OSF for Drupal (7.x-3.0) - en to tr translation catalogue (140 entries)

en: Title
tr: Başlık

en: delete
tr: sil

en: title
tr: başlık

en: Status
tr: Durum

en: Delete
tr: Sil

en: Operations
tr: İşlemler

en: Content
tr: İçerik

en: Value
tr: Değer

en: Type
tr: Tip

en: Cancel
tr: İptal

en: Description
tr: Açıklama

en: Disabled
tr: Etkin değil

en: Enabled
tr: Etkin

en: Edit
tr: Düzenle

en: Search
tr: Ara

en: Reset
tr: Sıfırla

en: This action cannot be undone.
tr: Bu işlem geri alınamaz.

en: Settings
tr: Ayarlar

en: Name
tr: İsim

en: edit
tr: düzenle

en: Import
tr: İçeri aktar

en: Export
tr: Dışarı aktar

en: Label
tr: Etiket

en: Default
tr: Varsayılan

en: Add
tr: Ekle

en: remove
tr: sil

en: View
tr: Görüntüle

en: search
tr: ara

en: Number of items
tr: Öğe sayısı

en: type
tr: tür

en: Filter
tr: Süzgeç

en: Revisions
tr: Sürümler

en: Field value
tr: Alan değeri

en: Contains
tr: İçerir

en: Does not contain
tr: İçermeyen

en: Is equal to
tr: eşittir

en: Is not equal to
tr: Eşit değildir

en: Overridden
tr: Değiştirilmiş

en: OR
tr: VEYA

en: General
tr: Genel

en: Basic
tr: Temel

en: Color
tr: Renk

en: reset
tr: sıfırla

en: Case
tr: Büyük/Küçük harf

en: Expose
tr: Çıkar

en: Uncategorized
tr: Sınıflandırılmamış

en: Regular expression
tr: Düzenli ifade

en: Refine
tr: Yeniden ayarla

en: Undo
tr: Geri al

en: Query
tr: Sorgu

en: AND
tr: VE

en: Revert
tr: Geri al

en: any
tr: herhangi biri

en: Reference
tr: Kaynak

en: Revisions for %title
tr: %title için sürümler

en: !date by !username
tr: !date !username

en: revert
tr: geri al

en: Revision
tr: Sürüm

en: current revision
tr: güncel sürüm

en: Missing
tr: Kayıp

en: Permissions
tr: İzinler

en: Your settings have been saved.
tr: Ayarlarınız kaydedildi.

en: Installed
tr: Kurulu

en: %title has been deleted.
tr: %title silindi.

en: @type: deleted %title.
tr: @type: %title silindi.

en: Revision of %title from %date
tr: %date tarihindeki %title sürümü

en: Apply
tr: Uygula

en: Unpublish
tr: Yayından kaldır

en: Are you sure you want to revert to the revision from %revision-date?
tr: %revision-date tarihindeki sürümüne geri dönmek istediğinize emin misiniz?

en: Are you sure you want to delete the revision from %revision-date?
tr: %revision-date tarihli sürümü silmek istediğinize emin misiniz?

en: Available
tr: Mevcut

en: Show only items where
tr: Öyle öğeleri göster ki

en: empty
tr: boş

en: contains
tr: içeriyor

en: Create @name
tr: @name oluştur

en: Debugging
tr: Hata ayıklama

en: Starts with
tr: İle başlayan

en: Is empty (NULL)
tr: Boştur (NULL)

en: not empty
tr: boş değil

en: Ends with
tr: İle biten

en: Capitalize first letter
tr: İlk harfi büyült

en: Add more
tr: Ekle

en: Do not display items with no value in summary
tr: Özette değeri olmayan öğeleri görüntüleme

en: Invalid input
tr: Geçersiz girdi

en: Glossary mode
tr: Sözlük kipi

en: Character limit
tr: Karakter sınırı

en: No transform
tr: Dönüştürme yok

en: Upper case
tr: Büyük harf

en: Lower case
tr: Küçük harf

en: Capitalize each word
tr: Bütün ilk harfler büyük

en: Case in path
tr: Yol: Büyük/Küçük harf

en: Transform spaces to dashes in URL
tr: URL'deki boşlukları tirelere dönüştür

en: exposed
tr: açıkça

en: Contains any word
tr: Sözcüklerden herhangi birini içerir

en: has word
tr: içinde şu sözcük olan:

en: Contains all words
tr: Tüm sözcükleri içerir

en: has all
tr: tümü olan:

en: begins
tr: başlangıcı

en: ends
tr: bitişi

en: filter
tr: süzgeç

en: Items per page
tr: Sayfa başına öğe sayısı

en: The number of items to display per page. Enter 0 for no limit.
tr: Sayfa başına öğe sayısı. Sınır koymamak için 0 girin.

