Page Title (7.x-2.4-beta1) - en to sv translation catalogue (82 entries)

en: Taxonomy
sv: Taxonomi

en: Default
sv: Förvald

en: User
sv: Användare

en: Node
sv: Nod

en: Page title
sv: Sidtitel

en: Comment
sv: Kommentar

en: Pattern
sv: Mönster

en: set page title
sv: ställ in sidtitel

en: Page Title
sv: Sidtitel

en: Enhanced control over the page title (in the &lt;head> tag).
sv: Utökad kontroll över sidtiteln (i taggen &lt;head&gt;).

en: Show field
sv: Visa fält

en: User Profile
sv: Användarprofil

en: Global
sv: Globalt

en: Page titles
sv: Sidtitlar

en: Page Type
sv: Sidtyp

en: Frontpage
sv: Startsida

en: Page Title Patterns
sv: Mönster för sidtitlar

en: Content Type - %type
sv: Innehållstyp - %type

en: Vocabulary - %vocab_name
sv: Vokabulär - %vocab_name

en: Blog Homepage
sv: Startsida för blogg

en: This pattern will be appended to a page title for any given page with a pager on it
sv: Detta mönster kommer att läggas till en sidtitel för en given sida med en paginerare på sig

en: Available Tokens List
sv: Lista med tillgängliga ersättningstecken

en: Token Scope
sv: Omfång av ersättningstecken

en: Show Field
sv: Visa fält

en: Page Title provides control over the &lt;title> element on a page using token patterns and an optional textfield to override the title of the item (be it a node, term, user or other). The Token Scope column lets you know which tokens are available for this field (Global is always available). Please click on the <strong><em>more help&hellip;</em></strong> link below if you need further assistance.
sv: Sidtitel tillhandahåller kontroll över elementet &lt;title&gt; på en sida med hjälp av ersättningstecken och ett valfritt textfält att åsidosätta titeln på artikeln (om det är en nod, term, användare eller annat). Tillämpningsområde i kolumnen "Ersättningstecken" gör att du vet vilka variabler som finns tillgängliga för detta fält (global är alltid tillgänglig). Klicka på länken <strong><em>mer hjälp&hellip;</em></strong> nedan om du behöver ytterligare hjälp.

en: Drupal's default page title follows one of two patterns:
sv: Drupals förvalda sidtitel följer ett av följande två mönster:

en: <strong>Default Page</strong>: <samp><em>page title</em> | <em>site name</em></samp>
sv: <strong>Förvald sida</strong>: <samp><em>sidtitel</em> | <em>webbplatsen namn</em></samp>

en: <strong>Default Frontpage</strong>: <samp><em>site name</em> | <em>site slogan</em></samp>
sv: <strong>Förvald startsida</strong>: <samp><em>webbplatsens namn</em> | <em>webbplatsens slogan</em></samp>

en: The <strong>Page Title</strong> module lets you change these defaults in two ways. First, you can adjust the patterns below using the placeholders given. This will change the way the default page titles are created. Second, on enabled forms (curently node, term & user editing forms) you have the option of specifying a title that is different to the title of the item. This field only appears if the <em>Show Field</em> box is checked for the item. If a value is provided it will be used to generate the <samp>[page-title]</samp> placeholder however if it is left blank the <samp>[page-title]</samp> token will inherit the item's own title.
sv: Modulen <strong>Page Title</strong> låter dig ändra dessa standardvärden på två sätt. För det första kan du justera mönster nedan med givna platshållare. Detta kommer att förändra sättet som förvalda sidtitlar skapas. För det andra, har du möjlighet att ange en titel som är annorlunda än titeln på artikeln på aktiverade formulär (för närvarande på redigeringsformulär för noder, termer och användare). Detta fält visas bara om rutan <em>Visa fält</em> är ikryssad för artikeln. Om ett värde tillhandahålls kommer det att användas för att generera platshållaren <samp>[page-title]</samp>, men om det är tomt kommer ersättningstecknet<samp>[page-title]</samt> att ärva artikelns egna titel.

en: The <samp>[page-title]</samp> token will default to the value returned from <samp>drupal_get_title</samp> if there is no value specified or no available page title field.
sv: Ersättningstecknet <samp>[page-title]</samp> är som standard det värde som returneras från <samp>drupal_get_title</samp> om inget värde angivits eller sidtitelfält saknas.

