Panels (7.x-3.3) - en to da translation catalogue (197 entries)

en: Title
da: Titel

en: Next
da: Næste

en: Delete
da: Slet

en: Operations
da: Handlinger

en: Content
da: Indhold

en: Value
da: Værdi

en: content
da: indhold

en: List
da: Vis

en: Cancel
da: Annullér

en: Remove
da: Fjern

en: more
da: mere

en: Enable
da: Aktivér

en: Disable
da: Deaktivér

en: Disabled
da: Deaktiveret

en: Enabled
da: Aktiveret

en: Edit
da: Redigér

en: None
da: Ingen

en: Display settings
da: Indstillinger for visning

en: Weight
da: Vægt

en: Center
da: Centreret

en: Category
da: Kategori

en: Settings
da: Indstillinger

en: Name
da: Navn

en: Back
da: Tilbage

en: Preview
da: Gennemse

en: Save
da: Gem

en: Font
da: Skrift

en: Default
da: Standard

en: Background
da: Baggrund

en: Path
da: Sti

en: Teaser
da: Smagsprøve

en: Text
da: Tekst

en: Error
da: Fejl

en: Panels
da: Paneler

en: Panel title
da: Paneltitel

en: Add content
da: Tilføj indhold

en: The CSS ID to apply to this page
da: Sidens CSS ID

en: panels
da: paneler

en: CSS class
da: CSS klasse

en: Three column 25/50/25
da: Tre spalter 25/50/25

en: Left side
da: Venstre side

en: Middle column
da: Midterste spalte

en: Right side
da: Højre side

en: Three column 25/50/25 stacked
da: Tre spalter 25/50/25 stablet

en: Bottom
da: Bund

en: Three column 33/34/33
da: Tre spalter 33/34/33

en: Three column 33/34/33 stacked
da: Tre spalter 33/34/33 stablet

en: Two column
da: To spalter

en: Two column stacked
da: To spalter stablet

en: 1 hour | @count hours
da[0]: 1 time
da[1]: @count timer

en: 1 day | @count days
da[0]: 1 dag
da[1]: @count dage

en: Your changes have been saved.
da: Ændringer gemt.

en: Left sidebar
da: Venstre sidepanel

en: Right sidebar
da: Højre sidepanel

en: Contains
da: Indeholder

en: Overridden
da: Tilsidesat

en: Width
da: Bredde

en: General
da: Generelt

en: Border
da: Ramme

en: Method
da: Metode

en: Other
da: Anden

en: Text color
da: Tekstfarve

en: List type
da: Listetype

en: Arguments
da: Parametre

en: Uncategorized
da: Ikke kategoriseret

en: Plain
da: Enkel

en: Basic settings
da: Basale indstillinger

en: Change
da: Skift

en: Middle
da: Midt

en: Granularity
da: Granularitet

en: Fixed
da: Fast

en: Empty
da: Tom

en: Style
da: Typografi

en: Flexible
da: Fleksibel

en: Name must be alphanumeric or underscores only.
da: Navnet kan kun indeholde alfanumeriske tegn og understregninger.

en: Storage
da: Lagring

en: No style
da: Ingen style

en: Lifetime
da: Levetid

en: No caching
da: Ingen caching

en: Edit content
da: Redigér indhold

en: Change layout
da: Skift layout

en: Contexts
da: Kontekster

en: Miscellaneous
da: Diverse

en: Panel pages
da: Panelsider

en: Panel nodes
da: Panel indholdselementer

en: Mini panels
da: Minipaneler

en: Context
da: Kontekst

en: Unordered
da: Ikke sorteret

en: Ordered
da: Sorteret

en: New @s
da: Ny @s

en: Keyword
da: Nøgleord

en: 1 year | @count years
da[0]: 1 år
da[1]: @count år

en: 1 week | @count weeks
da[0]: 1 uge
da[1]: @count uger

en: 1 min | @count min
da[0]: 1 minut
da[1]: @count minutter

en: 1 sec | @count sec
da[0]: 1 sek
da[1]: @count sekunder

en: Choose layout
da: Vælg layout

en: Missing content type
da: Manglende indholdstype

en: Add content to !s
da: Tilføj indhold til !s

en: Panel settings
da: Panelindstillinger

en: No title
da: Ingen titel

en: Columns
da: Kolonner

en: Row @row, Column @col
da: Række @row, Kolonne @col

en: Single column
da: Enkelt kolonne

en: Untitled mini panel
da: Minipanel uden titel

en: Panel layout
da: Panel-layout

en: Panel content
da: Panelindhold

en: Disable Drupal blocks/regions
da: Déaktiver Drupal-blokke/regioner

en: CSS code
da: CSS-kode

en: Simple cache
da: Simpel cache

en: System block
da: Systemblok

en: Machine name
da: Internt navn

en: Add row
da: Tilføj række

en: Column
da: Kolonne

en: Add new rule
da: Tilføj ny regel

en: Regions
da: Regioner

en: This node
da: Dette indholdselement

en: 1 month | @count months
da[0]: 1 måned
da[1]: @count måneder

en: Add region
da: Tilføj region

en: Column settings
da: Indstillinger for kolonne

en: Row
da: Række

en: Row settings
da: Rækkeindstillinger

en: Create new
da: Opret ny

en: Invalid input
da: Ugyldigt input

en: Menu selection requires the activation of menu module.
da: Valg af menu kræver at Menu-modulet er aktiveret.

en: The lower the weight the higher/further left it will appear.
da: Jo lavere vægt jo højere eller jo længere mod venstre vil det optræde.

