Panels (7.x-3.7) - en to hu translation catalogue (440 entries)

en: Title
hu: Cím

en: Next
hu: Következő

en: Status
hu: Állapot

en: Delete
hu: Törlés

en: Operations
hu: Műveletek

en: Content
hu: Tartalom

en: Value
hu: Érték

en: content
hu: tartalom

en: Type
hu: Típus

en: List
hu: Lista

en: Cancel
hu: Mégsem

en: Remove
hu: Eltávolítás

en: more
hu: tovább

en: Enable
hu: Engedélyezés

en: Disable
hu: Letiltás

en: Disabled
hu: Tiltott

en: Enabled
hu: Engedélyezett

en: Edit
hu: Szerkesztés

en: None
hu: Nincs

en: Display settings
hu: Megjelenítési beállítások

en: Weight
hu: Súly

en: Center
hu: Középen

en: Category
hu: Kategória

en: Settings
hu: Beállítások

en: Name
hu: Név

en: Back
hu: Vissza

en: Preview
hu: Előnézet

en: Save
hu: Mentés

en: Font
hu: Betűtípus

en: Default
hu: Alapértelmezés

en: Background
hu: Háttér

en: Top
hu: Teteje

en: Path
hu: Útvonal

en: Region
hu: Régió

en: Menu
hu: Menü

en: Teaser
hu: Bevezető

en: Text
hu: Szöveg

en: Layout
hu: Elrendezés

en: Error
hu: Hiba

en: Panel title
hu: Panel cím

en: Add content
hu: Tartalom hozzáadása

en: panels
hu: panelek

en: CSS class
hu: CSS osztály

en: Three column 25/50/25
hu: Három oszlop 25/50/25

en: Left side
hu: Bal oldal

en: Middle column
hu: Középső oszlop

en: Right side
hu: Jobb oldal

en: Three column 25/50/25 stacked
hu: Három oszlop 25/50/25 lezárással

en: Bottom
hu: Alja

en: Three column 33/34/33
hu: Három oszlop 33/34/33

en: Three column 33/34/33 stacked
hu: Három oszlop 33/34/33 lezárással

en: Two column
hu: Két oszlop

en: Two column stacked
hu: Két oszlop lezárással

en: 1 hour | @count hours
hu[0]: 1 óra
hu[1]: @count óra

en: 1 day | @count days
hu[0]: 1 nap
hu[1]: @count nap

en: Your changes have been saved.
hu: A módosítások mentése megtörtént.

en: Left sidebar
hu: Bal oldalsáv

en: Right sidebar
hu: Jobb oldalsáv

en: Contains
hu: Tartalmazza

en: Overridden
hu: Felülírva

en: Width
hu: Szélesség

en: Caching
hu: Gyorsítótárazás

en: General
hu: Általános

en: Border
hu: Keret

en: Method
hu: Mód

en: Other
hu: Egyéb

en: Text color
hu: Szövegszín

en: List type
hu: Lista típusa

en: Padding
hu: Belső margó

en: Arguments
hu: Argumentumok

en: Uncategorized
hu: Kategória nélküli

en: Plain
hu: Egyszerű

en: Basic settings
hu: Alapbeállítások

en: Change
hu: Változtat

en: Middle
hu: Közép

en: Granularity
hu: Finomság

en: Fixed
hu: Rögzített

en: Empty
hu: Üres

en: Style
hu: Stílus

en: Flexible
hu: Rugalmas

en: Standard
hu: Általános

en: Name must be alphanumeric or underscores only.
hu: A név csak betűket, számokat és aláhúzást tartalmazhat.

en: Storage
hu: Tárolás

en: No style
hu: Nincs stílus

en: Lifetime
hu: Élettartam

en: No caching
hu: Nincs gyorsítótárazás

en: Layouts
hu: Elrendezések

en: Edit content
hu: Tartalom szerkesztése

en: Change layout
hu: Elrendezés módosítása

en: Available
hu: Elérhető

en: Contexts
hu: Környezetek

en: Miscellaneous
hu: Egyéb

en: Panel pages
hu: Paneloldalak

en: Panel nodes
hu: Paneltartalmak

en: Mini panels
hu: Minipanelek

en: Context
hu: Szövegkörnyezet

en: Unordered
hu: Rendezetlen

en: Ordered
hu: Rendezett

en: New @s
hu: Új @s

en: New content of other types
hu: Más típusú új tartalom

en: New content behavior
hu: Új tartalom viselkedése

en: Select the default behavior of new content added to the system. If checked, new content will automatically be immediately available to be added to Panels pages. If not checked, new content will not be available until specifically allowed here.
hu: A rendszerhez újonnan hozzáadott tartalmak alapértelmezett viselkedésének kiválasztása. Ha be van jelölve, az új tartalom hozzáadása a Panels oldalakhoz automatikusan azonnal elérhető lesz. Ha nincs bejelölve, a tartalom nem lesz elérhető amíg itt külön nincs engedélyezve.

en: <p>Click Submit to be presented with a complete list of available content types set to the defaults you selected.</p>
hu: A Mentésre kattintás megjelenít egy teljes listát az elérhető tartalomtípusokról, amik a kiválasztott alapértelmezésekre lesznek beállítva.

