OSF for Drupal (7.x-3.2) - en to da translation catalogue (133 entries)

en: Title
da: Titel

en: delete
da: slet

en: title
da: titel

en: Delete
da: Slet

en: Operations
da: Handlinger

en: Content
da: Indhold

en: Value
da: Værdi

en: Cancel
da: Annullér

en: Description
da: Beskrivelse

en: Disabled
da: Deaktiveret

en: Enabled
da: Aktiveret

en: Edit
da: Redigér

en: Search
da: Søg

en: Reset
da: Gendan

en: This action cannot be undone.
da: Denne handling kan ikke fortrydes.

en: Settings
da: Indstillinger

en: Name
da: Navn

en: edit
da: redigér

en: Import
da: Importér

en: Export
da: Eksportér

en: Label
da: Etiket

en: Default
da: Standard

en: Add
da: Tilføj

en: remove
da: fjern

en: View
da: Vis

en: search
da: søg

en: Number of items
da: Antal elementer

en: Search for
da: Søg efter

en: Revisions
da: Versioner

en: Contains
da: Indeholder

en: Does not contain
da: Indholder ikke

en: Is equal to
da: Er lig med

en: Is not equal to
da: Er ikke lig med

en: Overridden
da: Tilsidesat

en: OR
da: ELLER

en: General
da: Generelt

en: Basic
da: Grundlæggende

en: Color
da: Farve

en: reset
da: gendan

en: Case
da: Store/små bogstaver

en: Expose
da: Blotlæg

en: Uncategorized
da: Ikke kategoriseret

en: Regular expression
da: Regulært udtryk

en: Refine
da: Forfin

en: Undo
da: Fortryd

en: Query
da: Forespørgsel

en: AND
da: OG

en: Revert
da: Gendan

en: any
da: alle

en: Revisions for %title
da: Versioner af %title

en: !date by !username
da: !date af !username

en: revert
da: gendan

en: Revision
da: Version

en: current revision
da: aktuel version

en: Missing
da: Mangler

en: Permissions
da: Tilladelser

en: Your settings have been saved.
da: Indstillingerne er blevet gemt.

en: Installed
da: Installeret

en: Availability
da: Tilgængelighed

en: %title has been deleted.
da: %title slettet.

en: @type: deleted %title.
da: @type: %title slettet.

en: Revision of %title from %date
da: Version af %title fra %date

en: Apply
da: Udfør

en: Unpublish
da: Træk tilbage

en: Are you sure you want to revert to the revision from %revision-date?
da: Ønsker du at vende tilbage til versionen fra %revision-date?

en: Are you sure you want to delete the revision from %revision-date?
da: Ønsker du at slette versionen fra %revision-date?

en: Available
da: Tilgængelig

en: Show only items where
da: Vis kun elementer med

en: empty
da: tom

en: contains
da: indeholder

en: Create @name
da: Opret @name

en: Dataset
da: Datasæt

en: Default operator
da: Standard operand

en: Compare revisions
da: Sammenlign versioner

en: Starts with
da: Starter med

en: Is empty (NULL)
da: Er tom (NULL)

en: not empty
da: ikke tom

en: Ends with
da: Ender med

en: Capitalize first letter
da: Stort begyndelsesbogstav

en: Add more
da: Tilføj mere

en: Do not display items with no value in summary
da: Vis ikke elementer som ikke har et resumé

en: Invalid input
da: Ugyldigt input

en: Glossary mode
da: Ordlistetilstand

en: Character limit
da: Tegn-grænse

en: No transform
da: Ingen transformering

en: Upper case
da: Store bogstaver

en: Lower case
da: Små bogstaver

en: Capitalize each word
da: Stort begyndelsesbogstav i hvert ord

en: Case in path
da: Som i sti

en: Transform spaces to dashes in URL
da: Omdan mellemrum til bindestreger i URL

en: exposed
da: blotlagt

en: Contains any word
da: Indeholder ethvert ord

en: has word
da: har ord

en: Contains all words
da: Indeholder alle ord

en: has all
da: har alle

en: begins
da: begynder

en: ends
da: ender

en: Items per page
da: Antal elementer

en: The number of items to display per page. Enter 0 for no limit.
da: Antal elementer der vises pr. side. Indtast 0 for ingen grænse.

