Open Web Analytics (7.x-1.0-alpha1) - en to da translation catalogue (28 entries)

en: Pages
da: Sider

en: General settings
da: Generelle indstillinger

en: Statistics
da: Statistik

en: Roles
da: Roller

en: Enter one page per line as Drupal paths. The '*' character is a wildcard. Example paths are %blog for the blog page and %blog-wildcard for every personal blog. %front is the front page.
da: Indtast én sti pr. linje som Drupal-stier. Brug '*'-tegnet som joker. Indtast f.eks. %blog for blogsiden og %blog-wildcard for alle personlige blogs. %front er forsiden.

en: If the PHP-mode is chosen, enter PHP code between %php. Note that executing incorrect PHP-code can break your Drupal site.
da: Hvis PHP-tilstanden er valgt, kan du indtaste PHP-kode mellem %php. Bemærk at ugyldig PHP-kode kan få dit Drupal-site til at holde op med at virke.

en: Not configured
da: Ikke konfigureret

en: Add if the following PHP code returns <code>TRUE</code> (PHP-mode, experts only).
da: Tilføj hvis følgende PHP-kode returnerer <code>TRUE</code> (PHP-tilstand, kun for eksperter).

en: Add to every page except the listed pages.
da: Tilføj til alle sider undtagen de nævnte.

en: Add to the listed pages only.
da: Tilføj kun til de nævnte sider.

en: Add tracking to specific pages
da: Tilføj sporing til specifikke sider

en: User specific tracking settings
da: Brugerspecifikke sporingsindstillinger

en: Custom tracking settings
da: Tilpassede sporingsindstillinger

en: Users cannot control whether they are tracked or not.
da: Brugere kan ikke bestemme om de spores eller ej.

en: Track users by default, but let individual users to opt out.
da: Spor brugere som standard, men lad individuelle brugere melde fra.

en: Do not track users by default, but let individual users to opt in.
da: Spor ikke brugere som standard, men lad individuelle brugere melde sig til.

en: Allow individual users to customize the visibility of tracking in their account settings. Only users with %permission permission are allowed to set their own preference.
da: Lad brugerne tilpasse synligheden af sporingen under deres brugerprofil. Kun brugere med tilladelsen %permission kan angive deres præference.

en: opt-in or out of tracking
da: til- eller afmeld sporing

en: Role specific tracking settings
da: Indstillinger for rollespecifik sporing

en: Add tracking for specific roles
da: Tilføj sporing af specifikke roller

en: Page specific tracking settings
da: Indstillinger for sidespecifik sporing

en: Link tracking settings
da: Indstillinger for link-sporing

en: Users are tracked by default, but you are able to opt out.
da: Brugere spores som standard, men du melde fra.

en: Enable user tracking
da: Aktivér sporing af brugere

en: Users are <em>not</em> tracked by default, but you are able to opt in.
da: Brugere spores <em>ikke</em> som standard, men du kan melde dig til.

en: Add to the selected roles only
da: Tilføj kun til de valgte roller

en: Add to every role except the selected ones
da: Tilføj til alle roller undtagen de valgt

en: If none of the roles are selected, all users will be tracked. If a user has any of the roles checked, that user will be tracked (or excluded, depending on the setting above).
da: Hvis ingen af rollerne er valgt spores alle brugerne. Hvis en bruger har en af de valgte roller vil den pågældende bruger blive sporet (eller ikke, afhængigt af indstillingerne ovenfor).