en: Certain types of page title pattern have access to special tokens which others do not, depending on their <em>scope</em>. All patterns have access to the <strong>Global</strong> scope. Content type patterns have access to the <strong>Node</strong> tokens, vocabulary patterns have access to the <strong>Taxonomy</strong> tokens and finally the user patterns have access to the <strong>User</strong> tokens.
sv: Vissa typer av mönster för sidtitlar har åtkomst till särskilda ersättningstecken vilket andra inte har, beroende på deras <em>tillämpningsområde</em>. Alla mönster har åtkomst till det <strong>Globala</ strong> tillämpningsområdet. Mönster för innehållstyper har åtkomst till ersättningssymboler för <strong>Nod</strong>, vokabulär har åtkomst till <strong>Taxonomi</strong> och användarmönster har åtkomst till <strong>Användare</strong>.

en: Page Title Settings
sv: Inställningar för sidtitel

en: Page Title Field
sv: Fält för sidtitel

en: If checked, the <em>Page Title</em> field will appear on the node edit form for those who have permission to set the title.
sv: Om markerad, kommer fältet <em>Sidtitel</ em> visas på redigeringsformulär för noder för dem som har behörighet att ställa in titeln.

en: Page Title Pattern
sv: Mönster för sidtitel

en: Enter the <em>Page Title</em> pattern you want to use for this node type. For more information, please use the !link settings page
sv: Ange mönstret för <em>Sidtitel</em> som du vill använda för denna nodtyp. För mer information, vänligen använd inställningssidan !link

en: The page title.
sv: Sidtiteln.

en: administer page titles
sv: administrera sidtitlar

en: Page Title form.
sv: Formulär för sidtitel.

en: Provide a description of this node to appear in the &lt;title&gt; tag which search engines can use in search result listings (optional). It is generally accepted this field should be less than 70 characters.
sv: Ange en beskrivning av denna nod som skall visas i taggen &lt;title&gt; som sökmotorer kan använda i listor av sökresultat (valfritt). Det är allmänt accepterat att detta fält bör vara mindre än 70 tecken.

en: Provide a description of this term to appear in the &lt;title&gt; tag which search engines can use in search result listings (optional). It is generally accepted this field should be less than 70 characters.
sv: Ange en beskrivning av denna term som skall visas i taggen &lt;title&gt; som sökmotorer kan använda i listor av sökresultat (valfritt). Det är allmänt accepterat att detta fält bör vara mindre än 70 tecken.

en: Provide a description of this forum to appear in the &lt;title&gt; tag which search engines can use in search result listings (optional). It is generally accepted this field should be less than 70 characters.
sv: Ange en beskrivning av detta forum som skall visas i taggen &lt;title&gt; som sökmotorer kan använda i listor av sökresultat (valfritt). Det är allmänt accepterat att detta fält bör vara mindre än 70 tecken.

en: Provide a description of this user to appear in the &lt;title&gt; tag which search engines can use in search result listings (optional). It is generally accepted this field should be less than 70 characters.
sv: Ange en beskrivning av denna användare som skall visas i taggen &lt;title&gt; som sökmotorer kan använda i listor av sökresultat (valfritt). Det är allmänt accepterat att detta fält bör vara mindre än 70 tecken.

en: This pattern will be used as a <em>fallback</em> (ie, when no other pattern is defined)
sv: Detta mönster kommer att användas som <em>reserv</em> (det vill säga när inget annat mönster är angivet)

en: This pattern will be used for the site frontpage
sv: Detta mönster kommer att användas för webbplatsens startsida

en: Pager Suffix
sv: Ändelse för paginerare

en: Comment Reply
sv: Svar på kommentar

en: This pattern will be used for comment reply pages, where the reply is directly to a "node"
sv: Detta mönster kommer att användas för sidor med svar på kommentarer, där svaret är direkt till en "nod"

en: Comment Child Reply
sv: Svar på underliggande kommentar

en: This pattern with be used for comment reply pages where the reply is to an existing "comment" (eg a comment thread)
sv: Detta mönster kommer att användas för sidor med svar på kommentarer, där svaret är till en nuvarande "kommentar" (till exempel en diskussionstråd)

en: This pattern will be used for any user profile pages
sv: Detta mönster kommer att användas på sidor för användarprofiler

en: This pattern will be used for all %type node-type pages
sv: Detta mönster kommer att användas för alla sidor med nodtyper av typ %type

en: This pattern will be used for all %title term pages
sv: Detta mönster kommer att användas på alla termsidor av typ %title

en: Forum Root
sv: Huvudforum

en: This pattern will be used on the forum root page (ie, <code>/forum</code>)
sv: Detta mönster kommer att användas på sidan för huvudforumet (till exempel: <code>/forum</code>)

en: Set Page Title
sv: Ställ in sidtitel

en: Allow user to set or modify a page title
sv: Tillåt användare att ställa in eller ändra en sidtitel

en: Administer Page Title
sv: Administrera sidtitel

en: Perform administration tasks for Page Title
sv: Genomför administrativa uppgifter för Page Title

en: Page title settings
sv: Inställningar för sidtitel

en: Page Title: @pt
sv: Sidtitel: @pt

en: No Page Title
sv: Ingen sidtitel

en: Show page title field on User Profile edit form
sv: Visa fält för sidtitel på redigeringsformulär för användarprofil

en: Show page title field on the %type edit form
sv: Visa sidtitelfält på redigeringsformuläret %type

en: Show page title field on the %vocab_name term edit form
sv: Visa sidtitelfält på redigeringsformuläret för term %vocab_name

en: The title of the current page, as processed by the Page Title module.
sv: Titeln på den nuvarande sidan, som den behandlats av modulen Page Title

en: More Help...
sv: Mer hjälp...