en: Allowed @s content
hu: Engedélyezett @s tartalom

en: Select allowed layouts
hu: Engedélyezett elrendezések kiválasztása

en: Check the boxes for all layouts you want to allow users choose from when picking a layout. You must allow at least one layout.
hu: Be kell jelölni az összes, felhasználók által választható elrendezést. Legalább egy elrendezést engedélyezni kell.

en: Keyword
hu: Kulcsszó

en: 1 year | @count years
hu[0]: 1 év
hu[1]: @count év

en: 1 week | @count weeks
hu[0]: 1 hét
hu[1]: @count hét

en: 1 min | @count min
hu[0]: 1 perc
hu[1]: @count perc

en: 1 sec | @count sec
hu[0]: 1 másodperc
hu[1]: @count másodperc

en: Panel content has been updated.
hu: A paneltartalom frissítve lett.

en: Choose layout
hu: Elrendezés kiválasztása

en: Missing content type
hu: Hiányzó tartalomtípus

en: This pane's content type is either missing or has been deleted. This pane will not render.
hu: Ennek a táblának a tartalomtípusa vagy hiányzik vagy törölve lett. A tábla nem lesz megjelenítve.

en: Add content to !s
hu: Tartalom hozzáadása ehhez: !s

en: There are no content types you may add to this display.
hu: Nincsenek tartalomtípusok, melyeket hozzá lehetne adni ehhez a megjelenítéshez.

en: No caching options are available at this time. Please enable a panels caching module in order to use caching options.
hu: Jelenleg nincsenek elérhető gyorsítótárazási beállítások. Engedélyezni kell egy panels gyorsítótárazási modult a gyorsítótárazási beállítások használatához.

en: Panel settings
hu: Panel beállításai

en: No title
hu: Nincs cím

en: Deleted/missing content type @type
hu: Törölt, vagy hiányzó @type tartalomtípus

en: Columns
hu: Oszlopok

en: Row @row, Column @col
hu: Sor @row, Oszlop @col

en: Single column
hu: Egy oszlop

en: Two column bricks
hu: Két oszlopnyi tégla

en: Left above
hu: Bal fent

en: Right above
hu: Jobb fent

en: Left below
hu: Bal lent

en: Right below
hu: Jobb lent

en: The title for this mini panel. It can be overridden in the block configuration.
hu: A minipanel címe. Felülírható a blokk beállításánál.

en: The category that this mini-panel will be grouped into on the Add Content form. Only upper and lower-case alphanumeric characters are allowed. If left blank, defaults to 'Mini panels'.
hu: A kategória, hogy a mini panel csoportban legyen a Tartalom hozzáadása űrlapon. Csak kisbetűk, nagybetűk és számok engedélyezettek. Üresen hagyva értéke az alapértelmezett „Mini panelek” lesz.

en: Categories may contain only alphanumerics or spaces.
hu: A kategóriák csak betűket és szóközöket tartalmazhatnak.

en: Deleted/missing mini panel @name
hu: Törölt, vagy hiányzó @name minipanel

en: Untitled mini panel
hu: Cím nélküli minipanel

en: Panel layout
hu: Panelelrendezés

en: Panel content
hu: Paneltartalom

en: An ID that can be used by CSS to style the panel.
hu: Egy CSS azonosító, mely a panel stílusának beállításához használható.

en: Please select a layout.
hu: Elrendezés kiválasztása

en: Create nodes that are divided into areas with selectable content.
hu: Kiválasztható tartalmakkal területekre osztható tartalmak létrehozása.

en: Disable Drupal blocks/regions
hu: Drupal blokkok/régiók tiltása

en: CSS code
hu: CSS kód

en: Simple cache
hu: Egyszerű gyorsítótár

en: Simple caching is a time-based cache. This is a hard limit, and once cached it will remain that way until the time limit expires.
hu: Az egyszerű gyorsítótárazás egy időalapú gyorsítótár. Ez egy szigorú korlát, ha valami egyszer gyorsítótárazva lett, akkor addig marad így, amíg a határidő lejár.

en: If "arguments" are selected, this content will be cached per individual argument to the entire display; if "contexts" are selected, this content will be cached per unique context in the pane or display; if "neither" there will be only one cache for this pane.
hu: Ha az „argumentumok” van kiválasztva, ez a tartalom egyedi argumentumonként lesz gyorsítótárazva az egész oldalhoz; ha a „környezetek” van kiválasztva, ez a tartalom egyedi környezetként lesz gyorsítótárazva a táblában vagy az oldalban; ha „egyik sem” akkor csak egy gyorsítótár lesz alkalmazva ehhez a táblához.

en: System block
hu: Rendszer blokk

en: Display the pane as a system block; this is more restrictive than the default.
hu: A tábla megjelenítése rendszer blokként; korlátozóbb, mint az alapértelmezett.

en: The default panel rendering style; displays each pane with a separator.
hu: Az alapértelmezett panel létrehozási stílus; minden táblát egy elválasztóval jelenít meg.

en: Presents the panes in the form of an HTML list.
hu: Megmutatja a táblákat egy HTML lista űrlapjában.

