Pane (7.x-2.7) - en to fr translation catalogue (36 entries)

en: Title
fr: Titre

en: Operations
fr: Actions

en: List
fr: Lister

en: Language
fr: Langue

en: Weight
fr: Poids

en: View
fr: Voir

en: Text
fr: Texte

en: Display mode
fr: Mode d'affichage

en: View arguments
fr: Arguments de la vue

en: configure
fr: configurer

en: Unlimited
fr: Illimité

en: Entity
fr: Entité

en: edit content
fr: modifier le contenu

en: Save Configuration
fr: Enregistrer la Configuration

en: Number of values
fr: Nombre de valeurs

en: Add another item
fr: Ajouter un autre élément

en: Provide a comma separated list of arguments to pass to the view.
fr: Fournir une liste d'arguments, séparés par des virgules, à passer à la vue.

en: Remove this pane
fr: Enlever ce panneau

en: Add pane
fr: Ajouter un panneau

en: More link
fr: Lien "plus"

en: More link text
fr: Texte du lien "Plus"

en: Machine name
fr: Nom système

en: Instance Title
fr: Titre de l'instance

en: Custom text
fr: Texte personnalisé

en: View panes
fr: Volets de vue

en: References
fr: Références

en: Machine Name
fr: Nom système

en: Pane
fr: Panneau (pane)

en: Panes
fr: Étapes

en: Entity reference
fr: Référence à une entité

en: Target bundles
fr: Paquets cibles

en: The bundles of the entity type that can be referenced. Optional, leave empty for all bundles.
fr: Les paquets de l'entité pouvant être référencés. Facultatif, laisser vide pour tous les paquets.

en: View Mode
fr: Mode d'affichage

en: View used to select the entities
fr: Vue utilisée pour sélectionner les entitées

en: Choose the view and display that select the entities that can be referenced.<br />Only views with a display of type "Entity Reference" are eligible.
fr: Choisir la vue et son affichage séléctionnant les entités pouvant être référencées.<br /> Seules les vues avec un affichage de type "Entity Reference" sont éligibles.

en: No eligible views were found. <a href="@create">Create a view</a> with an <em>Entity Reference</em> display, or add such a display to an <a href="@existing">existing view</a>.
fr: Aucune vue éligible n'a été trouvée. <a href="@create">Veuillez créer une vue</a> avec un affichage <em>Référence à une entité</em>, ou ajouter un tel affichage à une <a href="@existing">vue existante</a>.
