriptive human-readable name for this view. Spaces are allowed
sv: Ett beskrivande människoläsbart namn för denna vy. Mellanslag är tillåtna.

en: Create new filter group
sv: Skapa ny filtergrupp

en: No filters have been added.
sv: Inga filter har lagts till.

en: Drag to add filters.
sv: Drag-och-släpp för att lägga till filter.

en: Add and configure @types
sv: Lägg till och konfigurera @types

en: Configure @type: @item
sv: Konfigurera @type: @item

en: Show filters on the list of views
sv: Visa filter på listan över vyer

en: Show advanced help warning
sv: Visa utökad varningshjälp

en: Always show the master display
sv: Visa alltid huvudvisningen

en: Advanced users of views may choose to see the master (i.e. default) display.
sv: Avancerade användare av Views kan välja att se huvud- (det vill säga standard-) visningen.

en: Always show advanced display settings
sv: Visa alltid inställningar för utökad visning

en: Default to showing advanced display settings, such as relationships and contextual filters.
sv: Visa avancerade visningsinställningar som standard, till exempel relationer och sammanhängande filter.

en: Label for "Any" value on non-required single-select exposed filters
sv: Etikett för värdet "Alla" på synliga filter med valfria enkelvalsalternativ

en: Live preview settings
sv: Inställningar för direkt förhandsgranskning

en: Automatically update preview on changes
sv: Uppdatera förhandsgranskning automatiskt vid ändringar

en: Show information and statistics about the view during live preview
sv: Visa information och statistik om vyn under direkt förhandsgranskning

en: Above the preview
sv: Ovanför förhandstitten

en: Below the preview
sv: Nedanför förhandstitten

en: Show the SQL query
sv: Visa databasfrågan för SQL

en: Show performance statistics
sv: Visa statistik för prestanda

en: Disable JavaScript with Views
sv: Inaktivera JavaScript med Views

en: If you are having problems with the JavaScript, you can disable it here. The Views UI should degrade and still be usable without javascript; it's just not as good.
sv: Om du har problem med JavaScript, kan du inaktivera det här. Views UI bör nedgraderas och fortfarande vara användbart utan JavaScript. Det är bara inte lika bra.

en: Master
sv: Huvud

en: There are no templates available.
sv: Inga mallar finns tillgängliga.

en: Display | Displays
sv[0]: Visning
sv[1]: Visningar

en: Unformatted list
sv: Oformaterad lista

en: HTML list
sv: HTML-lista

en: Contextual filters
sv: Kontextuella filter

en: contextual filters
sv: kontextuella filter

en: Contextual filter
sv: Kontextuellt filter

en: contextual filter
sv: kontextuellt filter

en: filter criteria
sv: filterkriterier

en: Filter criterion
sv: Filterkriterium

en: filter criterion
sv: filterkriterium

en: no results behavior
sv: beteende vid inget resultat

en: The content to which the comment is a reply to.
sv: Innehållet som kommentaren är ett svar till.

en: The node ID.
sv: ID för noden.

en: The content title.
sv: Innehållets titel.

en: The date the content was posted.
sv: Datumet som innehållet lades in.

en: The date the content was last updated.
sv: Datumet som innehållet senast uppdaterades.

en: The content type (for example, "blog entry", "forum post", "story", etc).
sv: Innehållstypen (till exempel "blogginlägg", "foruminlägg", "artikel", etc.).

en: Whether or not the content is published.
sv: Huruvida innehållet är publicerat eller ej.

en: Filters out unpublished content if the current user cannot view it.
sv: Filtrerar ut ej publicerat innehåll om den aktuella användaren inte kan visa det.

en: Whether or not the content is promoted to the front page.
sv: Huruvida innehållet är lanserat på förstasidan eller ej.

en: Whether or not the content is sticky.
sv: Huruvida innehållet är klistrat eller ej.

en: Whether or not the content is sticky. To list sticky content first, set this to descending.
sv: Huruvida innehållet är klistrat eller ej. För att lista klistrat innehåll först, sätt detta till ökande.

en: Provide a simple link to the content.
sv: Tillhandahåll en enkel länk till innehållet.

en: Provide a simple link to edit the content.
sv: Tillhandahåll en enkel länk för att redigera innehållet.

en: Provide a simple link to delete the content.
sv: Tillhandahåll en enkel länk för att radera innehållet.

en: The aliased path to this content.
sv: Sökvägen med alias till detta innehåll.

en: Relate content to the user who created it.
sv: Relatera innehåll till användaren som skapade det.

en: User has a revision
sv: Användare har en version

en: All nodes where a certain user has a revision
sv: Alla noder där en viss användare har en version

en: Content revision
sv: Version av innehåll

en: Content revision is a history of changes to content.
sv: Version av innehåll är en historik av ändringar till innehåll.

en: Relate a content revision to the user who created the revision.
sv: Relatera en version av innehåll till användaren som skapade versionen.

en: The revision ID of the content revision.
sv: Versionens ID av versionens innehåll.

en: Get the actual content from a content revision.
sv: Erhåll det nuvarande innehållet från en versions innehåll.

en: Provide a simple link to delete the content revision.
sv: Tillhandahåll en enkel länk för att radera versionens innehåll.

en: Filter for content by view access. <strong>Not necessary if you are using node as your base table.</strong>
sv: Filter för innehåll genom vyåtkomst. <strong>Ej nödvändigt om du använder nod som din bastabell.</strong>

en: Show a marker if the content is new or updated.
sv: Visa en markering om innehållet är nytt eller uppdaterat.

en: Show only content that is new or updated.
sv: Visa enbart innehåll som är nytt eller uppdaterat.

en: Display the content with standard node view.
sv: Visa innehållet med förvald nodvy.

en: Content ID from URL
sv: ID för innehåll från URL

en: Content that is associated with this file, usually because this file is in a field on the content.
sv: Innehåll som är associerat med denna fil, vanligtvis eftersom denna fil är ett fält på ett innehåll.

en: Module/Theme/Theme engine
sv: Modul/Tema/Temamotor

en: Modules/Themes/Theme engines in your codebase.
sv: Modul/Tema/Temamotor in din kodbas.

en: Module/Theme/Theme engine filename
sv: Filnamn för Modul/Teman/Temamotor

en: Module/Theme/Theme engine name
sv: Namn för Modul/Teman/Temamotor

en: Allows the "depth" for Taxonomy: Term ID (with depth) to be modified via an additional contextual filter value.
sv: Ger möjlighet att ändra "djupet" för Taxonomi: ID för Term (med djup) med ett ytterligare sammanhängande filtervärde.

en: Content that is either untranslated or is the original version of a translation set.
sv: Innehåll som antingen inte är översatt eller är den ursprungliga versionen av en översättningsuppsättning.

en: Content that is a translation of a source translation.
sv: Innehåll som är en översättning av en källöversättning.

en: The translation status of the content - whether or not the translation needs to be updated.
sv: Översättningens status för innehållet - huruvida översättningen behöver uppdateras eller ej.

en: Content authored
sv: Författade innehåll

en: Relate content to the user who created it. This relationship will create one record for each content item created by the user.
sv: Relatera innehåll till användaren som skapade det. Denna relation kommer att skapa en lagring för varje innehållspost skapad av användaren.

en: Provide a simple link to cancel the user.
sv: Tillhandahåll en vanlig länk för att avbryta användaren.

en: Provide serialized data of the user
sv: Tillhandahåll seriell data för användaren

en: Allow a contextual filter value to be ignored. The query will not be altered by this contextual filter value. Can be used when contextual filter values come from the URL, and a part of the URL needs to be ignored.
sv: Ger möjlighet att ignorera ett sammanhängande filtervärde. Databasfrågan kommer då inte att påverkas av detta sammanhängande filtervärde. Detta kan användas när sammanhängande filtervärden hämtas från URL:en och en del av den måste ignoreras.

en: View area
sv: Vyområde

en: Insert a view inside an area.
sv: Infoga en vy inuti ett område

en: Enable to override this field's links.
sv: Aktivera för att åsidosätta detta fälts länkar.

en: Use field template
sv: Använd fältmall

en: If checked, field api classes will be added using field.tpl.php (or equivalent). This is not recommended unless your CSS depends upon these classes. If not checked, template will not be used.
sv: Om markerad, kommer API-klasser för fält att läggas till med field.tpl.php (eller motsvarande). Detta rekommenderas inte om inte din CSS beror på dessa klasser. Om inte markerad, kommer mall inte användas.

en: Checking this option will cause the group Display Type and Separator values to be ignored.
sv: Markeras det här alternativet kommer det att orsaka att värden för gruppen Visningstyp och Avskiljare ignoreras.

en: Multiple field settings
sv: Inställningar för flera fält

en: Display all values in the same row
sv: Visa alla värden på samma rad

en: Display @count value(s)
sv: Visar @count värde(n)

en: Raw @column
sv: Obearbetad @column

en: Native language
sv: Modersmål

en: If enabled, the native name of the language will be displayed
sv: Om aktiverad, kommer modersmålets namn visas

en: Link this field to the original piece of content
sv: Länka detta fält till den ursprungliga delen av innehållet

en: Enable this option to output an absolute link. Required if you want to use the path as a link destination (as in "output this field as a link" above).
sv: Aktivera detta alternativ för att mata ut en absolut länk. Obligatoriskt om du vill använda sökvägen som en mållänk (som i "mata ut detta fält som en länk" ovan).

en: Link this field to its content revision
sv: Länka detta fält till dess version av innehåll

en: Display field as the content type machine name.
sv: Visa fält som innehållstypens maskinläsbara namn.

en: Choose one or more content types to validate with.
sv: Välj en eller flera innehållstyper att validera med.

en: Validate user has access to the content
sv: Validera att användare har åtkomst till innehållet

en: Access operation to check
sv: Åtkomstfunktion att kontrollera

en: Filter value format
sv: Format på filtreringsvärde

en: Display comments
sv: Visa kommentarer

en: Pick an alternative default table sort field to use when the search score field is unavailable.
sv: Välj ett alternativt fält för förvald tabellsortering att använda när fältet för sökpoäng inte är tillgänglig.

en: If selected, users can enter multiple values in the form of 1+2+3. Due to the number of JOINs it would require, AND will be treated as OR with this filter.
sv: Om vald, kan användare ange flera värden på formen 1+2+3. På grund av det antal JOINS det skulle kräva, kommer AND att behandlas som OR med detta filter.

en: Load default filter from term page
sv: Ladda förvalt filter från termsida

en: Filter value type
sv: Typ av filtreringsvärde

en: Select the form of this filter value; if using term name, it is generally more efficient to convert it to a term ID and use Taxonomy: Term ID rather than Taxonomy: Term Name" as the filter.
sv: Välj formen av det här filtreringsvärdet. Om du använder namn på term är det i allmänhet mer effektivt att konvertera det till en term-ID och använda "Taxonomi: Term-ID" istället för "Taxonomi: Namn på term" som filter.

en: Transform dashes in URL to spaces in term name filter values
sv: Förvandla tankestreck i URL till mellanslag i filtreringsvärden för namn på term

en: Include untranslated content
sv: Inkludera ej översatt innehåll

en: Enable to display different text for anonymous users.
sv: Aktivera för att visa annan text för gäster.

en: Type of user filter value to allow
sv: Typ av värde för användarfilter att tillåta

en: Note: you do not have permission to modify this. If you change the default filter type, this setting will be lost and you will NOT be able to get it back.
sv: Observera: du inte har behörighet att ändra detta. Om du ändrar den förvalda filtertypen, kommer denna inställning att gå förlorade och du kommer INTE kunna få tillbaka den.

en: PHP contextual filter code
sv: Sammanhängande filtreringskod i PHP

en: Change the way content is formatted.
sv: Ändra hur innehåll är formaterat.

en: Change settings for this format
sv: Ändra inställningar för detta format

en: Change the way each row in the view is styled.
sv: Ändra hur varje rad i vyn är formaterad.

en: Hide attachments in summary
sv: Dölj bilagor i sammanfattning

en: Change whether or not to display attachments when displaying a contextual filter summary.
sv: Ändra huruvida bilagor skall visas eller inte vid visning av en sammanhängande filtrerad sammanfattning.

en: Hide attachments when displaying a contextual filter summary
sv: Dölj bilagor vid visning av en sammanhängande filtrerad sammanfattning

en: You may also adjust the !settings for the currently selected access restriction.
sv: Du kan också ändra !settings för den nuvarande valda åtkomstbegränsningen.

en: You may also adjust the !settings for the currently selected cache mechanism.
sv: Du kan också ändra !settings för den nuvarande valda cachemekanismen.

en: You may also adjust the !settings for the currently selected style.
sv: Du kan också ändra !settings för den nuvarande valda stilen.

en: You may also adjust the !settings for the currently selected row style.
sv: Du kan också ändra !settings för den nuvarande valda radstilen.

en: You may also adjust the !settings for the currently selected pager.
sv: Du kan också ändra !settings för den nuvarande valda pagineraren.

en: Attachment position
sv: Position av bilaga

en: Should this display inherit its contextual filter values from the parent display to which it is attached?
sv: Skall denna visning ärva dess sammanhängande filtreringsvärden från dess ovanliggande visning som den är bifogad till?

en: Block caching
sv: Cachning av block

en: This view will be displayed by visiting this path on your site. It is recommended that the path be something like "path/%/%/feed" or "path/%/%/rss.xml", putting one % in the path for each contextual filter you have defined in the view.
sv: Denna vy kommer att visas när den här sökvägen besöks på din webbplats. Sökvägen bör vara något i stil med "sökväg/%/%/feed" eller "sökväg/%/%/rss.xml" där varje kontextuellt filter som du angivit i vyn motsvaras av %.

en: This view will be displayed by visiting this path on your site. You may use "%" in your URL to represent values that will be used for contextual filters: For example, "node/%/feed".
sv: Denna vy kommer att visas genom att besöka denna sökväg på din webbplats. Du kan använda "%" i din URL för att representera värden som kommer att användas för sammanhängande filtreringar: Till exempel "node/%/feed".

en: Display @display is set to use a menu but the menu link text is not set.
sv: Visning @display är inställd på att använda en meny, men texten till menylänken är inte inställd.

en: Display @display is set to use a parent menu but the parent menu link text is not set.
sv: Visning @display är inställd på att använda en ovanliggande meny, men texten till den ovanliggande menylänken är inte inställd.

en: @count item, skip @skip | Paged, @count items, skip @skip
sv[0]: @count post, hoppa över @skip
sv[1]: Paginerad, @count poster, hoppa över @skip

en: @count item | Paged, @count items
sv[0]: @count post
sv[1]: Paginerad, @count poster

en: Disabling SQL rewriting will disable node_access checks as well as other modules that implement hook_query_alter().
sv: Inaktivering av omskrivning av SQL kommer att inaktivera kontroller av node_access, och även andra moduler som implementerar hook_query_alter().

en: If you disable this option, a grid with only one row will have the same number of table cells (<TD>) as items. Disabling it can cause problems with your CSS.
sv: Om du inaktiverar det här alternativet, kommer ett rutnät med bara en rad att ha samma antal tabellceller (<TD>) som objekt. Inaktivering kan orsaka problem med din CSS.

en: If checked, the current contextual filter value will be displayed as the default option in the jump menu, if applicable.
sv: Om markerat, kommer det aktuella sammanhängande filtreringsvärdet att visas som förvalt alternativ i snabbmenyn, om tillämpligt.

en: Per default the table is hidden for an empty view. With this option it is posible to show an empty table with the text in it.
sv: Som standard är tabellen dold för en tom vy. Med det här alternativet är det möjligt att visa en tom tabell med texten i den.

