Organigrams (7.x-1.1) - en to hi translation catalogue (27 entries)

en: delete
hi: मिटाएँ

en: Delete
hi: मिटायें

en: Operations
hi: कार्यवाही

en: Cancel
hi: रद्द करें

en: Description
hi: उल्लेख

en: view
hi: देखें

en: Edit
hi: संपादित करें

en: Weight
hi: मान

en: The configuration options have been saved.
hi: विन्यास विकल्प सेव कर लिए गया है।

en: Center
hi: मध्य

en: Name
hi: नाम

en: edit
hi: संपादन करें

en: Save
hi: संरक्षित करें

en: Top
hi: ऊपर

en: View
hi: देखें

en: URL
hi: यूआरएल

en: Add item
hi: मद जोडें

en: Text
hi: लेख

en: status
hi: स्थिति

en: Options
hi: विकल्प

en: Parent item
hi: मूल जनक वस्तु

en: Published
hi: प्रकाशित

en: Background color
hi: पृष्ठभूमि का रंग

en: Position
hi: स्थान

en: Border color
hi: बॉर्डर का रंग

en: Machine name
hi: मशीन नाम

en: The machine-readable name cannot be "add" or "list".
hi: मशीन पठनीय नाम ना ही "जोड़ें" या इनकी  ना ही "सूची" की जा सकती है.
