Panels (7.x-3.12) - en to cs translation catalogue (104 entries)

en: Title
cs: Nadpis

en: Next
cs: Další

en: Status
cs: Stav

en: Delete
cs: Smazat

en: Operations
cs: Operace

en: Content
cs: Obsah

en: Value
cs: Hodnota

en: content
cs: obsah

en: Type
cs: Typ

en: List
cs: Seznam

en: Cancel
cs: Zrušit

en: Remove
cs: Odstranit

en: more
cs: více

en: Enable
cs: Zapnout

en: Disable
cs: Vypnout

en: Disabled
cs: Vypnuto

en: Enabled
cs: Zapnuto

en: Edit
cs: Upravit

en: None
cs: Žádné

en: Display settings
cs: Nastavení zobrazení

en: Weight
cs: Váha

en: Center
cs: Na střed

en: Category
cs: Kategorie

en: Settings
cs: Nastavení

en: Name
cs: Jméno

en: Back
cs: Zpět

en: Preview
cs: Náhled

en: Save
cs: Uložit

en: Default
cs: Výchozí

en: Top
cs: Nahoru

en: Path
cs: Cesta

en: Teaser
cs: Úvodník

en: Error
cs: Chyba

en: Add content
cs: Přidat obsah

en: CSS class
cs: CSS třída

en: Bottom
cs: Dole

en: 1 hour | @count hours
cs[0]: 1 hodina
cs[1]: @count hodiny
cs[2]: @count hodin

en: 1 day | @count days
cs[0]: 1 den
cs[1]: @count dny
cs[2]: @count dnů

en: Left sidebar
cs: Levý boční panel

en: Right sidebar
cs: Pravý boční panel

en: Contains
cs: Obsahuje

en: Overridden
cs: Překryto

en: Width
cs: Šířka

en: Caching
cs: Mezipaměť

en: General
cs: Obecné

en: Method
cs: Metoda

en: Other
cs: Jiné

en: Text color
cs: Barva textu

en: List type
cs: Typ seznamu

en: Arguments
cs: Argumenty

en: Uncategorized
cs: Nezařazeno

en: Plain
cs: Obyčejný

en: Change
cs: Změnit

en: Granularity
cs: Rozlišení

en: Fixed
cs: Pevná

en: Empty
cs: Prázdný

en: Style
cs: Styl

en: Storage
cs: Ukládání

en: Lifetime
cs: Životnost

en: No caching
cs: Bez ukládání do mezipaměti

en: Change layout
cs: Změnit rozložení

en: Available
cs: K dispozici

en: Context
cs: Kontext

en: New @s
cs: Nové @s

en: Keyword
cs: Klíčové slovo

en: 1 year | @count years
cs[0]: 1 rok
cs[1]: @count roky
cs[2]: @count let

en: 1 week | @count weeks
cs[0]: 1 týden
cs[1]: @count týdny
cs[2]: @count týdnů

en: 1 sec | @count sec
cs[0]: 1 sek
cs[1]: @count sek
cs[2]: @count sek

en: Add content to !s
cs: Přidat obsah do !s

en: No title
cs: Bez nadpisu

en: Columns
cs: Sloupce

en: Machine name
cs: Strojový název

en: Column
cs: Sloupec

en: Add new rule
cs: Přidat pravidlo

en: Regions
cs: Regiony

en: 1 month | @count months
cs[0]: 1 měsíc
cs[1]: @count měsíce
cs[2]: @count měsíců

en: Row
cs: Řádek

en: Dashboard
cs: Ovládací panel

en: Create new
cs: Vytvořit nové

en: Invalid input
cs: Neplatný vstup

en: Menu selection requires the activation of menu module.
cs: Výběr menu vyžaduje aktivaci modulu menu.

en: - All -
cs: - Vše -

en: CSS Class
cs: CSS třída

en: All criteria must pass.
cs: Všechna kritéria musí být splněna.

en: In code
cs: V kódu

en: Administrative title
cs: Administrativní název

en: The name of this page. This will appear in the administrative interface to easily identify it.
cs: Jméno této stránky. Objeví se v administračním rozhraní pro její jednoduché rozeznání.

en: The machine readable name of this page. It must be unique, and it must contain only alphanumeric characters and underscores. Once created, you will not be able to change this value!
cs: Strojově čitelné jméno stránky. Musí být jedinečné a smí obsahovat pouze písmena, číslice a podtržítka. Po vytvoření není možné tuto hodnotu změnit!

en: Administrative description
cs: Administrativní popis

en: A description of what this page is, does or is for, for administrative use.
cs: Popis stránky, toho co dělá nebo co je jejím účelem, pouze pro administrativní využití.

en: That name is used by another page: @page
cs: Toto jméno je používáno jinou stránkou: @page

en: Page name must be alphanumeric or underscores only.
cs: Jméno stránky může obsahovat pouze písmena, číslice a podtržítka.

en: Go to list
cs: Přejít na seznam

en: Region settings
cs: Nastavení regionu

en: Fluid
cs: Proměnlivá

en: This panel will be selected if @conditions.
cs: Tento panel bude vybrán pokud @conditions.

en: This panel will always be selected.
cs: Tento panel bude vždy vybrán.

en: Administrative title of this variant.
cs: Administrativní nadpis této varianty.

en: Title type
cs: Typ titulku

en: Fixed width
cs: Pevná šířka

en: Row class
cs: Třída řádku

en: Columns: 1
cs: Počet sloupců: 1

en: Columns: 3
cs: Počet sloupců: 3

en: Columns: 2
cs: Počet sloupců: 2
