OSF for Drupal (7.x-3.0) - en to ja translation catalogue (140 entries)

en: Title
ja: タイトル

en: delete
ja: 削除

en: title
ja: タイトル

en: Status
ja: 状態

en: Delete
ja: 削除

en: Operations
ja: 操作

en: Content
ja: コンテンツ

en: Value
ja: 値

en: Type
ja: タイプ

en: Cancel
ja: キャンセル

en: Description
ja: 説明

en: Disabled
ja: 無効

en: Enabled
ja: 有効

en: Edit
ja: 編集

en: Search
ja: 検索

en: Reset
ja: リセット

en: This action cannot be undone.
ja: この処理は取り消しできません。

en: Settings
ja: 設定

en: Name
ja: 名前

en: edit
ja: 編集

en: Import
ja: インポート

en: Export
ja: エクスポート

en: Label
ja: ラベル

en: Default
ja: デフォルト

en: Add
ja: 追加

en: remove
ja: 除去

en: View
ja: ビュー

en: search
ja: 検索

en: Number of items
ja: 項目数

en: type
ja: タイプ

en: Filter
ja: フィルター

en: Revisions
ja: リビジョン

en: Contains
ja: 含む

en: Does not contain
ja: 含まない

en: Is equal to
ja: 等しい

en: Is not equal to
ja: 等しくない

en: Overridden
ja: オーバーライド

en: Normal
ja: ノーマル

en: General
ja: 全般

en: Basic
ja: 基本

en: Color
ja: 色

en: reset
ja: リセット

en: Case
ja: 大文字小文字

en: Expose
ja: 外部設置

en: Uncategorized
ja: カテゴリーなし

en: Regular expression
ja: 正規表現

en: Refine
ja: 絞り込む

en: Undo
ja: 元に戻す

en: Query
ja: クエリー

en: Revert
ja: 戻す

en: any
ja: いずれか

en: Reference
ja: 参照

en: Revisions for %title
ja: %title のリビジョン

en: !date by !username
ja: !date - !username

en: revert
ja: 戻す

en: Revision
ja: リビジョン

en: current revision
ja: 現在のリビジョン

en: Missing
ja: 喪失

en: Permissions
ja: 権限

en: Your settings have been saved.
ja: 設定が保存されました。

en: Installed
ja: インストール済み

en: %title has been deleted.
ja: %title は削除されました。

en: @type: deleted %title.
ja: @type: %titleが削除されました。

en: Revision of %title from %date
ja: %date 時点での %title のリビジョン

en: Apply
ja: 適用

en: Unpublish
ja: 非掲載にする

en: Are you sure you want to revert to the revision from %revision-date?
ja: 本当に、%revision-date 時点のリビジョンに戻してもよろしいですか？

en: Are you sure you want to delete the revision from %revision-date?
ja: 本当に、%revision-date 時点のリビジョンを削除してもよろしいですか？

en: Available
ja: 利用可能

en: Show only items where
ja: 表示項目の絞り込み

en: empty
ja: 空

en: contains
ja: 含む

en: regex
ja: 正規表現

en: Create @name
ja: @nameの作成

en: Debugging
ja: デバッグ処理

en: Compare revisions
ja: リビジョンを比較

en: Delete revision
ja: リビジョンを削除

en: Starts with
ja: ～で始まる

en: Is empty (NULL)
ja: 空(NULL)です

en: not empty
ja: 空ではない

en: Ends with
ja: ～で終わる

en: Capitalize first letter
ja: 頭文字を大文字に変更

en: Add more
ja: さらに追加

en: Do not display items with no value in summary
ja: 値がない項目を概要に表示しない

en: Invalid input
ja: 不正な入力

en: Glossary mode
ja: 辞典モード

en: Character limit
ja: 文字数制限

en: No transform
ja: 変換なし

en: Upper case
ja: 大文字

en: Lower case
ja: 小文字

en: Capitalize each word
ja: 単語の頭文字を大文字にする

en: Case in path
ja: パスでの大文字小文字

en: Transform spaces to dashes in URL
ja: URLに含まれている空白をダッシュに変換

en: exposed
ja: 表示

en: Contains any word
ja: いずれかの単語を含む

en: has word
ja: 単語がある

en: Contains all words
ja: すべての単語を含む

en: has all
ja: すべてを持つ

en: begins
ja: ～で始まる

en: ends
ja: ～で終わる

en: filter
ja: フィルター

en: Items per page
ja: ページ毎の件数

en: The number of items to display per page. Enter 0 for no limit.
ja: 1ページあたりに表示する件数。0を入力すると無制限。

