OSF for Drupal (7.x-3.4) - en to oc translation catalogue (145 entries)

en: Title
oc: Títol

en: delete
oc: suprimir

en: Status
oc: Estatut

en: Delete
oc: Suprimir

en: Operations
oc: Accions

en: Content
oc: Contengut

en: Value
oc: Valor

en: Development
oc: Desvolopament

en: Type
oc: Tipe

en: Cancel
oc: Anullar

en: Remove
oc: Levar

en: Description
oc: Descripcion

en: Language
oc: Lenga

en: Enable
oc: Activar

en: Disable
oc: Desactivar

en: Disabled
oc: Desactivat

en: Enabled
oc: Activat

en: Yes
oc: Òc

en: No
oc: Non

en: Edit
oc: Modificar

en: Search
oc: Recercar

en: Reset
oc: Reïnicializar

en: This action cannot be undone.
oc: Aquesta accion es irreversibla.

en: Settings
oc: Paramètres

en: Name
oc: Nom

en: edit
oc: modificar

en: Import
oc: Importar

en: Export
oc: Exportar

en: Label
oc: Etiqueta

en: Save
oc: Enregistrar

en: Help
oc: Ajuda

en: Default
oc: Per defaut

en: Update
oc: Metre a jorn

en: Add
oc: Apondre

en: remove
oc: suprimir

en: View
oc: Veire

en: search
oc: recercar

en: Search for
oc: Recercar

en: ID
oc: Identificant (ID)

en: type
oc: tipe

en: action
oc: accion

en: Create
oc: Crear

en: Filter
oc: Filtrar

en: Contains
oc: Conten

en: Does not contain
oc: Conten pas

en: Is equal to
oc: Es egal a

en: Is not equal to
oc: Es pas egal a

en: Overridden
oc: Espotit

en: Caching
oc: Mesa en cache

en: OR
oc: O (OR)

en: reset
oc: reïnicializar

en: Case
oc: Cassa

en: Uncategorized
oc: Pas categorizat

en: Plain
oc: Brut

en: Regular expression
oc: Expression régulara

en: Clear
oc: Escafar

en: Refine
oc: Afinar

en: Undo
oc: Anullar

en: Query
oc: Requèsta

en: AND
oc: E (AND)

en: Revert
oc: Restablir

en: any
oc: totes

en: Revisions for %title
oc: Revisions per « %title »

en: !date by !username
oc: !date per !username

en: revert
oc: restablir

en: current revision
oc: version en cors

en: Missing
oc: Mancant

en: Your settings have been saved.
oc: Vòstras preferéncias han estat enregistradas.

en: Installed
oc: Installat

en: %title has been deleted.
oc: %title es estat suprimit.

en: @type: deleted %title.
oc: @type  : %title suprimit.

en: Revision of %title from %date
oc: Revision de %title del %date

en: Apply
oc: Aplicar

en: Unpublish
oc: Despublicar

en: Are you sure you want to revert to the revision from %revision-date?
oc: Sètz segur que volètz tornar a la version del %revision-date?

en: Are you sure you want to delete the revision from %revision-date?
oc: Sètz segur que volètz suprimir la version del %revision-date ?

en: Available
oc: Disponible

en: Show only items where
oc: Far veire solament los elements pels quals

en: empty
oc: vide

en: contains
oc: cont=en

en: Translate
oc: Traduire

en: Create @name
oc: Crear @name

en: Debugging
oc: Desbugatge

en: Translations of %title
oc: Traduccions de %title

en: Starts with
oc: Commence per

en: Bundles
oc: Paquets

en: Is empty (NULL)
oc: Es vide (NULL)

en: not empty
oc: non vide

en: Ends with
oc: Finit per

en: Finished with an error.
oc: Acabat amb error

en: Capitalize first letter
oc: Metre la primièra letra en majuscula

en: Add more
oc: Rapondre

en: Do not display items with no value in summary
oc: Afichar pas los elements sens valor dins lo resumit

en: Invalid input
oc: Sasida invalida

en: Glossary mode
oc: Mòde glossari

en: Character limit
oc: Limite de caractèrs

en: No transform
oc: Aucune transformation

en: Upper case
oc: Majusculas

en: Lower case
oc: Minusculas

en: Capitalize each word
oc: Metre cada mot en majusculas

en: Case in path
oc: Casse dins los camins

en: Transform spaces to dashes in URL
oc: Transformer los espacis en tirets dins las URL

en: exposed
oc: expausat

en: Contains any word
oc: Contient n'importe quel mot

en: has word
oc: contient lo mot

en: Contains all words
oc: Contient totes los mots

en: has all
oc: contient tous

en: begins
oc: commence

en: ends
oc: finit

en: filter
oc: filtre

en: Items per page
oc: Elements per pagina

en: The number of items to display per page. Enter 0 for no limit.
oc: Nombre d'elements a afichar per pagina. Causissètz 0 per un nombre illimitat.