en: Rounded corners
hu: Lekerekített sarkok

en: Presents the panes or panels with a rounded corner box around them
hu: Megjelenít a táblák vagy a panelek körül egy lekerekített sarkú dobozt

en: Box around
hu: Körbefoglaló doboz

en: Each pane
hu: Minden tábla

en: Machine name
hu: Programok által használt név

en: Add row
hu: Sor hozzáadása

en: Column
hu: Oszlop

en: Add new rule
hu: Új szabály hozzáadása

en: Regions
hu: Régiók

en: This node
hu: Ez a tartalom

en: Landing page
hu: Befogadó oldal

en: 1 month | @count months
hu[0]: 1 hónap
hu[1]: @count hónap

en: Add region
hu: Régió hozzáadása

en: Column settings
hu: Oszlop beállításai

en: Row
hu: Sor

en: Row settings
hu: Sor beállításai

en: Dashboard
hu: Irányítópult

en: Create new
hu: Új létrehozása

en: Canvas
hu: Vászon

en: layout
hu: elrendezés

en: Invalid input
hu: Érvénytelen bemenet

en: Menu selection requires the activation of menu module.
hu: A menü kiválasztásához szükséges a <em>Menu</em> modul engedélyezése.

en: The lower the weight the higher/further left it will appear.
hu: Minél kisebb a súly, annál magasabban, vagy balra elhelyezkedve fog megjelenni.

en: Live preview
hu: Élő előnézet

en: - All -
hu: – Mind –

en: CSS Class
hu: CSS osztály

en: All criteria must pass.
hu: Minden feltételnek meg kell felelni.

en: Broken/missing access plugin %plugin
hu: Hibás/hiányzó %plugin hozzáférési beépülő

en: In code
hu: Kódban

en: Enabled, title
hu: Engedélyezett, cím

en: Administrative title
hu: Adminisztratív cím

en: The name of this page. This will appear in the administrative interface to easily identify it.
hu: Az oldal neve. Az adminisztratív felületen fog megjelenni a könnyebb azonosíthatóság miatt.

en: The machine readable name of this page. It must be unique, and it must contain only alphanumeric characters and underscores. Once created, you will not be able to change this value!
hu: Az oldal egyedi, programok által használt neve.  Csak betűket, számokat és aláhúzást tartalmazhat. Ha egyszer létre lett hozva, többé már nem lehet módosítani ezt az értéket!

en: Administrative description
hu: Adminisztratív leírás

en: A description of what this page is, does or is for, for administrative use.
hu: Az oldal lehetőségeinek leírása adminisztratív használatra.

en: That name is used by another page: @page
hu: Ezt a nevet egy másik oldal használja: @page

en: Page name must be alphanumeric or underscores only.
hu: Az oldal neve csak betűkből, számokból és aláhúzásból állhat.

en: That path is currently assigned to be an alias for @alias. This system cannot override existing aliases.
hu: Ez az elérési út jelenleg álnévként van rendelve ehhez: @alias. Ez a rendszer nem tudja felülírni a létező álneveket.

en: Substitutions
hu: Helyettesítések

en: The CTools API version is too old for Panels. Panels needs at least %version.
hu: A CTools API verzió túl régi a Panels modulhoz. A Panels modulnak legalább  %version verzióra van szüksége.

en: CTools API Version
hu: CTools API verzió

en: Panel page
hu: Panel oldal

en: You must activate the page manager module for this functionality.
hu: Ehhez a lehetőséghez engedélyezni kell a <em>Page Manager</em> modult.

en: Panel nodes are node content and appear in your searches, but are more limited than panel pages.
hu: A paneltartalmak normál tartalmak, megjelennek a keresésekben, de korlátozottabbak mint a paneloldalak.

en: Panel node
hu: Paneltartalom

en: You must activate the panel node module for this functionality.
hu: Ehhez a lehetőséghez aktiválni kell a panel node modult.

en: Mini panels are small content areas exposed as blocks, for when you need to have complex block layouts or layouts within layouts.
hu: A mini panelek blokként megjelenített kis tartalomterületek, amiket összetett blokk elrendezések, vagy elrendezésen belüli elrendezések létrehozásához lehet használni.

en: Mini panel
hu: Minipanel

en: You must activate the Mini panels module for this functionality.
hu: Ehhez a lehetőséghez aktiválni kell a Mini panels modult.

en: Go to list
hu: Ugrás a listára

en: There are no mini panels.
hu: Nincsenek minipanelek.

en: There are currently no settings to change, but additional plugins or modules may provide them in the future.
hu: Jelenleg nincsenek módosítható beállítások, de a jövőben további beépülők vagy modulok biztosíthatják azokat.

en: Your changes have been discarded.
hu: A módosítások el lettek dobva.

en: Disable this pane
hu: Tábla tiltása

en: Enable this pane
hu: Tábla engedélyezése

en: CSS properties
hu: CSS tulajdonságok

en: Invalid pane id.
hu: Érvénytelen táblaazonosító.

en: Cache method for this display
hu: Gyorsítótár mód ehhez a megjelenítéshez

en: Cache method for !subtype_title
hu: !subtype_title gyorsítótárazási módja

en: Cache settings for this display
hu: Gyorstár beállítás ehhez a megjelenítéshez

en: Cache settings for !subtype_title
hu: !subtype_title gyorsítótárazási beállításai

en: Default style for this display
hu: A megjelenítés alapértelmezés szerinti stílusa

en: Panel style for region "!region"
hu: „!region” régió panelstílusa

en: Use display default style
hu: Megjelenítés alapértelmezés szerinti stílusának használata

en: Style settings for @style (display)
hu: @style stílus beállításai (megjelenítés)

en: Style settings for style @style (Region "!region")
hu: @style ("!region" régió) stílus stílusbeállításai

en: Style settings for style @style (Pane "!pane")
hu: @style ("!pane" tábla) stílus stílusbeállításai

en: Configure CSS on !subtype_title
hu: !subtype_title CSS beállításai

en: Access settings on !subtype_title
hu: !subtype_title hozzáférési beállításai

en: Add visibility rule for !subtype_title
hu: !subtype_title láthatósági szabály hozzáadása

en: Invalid test id.
hu: Érvénytelen tesztazonosító.

