OSF for Drupal (7.x-3.3) - en to fr translation catalogue (182 entries)

en: Title
fr: Titre

en: delete
fr: supprimer

en: Status
fr: État

en: Delete
fr: Supprimer

en: Operations
fr: Actions

en: Content
fr: Contenu

en: Value
fr: Valeur

en: Development
fr: Développement

en: Cancel
fr: Annuler

en: Remove
fr: Retirer

en: Language
fr: Langue

en: Enable
fr: Activer

en: Disable
fr: Désactiver

en: Disabled
fr: Désactivé

en: Enabled
fr: Activé

en: Yes
fr: Oui

en: No
fr: Non

en: Edit
fr: Modifier

en: Search
fr: Rechercher

en: Reset
fr: Réinitialiser

en: This action cannot be undone.
fr: Cette action est irréversible.

en: Settings
fr: Paramètres

en: Name
fr: Nom

en: edit
fr: modifier

en: Import
fr: Importer

en: Export
fr: Exporter

en: Label
fr: Libellé

en: Save
fr: Enregistrer

en: Help
fr: Aide

en: Default
fr: Par défaut

en: Update
fr: Mettre à jour

en: Add
fr: Ajouter

en: remove
fr: retirer

en: View
fr: Voir

en: search
fr: rechercher

en: Number of items
fr: Nombre d'éléments

en: Search for
fr: Chercher

en: ID
fr: Identifiant (ID)

en: Error
fr: Erreur

en: Create
fr: Créer

en: Filter
fr: Filtrer

en: Revisions
fr: Versions

en: Field value
fr: Valeur du champ

en: Contains
fr: Contient

en: Does not contain
fr: Ne contient pas

en: Is equal to
fr: Est égal à

en: Is not equal to
fr: N'est pas égal à

en: Overridden
fr: Supplanté

en: Caching
fr: Mise en cache

en: OR
fr: OU (OR)

en: General
fr: Général

en: Color
fr: Couleur

en: reset
fr: réinitialiser

en: Case
fr: Casse

en: Expose
fr: Exposer

en: Uncategorized
fr: Non catégorisé

en: Plain
fr: Brut

en: Regular expression
fr: Expression régulière

en: Clear
fr: Vider

en: Refine
fr: Affiner

en: Undo
fr: Annuler

en: Query
fr: Requête

en: AND
fr: ET (AND)

en: Revert
fr: Rétablir

en: any
fr: tous

en: Reference
fr: Référence

en: Revisions for %title
fr: Versions de %title

en: !date by !username
fr: !date par !username

en: revert
fr: rétablir

en: Revision
fr: Version

en: current revision
fr: version en cours

en: Missing
fr: Manquant

en: Permissions
fr: Droits

en: Your settings have been saved.
fr: Vos paramètres ont été enregistrés.

en: Installed
fr: Installé

en: Availability
fr: Disponibilité

en: Theming
fr: Thème

en: %title has been deleted.
fr: %title a été supprimé.

en: @type: deleted %title.
fr: @type : %title supprimé.

en: Revision of %title from %date
fr: Version de %title du %date

en: Apply
fr: Appliquer

en: Unpublish
fr: Dépublier

en: Are you sure you want to revert to the revision from %revision-date?
fr: Êtes-vous sûr(e) de vouloir rétablir la version du %revision-date?

en: Are you sure you want to delete the revision from %revision-date?
fr: Êtes-vous sûr(e) de vouloir supprimer la version du %revision-date ?

en: Available
fr: Disponible

en: Show only items where
fr: Montrer seulement les éléments pour lesquels

en: empty
fr: vide

en: Read
fr: Lire

en: contains
fr: contient

en: Synchronize
fr: Synchroniser

en: Translate
fr: Traduire

en: Create @name
fr: Créer @name

en: Dataset
fr: Jeu de données

en: a
fr: un

en: Advanced Search
fr: Recherche Avancée

en: Debugging
fr: Débogage

en: Compare revisions
fr: Comparer les révisions

en: Delete revision
fr: Supprimer la révision

en: Translations of %title
fr: Traductions de %title

en: Starts with
fr: Commence par

en: Bundles
fr: Types

en: Is empty (NULL)
fr: Est vide (NULL)

en: not empty
fr: non vide

en: Ends with
fr: Finit par

en: with
fr: avec

en: Finished with an error.
fr: Terminé avec erreur

en: Capitalize first letter
fr: Mettre la première lettre en majuscule

en: Add more
fr: Rajouter

en: Application ID
fr: Identifiant (ID) de l'application

en: Do not display items with no value in summary
fr: Ne pas afficher les éléments sans valeur dans le résumé

en: Invalid input
fr: Saisie invalide

en: Glossary mode
fr: Mode glossaire

en: Character limit
fr: Limite de caractères

en: No transform
fr: Aucune transformation

en: Upper case
fr: Majuscules

en: Lower case
fr: Minuscules

en: Capitalize each word
fr: Mettre chaque mot en majuscules

en: Case in path
fr: Casse dans les chemins

en: Transform spaces to dashes in URL
fr: Transformer les espaces en tirets dans les URL

en: exposed
fr: exposé

en: Contains any word
fr: Contient n'importe quel mot

en: has word
fr: contient le mot

en: Contains all words
fr: Contient tous les mots

en: has all
fr: contient tous

en: begins
fr: commence

en: ends
fr: finit

en: filter
fr: filtre

en: Items per page
fr: Éléments par page

en: The number of items to display per page. Enter 0 for no limit.
fr: Nombre d'éléments à afficher par page. Choisissez 0 pour un nombre illimité.

