Panels (7.x-3.0-alpha2) - en to ja translation catalogue (269 entries)

en: Title
ja: タイトル

en: Next
ja: 次へ

en: Status
ja: 状態

en: Delete
ja: 削除

en: Operations
ja: 操作

en: Content
ja: コンテンツ

en: Value
ja: 値

en: content
ja: コンテンツ

en: Type
ja: タイプ

en: List
ja: リスト

en: Cancel
ja: キャンセル

en: Remove
ja: 削除

en: more
ja: 続き...

en: Enable
ja: 有効

en: Disable
ja: 無効

en: Disabled
ja: 無効

en: Enabled
ja: 有効

en: Edit
ja: 編集

en: None
ja: なし

en: Display settings
ja: 表示設定

en: Weight
ja: ウェイト

en: Center
ja: 中央

en: Category
ja: カテゴリー

en: Settings
ja: 環境設定

en: Name
ja: 名前

en: Back
ja: 戻る

en: Preview
ja: プレビュー

en: Save
ja: 保存

en: Font
ja: フォント

en: Default
ja: デフォルト

en: Background
ja: 背景

en: Top
ja: トップ

en: Path
ja: パス

en: Region
ja: リージョン

en: Node type
ja: ノードタイプ

en: Menu
ja: メニュー

en: Teaser
ja: ティーザー

en: Text
ja: テキスト

en: Layout
ja: レイアウト

en: Error
ja: エラー

en: Separator
ja: セパレーター

en: Panels
ja: パネル

en: Panel title
ja: パネルのタイトル

en: Add content
ja: コンテンツの追加

en: The CSS ID to apply to this page
ja: このページに適用するCSS ID

en: CSS class
ja: CSSクラス

en: Three column 25/50/25
ja: 3カラム 25/50/25

en: Left side
ja: 左サイド

en: Middle column
ja: 中カラム

en: Right side
ja: 右サイド

en: Three column 25/50/25 stacked
ja: 3カラム 25/50/25 スタック

en: Bottom
ja: ボトム

en: Three column 33/34/33
ja: 3カラム 33/34/33

en: Three column 33/34/33 stacked
ja: 3カラム 33/34/33 スタック

en: Two column
ja: 2カラム

en: Two column stacked
ja: 2カラム スタック

en: 1 hour | @count hours
ja[0]: 1時間
ja[1]: @count時間

en: 1 day | @count days
ja[0]: 1日
ja[1]: @count日

en: Your changes have been saved.
ja: 変更を保存しました。

en: Left sidebar
ja: 左サイドバー

en: Right sidebar
ja: 右サイドバー

en: Contains
ja: 含む

en: Overridden
ja: オーバーライド

en: Width
ja: 幅

en: Caching
ja: キャッシュ

en: General
ja: 全般

en: Border
ja: ボーダー

en: Method
ja: メソッド

en: Other
ja: その他

en: Text color
ja: テキストの色

en: List type
ja: リスト形式

en: Arguments
ja: 引数

en: Uncategorized
ja: カテゴリーなし

en: Basic settings
ja: 基本設定

en: Middle
ja: 中

en: Granularity
ja: 処理単位

en: Fixed
ja: 固定

en: Empty
ja: 空

en: Style
ja: スタイル

en: Flexible
ja: フレキシブル

en: Standard
ja: 標準

en: Name must be alphanumeric or underscores only.
ja: 名前に使用できる文字は半角英数字とアンダースコア ( _ ) だけです。