en: All storage
sv: All lagring

en: No tags
sv: Inga etiketter

en: No views match the search criteria.
sv: Inga vyer stämmer överens med sökkriteriet.

en: Create view from template @template
sv: Skapa vy från mall @template

en: Clone of | Clone @count of
sv[0]: Klon av
sv[1]: Klon @count av

en: This action will permanently remove any customizations made to this view.
sv: Denna åtgärd kommer permanent ta bort alla anpassningar gjorda till denna vy.

en: The view has been reverted.
sv: Vyn har återställts.

en: This action will permanently remove the view from your database.
sv: Denna åtgärd kommer ta bort vyn permanent från din databas.

en: Create a page
sv: Skapa en sida

en: Create a menu link
sv: Skapa en menylänk

en: Include an RSS feed
sv: Inkludera ett RSS-flöde

en: Feed path
sv: Sökväg för innehållsflöde

en: Feed row style
sv: Radstil för innehållsflöde

en: Create a block
sv: Skapa ett block

en: of fields
sv: av fält

en: of type
sv: av typ

en: tagged with
sv: märkta med

en: Attempted to create_view with values that have not been validated
sv: Försökte skapa vy med värden som inte har bekräftats

en: Should links be displayed below each comment
sv: Skall länkar visas nedanför varje kommentar

en: with links (allow users to reply to the comment, etc.)
sv: med länkar (tillåt användare att svara på kommentaren, etc.)

en: without links
sv: utan länkar

en: teasers
sv: förhandsvisningar

en: full posts
sv: fullständiga inlägg

en: titles
sv: titlar

en: titles (linked)
sv: titlar (länkade)

en: Should links be displayed below each node
sv: Skall länkar visas nedanför varje nod

en: with links (allow users to add comments, etc.)
sv: med länkar (tillåt användare att lägga till kommentarer etc.)

en: Should comments be displayed below each node
sv: Skall kommentarer visad nedanför varje nod

en: Number of hits
sv: Antal träffar

en: Hide view
sv: Dölj vy

en: @group (historical data)
sv: @group (historisk data)

en: Quick reply
sv: Snabbsvara

en: (!new new)
sv: (!new nya)

en: First unread
sv: Första olästa

en: View active posts in this forum
sv: Visa aktiva inlägg i detta forum

en: View unanswered posts in this forum
sv: Visa obesvarade inlägg i detta forum

en: View new posts in this forum
sv: Visa nya inlägg i detta forum

en: View active forum posts
sv: Visa aktiva foruminlägg

en: View unanswered forum posts
sv: Visa obesvarade foruminlägg

en: View new forum posts
sv: Visa nya foruminlägg

en: - Forum Tools -
sv: - Verktyg för forum -

en: (Reply to #!post_position)
sv: (Svar på #!post_position)

en: Add a tab for included views that have their own pages.
sv: Lägg till en flik för att inkludera vyer som har sina egna sidor.

en: If checked, this will add a local task tab for "Active topics," "New posts," "My posts," and "Unanswered topics." If you don't know what this means, leave it unchecked. You must clear the cache before this will take effect.
sv: Om markerad, kommer detta att lägga till en lokal uppgiftsflik för "Aktiva ämnen", "Nya inlägg", "Mina inlägg" och "Obesvarade inlägg". Om du inte vet vad detta betyder, lämna det ej markerat. Du måste rensa cachen innan detta träder i kraft.

en: Disable breadcrumbs
sv: Inaktivera länkstigar

en: Check this to disable breadcrumbs in the forum if you are using another module to customize them. Does not affect node pages and does not work when Page Manager is overriding forum pages.
sv: Markera det här för att inaktivera länkstigar i forumet om du använder en annan modul för att anpassa dem. Påverkar inte nodsidor och fungerar inte när Page Manager åsidosätter forumsidor.

en: Collapsible forum containers
sv: Hopfällbara forumgrupper

en: Select whether or not to enable collapsible forum containers and what type of animation to use.
sv: Välj huruvida hopfällbara forumgrupper skall aktiveras eller ej och vilken typ av animering att använda.

en: Topic locked
sv: Låst tråd

en: Forum node create list
sv: Skapa lista av noder i forum

en: List of links to create new forum content nodes.
sv: Lista av länkar för att skapa noder med nytt innehåll i forum.

en: "@s" forum node create list
sv: Skapa lista av noder i forum "@s"

en: Forum tools
sv: Verktyg till forum

en: Jump list with various forum destinations.
sv: Snabbmeny med olika mål i forum.

en: "@s" forum tools
sv: Verktyg för forum i "@s"

en: Based on the Blue Lagoon colors of Garland.
sv: Baserat på Blå laguns färger från Garland.

en: Subcontainers
sv: Underliggande grupper

en: Unpublished post
sv: Ej publicerat inlägg

en: Search forum
sv: Sök i forum

en: Welcome to our latest members: !users
sv: Ett välkomnande till våra senaste medlemmar: !users

en: !new new
sv: !new nya

en: Silver Bells
sv: Silverklockor

en: Shades of grey and white.
sv: Nyanser av grått och vitt.

en: Silver Bells Stacked
sv: Silverklockor - Hopstaplad

en: Shades of grey and white with bells. Author Pane on top.
sv: Nyanser av grått och vitt med klockor. Author Pane längst upp.

en: Use path alias
sv: Använd sökvägsalias

en: Administer Advanced Forum
sv: Administrera Advanced Forum

en: View Advanced Forum statistics
sv: Visa statistik från Advanced Forum

en: View last edited notice
sv: Visa meddelande om senaste redigering

en: Image preset to use for forum avatars. Leave blank to not use this feature.
sv: Förhandsinställd bild att använda för forumavatarer. Lämna tomt för att inte använda denna funktion.

en: Date field values
sv: Värden för datumfält

en: Tokens related to date field values.
sv: Ersättningstecken relaterade till värden för datumfält.

en: The date value.
sv: Värdet för datum.

en: Relative default value
sv: Relativt förvalt värde

en: The year is invalid. Please check that entry includes four digits.
sv: Året är ogiltig. Kontrollera att inlägget innehåller fyra siffror.

en: <strong>Exposed</strong> @widget @format
sv: <strong>Exponerat</strong> @widget @format

en: Get group members from group audience
sv: Hämta gruppmedlemmar från gruppens målgrupp

en: List of group members
sv: Lista över gruppmedlemmar

en: List of group managers
sv: Lista över gruppadministratörer

en: Read the <a href='@url'>README.txt</a> file in the Organic groups module directory.
sv: Läs filen <a href='@url'>README.txt</a> i modulkatalogen för Organic groups.

en: Information about Organic Groups can also be found on the module's<a href='@og'>documentation page</a>.
sv: Information om Organic Groups kan även hittas i modulens <a href='@og'>dokumentationssida</a>.

en: Administer Organic groups permissions
sv: Administrera behörigheter för Organic groups

en: Request message
sv: Begär meddelande

en: This is the text a user may send to the group administrators.
sv: Detta är texten en användare kan skicka till gruppadministratörerna.

en: No change needed in Organic groups schema.
sv: Ingen förändring behövs i schemat för Organic groups.

en: The human-readable description of this group membership type.
sv: Den läsbara beskrivningen av denna typ av gruppmedlemskap.

en: Save og membership type
sv: Spara typ av OG-medlemskap

en: Delete og_membership type
sv: Radera typ av OG-medlemskap

en: Group membership
sv: Gruppmedlemskap

en: group membership
sv: gruppmedlemskap

en: There is no content in this group.
sv: Det finns inget innehåll i denna grupp.

en: OG nodes
sv: OG-noder

en: The group that will have members and content associated with.
sv: Den grupp som kommer att ha medlemmar och innehåll associerade med.

en: Content that will belong to a single or multiple groups.
sv: Innehåll som kommer att tillhöra en enda eller flera grupper.

en: OG example
sv: OG-exempel

en: Group register
sv: Gruppregister

en: Group manager full permissions
sv: Fullständig behörighet för gruppadministratören

en: When enabled the group manager will have all the permissions in the group.
sv: Om aktiverad kommer gruppadministratören att ha alla behörigheter i gruppen.

en: Set the content type to be a group, that content will be associated with, and will have group members.
sv: Ställ in innehållstypen till att vara en grupp,  som innehåll kan associeras med, och kommer att ha gruppmedlemmar.

en: To unset the group definition you should delete the "Group type" field via !url.
sv: För att ändra gruppdefinitionen bör du ta bort fältet "Grupptyp" via !url.

en: Set the content type to be a group content, that can be associated with groups.
sv: Ställ in innehållstypen till att vara ett gruppinnehåll, som kan associeras med grupper.

en: OG: user membership in group
sv: OG: användarmedlemskap i grupp

en: Control access by group membership.
sv: Styr åtkomst beroende på gruppmedlemskap.

en: State in group
sv: Status i gruppen

en: Only users with the specified state in group will be able to access this.
sv: Endast användare med den angivna statusen i grupp kommer att få åtkomst till det här.

en: @identifier has "@state in @group group"
sv: @identifier har "@state i grupp @group"

en: Control access by group permission string.
sv: Styr åtkomst beroende på strängen för gruppbehörighet.

en: View mode: %mode
sv: Vyläge: %mode

en: The user roles associated with the user account.
sv: Användarrollerna associerade med användarkontot.

en: Brief URL
sv: Kort URL

en: The URL without the protocol and trailing backslash.
sv: URL:en utan protokoll och avslutande snedstreck.

en: Tokens related to arrays of strings.
sv: Ersättningstecken relaterade till arrayer av strängar.

en: The first element of the array.
sv: Det första elementet i arrayen.

en: The last element of the array.
sv: Det sista elementet i arrayen.

en: The number of elements in the array.
sv: Antalet element i arrayen.

en: The array reversed.
sv: Arrayen omvänd.

en: The array of keys of the array.
sv: Arrayen av nycklar för arrayen.

en: Imploded
sv: Imploderad

en: The values of the array joined together with a custom string in-between each value.
sv: Värdena i arrayen hopfogade med en anpassad sträng mellan varje värde.

en: Delete translation
sv: Radera översättning

en: Unsorted
sv: Ej sorterad

en: Selected <strong>!row_count</strong> in this page.
sv: Valde <strong>!row_count</strong> på denna sida.

en: Selected <strong>!row_count</strong> in this view.
sv: Valde <strong>!row_count</strong> i denna vy.

en: Select all !row_count in this view.
sv: Valde alla !row_count i denna vy.

en: Select only !row_count in this page.
sv: Välj enbart !row_count på denna sida.

en: Select all items on this page
sv: Välj alla poster på denna sida

en: Select all items on all pages
sv: Välj alla poster på alla sidor

en: Provides a way of selecting multiple rows and applying operations to them.
sv: Möjliggör ett sätt att välja flera rader och bifoga funktioner på dem.

en: Type the PHP snippet that will run upon execution of this action. You can use variables <code>$entity</code> and <code>$context</code> in your snippet.
                             Note that it is up to the script to save the $entity once it's done modifying it.
sv: Mata in PHP-koden som kommer att köras när denna åtgärd utförs. Du kan använda variablarna <code>$entity</code> och <code>$context</code> i din kod. Observera att det är upp till skriptet att spara $entity när förändringen är klar.

en: Provide a checkbox to select the row for bulk operations.
sv: Tillhandahåll en kryssruta för att välja raden för hopsamlade funktioner.

en: View: @view
sv: Vy: @view

en: View: @view: @display
sv: Vy: @view: @display

en: Aggregation type
sv: Typ av hopsamling

en: Contact category
sv: Kategori för kontakt

en: The <a href="!url">Redirect module settings</a> affect whether a redirect is created when an alias is deleted.
sv: Inställningarna för modulen <a href="!url">Redirect</a> berör huruvida en omdirigering skapas när ett alias raderas eller ej

en: Considering installing the <a href="!url">Redirect module</a> to get redirects when your aliases change.
sv: Överväg att installera modulen <a href="!url">Redirect</a> för att erhålla omdirigeringar när dina alias ändras.

en: No new URL aliases to generate.
sv: Inga nya URL-alias att generera.

en: The <strong>maximum alias length</strong> and <strong>maximum component length</strong> values default to 100 and have a limit of @max from Pathauto. This length is limited by the length of the "alias" column of the url_alias database table. The default database schema for this column is @max. If you set a length that is equal to that of the one set in the "alias" column it will cause problems in situations where the system needs to append additional words to the aliased URL. You should enter a value that is the length of the "alias" column minus the length of any strings that might get added to the end of the URL. The length of strings that might get added to the end of your URLs depends on which modules you have enabled and on your Pathauto settings. The recommended and default value is 100.
sv: Värdena <strong>längsta tillåtna längden på alias</strong> och <strong>längsta tillåtna komponentslängd</strong> har 100 som standardvärde och en gräns på @max av Pathauto. Denna längd begränsas av kolumnen "alias" för tabellen "url_alias" i databasen. Standardvärdet för denna kolumn är @max. Om du ställer in en längd som är samma som den i kolumnen "alias" så kommer det skapa problem i situationer där systemet behöver fylla i extra ord i URL:en. Du bör ange ett värde som är lika med värdet i kolumnen "alias" minus det antal tecken som kan läggas till i slutet på sökvägen. Längden för de strängar som kan läggas till beror på de moduler som du har aktiverade i dina inställningar för Pathauto. Rekommenderat värde är 100.

en: Path module form elements
sv: Formulärelement för modulen Path

en: Double quotation marks
sv: Dubbla citattecken

en: Single quotation marks (apostrophe)
sv: Enkla citattecken

en: Back tick
sv: Grav accent

en: Hyphen
sv: Bindestreck

en: Vertical bar (pipe)
sv: Lodrätt streck

en: Left curly bracket
sv: Vänster klammerparentes

en: Left square bracket
sv: Vänster hakparentes

en: Right curly bracket
sv: Höger klammerparentes

en: Right square bracket
sv: Höger hakparentes

en: Plus sign
sv: Plustecken

en: Equal sign
sv: Liktstecken

en: Percent sign
sv: Procenttecken

en: Caret
sv: Cirkumflex

en: Dollar sign
sv: Dollartecken

en: Number sign (pound sign, hash)
sv: Nummertecken (hash)

en: At sign
sv: Snabel-a

en: Exclamation mark
sv: Utropstecken

en: Left parenthesis
sv: Vänsterparentes

en: Right parenthesis
sv: Högerparentes

en: Question mark
sv: Frågetecken

en: Less-than sign
sv: Tecken för mindre än

en: Greater-than sign
sv: Tecken för större än

en: Backslash
sv: Omvänt snedstreck

en: Use replacement tokens from the first row
sv: Använd ersättningstecken från den första raden

en: Allow multiple filter values to work together
sv: Tillåt flera filtervärden att fungera tillsammans

en: Customize field HTML
sv: Anpassa HTML-fält

en: You may use token substitutions from the rewriting section in this class.
sv: Du kan använda teckenersättningar från utmatningssektionen i den här klassen.

en: Customize label HTML
sv: Anpassa HTML-etikett

en: Customize field and label wrapper HTML
sv: Anpassa omslutande HTML för fält och etikett

en: Choose the HTML element to wrap around this field and label, e.g. H1, H2, etc. This may not be used if the field and label are not rendered together, such as with a table.
sv: Välj HTML-elementet som skall omsluta detta fält och etikett, till exempel H1, H2, etcetera. Detta kan inte användas om fältet och etiketten inte genereras tillsammans, såsom med en tabell.