en: - All -
fr: - Tout -

en: Allow multiple values
fr: Autoriser plusieurs valeurs

en: Compare
fr: Comparer

en: Resource
fr: Ressource

en: Revert to earlier revision
fr: Rétablir une version antérieure

en: -1 (Unlimited)
fr: -1 (infini)

en: Increase the memory limit by editing the memory_limit parameter in the file %configuration-file and then restart your web server (or contact your system administrator or hosting provider for assistance).
fr: Augmentez le plafond mémoire de PHP en éditant le paramètre memory_limit dans le fichier de configuration %configuration-file et redémarrez votre serveur web (ou contactez votre administrateur système ou votre fournisseur d'hébergement pour cela).

en: Contact your system administrator or hosting provider for assistance with increasing your PHP memory limit.
fr: Contactez votre administrateur système ou votre fournisseur d'hébergement pour augmenter le plafond mémoire de PHP.

en: Role access
fr: Accès par rôle

en: The uploaded file exceeds the upload_max_filesize directive in php.ini.
fr: Le fichier transféré dépasse la taille maximale autorisée par la directive upload_max_filesize du fichier de configuration php.ini.

en: The uploaded file exceeds the MAX_FILE_SIZE directive that was specified in the HTML form.
fr: Le fichier transféré dépasse la taille maximale autorisée par la directive MAX_FILE_SIZE spécifiée dans le formulaire HTML.

en: The uploaded file was only partially uploaded.
fr: Le fichier n'a été que partiellement transféré.

en: No file was uploaded.
fr: Aucun fichier n'a été transféré.

en: Configured
fr: Configuré

en: Network
fr: Réseau

en: Hide if empty
fr: Masquer si vide

en: Does not start with
fr: Ne commence pas par

en: Does not end with
fr: Ne se termine pas par

en: Length is shorter than
fr: La longueur est plus petite que

en: shorter than
fr: plus petit que

en: Length is longer than
fr: La longueur est plus grande que

en: longer than
fr: plus grand que

en: The field %label cannot be added because it is locked.
fr: Le champ %label ne peut pas être ajouté car il est verrouillé.

en: There was a problem creating field instance %label: @message.
fr: Il y a eu un problème lors de la création de l'instance du champ %label : @message.

en:  of
fr:  de

en: Is not empty (NOT NULL)
fr: N'est pas vide (NOT NULL)

en: View mode
fr: Mode d'affichage

en: and where %property is %value
fr: et où %property est %value

en: where %property is %value
fr: où %property est %value

en: and where
fr: et où

en: Autocomplete popup
fr: Popup d'auto-complétion

en: Searching for matches...
fr: Recherche de correspondances...

en: If selected, users can enter multiple values in the form of 1+2+3 (for OR) or 1,2,3 (for AND).
fr: Si sélectionné, les utilisateurs peuvent saisir plusieurs valeurs sous la forme 1+2+3 (pour OR) ou 1,2,3 (pour AND).

en: If selected, multiple instances of this filter can work together, as though multiple values were supplied to the same filter. This setting is not compatible with the "Reduce duplicates" setting.
fr: Si sélectionné, plusieurs instances de ce filtre peuvent collaborer, comme si plusieurs valeurs étaient fournies au même filtre. Ce paramètre n'est pas compatible avec le paramètre "Réduire les doublons".

en: Glossary mode applies a limit to the number of characters used in the filter value, which allows the summary view to act as a glossary.
fr: Le mode glossaire applique une limite au nombre de caractères utilisés dans la valeur du filtre, ce qui permet à la vue résumée de se comporter comme un glossaire.

en: How many characters of the filter value to filter against. If set to 1, all fields starting with the first letter in the filter value would be matched.
fr: Sur combien de caractères de la valeur du filtre appliquer le filtre. Si défini à 1, tous les champs commençant par la première lettre de la valeur du filtre correspondront.

en: When printing the title and summary, how to transform the case of the filter value.
fr: Lors de l'affichage du titre et du résumé, comment transformer la casse de la valeur du filtre.

en: When printing url paths, how to transform the case of the filter value. Do not use this unless with Postgres as it uses case sensitive comparisons.
fr: Lors de l'affichage des chemins URL, comment transformer la casse de la valeur du filtre. À n'utiliser qu'avec Postgres, qui utilise des comparaisons sensibles à la casse.

[ctx: Sort order]
en: Alphabetical
fr: Alphabétique

en: Content ID from URL
fr: Identifiant (ID) du contenu à partir de l'URL

en: Only one view mode is available for this entity type.
fr: Un seul mode d'affichage est disponible pour ce type d'entité.

en: Allow multiple filter values to work together
fr: Permettre à des valeurs de filtre multiples de fonctionner ensemble

en: Create new revision, no moderation
fr: Créer une nouvelle révision, sans modération

en: Create new revision and moderate
fr: Créer une nouvelle révision et la modérer

en: Revision creation and moderation options
fr: Options de création et de modération de la révision

en: Moderation means that the new revision is not publicly visible until approved by someone with the appropriate permissions.
fr: Modération signifie qu'une nouvelle révision n'est pas publiée avant qu'une personne, avec les droits appropriés, ne l'approuve.

en: Unregister
fr: Désinscrire

en: Renders a single entity in a specific view mode (e.g. teaser).
fr: Rend une entité unique dans un mode d'affichage spécifique (par ex. accroche).

en: There was a problem creating field %label: !message
fr: Il y a eu un problème lors de la création du champ %label : !message

en: Datasets
fr: Jeux de données

en: grouped
fr: groupés

en: Reference type
fr: Type de référence

en: One entity processed. | @count entities processed.
fr[0]: Une entité traitée.
fr[1]: @count entités traitées.
