OSF for Drupal (7.x-3.3) - en to ru translation catalogue (182 entries)

en: Title
ru: Заголовок

en: delete
ru: удалить

en: Status
ru: Статус

en: Delete
ru: Удалить

en: Operations
ru: Операции

en: Content
ru: Содержимое

en: Value
ru: Значение

en: Development
ru: Разработка

en: Type
ru: Тип

en: Cancel
ru: Отмена

en: Remove
ru: Удалить

en: Description
ru: Описание

en: Language
ru: Язык

en: Enable
ru: Включить

en: Disable
ru: Отключить

en: Disabled
ru: Отключено

en: Enabled
ru: Включено

en: Yes
ru: Да

en: No
ru: Нет

en: Edit
ru: Редактировать

en: Search
ru: Поиск

en: Reset
ru: Сбросить

en: This action cannot be undone.
ru: Это действие нельзя отменить.

en: Settings
ru: Настройки

en: Name
ru: Название

en: edit
ru: изменить

en: Import
ru: Импортировать

en: Export
ru: Экспортировать

en: Label
ru: Метка

en: Save
ru: Сохранить

en: Help
ru: Справка

en: Default
ru: По умолчанию

en: Update
ru: Обновить

en: Add
ru: Добавить

en: remove
ru: удалить

en: View
ru: Просмотр

en: search
ru: поиск

en: Number of items
ru: Количество пунктов

en: Search for
ru: Искать

en: type
ru: тип

en: action
ru: действие

en: Error
ru: Ошибка

en: Create
ru: Создать

en: Filter
ru: Фильтр

en: Revisions
ru: Редакции

en: Field value
ru: Значение поля

en: Contains
ru: Содержит

en: Does not contain
ru: Не содержит

en: Is equal to
ru: Равно

en: Is not equal to
ru: Не равно

en: Overridden
ru: Переопределён

en: Normal
ru: Нормальный

en: Caching
ru: Кэширование

en: OR
ru: ИЛИ

en: General
ru: Общий

en: Color
ru: Цвет

en: reset
ru: сбросить

en: Case
ru: Регистр

en: Expose
ru: Раскрыть

en: Uncategorized
ru: Без категории

en: Plain
ru: Простой

en: Regular expression
ru: Регулярное выражение

en: Clear
ru: Очистить

en: Refine
ru: Отбор

en: Undo
ru: Отмена

en: Query
ru: Запрос

en: AND
ru: И

en: Revert
ru: Вернуть

en: any
ru: любой

en: Reference
ru: Связь

en: Revisions for %title
ru: Редакции %title

en: !date by !username
ru: !date от !username

en: revert
ru: вернуть

en: Revision
ru: Редакция

en: current revision
ru: текущая редакция

en: Missing
ru: Отсутствует

en: Permissions
ru: Права доступа

en: Your settings have been saved.
ru: Ваши настройки были сохранены.

en: Installed
ru: Установлено

en: Availability
ru: Доступность

en: Theming
ru: Темизация

en: %title has been deleted.
ru: Материал %title удален.

en: @type: deleted %title.
ru: @type: удален материал %title.

en: Revision of %title from %date
ru: Редакция %title от %date

en: Apply
ru: Применить

en: Unpublish
ru: Снять с публикации

en: Are you sure you want to revert to the revision from %revision-date?
ru: Вы действительно хотите вернуться к редакции от %revision-date?

en: Are you sure you want to delete the revision from %revision-date?
ru: Вы действительно хотите удалить редакцию от %revision-date?

en: Available
ru: Доступно

en: Show only items where
ru: Показать материалы, у которых

en: empty
ru: пусто

en: Read
ru: Читать

en: contains
ru: содержит

en: regex
ru: регулярное выражение

en: Synchronize
ru: Синхронизация

en: Translate
ru: Переводы

en: Create @name
ru: Создание материала @name

en: Dataset
ru: Набор данных

en: a
ru: в

en: Default operator
ru: Оператор по умаолчанию

en: Debugging
ru: Отладка

en: Compare revisions
ru: Сравнить редакции

en: Delete revision
ru: Удалить редакцию

en: Translations of %title
ru: Перевод %title

en: Starts with
ru: Начинается с

en: Bundles
ru: Наборы

en: Is empty (NULL)
ru: Пустое (NULL)

en: not empty
ru: не пусто

en: Ends with
ru: Заканчивается на

en: Finished with an error.
ru: Завершено с ошибкой

en: Capitalize first letter
ru: Первая буква заглавная

en: Add more
ru: Добавить еще

en: Application ID
ru: ID приложения

en: Do not display items with no value in summary
ru: Не показывать элементы без значения в сводке

en: Invalid input
ru: Ошибочный ввод

en: Glossary mode
ru: Словарный режим

en: Character limit
ru: Ограничение символов

en: No transform
ru: Не изменять

en: Upper case
ru: Верхний регистр

en: Lower case
ru: Нижний регистр

en: Capitalize each word
ru: Каждое слово - с заглавной буквы

en: Case in path
ru: Регистр в адресной строке

en: Transform spaces to dashes in URL
ru: Превращать пробелы в тире

en: exposed
ru: раскрыт

en: Contains any word
ru: Содержит любое слово

en: has word
ru: содержит слово

en: Contains all words
ru: Содержит все слова

en: has all
ru: содержит все

en: begins
ru: начинается

en: ends
ru: оканчивается

en: filter
ru: фильтр

en: Items per page
ru: Элементов на страницу

en: The number of items to display per page. Enter 0 for no limit.
ru: Количество элементов, показываемых на странице. Укажите 0 для снятия ограничений.

