Panels (7.x-3.0-alpha10) - en to id translation catalogue (99 entries)

en: Title
id: Judul

en: Next
id: Selanjutnya

en: Delete
id: Hapus

en: Operations
id: Operasi-operasi

en: Content
id: Konten

en: Value
id: Nilai

en: content
id: konten

en: Type
id: Jenis

en: List
id: Daftar

en: Cancel
id: Batal

en: Remove
id: Hapus

en: more
id: selengkapnya

en: Enable
id: Aktifkan

en: Disable
id: Non-fungsikan

en: Disabled
id: Non Aktif

en: Enabled
id: Aktif

en: Edit
id: Sunting

en: None
id: Tiada

en: Display settings
id: Pengaturan tampilan

en: Weight
id: Bobot

en: Center
id: Tengah

en: Category
id: Kategori

en: Settings
id: Pengaturan

en: Name
id: Nama

en: Back
id: Kembali

en: Preview
id: Pratinjau

en: Save
id: Simpan

en: Font
id: fonta

en: Default
id: Bawaan

en: Top
id: Atas

en: Path
id: Jalur

en: Region
id: Wilayah

en: Teaser
id: Ringkasan

en: Text
id: Teks

en: Layout
id: Tata letak

en: Error
id: Kesalahan

en: Add content
id: Tambahkan konten

en: Page title
id: Judul halaman

en: CSS class
id: Kelas CSS

en: Left side
id: Sisi Kiri

en: Middle column
id: Kolom tengah

en: Right side
id: Sisi Kanan

en: Bottom
id: Dasar

en: 1 hour | @count hours
id[0]: 1 jam
id[1]: @count jam

en: 1 day | @count days
id[0]: 1 hari
id[1]: @count hari

en: Left sidebar
id: Bilah sisi kiri

en: Right sidebar
id: Bilah sisi kanan

en: Contains
id: Mengandung

en: Overridden
id: Ditimpa

en: Width
id: Lebar

en: Caching
id: Penembolokan

en: General
id: Umum

en: Method
id: Metode

en: Other
id: Lainnya

en: Text color
id: Warna teks

en: List type
id: Jenis daftar

en: Arguments
id: Argumen-argumen

en: Uncategorized
id: Tidak dikategorikan

en: Plain
id: Biasa

en: Change
id: ubah

en: Middle
id: Tengah

en: Granularity
id: Granuralitas

en: Fixed
id: Tetap

en: Empty
id: Kosong

en: Style
id: Gaya

en: Standard
id: Standar

en: No caching
id: Tanpa penembolokan

en: Blocks
id: Blok

en: Edit content
id: Sunting konten

en: Change layout
id: Ubah tata letak

en: Available
id: Ketersediaan

en: Context
id: Kontek

en: Keyword
id: Kata Kunci

en: 1 year | @count years
id[0]: 1 tahun
id[1]: @count tahun

en: 1 week | @count weeks
id[0]: 1 pekan
id[1]: @count pekan

en: 1 min | @count min
id[0]: 1 mnt
id[1]: @count mnt

en: 1 sec | @count sec
id[0]: 1 dtk
id[1]: @count dtk

en: Columns
id: Kolom

en: Left above
id: Kiri atas

en: Right above
id: Kanan atas

en: Left below
id: Kanan bawah

en: Right below
id: Kanan bawah

en: Machine name
id: Nama mesin

en: Add row
id: Tambah baris

en: Column
id: Kolom

en: Add new rule
id: Tambah aturan baru

en: 1 month | @count months
id[0]: 1 bulan
id[1]: @count bulan

en: Row
id: Baris

en: Dashboard
id: Dasbor

en: Invalid input
id: Masukan tidak valid

en: - All -
id: - Semua -

en: No blocks in this region
id: Tidak ada blok di region ini

en: Administrative title
id: Judul administrasi

en: Administrative description
id: Deskripsi administratif

en: Remove row
id: Singkirkan baris

en: Region settings
id: Pengaturan region

en: Fixed width
id: Lebar tetap

en: Row class
id: Kelas baris

en: Weight for @block block
id: Bobot blok @block
