Organigrams (7.x-1.1) - en to de translation catalogue (45 entries)

en: delete
de: Löschen

en: Delete
de: Löschen

en: Operations
de: Aktionen

en: Cancel
de: Abbrechen

en: Description
de: Beschreibung

en: view
de: Ansicht

en: Edit
de: Bearbeiten

en: Weight
de: Gewichtung

en: The configuration options have been saved.
de: Die Konfigurationsoptionen wurden gespeichert.

en: Center
de: Zentriert

en: edit
de: Bearbeiten

en: Save
de: Speichern

en: Top
de: Oben

en: View
de: Ansicht

en: Add item
de: Eintrag hinzufügen

en: status
de: Status

en: Options
de: Optionen

en: Parent item
de: Übergeordneter Menüpunkt

en: Published
de: Veröffentlicht

en: Background color
de: Hintergrundfarbe

en: Image URL
de: Bild-URL

en: Font size
de: Schriftgröße

en: Font color
de: Schriftfarbe

en: Font settings
de: Schriftarteinstellungen

en: List items
de: Menüpunkte anzeigen

en: Fieldgroup
de: Feldgruppe

en: Border color
de: Rahmenfarbe

en: Machine name
de: Systemname

en: Delete item
de: Eintrag löschen

en: Item width
de: Elementbreite

en: Item height
de: Elementhöhe

en: export
de: Exportieren

en: Item settings
de: Element-Einstellungen

en: Font name
de: Schriftname

en: Line color
de: Linienfarbe

en: Checkbox
de: Kontrollkästchen

en: Line height
de: Zeilenhöhe

en: Long text
de: Langer Text

en: The parent terms of the taxonomy term.
de: Die übergeordneten Begriffe des Taxonomie-Begrifs.

en: Image alignment
de: Bildausrichtung

en: The machine-readable name cannot be "add" or "list".
de: Der Systemname darf nicht „add“ oder „list" sein.

en: Horizontal offset
de: Horizontaler Versatz

en: Are you sure you want to delete the organigram %name?
de: Möchten Sie das Organigramm %name wirklich löschen?

en: Are you sure you want to import items to organigram %name?
de: Möchten Sie wirklich Einträge in das Organigramm %name importieren?

en: Are you sure you want to delete the organigram item %name?
de: Möchten Sie den Organigrammeintrag %name wirklich löschen?
