OSF for Drupal (7.x-3.2) - en to sv translation catalogue (140 entries)

en: Title
sv: Titel

en: delete
sv: radera

en: title
sv: titel

en: Delete
sv: Radera

en: Operations
sv: Funktioner

en: Content
sv: Innehåll

en: Value
sv: Värde

en: Type
sv: Typ

en: Cancel
sv: Avbryt

en: Description
sv: Beskrivning

en: Disabled
sv: Ej aktiverad

en: Enabled
sv: Aktiverad

en: Edit
sv: Redigera

en: Search
sv: Sök

en: Reset
sv: Återställ

en: This action cannot be undone.
sv: Denna åtgärd kan inte ångras.

en: Settings
sv: Inställningar

en: Name
sv: Namn

en: edit
sv: redigera

en: Import
sv: Importera

en: Export
sv: Exportera

en: Label
sv: Etikett

en: Default
sv: Förvald

en: Add
sv: Lägg till

en: remove
sv: ta bort

en: View
sv: Visa

en: search
sv: sök

en: Search for
sv: Sök efter

en: type
sv: typ

en: Filter
sv: Filtrera

en: Revisions
sv: Versioner

en: Contains
sv: Innehåller

en: Does not contain
sv: Innehåller inte

en: Is equal to
sv: Är lika med

en: Is not equal to
sv: Är inte lika med

en: Overridden
sv: Åsidosatt

en: OR
sv: ELLER

en: General
sv: Allmän

en: Basic
sv: Grundläggande

en: Color
sv: Färg

en: reset
sv: återställ

en: Case
sv: Skiftläge

en: Expose
sv: Exponera

en: Uncategorized
sv: Ej kategoriserad

en: Regular expression
sv: Reguljärt uttryck

en: Refine
sv: Filtrera

en: Undo
sv: Ångra

en: Query
sv: Databasfråga

en: AND
sv: OCH

en: Revert
sv: Återställ

en: any
sv: någon

en: Reference
sv: Referens

en: Revisions for %title
sv: Versioner för %title

en: !date by !username
sv: !date av !username

en: revert
sv: återställ

en: Revision
sv: Version

en: current revision
sv: nuvarande version

en: Missing
sv: Saknas

en: Permissions
sv: Behörigheter

en: Your settings have been saved.
sv: Dina inställningar har sparats.

en: Installed
sv: Installerad

en: %title has been deleted.
sv: %title har tagits bort.

en: @type: deleted %title.
sv: @type: raderade %title.

en: Revision of %title from %date
sv: Version av %title från %date

en: Apply
sv: Applicera

en: Unpublish
sv: Avpublicera

en: Are you sure you want to revert to the revision from %revision-date?
sv: Är du säker på att du vill återställa till versionen från %revision-date?

en: Are you sure you want to delete the revision from %revision-date?
sv: Är du säker på att du vill radera versionen från %revision-date?

en: Available
sv: Tillgänglig

en: Show only items where
sv: Visa bara inlägg där

en: empty
sv: tom

en: contains
sv: innehåller

en: regex
sv: reguljärt uttryck

en: Create @name
sv: Skapa @name

en: Dataset
sv: Datauppsättning

en: Debugging
sv: Felsökning

en: Starts with
sv: Börjar med

en: Is empty (NULL)
sv: Är tom (INNEHÅLLSLÖS)

en: not empty
sv: inte tom

en: Ends with
sv: Slutar med

en: Capitalize first letter
sv: Omvandla första bokstaven till stor

en: Add more
sv: Lägg till fler

en: Do not display items with no value in summary
sv: Visa inte alternativ utan innehåll i sammanfattningen

en: Invalid input
sv: Ogiltig inmatning

en: Glossary mode
sv: Läge för ordlista

en: Character limit
sv: Teckenbegränsning

en: No transform
sv: Ingen förändring

en: Upper case
sv: Stora bokstäver

en: Lower case
sv: Små bokstäver

en: Capitalize each word
sv: Omvandla varje ord till stora bokstäver

en: Case in path
sv: Skiftläge i sökväg

en: Transform spaces to dashes in URL
sv: Ändra mellanslag till bindestreck i URL:er

en: exposed
sv: exponerad

en: Contains any word
sv: Innehåller vilket ord som helst

en: has word
sv: har ord

en: Contains all words
sv: Innehåller alla ord

en: has all
sv: har alla

en: begins
sv: börjar

en: ends
sv: slutar

en: Items per page
sv: Inlägg per sida

en: The number of items to display per page. Enter 0 for no limit.
sv: Antalet inlägg att visa per sida. Ange 0 för ingen begränsning.

