OSF for Drupal (7.x-3.0) - en to id translation catalogue (119 entries)

en: Title
id: Judul

en: delete
id: hapus

en: title
id: judul

en: Delete
id: Hapus

en: Operations
id: Operasi-operasi

en: Content
id: Konten

en: Value
id: Nilai

en: Type
id: Jenis

en: Cancel
id: Batal

en: Description
id: Deskripsi

en: Disabled
id: Non Aktif

en: Enabled
id: Aktif

en: Edit
id: Sunting

en: Search
id: Pencarian

en: This action cannot be undone.
id: Tindakan ini tidak bisa dikembalikan.

en: Settings
id: Pengaturan

en: Name
id: Nama

en: Import
id: Impor

en: Export
id: Ekspor

en: Default
id: Bawaan

en: Add
id: Tambah

en: remove
id: buang

en: View
id: Lihat

en: search
id: cari

en: type
id: tipe

en: Filter
id: Saring

en: Revisions
id: Revisi

en: Contains
id: Mengandung

en: Does not contain
id: Tidak mengandung

en: Is equal to
id: Sama dengan

en: Is not equal to
id: Tidak sama dengan

en: Overridden
id: Ditimpa

en: General
id: Umum

en: Basic
id: Dasar

en: Color
id: Warna

en: Case
id: Kasus

en: Expose
id: Ekspos

en: Uncategorized
id: Tidak dikategorikan

en: Regular expression
id: Ekspresi reguler

en: Refine
id: Perhalus

en: Undo
id: Batalkan

en: Query
id: Kueri

en: AND
id: DAN

en: Revert
id: Kembali

en: any
id: apapun

en: Reference
id: Referensi

en: Revisions for %title
id: Revisi untuk %title

en: !date by !username
id: !date oleh !username

en: revert
id: kembalikan

en: Revision
id: Revisi

en: current revision
id: revisi terkini

en: Missing
id: Hilang

en: Permissions
id: Izin

en: Your settings have been saved.
id: Pengaturan Anda sudah disimpan.

en: Installed
id: Terinstal

en: %title has been deleted.
id: %title telah dihapus.

en: @type: deleted %title.
id: @type: menghapus %title.

en: Revision of %title from %date
id: Revisi dari %title pada %date

en: Apply
id: Terapkan

en: Unpublish
id: Tidak tampilkan

en: Are you sure you want to revert to the revision from %revision-date?
id: Anda yakin ingin mengembalikan ke revisi %revision-date?

en: Are you sure you want to delete the revision from %revision-date?
id: Anda yakin ingin menghapus revisi %revision-date?

en: Available
id: Ketersediaan

en: Show only items where
id: Hanya tampilkan entri yang

en: empty
id: kosong

en: contains
id: mengandung

en: Create @name
id: Kirim @name

en: Debugging
id: Pencarian bug

en: Starts with
id: Mulai dengan

en: Is empty (NULL)
id: adalah kosong (NULL)

en: not empty
id: tidak kosong

en: Ends with
id: Diakhiri dengan

en: Capitalize first letter
id: Kapitalkan huruf pertama

en: Do not display items with no value in summary
id: Jangan tampilkan item tanpa ringkasan

en: Invalid input
id: Masukan tidak valid

en: Glossary mode
id: Mode glossarium

en: Character limit
id: Batas jumlah karakter

en: No transform
id: Tidak ada transformasi

en: Upper case
id: Huruf Kapital

en: Lower case
id: Huruf kecil

en: Capitalize each word
id: Kapitalkan setiap kata

en: Case in path
id: Huruf besar dan kecil pada jalur

en: Transform spaces to dashes in URL
id: Ubah spasi menjadi tanda hubung di URL

en: exposed
id: terekspos

en: Contains any word
id: Mengandung kata

en: has word
id: mengandung kata

en: Contains all words
id: mengandung semua kata

en: has all
id: mengandung semua

en: begins
id: mulai

en: ends
id: diakhiri

en: filter
id: saringan

en: Items per page
id: Jumlah item per halaman

en: - All -
id: - Semua -

en: Allow multiple values
id: Izinkan banyak nilai

en: Revert to earlier revision
id: Kembalikan ke versi sebelumnya

en: -1 (Unlimited)
id: -1 (Tak terbatas)

en: Increase the memory limit by editing the memory_limit parameter in the file %configuration-file and then restart your web server (or contact your system administrator or hosting provider for assistance).
id: Tambah batasan memori dengan mengedit parameter memory_limit pada file %configuration-file lalu restart webserver anda (atau hubungi administrator server anda atau hosting anda untuk bantuan).

en: Contact your system administrator or hosting provider for assistance with increasing your PHP memory limit.
id: Hubungi administrator server atau hosting anda untuk bantuan dalam menambah batasan memori PHP anda.

en: Hide if empty
id: Sembunyikan jika kosong

en: Does not start with
id: Jangan mulai dengan

en: Does not end with
id: Tidak diakhiri dengan

en: Length is shorter than
id: Panjangnya lebih pendek dari

en: shorter than
id: lebih pendek dari

en: Length is longer than
id: Panjangnya lebih panjang dari

en: longer than
id: lebih panjang dari

en: The field %label cannot be added because it is locked.
id: Isian %label tidak dapat ditambahkan karena terkunci.

en: There was a problem creating field instance %label: @message.
id: Ada masalah dalam membuat turunan isian %label: @message.

en: Is not empty (NOT NULL)
id: tidak kosong (Not Null)

en: View mode
id: Modus tampilan

en: and where %property is %value
id: dan ketika %property adalah %value

en: where %property is %value
id: dimana  %property adalah %value

en: and where
id: dan dimana

en: Autocomplete popup
id: Popup otokomplit

en: Searching for matches...
id: Mencari kecocokan...

[ctx: Sort order]
en: Alphabetical
id: Alfabetis dalam konteks: Urutkan tingkatan

en: Content ID from URL
id: ID konten dari URL

en: There was a problem creating field %label: !message
id: Ada masalah ketika membuat field %label: !message

en: grouped
id: terkelompok

en: Reference type
id: Tipe rujukan