en: Remove whitespace
sv: Tag bort blanksteg

en: If checked, all whitespaces at the beginning and the end of the output will be removed.
sv: Om markerad kommer alla blanksteg i början och slutet av utmatningen att tas bort.

en: Hide rewriting if empty
sv: Dölj utmatning om tomt

en: Do not display rewritten content if this field is empty.
sv: Visa inte omskrivet innehåll om detta fält är tomt.

en: Thousands marker
sv: Tusentalsmarkör

en: Expose this filter to visitors, to allow them to change it
sv: Visa detta filter för besökare för att låta dem ändra det

en: Representative sort order
sv: Representativ sorteringsordning

en: Subquery namespace
sv: Namnutrymme för inbäddad databasfråga

en: Advanced. Enter a namespace for the subquery used by this relationship.
sv: Utökat. Ange ett namnutrymme för den inbäddade databasfrågan som används av denna relation.

en: Representative view
sv: Representativ vy

en: Advanced. Use another view to generate the relationship subquery. This allows you to use filtering and more than one sort. If you pick a view here, the sort options above are ignored. Your view must have the ID of its base as its only field, and should have some kind of sorting.
sv: Utökat. Använd en annan vy för att generera den relaterade inbäddade databasfrågan. Detta låter dig använda filtrering och mer än en sortering. Om du väljer en vy här kommer sorteringsalternativen ovan att ignoreras. Din vy måste ha ID-numret för sin huvudvy som dess enda fält, och bör ha någon slags sortering.

en: Generate subquery each time view is run.
sv: Generera inbäddad databasfråga varje gång som vyn körs.

en: Will re-generate the subquery for this relationship every time the view is run, instead of only when these options are saved. Use for testing if you are making changes elsewhere. WARNING: seriously impairs performance.
sv: Kommer att generera den inbäddade databasfrågan igen för denna relation varje gång som vyn körs istället för enbart när dessa alternativ sparas. Använd detta för testning om du gör ändringar någon annanstans. VARNING: påverkar prestandan väldigt mycket.

en: Expose this sort to visitors, to allow them to change it
sv: Visa denna sortering för besökare för att låta dem ändra det

en: This display is disabled.
sv: Denna visning är inaktiverad.

en: This view has been automatically updated to fix missing relationships. While this View should continue to work, you should verify that the automatic updates are correct and save this view.
sv: Denna vy har uppdaterats automatiskt för att ordna saknade relationer. Medan denna vy fortsättningsvis fungerar. bör du kontrollera att de automatiska uppdateringarna är korrekta och spara denna vy.

en: reorder displays
sv: ändra ordning på visningar

en: Error: Display @display refers to a plugin named '@plugin', but that plugin is not available.
sv: Felmeddelande: Visning @display hänvisar till ett insticksprogram som kallas "@plugin", men det finns inte tillgängligt.

en: enable @display_title
sv: aktivera @display_title

en: view @display
sv: visa @display

en: clone @display_title
sv: klona @display_title

en: delete @display_title
sv: radera @display_title

en: disable @display_title
sv: inaktivera @display_title

en: undo delete of @display_title
sv: ångra radering av @display_title

en: That view is not compatible with this version of Views.
          If you have a view from views1 you have to go to a drupal6 installation and import it there.
sv: Den vyn är inte kompatibel med denna version av Views. Om du har en vy från Views 1 måste du gå till en installation av Drupal 6 och importera den där.

en: The selected style or row format does not utilize fields.
sv: Den valda stilen eller radformatet använder inte fält.

en: Aggregation settings
sv: Inställningar för hopsamling

en: Display extenders
sv: Visningsändelser

en: Select extensions of the views interface.
sv: Välj ändelser för vyns gränssnitt.

en: You have configured display %display with a path which is an path alias as well. This might lead to unwanted effects so better use an internal path.
sv: Du har konfigurerat visning %display med en sökväg som också är ett sökvägsalias. Detta kan leda till oönskade effekter så det är bättre att använda en intern sökväg.

en: Configure aggregation settings for @type %item
sv: Konfigurera inställningar för hopsamling för @type %item

en: Select the aggregation function to use on this field.
sv: Välj funktionen för hopsamling att använda på detta fält.

en: Ensure my table called but query has no ensure_table method.
sv: Säkerställ att min tabell anropade men databasfråga har ingen metod för ensure_table.

en: Empty display extender
sv: Tom visningsändelse

en: Raw value from URL
sv: Obehandlat värde från URL

en: Apply (all displays)
sv: Tillämpa (alla visningar)

en: Apply (this display)
sv: Tillämpa (denna visning)

en: The date of the most recent new content on the feed.
sv: Datumet för det senaste nya innehållet på flödet.

en: The node ID to which the comment is a reply to.
sv: ID-numret för noden som kommentaren är ett svar till.

en: Comments of the node
sv: Kommentarer till noden

en: Relate all comments on the node. This will create 1 duplicate record for every comment. Usually if you need this it is better to create a comment view.
sv: Relatera alla kommentarer på noden. Detta kommer att skapa 1 dubblett lagring för varje kommentar. Vanligtvis är det bättre att skapa en kommentarsvy istället om du behöver detta.

en: Reply to
sv: Svara på

en:  new
sv:  nytt

en: Appears in: @bundles.
sv: Förekommer i: @bundles.

en: This is an alias of @group: @field.
sv: Detta är ett alias för @group: @field.

en: @group (historical data): @field
sv: @group (historisk data): @field

en: Also known as: !also.
sv: Också känd som: !also.

en: Delta - Appears in: @bundles.
sv: Delta - Förekommer i: @bundles.

en: No backlinks found.
sv: Inga länkar tillbaka funna.

en: Pages that link to %1
sv: Sidor som länkar till %1

en: Popular (page)
sv: Populärt (sida)

en: Today (page)
sv: Idag (sida)

en: Popular (block)
sv: Populärt (block)

en: Today (block)
sv: Idag (block)

en: Today's popular content
sv: Populärt innehåll idag

en: User who uploaded
sv: Användare som laddade upp

en: The user that uploaded the file.
sv: Användaren som laddade upp filen.

en: The taxonomy vocabulary description
sv: Beskrivningen för taxonomivokabulären

en: Taxonomy term chosen from autocomplete or select widget.
sv: Taxonomitermen vald från gränssnittskomponent för automatisk komplettering eller val.

en: Representative node
sv: Representativ nod

en: Obtains a single representative node for each term, according to a chosen sort criterion.
sv: Erhåller en enstaka representativ nod för varje term, enligt ett valt sorteringskriterium.

en: The taxonomy term name.
sv: Namnet för taxonomitermen.

en: Content with term
sv: Innehåll med term

en: Relate all content tagged with a term.
sv: Relatera allt innehåll märkt med en term.

en: Has taxonomy term ID
sv: Har ID-nummer för taxonomiterm

en: Display content if it has the selected taxonomy terms.
sv: Visa innehåll om det har de valda taxonomitermerna.

en: Has taxonomy term
sv: Har taxonomiterm

en: Taxonomy terms on node
sv: Taxonomitermer på nod

en: All taxonomy terms
sv: Alla taxonomitermer

en: Display content if it has the selected taxonomy terms, or children of the selected terms. Due to additional complexity, this has fewer options than the versions without depth.
sv: Visa innehåll om det har de valda taxonomitermerna, eller underliggande av de valda termerna. På grund av ytterligare komplexitet har detta färre alternativ än versionerna utan djup.

en: Has taxonomy term ID (with depth)
sv: Har ID-nummer för taxonomiterm (med djup)

en: Has taxonomy terms (with depth)
sv: Har taxonomitermer (med djup)

en: Has taxonomy term ID depth modifier
sv: Har modifierare för djup av ID-nummer för taxonomiterm

en: @entity using @field
sv: @entity som använder @field

en: Relate each @entity with a @field set to the term.
sv: Relatera varje @entity med en @field inställd för termen.

en: Taxonomy term ID from URL
sv: ID-nummer för taxonomiterm från URL

en: Obtains a single representative node for each user, according to a chosen sort criterion.
sv: Erhåller en enstaka representativ nod för varje användare, enligt ett givet sorteringskriterium.

en: If checked, multiple values for this field will be shown in the same row. If not checked, each value in this field will create a new row. If using group by, please make sure to group by "Entity ID" for this setting to have any effect.
sv: Om markerad, kommer flera värden för detta fält visas på samma rad. Om inte markerad, kommer varje värde på detta fält skapa en ny rad. Om du använder gruppera på, var vänlig se till att gruppera på "ID för objekt" för att denna inställning skall ha någon effekt.

en: Display an icon representing the file type, instead of the MIME text (such as "image/jpeg")
sv: Visa en ikon som representerar filtypen, istället för MIME-texten (såsom "image/jpeg").

en: Load default filter from node page, that's good for related taxonomy blocks
sv: Ladda förvalt filter från nodsida, detta duger för relaterade taxonomiblock

en: Path component
sv: Sökvägskomponent

en: The numbering starts from 1, e.g. on the page admin/structure/types, the 3rd path component is "types".
sv: Numreringen startar från 1, till exempel på sidan admin/structure/types, är den tredje sökvägskomponenten "types".

en: Use aggregation
sv: Använd gruppering

en: Display title may not be empty.
sv: Visningstitel får inte vara tomt.

en: When the filter value is <em>NOT</em> available
sv: När filtreringsvärdet <em>INTE</em> finns tillgängligt

en: When the filter value <em>IS</em> available or a default is provided
sv: När filtreringsvärdet <em>FINNS</em> tillgängligt eller ett förvalt tillhandahålls

en: This display does not have a source for contextual filters, so no contextual filter value will be available unless you select 'Provide default'.
sv: Denna visning har ingen källa för kontextuella filter, så inget filtervärde kommer att finnas tillgängligt om du inte väljer "Tillhandahåll förvalt".

en: The number of items to display. Enter 0 for no limit.
sv: Antalet objekt att visa. Ange 0 för ingen begränsning.

en: The contextual filter values is provided by the URL.
sv: De kontextuella filtervärdena tillhandahålls av URL:en.

en: Autosubmit
sv: Skicka in automatiskt

en: Automatically submit the form once an element is changed.
sv: Skicka in formuläret automatiskt när ett element är ändrat.

en: Hide submit button if javascript is enabled.
sv: Dölj inskickningsknapp om JavaScript är aktiverat.

en: Query Comment
sv: Kommentar för databasfråga

en: If set, this comment will be embedded in the query and passed to the SQL server. This can be helpful for logging or debugging.
sv: Om satt, kommer denna kommentar att bäddas in i databasfrågan och skickas med till SQL-servern. Detta kan vara hjälpsamt för loggning och felsökning.

en: When needed, add the field language condition to the query
sv: Vid behov, lägg till fältspråkets villkor till databasfrågan

en: Count DISTINCT
sv: Räkna ÅTSKILDA

en: Provide default field wrapper elements
sv: Tillhandahåll förvalt element för fältinbäddning

en: Inline fields will be displayed next to each other rather than one after another. Note that some fields will ignore this if they are block elements, particularly body fields and other formatted HTML.
sv: Radvisa fält kommer att visas bredvid varandra istället för en i taget. Observera att några fält kommer att ignorera detta om de är blockelement, särskilt blockfält och annan formaterad HTML.

en: Hide the "Go" button
sv: Dölj knappen för att "köra"

en: Select the current contextual filter value
sv: Välj det aktuella kontextuella filtervärdet

en: Show the empty text in the table
sv: Visa den tomma texten i tabellen

en: Wysiwyg profile
sv: WYSIWYG-profil

en: Allows to edit content with client-side editors.
sv: Tillåter att redigera innehåll med redigerare från klientsida.

en: Please select at least one item.
sv: Var vänlig välj åtminstone en post.

en: Pass ids as arguments to a page
sv: Skicka med ID-nummer som argument till en sida

en: Check this box to restrict selection to a single value.
sv: Kryssa för denna ruta för att begränsa urvalet till ett enstaka värde.

en: Date with repeat
sv: Datum med upprepande

en: Datestamp range
sv: Intervall för datumstämpel

en: Datetime
sv: Tidsdatum

en: Datetime range
sv: Intervall för tidsdatum

en: Migrate example - dates
sv: Exempel på migrering - datum

en: Example migration into date fields
sv: Exempel på migrering till datumfält

en: Source id
sv: Käll-ID

en: A simple date
sv: Ett enkelt datum

en: Start value for a date range
sv: Startvärde för ett intervall av datum

en: Simple datestamp
sv: Enkel datumstämpel

en: Start value for a datestamp range
sv: Startvärde för ett intervall av datumstämpel

en: Simple datetime
sv: Enkelt tidsdatum

en: Start value for a datetime range
sv: Startvärde för ett tidsdatumintervall

en: Sample of a repeating date field
sv: Exempel på ett upprepande datumfält

en: Examples of migrating with the Date module
sv: Exempel på migrering med modulen Date

en: If checked, every comment will be styled as if it were a forum reply.
sv: Om markerad, kommer varje kommentar att formges som om den vore ett forumsvar.

en: Edited by
sv: Redigerad av

en: This topic has been moved to "!forum"
sv: Detta diskussionsämne har flyttats till "!forum"

en: Override label
sv: Åsidosätt etikett

en: Show available tokens
sv: Visa tillgängliga ersättningstecken.

en: Line !line
sv: Rad !line

en: Check number of results returned by a VBO View
sv: Kontrollera antal resultat som returneras av en VBO-vy

en: View and display
sv: Vy och visning

en: Select the VBO view and display you want to check
sv: Välj den VBO-vy och visning som du vill kontrollera

en: Any arguments to pass to the view, one per line.
              You may use token replacement patterns.
sv: Argument som skall skickas med till vyn, en per rad. Du får använda mönster för ersättningstecken.

en: Minimum number of results
sv: Minsta antal resultat

en: This condition returns TRUE if the view has at
              least the given number of results.
sv: Detta villkor returnerar SANT om vyn har åtminstone det givna antalet resultat.

en: Select the view and display you want to use to
              create a list.
sv: Välj den vy och visning som du vill använda för att skapa en lista.

en: A list of entities
sv: En lista av enheter

en: Execute %label
sv: Utför %label

en: Set parameters for %operation
sv: Ställ in parametrar för %operation

en: Enqueued the selected operation (%operation).
sv: Köade den valda funktionen (%operation).

en: Skipped %operation on @type %title due to insufficient permissions.
sv: Hoppade över %operation på @type %title på grund av otillräckliga behörigheter.

en: Rules component
sv: Regelkomponent

en: Number of entities to load at once
sv: Antal enheter att ladda på en och samma gång

en: Improve execution performance at the cost of memory usage. Set to '1' if you're having problems.
sv: Förbättra utförandeprestanda på bekostnad av minnesanvändning. Sätt till "1" om du har problem.

en: Enqueue the operation instead of executing it directly
sv: Köa funktionen istället för att utföra den direkt

en: Provide label
sv: Tillhandahåll etikett

en: The field that is going to be used as the RSS item title for each row.
sv: Fältet som kommer användas som RSS-objektstitel för varje rad.

en: The field that is going to be used as the RSS item link for each row. This must be a drupal relative path.
sv: Fältet som kommer användas som RSS-objektslänk för varje rad. Detta måste vara en relativ sökväg inom Drupal.

en: The field that is going to be used as the RSS item description for each row.
sv: Fältet som kommer användas som RSS-objektsbeskrivning för varje rad.

en: Creator field
sv: Fält för skapare

en: The field that is going to be used as the RSS item creator for each row.
sv: Fältet som kommer användas som RSS-objektsskapare för varje rad.

en: Publication date field
sv: Datumfält för publicering

en: Row style plugin requires specifying which views fields to use for RSS item.
sv: Insticksprogram för radstil kräver att du specificerar vilka vyfält som skall användas för RSS-objekt.

