Panelizer (7.x-3.3) - en to tr translation catalogue (58 entries)

en: list
tr: liste

en: context
tr: bağlam

en: Status
tr: Durum

en: Operations
tr: İşlemler

en: Content
tr: İçerik

en: content
tr: içerik

en: Cancel
tr: İptal

en: Reset
tr: Sıfırla

en: default
tr: öntanımlı

en: Settings
tr: Ayarlar

en: settings
tr: ayarlar

en: Save
tr: Kaydet

en: Default
tr: Varsayılan

en: Access
tr: Erişim

en: Node type
tr: Düğüm tipi

en: Layout
tr: Yerleşim

en: User
tr: Kullanıcı

en: Default settings
tr: Varsayılan ayarlar

en: Panels
tr: Paneller (Panels)

en: CSS class
tr: CSS sınıfı

en: 1 hour | @count hours
tr[0]: 1 saat
tr[1]: @count saat

en: 1 day | @count days
tr[0]: 1 gün
tr[1]: @count gün

en: Custom
tr: Özel

en: Log message
tr: Günlük iletisi

en: General
tr: Genel

en: Other
tr: Diğer

en: reset
tr: sıfırla

en: Create new revision
tr: Yeni sürüm yarat

en: Contexts
tr: Bağlamlar

en: Context
tr: Bağlam (Context)

en: Taxonomy vocabulary
tr: Sınıflandırma sözlüğü

en: 1 year | @count years
tr[0]: 1 yıl
tr[1]: @count yıl

en: 1 week | @count weeks
tr[0]: 1 hafta
tr[1]: @count hafta

en: 1 min | @count min
tr[0]: 1 dak
tr[1]: @count dak

en: 1 sec | @count sec
tr[0]: 1 sn
tr[1]: @count sn

en: Choose layout
tr: Yerleşim seç

en: Disable Drupal blocks/regions
tr: Drupal blokları/bölgelerini devre dışı bırak

en: CSS code
tr: CSS kodu

en: Machine name
tr: Makine adı

en: This node
tr: Bu düğüm

en: 1 month | @count months
tr[0]: 1 ay
tr[1]: @count ay

en: Summary of contexts
tr: Bağlamların özeti

en: Administrative title
tr: Yönetsel başlık

en: Selection rules
tr: Seçim kuralları

en: Control the criteria used to decide whether or not this variant is used.
tr: Bu değişkenin kullanılıp kullanılmayacağına karar verme ölçütünü düzenle.

en: Add additional context objects to this variant that can be used by the content.
tr: Bu değişkeye, içerikle kullanılabilecek bağlamsal nesneler ekle.

en: Selection rule
tr: Seçim kuralı

en: Administrative title of this variant.
tr: Bu değişkenin yönetsel başlığı.

en: manage display
tr: görüntüyü yönet

en: Provide an explanation of the changes you are making. This will help other authors understand your motivations.
tr: Yapmakta olduğunuz değişiklikler için bir açıklama girin. Bu, diğer yazarların niyetinizi anlamalarına yardımcı olacaktır.

en: View mode
tr: Görünüm kipi

en: Change general settings for this variant.
tr: Bu değişkenin genel ayarlarını değiştir.

en: Panelizer
tr: Panelleyici

en: administer panelizer
tr: Panelleyiciyi yönet

en: Panelizer display
tr: Panelleyici görünümü

en: Node panelizer
tr: Düğüm panelleyici

en: Term panelizer
tr: Terim panelleyici

en: User panelizer
tr: Kullanıcı panelleyicisi
