OSF for Drupal (7.x-3.1) - en to hu translation catalogue (177 entries)

en: Title
hu: Cím

en: delete
hu: törlés

en: Status
hu: Állapot

en: Delete
hu: Törlés

en: Operations
hu: Műveletek

en: Content
hu: Tartalom

en: Value
hu: Érték

en: Development
hu: Fejlesztés

en: Type
hu: Típus

en: Cancel
hu: Mégsem

en: Remove
hu: Eltávolítás

en: Description
hu: Leírás

en: Language
hu: Nyelv

en: Enable
hu: Engedélyezés

en: Disable
hu: Letiltás

en: Disabled
hu: Tiltott

en: Enabled
hu: Engedélyezett

en: Yes
hu: Igen

en: No
hu: Nem

en: Edit
hu: Szerkesztés

en: Search
hu: Keresés

en: Reset
hu: Alaphelyzet

en: This action cannot be undone.
hu: A művelet nem vonható vissza.

en: Settings
hu: Beállítások

en: Name
hu: Név

en: edit
hu: szerkesztés

en: Export
hu: Exportálás

en: Label
hu: Címke

en: Save
hu: Mentés

en: Help
hu: Súgó

en: Default
hu: Alapértelmezés

en: Update
hu: Frissítés

en: Add
hu: Hozzáadás

en: remove
hu: eltávolítás

en: View
hu: Megtekintés

en: search
hu: keresés

en: Number of items
hu: Elemek száma

en: Search for
hu: Keresés

en: ID
hu: Azonosító

en: type
hu: típus

en: action
hu: művelet

en: Error
hu: Hiba

en: Create
hu: Létrehozás

en: Filter
hu: Szűrő

en: Revisions
hu: Változatok

en: Field value
hu: Mező érték

en: Contains
hu: Tartalmazza

en: Does not contain
hu: Nem tartalmazza

en: Is equal to
hu: Egyenlő

en: Is not equal to
hu: Nem egyenlő

en: Overridden
hu: Felülírva

en: Normal
hu: Általános

en: Caching
hu: Gyorsítótárazás

en: OR
hu: VAGY

en: General
hu: Általános

en: Color
hu: Szín

en: reset
hu: alaphelyzet

en: Case
hu: Ügy

en: Expose
hu: Felfed

en: Uncategorized
hu: Kategória nélküli

en: Plain
hu: Egyszerű

en: Regular expression
hu: Reguláris kifejezés

en: Clear
hu: Törlés

en: Refine
hu: Finomítás

en: Undo
hu: Visszavonás

en: Query
hu: Lekérdezés

en: AND
hu: ÉS

en: Revert
hu: Visszaállítás

en: any
hu: tetszőleges

en: Reference
hu: Referencia

en: Revisions for %title
hu: %title változatai

en: !date by !username
hu: !date, !username

en: revert
hu: visszaállítás

en: Revision
hu: Változat

en: current revision
hu: aktuális változat

en: Missing
hu: Hiányzik

en: Permissions
hu: Jogosultságok

en: Your settings have been saved.
hu: A beállítások mentése megtörtént.

en: Installed
hu: Telepített

en: Availability
hu: Foglaltság

en: Theming
hu: Sminkelés

en: %title has been deleted.
hu: %title törlése megtörtént.

en: @type: deleted %title.
hu: @type: %title törölve lett.

en: Revision of %title from %date
hu: %title %date dátumú változata

en: Apply
hu: Alkalmaz

en: Unpublish
hu: Elrejtés

en: Are you sure you want to revert to the revision from %revision-date?
hu: „%revision-date” változat biztosan visszaállítható?

en: Are you sure you want to delete the revision from %revision-date?
hu: „%revision-date” változat biztosan törölhető?

en: Available
hu: Elérhető

en: Show only items where
hu: Csak azon elemek mutatása, ahol

en: empty
hu: üres

en: contains
hu: tartalmazza

en: Synchronize
hu: Összehangolás

en: Translate
hu: Fordítás

en: Create @name
hu: @name beküldése

en: Dataset
hu: Adatkészlet

en: prefix
hu: előtag

en: Debugging
hu: Hibakeresés

en: Compare revisions
hu: Változatok összehasonlítása

en: Delete revision
hu: Változat törlése

en: Translations of %title
hu: %title fordításai

en: Starts with
hu: Ezzel kezdődik

en: Bundles
hu: Mezőkötegek

en: Is empty (NULL)
hu: Üres (NULL)

en: not empty
hu: nem üres

en: Ends with
hu: Így végződik

en: Finished with an error.
hu: Hibával fejeződött be.

en: Capitalize first letter
hu: Naggyá alakítja az első betűt

en: Add more
hu: Hozzáadás

en: Do not display items with no value in summary
hu: Az összefoglalóban ne jelenjenek meg az értékkel nem rendelkező elemek

en: Invalid input
hu: Érvénytelen bemenet

en: Glossary mode
hu: Összegző mód

en: Character limit
hu: Karakterszám korlátja

en: No transform
hu: Nincs átalakítás

en: Upper case
hu: Nagybetűs

en: Lower case
hu: Kisbetűs

en: Capitalize each word
hu: Naggyá alakít minden szót

en: Case in path
hu: Betűk az útvonalban

en: Transform spaces to dashes in URL
hu: Szóközök kötőjelekké alakítása a webcímben

en: exposed
hu: felfedett

en: Contains any word
hu: Bármely szót tartalmazza

en: has word
hu: tartalmazza

en: Contains all words
hu: Tartalmaz minden szót

en: has all
hu: mindet tartalmazza

en: begins
hu: kezdődik

en: ends
hu: végződik

en: filter
hu: szűrő

en: Items per page
hu: Elemek száma oldalanként

en: The number of items to display per page. Enter 0 for no limit.
hu: Az oldalanként megjelenített elemek száma. Nullát megadva nincs korlátozás.

