OSF for Drupal (7.x-3.3) - en to uk translation catalogue (186 entries)

en: Title
uk: Заголовок

en: delete
uk: видалити

en: Status
uk: Стан

en: Delete
uk: Видалити

en: Operations
uk: Операції

en: Content
uk: Вміст

en: Value
uk: Значення

en: Development
uk: Розробка

en: Type
uk: Тип

en: Cancel
uk: Скасувати

en: Remove
uk: Вилучити

en: Description
uk: Опис

en: Language
uk: Мова

en: Enable
uk: Увімкнути

en: Disable
uk: Вимкнути

en: Disabled
uk: Вимкнено

en: Enabled
uk: Увімкнено

en: Yes
uk: Так

en: No
uk: Ні

en: Edit
uk: Редагувати

en: Search
uk: Пошук

en: Reset
uk: Скинути

en: This action cannot be undone.
uk: Цю дію буде неможливо відмінити.

en: Settings
uk: Налаштування

en: Name
uk: Назва (ім'я)

en: edit
uk: редагувати

en: Import
uk: Імпортувати

en: Export
uk: Експортувати

en: Label
uk: Мітка

en: Save
uk: Зберегти

en: Help
uk: Довідка

en: Default
uk: Базово

en: Update
uk: Оновити

en: Add
uk: Додати

en: remove
uk: видалити

en: View
uk: Перегляд

en: search
uk: пошук

en: Number of items
uk: Кількість елементів

en: Search for
uk: Шукати за

en: type
uk: тип

en: action
uk: дія

en: Error
uk: Помилка

en: Create
uk: Створити

en: Filter
uk: Фільтр

en: Revisions
uk: Редакції

en: Field value
uk: Значення поля

en: Contains
uk: Містить

en: Does not contain
uk: Не містить

en: Is equal to
uk: Є рівним

en: Is not equal to
uk: Не є рівним

en: Overridden
uk: Перевизначено

en: Normal
uk: Звичайне

en: Caching
uk: Кешування

en: OR
uk: АБО

en: General
uk: Загальне

en: Color
uk: Колір

en: reset
uk: скинути

en: Case
uk: Регістр

en: Expose
uk: Виставляти

en: Uncategorized
uk: Без категорії

en: Plain
uk: Простий

en: Regular expression
uk: Регулярний вираз

en: Clear
uk: Очистка

en: Refine
uk: Відібрати

en: Undo
uk: Скасувати

en: Query
uk: Запит

en: AND
uk: ТА

en: Revert
uk: Відновити

en: any
uk: будь-який

en: Reference
uk: Посилання

en: Revisions for %title
uk: Редакції для матеріалу %title

en: !date by !username
uk: !date від !username

en: revert
uk: відновити

en: Revision
uk: Редакція

en: current revision
uk: поточна редакція

en: Missing
uk: Відсутнє

en: Permissions
uk: Повноваження

en: Your settings have been saved.
uk: Налаштування були успішно збережені.

en: Installed
uk: Встановлено

en: Availability
uk: Доступність

en: Theming
uk: Оформлення

en: %title has been deleted.
uk: %title було успішно видалено.

en: @type: deleted %title.
uk: @type: %title видалено.

en: Revision of %title from %date
uk: Редакція матеріалу %title від %date

en: Apply
uk: Застосувати

en: Unpublish
uk: Не публікувати

en: Are you sure you want to revert to the revision from %revision-date?
uk: Ви дійсно бажаєте повернутися до редакції за %revision-date?

en: Are you sure you want to delete the revision from %revision-date?
uk: Ви дійсно бажаєте видалити редакцію від %revision-date?

en: Available
uk: Доступно

en: Show only items where
uk: Відображати лише позиції, де

en: empty
uk: порожньо

en: Read
uk: Прочитано

en: contains
uk: містить

en: regex
uk: регулярний вираз

en: Synchronize
uk: Синхронізація

en: Translate
uk: Перекласти

en: Create @name
uk: @name: створити

en: a
uk: з

en: prefix
uk: префікс

en: Advanced Search
uk: Розширений пошук

en: Debugging
uk: Зневадження

en: Delete revision
uk: Видалити редакцію

en: Translations of %title
uk: Переклади для %title

en: Starts with
uk: Починається з

en: Bundles
uk: Пакети

en: Is empty (NULL)
uk: Порожнє (NULL)

en: not empty
uk: не порожнє

en: Ends with
uk: Закінчується на

en: with
uk: з

en: Finished with an error.
uk: Завершене з помилкою

en: Capitalize first letter
uk: Перша літера велика

en: Add more
uk: Додати ще

en: Application ID
uk: ID програми

en: Do not display items with no value in summary
uk: Не відображати елементи з відсутніми у підсумку значеннями

en: Invalid input
uk: Хибне введення

en: Glossary mode
uk: Режим глосарію

en: Character limit
uk: Символьне обмеження

en: No transform
uk: Без перетворення

en: Upper case
uk: Верхній регістр

en: Lower case
uk: Нижній регістр

en: Capitalize each word
uk: Кожне слово з великої

en: Case in path
uk: Регістр в шляху

en: Transform spaces to dashes in URL
uk: Замінити в URL пробіли на дефіси

en: exposed
uk: розкритий

en: Contains any word
uk: Містить будь-яке слово

en: has word
uk: містить слово

en: Contains all words
uk: Містить всі слова

en: has all
uk: містить всі

en: begins
uk: починається

en: ends
uk: закінчується

en: filter
uk: фільтр

en: Items per page
uk: Елементів на сторінку

en: The number of items to display per page. Enter 0 for no limit.
uk: Кількість елементів, показуваних на сторінці. Вкажіть 0 для зняття обмежень.

