OSF for Drupal (7.x-3.1) - en to ro translation catalogue (143 entries)

en: Title
ro: Titlu

en: delete
ro: șterge

en: Status
ro: Stare

en: Delete
ro: Șterge

en: Operations
ro: Operațiuni

en: Content
ro: Conținut

en: Value
ro: Valoare

en: Development
ro: Dezvoltare

en: Type
ro: Tip

en: Cancel
ro: Anulare

en: Remove
ro: Elimină

en: Description
ro: Descriere

en: Language
ro: Limba

en: Enable
ro: Activare

en: Disable
ro: Dezactivare

en: Disabled
ro: Dezactivat

en: Enabled
ro: Activat

en: Yes
ro: Da

en: No
ro: Nu

en: Edit
ro: Editați

en: Search
ro: Căutare

en: Reset
ro: Resetează

en: This action cannot be undone.
ro: Această acţiune nu are cale de întoarcere.

en: Settings
ro: Setări

en: Name
ro: Nume

en: edit
ro: modifică

en: Label
ro: Etichetă

en: Save
ro: Salvare

en: Help
ro: Ajutor

en: Default
ro: Implicit

en: Update
ro: Actualizare

en: Add
ro: Adaugă

en: remove
ro: elimină

en: View
ro: Afişează

en: search
ro: caută

en: type
ro: tip

en: action
ro: acţiune

en: Error
ro: Eroare

en: Create
ro: Crează

en: Filter
ro: Filtru

en: Revisions
ro: Revizii

en: Contains
ro: Conține

en: Does not contain
ro: Nu conţine

en: Is equal to
ro: Este egal cu

en: Is not equal to
ro: Nu este egal cu

en: Overridden
ro: Suprascrisă

en: Color
ro: Culoare

en: Case
ro: Caz

en: Expose
ro: Expune

en: Uncategorized
ro: Necategorisit

en: Plain
ro: Simplu

en: Regular expression
ro: Expresie regulată

en: Clear
ro: Elimină

en: Refine
ro: Rafinează

en: Query
ro: Interogare

en: Revert
ro: Revenire

en: any
ro: orice

en: Reference
ro: Referință

en: Revisions for %title
ro: Revizii pentru %title

en: !date by !username
ro: !date de !username

en: revert
ro: revenire

en: Revision
ro: Revizie

en: current revision
ro: versiunea curentă

en: Missing
ro: Lipsește

en: Permissions
ro: Permisiuni

en: Your settings have been saved.
ro: Setările au fost salvate.

en: Installed
ro: Instalat

en: %title has been deleted.
ro: %title a fost şte(a)rs(ă).

en: @type: deleted %title.
ro: @type: %title şters.

en: Revision of %title from %date
ro: Revizia %title de la data %date

en: URI
ro: URL

en: Apply
ro: Aplică

en: Unpublish
ro: Anulați publicarea

en: Are you sure you want to revert to the revision from %revision-date?
ro: Sigur doriţi revenirea la revizia din %revision-date?

en: Are you sure you want to delete the revision from %revision-date?
ro: Sigur doriţi să ştergeţi revizia din %revision-date?

en: Available
ro: Disponibil

en: Show only items where
ro: Afişează numai articolele unde

en: empty
ro: gol

en: contains
ro: conţine

en: Synchronize
ro: Sincronizează

en: Translate
ro: Traducere

en: Create @name
ro: Creează @name

en: Debugging
ro: Depanare

en: Translations of %title
ro: Traducere a %title

en: Starts with
ro: Începe cu

en: Bundles
ro: Tipuri

en: Is empty (NULL)
ro: Este gol (NULL)

en: not empty
ro: nu este gol

en: Ends with
ro: Se termină cu

en: Capitalize first letter
ro: Scrie cu majusculă prima literă

en: Add more
ro: Adaugă mai mult

en: Do not display items with no value in summary
ro: Nu afişa elementele cu nici o valoare în sumar

