Panels (7.x-3.1) - en to hi translation catalogue (70 entries)

en: Title
hi: शीर्षक

en: Next
hi: अगला

en: Status
hi: अवस्था

en: Delete
hi: मिटायें

en: Operations
hi: कार्यवाही

en: Content
hi: सामग्री

en: Value
hi: मान

en: content
hi: अंतर्वस्तु

en: Type
hi: प्रकार

en: List
hi: सूची

en: Cancel
hi: रद्द करें

en: Remove
hi: हटाएँ

en: more
hi: और भी

en: Enable
hi: सक्रीय करें

en: Disable
hi: असक्रीय करें

en: Disabled
hi: निर्योग्य

en: Enabled
hi: सक्रिय करें

en: Edit
hi: संपादित करें

en: None
hi: कोई नहीं

en: Display settings
hi: प्रदर्शन सेटिंग्स

en: Weight
hi: मान

en: Center
hi: मध्य

en: Category
hi: वर्ग

en: Settings
hi: स्थापनायें

en: Name
hi: नाम

en: Back
hi: वापस

en: Preview
hi: पूर्वावलोकन

en: Save
hi: संरक्षित करें

en: Default
hi: डीफॉल्ट

en: Top
hi: ऊपर

en: Path
hi: मार्ग

en: Region
hi: क्षेत्र

en: Menu
hi: सूची

en: Teaser
hi: टीज़र

en: Text
hi: लेख

en: Layout
hi: ख़ाका

en: Error
hi: त्रुटि

en: Add content
hi: सामग्री जोड़ें

en: CSS class
hi: CSS क्लास

en: Bottom
hi: तल

en: 1 hour | @count hours
hi[0]: @count घंटे

en: 1 day | @count days
hi[0]: एक दिन
hi[1]: @count दिन

en: Left sidebar
hi: बांया साइडबार

en: Right sidebar
hi: दांया साइडबार

en: Contains
hi: मे हैं

en: Width
hi: चौड़ाई

en: General
hi: सामान्य

en: Border
hi: बॉर्डर

en: Method
hi: तरीका

en: Other
hi: अन्य

en: Text color
hi: पाठ रंग

en: List type
hi: सूची प्रकार

en: Uncategorized
hi: अवर्गीकृत

en: Plain
hi: सादा

en: Basic settings
hi: बेसिक सेटिंग्स

en: Change
hi: परिवर्तन

en: Granularity
hi: कणिकता

en: Fixed
hi: निर्धारित

en: Empty
hi: खाली

en: Style
hi: अंदाज

en: Standard
hi: मानक

en: Context
hi: संदर्भ

en: 1 year | @count years
hi[0]: १ वर्ष
hi[1]: @count वर्ष

en: 1 week | @count weeks
hi[0]: एक सप्ताह
hi[1]: @count सप्ताह

en: 1 min | @count min
hi[0]: एक मिनट
hi[1]: @count मिनट

en: 1 sec | @count sec
hi[0]: एक सेकंड
hi[1]: @count सेकंड

en: Machine name
hi: मशीन नाम

en: 1 month | @count months
hi[0]: १ महिना
hi[1]: @count महिना

en: - All -
hi: -सभी-

en: A panel layout broken up into rows and columns.
hi: एक पैनल लेआउट पंक्तियों और स्तंभों में टूट गया.