en: - All -
uk: - Усе -

en: Allow multiple values
uk: Дозволити декілька значень

en: Compare
uk: Порівняння

en: Access Settings
uk: Настроювання доступу

en: Delete resource
uk: Вилучити ресурс

en: Resource
uk: Ресурс

en: Revert to earlier revision
uk: Повернутися до більш ранньої редакції

en: -1 (Unlimited)
uk: -1 (Необмежено)

en: Increase the memory limit by editing the memory_limit parameter in the file %configuration-file and then restart your web server (or contact your system administrator or hosting provider for assistance).
uk: Збільшіть обмеження пам’яті шляхом редагування параметра memory_limit в файлі %configuration-file, після чого перезавантажте свій вебсервер (або зверніться про допомогу до свого системного адміністратора чи хостінг-провайдера).

en: Contact your system administrator or hosting provider for assistance with increasing your PHP memory limit.
uk: За допомогою щодо збільшення обмеження пам’яті PHP зверніться до свого системного адміністратора чи хостінг-провайдера.

en: Literal
uk: Літерал

en: The uploaded file was only partially uploaded.
uk: Файл було завантажено лише частково.

en: No file was uploaded.
uk: Жодного файла не було відвантажено.

en: Configured
uk: Налаштовано

en: Network
uk: Мережа

en: Hide if empty
uk: Приховати, якщо порожнє

en: Does not start with
uk: Не починається з

en: Does not end with
uk: Не завершується на

en: Length is shorter than
uk: Довжина менша ніж

en: shorter than
uk: коротший ніж

en: Length is longer than
uk: Довжина більша ніж

en: longer than
uk: довший ніж

en: The field %label cannot be added because it is locked.
uk: Неможливо додати поле %label оскільки воно заблоковане.

en: There was a problem creating field instance %label: @message.
uk: Помилка створення поля %label: !message

en: Is not empty (NOT NULL)
uk: Не порожнє (NOT NULL)

en: Endpoint
uk: Кінцева точка

en: View mode
uk: Режим перегляду

en: and where %property is %value
uk: а також %property - %value

en: where %property is %value
uk: де %property - %value

en: and where
uk: а також

en: Autocomplete popup
uk: Спливаюче автодоповнення

en: Searching for matches...
uk: Пошук збігів...

en: Output type
uk: Тип виводу

en: If selected, users can enter multiple values in the form of 1+2+3 (for OR) or 1,2,3 (for AND).
uk: Якщо вибрано, користувачі можуть вводити кілька значень у форматі 1+2+3 (для АБО) або 1,2,3 (для ТА)

en: If selected, multiple instances of this filter can work together, as though multiple values were supplied to the same filter. This setting is not compatible with the "Reduce duplicates" setting.
uk: Якщо вибрано, кілька таких фільтрів можуть працювати разом, так наче кілька значень введені в один фільтр. Несумісне з налаштуванням "Зменшення дублів".

en: Glossary mode applies a limit to the number of characters used in the filter value, which allows the summary view to act as a glossary.
uk: Режим глосарію визначає обмеження кількості символів, використовуваних як значення фільтрів, що надають можливість створювати вид у вигляді глосарію.

en: How many characters of the filter value to filter against. If set to 1, all fields starting with the first letter in the filter value would be matched.
uk: Скільки символів значення фільтру піддавати фільтрації. Якщо 1, збігатимуться всі поля, що починаються з першої літери значення фільтру.

en: When printing the title and summary, how to transform the case of the filter value.
uk: Під час друку назви та резюме, як перетворювати регістр значень фільтру.

en: When printing url paths, how to transform the case of the filter value. Do not use this unless with Postgres as it uses case sensitive comparisons.
uk: Під час друку шляху url адреси, як перетворювати регістр значень фільтру. Використовуйте це лише з Postgres, що здійснює чутливі до регістру порівняння.

[ctx: Sort order]
en: Alphabetical
uk: Абеткове

en: Content ID from URL
uk: ID матеріалу з URL-адреси

en: RDF Mappings
uk: Відповідності RDF

en: Only one view mode is available for this entity type.
uk: Для цього типу сутності доступний лише один режим показу.

en: Allow multiple filter values to work together
uk: Дозволити одночасну роботу декількох значень фільтрів

en: Create new revision, no moderation
uk: Створити нову редакцію, без модерації

en: Revision creation and moderation options
uk: Параметри створення і модерації редакцій

en: Moderation means that the new revision is not publicly visible until approved by someone with the appropriate permissions.
uk: Модерація означає, що нова редакція не буде загальнодоступною доти, доки її не затвердить особа з відповідними повноваженнями.

en: Unregister
uk: Видалити реєстрацію

en: Renders a single entity in a specific view mode (e.g. teaser).
uk: Відображує окрему сутність в певному режимі показу (наприклад, анонс).

en: There was a problem creating field %label: !message
uk: Помилка створення поля %label: !message

en: grouped
uk: груповано

en: Reference type
uk: Тип посилання

en: API KEY
uk: КЛЮЧ API
