Panels (7.x-3.7) - en to ar translation catalogue (97 entries)

en: Title
ar: العنوان

en: Next
ar: التالي

en: Status
ar: الحالة

en: Delete
ar: حذف

en: Operations
ar: عمليات

en: Content
ar: المحتوى

en: Value
ar: القيمة

en: content
ar: المحتوى

en: Type
ar: النوع

en: List
ar: لائحة

en: Cancel
ar: إلغاء

en: Remove
ar: حذف

en: more
ar: المزيد

en: Enable
ar: تفعيل

en: Disable
ar: تعطيل

en: Disabled
ar: معطل

en: Enabled
ar: مفعل

en: Edit
ar: تحرير

en: None
ar: لا شيء

en: Display settings
ar: إعدادات العرض

en: Weight
ar: الوزن

en: Center
ar: المركز

en: Category
ar: التصنيف

en: Settings
ar: الإعدادات

en: Name
ar: الاسم

en: Back
ar: رجوع

en: Preview
ar: معاينة

en: Save
ar: حفظ

en: Default
ar: الافتراضي

en: Top
ar: الأعلى

en: Path
ar: المسار

en: Region
ar: المنطقة

en: Menu
ar: القائمة

en: Teaser
ar: موجز

en: Text
ar: نص

en: Layout
ar: التنسيق

en: Error
ar: خطأ

en: Add content
ar: إضافة محتوى

en: Bottom
ar: الأسفل

en: 1 hour | @count hours
ar[0]: ساعة واحدة
ar[1]: أقل من ساعة
ar[2]: ساعتين
ar[3]: @count ساعات
ar[4]: @count ساعة
ar[5]: @count ساعة

en: 1 day | @count days
ar[0]: يوم واحد
ar[1]: أقل من يوم
ar[2]: يومين
ar[3]: @count أيام
ar[4]: @count يوما
ar[5]: @count يوم

en: Your changes have been saved.
ar: لقد تم حفظ تغييراتك.

en: Left sidebar
ar: العمود الجانبي اﻷيسر

en: Right sidebar
ar: العمود الجانبي اﻷيمن

en: Contains
ar: يحتوي

en: Overridden
ar: متجاوز

en: Width
ar: العرض

en: Caching
ar: التخزين المؤقت

en: General
ar: عام

en: Method
ar: الطريقة

en: Other
ar: آخر

en: Text color
ar: لون النص

en: List type
ar: نوع اللائحة

en: Arguments
ar: المتغيرات

en: Uncategorized
ar: غير مصنف

en: Plain
ar: عادي

en: Change
ar: تغيير

en: Granularity
ar: النعومة

en: Fixed
ar: ثابت

en: Empty
ar: فارغ

en: Style
ar: نمط

en: Standard
ar: معياري

en: No caching
ar: بدون تخزين مؤقّت

en: Available
ar: متوفّر

en: Context
ar: السياق

en: Keyword
ar: كلمة مفتاحيّة

en: 1 year | @count years
ar[0]: سنة واحدة
ar[1]: أقل من سنة
ar[2]: سنتان
ar[3]: @count سنوات
ar[4]: @count سنة
ar[5]: @count سنة

en: 1 week | @count weeks
ar[0]: أسبوع واحد
ar[1]: أقل من أسبوع
ar[2]: أسبوعين
ar[3]: @count أسابيع
ar[4]: @count أسبوعا
ar[5]: @count أسبوع

en: 1 min | @count min
ar[0]: دقيقة واحدة
ar[1]: أقل من دقيقة
ar[2]: دقيقتين
ar[3]: @count دقائق
ar[4]: @count دقيقة
ar[5]: @count دقيقة

en: 1 sec | @count sec
ar[0]: ثانية واحدة
ar[1]: أقل من ثانية
ar[2]: ثانيتين
ar[3]: @count ثوان
ar[4]: @count ثانية
ar[5]: @count ثانية

en: No title
ar: لا يوجد عنوان

en: Columns
ar: أعمدة

en: Simple cache
ar: تخزين مؤقت بسيط

en: Simple caching is a time-based cache. This is a hard limit, and once cached it will remain that way until the time limit expires.
ar: التخزين المؤقت البسيط هو تخزين مؤقت يعتمد على الوقت. وعند تتخزين محتوى تخزينا مؤقّتا بسيطا سيبقى كذلك إلى أن ينتهي أجل التخزين المؤقت.

en: Machine name
ar: الاسم الآلي

en: Add row
ar: إضافة صف

en: Add new rule
ar: إضافة قاعدة جديدة

en: 1 month | @count months
ar[0]: شهر واحد
ar[1]: أقل من شهر
ar[2]: شهران
ar[3]: @count أشهر
ar[4]: @count شهراً
ar[5]: @count شهر

en: Dashboard
ar: لوحة التحكم

en: Invalid input
ar: معلومة مدخلة غير صالحة

en: - All -
ar: - الكل -

en: The name of this page. This will appear in the administrative interface to easily identify it.
ar: اسم هذه الصفحة. سيظهر هذا في واجهة مدير النظام ليسهل التعرّف إليه.

en: The machine readable name of this page. It must be unique, and it must contain only alphanumeric characters and underscores. Once created, you will not be able to change this value!
ar: الاسم المقروء آليّا لهذه الصفحة. يجب أن يكون فريدا ويجب أن يحتوي على حروف أبجديّة وأرقام فقط. حال إنشائه لا يمكنك تعديل هذه القيمة!

en: Administrative description
ar: الوصف الإداري

en: A description of what this page is, does or is for, for administrative use.
ar: وصف لماهيّة هذه الصفحة، وما تقوم به أو الخدف منها لأغراض إداريّة.

en: Your changes have been discarded.
ar: لقد تم استبعاد تغييراتك.

en: Disable this pane
ar: تعطيل هذا الجزء

en: CSS properties
ar: خصائص CSS

en: Remove row
ar: حذف الصف

en: Region settings
ar: إعدادات المنطقة

en: Update and preview
ar: التحديث والمعاينة

en: No rules
ar: لا توجد قواعد

en: Manually set
ar: ضبط يدوي

en: From pane
ar: من الجزء

en: A lock you had has been externally broken, and all your changes have been reverted.
ar: لقد تم كسر قفل كان لديك من الخارج، وتم عكس كل تغييراتك.

en: Edit menu links
ar: تحرير روابط القائمة

en: The title of this panel. If left blank, a default title may be used. If you want the title actually to be blank, change the "Title type" dropdown from "Manually Set" to "No Title".
ar: عنوان هذه اللوحة. إذا ما ترك فارغا سيتم استخدام العنوان الافتراضي. إذا أردت العنوان أن يكون فارغا فعلا، فاختر "ضبط يدوي" من لائحة "نوع العنوان" أعلاه.