en: Configure visibility rule for !subtype_title
hu: !subtype_title láthatósági szabályának beállítása

en: Panel layout has been updated.
hu: A panel elrendezése frissült.

en: Mini panel: "@title"
hu: Minipanel: „@title”

en: Create mini panels that can be used as blocks by Drupal and panes by other panel modules.
hu: A Drupal által blokként, más panel modulok által táblákként használható minipanelek létrehozása.

en: A panel layout broken up into rows and columns.
hu: Sorokba és oszlopokba tördelt panelelrendezés.

en: Configure which content is available to add to panel node displays.
hu: Annak beállítása, hogy melyik tartalom legyen hozzáadható paneltartalmak megjelenéséhez.

en: Show layout designer
hu: Elrendezésszerkesztő megjelenítése

en: Remove column
hu: Oszlop eltávolítása

en: Add row to top
hu: Sor hozzáadása a tetejéhez

en: Add row to bottom
hu: Sor hozzáadása az aljához

en: Remove row
hu: Sor eltávolítása

en: Add column
hu: Oszlop hozzáadása

en: Add region to left
hu: Régió hozzáadása a bal oldalhoz

en: Add column to left
hu: Oszlop hozzáadása a bal oldalhoz

en: Add region to right
hu: Régió hozzáadása a jobb oldalhoz

en: Add column to right
hu: Oszlop hozzáadása a jobb oldalhoz

en: Region settings
hu: Régió beállításai

en: Remove region
hu: Régió eltávolítása

en: Invalid item id.
hu: Érvénytelen elemazonosító.

en: Configure column
hu: Oszlop beállítása

en: Configure row
hu: Sor beállítása

en: Configure region
hu: Régió beállítása

en: Region title
hu: Régió címe

en: Fluid
hu: Rugalmas

en: You must remove contained items to change the row container type.
hu: A tartalmazott elemeket el kell távolítani a sor tárolótípusának módosításához.

en: Items cannot be set to fluid if there are fixed items already on that side.
hu: Az elemeket nem lehet folyékonyra állítani ha már vannak rögzített elemek az oldalon.

en: Hide layout designer
hu: Elrendezésszerkesztő elrejtése

en: No markup at all
hu: Egyáltalán nincsenek jelölők

en: Each region
hu: Minden régió

en: Choose whether to include the box around each pane (piece of content) or region (each column or region)
hu: Annak kiválasztása, hogy a doboz minden tábla (tartalom egy része) vagy a régió (minden oszlop vagy régió) körül legyen-e.

en: Change general settings about this variant.
hu: A változat általános beállításainak módosítása.

en: Selection rules
hu: Kiválasztási szabályok

en: Control the criteria used to decide whether or not this variant is used.
hu: A feltétel szabályozásával eldönthető, hogy ez a változat használatban van-e vagy sem.

en: Add additional context objects to this variant that can be used by the content.
hu: További, a tartalom által használható környezetobjektum hozzáadása ehhez a változathoz.

en: Add content items and change their location with a drag and drop interface.
hu: Tartalmi elemek hozzáadása és elhelyezésük megváltoztatása egy „fogd és vidd” felülettel.

en: Move content from old layout
hu: Tartalom mozgatása a régi elrendezésből

en: Get a preview of what this variant will look like.
hu: Egy előnézet arról, hogy miként fog kinézni ez a változat.

en: This panel will be selected if @conditions.
hu: Ez a panel lesz kiválasztva, ha @conditions.

en: This panel will always be selected.
hu: Ez a panel mindig ki lesz választva.

en: Selection rule
hu: Kiválasztási szabály

en: You must select a layout.
hu: Ki kell választani egy elrendezést.

en: You must select a different layout if you wish to change layouts.
hu: Az elrendezés módosításához egy másik elrendezést kell választani.

en: Update and preview
hu: Frissítés és előnézet

en: Administrative title of this variant.
hu: A változat adminisztratív címe.

en: Check this to have the page disable all regions displayed in the theme. Note that some themes support this setting better than others. If in doubt, try with stock themes to see.
hu: Bejelölve az oldal letiltja, hogy az összes régió megjelenjen a sminkben. Meg kell jegyezni, hogy ezt a beállítást a sminkek eltérően kezelik. Kétely esetén érdemes kipróbálni egy alapértelmezett sminkkel.

en: Edit block
hu: Blokk szerkesztése

en: Core Panels display functions; provides no external UI, at least one other Panels module should be enabled.
hu: Alap Panels megjelenítési függvények; nem biztosít külső UI-t, legalább egy további Panels modult engedélyezni kell.

en: You may use substitutions in this title.
hu: Ebben a címben lehet helyettesítéseket használni.

en: Content options are divided by category. Please select a category from the left to proceed.
hu: A tartalmi beállítások kategóriákra vannak osztva. A folytatáshoz ki kell választani egy kategóriát a bal oldalon.

