Owl Carousel (7.x-1.5) - en to pt translation catalogue (24 entries)

en: Previous
pt: Anterior

en: Next
pt: Próximo

en: Delete
pt: Apagar

en: Enabled
pt: Habilitado

en: Edit
pt: Editar

en: Name
pt: Nome

en: Import
pt: Importar

en: Export
pt: Exportar

en: Theme
pt: Tema

en: Pager ID
pt: Identificador do paginador

en: Items
pt: Itens

en: Width
pt: Largura

en: Navigation
pt: Navegação

en: Add group
pt: Adicionar grupo

en: Items to display
pt: Itens a exibir

en: Offset
pt: Deslocamento

en: Unless you're experiencing problems with pagers related to this view, you should leave this at 0. If using multiple pagers on one page you may need to set this number to a higher value so as not to conflict within the ?page= array. Large values will add a lot of commas to your URLs, so avoid if possible.
pt: A não ser que você esteja com problemas nesta view, você deve deixar este número como 0. Se você estiver usando vários paginadores em uma mesma página, coloque aqui um valor maior de forma a não conflitar com ?page=array. Valores maiores vão adicionar vírgulas na URL. Por isso, evite sempre que possível colocar valores altos demais.

en: Pagination
pt: Paginação

en: The number of items to skip. For example, if this field is 3, the first 3 items will be skipped and not displayed.
pt: Número de itens ignorados. Por exemplo, se o campo for 3, os 3 primeiros itens serão ignorados e não serão exibidos.

en: @count item | @count items
pt[0]: @count item
pt[1]: @count itens

en: Trim length
pt: Tamanho do corte

en: View mode
pt: Modo de exibição

en: Responsive
pt: Responsivo

en: Select the view mode
pt: Selecione o modo de visualização