en: A date in '@type' format. (%date)
sv: Ett datum i format "@type". (%date)

en: The root term of the taxonomy term.
sv: Källterm för taxonomitermen

en: File byte size
sv: Filstorlek i bytes

en: The size of the file, in bytes.
sv: Storleken på filen, i bytes.

en: Query string value
sv: Värde på databasfråga

en: The value of a specific query string field of the current page.
sv: Värdet på en specifik databasfrågas fält för den aktuella sidan.

en: A random number from 0 to @max.
sv: Ett slumpmässigt tal från 0 till @max.

en: A random hash. The possible hashing algorithms are: @hash-algos.
sv: En slumpmässig hash. De möjliga hashalgoritmerna är: @hash-algos.

en: Attempting to perform token replacement for token type %type without required data
sv: Försökte genomföra byte av ersättningstecken för ersättningstypen %type utan obligatorisk data

en: Present view results as a Calendar.
sv: Presenterar vyresultat som en kalender.

en: Displays each selected node as a Calendar item.
sv: Visa varje vald nod som en kalenderpost.

en: Upcoming events block
sv: Block för kommande händelser

en: The calendar row plugin will format view results as calendar items. Make sure this display has a 'Calendar' format and uses a 'Date' contextual filter, or this plugin will not work correctly.
sv: Insticksprogrammet för kalenderrad kommer att formatera vyresultatet som kalenderobjekt. Se till att denna visning har ett format av typ "Kalender" och använder ett kontextuellt filter av typ "datum", annars kommer inte detta insticksprogram att fungera på rätt sätt.

en: Legend Colors
sv: Färger för teckenförklaring

en: Set a hex color value (like #ffffff) to use in the calendar legend for each content type. Items with empty values will have no stripe in the calendar and will not be added to the legend.
sv: Ange ett hexadecimalt färgvärde (såsom #ffffff) att använda i kalenderns teckenförklaring för varje innehållstyp. Poster med tomma värden kommer inte att ha någon rand i kalendern och kommer inte att läggas till teckenförklaringen.

en: Stripes
sv: Ränder

en: Add stripes to calendar items.
sv: Lägg till ränder till kalenderposter.

en: Based on Content Type
sv: Baserat på innehållstyp

en: Based on Taxonomy
sv: Baserat på taxonomi

en: Based on Organic Group
sv: Baserat på Organic Group

en: Calendar type
sv: Typ av kalender

en: Display as mini calendar
sv: Visa som minikalender

en: Display the mini style calendar, with no item details. Suitable for a calendar displayed in a block.
sv: Visa minikalendern, med inga detaljer om poster. Användbart för en kalender visad i ett block.

en: Custom groupby times cannot be empty.
sv: Anpassad gruppera på tid får inte vara tom.

en: The user's OG membership
sv: Användarens OG-medlemskap

en: OG membership
sv: OG-medlemskap

en: User has become a group member
sv: Användaren har blivit en gruppmedlem

en: A user has become a group member, but might have been not yet approved.
sv: En användare har blivit en gruppmedlem, men har kanske inte godkänts ännu.

en: User membership has been approved
sv: Användarens medlemskap har godkänts

en: User membership has been blocked
sv: Användarens medlemskap har blockerats

en: User has been removed from group
sv: Användare har tagits bort från grupp

en: A user has been removed from group and is no longer a group member.
sv: En användare har tagits bort från gruppen och är inte längre en gruppmedlem.

en: Get group managers from group audience
sv: Hämta gruppadministratörer från gruppens målgrupp

en: Get group content from a group
sv: Hämta gruppinnehåll från en grupp

en: Group content entity
sv: Objekt för gruppinnehåll

en: The entity which is to be removed from a group.
sv: Objektet som skall tas bort från en grupp.

en: The user who will be subscribed.
sv: Användaren som kommer att läggas till som prenumerant.

en: The user who will be unsubscribed.
sv: Användaren som kommer att tas bort.

en: User has group permission
sv: Användaren har gruppbehörighet

en: The permission to check for.
sv: Behörigheten att kontrollera.

en: The group for which permission should be checked.
sv: Gruppen för vilken behörighet ska kontrolleras.

en: Entity is group
sv: Objekt är grupp

en: Entity is group content
sv: Objekt är gruppinnehåll

en: OG membership type
sv: Typ av OG-medlemskap

en: The entity that is a group content.
sv: Objektet som är ett gruppinnehåll.

en: Show all the roles a user belongs to in a group.
sv: Visa alla roller en användare tillhör i en grupp.

en: OG: Node is an OG group
sv: OG: Noden är en OG-grupp

en: @identifier is an OG group
sv: @identifier är en OG-grupp

en: OG: Node is an OG group content
sv: OG: Noden är ett OG-gruppinnehåll

en: @identifier is an OG group content
sv: @identifier är ett OG-gruppinnehåll

en: OG Group
sv: OG-grupp

en: Forum image settings
sv: Bildinställningar för forum

en: The image field to use to display forum images.
sv: Bildfältet som skall användas för att visa forumbilder.

en: Forum image style
sv: Bildstil för forum

en: The image style to apply to the images.
sv: Bildstilen som skall användas för bilderna.

en: Entity Reference
sv: Objektsreferens

en: An autocomplete text field.
sv: Ett automatiskt kompletterande textfält.

en: Display the label of the referenced entities.
sv: Visa etiketten för de refererade objekten.

en: Rendered entity
sv: Genererat objekt

en: Link to the referenced entity
sv: Länk för det refererade objektet

en: Are you sure you want to perform %operation on the selected items?
sv: Är du säker på att du vill genomföra %operation på de valda alternativen?

en: You selected the following <strong>!count</strong>:
sv: Du valde <strong>!count</strong>:

en: Performing %operation on the selected items...
sv: Genomför %operation på de valda objekten...

en: Performed %operation on @items.
sv: Genomförde %operation på @items.

en: Performed aggregate %operation on @items.
sv: Genomförde hopsamlad  %operation på @items.

en: Operation settings
sv: Inställningar för funktion

en: You already have a pending membership for the group @group.
sv: Du har redan ett väntande medlemskap för gruppen @group.

en: @user already has a pending membership for the  the group @group.
sv: @user har redan ett väntande medlemskap för gruppen @group.

en: @type field.
sv: Fält @type.

en: Also known as %labels.
sv: Också känt som %labels.

en: Store a date in the database as a timestamp, deprecated format to support legacy data.
sv: Lagra ett datum i databasen som en tidsstämpel, föråldrat format för att stödja äldre data.

en: Pop-up calendar
sv: Popupkalender

en: A 'Start date' date is required for field %field #%delta.
sv: Ett "startdatum" är obligatoriskt för fält %field #%delta.

en: An 'End date' is required for field %field #%delta.
sv: Ett "startdatum" är obligatoriskt för fält %field #%delta.

en: The End date value.
sv: Värdet för slutdatum.

en: Choose how users view dates and times:
sv: Välj hur användare visar datum och tider:

en: To add or edit options, visit <a href="@date-time-page">Date and time settings</a>.
sv: För att lägga till eller redigera alternativ, gå till <a href="@date-time-page">Inställningar för datum och tid</a>.

en: Both Start and End dates
sv: Både start- och slutdatum

en: Start date only
sv: Enbart startdatum

en: End date only
sv: Enbart slutdatum

en: Display dates using the @format format
sv: Visa datum genom att använda formatet @format

en: Display both Start and End dates
sv: Visa både start- och slutdatum

en: Display Start date only
sv: Visa enbart startdatum

en: Display End date only
sv: Visa enbart slutdatum

en: Default date
sv: Förvalt datum

en: No default value
sv: Inget förvalt värde

en: Describe a time by reference to the current day, like '+90 days' (90 days from the day the field is created) or '+1 Saturday' (the next Saturday). See !strtotime for more details.
sv: Beskriv en tid som referens till den nuvarande dagen, såsom "+90 days" (90 dagar från den dag då fältet skapades), eller "+1 Saturday" (den nästa lördagen). Se !strtotime för fler detaljer.

en: Default end date
sv: Förvalt slutdatum

en: Relative default value for end date
sv: Relativt förvalt värde för slutdatum

en: The Strtotime default value for the End Date is invalid.
sv: Det förvalda värdet för Strtotime åt "Slutdatum" är ogiltigt.

en: Date entry options
sv: Alternativ för inlägg av datum

en: Control the order and format of the options users see.
sv: Styr ordningen på och formatet för alternativen som användaren ser.

en: Override the input format selected above. Define a php date format string like 'm-d-Y H:i' (see <a href="@link">http://php.net/date</a> for more details).
sv: Åsidosätta det valda inmatningsformatet ovan. Ange en sträng i PHP-datumformat, såsom "Y-m-d H:i" (se <a href="@link">http://php.net/date</a> för mer information).

en: Time increments
sv: Tidssteg

en: 10 minute
sv: 10 minuter

en: 30 minute
sv: 30 minuter

en: The location of date part labels, like 'Year', 'Month', or 'Day' . 'Above' displays the label as titles above each date part. 'Within' inserts the label as the first option in the select list and in blank textfields. 'None' doesn't label any of the date parts. Theme functions like 'date_part_label_year' and 'date_part_label_month' control label text.
sv: Placeringen av etiketter för datumdelar, såsom "År", "Månad" eller "Dag". "Ovanför" visar etiketten som titlar ovanför varje datumdel. "Inom" infogar etiketten som första alternativ i rullgardinsmenyn och i tomma textfält. "Ingen" kommer inte etikettera någon av datumdelarna. Temafunktioner såsom "date_part_label_year" och "date_part_label_month" styr etikettexten.

en: The location of date part labels, like 'Year', 'Month', or 'Day' . 'Above' displays the label as titles above each date part. 'None' doesn't label any of the date parts. Theme functions like 'date_part_label_year' and 'date_part_label_month' control label text.
sv: Placeringen av etiketter för datumdelar, såsom "År", "Månad" eller "Dag". "Ovanför" visar etiketten som titlar ovanför varje datumdel. "Ingen" kommer inte etikettera någon av datumdelarna. Temafunktioner såsom "date_part_label_year" och "date_part_label_month" styr etikettexten.

en: Please enter a custom date format, or choose one of the preset formats.
sv: Var vänlig ange ett anpassat datumformat, eller välj ett av de förhandsinställda formaten.

en: Select the date attributes to collect and store.
sv: Välj datumattributen att samla in och lagra.

en: Date attributes to collect
sv: Datumattribut att samla in

en: End dates are used to collect duration. E.g., allow an event to start on September 15, and end on September 16.
sv: Slutdatum används för att samla in varaktighet. Till exempel kan en händelse starta den 15 september och avslutas den 16 september.

en: Collect an end date
sv: Samla in ett slutdatum

en: Select the timezone handling method for this date field.
sv: Välj metod för hanteringen av tidszon för detta datumfält.

en: Empty 'End date' values will use the 'Start date' values.
sv: Tomma värden för "Slutdatum" kommer att använda värdena för "Startdatum".

en: @field_name Start date value #@delta
sv: @field_name värde för startdatum #@delta

en: @field_name End date value #@delta
sv: Värde för slutdatum åt @field_name #@delta

en: @field_name Start date
sv: Startdatum för @field_name

en: @field_name End date
sv: Slutdatum för @field_name

en: A 'Start date' date is required if an 'end date' is supplied for field %field #%delta.
sv: Ett "Startdatum" är obligatoriskt om ett "slutdatum" tillhandahålls för fält %field #%delta.

en: A 'Start date' date is required if an 'End date' is supplied for field %field #%delta.
sv: Ett "Startdatum" är obligatoriskt om ett "slutdatum" tillhandahålls för fält %field #%delta.

en: The End date must be greater than the Start date.
sv: Slutdatumet måste vara större än startdatumet.

en: The Start date is invalid.
sv: Startdatumet är ogiltigt.

en: The End date is invalid.
sv: Slutdatumet är ogiltigt.

en: More settings and values
sv: Fler inställningar och värden

en: Date entry
sv: Inlägg av datum

en: Starting and ending year
sv: Startande och avslutande år

en: !start-date to !end-date
sv: !start-date till !end-date

en: Date part
sv: Datumdel

en: Makes date/time fields available.
sv: Gör datum- tidsfält tillgängliga.

en: Starting year
sv: Startande år

en: Enter a relative value (-9, +9) or an absolute year such as 2015.
sv: Ange ett relativt värde (-9, +9) eller ett absolut år såsom 2015.

en: Ending year
sv: Avslutande år

en: The value input for field %field is invalid:
sv: Inmatningsvärdet för fält %field är ogiltigt:

en: The value input for field %field is invalid.
sv: Inmatningsvärdet för fält %field är ogiltigt.

en: The @part is missing.
sv: @part saknas.

en: The value @date does not match the expected format.
sv: Värdet @date stämmer inte överens med det förväntade formatet.

en: Missing system date settings
sv: Saknar systeminställningar för datum

en: System date settings
sv: Systeminställningar för datum

en: @count year from now | @count years from now
sv[0]: @count år från nu
sv[1]: @count år från nu

[ctx: datetime]
en: Date
sv: Datum

[ctx: datetime]
en: Time
sv: Tid

en: Date Migration
sv: Migrering av datum

en: Provides support for importing into date fields with the Migrate module.
sv: Tillhandahåller stöd för att importera till datumfält med modulen Migrate.

en: This content type is used for demonstrating and testing migration into Date fields.
sv: Denna innehållstyp används för att demonstrera och testa migrering till datumfält.

en: Date Migration Example
sv: Exempel på migrering av datum

en: E.g., @date
sv: Till exempel, @date

en: <p>The Date Popup module allows for manual time entry or use of a jQuery timepicker plugin. The Date module comes with a default jQuery timepicker which is already installed. The module also supports a dropdown timepicker that must be downloaded separately. The dropdown timepicker will not appear as an option until the code is available in the libraries folder. If you do not want to use a jQuery timepicker, you can choose the "Manual time entry" option below and users will get a regular textfield instead.</p>
sv: <p>Modulen Date Popup gör det möjligt för manuellt tidsinlägg eller tidsväljning med användning av ett insticksprogram av typen jQuery. Modulen Date levereras med en förvald tidsväljare av typen jQuery som redan är installerad. Modulen stöder även en nedrullningsbar tidsväljare som måste laddas ned separat. Den nedrullningsbara tidsväljaren visas inte som ett alternativ förrän koden finns i mappen "libraries". Om du inte vill använda en tidsväljare av typ jQuery kan du välja alternativet "Manuell tidsinmatning" nedan och användarna kommer istället få ett vanligt textfält.</p>

en: Use dropdown timepicker
sv: Använd nedrullningsbar tidsväljare

en: <p>To install the dropdown timepicker, create a <code>!directory</code> directory in your site installation. Then visit <a href="@download">@download</a>, download the latest copy and unzip it. You will see files with names like jquery.timepicker-1.1.2.js and jquery.timepicker-1.1.2.css. Rename them to jquery.timepicker.js and jquery.timepicker.css and copy them into <code>!directory</code>.</p>
sv: <p>För att installera nedrullningsbar tidsväljare, skapa en katalog <code>!directory</code> i din installation av webbplatsen. Besök sedan <a href="@download">@download</a>, ladda ned den senaste kopian och packa upp den. Du kommer att se filer med namn som jquery.timepicker-1.1.2.js och jquery.timepicker-1.1.2.css. Döp om dem till jquery.timepicker.js och jquery.timepicker.css och kopiera dem till <code>!directory</code>.</p>

en: <p>The Date Popup calendar includes some css for IE6 that breaks css validation. Since IE 6 is now superceded by IE 7, 8, and 9, the special css for IE 6 has been removed from the regular css used by the Date Popup. If you find you need that css after all, you can add it back in your theme. Look at the way the Garland theme adds special IE-only css in in its page.tpl.php file. The css you need is:</p>
sv: <p>Popupkalendern för datum innehåller en del CSS för IE6 som bryter validering av CSS. Eftersom IE 6 nu är ersatt av IE 7, 8 och 9, har den särskilda CSS:en för IE 6 tagits bort från den vanliga CSS:en som används av Date Popup. Om du upptäcker att du behöver den CSS:en trots allt, kan du lägga tillbaka den i ditt tema. Titta på hur temat Garland lägger till särskild CSS enbart för IE i sin fil page.tpl.php. CSS:en du behöver är:</p>

en: Display a matching second date field as a 'End date'.
sv: Visa ett matchande andra datumfält som ett "slutdatum".

