OSF for Drupal (7.x-3.0) - en to is translation catalogue (77 entries)

en: Title
is: Titill

en: delete
is: eyða

en: title
is: titill

en: Status
is: Staða

en: Delete
is: Eyða

en: Operations
is: Aðgerðir

en: Content
is: Innihald

en: Value
is: Gildi

en: Type
is: Gerð

en: Cancel
is: Hætta við

en: Description
is: Lýsing

en: Disabled
is: Óvirkt

en: Enabled
is: Virkt

en: Edit
is: Breyta

en: Search
is: Leit

en: Reset
is: Endursetja

en: This action cannot be undone.
is: Ekki er hægt að afturkalla þessa aðgerð.

en: Settings
is: Stillingar

en: Name
is: Nafn

en: edit
is: breyta

en: Import
is: Flytja inn

en: Export
is: Flytja út

en: Label
is: Merking

en: Default
is: Sjálfgefið

en: Add
is: Bæta við

en: remove
is: fjarlægja

en: View
is: Skoða

en: search
is: leita

en: Number of items
is: Fjöldi hluta

en: Search for
is: Leita eftir

en: ID
is: Kenni

en: type
is: gerð

en: Filter
is: Sía

en: Revisions
is: Útgáfur

en: Field value
is: Gildi svæðis

en: Contains
is: Inniheldur

en: Does not contain
is: Inniheldur ekki

en: Is equal to
is: Er jafnt

en: Is not equal to
is: Er ekki jafnt

en: Overridden
is: Yfirritað

en: OR
is: EÐA

en: General
is: Almennt

en: Basic
is: Einfalt

en: Color
is: Litur

en: reset
is: endurstilla

en: Uncategorized
is: Óflokkað

en: Refine
is: Betrumbæta

en: Undo
is: afturkalla

en: AND
is: OG

en: !date by !username
is: !date eftir !username

en: revert
is: bakfæra

en: Revision
is: Útgáfa

en: current revision
is: núgildandi útgáfa

en: Permissions
is: Réttindi

en: Your settings have been saved.
is: Stillingar þínar hafa verið vistaðar.

en: Apply
is: Virkja

en: empty
is: tómt

en: contains
is: inniheldur

en: Create @name
is: Stofna @name

en: Starts with
is: Byrjar á

en: Ends with
is: Endar á

en: Invalid input
is: Ógildur innsláttur

en: Upper case
is: Hástafir

en: Lower case
is: Lágstafir

en: Capitalize each word
is: Byrja hvert orð með hástaf

en: Contains any word
is: Inniheldur hvaða orð sem er

en: has word
is: inniheldur orðið

en: Contains all words
is: Inniheldur öll orð

en: has all
is: hefur öll

en: begins
is: byrjar á

en: filter
is: sía

en: Items per page
is: Hlutir per síðu

en: - All -
is: - Allt -

en: Hide if empty
is: Fela ef tómt

en: Does not start with
is: Byrjar ekki á

en: not_begins
is: endar_ekki

[ctx: Sort order]
en: Alphabetical
is: Stafrófsröð