en: Storage
ja: 格納

en: No style
ja: スタイルなし

en: Lifetime
ja: 存続期間

en: No caching
ja: キャッシュなし

en: Edit content
ja: コンテンツの編集

en: Change layout
ja: レイアウトの変更

en: Contexts
ja: コンテクスト

en: Miscellaneous
ja: その他

en: Panel pages
ja: パネルページ

en: Panel nodes
ja: パネルノード

en: Mini panels
ja: ミニパネル

en: Context
ja: コンテキスト

en: Unordered
ja: 順序不同

en: Ordered
ja: 順序通り

en: New @s
ja: 新しい@s

en: New content of other types
ja: その他のタイプの新しいコンテンツ

en: New content behavior
ja: 新しいコンテンツの振る舞い

en: Select the default behavior of new content added to the system. If checked, new content will automatically be immediately available to be added to Panels pages. If not checked, new content will not be available until specifically allowed here.
ja: 新しいコンテンツをシステムに追加した時のデフォルトの振る舞いを選択してください。チェックがあると、新しいコンテンツは自動で即座に使用可能となり、パネルページに加えることができます。チェックがなければ、新しいコンテンツはここで指定するまで使用可能となりません。

en: <p>Click Submit to be presented with a complete list of available content types set to the defaults you selected.</p>
ja: <p>保存をクリックすると、使用可能なコンテンツがすべてリストで表示されます。</p>

en: Allowed @s content
ja: 使用可能な@sのコンテンツ

en: Select allowed layouts
ja: 使用可能なレイアウトを選択

en: Check the boxes for all layouts you want to allow users choose from when picking a layout. You must allow at least one layout.
ja: ユーザーが選択可能なレイアウトにチェックを入れてください。少なくともひとつのレイアウトは許可してください。

en: Keyword
ja: キーワード

en: 1 year | @count years
ja[0]: 1年
ja[1]: @count年

en: 1 week | @count weeks
ja[0]: 1週
ja[1]: @count週

en: 1 min | @count min
ja[0]: 1分
ja[1]: @count分

en: 1 sec | @count sec
ja[0]: 1秒
ja[1]: @count秒

en: Panel content has been updated.
ja: パネルコンテンツを更新しました。

en: Choose layout
ja: レイアウトの選択

en: Move content in @layout to
ja: @layoutのコンテンツの移動先

en: Missing content type
ja: 消失したコンテンツ

en: This pane's content type is either missing or has been deleted. This pane will not render.
ja: このペインのコンテンツは消失したかまたは削除されています。このペインは出力されません。

en: Add content to !s
ja: !sにコンテンツを追加

en: There are no content types you may add to this display.
ja: このディスプレイに追加することのできるコンテンツがありません。

en: No caching options are available at this time. Please enable a panels caching module in order to use caching options.
ja: 現在、キャッシュのオプションを使用できません。キャッシュのオプションを使用するには、panels chachingモジュールを有効にしてください。

en: Panel settings
ja: パネルの設定

en: No title
ja: タイトルなし

en: Deleted/missing content type @type
ja: 削除された/消失したコンテンツ @type

en: Columns
ja: カラム

en: Row @row, Column @col
ja: 行 @row、カラム @col

en: Single column
ja: シングルカラム

en: Two column bricks
ja: 2カラム レンガ状

en: Left above
ja: 左上

en: Right above
ja: 右上

en: Left below
ja: 左下

en: Right below
ja: 右下

en: The title for this mini panel. It can be overridden in the block configuration.
ja: このミニパネルのタイトル。ブロックの設定で上書きすることができます。

en: The category that this mini-panel will be grouped into on the Add Content form. Only upper and lower-case alphanumeric characters are allowed. If left blank, defaults to 'Mini panels'.
ja: 「コンテンツの追加」フォームでこのミニパネルが含まれるカテゴリー。使用できる文字は半角英数字とスペースだけです。空欄の場合はデフォルトの「Mini panels」となります。

en: Categories may contain only alphanumerics or spaces.
ja: カテゴリーに使用できる文字は半角英数字とスペースだけです。

en: Deleted/missing mini panel @name
ja: 削除された/消失したミニパネル @name

en: Untitled mini panel
ja: タイトルなしのミニパネル

en: Panel
ja: パネル

en: Panel layout
ja: パネルレイアウト

en: Panel content
ja: パネルコンテンツ

en: An ID that can be used by CSS to style the panel.
ja: パネルのスタイルをCSSで指定する際に使用するID。

en: Please select a layout.
ja: レイアウトを選択してください。

en: Create nodes that are divided into areas with selectable content.
ja: いくつかのエリアに分かれていて、そのそれぞれに対してコンテンツを選択することのできるノードを作成します。