en: The content type name must be no more than 12 characters long when using it to create a calendar and blocks.
sv: Namnet på innehållstypen skall vara högst 12 tecken långt vid användande av det för att skapa en kalender och block.

en: The field name must be no more than 26 characters long.
sv: Fältnamnet skall vara högst 26 tecken långt.

en: @label -  start date (!name)
sv: @label -  startdatum (!name)

en: @label -  start date
sv: @label -  startdatum

en: @label - end date (!name:!column)
sv: @label - slutdatum (!name:!column)

en: @label - end date:!column
sv: @label - slutdatum:!column

en: Page by date
sv: Paginera på datum

en: Page using the value of a date field.
sv: Paginera genom att använda värdet på ett datumfält.

en: Select one or more date fields to filter with this argument.
sv: Välj ett eller flera datumfält att filtrera med detta argument.

en: Add multiple value identifier
sv: Lägg till flera identifierare för värden

en: Dates to compare
sv: Datum att jämföra

en: Start/End date range
sv: Intervall på start/slutdatum

en: Only this field
sv: Enbart detta fält

en: If selected the view will check if any value starting with the 'Start' date and ending with the 'End' date matches the view criteria. Otherwise the view will be limited to the specifically selected fields. Comparing to the whole Start/End range is the recommended setting when using this filter in a Calendar. When using the Start/End option, it is not necessary to add both the Start and End fields to the filter, either one will do.
sv: Om valt kommer vyn kontrollera om något värde börjar med "startdatum" och slutar med "slutdatum" matchar vyns kriterium. Annars kommer vyn att begränsas till de särskilt utvalda fälten. Jämförelse av hela intervallet för start/slutdatum är den rekommenderade inställningen när du använder detta filter i en kalender. När du använder alternativet start/slutdatum, är det inte nödvändigt att lägga till både fälten start- och slutdatum på filtret, antingen eller fungerar.

en: Add an identifier to the view to show which multiple value date fields meet the filter criteria. Note: This option may introduce duplicate values into the view. Required when using multiple value fields in a Calendar or any time you want the node view of multiple value dates to display only the values that match the view filters.
sv: Lägg till en identifierare till vyn för att visa vilka flervärdiga datumfält som uppfyller filterkriteriet. Observera: Det här alternativet kan införa dubbla värden i vyn. Krävs när du använder flera värdefält i en kalender, eller när du vill att nodvyn av flera datumvärden skall visa endast de värden som matchar vyns filter.

en: Date selection form element
sv: Formulärselement för val av datum

en: Filter granularity
sv: Noggrannhet på filter

en: Relative start date
sv: Relativt startdatum

en: Relative end date
sv: Relativt slutdatum

en: Relative dates are computed when the view is displayed. Examples: now, now +1 day, 12AM today, Monday next week. <a href="@relative_format">More examples of relative date formats in the PHP documentation</a>.
sv: Relativa datum beräknas när vyn visas. Exempel: "now", "now +1 day", "12:00 today", "Monday next week". <a href="@relative_format">Fler exempel på relativa datumformat i PHP-dokumentationen</a>.

en: Relative start date not specified.
sv: Relativt startdatum ej angivet.

en: Relative end date not specified.
sv: Relativt slutdatum ej angivet.

en: Relative date not specified.
sv: Relativt datum ej angivet.

en: This pager works together with a Date or Content date field contextual filter. If a Date filter has been added to the view, this pager will provide back/next paging to match the granularity of that filter (i.e. paging by year, month, week, or day). The filter must also be configured to use a DATE default value. If there is no Date contextual filter on this view, or if it has not been set to use a default date, the pager will not appear.
sv: Denna paginerare fungerar tillsammans med ett kontextuellt filter för datumfält eller datumfält för innehåll. Om ett datumfilter har lagts till vyn, kommer denna paginerare tillhandahålla paginering för tillbaka/framåt som matchar noggrannheten för det filtret (till exempel paginering på år, månad, vecka eller dag). Filtret måste också konfigureras för att använda ett förvalt datumvärde. Om det inte finns något kontextuellt filter i denna vy, eller om den inte har ställts in att använda ett förvalt datum kommer pagineraren inte att visas.

en: Date identifier
sv: Identifierare för datum

en: The query identifier to use when fetching date data from in the URL. Note that if you have more than one display in the same view that uses the date pager (like a page and a block), the pager id must be different for each one or both will change when the pager value changes.
sv: Databasfrågans identifierare som skall användas vid infångande av datumdata från URL:en Observera att om du har fler än en visning i samma vy som använder datumpaginerare (såsom en sida och ett block), måste ID-numret för pagineraren vara olika för var och en, annars kommer båda att ändras när paginerarens värde ändras.

en: Where to place the date pager, on the top, bottom, or both top and bottom of the content.
sv: Var pagineraren för datumet skall placeras på innehållet: längst upp, längst ned, eller både och.

en: Link format
sv: Länkformat

en: Entity reference
sv: Objektsreferens

en: No tokens available
sv: Inga ersättningstecken tillgängliga

en: Token registry caches cleared.
sv: Registercache för ersättningstecken tömdes.

en: The path component of the URL.
sv: Sökvägskomponenten för URL:en.

en: Unaliased URL
sv: URL utan alias

en: The unaliased URL.
sv: URL:en utan alias

en: The specific value of the array.
sv: Det specifika värdet på arrayen.

en: Token registry
sv: Register för ersättningstecken

en: The list of available tokens that can be used in e-mails is provided below.
sv: Listan på tillgängliga ersättningstecken som kan användas i e-postmeddelanden finns nedan.

en: The following tokens or token types are not defined as arrays:
sv: Följande ersättningstecken eller typer är inte angivna som arrayer:

en: The following token types do not have any tokens defined:
sv: Följande typer av ersättningstecken har inga ersättningstecken angivna:

en: The following token types are not defined but have tokens:
sv: Följande typer av ersättningstecken är inte angivna, men har ersättningstecken:

en: The following token or token types are defined by multiple modules:
sv: Följande ersättningstecken eller typer anges av flera moduler:

en: Problems detected
sv: Problem som upptäckts

en: The node ID of the node a user created or commented on. You must use an argument or filter on UID or you will get misleading results using this field.
sv: Nodens ID-nummer för noden en användare skapat eller kommenterat. Du måste använda ett argument eller filtrera på UID annars kommer du få missvisande resultat med hjälp av detta fält.

en: The user ID of a user who touched the node (either created or commented on it).
sv: Användarens ID-nummer för en användare som rörde noden (antingen skapade eller kommenterade den).

en: Is empty
sv: Är tom

en: file from !field_name
sv: fil från !field_name

en: Hide empty column
sv: Dölj tom kolumn

en: The operator is invalid on filter: @filter.
sv: Operanden är ogiltig på filter: @filter.

en: No valid values found on filter: @filter.
sv: Inga giltiga värden funna på filter: @filter.

en: The value @value is not an array for @operator on filter: @filter
sv: Värdet @value är inte en array för @operator på filter: @filter

en: Enter PHP code that returns TRUE or FALSE. No return is the same as FALSE, so be SURE to return something if you do not want to declare the argument invalid. Do not use &lt;?php ?&gt;. The argument to validate will be "$argument" and the view will be "$view". You may change the argument by setting "$handler->argument". You may change the title used for substitutions for this argument by setting "$handler->validated_title".
sv: Ange PHP.kod som returnerar SANT eller FALSKT. Ingen retur är det samma som FALSKT så se till att returnera något om du inte vill deklarera argumentet ogiltigt. Använd inte &lt;?php ?&gt;. Argumentet att validera kommer att vara "$argument" och vyn kommer att vara "$view". Du kan ändra argumentet genom att sätta "$handler->argument". Du kan ändra titeln som används för ersättningar för detta argument genom att sätta "$handler->validated_title".

en: If not checked, fields that are not configured to customize their HTML elements will get no wrappers at all for their field, label and field + label wrappers. You can use this to quickly reduce the amount of markup the view provides by default, at the cost of making it more difficult to apply CSS.
sv: Om ej markerat kommer fält som inte är konfigurerade för att anpassa sina HTML-element inte att få några inbäddningar över huvud taget för sitt fält, etikett och fält + etikett. Du kan använda detta för att snabbt minska mängden uppmärkning som vyn tillhandahåller som standard, på bekostnad av att det blir svårare att tillämpa CSS.

en: Simple text
sv: Enkel text

en: Create an archive of selected files
sv: Skapa ett arkiv av valda filer

en: An archive has been created and can be downloaded from: !url
sv: Ett arkiv har skapats och kan laddas ned från: !url

en: The name of the archive file.
sv: Namnet på den arkiverade filen.

en: Select where the archive should be stored. Private file storage has significantly more overhead than public files, but allows restricted access.
sv: Välj var arkivet skall lagras. Välj var slutgiltiga filer skall lagras. Privat fillagring är avsevärt mer prestandakrävande än offentliga filer, men ger möjlighet till begränsad åtkomst.

en: Temporary files older than 6 hours are removed when cron runs.
sv: Tillfälliga filer äldre än sex timmar tas bort när schemalagda aktiviteter körs.

en: Enter a URL that the user will be sent to. A comma-separated list of selected ids will be appended.
sv: Ange en URL som användaren kommer att skickas till. En kommaseparerad lista av ID-nummer kommer att läggas till.

en: Enable "Select all items on all pages"
sv: Aktivera "Välj alla alternativ på alla sidor"

en: Check this box to enable the ability to select all items on all pages.
sv: Kryssa för denna ruta för att aktivera möjligheten att välja alla alternativ på alla sidor.

en: Header 2
sv: Sidhuvud 2

en: Step %count of %total
sv: Steg %count av %total

en: Step %count of %total !label
sv: Steg %count av %total !label

en: Add entity to group
sv: Lägg till objekt till grupp

en: Remove entity from group
sv: Tag bort objekt från grupp

en: Membership states
sv: Status för medlemskap

en: Entity is in group
sv: Objekt är i grupp

en: The group content which will be checked.
sv: Gruppinnehållet som kommer att kontrolleras.

en: Manage group members and content in the group.
sv: Hantera gruppmedlemmar och innehåll i gruppen.

en: Determine if this is an OG group.
sv: Avgör om detta är en OG-grupp.

en: Current OG group from context
sv: Nuvarande OG-grupp från sammanhang

en: OG permission
sv: OG-behörighet

en: View the %fieldname field for existing groups.
sv: Visa fältet %fieldname för befintliga grupper.

en: Edit the %fieldname field for existing groups.
sv: Redigera fältet %fieldname för befintliga grupper.

en: Restrict to content types
sv: Begränsa till innehållstyper

en: Generate automatic URL alias
sv: Generera automatiska URL-alias

en: Uncheck this to create a custom alias below.
sv: Avmarkera detta för att skapa ett anpassat alias nedan.

en: Configure URL alias patterns.
sv: Konfigurera mönster för URL-alias

en: Link the user picture to the user's profile
sv: Länka användarens bild till användarens profil

en: Specify which display or custom url this display will link to.
sv: Ange vilken visning eller anpassad URL som den skall länka till.

en: <p>The following tokens are available for this link.</p>
sv: <p>Följande ersättningstecken finns tillgängliga för denna länk.</p>

en: A Drupal path or external URL the more link will point to. Note that this will override the link display setting above.
sv: En sökväg i Drupal eller extern URL som länken "mer" kommer att peka mot. Observera att detta kommer åsidosätta inställningen för visningslänk ovan.

en: Link to entity
sv: Länk för objekt

en: Bypass access checks
sv: Kringgå åtkomstkontroller

en: Same as Default date
sv: Samma som förvalt datum

en: Repeating date
sv: Upprepande datum

en: Repeating dates use an 'Unlimited' number of values. Instead of the 'Add more' button, they include a form to select when and how often the date should repeat.
sv: Upprepande datum använder ett "Obegränsat" antal värden. Istället för knappen "Lägg till" innehåller de ett formulär för att välja när och hur ofta datumet skall upprepas.

en: Allow user to see a page with all the times a date repeats.
sv: Tillåt användare att se en sida med alla de gånger ett datum upprepas.

en: The widgets for repeating dates have changed. Please check the Display Fields page for each content type that has repeating date fields and confirm that the right widget has been selected.
sv: Gränssnittskomponenterna för upprepande datum har ändrats. Var vänlig se sidan Visa fält för varje innehållstyp som har ett upprepande datumfält, och bekräfta att rätt gränssnittskomponent har valts.

en: Starting year must be in the format -9, or an absolute year such as 1980.
sv: Startår måste vara i formatet -9, eller ett absolut år såsom 1980.

en: Ending year must be in the format +9, or an absolute year such as 2030.
sv: Slutår måste vara i formatet -9, eller ett absolut år såsom 2030.

en: Set a condition based on the value of a date field
sv: Ställ in ett villkor baserat på värdet av ett datumfält

en: Is not Empty
sv: Är inte tom

en: The comparison to perform to determine if the date field meets the condition. For multiple value date fields, all values will be checked to see if any meet the condition.
sv: Jämförelsen att utföra för att avgöra om datumfältet uppfyller villkoret. För fält med flera datumvärden kommer alla värden kontrolleras för att se om något uppfyller villkoret.

en: The value the field should contain to meet the condition. This can either be an absolute date in ISO format (YYYY-MM-DDTHH:MM:SS) or a relative string like '12AM today'. Examples: 2011-12-31T00:00:00, now, now +1 day, 12AM today, Monday next week. <a href="@relative_format">More examples of relative date formats in the PHP documentation</a>.
sv: Värdet som fältet skall innehålla för att uppfylla villkoret. Detta kan antingen vara ett absolut datum i formatet ISO (ÅÅÅÅ-MM-DDTHH:MM:SS) eller en relativ sträng såsom "12AM today". Exempel: 2011-12-31T00:00:00, now, now +1 day, 12AM today, Monday next week. <a href="@relative_format">Fler exempel på relativa datumformat i dokumentationen för PHP</a>.

en: Date Context
sv: Sammanhang för datum

en: Adds an option to the Context module to set a context condition based on the value of a date field.
sv: Lägger till ett alternativ till modulen Context för att ställa in ett villkorssammanhang baserat på värdet av ett datumfält.

en: View: @view - Display: @display
sv: Vy: @view - Visning: @display

en: Overview of fields used in all views.
sv: Översikt av fält som används i alla vyer.

en: Transform the case
sv: Omvandla värdet

en: When printing url paths, how to transform the case of the filter value.
sv: Hur omvandling av det gällande filtervärdet vid utskrift av URL-sökvägar skall ske.

en: Edit the administrative label displayed when referencing this relationship from filters, etc.
sv: Redigera den administrativa etiketten som visas vid hänvisning av denna relation från filter, etc.