en: Change the layout of this panel.
hu: A panel elrendezésének módosítása.

en: Manage mini panels
hu: minipanelek kezelése

en: Header text
hu: Fejléc szövege

en: &#x2713;Panel title
hu: &#x2713;Panelcím

en: No rules
hu: Nincsenek szabályok

en: Title type
hu: Címtípus

en: Manually set
hu: Kézi beállítás

en: From pane
hu: Táblából

en: NOTE: in order to import panel_nodes you must first set the export.module settings to "Save as a new node then edit", otherwise it won't work.
hu: MEGJEGYZÉS: a panel_nodes importálásához először be kell állítani az <em>Export</em> modulban a „Mentés új tartalomként és szerkesztés”-t, különben nem működik.

en: Region class
hu: Régió osztálya

en: Fixed width
hu: Fix szélesség

en: That path is already in use. This system cannot override existing paths.
hu: Az útvonal már használatban van és ezen a módon nem lehet felülírni a létező útvonalakat.

en: Menu title
hu: Menücím

en: Panels: saved display "%title" with display id %did
hu: Panels: %did azonosítóval, „%title” néven mentett megjelenítés

en: Panels: saved display with id %did
hu: Panels: %did azonosítóval mentett megjelenítés

en: Manage this mini-panel
hu: Mini panel kezelése

en: The name of this style. This will appear in the administrative interface to easily identify it.
hu: A stílus neve. A könnyebb azonosítás érdekében a stílus ezen a néven szerepel majd az adminisztrációs felületen.

en: A description of what this style is, does or is for, for administrative use.
hu: Adminisztratív leírás arról, hogy ez a stílus mire való és mire nem.

en: You must choose an administrative title.
hu: Egy adminisztratív címet választani kell.

en: You must choose a machine name.
hu: Egy programok által használt nevet választani kell.

en: Create custom style
hu: Egyedi stílus létrehozása

en: Make this style available to other regions or panes
hu: A stílus elérhetővé tétele más régió vagy tábla számára is

en: Basic styles
hu: Egyszerű stílusok

en: A plain box with an optional border. You may set the color of the text and the border.
hu: Egyszerű doboz, melyben beállítható a szöveg színe és a keret.

en: Header background
hu: Fejléc háttere

en: Header border
hu: Fejléc kerete

en: Header font
hu: Fejléc betűtípusa

en: Rounded shadow box
hu: Lekerekített árnyékos doboz

en: Text font
hu: Szöveg betűtípusa

en: Allows choice of a stylizer style
hu: Stíluskészítő választásának engedélyezése

en: Custom style
hu: Egyedi stílus

en: Region style
hu: Régióstílus

en: Reverse (NOT)
hu: Fordítva (NEM)

en: This will appear in the administrative interface to easily identify it.
hu: Ez az adminisztratív felületen fog megjelenni a könnyebb azonosíthatóság érdekében.

en: Panels is enabled but CTools is out of date. All Panels modules are disabled until CTools is updated. See the status page for more information.
hu: A <em>Panels</em> modul engedélyezve van de a <em>CTools</em> modul elavult. A <em>CTools</em> modul frissítéséig minden <em>Panels</em> modul le lesz tiltva. További információ az állapotoldalon található.

en: Panel region
hu: Panelrégió

en: Panel pane
hu: Paneltábla

en: Get a bird's eye view of items related to Panels.
hu: Egy áttekintő nézetet ad a <em>Panels</em> modulhoz kapcsolódó elemekről.

en: Custom layout
hu: Egyedi elrendezés

en: Custom layouts can add more, site-specific layouts that you can use in your panels.
hu: Az egyedi elrendezések további webhelyspecifikus, a panelekben alkalmazható elrendezéseket adhatnak hozzá.

en: There are no custom layouts.
hu: Nincs egyedi elrendezés.

en: Manage custom layouts
hu: Egyedi elrendezések kezelése

en: Renders a panel normally. This is the most common option.
hu: Hagyományosan jelenít meg egy panelt. Ez a leggyakrabban használt mód.

en: Add new pane
hu: Új tábla hozzáadása

en: Customize this page
hu: Az oldal testreszabása

en: Panels In-Place Editor
hu: <em>Panels</em> helyi szerkesztő

en: Provide a UI for managing some Panels directly on the frontend, instead of having to use the backend.
hu: Egy felhasználói felületet biztosít ahhoz, hogy néhány panelt a háttérrendszer használata helyett közvetlenül a megjelenített lapon lehessen szerkeszteni.

en: In-Place Editor
hu: Helyi szerkesztő

en: Allows privileged users to update and rearrange the content while viewing this panel.
hu: Engedélyezi az arra jogosult felhasználóknak, hogy a panel megtekintésekor frissíthessék és átrendezhessék annak tartalmát.

en: This will discard all unsaved changes. Are you sure?
hu: Ez el fog dobni minden nem mentett módosítást. Biztosan végrehajtható?

en: This panel is being edited by user !user, and is therefore locked from editing by others. This lock is !age old.
    
    Click OK to break this lock and discard any changes made by !user.
hu: Ezt a panelt !user felhasználó szerkeszti és ezért a szerkesztése zárolva van a többi felhasználó számára. Ez a zárolás !age régi.
    