en: Disable Drupal blocks/regions
ja: Drupalのブロック/リージョンを無効化

en: CSS code
ja: CSSコード

en: Simple cache
ja: シンプルキャッシュ

en: Simple caching is a time-based cache. This is a hard limit, and once cached it will remain that way until the time limit expires.
ja: シンプルキャッシュは時系列のキャッシュです。期限が決まっており、いったんキャッシュされると、期限が切れるまでキャッシュが残ります。

en: If "arguments" are selected, this content will be cached per individual argument to the entire display; if "contexts" are selected, this content will be cached per unique context in the pane or display; if "neither" there will be only one cache for this pane.
ja: 「引数」が選択されていれば、引数ごとにディスプレイ全体をキャッシュします。「コンテクスト」が選択されていれば、ペインやディスプレイのコンテクストそれぞれをキャッシュします。「なし」であれば、ペインのキャッシュはひとつだけとなります。

en: System block
ja: システムブロック

en: Display the pane as a system block; this is more restrictive than the default.
ja: システムブロックとしてペインを表示; デフォルトよりも制限が多くなります。

en: The default panel rendering style; displays each pane with a separator.
ja: デフォルトのパネル出力スタイル; セパレータを入れて各ペインを表示します。

en: Presents the panes in the form of an HTML list.
ja: HTMLリストの形式でペインを出力します。

en: Rounded corners
ja: 角丸

en: Presents the panes or panels with a rounded corner box around them
ja: ペインやパネルを角丸のボックスで囲んで表示

en: Box around
ja: 枠線

en: Each pane
ja: 各ペイン

en: Machine name
ja: システム内部名称

en: Add row
ja: 行の追加

en: Column
ja: カラム

en: Add new rule
ja: ルールを追加

en: Regions
ja: リージョン

en: This node
ja: このノード

en: 1 month | @count months
ja[0]: 1ヶ月
ja[1]: @countヶ月

en: Add region
ja: リージョンの追加

en: Column settings
ja: カラムの設定

en: Row
ja: 行

en: Row settings
ja: 行の設定

en: Dashboard
ja: ダッシュボード

en: Create new
ja: 新規作成

en: Canvas
ja: カンバス

en: Invalid input
ja: 不正な入力

en: Inline fields
ja: インラインフィールド

en: Inline fields will be displayed next to each other rather than one after another.
ja: インラインフィールドは、前のフィールドの下ではなく隣に表示されます。

en: The separator may be placed between inline fields to keep them from squishing up next to each other. You can use HTML in this field.
ja: セパレーターはインラインフィールドの間に置かれ、フィールド同士がごちゃごちゃになるのを防ぎます。このフィールドに HTML を使用することができます。

en: Live preview
ja: ライブプレビュー

en: - All -
ja: - 全て -

en: All criteria must pass.
ja: すべての基準を満たしている。

en: Broken/missing access plugin %plugin
ja: 壊れた/消失したアクセスプラグイン %plugin

en: In code
ja: コード内

en: Administrative title
ja: 管理用タイトル

en: Substitutions
ja: 置換

en: The CTools API version is too old for Panels. Panels needs at least %version.
ja: CTools APIのバージョンが古すぎます。Panelsの動作には%version以上が必要となります。

en: CTools API Version
ja: CTools APIのバージョン

en: Panel page
ja: パネルページ

en: You must activate the page manager module for this functionality.
ja: この機能を使用するには、page managerモジュールを有効にしてください。

en: Panel nodes are node content and appear in your searches, but are more limited than panel pages.
ja: パネルノードはノード形式のコンテンツで検索にも現れますが、パネルページに比べて制限があります。

en: Panel node
ja: パネルノード

en: You must activate the panel node module for this functionality.
ja: この機能を使用するには、panel nodeモジュールを有効にしてください。

en: Mini panels are small content areas exposed as blocks, for when you need to have complex block layouts or layouts within layouts.
ja: ミニパネルはブロックとして出力される小さなコンテンツエリアで、複雑なブロックレイアウトやレイアウトの中にレイアウトを組み立てたりする際に役立ちます。

