OSF for Drupal (7.x-3.1) - en to it translation catalogue (155 entries)

en: Title
it: Titolo

en: delete
it: elimina

en: Status
it: Stato

en: Delete
it: Elimina

en: Operations
it: Operazioni

en: Content
it: Contenuto

en: Value
it: Valore

en: Development
it: Sviluppo

en: Type
it: Tipo

en: Cancel
it: Annulla

en: Remove
it: Elimina

en: Description
it: Descrizione

en: Language
it: Lingua

en: Enable
it: Abilita

en: Disable
it: Disattiva

en: Disabled
it: Disattivato

en: Enabled
it: Attivato

en: Yes
it: Sì

en: Edit
it: Modifica

en: Search
it: Cerca

en: Reset
it: Ripristina

en: This action cannot be undone.
it: L'operazione non è reversibile.

en: Settings
it: Impostazioni

en: Name
it: Nome

en: edit
it: modifica

en: Import
it: Importa

en: Export
it: Esporta

en: Label
it: Etichetta

en: Save
it: Salva

en: Help
it: Aiuto

en: Default
it: Predefinito

en: Update
it: Aggiorna

en: Add
it: Aggiungi

en: remove
it: rimuovi

en: View
it: Visualizza

en: search
it: ricerca

en: Number of items
it: Numero di elementi

en: type
it: tipo

en: action
it: azione

en: Error
it: Errore

en: Create
it: Crea

en: Filter
it: Filtra

en: Revisions
it: Revisioni

en: Field value
it: Valore del campo

en: Contains
it: Contiene

en: Does not contain
it: Non contiene

en: Is equal to
it: È uguale a

en: Is not equal to
it: Non è uguale a

en: Overridden
it: Variato manualmente

en: Normal
it: Normale

en: General
it: Generale

en: Color
it: Colore

en: reset
it: ripristina

en: Case
it: Maiuscole/minuscole

en: Expose
it: Esponi

en: Uncategorized
it: Non categorizzato

en: Plain
it: Semplice

en: Regular expression
it: Espressione regolare

en: Clear
it: Cancella

en: Refine
it: Definisci meglio

en: Undo
it: Annulla ultima operazione

en: Revert
it: Ripristina

en: any
it: qualsiasi

en: Reference
it: Riferimento

en: Revisions for %title
it: Revisioni per %title

en: !date by !username
it: !date, di !username

en: revert
it: ripristina

en: Revision
it: Revisione

en: current revision
it: revisione attuale

en: Missing
it: Mancante

en: Permissions
it: Permessi

en: Your settings have been saved.
it: Le tue impostazioni sono state salvate.

en: Installed
it: Installato

en: Availability
it: Disponibilità

en: %title has been deleted.
it: %title è stato eliminato.

en: @type: deleted %title.
it: @type: %title eliminato.

en: Revision of %title from %date
it: Revisione di %title del %date

en: Apply
it: Applica

en: Unpublish
it: Non pubblicare

en: Are you sure you want to revert to the revision from %revision-date?
it: Sei sicuro di voler ripristinare la revisione da %revision-date?

en: Are you sure you want to delete the revision from %revision-date?
it: Sei sicuro di voler eliminare la revisione da %revision-date?

en: Available
it: Disponibile

en: Show only items where
it: Mostra solo gli elementi dove

en: empty
it: vuoto

en: contains
it: contiene

en: Synchronize
it: Sincronizzazione

en: Translate
it: Traduci

en: Create @name
it: Crea @name

en: Translations of %title
it: Traduzioni di %title

en: Starts with
it: Inizia con

en: Bundles
it: Bundle

en: Is empty (NULL)
it: È vuoto (NULL)

en: not empty
it: non vuoto

en: Ends with
it: Termina con

en: Finished with an error.
it: Terminato con un errore.

en: Capitalize first letter
it: Prima lettera maiuscola

en: Add more
it: Aggiungi

en: Application ID
it: ID applicazione

en: Do not display items with no value in summary
it: Non visualizzare le voci che non hanno alcun valore nel sommario

en: Invalid input
it: Inserimento non valido

en: Glossary mode
it: Modalità glossario

en: Character limit
it: Limite caratteri

en: No transform
it: Nessuna trasformazione

en: Upper case
it: Maiuscole

en: Lower case
it: Minuscole

en: Capitalize each word
it: Ogni parola in maiuscolo

en: Case in path
it: Caratteri nel percorso

en: Transform spaces to dashes in URL
it: Trasforma gli spazi negli URL in trattini

en: exposed
it: esposto

en: Contains any word
it: Contiene ogni parola

en: has word
it: ha la parola

en: Contains all words
it: Contiene tutte le parole

en: has all
it: ha tutte

en: begins
it: inizia

en: ends
it: termina

en: filter
it: filtro

en: Items per page
it: Voci per pagina

en: The number of items to display per page. Enter 0 for no limit.
it: Il numero di voci da mostrare per pagina. Inserire 0 per nessun limite.

