OSF for Drupal (7.x-3.2) - en to ar translation catalogue (106 entries)

en: Title
ar: العنوان

en: delete
ar: حذف

en: title
ar: عنوان

en: Status
ar: الحالة

en: Delete
ar: حذف

en: Operations
ar: عمليات

en: Content
ar: المحتوى

en: Value
ar: القيمة

en: Type
ar: النوع

en: Cancel
ar: إلغاء

en: Description
ar: الوصف

en: Disabled
ar: معطل

en: Enabled
ar: مفعل

en: Edit
ar: تحرير

en: Search
ar: بحث

en: Reset
ar: إعادة الضبط

en: This action cannot be undone.
ar: لا يمكن التراجع عن هذة العملية.

en: Settings
ar: الإعدادات

en: Name
ar: الاسم

en: edit
ar: تحرير

en: Import
ar: استيراد

en: Export
ar: تصدير

en: Label
ar: التسمية

en: Default
ar: الافتراضي

en: Add
ar: إضافة

en: remove
ar: إزالة

en: View
ar: عرض

en: search
ar: ابحث

en: ID
ar: المعرف ID

en: type
ar: النوع

en: Filter
ar: انتقاء

en: Revisions
ar: المراجعات

en: Contains
ar: يحتوي

en: Does not contain
ar: لا يحتوي

en: Is equal to
ar: يساوي

en: Is not equal to
ar: غير مساو لـ

en: Overridden
ar: متجاوز

en: Normal
ar: طبيعي

en: OR
ar: أو

en: General
ar: عام

en: Basic
ar: الأساسي

en: Color
ar: اللون

en: reset
ar: أعد الضبط

en: Case
ar: شكل الحروف

en: Expose
ar: تعرض

en: Uncategorized
ar: غير مصنف

en: Refine
ar: تحسين

en: Undo
ar: تراجع

en: Query
ar: استفسار

en: AND
ar: و

en: Revert
ar: استرجع

en: any
ar: أياً

en: Reference
ar: مرجع

en: Revisions for %title
ar: مراجعات %title

en: !date by !username
ar: !date بواسطة !username

en: revert
ar: استرجاع

en: Revision
ar: مراجعة

en: current revision
ar: المراجعة الحالية

en: Missing
ar: مفقود

en: Permissions
ar: الصلاحيات

en: Your settings have been saved.
ar: تم حفظ إعداداتك.

en: Installed
ar: مثبت

en: %title has been deleted.
ar: تم حذف %title.

en: @type: deleted %title.
ar: @type: %title حُذف.

en: Revision of %title from %date
ar: نسخة %date من %title

en: Apply
ar: تطبيق

en: Unpublish
ar: لا تنشر

en: Are you sure you want to revert to the revision from %revision-date?
ar: هل أنت متأكد أنك راغب في حذف مراجعة %revision-date؟

en: Are you sure you want to delete the revision from %revision-date?
ar: هل أنت متأكد أنك راغب في حذف مراجعة %revision-date؟

en: Available
ar: متوفّر

en: Show only items where
ar: مواصفات انتقاء المحتوى المعروض

en: empty
ar: فارغ

en: contains
ar: يحتوي على

en: Create @name
ar: أنشئ @name

en: Debugging
ar: تصحيح الأخطاء

en: Capitalize first letter
ar: تكبير أول حرف

en: Do not display items with no value in summary
ar: عدم عرض العناصر التي لا قيمة لها في الملخص

en: Invalid input
ar: معلومة مدخلة غير صالحة

en: Character limit
ar: أقصى حد للحروف

en: No transform
ar: بدون تغيير

en: Upper case
ar: حروف كبيرة

en: Lower case
ar: حروف صغيرة

en: Capitalize each word
ar: تكبير كل كلمة

en: Case in path
ar: شكل الحروف في المسار

en: Transform spaces to dashes in URL
ar: تغيير المسافات إلى عوارض في المسارات URL

en: filter
ar: مرشح

en: The number of items to display per page. Enter 0 for no limit.
ar: عدد العناصر التي تظهر في الصفحة الواحدة. أدخل 0 اذا اردتها غير
     محدودة

en: - All -
ar: - الكل -

en: Allow multiple values
ar: السماح بتعدد القيم

en: Resource
ar: مصدر

en: Revert to earlier revision
ar: استعد مراجعة سابقة

en: -1 (Unlimited)
ar: -1 (غير محدود)

en: Increase the memory limit by editing the memory_limit parameter in the file %configuration-file and then restart your web server (or contact your system administrator or hosting provider for assistance).
ar: ارفع حد الذاكرة بتغيير قيمة المعامل memory_limit في الملف %configuration-file ثم أعد تشغيل خادمك للويب (أو اتصل بمدير نظامك أو مقدم خدمة الاستضافة للحصول على مساعدة).

en: Contact your system administrator or hosting provider for assistance with increasing your PHP memory limit.
ar: إتصل بإدارة النظام أو مقدم الإستضافة للمساعدة في تزويد حد ذاكرة الـ PHP.

en: The field %label cannot be added because it is locked.
ar: لا يمكن إضافة الحقل %label لأنه مقفل.

en: There was a problem creating field instance %label: @message.
ar: حدثت مشكلة أثناء إنشاء مثيل للحقل %label: @message.

en: View mode
ar: نمط المشاهدة

en: and where %property is %value
ar: وحيث %property هي %value

en: where %property is %value
ar: عندما يكون %property هو %value

en: and where
ar: وحيث

en: Autocomplete popup
ar: نافذة الإكمال التلقائي

en: Searching for matches...
ar: جاري البحث عن الكلمات المطابقة...

[ctx: Sort order]
en: Alphabetical
ar: أبجدي

en: Allow multiple filter values to work together
ar: السماح لقيم مرشِحات متعددة بالعمل جميعا

en: There was a problem creating field %label: !message
ar: ُوجدت هنالك مشكلة في إنشاء الحقل %label: !message

en: Reference type
ar: نوع المرجع
