Panelizer (7.x-3.4) - en to uk translation catalogue (70 entries)

en: list
uk: список

en: context
uk: контекст

en: Status
uk: Стан

en: Operations
uk: Операції

en: Content
uk: Вміст

en: content
uk: матеріал

en: Cancel
uk: Скасувати

en: Reset
uk: Скинути

en: default
uk: замовчування

en: Settings
uk: Налаштування

en: settings
uk: налаштування

en: Save
uk: Зберегти

en: Default
uk: Базово

en: Access
uk: Доступ

en: Node type
uk: Тип матеріалу

en: Layout
uk: Макет

en: User
uk: Користувач

en: Default settings
uk: Налаштування за замовчуванням

en: Panels
uk: Панелі

en: CSS class
uk: Клас CSS

en: 1 hour | @count hours
uk[0]: @count година
uk[1]: @count години
uk[2]: @count годин

en: 1 day | @count days
uk[0]: @count день
uk[1]: @count дні
uk[2]: @count днів

en: Custom
uk: Власний

en: Log message
uk: Повідомлення журналу

en: General
uk: Загальне

en: Other
uk: Інше

en: reset
uk: скинути

en: Create new revision
uk: Створювати нову редакцію

en: Reset to Defaults
uk: Скинути до початкових

en: Form
uk: Форма

en: Contexts
uk: Контексти

en: Context
uk: Контекст

en: Taxonomy vocabulary
uk: Словник таксономії

en: 1 year | @count years
uk[0]: @count рік
uk[1]: @count роки
uk[2]: @count років

en: 1 week | @count weeks
uk[0]: @count тиждень
uk[1]: @count тижні
uk[2]: @count тижнів

en: 1 min | @count min
uk[0]: @count хв
uk[1]: @count хв
uk[2]: @count хв

en: 1 sec | @count sec
uk[0]: @count с
uk[1]: @count с
uk[2]: @count с

en: Choose layout
uk: Вибір макету

en: Disable Drupal blocks/regions
uk: Вимкнути блоки/області Drupal

en: CSS code
uk: Код CSS

en: Machine name
uk: Машинна назва

en: This node
uk: Цей матеріал

en: 1 month | @count months
uk[0]: @count місяць
uk[1]: @count місяці
uk[2]: @count місяців

en: layout
uk: розкладка

en: Summary of contexts
uk: Підсумок контекстів

en: Administrative title
uk: Адміністративний заголовок

en: Selection rules
uk: Правила вибору

en: Control the criteria used to decide whether or not this variant is used.
uk: Керування критеріями, за якими вирішується можливість застосування цього варіанту.

en: Add additional context objects to this variant that can be used by the content.
uk: Додайте до цього варіанту додаткові контекстні об’єкти, що можуть бути використані вмістом.

en: Selection rule
uk: Правило вибору

en: You must select a different layout if you wish to change layouts.
uk: Якщо потрібно змінити макети, необхідно обрати інший макет.

en: Administrative title of this variant.
uk: Адміністративний заголовок цього варіанту.

en: manage display
uk: керувати відображенням

en: Provide an explanation of the changes you are making. This will help other authors understand your motivations.
uk: Надайте пояснення виконаних вами змін. Це допоможе іншим авторам зрозуміти ваші мотиви.

en: Clone of
uk: Клон

en: Configuration error. No handler found.
uk: Помилка конфігурації. Не знайдено обробник.

en: This will appear in the administrative interface to easily identify it.
uk: Використовується в адміністративному інтерфейсі для спрощення ідентифікації.

en: Renderer
uk: Відображувач

en: View mode
uk: Режим перегляду

en: More keywords will be available if you install the Token module, see http://drupal.org/project/token.
uk: Більше ключових слів можна отримати, якщо встановити модуль Замінник (Token), дивіться http://drupal.org/project/token.

en: Change general settings for this variant.
uk: Змініть основні налаштування цього варіанту

en: Panelizer
uk: Панелайзер

en: Panelize
uk: Панелізувати

en: panelizer
uk: панелізатор

en: A unique machine-readable name for this variant. It must only contain lowercase letters, numbers, and underscores. This name will be used when exporting the variant. If left empty the variant's name will be used instead.
uk: Унікальна машино-читабельна назва цього варіанту. Вона має містити лише латинські літери нижнього регістру, цифри та символи підкреслення. Ця назва буде використовуватися при експортуванні варіанту. Якщо порожнє, замість неї буде застосовуватись назва варіанту.

en: @name: enabled
uk: @name: увімкнено

en: No view modes enabled
uk: Жодних режимів перегляду не увімкнено

en: This comment
uk: Цей коментар

en: Comment node type
uk: Коментувати тип матеріалу

en: Allows the user to choose which default display the entity uses.
uk: Дозволяє користувачеві обирати, яке відображення за промовчанням використовує сутність.
