Open Web Analytics (7.x-1.0-alpha1) - en to ja translation catalogue (27 entries)

en: Pages
ja: ページ

en: General settings
ja: 全般の設定

en: Statistics
ja: 統計

en: Roles
ja: 役割

en: Site ID
ja: サイトID

en: Enter one page per line as Drupal paths. The '*' character is a wildcard. Example paths are %blog for the blog page and %blog-wildcard for every personal blog. %front is the front page.
ja: １行に１ベージとして、パスを入力してください。 <b>*</b> はワイルドカードとして使えます。 例えばブログページのパスを指定するには <b>%blog</b>、ユーザー別のブログは <b>%blog-wildcard</b> と入力してください。 また、フロントページを指定するには <b>%front</b> と入力してください。

en: If the PHP-mode is chosen, enter PHP code between %php. Note that executing incorrect PHP-code can break your Drupal site.
ja: PHPモードを選択した場合、%php の間にPHPコードを記入してください。正しくないコードを実行した場合、このDrupalサイトが正常に動作しなくなる可能性があるので注意してください。

en: Debug
ja: デバッグ

en: Not configured
ja: 設定されていません

en: Add if the following PHP code returns <code>TRUE</code> (PHP-mode, experts only).
ja: 以下のPHPコードが <code>TRUE</code> を返したら加える（PHPモード － PHPに精通した方専用)

en: Add to every page except the listed pages.
ja: リストに記載したページ以外のすべてのページに加える

en: Add to the listed pages only.
ja: リストに記載したページにのみ加える

en: Add tracking to specific pages
ja: トラッキングを加える特定ページ

en: User specific tracking settings
ja: ユーザ固有のトラッキング設定

en: Custom tracking settings
ja: カスタムトラッキング設定

en: Users cannot control whether they are tracked or not.
ja: ユーザーはトラックされるかどうかをコントロールできない

en: Track users by default, but let individual users to opt out.
ja: デフォルトでユーザーをトラックするが、各ユーザーが拒否することもできる

en: Do not track users by default, but let individual users to opt in.
ja: デフォルトでユーザーをトラックしないが、各ユーザーが許可することもできる

en: Allow individual users to customize the visibility of tracking in their account settings. Only users with %permission permission are allowed to set their own preference.
ja: 各ユーザーごとのアカウント設定で、トラックの表示をカスタマイズできるかどうかを指定してください。 「%permission」権限を持ったユーザーのみが設定を行えます。

en: opt-in or out of tracking
ja: トラッキングの許可・許否

en: Role specific tracking settings
ja: 役割固有のトラッキング設定

en: Add tracking for specific roles
ja: トラッキングを加える特定の役割

en: Page specific tracking settings
ja: ページ固有のトラッキング設定

en: Link tracking settings
ja: リンクトラッキングの設定

en: Users are tracked by default, but you are able to opt out.
ja: デフォルトでユーザーはトラックされますが、あなたはそれを拒否することもできます。

en: Enable user tracking
ja: ユーザーのトラッキングを有効化

en: Users are <em>not</em> tracked by default, but you are able to opt in.
ja: デフォルトでユーザーはトラックされませんが、あなたはそれを許可することもできます。