en: The <strong>Page Title</strong> module lets you change these defaults in two ways. First, you can adjust the patterns below using the placeholders given. This will change the way the default page titles are created. Second, on enabled forms (curently node, term & user editing forms) you have the option of specifying a title that is different to the title of the item. This field only appears if the <em>Show Field</em> box is checked for the item. If a value is provided it will be used to generate the <samp>[current-page:page-title]</samp> placeholder however if it is left blank the <samp>[current-page:page-title]</samp> token will inherit the item's own title.
sv: Modulen <strong>Page Title</strong> låter dig ändra dessa standardvärden på två sätt. För det första kan du justera mönster nedan med givna platshållare. Detta kommer att förändra sättet som förvalda sidtitlar skapas. För det andra, har du möjlighet att ange en titel som är annorlunda än titeln på artikeln på aktiverade formulär (för närvarande på redigeringsformulär för noder, termer och användare). Detta fält visas bara om rutan <em>Visa fält</em> är ikryssad för artikeln. Om ett värde tillhandahålls kommer det att användas för att generera platshållaren <samp>[current-page:page-title]</samp>, men om det är tomt kommer ersättningstecknet<samp>[current-page:page-title]</samt> att ärva artikelns egna titel.

en: The <samp>[current:page-title]</samp> token will default to the value returned from <samp>drupal_get_title</samp> if there is no value specified or no available page title field.
sv: Ersättningstecknet <samp>[current:page-title]</samp> är som standard det värde som returneras från <samp>drupal_get_title</samp> om inget värde angivits eller sidtitelfält saknas.

en: Configure the page titles for your site (the title in the &lt;head&gt; tag).
sv: Konfigurera sidtiteln för din webbplats (titeln i taggen &lt;head&gt;).

en: This pattern will be used for a users blog page (ie <code>/blog/1</code>)
sv: Detta mönster kommer att användas för en användares bloggsida (till exempel: <code>/blog/1</code>)

en: Page Title provides control over the <code>&lt;title></code> element on a page using token patterns and an optional textfield to override the title of the item (be it a node, term, user or other). The Token Scope column lets you know which tokens are available for this field (Global is always available). Please click on the <strong><em>more help&hellip;</em></strong> link below if you need further assistance.
sv: Sidtitel tillhandahåller kontroll över elementet <code>&lt;title&gt;</code> på en sida med hjälp av ersättningstecken och ett valfritt textfält att åsidosätta titeln på artikeln (om det är en nod, term, användare eller annat). Tillämpningsområde i kolumnen "Ersättningstecken" gör att du vet vilka variabler som finns tillgängliga för detta fält (global är alltid tillgänglig). Klicka på länken <strong><em>mer hjälp&hellip;</em></strong> nedan om du behöver ytterligare hjälp.

en: Page Title upgrade table present
sv: Tabell för uppdatering av Page Title finns för närvarande

en: The Page Title upgrade table (<code>page_title_old</code>) is present. This should be manually removed once the administrator can confirm the upgrade was successfull.
sv: Tabellen för uppdatering av Page Title (<code>page_title_old</code>) finns för närvarande. Denna bör tas bort manuellt så fort administratören kan bekräfta att uppdateringen genomfördes utan problem.

en: Page Title settings
sv: Inställningar för sidtitel

en: The page title. WARNING - raw user input
sv: Sidtiteln. VARNING - obearbetad inmatning från användare

en: Optionally enter a Page Title Pattern for this argument. This will override the main view Page Title Pattern. You can also use the tokens below.
sv: Valfritt kan du ange ett mönster för sidtitel för detta argument. Detta kommer att åsidosätta huvudvyn för mönster för sidtitel. Du kan också använda ersättningstecknen nedan.

en: Page (with Page Title)
sv: Sida (med sidtitel)

en: Same as a normal Page, but also includes the Page Title control.
sv: Samma som en vanlig sida, men innehåller även styrning av sidtitel.

en: Page with Page Title
sv: Sida med sidtitel

en: Page title: @pt
sv: Sidtitel: @pt

en: No page title
sv: Ingen sidtitel