en: Live preview
da: Live gennemsyn

en: - All -
da: - Alle -

en: CSS Class
da: CSS-klasse

en: All criteria must pass.
da: Alle kriterier skal godkendes.

en: Broken/missing access plugin %plugin
da: Defekt/manglende adgangs-plugin: %plugin

en: In code
da: Som kode

en: Enabled, title
da: Aktiveret, titel

en: Administrative title
da: Administrativ titel

en: The name of this page. This will appear in the administrative interface to easily identify it.
da: Sidens navn. Vises i det administrative interface for at gøre det nemt at finde den.

en: The machine readable name of this page. It must be unique, and it must contain only alphanumeric characters and underscores. Once created, you will not be able to change this value!
da: Sidens maskinlæsbare navn. Navnet skal være unikt og må kun indeholde alfanumeriske tegn og understregninger. Du kan ikke ændre navnet når siden er blevet oprettet!

en: Administrative description
da: Administrativ beskrivelse

en: A description of what this page is, does or is for, for administrative use.
da: En beskrivelse af hvad denne side gør, eller hvem den er for, til administrativt brug.

en: That name is used by another page: @page
da: Navnet bruges af en anden side: @page

en: Page name must be alphanumeric or underscores only.
da: Sidenavnet må kun indeholde alfanumeriske tegn og understregninger.

en: That path is currently assigned to be an alias for @alias. This system cannot override existing aliases.
da: Stien er allerede en alternativ URL for @alias. Systemet kan ikke tilsidesætte eksisterende stier.

en: Substitutions
da: Erstatninger

en: Panel page
da: Panelside

en: Go to list
da: Gå til liste

en: There are no mini panels.
da: Der er ingen minipaneler.

en: Disable this pane
da: Deaktivér denne rude

en: Enable this pane
da: Aktivér denne rude

en: Invalid pane id.
da: Ugyldig rude-ID.

en: Invalid test id.
da: Ugyldig test-ID.

en: Mini panel: "@title"
da: Minipanel: "@title"

en: A panel layout broken up into rows and columns.
da: Et panel-layout opdelt i rækker og kolonner.

en: Show layout designer
da: Vis layout-designer

en: Remove column
da: Fjern kolonne

en: Add row to top
da: Tilføj række øverst

en: Add row to bottom
da: Tilføj række nederst

en: Remove row
da: Fjern række

en: Add column
da: Tilføj kolonne

en: Add region to left
da: Tilføj region til venstre

en: Add column to left
da: Tilføj kolonne til venstre

en: Add region to right
da: Tilføj region til højre

en: Add column to right
da: Tilføj kolonne til højre

en: Region settings
da: Indstillinger for region

en: Remove region
da: Fjern region

en: Invalid item id.
da: Ugyldigt element-ID.

en: Configure column
da: Tilpas kolonne

en: Configure row
da: Tilpas række

en: Configure region
da: Tilpas region

en: Region title
da: Titel på region

en: Hide layout designer
da: Skjul layout-designer

en: Selection rules
da: Udvalgsregler

en: Control the criteria used to decide whether or not this variant is used.
da: Angiv kriterierne som skal bruges til at bestemme hvorvidt denne variant bruges.

en: Add additional context objects to this variant that can be used by the content.
da: Tilføj yderligere kontekstobjekter til denne variant som kan bruges af indholdet.

en: This panel will be selected if @conditions.
da: Dette panel bliver valgt hvis @conditions.

en: This panel will always be selected.
da: Dette panel bliver altid valgt.

en: Selection rule
da: Udvalgsregel

en: You must select a layout.
da: Du skal vælge et layout.

en: You must select a different layout if you wish to change layouts.
da: Du skal vælge et andet layout hvis du ønsker at skifte layout.

en: Update and preview
da: Opdatér og gennemse

en: Administrative title of this variant.
da: Administrativ titel på denne variant.

en: Enter well-formed CSS code here; this code will be embedded into the page, and should only be used for minor adjustments; it is usually better to try to put CSS for the page into the theme if possible. This CSS will be filtered for safety so some CSS may not work.
da: Indtast velformet CSS-kode her; koden indlejres i siden og bør kun bruges til små justeringer; det vil ofte være bedre at forsøge at indsætte sidens CSS i temaet hvis det er muligt. Dette CSS filtreres for sikkerhedens skyld, så ikke al CSS vil virke.

en: &#x2713;Panel title
da: &#x2713;Paneltitel

en: No rules
da: Ingen regler

en: Title type
da: Titeltype

en: Manually set
da: Manuel

en: From pane
da: Fra rude

en: Fixed width
da: Fast bredde

en: That path is already in use. This system cannot override existing paths.
da: Denne sti er allerede i brug. Systemet kan ikke tilsidesætte eksisterende stier.

en: Custom style
da: Brugerdefineret style

en: Reverse (NOT)
da: Omvendt (NOT)

en: This will appear in the administrative interface to easily identify it.
da: Vises i den administrative grænseflade for at gøre det nemt at identificere den.

en: Customize this page
da: Redigér denne side

en: Row class
da: Rækkeklasse

en: Use Panels Dashboard
da: Benyt Panels Dashboard

en: Allows a user to access the !link.
da: Tillad en bruger at tilgå !link.

en: View administrative links on Panel panes
da: Se administrative links på Panel-felter

en: Configure advanced settings on Panel panes
da: Konfigurér de avancerede indstillinger for Panel panes

en: Administer Panels layouts
da: Administrér Panels layouts

en: Configure caching settings on Panels
da: Tilpas cache-indsillinger for Panels