    Az OK-ra kattintva a zárolás fel lesz oldva és !user összes módosítása el lesz dobva.

en: Missing layout
hu: Hiányzó elrendezés

en: mini panels
hu: mini panelek

en: Renderer
hu: Megjelenítő

en: Only one criterion must pass.
hu: Csak egy feltétel teljesülhet.

en: Layout: @layout couldn't been found, maybe the theme is disabled.
hu: Elrendezés: @layout nem található. Elképzelhető, hogy a smink nincs engedélyezve.

en: What category this layout should appear in. If left blank the category will be "Miscellaneous".
hu: Ennek az elrendezésnek melyik kategóriában kell megjelennie. Üresen hagyva a kategória "Egyéb" lesz.

en: Broken/missing plugin
hu: Hibás vagy hiányzó beépülő

en: layouts
hu: elrendezések

en: Builders
hu: Építők

en: Reuse layout
hu: Elrendezés felhasználása

en: Canvas settings
hu: Vászon beállításai

en: Configure canvas
hu: Vászon beállítása

en: Canvas class
hu: Vászon osztálya

en: This class will the primary class for this layout. It will also be appended to all column, row and region_classes to ensure that layouts within layouts will not inherit CSS from each other. If left blank, the name of the layout or ID of the display will be used.
hu: Ez az osztály lesz az elrendezés elsődleges osztálya. Ezen kívül hozzá lesz fűzve az összes oszlop-, sor- és régióosztályhoz, annak érdekében, hogy ezek az elrendezésen belüli elrendezések ne örököljenek egymástól CSS beállításokat. Üresen hagyva az elrendezés neve vagy a megjelenítés azonosítója lesz használva.

en: Column class
hu: Oszlop osztálya

en: This class will be applied to all columns of the layout. If left blank this will be panels-flexible-column.
hu: Ez az osztály az elrendezés összes oszlopán alkalmazva lesz. Üresen hagyva az osztály 'panels-flexible-column' lesz.

en: Row class
hu: Sor osztálya

en: This class will be applied to all rows of the layout. If left blank this will be panels-flexible-row.
hu: Ez az osztály az elrendezés összes során alkalmazva lesz. Üresen hagyva az osztály 'panels-flexible-row' lesz.

en: This class will be applied to all regions of the layout. If left blank this will be panels-flexible-region.
hu: Ez az osztály az elrendezés összes régióján alkalmazva lesz. Üresen hagyva az osztály „panels-flexible-region” lesz.

en: Scale fluid widths for IE6
hu: Rugalmas szélesség IE6-hoz

en: IE6 does not do well with 100% widths. If checked, width will be scaled to 99% to compensate.
hu: Az IE6 nem működik megfelelően 100%-os szélességgel. Bekapcsolt állapotban a szélesség 99%-os lesz.

en: If a value is entered, the layout canvas will be fixed to the given pixel width.
hu: Ha ki van töltve, akkor az elrendezés vászna a megadott képpont szélességű lesz.

en: Column separation
hu: Oszlop elkülönítése

en: How much padding to put on columns that are that are next to other columns. Note that this is put on both columns so the real amount is doubled.
hu: Mennyi helyet kell hagyni az egymás melletti oszlopok között. Meg kell jegyezni, hogy ez mindkét oszlopon alkalmazva lesz, vagyis a valódi érték meg fog duplázódni.

en: Region separation
hu: Régiók elkülönítése

en: How much padding to put on regions that are that are next to other regions. Note that this is put on both regions so the real amount is doubled.
hu: Mennyi helyet kell hagyni az egymás melletti régiók között Meg kell jegyezni, hogy ez mindkét régión alkalmazva lesz, vagyis a valódi érték meg fog duplázódni.

en: Row separation
hu: Sorok elkülönítése

en: How much padding to put on beneath rows to separate them from each other. Because this is placed only on the bottom, not hte top, this is NOT doubled like column/region separation.
hu: Mennyi helyet kell hagyni az egymás alatti sorok között. Mivel ez csak a sorok aljára lesz alkalmazva – a tetejére nem – ez az érték nem duplázódik meg úgy, mint az oszlopok/régiók elválasztásakor.

en: Enter a CSS class that will be used. This can be used to apply automatic styling from your theme, for example.
hu: Egy használni kívánt CSS osztály megadása. Ez például a saját sminkből történő automatikus formázáshoz használható.

en: Save this layout for reuse
hu: Elrendezés mentése

en: The machine readable name of this layout. It must be unique, and it must contain only alphanumeric characters and underscores. Once created, you will not be able to change this value!
hu: Az elrendezés programok által használt neve. Egyedinek kell lennie, és csak betűket, számokat és aláhúzásokat tartalmazhat. Ha már egyszer létre lett hozva többé nem módosítható ez az érték!

en: A description of what this layout is, does or is for, for administrative use.
hu: Egy adminisztratív használatra szolgáló leírás arról, hogy mi ez az elrendezés, mit csinál vagy mire való.

en: Keep current panel layout flexible
hu: Az elrendezés rugalmasságának megőrzése

en: If checked, this panel will continue to use a generic flexible layout and will not use the saved layout. Use this option if you wish to clone this layout.
hu: Ha be van jelölve, ez a panel a továbbiakban egy általános rugalmas elrendezést fog használni a mentett elrendezés helyett. Akkor kell használni ezt a beállítást ha szükség van az elrendezés klónozására.