en: - All -
sv: - Alla -

en: Allow multiple values
sv: Tillåt flera värden

en: Compare
sv: Jämför

en: Resource
sv: Resurs

en: Revert to earlier revision
sv: Återgå till tidigare version

en: -1 (Unlimited)
sv: -1 (Obegränsad)

en: Increase the memory limit by editing the memory_limit parameter in the file %configuration-file and then restart your web server (or contact your system administrator or hosting provider for assistance).
sv: Höj minnesgränsen genom att redigera parametern memory_limit i filen %configuration-file och starta sedan om webbservern (eller be din systemadministratör eller webbleverantör om hjälp).

en: Contact your system administrator or hosting provider for assistance with increasing your PHP memory limit.
sv: Be din systemadministratör eller webbleverantör om hjälp med att höja minnesgränsen för PHP.

en: Hide if empty
sv: Dölj om tomt

en: Does not start with
sv: Som inte börjar med

en: not_begins
sv: Börjar inte med

en: Does not end with
sv: Slutar inte med

en: not_ends
sv: Slutar inte med

en: Length is shorter than
sv: Längden är kortare än

en: shorter than
sv: kortare än

en: Length is longer than
sv: Längden är längre än

en: longer than
sv: längre än

en: The field %label cannot be added because it is locked.
sv: Fältet %label kan inte läggas till eftersom det är låst.

en: There was a problem creating field instance %label: @message.
sv: Det uppstod ett problem vid skapandet av förekomst för fält %label: message.

en:  of
sv:  av

en: Is not empty (NOT NULL)
sv: Är inte tom (INTE INNEHÅLLSLÖST)

en: View mode
sv: Visningsläge

en: and where %property is %value
sv: och där %property är %value

en: where %property is %value
sv: där %property är %value

en: and where
sv: och där

en: Autocomplete popup
sv: Popup med automatisk komplettering

en: Searching for matches...
sv: Söker efter träffar...

en: If selected, users can enter multiple values in the form of 1+2+3 (for OR) or 1,2,3 (for AND).
sv: Om vald, kan användare ange flera värden på formen 1+2+3 (för OR) eller 1,2,3 (för AND).

en: If selected, multiple instances of this filter can work together, as though multiple values were supplied to the same filter. This setting is not compatible with the "Reduce duplicates" setting.
sv: Om vald, kan flera instanser av det här filtret fungera tillsammans, som om flera värden har levererats till samma filter. Denna inställning är inte förenlig med inställningen "Minska dubbletter".

en: Glossary mode applies a limit to the number of characters used in the filter value, which allows the summary view to act as a glossary.
sv: Ordlisteläge tillfogar en begränsning för hur många tecken som används i filtervärdet, vilket gör att vyn för sammanfattningen fungerar som en ordlista.

en: How many characters of the filter value to filter against. If set to 1, all fields starting with the first letter in the filter value would be matched.
sv: Hur många tecken på filtervärdet att filtrera mot. Om satt till 1, kommer alla fält som börjar med första bokstaven i filtervärdet att matchas.

en: When printing the title and summary, how to transform the case of the filter value.
sv: Hur omvandling av det gällande filtervärdet skall ske, vid utskrift av titeln och sammanfattningen.

en: When printing url paths, how to transform the case of the filter value. Do not use this unless with Postgres as it uses case sensitive comparisons.
sv: Hur omvandling av det gällande filtervärdet vid utskrift av URL-sökvägar skall ske. Använd inte detta förutom med Postgres eftersom det använder skiftlägeskänsliga jämförelser.

[ctx: Sort order]
en: Alphabetical
sv: Alfabetisk

en: Content ID from URL
sv: ID för innehåll från URL

en: Allow multiple filter values to work together
sv: Tillåt flera filtervärden att fungera tillsammans

en: There was a problem creating field %label: !message
sv: Det uppstod ett problem vid skapandet av fält %label: !message.

en: grouped
sv: grupperad

en: Reference type
sv: Typ av referens