en: - All -
ru: - Все -

en: Allow multiple values
ru: Разрешить множественные значения

en: Compare
ru: Сравнить

en: Access Settings
ru: Настройки доступа

en: Resource
ru: Ресурс

en: Revert to earlier revision
ru: Вернуться к более ранней редакции

en: -1 (Unlimited)
ru: -1 (Неограниченный)

en: Increase the memory limit by editing the memory_limit parameter in the file %configuration-file and then restart your web server (or contact your system administrator or hosting provider for assistance).
ru: Увеличьте лимит памяти, редактируя параметр memory_limit в файле %configuration-file, затем перезапустите ваш веб-сервер (или обратитесь за помощью к системному администратору или хостинг-провайдеру).

en: Contact your system administrator or hosting provider for assistance with increasing your PHP memory limit.
ru: Свяжитесь с системным администратором или хостинг-провайдером для увеличения лимита памяти PHP.

en: No file was uploaded.
ru: Нет загруженных файлов

en: Configured
ru: Сконфигурировано

en: Hide if empty
ru: Скрыть при пустом значении

en: Does not start with
ru: Не начинается с

en: Does not end with
ru: Не заканчивается на

en: Length is shorter than
ru: Длина короче, чем

en: shorter than
ru: короче, чем

en: Length is longer than
ru: Длина которого более

en: longer than
ru: больше чем

en: The field %label cannot be added because it is locked.
ru: Поле %label  не может быть добавлено потому, что оно

en: There was a problem creating field instance %label: @message.
ru: Проблема при создании экземпляра поля %label: @message.

en: Is not empty (NOT NULL)
ru: Не пустое (NOT NULL)

en: Export Dataset
ru: Экспортировать набор данных

en: dataset
ru: набор данных

en: File upload failed with error: @error
ru: Сбой при загрузке файла с ошибкой: @error

en: View mode
ru: Режим просмотра

en: and where %property is %value
ru: и когда %property равно %value

en: where %property is %value
ru: когда %property равно %value

en: and where
ru: и когда

en: Autocomplete popup
ru: Всплывающее автодополнение

en: Searching for matches...
ru: Поиск совпадений...

en: If selected, users can enter multiple values in the form of 1+2+3 (for OR) or 1,2,3 (for AND).
ru: Если выбрано, пользователь сможет ввести несколько значений в виде 1+2+3 (для OR), или 1,2,3 (для AND).

en: If selected, multiple instances of this filter can work together, as though multiple values were supplied to the same filter. This setting is not compatible with the "Reduce duplicates" setting.
ru: Если выбрано, множественные экземляры этого фильтра смогут работать вместе так, как будто множественные значения были предоставлены тем же фильтром. Эта настройка не совместима с опцией 'Устранить дубликаты'.

en: Glossary mode applies a limit to the number of characters used in the filter value, which allows the summary view to act as a glossary.
ru: Режим словаря применяет ограничение по количеству символов, используемых в значении фильтра, который позволяет итоговому представлению выступать в качестве словаря.

en: How many characters of the filter value to filter against. If set to 1, all fields starting with the first letter in the filter value would be matched.
ru: Сколько символов значения фильтра использовать для "частичной фильтрации". Если установлено '1', результатом будут все поля, начинающиеся с первой буквы значения.

en: When printing the title and summary, how to transform the case of the filter value.
ru: Как преобразовывать регистр значения фильтра, когда печатаем заголовок и сводку.

en: When printing url paths, how to transform the case of the filter value. Do not use this unless with Postgres as it uses case sensitive comparisons.
ru: Как преобразовывать регистр значения фильтра, когда выводятся URL-пути. Не используйте это, за исключением случаев с Postgres, когда он использует регистрозависимые сравнения.

[ctx: Sort order]
en: Alphabetical
ru: Алфавитная

en: Content ID from URL
ru: ID материала из URL

en: Only one view mode is available for this entity type.
ru: Для данного типа сущности доступ только один режим просмотра.

en: Allow multiple filter values to work together
ru: Разрешить множественным значениям фильтров работать вместе

en: Create new revision, no moderation
ru: Создать новую редакцию, не модерировать

en: Create new revision and moderate
ru: Создать новую редакцию и модерировать

en: Revision creation and moderation options
ru: Опции создания и модерации редакций

en: Moderation means that the new revision is not publicly visible until approved by someone with the appropriate permissions.
ru: Модерация означает, что новая редакция не будет общедоступна до тех пор, пока её не утвердит кто-нибудь с соответствующими правами.

en: Renders a single entity in a specific view mode (e.g. teaser).
ru: Отображает отдельную сущность в определённом режиме просмотра (например, в анонсе).

en: There was a problem creating field %label: !message
ru: Возникла проблема при создании поля %label: !message

en: grouped
ru: сгруппировано

en: Reference type
ru: Тип связи

en: comparing
ru: сравнение