en: That name is used by another layout: @layout
hu: Ezt a nevet egy másik elrendezés már használja: @layout

en: Columns: 1
hu: Oszlopok: 1

en: Columns: 3
hu: Oszlopok: 3

en: Columns: 2
hu: Oszlopok: 2

en: That name is used by another style: @page
hu: Ezt a nevet egy másik stílus már használja: @page

en: Use Panels Dashboard
hu: Panels vezérlőpult használata

en: View administrative links on Panel panes
hu: Kezelési hivatkozások megtekintése a Panel táblákon

en: Configure access settings on Panel panes
hu: Hozzáférések beállítása a Panel táblákon

en: Access rules (often also called visibility rules) can be configured on a per-pane basis. This permission allows users to configure those settings.
hu: A hozzáférési szabályokat (gyakran láthatósági szabályoknak is hívják) táblánként lehet beállítani. Ez a jogosultság lehetővé teszi a felhasználók részére ezen beállítások szerkesztését.

en: Use the Panels In-Place Editor
hu: Helyi panelszerkesztő használata

en: Allows a user to utilize Panels' In-Place Editor.
hu: A felhasználók használhatják a Panels helyi szerkesztőt.

en: Configure advanced settings on Panel panes
hu: Haladó beállítások szerkesztése a Panel táblákon.

en: Administer Panels layouts
hu: Panelelrendezések adminisztrációja

en: Allows a user to administer exported Panels layout plugins & instances.
hu: Lehetővé teszi a felhasználók részére az exportált <em>Panels</em> elrendezés beépülők és példányok szerkesztését.

en: Configure caching settings on Panels
hu: <em>Panels</em> gyorsítótár beállítása

en: Allows a user to configure caching on Panels displays and panes.
hu: Lehetővé teszi a felhasználó részére a <em>Panels<em> megjelenítők és táblák gyorsítótárazásának beállítását.

en: Page wizards
hu: Oldalvarázsló

en: Create mini panels
hu: Minipanelek létrehozása

en: Create new mini panels
hu: Új minipanelek létrehozása

en: Administer mini panels
hu: Minipanelek adminisztrációja

en: Edit and delete mini panels
hu: Minipanelek szerkesztése és törlése

en: Administer panel nodes
hu: Paneltartalmak kezelése

en: Full administrative access to panel nodes including create, update and delete all
hu: Teljes adminisztrátori hozzáférés a panelek elemeihez, beleértve a létrehozást, a frissítést és valamennyi törlését.

en: renderer::render_pane_content() hit with a non-array for the context
hu: renderer::render_pane_content() a környezetnél egy tömbtől eltérő elembe ütközött

en: If you save this layout for reuse it will appear in the list of reusable layouts at admin/structure/panels/layouts, and you will need to go there to edit it. This layout will then become an option for all future panels you make.
hu: Ha mentjük ezt az elrendezést ismételt felhasználás céljából, akkor ez megjelenik az újra felhasználható elrendezések listájában az admin/structure/panels/layouts oldalon és azt ott lehet szerkeszteni. A továbbiakban ez az elrendezés választási lehetőséggé válik a később létrehozandó paneleknél.

en: Landing page wizard
hu: Befogadó oldal varázsló

en: Landing pages are simple pages that have a path, possibly a visible menu entry, and a panel layout with simple content.
hu: A befogadó oldalak olyan egyszerű oldalak, amik rendelkeznek útvonallal, esetleg egy látható menübejegyzéssel, és egyszerű tartalmat tartalmazó panelelrendezéssel.

en: Add a visible menu entry for this page
hu: Látható menübejegyzés hozzáadása ehhez az oldalhoz

en: %, !, ?, #, or & cannot appear in the path.
hu: %, !, ?, #, vagy & nem lehet az útvonalban.

en: Panel fields
hu: Panel mezők

en: Displays the fields in a panel rather than using a template.
hu: Sablon használata helyett inkább megjeleníti a mezőket egy panelban.

en: Display Title
hu: Cím megjelenítése

en: Panes
hu: Táblák

en: Multilingual - Internationalization
hu: Többnyelvűség – Nemzetköziesítés

en: Pane Title
hu: Táblacím

en: Edit mini panel
hu: Minipanel szerkesztése

en: Changed the panels_display.layout field to the correct size.
hu: A panels_display.layout mező helyes méretre beállítása megtörtént.

en: Administer Panels styles
hu: Panelstílusok beállítása

en: Allows a user to administer the styles of Panel panes.
hu: Lehetővé teszi a felhasználó részére a <em>Panels</em> táblák stílusának szerkesztését.

en: Use panel locks
hu: Panelzárolások használata

en: Allows a user to lock and unlock panes in a panel display.
hu: Lehetővé teszi a felhasználó részére a táblák zárolását és feloldását a panel megjelenítőjében.

en: Added panels_pane.lock field.
hu: A panels_pane.lock mező hozzáadása megtörtént.

en: panels_pane.lock field already existed, update skipped.
hu: A panels_pane.lock mező már létezik, a frissítés kimaradt.

en: Immovable
hu: Rögzített

en: No lock
hu: Nincs zár

en: Configure lock on !subtype_title
hu: !subtype_title zárolásának beállítása

en: Lock type
hu: Zártípus

en: Select which regions this pane can be moved to.
hu: Régiók kiválasztása, ahova a tábla áthelyezhető.

