Paging (7.x-1.0-alpha1) - en to ja translation catalogue (25 entries)

en: Disabled
ja: 無効

en: None
ja: なし

en: One
ja: 1

en: characters
ja: 文字

en: Paging
ja: ページ切り替え

en: Two
ja: 2

en: Break long pages into smaller ones by means of a page break tag (e.g. %separator):</p>
    <pre>First page here.
    %separator
    Second page here.
    %separator
    More pages here.</pre>
ja: 改ページタグの仕方によってより小さいページに長いページを分割します(例えば %separator):</p>
    <pre>最初のページはここです。
    %separator
    2ページはここです。
    %separator
    続きはここです。</pre>

en: Automatic page breaking based on character or word count is also supported.
ja: 文字数または単語数による自動改ページもまたサポートされます。

en: Enable or disable paging, configure separator string, toggle automatic paging and more for each content types.
ja: ページングの有効または無効、区切り文字の設定、トグル自動ページングと各コンテンツタイプの詳細。

en: Page separator string
ja: ページ区切り文字

en: Link "Read more" to second page
ja: 2ページ目への"続きを読む"リンク

en: Change page title to name of current page
ja: 現在のページの名前にページタイトルを変更

en: Automatic paging method
ja: 自動ページングの方法

en: Limit by characters <small>(recommended)</small>
ja: 文字で制限<small>(推奨)</small>

en: Limit by words
ja: 単語で制限

en: Length of each page
ja: 各ページの長さ

en: Page Navigation (Paging)
ja: ページナビゲーション(ページング)

en: Page navigation
ja: ページナビゲーション

en: !title - Page !number
ja: !title - !numberページ

en: Allows users to use a tag to break up a node into multiple pages.
ja: ノードを複数のページに分割するタグの使用をユーザーに許可します。

en: Name of !number page:
ja: !numberページの名前:

en: Page names
ja: ページ名

en: Insert page separator
ja: ページ区切りの挿入

en: An error occurred at @path.
ja: @path でエラーが発生

en: Page break
ja: ページ区切り