en: - All -
ja: - 全て -

en: Allow multiple values
ja: 複数の値を許可する

en: Compare
ja: 比較

en: Resource
ja: リソース

en: Revert to earlier revision
ja: 以前のリビジョンに戻す

en: -1 (Unlimited)
ja: -1 (無制限)

en: Increase the memory limit by editing the memory_limit parameter in the file %configuration-file and then restart your web server (or contact your system administrator or hosting provider for assistance).
ja: ファイル %configuration-file 内の memory_limit パラメーターを編集して、メモリ制限を増やしてから、ウェブサーバーを再起動してください。 （または、システム管理者やホスティングプロバイダーに問い合わせてください）

en: Contact your system administrator or hosting provider for assistance with increasing your PHP memory limit.
ja: PHPメモリー制限を増やすために、システム管理者やホスティングプロバイダーに問い合わせてください。

en: Network
ja: ネットワーク

en: Hide if empty
ja: 空の場合は非表示

en: Does not start with
ja: 次で始まらない

en: Does not end with
ja: 次で終わらない

en: Length is shorter than
ja: 長さが以下より短い

en: shorter than
ja: より短い

en: Length is longer than
ja: 長さが以下より長い

en: longer than
ja: より長い

en: The field %label cannot be added because it is locked.
ja: フィールド %label はロック中のため追加できませんでした。

en: There was a problem creating field instance %label: @message.
ja: フィールドインスタンス %label を作成中にエラーが発生しました。@message

en: Is not empty (NOT NULL)
ja: 空でない（NOT NULL）

en: View mode
ja: ビュー・モード

en: and where %property is %value
ja: また、%property は %value である

en: where %property is %value
ja: %property は %value である

en: and where
ja: また

en: Autocomplete popup
ja: 入力補完ポップアップ

en: Searching for matches...
ja: 検索しています...

en: If selected, users can enter multiple values in the form of 1+2+3 (for OR) or 1,2,3 (for AND).
ja: 選択された場合、ユーザーは複数の値を入力できます。'OR' の際には1+2+3、'AND' の場合は 1,2,3 となります。

en: If selected, multiple instances of this filter can work together, as though multiple values were supplied to the same filter. This setting is not compatible with the "Reduce duplicates" setting.
ja: 選択すると、このフィルターの複数のインスタンスは、まるで複数の値を同じフィルターに与えたように、一緒に動作することができます。この設定は "重複を減らす" 設定と互換性がありません。

en: Glossary mode applies a limit to the number of characters used in the filter value, which allows the summary view to act as a glossary.
ja: グロッサリーモードはフィルターの値で使われる文字数に制限を設けます。これにより、サマリービューがグロッサリーとして動作することができます。

en: How many characters of the filter value to filter against. If set to 1, all fields starting with the first letter in the filter value would be matched.
ja: フィルターの値を何文字にするか。 1 に設定すると最初の文字がフィルターの値で始まるすべてのフィールドがマッチします。

en: When printing the title and summary, how to transform the case of the filter value.
ja: タイトルやサマリーを出力する際、フィルター値の大文字と小文字をどのように変換するか。

en: When printing url paths, how to transform the case of the filter value. Do not use this unless with Postgres as it uses case sensitive comparisons.
ja: URL パスを出力する際、フィルター値の大文字と小文字をどのように変換するか。Postgres で大文字と小文字を区別する場合を除いては、使用しないでください。

[ctx: Sort order]
en: Alphabetical
ja: コンテキスト内のアルファベット順：並び替え順

en: Content ID from URL
ja: URL から取得したコンテンツ ID

en: Allow multiple filter values to work together
ja: 複数のフィルター値が一緒に動作可能とする

en: There was a problem creating field %label: !message
ja: フィールド %label を作成中に問題が発生しました: !message

en: grouped
ja: グループ化

en: Reference type
ja: 参照タイプ