en: - All -
da: - Alle -

en: Allow multiple values
da: TIllad flere værdier

en: Compare
da: Sammenlign

en: Revert to earlier revision
da: Gendan tidligere version

en: -1 (Unlimited)
da: -1 (Ubegrænset)

en: Increase the memory limit by editing the memory_limit parameter in the file %configuration-file and then restart your web server (or contact your system administrator or hosting provider for assistance).
da: Øg hukommelsesgrænsen ved at redigere memory_limit i %configuration-file og derefter genstarte webserveren (eller kontakt din systemadministrator eller udbyder for at få hjælp).

en: Contact your system administrator or hosting provider for assistance with increasing your PHP memory limit.
da: Kontakt din systemadministrator eller udbyder for at få hjælp til at øge PHPs hukommelsesgrænse.

en: Configured
da: Konfigureret

en: Hide if empty
da: Skjul hvis tom

en: Does not start with
da: Starter ikke med

en: Does not end with
da: Slutter ikke med

en: Length is shorter than
da: Længden er kortere end

en: shorter than
da: kortere end

en: Length is longer than
da: Længden er længere end

en: longer than
da: længere end

en: The field %label cannot be added because it is locked.
da: Feltet %label kan ikke tilføjes fordi det er låst.

en: There was a problem creating field instance %label: @message.
da: Der opstod et problem under oprettelse af feltinstansen %label: @message.

en: Is not empty (NOT NULL)
da: Er ikke tom (NOT NULL)

en: and where %property is %value
da: og hvor %property er %value

en: where %property is %value
da: hvor %property er %value

en: and where
da: og hvor

en: Searching for matches...
da: Søger efter resultater...

en: If selected, users can enter multiple values in the form of 1+2+3 (for OR) or 1,2,3 (for AND).
da: Brugerne kan indtaste flere værdier på formen 1+2+3 (for ELLER) eller 1,2,3 (for OG).

en: If selected, multiple instances of this filter can work together, as though multiple values were supplied to the same filter. This setting is not compatible with the "Reduce duplicates" setting.
da: Flere instanser af dette filter kan arbejde sammen, som hvis der blev givet flere værdier til det samme filter. Denne indstilling er ikke kompatibel med indstillingen "Reducér dubletter".

en: Glossary mode applies a limit to the number of characters used in the filter value, which allows the summary view to act as a glossary.
da: Ordlistetilstand sætter en grænse for antallet af tegn i filterværdien, hvilket får resuméet til at virke som en en ordliste (også kaldet et glossary).

en: How many characters of the filter value to filter against. If set to 1, all fields starting with the first letter in the filter value would be matched.
da: Hvor mange tegn filterværdien der skal filtreres efter. Hvis du vælger 1 vil filtret matche alle felter som starter med det første bogstav i filterværdien.

en: When printing the title and summary, how to transform the case of the filter value.
da: Hvordan store og små bogstaver skal håndteres ved udskrivning af titel og resumé.

en: When printing url paths, how to transform the case of the filter value. Do not use this unless with Postgres as it uses case sensitive comparisons.
da: Hvordan der skiftes mellem store og små bogstaver i filterværdien ved udskrivning af URLer. Bør ikke bruges med Postgres da den skelner mellem store og små bogstaver.

[ctx: Sort order]
en: Alphabetical
da: Alfabetisk

en: Content ID from URL
da: Indholds-ID fra URL

en: Allow multiple filter values to work together
da: Tillad flere filterværdier at samarbejde

en: There was a problem creating field %label: !message
da: Der opstod et problem under oprettelse af feltet %label: !message

en: grouped
da: grupperet

en: Reference type
da: Referencetype
