OSF for Drupal (7.x-3.4) - en to fi translation catalogue (165 entries)

en: Title
fi: Otsikko

en: delete
fi: poista

en: Status
fi: Tila

en: Delete
fi: Poista

en: Operations
fi: Toimenpiteet

en: Content
fi: Sisältö

en: Value
fi: Arvo

en: Development
fi: Kehitys

en: Type
fi: Tyyppi

en: Cancel
fi: Peruuta

en: Remove
fi: Poista

en: Description
fi: Kuvaus

en: Language
fi: Kieli

en: Enable
fi: Ota käyttöön

en: Disable
fi: Poista käytöstä

en: Disabled
fi: Ei käytössä

en: Enabled
fi: Käytössä

en: Yes
fi: Kyllä

en: No
fi: Ei

en: Edit
fi: Muokkaa

en: Search
fi: Etsi

en: Reset
fi: Palauta

en: This action cannot be undone.
fi: Tätä toimintoa ei voi perua.

en: Settings
fi: Asetukset

en: Name
fi: Nimi

en: edit
fi: muokkaa

en: Import
fi: Tuo

en: Export
fi: Vie

en: Label
fi: Tunnus

en: Save
fi: Tallenna

en: Help
fi: Ohje

en: Default
fi: Oletus

en: Update
fi: Päivitys

en: Add
fi: Lisää

en: remove
fi: poista

en: View
fi: Näytä

en: search
fi: hae

en: Number of items
fi: Kohteiden määrä

en: type
fi: tyyppi

en: action
fi: toiminto

en: Error
fi: Virhe

en: Create
fi: Luo

en: Filter
fi: Suodatus

en: Revisions
fi: Versiot

en: Contains
fi: Sisältää

en: Does not contain
fi: Ei sisällä

en: Is equal to
fi: On yhtä kuin

en: Is not equal to
fi: Ei ole yhtä kuin

en: Overridden
fi: Ohitettu

en: Normal
fi: Normaali

en: Caching
fi: Välimuistin käyttö

en: OR
fi: TAI

en: General
fi: Yleiset asetukset

en: Color
fi: Väri

en: reset
fi: nollaa

en: Case
fi: Asia

en: Expose
fi: Näytä

en: Uncategorized
fi: Katogorisoimattomat

en: Plain
fi: Puhdas

en: Regular expression
fi: Säännöllinen lauseke

en: Clear
fi: Tyhjennä

en: Refine
fi: Tarkenna

en: Undo
fi: Kumoa

en: Query
fi: Kysely

en: AND
fi: JA

en: Revert
fi: Palauta käyttöön

en: any
fi: mikä tahansa

en: Reference
fi: Viittaus

en: Revisions for %title
fi: Kirjoituksen %title versiot

en: !date by !username
fi: !date, !username

en: revert
fi: palauta

en: Revision
fi: Versio

en: current revision
fi: Nykyinen versio

en: Missing
fi: Puuttuu

en: Permissions
fi: Käyttöoikeudet

en: Your settings have been saved.
fi: Asetuksesi on tallennettu.

en: Installed
fi: Asennettu

en: %title has been deleted.
fi: %title on poistettu.

en: @type: deleted %title.
fi: @type: poistettiin %title.

en: Revision of %title from %date
fi: Versio kirjoituksesta %title, julkaistu %date

en: Apply
fi: Käytä

en: Unpublish
fi: Palauta luonnokseksi

en: Are you sure you want to revert to the revision from %revision-date?
fi: Oletko varma, että haluat ottaa käyttöön version jonka päiväys on %revision-date?

en: Are you sure you want to delete the revision from %revision-date?
fi: Haluatko varmasti poistaa version, jonka päiväys on %revision-date?

en: Available
fi: Saatavilla

en: Show only items where
fi: Näytä ainoastaan kohteet joissa

en: empty
fi: tyhjä

en: contains
fi: sisältää

en: Synchronize
fi: Synkronoi

en: Translate
fi: Käännä

en: Create @name
fi: Luo @name

en: Debugging
fi: Debuggaus

en: Compare revisions
fi: Vertaa revisioita

en: Translations of %title
fi: Kirjoituksen %title käännökset

en: Starts with
fi: Alkaa

en: Bundles
fi: Paketit

en: Is empty (NULL)
fi: On tyhjä (NULL)

en: not empty
fi: ei tyhjä

en: Ends with
fi: Päättyy merkkeihin

en: Finished with an error.
fi: Valmistui virheen kanssa.

en: Add more
fi: Lisää lisää

en: Do not display items with no value in summary
fi: Älä näytä yhteenvedossa argumentteja joilla ei ole arvoa

en: Invalid input
fi: Kielletty syöte

en: Glossary mode
fi: Sanalistamuoto

en: Character limit
fi: Kirjainmäärärajoitus

en: No transform
fi: Ei muunnosta

en: Upper case
fi: Isot kirjaimet

en: Lower case
fi: Pienet kirjaimet

en: Capitalize each word
fi: Muuta jokaisen sanan ensimmäinen kirjain isoksi kirjaimeksi

en: Case in path
fi: Isot / pienet kirjaimet polussa

en: Transform spaces to dashes in URL
fi: Muunna välilyönnit alaviivoiksi URLeissa

en: exposed
fi: näytetty

en: Contains any word
fi: Sisältää minkä tahansa sanan

en: has word
fi: sisältää sanan

en: Contains all words
fi: Sisältää kaikki sanat

en: has all
fi: sisältää kaikki

en: begins
fi: alkaa

en: ends
fi: päättyy

en: filter
fi: suodatin

en: Items per page
fi: Merkintöjä sivua kohti

en: The number of items to display per page. Enter 0 for no limit.
fi: Montako tulosta näytetään per sivu. Valitse 0 näyttääksesi kaikki.

