OSF for Drupal (7.x-3.2) - en to cs translation catalogue (117 entries)

en: Title
cs: Nadpis

en: delete
cs: smazat

en: title
cs: nadpis

en: Status
cs: Stav

en: Delete
cs: Smazat

en: Operations
cs: Operace

en: Content
cs: Obsah

en: Value
cs: Hodnota

en: Type
cs: Typ

en: Cancel
cs: Zrušit

en: Description
cs: Popis

en: Disabled
cs: Vypnuto

en: Enabled
cs: Zapnuto

en: Edit
cs: Upravit

en: Search
cs: Hledat

en: This action cannot be undone.
cs: Tuto akci nelze vrátit.

en: Settings
cs: Nastavení

en: Name
cs: Jméno

en: edit
cs: upravit

en: Label
cs: Popisek

en: Default
cs: Výchozí

en: Add
cs: Přidat

en: remove
cs: odstranit

en: View
cs: Zobrazit

en: search
cs: vyhledávání

en: Number of items
cs: Počet položek

en: type
cs: typ

en: Filter
cs: Filtr

en: Revisions
cs: Revize

en: Field value
cs: Hodnota pole

en: Contains
cs: Obsahuje

en: Does not contain
cs: Neobsahuje

en: Is equal to
cs: Je rovno

en: Is not equal to
cs: Není rovno

en: Overridden
cs: Překryto

en: Normal
cs: Normální

en: General
cs: Obecné

en: Basic
cs: Základní

en: Color
cs: Barvy

en: Uncategorized
cs: Nezařazeno

en: Regular expression
cs: Regulární výraz

en: Refine
cs: Omezit

en: Undo
cs: Zpět

en: Query
cs: Dotaz

en: Revert
cs: Vrátit

en: any
cs: nějaký

en: Revisions for %title
cs: Revize pro %title

en: !date by !username
cs: !date od !username

en: revert
cs: vrátit

en: Revision
cs: Revize

en: current revision
cs: aktuální verze

en: Missing
cs: Chybějící

en: Permissions
cs: Oprávnění

en: Your settings have been saved.
cs: Nastavení bylo uloženo.

en: Installed
cs: Nainstalováno

en: %title has been deleted.
cs: Uzel %title byl smazán.

en: @type: deleted %title.
cs: @type: smazáno %title.

en: Revision of %title from %date
cs: Revize %title z %date

en: Apply
cs: Použít

en: Unpublish
cs: Skrýt

en: Are you sure you want to revert to the revision from %revision-date?
cs: Opravdu se vrátit k revizi z data %revision-date?

en: Are you sure you want to delete the revision from %revision-date?
cs: Opravdu smazat revizi z data %revision-date?

en: Available
cs: K dispozici

en: Show only items where
cs: Zobrazit jen položky, kde

en: empty
cs: prázdné

en: contains
cs: obsahuje

en: Create @name
cs: Vytvořit @name

en: Debugging
cs: Ladění

en: Starts with
cs: Začíná na

en: Is empty (NULL)
cs: Je prázdný (NULL)

en: not empty
cs: není prázdný

en: Ends with
cs: Končí na

en: Capitalize first letter
cs: První písmeno kapitálkami

en: Do not display items with no value in summary
cs: Nezobrazovat v souhrnu položky, které nemají žádnou hodnotu

en: Invalid input
cs: Neplatný vstup

en: Glossary mode
cs: Mód rejstříku

en: Character limit
cs: Omezení počtu znaků

en: No transform
cs: Bez převodu

en: Upper case
cs: Velká písmena

en: Lower case
cs: Malá písmena

en: Capitalize each word
cs: Každé slovo začínat velkým písmenem

en: Transform spaces to dashes in URL
cs: Převést mezery na pomlčky v URL

en: exposed
cs: vystavený

en: Contains any word
cs: Obsahuje jakékoliv slovo

en: Contains all words
cs: Obsahuje všechna slova

en: has all
cs: obsahuje vše

en: begins
cs: začíná

en: ends
cs: končí

en: filter
cs: filtr

en: Items per page
cs: Položek na stránku

en: The number of items to display per page. Enter 0 for no limit.
cs: Počet položek zobrazených na stránce. Zadejte 0 pro žádný limit.

en: - All -
cs: - Vše -

en: Allow multiple values
cs: Povolit více hodnot

en: Compare
cs: Porovnat

en: Revert to earlier revision
cs: Vrátit se k předchozí revizi

en: -1 (Unlimited)
cs: -1 (Neomezené)

en: Increase the memory limit by editing the memory_limit parameter in the file %configuration-file and then restart your web server (or contact your system administrator or hosting provider for assistance).
cs: Zvyšte memory limit změnou parametru memory_limit v souboru %configuration-file a poté restartujte Váš webový server (nebo kontaktujte  administrátora systému či poskytovatele webhostingu).

en: Contact your system administrator or hosting provider for assistance with increasing your PHP memory limit.
cs: Pro zvýšení PHP memory limitu kontaktujte administrátora systému či poskytovatele webhostingu.

en: Hide if empty
cs: Skrýt, pokud je prázdné

en: Length is shorter than
cs: Délka je kratší než

en: shorter than
cs: kratší než

en: Length is longer than
cs: Délka je delší než

en: longer than
cs: delší než

en: The field %label cannot be added because it is locked.
cs: Pole %label nemůže být přidáno, protože je zamčené.

en: There was a problem creating field instance %label: @message.
cs: Při vytváření pole %label se vyskytl problém: @message.

en: Is not empty (NOT NULL)
cs: Není prázdný (NOT NULL)

en: View mode
cs: Režim zobrazení

en: and where %property is %value
cs: a kde %property je %value

en: where %property is %value
cs: kde  %property je %value

en: and where
cs: a kde

en: Autocomplete popup
cs: Vyskakovací okno automatického dokončování

en: Searching for matches...
cs: Hledám shody...

en: If selected, users can enter multiple values in the form of 1+2+3 (for OR) or 1,2,3 (for AND).
cs: Pokud je zvoleno, uživatelé mohou zadat více hodnot ve tvaru 1+2+3 (pro OR) nebo 1,2,3 (pro AND).

[ctx: Sort order]
en: Alphabetical
cs: Abecední

en: There was a problem creating field %label: !message
cs: Při vytváření pole @label nastal problém: !message

en: grouped
cs: seskupeno

en: Reference type
cs: Typ reference
