Open Web Analytics (7.x-1.0-alpha1) - en to tr translation catalogue (23 entries)

en: Pages
tr: Sayfalar

en: General settings
tr: Genel ayarlar

en: Statistics
tr: İstatistikler

en: Roles
tr: Roller

en: Enter one page per line as Drupal paths. The '*' character is a wildcard. Example paths are %blog for the blog page and %blog-wildcard for every personal blog. %front is the front page.
tr: Drupal yolunu kullanarak her satıra tek bir sayfa girin. '*' karakteri jokerdir. Örnek: ağ günlüğü sayfası için %blog; tüm kişisel ağ günlükleri için %blog-wildcard. Anasayfa için %front kullanınız.

en: If the PHP-mode is chosen, enter PHP code between %php. Note that executing incorrect PHP-code can break your Drupal site.
tr: Eğer PHP kipi seçildiyse PHP kodlarını %php arasında girin. Hatalı PHP kodu çalıştırmanın Drupal sitenizi bozacağını unutmayın.

en: Debug
tr: Hata ayıkla

en: Not configured
tr: Yapılandırılmadı

en: Add to every page except the listed pages.
tr: Listelenenler hariç tüm sayfalara ekle.

en: Add to the listed pages only.
tr: Sadece listelenen sayfalara ekle.

en: Add tracking to specific pages
tr: Belirli sayfaları takip et

en: Users cannot control whether they are tracked or not.
tr: Kullanıcılar takip edilip edilmediğini kontrol edemez.

en: Track users by default, but let individual users to opt out.
tr: Kullanıcıları takip et, fakat isteyen kullanıcılar vazgeçebilsin.

en: Do not track users by default, but let individual users to opt in.
tr: Kullanıcıları takip etme, fakat isteyen kullanıcılar takip edilmeyi seçebilsin.

en: opt-in or out of tracking
tr: takip edilmeyi seç veya vazgeç

en: Add tracking for specific roles
tr: Belirli rollere takip ekle

en: Link tracking settings
tr: Link takibi ayarları

en: Users are tracked by default, but you are able to opt out.
tr: Kullanıcılar varsayılan olarak takip ediliyor, fakat siz vazgeçebilirsiniz.

en: Enable user tracking
tr: Kullanıcı takibini etkinleştir

en: Users are <em>not</em> tracked by default, but you are able to opt in.
tr: Kullanıcılar öntanımlı olarak takip edil<em>mi</em>yor, fakat siz takip edilmeyi seçebilirsiniz.

en: Add to the selected roles only
tr: Sadece seçili rollere ekle

en: Add to every role except the selected ones
tr: Seçilenler hariç tüm rollere ekle

en: If none of the roles are selected, all users will be tracked. If a user has any of the roles checked, that user will be tracked (or excluded, depending on the setting above).
tr: Eğer hiç rol seçilmezse tüm kullanıcılar izlenir. Eğer bir kullanıcı seçili role sahipse, o kullanıcı izlenir (ya da seçtiğiniz ayara göre, izlenmez).