en: Representative sort criteria
sv: Representativt sorteringskriterium

en: The sort criteria is applied to the data brought in by the relationship to determine how a representative item is obtained for each row. For example, to show the most recent node for each user, pick 'Content: Updated date'.
sv: Sorteringskriteriet läggs till på datan som förts in genom relationen för att avgöra hur ett ett representativt objekt erhålls för varje rad. Till exempel, för att visa den senaste noden för varje användare, välj "Innehåll: Uppdaterad datum".

en: The ordering to use for the sort criteria selected above.
sv: Ordningen att använda för sorteringskriteriet valt ovan.

en: And/Or, Rearrange
sv: Och/Eller, Ändra om

en: Revert to default
sv: Återgår till förvalt

en: Optionally, enter a comma delimited list of tags for this view to use in filtering and sorting views on the administrative page.
sv: Valfritt kan du skriva in en kommaseparerad lista med etiketter för denna vy som skall användas i filtrerings- och sorteringsvyer på den administrativa sidan.

en: Custom admin theme for the Views UI
sv: Anpassat administrationstema för Views UI

en: In some cases you might want to select a different admin theme for the Views UI.
sv: I vissa fall kanske du vill välja ett annan administrationstema för Views UI.

en: No fields have been used in views yet.
sv: Inga fält har används i vyer ännu.

en: Provide a simple link to approve the comment.
sv: Tillhandahåll en enkel länk för att godkänna kommentaren.

en: Author uid
sv: UID för författare

en: Relate each @entity with a @field set to the file.
sv: Relatera varje @entity med ett @field satt till filen.

en: image from !field_name
sv: bild från !field_name

en: Relate each @entity with a @field set to the image.
sv: Relatera varje @entity med ett @field satt till bilden.

en: The tid of a taxonomy term.
sv: TID för en taxonomiterm.

en: The user permissions.
sv: Behörigheterna för användare.

en: First and last only
sv: Enbart första och sista

en: Multiple-value handling
sv: Hantering av flera värden

en: Filter to items that share all terms
sv: Filter till objekt som delar alla termer

en: Filter to items that share any term
sv: Filter till objekt som delar en term

en: Use formatted username
sv: Använd formaterat användarnamn

en: If checked, the username will be formatted by the system. If unchecked, it will be displayed raw.
sv: Om markerat kommer användarnamnet formateras av systemet. Annars kommer det att visas obehandlat.

en: Link to user's profile
sv: Länka till användarens profil

en: Using <em>Default</em> will use the site-wide image style for user pictures set in the <a href="!account-settings">Account settings</a>.
sv: Används <em>Förvalt</em> kommer webbplatsens bildstil användas för användarprofiler som är inställt under <a href="!account-settings">Kontoinställningar</a>.

en: You don't have translatable entity types.
sv: Du har inte översättningsbara objektstyper.

en: Use a pager
sv: Använd en paginerare

en: Display all day checkbox
sv: Visa kryssruta för hela dagen

en: Determines whether to display the 'All Day' checkbox to the user.
sv: Avgör om du vill visa kryssrutan "Hela dagen" för användaren.

en: Date format options
sv: Alternativ för datumformat

en: The date format used in titles and summary links for this argument. The default format is based on the granularity of the filter, i.e. month: @example_month, day: @example_day.
sv: Datumformatet som används i titlar och summeringslänkar för detta argument. Det förvalda formatet baseras på noggrannheten för filtret, till exempel månad: @example_month, dag: @example_day.

en: Custom summary date format
sv: Anpassat datumformat för summering

en: A custom format for the title and summary date format. Define a php date format string like 'm-d-Y H:i' (see <a href="@link">http://php.net/date</a> for more details).
sv: Ett anpassat format för titeln och datumformat för summering. Ange en PHP-sträng för datumformat såsom "Y-m-d H:i" (se <a href="@link">http://php.net/date</a> för mer information).

en: 1 item
sv: 1 post

en: Tokens related to views.
sv: Ersättningstecken relaterade till vyer.

en: The human-readable name of the view.
sv: Det synliga namnet för vyn.

en: The description of the view.
sv: Beskrivningen för vyn.

en: The machine-readable name of the view.
sv: Det maskinläsbara namnet för vyn.

en: The title of current display of the view.
sv: Titeln för den aktuella visningen av vyn.

en: The URL of the view.
sv: URL:en för vyn.

en: -Select-
sv: -Välj-

en: Text to place as "title" text which most browsers display as a tooltip when hovering over the link.
sv: Text att sätta in som "titel" som de flesta webbläsare visar som en hjälptext när man för musmarkören över länken.

en: Enable to hide this field if it is empty. Note that the field label or rewritten output may still be displayed. To hide labels, check the style or row style settings for empty fields. To hide rewritten content, check the "Hide rewriting if empty" checkbox.
sv: Aktivera för att dölja detta fält om det är tomt. Observera att fältetikettet eller omskriven utmatning fortfarande kan visas. Kontrollera inställningarna för stil eller radstil för att dölja etiketter för tomma fält. Kryssa för Dölj utmatning om tomt för att dölja omskrivet innehåll.

en: Apostrophe
sv: Apostrof

en: Enable views performance statistics/debug messages via the Devel module
sv: Aktivera meddelanden om felavsökningar/prestanda via modulen Devel i Views

en: Check this to enable some Views query and performance statistics/debug messages <em>if Devel is installed</em>.
sv: Kryssa för detta för att aktivera Views databasfråga och meddelanden om felavsökningar/prestanda <em>om Devel är installerat</em>.

en: Devel message(dpm)
sv: Utvecklingsmeddelande (dpm)

en: Devel logging (tmp://drupal_debug.txt)
sv: Utvecklingslogg (tmp://drupal_debug.txt)

en: Page region to output performance statistics/debug messages
sv: Sidregion att mata ut meddelanden om felavsökningar/prestanda

en: Date in the form of CCYYMMDD.
sv: Datum på formen ÅÅÅÅMMDD.

en: Date in the form of YYYYMM.
sv: Datum på formen ÅÅÅÅMM.

en: Date in the form of YYYY.
sv: Datum på formen ÅÅÅÅ.

en: Date in the form of MM (01 - 12).
sv: Datum på formen MM (01-12).

en: Date in the form of DD (01 - 31).
sv: Datum på formen DD (01-31).

en: Date in the form of WW (01 - 53).
sv: Datum på formen WW (01-53).

en: If you need more fields than the uid add the comment: author relationship
sv: Om du behöver fler fält än UID, lägg till kommentar: relation till författare

en: Last comment uid
sv: UID för senaste kommentar

en: The User ID of the author of the last comment of a node.
sv: ID-numret till författaren för den senaste kommentaren till en nod.

en: The user authoring the content. If you need more fields than the uid add the content: author relationship
sv: Användaren som författar innehållet. Om du behöver fler fält än UID, lägg till innehåll: relation till författare

en: Unique access event ID.
sv: ID-nummer för unik åtkomsthändelse.

en: Link field to the node if there is no comment.
sv: Länka fält till noden om det inte finns någon kommentar.

en: Convert spaces in term names to hyphens
sv: Konvertera mellanslag i termnamn till bindestreck

en: This allows links to work with Views taxonomy term arguments.
sv: Detta gör det möjligt för länkar att fungera med argument från Views taxonomiterm.

en: Enter PHP code that returns a value to use for this filter. Do not use &lt;?php ?&gt;. You must return only a single value for just this filter. Some variables are available: the view object will be "$view". The argument handler will be "$argument", for example you may change the title used for substitutions for this argument by setting "argument->validated_title"".
sv: Ange PHP-kod som returnerar ett värde att använda för detta filter. Använda inte &lt;?php ?&gt;. Du får bara returnera ett enskilt värde för just detta filter. Vissa variabler finns tillgängliga: vyobjektet kommer att vara  "$view". Argumenthanteraren kommer att vara "$argument". Till exempel kan du ändra titeln som används som ersättningar för detta argument genom att ange "argument->validated_title".

en: Use rendered output to group rows
sv: Används genererad utmatning för att gruppera rader

en: If enabled the rendered output of the grouping field is used to group the rows.
sv: Om aktiverad, kommer den genererade utmatningen för grupperingsfältet användas för att gruppera rader.

en: The <em>All Day</em> functionality has been moved into a separate module. This new module provides the option to add an <em>All Day</em> checkbox to toggle time on and off for date fields. It also contains the theme that displays the <em>All Day</em> text on fields that have no time. For consistency with prior code, it has been automatically enabled. If you don't want the <em>All Day</em> functionality you can disable this module.
sv: Funktionaliteten <em>Hela dagen</em> har flyttats till en separat modul. Den här nya modulen tillhandahåller alternativet att lägga till en kryssruta för <em>Hela dagen</em> för att slå på och av tid för datumfält. Den innehåller också temahanteringen som visar texten "<em>Hela dagen</em> på fält som inte har någon tid. För överensstämmelse med tidigare kod har den aktiverats automatiskt. Om du inte vill ha funktionaliteten <em>Hela dagen</em> kan du inaktivera denna modul.

en: The <em>Date Repeat</em> integration for Date fields is being moved into a separate module. For consistency with prior code, it has been automatically enabled if the Date Repeat API module is enabled. If you don't use <em>Date Repeat</em> functionality in your fields, you can disable this module.
sv: Integrationen <em>Date Repeat</em> för datumfält 
    har flyttats till en separat modul. För överensstämmelse med tidigare kod har den aktiverats automatiskt om modulen Date Repeat API är aktiverad. Om du inte använder funktionaliteten <em>Upprepning av datum</em> i dina fält kan du stänga av denna modul.

en: Date All Day
sv: Datum för hela dagen

en: Adds 'All Day' functionality to date fields, including an 'All Day' theme and 'All Day' checkboxes for the Date select and Date popup widgets.
sv: Lägger till funktionalitet "Hela dagen" till datumfält, inklusive temahantering och kryssrutor för gränssnittskomponenterna datumväljare och popup av datum.

[ctx: Date repeat]
en: Repeats
sv: Upprepas

[ctx: Date repeat]
en: Every @interval days
sv: Var @interval dag

[ctx: Date repeat]
en: Every @interval weeks
sv: Var @interval vecka

[ctx: Date repeat]
en: Every @interval months
sv: Var @interval månad

[ctx: Date repeat]
en: Every @interval years
sv: Var @interval år

[ctx: Date repeat]
en: Repeat on
sv: Upprepa vid

[ctx: Date repeat]
en: Every weekday
sv: Varje veckodag

[ctx: Date repeat]
en: Every Mon, Wed, Fri
sv: Varje måndag, onsdag och fredag

[ctx: Date repeat]
en: Every Tue, Thu
sv: Varje tisdag och torsdag

[ctx: Date repeat]
en: Repeats every
sv: Upprepas varje

en: every weekday
sv: varje veckodag

en: monday wednesday friday
sv: måndag, onsdag och fredag

en: tuesday thursday
sv: tisdag och torsdag

[ctx: Date repeat]
en: On day @bymonthday of
sv: På dag @bymonthday av

[ctx: Date repeat]
en: Bymonth
sv: Per månad

[ctx: Date repeat]
en: On the @byday of
sv: På den @byday av

en: On day ... of ...
sv: På dag ... av ...

en: On the ... of ...
sv: På den ... av ...

[ctx: Date repeat]
en: After @count occurrences
sv: Efter @count händelser

[ctx: Date repeat]
en: Count
sv: Antal

[ctx: Date repeat]
en: On
sv: På

[ctx: Date repeat]
en: Until
sv: Till

[ctx: Date repeat]
en: Stop repeating
sv: Avsluta upprepning

[ctx: Date repeat]
en: Exclude dates
sv: Uteslut datum

[ctx: Date repeat]
en: Include dates
sv: Inkludera datum

en: Repeat settings
sv: Inställningar för upprepning

[ctx: datetime_singular]
en: Daily
sv: Dagligen

[ctx: datetime_singular]
en: Weekly
sv: Veckovis

[ctx: datetime_singular]
en: Monthly
sv: Månadsvis

[ctx: datetime_singular]
en: Yearly
sv: Årligen

[ctx: Date repeat]
en: Missing value in 'Range of repeat'. (UNTIL).
sv: Saknar värde i "Intervall för upprepning". (TILL).

[ctx: Date repeat]
en: Missing value in 'Range of repeat': Year (UNTIL)
sv: Saknar värde i "Intervall för upprepning": År (TILL)

[ctx: Date repeat]
en: Missing value in 'Range of repeat': Month (UNTIL)
sv: Saknar värde i "Intervall för upprepning": Månad (TILL)

[ctx: Date repeat]
en: Missing value in 'Range of repeat': Day (UNTIL)
sv: Saknar värde i "Intervall för upprepning": Dag (TILL)

[ctx: Date repeat]
en: Missing value in 'Range of repeat'. (COUNT).
sv: Saknar värde i "Intervall för upprepning". (ANTAL).

[ctx: Date repeat]
en: Expanded
sv: Utfälld

[ctx: Date repeat]
en: Collapsed
sv: Hopfälld

[ctx: Date repeat]
en: Repeat display
sv: Visning av upprepning

[ctx: Date repeat]
en: Should the repeat options form start out expanded or collapsed? Set to 'Collapsed' to make those options less obtrusive.
sv: Skall formuläret för upprepande visas som utfälld eller hopfälld? Ange "Hopfälld" för att göra dessa alternativ mindre störande.

en: Date Repeat Field
sv: Fält för upprepning av datum

en: Creates the option of Repeating date fields and manages Date fields that use the Date Repeat API.
sv: Skapar alternativet upprepapande datumfält och hanterar datumfält som använder Date Repeat API.

en: '@color' is not a valid hex color
sv: "@color" är inte en giltig hexadecimal färg

en: Select the taxonomy term field to use when setting stripe colors. This works best for vocabularies with only a limited number of possible terms.
sv: Välj fältet för taxonomiterm som skall användas vid inställning av randfärger. Detta fungerar bäst för vokabulärer med enbart ett fåtal antal möjliga termer.

en: You must add a term field to this view to use taxonomy stripe values. This works best for vocabularies with only a limited number of possible terms.
sv: Du måste lägga till ett termfält till denna vy för att använda randvärden för taxonomi. Detta fungerar bäst för vokabulärer med enbart ett fåtal antal möjliga termer.

en: Display overlapping items, with scrolling
sv: Visa överlappande poster, med rullning

en: Display overlapping items, no scrolling
sv: Visa överlappande poster, utan rullning

en: Select whether calendar items are displayed as overlapping items. Use scrolling to shrink the window and focus on the selected items, or omit scrolling to display the whole day. This only works if hour or half hour time grouping is chosen!
sv: Välj huruvida kalenderposter skall visas som överlappande poster. Använd rullning för att minska fönstret och fokusera på de valda posterna, eller välj bort rullning för att visa hela dagen. Detta fungerar enbart vid grupperande tider på hel, eller halv timme är valt!

en: Optionally group items into columns by a field value, for instance select the content type to show items for each content type in their own column, or use a location field to organize items into columns by location. NOTE! This is incompatible with the overlapping style option.
sv: Valfritt kan du gruppera poster till kolumner genom ett fältvärde. Till exempel kan du välja innehållstypen för att visa poster för varje innehållstyp i deras egna kolumn, eller använda ett platsfält för att organisera poster till kolumner beroende på plats. Observera: Detta fungerar inte med alternativet för överlappande stil.

en: Overlapping items only work with hour or half hour groupby times.
sv: Överlappande poster fungerar enbart vid grupperande tider på hel, eller halv timme.