en: - All -
fi: - Kaikki -

en: Allow multiple values
fi: Salli useampia arvoja kuin yksi

en: Compare
fi: Vertaile

en: Resource
fi: Resurssi

en: Revert to earlier revision
fi: Palauta käyttöön aikaisempi versio

en: -1 (Unlimited)
fi: -1 (Rajoittamaton)

en: Increase the memory limit by editing the memory_limit parameter in the file %configuration-file and then restart your web server (or contact your system administrator or hosting provider for assistance).
fi: Kasvata muistirajoitusta muokkaamalla memory_limit -parametria tiedostossa %configuration-file. Käynnistä web-palvelimesi sen jälkeen uudelleen (tai ota yhteyttä järjestelmän ylläpitäjään tai palveluntarjoajaan).

en: Contact your system administrator or hosting provider for assistance with increasing your PHP memory limit.
fi: Pyydä palvelimen ylläpitäjältä tai palveluntarjoajalta apua PHP:n muistirajoituksen nostamisessa.

en: Hide if empty
fi: Piilota mikäli tyhjä

en: Does not start with
fi: Ei ala merkeillä

en: not_begins
fi: ei_ala

en: Does not end with
fi: Ei pääty merkkeihin

en: not_ends
fi: ei_pääty

en: Length is shorter than
fi: Pituus on vähemmän kuin

en: shorter than
fi: vähemmän_kuin

en: Length is longer than
fi: Pituus on enemmän kuin

en: longer than
fi: enemmän kuin

en: The field %label cannot be added because it is locked.
fi: Kenttää %label ei voitu lisätä koska se on lukittu.

en: There was a problem creating field instance %label: @message.
fi: Kentän %label luominen epäonnistui: @message.

en: Is not empty (NOT NULL)
fi: Ei ole tyhjä (NOT NULL)

en: View mode
fi: Näyttötila

en: and where %property is %value
fi: ja jossa %property on %value

en: where %property is %value
fi: jossa %property on %value

en: and where
fi: ja jossa

en: Autocomplete popup
fi: Automaattisen täydennyksen ponnahdusikkuna

en: Searching for matches...
fi: Haetaan tuloksia...

en: If selected, users can enter multiple values in the form of 1+2+3 (for OR) or 1,2,3 (for AND).
fi: Mikäli valittuna, käyttäjät voivat syöttää useita arvoja muodossa 1+2+3 (OR toiminnolle) tai 1,2,3 (AND toiminnolle).

en: If selected, multiple instances of this filter can work together, as though multiple values were supplied to the same filter. This setting is not compatible with the "Reduce duplicates" setting.
fi: Mikäli valittuna, useat tämän suodattimen käyttökerrat voivat toimia yhdessä aivan kuin suodattimelle olisi annettu useampia kuin yksi arvo. Tämä asetus ei ole yhteensopiva "Vähennä kaksoiskappaleita" asetuksen kanssa.

en: Glossary mode applies a limit to the number of characters used in the filter value, which allows the summary view to act as a glossary.
fi: Sanastotila ottaa käyttöön rajoituksen merkkien määrälle suodattimen arvossa. Tämä mahdollistaa tiivistelmänäkymän toimimisen sanastona.

en: How many characters of the filter value to filter against. If set to 1, all fields starting with the first letter in the filter value would be matched.
fi: Kuinka montaa suodattimen arvon merkkiä vasten suodatetaan. Mikäli 1, suodatetaan kaikki kentät jotka alkavat suodattimen arvon ensimmäisellä kirjaimella.

en: When printing the title and summary, how to transform the case of the filter value.
fi: Miten suodatinarvon merkit muunnetaan tulostettaessa otsikkoa ja tiivistelmää.

en: When printing url paths, how to transform the case of the filter value. Do not use this unless with Postgres as it uses case sensitive comparisons.
fi: Muunnetaanko kirjaimet isoiksi/pieniksi kirjaimiksi URLin tulostuksen yhteydessä. Älä käytä tätä Postgres'n kanssa koska se käyttää merkkikokoriippuvaisia vertailuja.

[ctx: Sort order]
en: Alphabetical
fi: Aakkosellinen

en: Content ID from URL
fi: Sisällön ID URLista

en: Only one view mode is available for this entity type.
fi: Tälle entiteettityypille on tarjolla vain yksi esitystapa.

en: Allow multiple filter values to work together
fi: Salli useampien kuin yhden suodattimen toimia yhdessä

en: Create new revision, no moderation
fi: Luo uusi versio, ei tarkistusta

en: Create new revision and moderate
fi: Luo uusi versio ja moderoi

en: Revision creation and moderation options
fi: Versioiden luonti ja tarkistusasetukset

en: Moderation means that the new revision is not publicly visible until approved by someone with the appropriate permissions.
fi: Tarkistusta käytettäessä uusi versio ei näy julkisesti ennen kuin tarkistusoikeudellinen käyttäjä hyväksyy sen.

en: Renders a single entity in a specific view mode (e.g. teaser).
fi: Renderöi yksittäisen entiteetin näyttömuodossa (ts. lyhennelmä)

en: There was a problem creating field %label: !message
fi: Kentän %label luomisessa ilmeni ongelmia: !message

en: grouped
fi: ryhmitetty

en: Reference type
fi: Viittaustyyppi
