Page builder framework (7.x-1.0-alpha1) - en to it translation catalogue (36 entries)

en: delete
it: elimina

en: Delete
it: Elimina

en: Type
it: Tipo

en: Author
it: Autore

en: Cancel
it: Annulla

en: view
it: mostra

en: This action cannot be undone.
it: L'operazione non è reversibile.

en: Weight
it: Peso

en: Quote
it: Cita

en: Image
it: Immagine

en: edit
it: modifica

en: Label
it: Etichetta

en: Save changes
it: Salva le modifiche

en: Position
it: Posizione

en: Operation
it: Operazione

en: Caption
it: Didascalia

en: Date created
it: Data di creazione

en: Column
it: Colonna

en: Text to display
it: Testo da visualizzare

en: Edit Link
it: Modifica link

en: Row
it: Riga

en: Date changed
it: Data cambiata

en: <em>Edit @type</em> @title
it: <em>Modifica @type</em> @title

en: Delete @type
it: Elimina @type

en: Administer @entity_type
it: Amministra @entity_type

en: Allows users to perform any action on @entity_type.
it: Consente agli utenti di effettuare qualsiasi operazione riguardante @entity_type

en: Create @entity_type of any type
it: Crea @entity_type di qualsiasi tipo

en: Edit own @entity_type of any type
it: Modifica propri @entity_type di qualsiasi tipo

en: Edit any @entity_type of any type
it: Modifica qualsiasi @entity_type di qualsiasi tipo

en: View own @entity_type of any type
it: Visualizza propri @entity_type di qualsiasi tipo

en: View any @entity_type of any type
it: Visualizza qualsiasi @entity_type di qualsiasi tipo

en: Create %bundle @entity_type
it: Crea @entity_type in %bundle

en: Edit own %bundle @entity_type
it: Modifica propri @entity_type in %bundle

en: Edit any %bundle @entity_type
it: Modifica qualsiasi @entity_type in %bundle

en: View own %bundle @entity_type
it: Visualizza propri @entity_type in %bundle

en: View any %bundle @entity_type
it: Visualizza qualsiasi @entity_type in %bundle