en: - All -
tr: - Tümü -

en: Allow multiple values
tr: Birden çok değere izin ver

en: Revert to earlier revision
tr: Eski sürüme geri dön

en: -1 (Unlimited)
tr: -1 (Sınırsız)

en: Increase the memory limit by editing the memory_limit parameter in the file %configuration-file and then restart your web server (or contact your system administrator or hosting provider for assistance).
tr: Bellek limitini, %configuration-file dosyasında yeralan memory_limit parametresini değiştirerek yükseltip, ardından web sunucunuzu yeniden başlatınız (ya da destek için sistem yöneticiniz veya barındırma hizmeti sağlayınızla iletişime geçiniz).

en: Contact your system administrator or hosting provider for assistance with increasing your PHP memory limit.
tr: PHP bellek limitinizi arttımak ile ilgili destek almak için sistem yöneticiniz ya da barındırma hizmeti sağlayınızla iletişime geçiniz.

en: Role access
tr: Rol erişimi

en: Hide if empty
tr: Boşsa gizle

en: Does not start with
tr: İle başlamayan

en: not_begins
tr: bununla_başlamaz

en: Does not end with
tr: İle bitmeyen

en: not_ends
tr: bununla_bitmez

en: Length is shorter than
tr: Uzunluğu bundan kısa olan

en: shorter than
tr: daha kısa

en: Length is longer than
tr: Uzunluğu bundan uzun olan

en: longer than
tr: Büyüktür

en: The field %label cannot be added because it is locked.
tr: %label alanı eklenemiyor çünkü kilitli.

en: There was a problem creating field instance %label: @message.
tr: Bir %label alanı oluştururken sorun çıktı: @message.

en: Is not empty (NOT NULL)
tr: Boş değildir (NOT NULL)

en: Endpoint
tr: Uç nokta

en: View mode
tr: Görünüm kipi

en: and where %property is %value
tr: ve ayrıca %property = %value

en: where %property is %value
tr: %property değeri %value olan

en: and where
tr: ve ayrıca

en: Autocomplete popup
tr: Otomatik tamamlama açılır penceresi

en: Searching for matches...
tr: Eşleşmeler aranıyor...

en: If selected, users can enter multiple values in the form of 1+2+3 (for OR) or 1,2,3 (for AND).
tr: Eğer seçiliyse kullanıcılar 1+2+3 (VEYA) veya 1,2,3 (VE) şeklinde birden çok değer girebilir.

en: If selected, multiple instances of this filter can work together, as though multiple values were supplied to the same filter. This setting is not compatible with the "Reduce duplicates" setting.
tr: Seçilirse, aynı süzgece birden çok değer sağlanmış gibi, bu süzgecin birden çok eşgörünümü birlikte çalışabilir. Bu ayar, "Yinelemeleri azalt" ayarıyla uyumlu değildir.

en: Glossary mode applies a limit to the number of characters used in the filter value, which allows the summary view to act as a glossary.
tr: Sözlük kipi süzgeç değerinde kullanılan karakter sayısına bir sınır uygulayarak özet görünümünün bir sözlük gibi davranmasına izin verir.

en: How many characters of the filter value to filter against. If set to 1, all fields starting with the first letter in the filter value would be matched.
tr: Süzgeç değerinin kaç karakterinin süzgeç uygulamak için kullanılabileceğini belirtir. 1 olarak ayarlanırsa, süzgeç değerinde birinci harften başlanarak tüm alanlar eşleştirilir.

en: When printing the title and summary, how to transform the case of the filter value.
tr: Başlık ve özet yazdırılırken, süzgeç değerinin büyük/küçük harf durumunun nasıl dönüştürüleceği.

[ctx: Sort order]
en: Alphabetical
tr: Alfabetik

en: Content ID from URL
tr: URL'den oluşturulmuş içerik ID

en: Allow multiple filter values to work together
tr: Birden çok süzgeç değerinin birlikte çalışmasına izin ver

en: Renders a single entity in a specific view mode (e.g. teaser).
tr: Tek bir varlığı belirli bir gösterim kipinde oluşturur (örn. özet).

en: There was a problem creating field %label: !message
tr: %label alanını oluştururken sorun çıktı: !message

en: grouped
tr: gruplanmış

en: Reference type
tr: Referans tipi