en: Mini panel
ja: ミニパネル

en: You must activate the Mini panels module for this functionality.
ja: この機能を使用するには、Mini panelsモジュールを有効にしてください。

en: Go to list
ja: 一覧ページへ

en: There are no mini panels.
ja: ミニパネルがありません。

en: There are currently no settings to change, but additional plugins or modules may provide them in the future.
ja: 設定項目はありませんが、プラグインやモジュールによって将来提供される可能性があります。

en: Your changes have been discarded.
ja: 変更が破棄されました。

en: Disable this pane
ja: このペインを無効化

en: Enable this pane
ja: このペインを有効化

en: CSS properties
ja: CSSのプロパティー

en: Invalid pane id.
ja: 不正なペインID。

en: Cache method for this display
ja: このディスプレイのキャッシュ方法

en: Cache method for !subtype_title
ja: !subtype_titleのキャッシュ方法

en: Cache settings for this display
ja: このディスプレイのキャッシュ設定

en: Cache settings for !subtype_title
ja: !subtype_titleのキャッシュ設定

en: Default style for this display
ja: このディスプレイのデフォルトのスタイル

en: Panel style for region "!region"
ja: リージョン "!region" のパネルスタイル

en: Pane style for "!pane"
ja: "!pane" のペインスタイル

en: Use display default style
ja: ディスプレイのデフォルトのスタイルを使用

en: Style settings for @style (display)
ja: @style (ディスプレイ) のスタイル設定

en: Style settings for style @style (Region "!region")
ja: スタイル @style (リージョン "!region") のスタイル設定

en: Style settings for style @style (Pane "!pane")
ja: スタイル @style (ペイン "!pane") のスタイル設定

en: Configure CSS on !subtype_title
ja: !subtype_titleのCSS設定

en: CSS ID to apply to this pane. This may be blank.
ja: このペインに適用するCSS ID。空欄でも構いません。

en: CSS class to apply to this pane. This may be blank.
ja: このペインに適用するCSSクラス。空欄でも構いません。

en: Access settings on !subtype_title
ja: !subtype_titleのアクセス設定

en: Add visibility rule for !subtype_title
ja: !subtype_titleの表示ルールの追加

en: Invalid test id.
ja: 不正なテストID。

en: Configure visibility rule for !subtype_title
ja: !subtype_titleの表示ルールの設定

en: Panel layout has been updated.
ja: パネルレイアウトを更新しました。

en: There is no content in the panel display. If there were content, you would be given an opportunity to select where in the new layout the old content would be placed. Select "Save" or "Continue" to proceed. This change will not be processed if you do not continue.
ja: パネルのディスプレイにコンテンツがありません。もしも以前コンテンツがあったなら、従来のコンテンツを新しいレイアウトのどこに配置するか選択することができます。「保存」または「継続」を選択し、先に進んでください。設定を続けなければ、この変更は処理されません。

en: Mini panel: "@title"
ja: ミニパネル: "@title"

en: Create mini panels that can be used as blocks by Drupal and panes by other panel modules.
ja: ブロックやパネルのペインとして使用することのできるミニパネルを作成します。

en: A panel layout broken up into rows and columns.
ja: 行とカラムに分かれたパネルレイアウト。

en: Configure which content is available to add to panel node displays.
ja: パネルノードのディスプレイに追加することのできるコンテンツを選択してください。

en: Show layout designer
ja: レイアウトデザイナーを表示

en: Remove column
ja: カラムの削除

en: Add row to top
ja: 行をトップに追加

en: Add row to bottom
ja: 行をボトムに追加

en: Remove row
ja: 行の削除

en: Add column
ja: カラムの追加

en: Add region to left
ja: リージョンを左に追加

en: Add column to left
ja: カラムを左に追加

en: Add region to right
ja: リージョンを右に追加

en: Add column to right
ja: カラムを右に追加

en: Region settings
ja: リージョンの設定

en: Remove region
ja: リージョンの削除

en: Invalid item id.
ja: 不適切なアイテムIDです。

en: Configure column
ja: カラムの設定

en: Configure row
ja: 行の設定

en: Configure region
ja: リージョンの設定

en: Region title
ja: リージョンのタイトル

en: Fluid
ja: 変動

en: You must remove contained items to change the row container type.
ja: 行のコンテナータイプを変更する際には、行に含まれているアイテムを削除しなければなりません。

