Panelizer (7.x-3.4) - en to ja translation catalogue (53 entries)

en: list
ja: リスト

en: context
ja: コンテキスト

en: Status
ja: 状態

en: Operations
ja: 操作

en: Content
ja: コンテンツ

en: content
ja: コンテンツ

en: Cancel
ja: キャンセル

en: Reset
ja: リセット

en: default
ja: デフォルト

en: Settings
ja: 設定

en: settings
ja: 設定

en: Save
ja: 保存

en: Default
ja: デフォルト

en: Access
ja: アクセス

en: Node type
ja: ノードタイプ

en: Layout
ja: レイアウト

en: User
ja: ユーザー

en: Default settings
ja: デフォルトの設定

en: Panels
ja: パネル

en: CSS class
ja: CSSクラス

en: 1 hour | @count hours
ja[0]: 1時間
ja[1]: @count時間

en: 1 day | @count days
ja[0]: 1日
ja[1]: @count日

en: Custom
ja: カスタム

en: Log message
ja: ログメッセージ

en: General
ja: 全般

en: Other
ja: その他

en: reset
ja: リセット

en: Create new revision
ja: 新しいリビジョンの作成

en: Form
ja: フォーム

en: Contexts
ja: コンテクスト

en: Context
ja: コンテキスト

en: Taxonomy vocabulary
ja: タクソノミーボキャブラリー

en: 1 year | @count years
ja[0]: 1年
ja[1]: @count年

en: 1 week | @count weeks
ja[0]: 1週
ja[1]: @count週

en: 1 min | @count min
ja[0]: 1分
ja[1]: @count分

en: 1 sec | @count sec
ja[0]: 1秒
ja[1]: @count秒

en: Choose layout
ja: レイアウトの選択

en: Disable Drupal blocks/regions
ja: Drupalのブロック/リージョンを無効化

en: CSS code
ja: CSSコード

en: Machine name
ja: システム内部名称

en: This node
ja: このノード

en: 1 month | @count months
ja[0]: 1ヶ月
ja[1]: @countヶ月

en: Administrative title
ja: 管理用タイトル

en: Selection rules
ja: 選択ルール

en: Control the criteria used to decide whether or not this variant is used.
ja: このバリアントを使用するかどうか決定する基準を設定します。

en: Add additional context objects to this variant that can be used by the content.
ja: コンテンツで使用するコンテクストをバリアントに追加します。

en: Selection rule
ja: 選択ルール

en: You must select a different layout if you wish to change layouts.
ja: レイアウトを変更する場合は、異なるレイアウトを選択してください。

en: Administrative title of this variant.
ja: このバリアントを管理する際のタイトル。

en: manage display
ja: 表示の管理

en: Provide an explanation of the changes you are making. This will help other authors understand your motivations.
ja: 変更についての説明を記入。あなたが行った更新を別の更新者が理解するのに役立ちます。

en: This will appear in the administrative interface to easily identify it.
ja: これは管理インターフェイス中で簡単に識別できるように表示されます。

en: View mode
ja: ビュー・モード