en: - All -
it: - Tutto -

en: Allow multiple values
it: Permetti valori multipli

en: Compare
it: Confronta

en: Resource
it: Risorsa

en: Revert to earlier revision
it: Riporta ad una versione precedente

en: -1 (Unlimited)
it: -1 (Illimitato)

en: Increase the memory limit by editing the memory_limit parameter in the file %configuration-file and then restart your web server (or contact your system administrator or hosting provider for assistance).
it: Aumenta il limite della memoria modificando il parametro memory_limit nel file di configurazione %configuration-file e riavviando il server web (oppure contatta l'amministratore del sistema o il gestore del hosting per ricevere assistenza).

en: Contact your system administrator or hosting provider for assistance with increasing your PHP memory limit.
it: Contatta l'amministratore del sistema o il gestore del hosting per ricevere assistenza nell'aumentare il limite di memoria PHP.

en: Hide if empty
it: Nascondi se vuoto

en: Does not start with
it: Non inizia per

en: Does not end with
it: Non finisce per

en: Length is shorter than
it: La lunghezza è minore di

en: shorter than
it: più corto di

en: Length is longer than
it: La lunghezza è maggiore di

en: longer than
it: più lungo di

en: The field %label cannot be added because it is locked.
it: Il campo %label non può essere aggiunto poiché è bloccato.

en: There was a problem creating field instance %label: @message.
it: Si è verificato un problema durante la creazione di un'istanza del campo %label: @message.

en: Is not empty (NOT NULL)
it: Non è vuoto (NOT NULL)

en: View mode
it: Modo di visualizzazione

en: and where %property is %value
it: e dove %property è %value

en: where %property is %value
it: dove %property è %value

en: and where
it: e dove

en: Autocomplete popup
it: Popup di autocompletamento

en: Searching for matches...
it: Ricerca in corso...

en: If selected, users can enter multiple values in the form of 1+2+3 (for OR) or 1,2,3 (for AND).
it: Se attivo, gli utenti possono immettere valori multipli nella forma 1+2+3 (per OR) o 1,2,3 (per AND).

en: If selected, multiple instances of this filter can work together, as though multiple values were supplied to the same filter. This setting is not compatible with the "Reduce duplicates" setting.
it: Se selezionato, più istanze di questo filtro possono lavorare insieme, come se i valori multipli fossero forniti dallo stesso filtro. Questa impostazione non è compatibile con l'impostazione "Riduci duplicati".

en: Glossary mode applies a limit to the number of characters used in the filter value, which allows the summary view to act as a glossary.
it: La modalità glossario applica un limite al numero di caratteri usati nel valore di filtro, il che permette alla vista riepilogativa di svolgere la funzione di glossario.

en: How many characters of the filter value to filter against. If set to 1, all fields starting with the first letter in the filter value would be matched.
it: Quanti caratteri del valore da usare come filtro. Se impostato a 1, tutti i campi che iniziano con la prima lettera nel valore del filtro verranno selezionati.

en: When printing the title and summary, how to transform the case of the filter value.
it: Al momento di stampare titolo e riepilogo, come utilizzare maiuscole e minuscole nel valore del filtro.

en: When printing url paths, how to transform the case of the filter value. Do not use this unless with Postgres as it uses case sensitive comparisons.
it: Al momento di stampare percorsi URL, come trasformare maiuscole e minuscole nel valore del filtro. Non usare tranne che con Postgres, visto che usa confronti sensibili alle maiuscole.

[ctx: Sort order]
en: Alphabetical
it: Alfabetico

en: Content ID from URL
it: ID del contenuto da URL

en: Allow multiple filter values to work together
it: Consenti a valori multipli nei filtri di lavorare insieme

en: Renders a single entity in a specific view mode (e.g. teaser).
it: Mostra una singola entità in un modo di visualizzazione specifico (es. anteprima).

en: There was a problem creating field %label: !message
it: Si è verificato un problema durante la creazione del campo %label: !message

en: grouped
it: raggruppati

en: Reference type
it: Tipo di riferimento