en: - All -
oc: - Tot -

en: Allow multiple values
oc: Autorizar mantuna valor

en: Revert to earlier revision
oc: Canvia a una revision anteriror

en: -1 (Unlimited)
oc: -1 (sense límit)

en: Increase the memory limit by editing the memory_limit parameter in the file %configuration-file and then restart your web server (or contact your system administrator or hosting provider for assistance).
oc: Augmenteu lo límit de memòria editant lo paramètre <em>memory_limit</em> dins lo fichièr %configuration-file e reinicieu lo servidor web (o contactatz l'administrator del sistèma o ben amb vòstre provesidor d'hostatge per recebre assisténcia).

en: Contact your system administrator or hosting provider for assistance with increasing your PHP memory limit.
oc: Contacteu l'administrator o ben lo provesidor d'hostatge per recebre assisténcia de cossí aumentar lo límit de memòria de PHP.

en: Hide if empty
oc: Amagar se vide

en: Does not start with
oc: Ne commence pas per

en: Does not end with
oc: S'acaba pas per

en: Length is shorter than
oc: La longor es mai pichona que

en: shorter than
oc: mai pichon que

en: Length is longer than
oc: La longor es mai granda que

en: longer than
oc: mai grand que

en: The field %label cannot be added because it is locked.
oc: Es pas estat possible d'apondre lo camp %label perque es blocat.

en: There was a problem creating field instance %label: @message.
oc: I a agut un problèma al moment de crear l'instància del camp %label : @message.

en: Is not empty (NOT NULL)
oc: Es pas void (NOT NULL)

en: View mode
oc: Mòde de visualizacion

en: and where %property is %value
oc: e ont %property es %value

en: where %property is %value
oc: on %property es %value

en: and where
oc: e ont

en: Autocomplete popup
oc: Autocomplecion en finestra emergent

en: Searching for matches...
oc: Buscant coincidències...

en: If selected, users can enter multiple values in the form of 1+2+3 (for OR) or 1,2,3 (for AND).
oc: Se seleccionat, los utilizaires pòdon sasir mantuna valor jos la forma 1+2+3 (pour OR) o 1,2,3 (pour AND).

en: If selected, multiple instances of this filter can work together, as though multiple values were supplied to the same filter. This setting is not compatible with the "Reduce duplicates" setting.
oc: Se seleccionat, mantuna instància d'aqueste filtre pòdon collaborer, coma se mantuna valor étaient provesidas al meteis filtre. Aqueste paramètre es pas compatible amb lo paramètre "Réduire los doblons".

en: Glossary mode applies a limit to the number of characters used in the filter value, which allows the summary view to act as a glossary.
oc: Lo mòde glossari applique una limite al nombre de caractèrs utilizats dins la valor del filtre, aquò permet a la vista resumida de se comportar coma un glossari.

en: How many characters of the filter value to filter against. If set to 1, all fields starting with the first letter in the filter value would be matched.
oc: Sus combien de caractèrs de la valor del filtre aplicar lo filtre. Se definit a 1, totes los camps començant per la primièra letra de la valor del filtre correspondront.

en: When printing the title and summary, how to transform the case of the filter value.
oc: Al moment de l'afichatge del títol e del resumit, comment transformer la cassa de la valor del filtre.

en: When printing url paths, how to transform the case of the filter value. Do not use this unless with Postgres as it uses case sensitive comparisons.
oc: Al moment de l'afichatge des camins URL, comment transformer la cassa de la valor del filtre. A n'utilizar qu'amb Postgres, que utiliza des comparasons sensibles a la casse.

[ctx: Sort order]
en: Alphabetical
oc: Alphabétique

en: Content ID from URL
oc: Identificant (ID) del contengut a partir de l'URL

en: Only one view mode is available for this entity type.
oc: Un sol mòde d'afichatge es disponible per aqueste tipe d'entitat.

en: Allow multiple filter values to work together
oc: Permetre a de valors de filtre multiplas de foncionar ensemble

en: Renders a single entity in a specific view mode (e.g. teaser).
oc: Rend una entitat unique dins un mòde d'afichatge spécifique (par ex. accroche).