en: Display the pane or region with no markup, not even a title.
hu: HTML-formázás és cím nélküli táblák vagy régiók megjelenítése.

en: Change layouts with the Panels In-Place Editor
hu: Elrendezés váltása a <em>Panels</em> helyi szerkesztővel

en: Allows a user to change layouts with the IPE.
hu: Lehetővé teszi a felhasználó részére az elrendezés váltását IPE-vel.

en: A lock you had has been externally broken, and all your changes have been reverted.
hu: Egy korábbi zárolás feltörésre került külsőleg, így minden változtatás vissza lett vonva.

en: Remove body CSS classes
hu: Body CSS osztályok eltávolítása

en: Add body CSS classes
hu: Body CSS osztályok hozzáadása

en: Placeholder for empty or inaccessible "@title"
hu: „@title” elemhez a helykitöltő üres vagy nem elérhető

en: Use the Panels In-Place Editor with Page Manager
hu: A <em>Panels</em> modul helybeni szerkesztőjének használata a panelkezelővel

en: Allows users with access to the In-Place editor to administer page manager pages. This permission is only needed for users without "use page manager" access.
hu: Lehetővé teszi a felhasználó részére a hozzáférést a helyi szerkesztőhöz az oldalkezelő oldalak kezeléséhez. Ez a jogosultság csak azon felhasználóknak szükséges, akiknek nincs "oldalkezelő használata" hozzáférésük.

en: Default renderer
hu: Alapértelmezés szerinti megjelenítő

en: The default renderer for new panel pages.
hu: Alapértelmezett megjelenítő új panel oldalakhoz.

en: Remove this pane?
hu: Tábla eltávolítása?

en: Configure mini panel
hu: Minipanel beállítása

en: The machine name length is limited to 32 characters, due to a limitation in the core block system.
hu: A programok által használt név hossza 32 karakterre van korlátozva a mag blokkrendszere miatt.

en: Added panels_pane.uuid column.
hu: A panels_pane.uuid column hozzáadásra került.

en: Added panels_display.uuid column.
hu: A panels_display.uuid oszlop hozzáadásra került.

en: UUID column already present in the panels_display & panels_pane tables.
hu: Az UUID oszlop már jelen van a panels_display és a panels_pane táblákban.

en: Generated UUIDs for database-based panel displays and panes.
hu: Generált UUID azonosítók adatbázis-alapú panel megjelenítéshez és táblákhoz.

en: No database-based panel displays or panes for which to generate UUIDs.
hu: Nincs adatbázis-alapú panelmegjelenítő vagy tábla, amihez a UUID azonosítók előállíthatók lennének.

en: Pane Configuration
hu: Tábla beállítás

en: Display Configuration
hu: Megjelenítés beállítása

en: Translatable panels items: display and pane configuration items. E.g. Title.
hu: Fordítható panelelemek: megjelenítés és tábla beállítási elemek. Példa: Cím.

en: The reverted panels display(s) were exported, please run a <a href="!link">string refresh</a> to update the translatable strings.
hu: A visszaállított panelmegjelenítők exportálása megtörtént, most a <a href="!link">sztringfrissítést</a> lefuttatva a fordítható karakterláncok újratölthetőek.

en: The display %display has no uuid, please resave or re-export it.
hu: %display megjelenítőnek nincs UUID azonosítója, ezért vagy újra kell menteni vagy ismét exportálni.

en: The pane %pane has no uuid, please resave or re-export it.
hu: %pane táblának nincs UUID azonosítója, ezért vagy újra kell menteni vagy ismét exportálni.

en: Panels uuid support.
hu: <em>Panels</em> UUID azonosító támogatás.

en: Not found. Please apply the provided patches and run the update script.
hu: Nem található. Az elérhető foltok alkalmazását követően futtatni kell a frissítő szkriptet.

en: Panels translation
hu: Panels fordítása

en: Supports translatable panels items.
hu: Támogatja a fordítható panelelemeket.

en: Configure mini panel settings
hu: Minipanel beállítások szerkesztése

en: Configure mini panel context
hu: Minipanel környezet beállítása

en: Configure mini panel layout
hu: Minipanel elrendezés beállítása

en: Configure mini panel content
hu: Minipanel tartalom beállítása

en: Allows a user to access the <a href="@url">Panels Dashboard</a>.
hu: Lehetővé teszi egy felhasználónak a hozzáférést a <a href="@url">Panels vezérlőpulthoz</a>.

en: Edit menu links
hu: Menühivatkozások szerkesztése

en: Ctools UUID support not detected. You must update to a more recent version of the ctools module.
hu: Nem található ctools UUID támogatás. Telepíteni kell a <em>ctools</em> modul egy frissebb verzióját.

en: The title of this panel. If left blank, a default title may be used. If you want the title actually to be blank, change the "Title type" dropdown from "Manually Set" to "No Title".
hu: A panel címe. Ha üres, akkor egy alapértelmezés szerinti címet lehet használni. Ha a címnek ténylegesen üresnek kell lennie, akkor a „Címtípus” legördülőben a „Kézi beállítás”-t „Nincs cím”-re kell módosítani.

en: Pane style for "!title"
hu: „!title” táblastílusa

en: Hide element if empty
hu: Elem elrejtése ha üres