en: Items cannot be set to fluid if there are fixed items already on that side.
ja: 固定のアイテムがそのサイドですでに存在している場合、アイテムを変動に設定することはできません。

en: Hide layout designer
ja: レイアウトデザイナーを非表示

en: No markup at all
ja: マークアップ無し

en: Display the pane with no markup, not even a title.
ja: タイトルも含めてマークアップ無しでペインを表示します。

en: Each region
ja: 各リージョン

en: Choose whether to include the box around each pane (piece of content) or region (each column or region)
ja: ペイン（コンテンツ）やリージョン（カラムやリージョン）のそれぞれを枠線で囲むかどうか選択してください。

en: Change general settings about this variant.
ja: このバリアントに関する全般の設定を変更します。

en: Selection rules
ja: 選択ルール

en: Control the criteria used to decide whether or not this variant is used.
ja: このバリアントを使用するかどうか決定する基準を設定します。

en: Add additional context objects to this variant that can be used by the content.
ja: コンテンツで使用するコンテクストをバリアントに追加します。

en: Add content items and change their location with a drag and drop interface.
ja: コンテンツを追加して、その位置をドラッグアンドドロップのインターフェースで変更します。

en: Move content from old layout
ja: 従来のレイアウトからコンテンツを移動

en: Get a preview of what this variant will look like.
ja: このバリアントがどのように表示されるかプレビューします。

en: This panel will be selected if @conditions.
ja: このパネルは@conditionsの場合に選択された状態になります。

en: This panel will always be selected.
ja: このパネルは常に選択された状態になります。

en: Selection rule
ja: 選択ルール

en: Panel: @title
ja: パネル: @title

en: You must select a layout.
ja: レイアウトを選択してください。

en: You must select a different layout if you wish to change layouts.
ja: レイアウトを変更する場合は、異なるレイアウトを選択してください。

en: Update and preview
ja: 更新とプレビュー

en: Administrative title of this variant.
ja: このバリアントを管理する際のタイトル。

en: Check this to have the page disable all regions displayed in the theme. Note that some themes support this setting better than others. If in doubt, try with stock themes to see.
ja: チェックがあれば、テーマで表示されるすべてのリージョンが無効となります。この設定をより良い形でサポートするテーマもあります。もし分らなければ、手持ちのテーマで確かめてみてください。

en: Enter well-formed CSS code here; this code will be embedded into the page, and should only be used for minor adjustments; it is usually better to try to put CSS for the page into the theme if possible. This CSS will be filtered for safety so some CSS may not work.
ja: CSSコードをここに入力してください。このコードはページに埋め込まれ、わずかな調整にだけ使用します。可能であれば、ページのCSSはテーマに記述するようにしてください。特定のCSSが正しく動作するように、このCSSはフィルターをかけられます。

en: Core Panels display functions; provides no external UI, at least one other Panels module should be enabled.
ja: パネルを表示するコアの機能。外部的なインターフェースが存在しないので、他のPanelsモジュールを少なくともひとつ有効にする必要があります。

en: You may use substitutions in this title.
ja: タイトルで置換を使用することができます。

en: Content options are divided by category. Please select a category from the left to proceed.
ja: コンテンツのオプションはカテゴリーで区分けされています。左からカテゴリーを選択してください。

en: Change the layout of this panel.
ja: このパネルのレイアウトを変更します。

en: Manage mini panels
ja: ミニパネルの管理

en: Hide empty fields
ja: 空のフィールドを非表示

en: Do not display fields, labels or markup for fields that are empty.
ja: 内容が含まれていないフィールドを、ラベルやマークアップも含めて表示しません。

en: Fixed width
ja: 固定幅
