Page Style (7.x-1.1-rc1) - en to fr translation catalogue (56 entries)

en: User interface
fr: Interface utilisateur

en: Page Style
fr: Style de page

en: Administer
fr: Administrer

en: Block title
fr: Titre du bloc

en: Screenshots
fr: Captures d'écran

en: Settings
fr: Paramètres

en: Import
fr: Importer

en: Save
fr: Enregistrer

en: Default
fr: Par défaut

en: Update
fr: Mettre à jour

en: Advanced settings
fr: Paramètres avancés

en: Theme
fr: Thème

en: days
fr: jours

en: Global settings
fr: Paramètres globaux

en: Warning
fr: Avertissement

en: Medium
fr: Moyen

en: Link text
fr: Texte du lien

en: to
fr: à

en: Text links
fr: Les liens de texte

en: Image links
fr: Les liens images

en: Features
fr: Fonctionnalités

en: White
fr: Blanc

en: People
fr: Personnes

en: or
fr: ou

en: Requirements
fr: Exigences

en: Permissions
fr: Droits

en: Theme settings
fr: Paramètres du thème

en: Theming
fr: Thème

en: Bold
fr: Gras

en: Blocks
fr: Blocs

en: Allowed values
fr: Valeurs autorisées

en: Subtitle
fr: Sous-titre

en: Blue
fr: Bleu

en: Clean URLs
fr: URL simplifiées

en: Black
fr: Noir

en: Toggle display
fr: Activer/désactiver l'affichage

en: and
fr: et

en: Block type
fr: Type de bloc

en: Example:
fr: Exemple :

en: Screenshot of block:
fr: Capture d'écran du bloc :

en: Select menu
fr: Liste de sélection

en: Settings for the display and values.
fr: Paramètres pour l'affichage et les valeurs.

en: Select the type of block.
fr: Sélectionnez le type de bloc.

en: Yellow
fr: Jaune

en: Translate interface
fr: Traduire l'interface

en: Select the block title.
fr: Sélectionnez le titre du bloc.

en: Adjustable.
fr: Réglable.

en: Unchecked
fr: Décoché

en: PHP: Hypertext Preprocessor
fr: PHP : Hypertext Preprocessor

en: Current Theme
fr: Thème actuel

en: Font weight
fr: Épaisseur de la police

en: Cookie Domain
fr: Domaine du cookie

en: Lighter
fr: Moins gras

en: Bolder
fr: Plus gras

en: Regional and language
fr: Régionalisation et langue

en: Checked
fr: Vérifié