en: - All -
hu: – Mind –

en: Allow multiple values
hu: Több érték engedélyezése

en: Compare
hu: Összehasonlítás

en: Resource
hu: Erőforrás

en: Revert to earlier revision
hu: Visszatérés korábbi változatra

en: -1 (Unlimited)
hu: -1 (Korlátlan)

en: Increase the memory limit by editing the memory_limit parameter in the file %configuration-file and then restart your web server (or contact your system administrator or hosting provider for assistance).
hu: A PHP memória korlát a %configuration_file memory_limit nevű értékének módosításával és a webkiszolgáló újraindításával változtatható. Ebben a rendszergazda vagy hoszting szolgáltató is segítséget adhat.

en: Contact your system administrator or hosting provider for assistance with increasing your PHP memory limit.
hu: A rendszergazda vagy hoszting szolgáltató adhat segítséget a PHP memória korlát növeléséhez.

en: The uploaded file exceeds the upload_max_filesize directive in php.ini.
hu: A feltöltött fájl túllépi a php.ini-ben meghatározott feltöltési korlátot.

en: The uploaded file exceeds the MAX_FILE_SIZE directive that was specified in the HTML form.
hu: A feltöltött fájl túllépi a MAX_FILE_SIZE korlátot, amelyet a HTML űrlap kezelhet.

en: The uploaded file was only partially uploaded.
hu: A feltöltendő fájl csak részlegesen lett feltöltve.

en: No file was uploaded.
hu: Nem történt fájlfeltöltés.

en: Configured
hu: Konfigurált

en: Hide if empty
hu: Elrejtés, ha üres

en: Does not start with
hu: Nem ezzel kezdődik

en: Does not end with
hu: Nem végződhet ezzel

en: Length is shorter than
hu: A hossz rövidebb, mint

en: shorter than
hu: rövidebb, mint

en: Length is longer than
hu: A hossz nagyobb, mint

en: longer than
hu: nagyobb, mint

en: The field %label cannot be added because it is locked.
hu: %label mező nem adható hozzá, mert zárolt.

en: There was a problem creating field instance %label: @message.
hu: %label mező példányosításakor hiba történt: @message.

en: Is not empty (NOT NULL)
hu: Nem üres (NOT NULL)

en: Endpoint
hu: Végpont

en: View mode
hu: Nézetmód

en: and where %property is %value
hu: és ahol %property értéke %value

en: where %property is %value
hu: ahol %property értéke %value

en: and where
hu: és hol

en: Autocomplete popup
hu: Automatikusan kiegészítő felugró ablak

en: Searching for matches...
hu: Egyezések keresése...

en: If selected, users can enter multiple values in the form of 1+2+3 (for OR) or 1,2,3 (for AND).
hu: Ha ki van választva, akkor a felhasználók több értéket is megadhatnak 1+2+3 (VAGY) vagy 1,2,3 (ÉS) formában.

en: If selected, multiple instances of this filter can work together, as though multiple values were supplied to the same filter. This setting is not compatible with the "Reduce duplicates" setting.
hu: Ha ki van jelölve, akkor ennek a szűrőnek több példánya együtt tud működni úgy, mintha több érték lenne átadva ugyanannak a szűrőnek. Ez a beállítás nem kompatibilis az „Ismétlődések csökkentése” beállítással.

en: Glossary mode applies a limit to the number of characters used in the filter value, which allows the summary view to act as a glossary.
hu: A szószedet mód korlátozza a szűrőértékekben használt karakterek számát, ami lehetővé teszi, hogy az összefoglaló nézet szószedetként viselkedjen.

en: How many characters of the filter value to filter against. If set to 1, all fields starting with the first letter in the filter value would be matched.
hu: A szűrőértéknek a szűréskor figyelembe veendő karaktereinek száma. Ha 1-re van állítva, akkor minden, a szűrőérték első betűjével kezdődő mező egyezni fog.

en: When printing the title and summary, how to transform the case of the filter value.
hu: A cím és az összefoglaló kiírásakor hogyan kell átalakítani a szűrőérték betűit.

en: When printing url paths, how to transform the case of the filter value. Do not use this unless with Postgres as it uses case sensitive comparisons.
hu: Az URL-útvonalak kiírásakor a szűrőérték betűinek átalakítási módja. Csak Postgres esetén szabad használni, mivel az kis-, nagybetű érzékeny összehasonlítást használ.

[ctx: Sort order]
en: Alphabetical
hu: Betűrendben

en: Content ID from URL
hu: Tartalomazonosító URL-ből

en: Allow multiple filter values to work together
hu: Lehetővé teszi több szűrő együttműködését

en: Renders a single entity in a specific view mode (e.g. teaser).
hu: Egy entitás megjelenítése egy meghatározott nézetmódban (pl. előnézet).

en: There was a problem creating field %label: !message
hu: %label mező létrehozásakor hiba történt: !message.

en: grouped
hu: csoportosított

en: undo
hu: visszavonás

en: Reference type
hu: Hivatkozás típusa

en: Revert revisions of resource entities
hu: Forrás-entitások korábbi változatainak visszaállítása

en: Delete revisions of resource entities
hu: Forrás-entitások változatainak törlése

en: untranslated
hu: fordítatlan

en: Unknown upload error
hu: Ismeretlen feltöltési hiba