en: Invalid input
ro: Intrare nevalidă

en: Glossary mode
ro: Mod glosar

en: Character limit
ro: Limită de caractere

en: No transform
ro: Fără transformare

en: Upper case
ro: Majuscule

en: Lower case
ro: Minuscule

en: Capitalize each word
ro: Scrie cu majusculă fiecare cuvânt

en: Case in path
ro: Scrie cu majuscule în cale

en: Transform spaces to dashes in URL
ro: Transformă spațiile în cratime în URL

en: exposed
ro: expus

en: Contains any word
ro: Conţine orice cuvânt

en: has word
ro: are cuvântul

en: Contains all words
ro: Conţine toate cuvintele

en: has all
ro: are toate

en: begins
ro: începe

en: ends
ro: sfârşeşte

en: !has
ro: !are

en: filter
ro: filtru

en: Items per page
ro: Elemente pe pagină

en: The number of items to display per page. Enter 0 for no limit.
ro: Numărul de elemente de afişat pe o pagină. Introduceţi 0 pentru nici o limită.

en: - All -
ro: - Toate -

en: Allow multiple values
ro: Permite valori multiple

en: Resource
ro: Resursă

en: Revert to earlier revision
ro: Revenire la o versiune anterioară

en: -1 (Unlimited)
ro: -1 (Nelimitat)

en: Increase the memory limit by editing the memory_limit parameter in the file %configuration-file and then restart your web server (or contact your system administrator or hosting provider for assistance).
ro: Creşteți limita de memorie prin editarea parametrul memory_limit din fişierul %configuration-file și apoi reporniţi serverul de web (sau contactați administratorul de sistem sau furnizorul de hosting pentru asistență).

en: Contact your system administrator or hosting provider for assistance with increasing your PHP memory limit.
ro: Contactaţi administratorul de sistem sau furnizorul de hosting pentru asistenţă pentru creşterea limitei de memorie PHP.

en: Network
ro: Rețea

en: Hide if empty
ro: Ascundeți dacă este gol

en: Does not start with
ro: Nu începe cu

en: Does not end with
ro: Nu se termină cu

en: Length is shorter than
ro: Lungimea este mai scurtă decât

en: shorter than
ro: mai scurt decât

en: Length is longer than
ro: Lungimea este mai lungă decât

en: longer than
ro: mai lung decât

en: Is not empty (NOT NULL)
ro: Nu este gol (NOT NULL)

en: View mode
ro: Mod de vizualizare

en: and where
ro: și unde

en: Autocomplete popup
ro: Popup autocompletare

en: Searching for matches...
ro: Se caută potriviri...

en: If selected, users can enter multiple values in the form of 1+2+3 (for OR) or 1,2,3 (for AND).
ro: Dacă este selectat, utilizatorii pot introduce valori multiple sub forma 1+2+3 (pentru SAU) sau 1,2,3 (pentru ȘI).

en: If selected, multiple instances of this filter can work together, as though multiple values were supplied to the same filter. This setting is not compatible with the "Reduce duplicates" setting.
ro: Dacă este selectată, mai multe instanțe a acestui câmp pot lucra împreună, ca și cum mai multe valori au fost furnizate aceluiași filtru. Această setare nu este compatibilă cu setarea "Reducerea duplicatelor".

en: Glossary mode applies a limit to the number of characters used in the filter value, which allows the summary view to act as a glossary.
ro: Modul glosar aplică o limită numărului de caractere folosite în valoarea de filtrare, ceea ce permite vizualizării rezumate să se comporte ca un glosar.

en: How many characters of the filter value to filter against. If set to 1, all fields starting with the first letter in the filter value would be matched.
ro: Împotriva a cât de multe caractere a valorii de filtrare să filtrezi. Dacă este setat la 1, toate câmpurile care încep cu prima valoare din valoarea de filtrare  vor fi potrivite.

en: When printing the title and summary, how to transform the case of the filter value.
ro: Când printați titlul și rezumatul, cum să transformați cazul valorii filtrate.

en: When printing url paths, how to transform the case of the filter value. Do not use this unless with Postgres as it uses case sensitive comparisons.
ro: La listarea căilor de url, cum să fie transformate în litere mici/mari valorile filtrelor. Să nu folosiți numai cu Postgres, care folosește comparația sensibilă la majuscule.

[ctx: Sort order]
en: Alphabetical
ro: Alfabetic

en: Content ID from URL
ro: ID-ul conținutului din URL

en: Allow multiple filter values to work together
ro: Permite ca multiple valori pentru filtru să funcționeze împreună

en: grouped
ro: grupate

en: Reference type
ro: Tipul referinței
