Panelizer (7.x-2.0-rc1) - en to da translation catalogue (91 entries)

en: list
da: liste

en: context
da: sammenhæng

en: Operations
da: Handlinger

en: Content
da: Indhold

en: content
da: indhold

en: Cancel
da: Annullér

en: Settings
da: Indstillinger

en: settings
da: indstillinger

en: Save
da: Gem

en: Default
da: Standard

en: Node type
da: Indholdstype

en: User
da: Bruger

en: Panels
da: Paneler

en: 1 hour | @count hours
da[0]: 1 time
da[1]: @count timer

en: 1 day | @count days
da[0]: 1 dag
da[1]: @count dage

en: Log message
da: Logbesked

en: Create new revision
da: Opret ny version

en: Form
da: Formular

en: Context
da: Kontekst

en: Taxonomy vocabulary
da: Ordforråd

en: 1 year | @count years
da[0]: 1 år
da[1]: @count år

en: 1 week | @count weeks
da[0]: 1 uge
da[1]: @count uger

en: 1 min | @count min
da[0]: 1 minut
da[1]: @count minutter

en: 1 sec | @count sec
da[0]: 1 sek
da[1]: @count sekunder

en: Choose layout
da: Vælg layout

en: Disable Drupal blocks/regions
da: Déaktiver Drupal-blokke/regioner

en: CSS code
da: CSS-kode

en: This node
da: Dette indholdselement

en: 1 month | @count months
da[0]: 1 måned
da[1]: @count måneder

en: Summary of contexts
da: Resumé af kontekster

en: Administrative title
da: Administrativ titel

en: Selection rule
da: Udvalgsregel

en: You must select a different layout if you wish to change layouts.
da: Du skal vælge et andet layout hvis du ønsker at skifte layout.

en: Provide an explanation of the changes you are making. This will help other authors understand your motivations.
da: Giv en forklaring på dine ændringer. Det hjælper andre forfattere til at forstå din motivation.

en: Clone of
da: Klon af

en: Configuration error. No handler found.
da: Konfigurationsfejl. Ingen handler fundet.

en: This will appear in the administrative interface to easily identify it.
da: Vises i den administrative grænseflade for at gøre det nemt at identificere den.

en: More keywords will be available if you install the Token module, see http://drupal.org/project/token.
da: Du kan få adgang til flere nøgleord hvis du installerer Token-modulet, se

en: Reset to default
da: Gendan standard

en: Allow any node type to have custom panel displays, similar to the panel node type.
da: Gør det muligt for enhver indholdstype at have brugerdefinerede panel displays, svarende til panel-indholdstypen.

en: allowed content
da: tilladt indhold

en: Provide default panel
da: Tilbyd standardpanel

en: The settings have been updated.
da: Indstillingerne er blevet opdateret.

en: Changes have been discarded.
da: Ændringerne er blevet forkastet.

en: Check this to have the panel disable sidebars displayed in the theme. Note that some themes support this setting better than others. If in doubt, try with stock themes to see.
da: Få panelet til at skjule themets sidebars. Bemærk at nogle themes understøtter denne indstilling bedre end andre. Hvis du er i tvivl kan du prøve med et standard theme.

en: The CSS ID to apply to this panel
da: CSS ID som ska bruges på dette panel

en: Enter well-formed CSS code here; this code will be embedded into the panel, and should only be used for minor adjustments; it is usually better to try to put CSS for the panel into the theme if possible. This CSS will be filtered for safety so some CSS may not work.
da: Indtast velformet CSS-kode her. Koden indlejres i panelet, og bør kun bruges til mindre justeringer. Det er normalt bedre at putte panelets CSS i themet, hvis det er muligt. CSSen filtreres af sikkerhedsgrunde, så nogen former for CSS vil muligvis ikke virke efter hensigten.

en: This form contains unsaved changes that will not be stored until the Save button is clicked.
da: Denne formular indehold ændringer, som ikke bliver gemt før du klikker på Gem-knappen.

en: Panelize it!
da: Panelize det!

en: administer panelizer
da: administrér panelizer

en: Fully administer panelizer and all panelizer settings.
da: Administrér panelizer og alle tilhørende indstillinger.

en: You must enable the %node_view page template in <a href="@url">page manager</a> to use panelizer.
da: Du skal aktivere %node_view skabelonen under <a href="@url">sider</a> for at bruge panelizer.

en: Updated panelizer variables.
da: Panelizer-variable opdateret.

en: Added revision support.
da: Tilføjede understøttelse af versioner.

en: The panelizer settings have been reset to the default.
da: Indstillingerne for panelizer er blevet nulstillet til standarden.

en: The layout has been changed.
da: Layoutet er blevet ændret.

en: This %entity is not currently panelized.
da: Denne %entity er ikke panelized i øjeblikket.

en: Move content
da: Flyt indhold

en: Not panelized
da: Ikke panelized

en: Use panel @name
da: Brug panel @name

en: %entity_name %bundle_name: Administer Panelizer content
da: %entity_name %bundle_name: Administrér Panelizer indhold

en: %entity_name %bundle_name: Administer Panelizer context
da: %entity_name %bundle_name: Administrér Panelizer context

en: %entity_name %bundle_name: Administer Panelizer layout
da: %entity_name %bundle_name: Administrér Panelizer layout

en: %entity_name %bundle_name: Administer Panelizer settings
da: %entity_name %bundle_name: Administrér Panelizer indstillinger

en: %entity_name %bundle_name: Choose panels
da: %entity_name %bundle_name: Vælg paneler

en: Allows the user to choose which default panel the entity uses.
da: Giver brugeren mulighed for at vælge hvilket standardpanel denne entity bruger.

en: -- No panel --
da: -- Intet panel --

en: Allow panel choice
da: Tillad valg af panel

en: Save to access allowed content
da: Gem for at tilgå tilladt indhold

en: Save to access default panel
da: Gem for at tilgå standardpanel

en: Save to access panel list
da: Gem for at tilgå panelliste

en: This @entity
da: Denne @entity

en: This taxonomy term
da: Denne taksonomiterm

en: This user
da: Denne bruger

en: panelizer default
da: panelizer standard

en: Panelizer default
da: Panelizer standard

en: panelizer defaults
da: panelizer standarder

en: Panelizer defaults
da: Panelizer standarder

en: This variant will be selected if the entity being viewed is panelized. This variant must be enabled and selected for panelizer to work!
da: Denne variant vælges hvis den viste entity er panelized. Denne variant skal være aktiveret og valgt for at panelizer fungerer!

en: Provide a link to panelizer-related operations on the content.
da: Vis et link til panelizer-relaterede handlinger på indholdet.

en: Render nodes using the panels display for any that have been panelized.
da: Rendér indholdselementer vha. et panels display hvis de er blevet panelized.

en: Also display content that is not handled by panelizer
da: Vis indhold som ikke håndteres af panelizer

en: If any content is not panelized, it will be hidden unless this is checked.
da: Hvis der findes indhold, som ikke er panelized, vil det være skjult medmindre dette er afkrydset.

en: Panelizer form default settings
da: Standardindstillinger for Panelizer-formular

en: Panelizer default options on the Node form.
da: Standardvalg for Panelizer på indholdselementformularen.

en: Panelizer default options.
da: Panelizer standardvalg.

en: "@s" Panelizer form default options
da: "@s" Panelizer-formular standardvalg

en: Edit panelizer settings
da: Redigér panelizer indstillinger

en: Edit panelizer contexts
da: Redigér panelizer contexts

en: Edit panelizer layout
da: Redigér panelizer layout

en: Edit panelizer content
da: Redigér panelizer indhold