en: You cannot use overlapping items and also try to group by a field value.
sv: Du kan inte använda överlappande poster och även försöka gruppera på ett fältvärde.

en: Replace an existing view if one exists with the same name
sv: Ersätt en befintlig vy om det finns en med samma namn

en: You may use HTML code in this field. The following tokens are supported:
sv: Du kan använda HTML-kod i detta fält. Följande ersättningstecken stöds:

en: Provide a simple link to the user.
sv: Tillhandahåll en enkel länk för användaren.

en: Result summary
sv: Sammanfattning av resultat

en: Shows result summary, for example the items per page.
sv: Visar sammanfattning av resultat, till exempel artiklar per sida.

en: Use site default RSS settings
sv: Använd webbplatsens förvalda RSS-inställningar

en: Display list value as human readable
sv: Visa listvärde läsvänligt

en: Displays the link in contextual links
sv: Visar länken i sammanhängande länkar

en: Grouping field Nr.@number
sv: Grupperande fält nummer @number

en: An array of all the term's parents, starting with the root.
sv: En array med alla ovanliggande termer, med början i roten.

en: An array of all the menu link's parents, starting with the root.
sv: En array med alla ovanliggande menylänkar, med början i roten.

en: Cache dates
sv: Cachade datum

en: Date objects can be created and cached as date fields are loaded rather than when they are displayed to improve performance.
sv: Datumobjekt kan skapas och cachas när datumfält laddas istället för när de visas, vilket ökar prestandan.

en: Maximum dates per field
sv: Största antal datum per fält

en: If set to '0', all date values on every entity will be cached. Note that caching every date on fields that may have a large number of multiple or repeating values may create a significant performance penalty when the cache is cleared. The suggested setting for multiple value and repeating fields is no more than 4 values per field.
sv: Om satt till "0" kommer alla datumvärden på varje objekt att cachas. Observera att om cachning av alla datum på fält som kan ha ett stort antal av flera eller upprepade värden kan det skapa betydande prestandaproblem när cachen rensas. Den föreslagna inställningen för flera värden och upprepande fält är att inte ha fler än 4 värden per fält.

en: The number of cache values must be a number.
sv: Antalet cachevärden måste vara ett tal.

en: The number of cache values must be a number 0 or greater.
sv: Antalet cachevärden måste vara ett tal som är 0 eller större.

en: Settings for modules the use the Date API.
sv: Inställningar för moduler som använder Date API.

en: A Wysiwyg profile is associated with a text format. A Wysiwyg profile defines which client-side editor is loaded with a particular text format, what buttons or themes are enabled for the editor, how the editor is displayed, and a few other editor-specific functions.
sv: En Wysiwygprofil är knuten till ett textformat. En Wysiwygprofil bestämmer vilka redigerare på klienten som laddas för ett visst textformat, vilka knappar eller teman som är aktiverade för redigeraren, hur redigeraren visas, och ett antal andra redigerarspecifika funktioner.

en: to:
sv: till:

en: Date and Calendar Documentation
sv: Dokumentation för datum och kalendrar

en: Calendar administration.
sv: Administration av kalender.

en: Calendar Items (DEPRECATED, switch to Calendar Entities)
sv: Kalenderposter (FÖRÅLDRAD, byt till kalenderenheter)

en: Calendar Entities
sv: Kalenderenheter

en: Displays each selected entity as a Calendar item.
sv: Visar varje valt objekt som en kalenderpost.

en: OG memberships
sv: OG-medlemskap

en: A list of all OG memberships of the @name entity.
sv: En lista över alla OG-medlemskap för objektet @name.

en: @state OG membership
sv: @state OG-medlemskap

en: A list of all OG memberships of the @name entity with @state state.
sv: En lista över alla OG-medlemskap för objektet @name med status @state.

en: OG membership from field @label
sv: OG-medlemskap från fält @label

en: A list of all OG memberships registered in field @label.
sv: En lista över alla OG-medlemskap registrerade i fält @label.

en: @state OG memberships from field @label
sv: @state OG-medlemskap från fält @label

en: A list of all OG memberships with @state registered in field @label.
sv: En lista över alla OG-medlemskap med @state registrerade i fält @label.

en: A list group members of the @name entity.
sv: En lista av gruppmedlemmar för objektet @name.

en: @state group members
sv: @state gruppmedlemmar

en: A list of all users of the @name entity with @state state.
sv: En lista över alla användare för objektet @name med status @state.

en: @entity in group @group
sv: @entity i grupp @group

en: Create %type_name content
sv: Skapa innehåll: %type_name

en: Added table indexes to {og_membership} table.
sv: Lade till tabellindex i tabellen {og_membership}.

en: The OG group associated with the OG membership.
sv: OG-gruppen associerad med OG-medlemskapet.

en: Og membership "etid" property.
sv: Egenskap för "etid" till OG-medlemskap.

en: OG user roles in group
sv: OG-användarroller i grupp

en: Show all the roles a user belongs to in a group. Requires a relationship to users to be present.
sv: Visa alla roller en användare tillhör i en grupp. Kräver att en relation till användare finns.

en: OG membership from @entity
sv: OG-medlemskap från @entity

en: The OG membership associated with the @entity entity.
sv: OG-medlemskapet associerat med objektet @entity.

en: @entity from OG membership
sv: @entity från OG-medlemskap

en: The @entity entity that is associated with the OG membership.
sv: Objektet @entity som är associerad med OG-medlemskapet.

en: Group @entity from OG membership
sv: Grupp @entity från OG-medlemskap

en: The @entity group that is associated with the OG membership.
sv: Gruppen @entity som är associerad med OG-medlemskapet.

en: The OG groups of the logged in user
sv: OG-grupperna för den inloggade användaren

en: Choose the state to set for the selected users in the group.
sv: Välj statusen som ska ställas in för de markerade användarna i gruppen.

en: Modify OG user roles
sv: Ändra OG-användarroller

en: Select the group type.
sv: Välj grupptypen.

en: Current OG group of @label entity type
sv: Nuvarande OG-grupp av objektstyp @label

en: The @label that is an OG group from context, if exists.
sv: @label som är en OG-grupp från sammanhang, om det finns.

en: OG context
sv: OG-sammanhang

en: OG context detection and selection
sv: Avkänning och val av OG-sammanhang

en: Determine what entity type that group should be of.
sv: Bestäm vilken objektstyp som gruppen skall bestå av.

en: Strict node access permissions
sv: Stränga åtkomstbehörigheter för nod

en: Admin people View
sv: Administrera personvy

en: Select the field name, the group membership should be registered in.
sv: Välj fältnamnet gruppmedlemskapet skall registreras i.

en: User %name is already subscribed to group.
sv: Användare %name prenumererar redan på gruppen.

en: %name has reached maximum values in field %field.
sv: %name har nått största antal värden i fält %field.

en: Hide group field, and apply default values.
sv: Dölj gruppfält och använd standardvärden.

en: OG subscribe link
sv: OG-prenumerationslänk

en: OG audience list
sv: OG-målgruppslista

en: Select the field that should register the user subscription.
sv: Välj fältet som ska registrera användarprenumerationen.

en: Field %label
sv: Fält %label

en: Administer OG settings.
sv: Administrera OG-inställningar.

en: OG field settings
sv: OG-fältinställningar

en: Add a read-more link if output is trimmed.
sv: Lägg till länk för att läsa mer om utmatning är nedkortad.

en: If checked, a read-more link will be added at the end of the trimmed output
sv: Om markerad, kommer en länk för att läsa mer att läggas till i slutet av den nedkortade utmatningen

en: The text which will be displayed on the more link. You may enter data from this view as per the "Replacement patterns" above.
sv: Texten som kommer att visas på länken för att läsa mer. Du kan ange data från denna vy enligt "Ersättningsmönster" ovan.

en: The path which is used for the more link. You may enter data from this view as per the "Replacement patterns" above.
sv: Sökvägen som kommer att användas på länken för att läsa mer. Du kan ange data från denna vy enligt "Ersättningsmönster" ovan.

en: Display field as machine name.
sv: Visa fält som maskinläsbart namn.

en: Show the embed display in the ui.
sv: Visa den inbäddade visningen i gränssnittet.

en: Allow advanced user to use the embed view display. The plugin itself works if it's not visible in the ui
sv: Tillåt avancerade användare att använda den inbäddade visningen av vyn. Själva insticksprogrammet fungerar om det inte är synligt i gränssnittet.

en: All Views-generated queries will include the name of the views and display 'view-name:display-name' as a string  at the end of the SELECT clause. This makes identifying Views queries in database server logs simpler, but should only be used when troubleshooting.
sv: Alla databasfrågor genererade från Views kommer att inkludera namnet från vyn och visa "view-name:display-name" som en sträng i slutet av "SELECT"-satsen. Det gör det enklare att identifiera databasfrågor från Views i databasloggar, men skall endast användas vid problemlösning.

en: Provide a display which can be embedded using the views api.
sv: Tillhandahåll en visning som kan bäddas in genom att använda Views API.

en: Display the user with standard user view.
sv: Visa användaren med förvald användarvy.

en: Only has the 'authenticated user' role
sv: Enbart har rollen "verifierad användare"

en: Has roles in addition to 'authenticated user'
sv: Har roller utöver "verifierad användare"

en: Display the user with standard user view. It might be necessary to add a user-profile.tpl.php in your themes template folder, because the default <a href="@user-profile-api-link">user-profile</a>e template don't show the username per default.
sv: Visa användaren med förvald användarvy. Det kan vara nödvändigt att lägga till "user-profile.tpl.php" till din mallkatalog eftersom den förvalda mallen <a href="@user-profile-api-link">user-profile</a> inte visar användarnamnet som standard.

en: Please insert the items per page (@items_per_page) from above.
sv: Infoga antalet poster per sida (@items_per_page) från ovan.

en: Remove tags from rendered output
sv: Tag bort taggar från genererad utmatning

en: Fields to be included as contextual links.
sv: Fält som skall inkluderas som sammanhängande länkar.

en: Include destination
sv: Inkludera mål

en: Include a "destination" parameter in the link to return the user to the original view upon completing the contextual action.
sv: Inkludera en "mål"-parameter i länken för att vidarebefordra användaren till den ursprungliga vyn efter att den sammanhängande åtgärden genomförts.

en: Contextual Links
sv: Sammanhängande länkar

en: Display fields in a contextual links menu.
sv: Visa fält i en sammanhängande länkmeny.

en: A calendar view of the '@field_name' field in the '@base_table' base table.
sv: En kalendervy från fältet "@field_name" i bastabellen "@base_table".

en: Dates and calendars can be complicated to set up. The !date_wizard makes it easy to create a simple date content type and with a date field.
sv: Datum och kalendrar kan vara komplicerade att ställa in. !date_wizard gör det enkelt att skapa en enkel innehållstyp för datum med ett datumfält.

en: Dates and calendars can be complicated to set up. If you enable the Date Tools module, it provides a Date Wizard that makes it easy to create a simple date content type with a date field.
sv: Datum och kalendrar kan vara komplicerade att ställa in. Om du aktiverar modulen Date Tools tillhandahåller det en datumguide som gör det enkelt att skapa en enkel innehållstyp för datum med ett datumfält.

en: <h2>Tools for Dates and Calendars</h2>
sv: <h2>Verktyg för datum och kalendrar</h2>

en: Fill out the following form to auto-create a date content type, with a datetime field and matching pre-configured calendar. If the calendar module is enabled and the option to create a calendar is chosen, a calendar and upcoming events block will be created, an ical feed will be added to the calendar. Nodes created from this new content type will include a link to the calendar, and the calendar will have a link to the 'add new date' form. You can also add new date fields to an existing content type by entering the existing content type name instead of creating a new one.
sv: Fyll i följande formulär för att automatiskt skapa en innehållstyp för datum, med ett fält för tidsdatum och matchande förkonfigurerad kalender. Om kalendermodulen är aktiverad och möjligheten att skapa en kalender är vald kommer ett block för kalender och kommande aktiviteter skapas. Ett innehållsflöde för iCal kommer läggas till i kalendern. Noder som skapats från den nya innehållstypen kommer att innehålla en länk till kalendern och kalendern kommer att ha en länk till formuläret "lägg till nytt datum". Du kan också lägga till nya datumfält i en befintlig innehållstyp genom att ange det nuvarande namnet på innehållstypen istället för att skapa en ny.

en: Only a limited set of options are displayed here to make this easy to set up. Once the date has been created you will be able to make other changes to the date settings and add other fields to your new content type on the Manage fields screen. You can also make changes to the calendar on the Views edit page.
sv: Endast en begränsad uppsättning alternativ visas här för att göra detta enkelt att ställa in. När datumet har skapats kommer du att kunna göra andra ändringar av datuminställningarna och lägga till andra fält till din nya innehållstyp på sidan "Hantera fält". Du kan också göra ändringar på kalendern på redigeringssidan i Views.

en: Date Wizard and other tools to manage and create dates and calendars.
sv: Datumguide och andra verktyg för att hantera och skapa datum och kalendrar.

en: Do NOT download the "CKEditor for Drupal" edition.
sv: Ladda INTE ner varianten "CKEditor for Drupal".

en: Advanced CSS styles
sv: Utökade CSS-stilar

en: How to display the time ago or time hence for this field.
sv: Hur "tiden sedan" eller "tid från nu" skall visas för detta fält.

en: No valid timezone name was provided.
sv: Inget giltigt namn för tidszon tillhandahölls.

en: Please choose a year.
sv: Var vänlig välj ett år.

en: Please choose a month.
sv: Var vänlig välj en månad.

en: Please choose a day.
sv: Var vänlig välj en dag.

en: Please choose an hour.
sv: Var vänlig välj en timme.

en: Please choose a minute.
sv: Var vänlig välj en minut.

en: Please choose a second.
sv: Var vänlig välj en sekund.

en: Administer presets
sv: Administrera förinställningar

en: You don't have any preset collections.
sv: Du har inte några förinställda samlingar.

en: Use PHP "regular expressions" the advanced option for automated response evaluation.
sv: Använd "reguljära uttryck" i PHP, det avancerade alternativet för automatisk utvärdering av svar.

en: Original @entity
sv: Ursprunglig @entity

en: The original @entity data if the @entity is being updated or saved.
sv: Den ursprungliga data för @entity om @entity uppdateras eller sparas.

en: The base name of the file.
sv: Filens grundnamn.

en: This field supports tokens.
sv: Detta fält stöder ersättningstecken.

en: The following tokens or token types are missing required name and/or description information:
sv: Följande ersättningstecken eller typer av ersättningstecken saknar nödvändig information för namn och/eller beskrivning:

en: Language - Appears in: @bundles.
sv: Språk - Visas i: @bundles

en: Clean URL
sv: Rena URL:er

en: The format for pager link urls. With the Pager format, the links look like 'calendar/?date=2020-05'. The Clean URL format links look like 'calendar/2020-05'. The Clean format links look nicer but the Pager format links are likely to work better if the calendar is used in blocks or panels.
sv: Formatet för länkar till paginerare. Med pagineringsformatet kommer länkarna se ut så här: "calendar/?date=2020-05". Länkformatet för rena URL:er ser ut så här: "calendar/2020-05". Länkformatet för rena URL:er ser bättre ut, men länkar med pagineringsformat fungerar troligtvis bättre om kalendern används i block eller paneler.

en: This is the last question. Press Finish to deliver your answers
sv: Detta är den sista frågan. Tryck på Slutför för att sända in dina svar

en: CSS and JavaScript
sv: CSS och JavaScript

en: List normalizer
sv: Listnormaliserare

en: Joined path
sv: Hopslagna sökvägar

en: The array values each cleaned by Pathauto and then joined with the slash into a string that resembles an URL.
sv: Matrisvärdena har var och en rensats av Pathauto och sen sammanfogats med snedstreck till en sträng som liknar en webbadress.

