Panelizer (7.x-3.0) - en to fr translation catalogue (57 entries)

en: list
fr: liste

en: context
fr: contexte

en: Status
fr: État

en: Operations
fr: Actions

en: Content
fr: Contenu

en: content
fr: contenu

en: Cancel
fr: Annuler

en: Reset
fr: Réinitialiser

en: Settings
fr: Paramètres

en: settings
fr: paramètres

en: Save
fr: Enregistrer

en: Default
fr: Par défaut

en: Access
fr: Accès

en: Node type
fr: Type de nœud

en: Layout
fr: Mise en page

en: User
fr: Utilisateur

en: Default settings
fr: Paramètres par défaut

en: CSS ID
fr: Identifiant (ID) de la CSS

en: CSS class
fr: Classe CSS

en: 1 hour | @count hours
fr[0]: @count heure
fr[1]: @count heures

en: 1 day | @count days
fr[0]: @count jour
fr[1]: @count jours

en: Custom
fr: Personnalisé

en: Log message
fr: Message de journal

en: General
fr: Général

en: Other
fr: Autre

en: reset
fr: réinitialiser

en: example
fr: exemple

en: Create new revision
fr: Créer une nouvelle version

en: Reset to Defaults
fr: Réinitialiser aux valeurs par défaut

en: Form
fr: Formulaire

en: Contexts
fr: Contextes

en: Context
fr: Contexte

en: Taxonomy vocabulary
fr: Vocabulaire de taxonomie

en: 1 year | @count years
fr[0]: @count année
fr[1]: @count années

en: 1 week | @count weeks
fr[0]: @count semaine
fr[1]: @count semaines

en: Choose layout
fr: Choisir une mise en page

en: Disable Drupal blocks/regions
fr: Désactiver les blocs/régions Drupal

en: CSS code
fr: Code CSS

en: This node
fr: Ce nœud

en: 1 month | @count months
fr[0]: @count mois
fr[1]: @count mois

en: layout
fr: mise en page

en: Summary of contexts
fr: Récapitulatif des contextes

en: Administrative title
fr: Titre pour l'administration

en: Selection rules
fr: Règles de sélection

en: Control the criteria used to decide whether or not this variant is used.
fr: Contrôler le critère utilisé pour décider si cette variante est utilisée ou non.

en: Add additional context objects to this variant that can be used by the content.
fr: Ajouter des objets de contexte additionnels pour que cette variante puisse être utilisée par le contenu.

en: Selection rule
fr: Règle de sélection

en: You must select a different layout if you wish to change layouts.
fr: Vous devez sélectionner une mise en forme différente si vous souhaitez changer les mises en formes.

en: Administrative title of this variant.
fr: Titre administratif de cette variante.

en: Customized
fr: Personnalisé

en: Provide an explanation of the changes you are making. This will help other authors understand your motivations.
fr: Explication des modifications que vous avez effectuées. Cela peut aider les autres auteurs à mieux comprendre vos motivations.

en: Clone of
fr: Clone de

en: Configuration error. No handler found.
fr: Erreur de configuration. Aucun gestionnaire trouvé.

en: This will appear in the administrative interface to easily identify it.
fr: Ceci apparaitra dans l'interface d'administration pour facilement l'identifier.

en: Renderer
fr: Moteur de rendu

en: View mode
fr: Mode d'affichage

en: Change general settings for this variant.
fr: Changer les paramètres généraux pour cette variante.
