Panels Bootstrap Layout Builder (7.x-3.1) - en to uk translation catalogue (61 entries)

en: Center
uk: По центру

en: Container
uk: Контейнер

en: Category
uk: Категорія

en: Add container
uk: Додати контейнер

en: Save
uk: Зберегти

en: Region
uk: Область

en: Error
uk: Помилка

en: CSS class
uk: Клас CSS

en: Contains
uk: Містить

en: Class
uk: Клас

en: Exists
uk: Існує

en: Not Found
uk: Не виявлено

en: Name must be alphanumeric or underscores only.
uk: Назва має містити лише латинські абетково-цифрові символи на символи підкреслення.

en: Miscellaneous
uk: Різне

en: Machine name
uk: Машинна назва

en: Add row
uk: Додати рядок

en: Column
uk: Колонка

en: Regions
uk: Області

en: Add region
uk: Додати область

en: Column settings
uk: Налаштування стовпця

en: Row
uk: Рядок

en: Row settings
uk: Налаштування рядка

en: Canvas
uk: Полотно

en: CSS Class
uk: Клас CSS

en: Administrative title
uk: Адміністративний заголовок

en: Administrative description
uk: Адміністративний опис

en: Show layout designer
uk: Показати дизайнер макету

en: Remove column
uk: Вилучити стовпчик

en: Add row to top
uk: Додати рядок зверху

en: Add row to bottom
uk: Додати рядок знизу

en: Remove row
uk: Вилучити рядок

en: Add column
uk: Додати колонку

en: Add column to left
uk: Додати колонку ліворуч

en: Add column to right
uk: Додати колонку праворуч

en: Region settings
uk: Налаштування області

en: Remove region
uk: Видалити область

en: Invalid item id.
uk: Хибний ідентифікатор об'єкта.

en: Configure column
uk: Налаштувати колонку

en: Configure row
uk: Налаштувати рядок

en: Configure region
uk: Налаштувати область

en: Region title
uk: Заголовок області

en: Hide layout designer
uk: Приховати дизайнер макету

en: Region class
uk: Клас області

en: Wrapper
uk: Обгортка

en: You must choose a machine name.
uk: Необхідно обрати машинну назву.

en: Grid Size
uk: Розмір сітки

en: This will appear in the administrative interface to easily identify it.
uk: Використовується в адміністративному інтерфейсі для спрощення ідентифікації.

en: What category this layout should appear in. If left blank the category will be "Miscellaneous".
uk: У якій категорії має розташовуватися цей макет. Якщо порожнє, категорія буде "Різне".

en: Builders
uk: Конструктори

en: Reuse layout
uk: Повторно використати макет

en: Canvas settings
uk: Налаштування полотна

en: Configure canvas
uk: Налаштувати полотно

en: Column class
uk: Клас колонки

en: Row class
uk: Клас рядка

en: Enter a CSS class that will be used. This can be used to apply automatic styling from your theme, for example.
uk: Введіть клас CSS, що буде використовуватись. Наприклад, це може бути використане для автоматичної стилізації відповідно до теми.

en: Save this layout for reuse
uk: Зберегти цей макет для багаторазового використання

en: The machine readable name of this layout. It must be unique, and it must contain only alphanumeric characters and underscores. Once created, you will not be able to change this value!
uk: Машинна назва цього макету. Вона має бути унікальною і містити лише латинські абетково-цифрові символи та символи підкреслення. Після створення змінити це значення буде неможливо!

en: A description of what this layout is, does or is for, for administrative use.
uk: Опис того, що це за макет, що він робить і для чого, для адміністративного використання.

en: That name is used by another layout: @layout
uk: Назва вже використовується іншим макетом: @layout

en: If you save this layout for reuse it will appear in the list of reusable layouts at admin/structure/panels/layouts, and you will need to go there to edit it. This layout will then become an option for all future panels you make.
uk: Якщо ви збережете цей макет для багаторазового використання, він з'явиться у переліку багаторазових макетів на сторінці admin/structure/panels/layouts, і необхідно буде відвідати її і відредагувати його. Цей макет стане варіантом для всіх створюваних в майбутньому панелей.

en: Add default classes
uk: Додати усталені класи