en: Update node alias
sv: Uppdatera nodalias

en: Update taxonomy term alias
sv: Uppdatera alias för taxonomiterm

en: Update user alias
sv: Uppdatera alias för användare

en: View used to select the entities
sv: Vy som används för att välja objekten

en: Choose the view and display that select the entities that can be referenced.<br />Only views with a display of type "Entity Reference" are eligible.
sv: Välj vyn och visning som väljer de objekt som kan refereras.<br />Endast vyer med en visning av typ "Objektsreferens" kan väljas.

en: No eligible views were found. <a href="@create">Create a view</a> with an <em>Entity Reference</em> display, or add such a display to an <a href="@existing">existing view</a>.
sv: Inga valbara vyer hittades. <a href="@create">Skapa en vy</a> med en visning av typ <em>Objektsreferens</em>, eller lägg till en sådan visning till en <a href="@existing">befintlig vy</a>.

en: Views: Filter by an entity reference view
sv: Vyer: Filtrera på en vy av objektsreferens

en: Entity Reference Source
sv: Källa för Objektsreferens

en: Entity Reference list
sv: Lista för Objektsreferens

en: Display "@display" needs a selected search fields to work properly. See the settings for the Entity Reference list format.
sv: Visning "@display" behöver ett valt sökfält som fungerar på rätt sätt. Se inställningarna för listformatet Objektsreferens.

en: Display "@display" uses field %field as search field, but the field is no longer present. See the settings for the Entity Reference list format.
sv: Visning "@display" använder fält %field som sökfält men fältet finns inte längre. Se inställningarna för listformatet Objektsreferens.

en: <strong>Note:</strong> In 'Entity Reference' displays, all fields will be displayed inline unless an explicit selection of inline fields is made here.
sv: <strong>Observera:</strong> I visningar för "Objektsreferens" kommer alla fält visas på samma rad såvida inte ett uttryckligt val av radfält görs här.

en: Select the field(s) that will be searched when using the autocomplete widget.
sv: Välj fältet/fälten som skall sökas igenom vid användning av den automatiskt kompletterande gränssnittskomponenten.

en: The timezone has been set to <a href="@regional_settings">@timezone</a>.
sv: Tidszonen har ställts in till <a href="@regional_settings">@timezone</a>.

en: The Date API requires that you set up the <a href="@regional_settings">site timezone</a> to function correctly.
sv: Date API kräver att du ställer in <a href="@regional_settings">webbplatsens tidszon</a> för att fungera på rätt sätt.

en: The first day of the week has been set to <a href="@regional_settings">@day</a>.
sv: Första veckodagen har ställts in till <a href="@regional_settings">@day</a>.

en: The Date API requires that you set up the <a href="@regional_settings">site first day of week settings</a> to function correctly.
sv: Date API kräver att du ställer in <a href="@regional_settings">inställningarna för webbplatsens första veckodag</a> för fungera på rätt sätt.

en: The medium date format type has been set to to @value. You may find it helpful to add new format types like Date, Time, Month, or Year, with appropriate formats, at <a href="@regional_date_time">Date and time</a> settings.
sv: Det mellanlånga datumformatet har ställts in till @value. Det kan vara till hjälp att lägga till nya formattyper såsom datum, tid, månad eller år med lämpliga format på inställningarna <a href="@regional_date_time">Datum och tid</a>.

en: The Date API requires that you set up the <a href="@regional_date_time">system date formats</a> to function correctly.
sv: Date API kräver att du ställer in <a href="@regional_date_time">format för systemets datum</a> för att fungera på rätt sätt.

en: The Date API requires that you set up the <a href="@regional_settings">site timezone and first day of week settings</a> and the <a href="@regional_date_time">date format settings</a> to function correctly.
sv: Date API kräver att du ställer in <a href="@regional_settings">inställningar för webbplatsens tidszon och första veckodag</a> och <a href="@regional_date_time">inställningarna för datumformat</a> för att fungera på rätt sätt.

en: Optionally define CSS classes for the "Font style" dropdown list.<br />Enter one class on each line in the format: !format. Example: !example<br />If left blank, CSS classes are automatically imported from loaded stylesheet(s).
sv: Ange valfritt CSS-klasser för rullgardinslistan "Fontstil".<br />En klass per rad i formatet: !format. Exempel: !example<br />Om lämnad tom kommer CSS-klasser automatiskt importeras från de laddade stilmallsfilerna.

en: The specified CSS classes are syntactically incorrect.
sv: De specificerade CSS-klasserna är syntaktiskt inkorrekta.

en: Display dates using the default format because the specified format (@format) is not defined
sv: Visa datum genom att använda det förvalda formatet eftersom det angivna formatet (@format) inte är definierat

en: Date text widgets have been updated to use an increment of 1.
sv: Gränssnittskomponenten för textdatum har uppdaterats till att använda en ökning av 1.

en: Used in views
sv: Används i vyer

en: Views plugins
sv: Insticksprogram i Views

en: Overview of plugins used in all views.
sv: Översikt av insticksprogram som används i alla vyer.

en: Display "Access Denied"
sv: Visa "Åtkomst nekad"

en: <p>The following tokens are available for this field. Note that due to rendering order, you cannot use fields that come after this field; if you need a field not listed here, rearrange your fields.
    If you would like to have the characters '[' and ']' please use the html entity codes '%5B' or  '%5D' or they will get replaced with empty space.</p>
sv: <p>Följande ersättningstecken är tillgängliga för detta fält. Observera att på grund av genereringsordningen kan du inte använda fält som kommer efter detta fält. Ordna om dina fält om du behöver ett fält som inte visas här. Om du vill ha tecknen "[" och "]", vänligen använd HTML-koderna "%5B" eller "%5D" annars kommer de att ersättas med tomt utrymme.</p>

en: @date_format format
sv: Format @date_format

en: If "Custom", see the <a href="@url" target="_blank">PHP manual</a> for date formats. Otherwise, enter the number of different time units to display, which defaults to 2.
sv: Om "Anpassad", se <a href="@url" target="_blank">PHP:s manual </a> för datumformat. Annars anger du antalet olika tidsenheter att visa, vilket som förvalt är 2.

en: Timezone to be used for date output.
sv: Tidszon som skall användas för utskrift av datum.

en: - Default site/user timezone -
sv: - Förvald tidszon för webbplats/användare -

en: Enter mathematical expressions such as 2 + 2 or sqrt(5). You may assign variables and create mathematical functions and evaluate them. Use the ; to separate these. For example: f(x) = x + 2; f(2).
sv: Ange matematiska uttryck såsom 2 + 2 eller sqrt (5). Du kan tilldela variabler och skapa matematiska funktioner och utvärdera dem. Använd ";" för att separera dessa. Till exempel: f(x) = x + 2; f(2).

en: Grouped filters allow a choice between predefined operator|value pairs.
sv: Grupperade filter tillåter ett val mellan fördefinierad par av operand|värde.

en: Filter type to expose
sv: Filtertyp att exponera

en: Single filter
sv: Enstaka filter

en: Grouped filters
sv: Grupperade filter

en: Remember exposed selection only for the selected user role(s). If you select no roles, the exposed data will never be stored.
sv: Kom ihåg exponerat urval endast för den valda användarrollen/rollerna. Om du inte väljer någon roll kommer exponerad data aldrig lagras.

en: The value is required if title for this item is defined.
sv: Värdet är obligatoriskt om titel för detta objekt angivits.

en: The title is required if value for this item is defined.
sv: Titeln är obligatoriskt om värde för detta objekt angivits.

en: Select which kind of widget will be used to render the group of filters
sv: Välj vilken typ av gränssnittskomponent som kommer att användas för att generera gruppen av filter

en: grouped
sv: grupperad

en: Choose fields to combine for filtering
sv: Välj fält att kombinera för filtrering

en: This filter doesn't work for very special field handlers.
sv: Detta filter fungerar inte för mycket speciella fälthanterare.

en: You have to add some fields to be able to use this filter.
sv: Du måste lägga till några fält för att kunna använda det här filtret.

en: @entity types
sv: Typer för @entity

en: Sort within each hierarchy level
sv: Sortera inom varje hiearkinivå

en: Enable this to sort the items within each level of the hierarchy by weight and title.  Warning: this may produce a slow query.
sv: Aktivera detta för att sortera objekten inom varje nivå i hierarkin per vikt och titel. Varning: detta kan ge en långsam databasfråga.

en: There is no lock on view %name to break.
sv: Det finns inget lås på vy %name att låsa upp.

en: &lt;Any&gt;
sv: &lt;Vilken som helst&gt;

en: There are no enabled views.
sv: Det finns inga aktiverade vyer.

en: Display fields as RSS items.
sv: Visa fält som RSS-objekt.

en: The language the comment is in.
sv: Språket kommentaren är i.

en: - No value -
sv: - Inget värde -

en: The raw numeric user ID.
sv: Det obearbetade numeriska ID-numret för användare.

en: Unfiltered text
sv: Ofiltrerad text

en: Add unrestricted, custom text or markup. This is similar to the custom text field.
sv: Lägg till obegränsad valfri text eller uppmärkning. Det här är liknande det anpassade textfältet.

en: Combine fields filter
sv: Kombinera filterfält

en: Combine two fields together and search by them.
sv: Kombinera ihop två fält och sök på dem.

en: Column used for click sorting
sv: Kolumn som används för klickbar sortering

en: Use path alias instead of internal path.
sv: Använd sökvägsalias istället för intern sökväg.

en: Length of time in seconds raw query results should be cached.
sv: Tidslängd i sekunder obearbetade databasfrågeresultat skall cachas.

en: Length of time in seconds rendered HTML output should be cached.
sv: Tidslängd i sekunder genererad HTML-utmatning skall cachas.

en: Custom time values must be numeric.
sv: Anpassade tidsvärden måste vara numeriska.

en: Change whether or not to display contextual links for this view.
sv: Ändra huruvida sammanhängande länkar skall visas eller ej för den här vyn.

en: This will add a more link to the bottom of this view, which will link to the page view. If you have more than one page view, the link will point to the display specified in 'Link display' section under advanced. You can override the url at the link display setting.
sv: Detta kommer att lägga till en länk "mer" längst ned på vyn som kommer att länka till sidvyn. Om du har fler än en sidvy kommer länken peka på visningen som anges i sektionen "Visningslänk" under utökat. Du kan åsidosätta URL:en vid inställningen för visningslänken.

en: Exposed filters in block displays require "Use AJAX" to be set to work correctly.
sv: Synliga filter i blockvisningar kräver "Använd AJAX" att vara inställt för att fungera på rätt sätt.

en: Number of pager links visible
sv: Antal synliga pagineringslänkar

en: Specify the number of links to pages to display in the pager.
sv: Ange antalet länkar att visa i pagineraren.

en: Query Tags
sv: Taggar för databasfråga

en: If set, these tags will be appended to the query and can be used to identify the query in a module. This can be helpful for altering queries.
sv: Om inställt kommer dessa taggar läggas till databasfrågan och kan användas för att identifiera frågan i en modul. Detta kan vara användbart för byte mellan frågor.

en: The query tags may only contain lower-case alphabetical characters and underscores.
sv: Etiketterna för databasfrågorna får bara innehålla gemena bokstäver och understreck.

en: The field that is going to be used as the RSS item pubDate for each row. It needs to be in RFC 2822 format.
sv: Fältet som kommer användas som RSS-objektet pubDate för varje rad. Det måste vara i formatet RFC 2822.

en: GUID settings
sv: Inställningar för GUID

en: GUID field
sv: Fält för GUID

en: The globally unique identifier of the RSS item.
sv: Den globalt unika identifieraren för RSS-objektet

en: GUID is permalink
sv: GUID är permanent länk

en: The RSS item GUID is a permalink.
sv: RSS-objektet GUID är en permanent länk.

en: Add views row classes
sv: Lägg till radklasser för vyer

en: Add the default row classes like views-row-1 to the output. You can use this to quickly reduce the amount of markup the view provides by default, at the cost of making it more difficult to apply CSS.
sv: Lägg till förvalda radklasser som views-row-1 till utmatningen. Du kan använda detta för att snabbt minska mängden uppmärkning som vyn ger som standard, på bekostnad av att det blir svårare att tillämpa CSS.

en: Add striping (odd/even), first/last row classes
sv: Lägg till radklasser för ränder (udda/jämn), första/sista

en: Add css classes to the first and last line, as well as odd/even classes for striping.
sv: Lägg till CSS-klasser till första och sista raden, liksom även klasser för udda/jämna för att göra ränder.

en: Force using fields
sv: Tvinga användning av fält

en: If neither the row nor the style plugin supports fields, this field allows to enable them, so you can for example use groupby.
sv: Om varken insticksprogrammet för rad eller stil stöder fält tillåter detta fält att du aktiverar dem, så att du till exempel kan använda gruppera på.

en: Browse available tokens.
sv: Bläddra igenom tillgängliga ersättningstecken.

en: Loading token browser...
sv: Laddar hanterare för ersättningstecken...

en: Missing %editor library for %format format. Re-install the %editor library or delete the editor profile.
sv: Saknar bibliotek %editor för format %format. Ominstallera biblioteket %editor eller ta radera redigeringsprofilen.

en: Missing library: @library
sv: Saknar bibliotek: @library

en: Do not display links
sv: Visa inte länkar

en: The views entity selection mode requires a view.
sv: Vyns objektsväljarläge kräver en vy.

en: Provide text to display if this field contains an empty result. You may include HTML. You may enter data from this view as per the "Replacement patterns" in the "Rewrite Results" section below.
sv: Tillhandahåll en text som skall visas om det här fältet innehåller ett tomt resultat. Du kan inkludera HTML. Du kan mata in data från denna vy enligt de "Översättningsmönster" i sektionen "Skriv om resultat" nedan.

en: Use a custom %field_name
sv: Använd ett anpassat %field_name

en: Default feedback for wrong answers
sv: Förvald feedback för felaktiga svar

en: Feedback when correct
sv: Feedback när det är rätt

en: Feedback when wrong
sv: Feedback när det är fel

en: Feedback disabled
sv: Feedback är inaktiverad

en: An <em>Image</em> file is a still visual.
sv: En <em>Bild</em>-fil är en stillbilld.

en: An <em>Audio</em> file is a sound recording.
sv: En <em>Ljud</em>-fil är en inspelning av ljud.

en: Tracker - User
sv: Spårare - Användare

en: Whether or not the node is published. You must use an argument or filter on UID or you will get misleading results using this field.
sv: Huruvida noden är publicerad eller ej. Du måste använda ett argument eller filtrera på UID annars kommer du få missvisande resultat med hjälp av detta fält.

en: No path is set
sv: Ingen sökväg är inställd

en: Custom output for TRUE
sv: Anpassad utmatning för SANT

en: Custom output for FALSE
sv: Anpassad utmatning för FALSKT

en: Adjust settings for using features module.
sv: Justera inställningar för användning av modulen Features.

en: Associate this user with groups you belong to.
sv: Associera denna användare med grupper du tillhör.

en: If enabled, access permissions for rendering the entity are not checked.
sv: Om aktiverad kommer inte åtkomstbehörigheter för generering av objekt kontrolleras.

en: Configure allowed file extensions, default alt and title sources, and the file upload wizard.
sv: Konvertera tillåtna filändelser, förvalda källor för alt och title, och filuppladdningsguiden.
