Panopoly (7.x-1.0-beta3) - en to pt translation catalogue (2458 entries)

en: list
pt: lista

en: Home
pt: Início

en: User interface
pt: Interface do utilizador

en: Title
pt: Título

en: Body
pt: Corpo

en: Previous
pt: Anterior

en: Next
pt: Seguinte

en: Pages
pt: Páginas

en: Save configuration
pt: Guardar configuração

en: enabled
pt: ativo

en: enable
pt: activar

en: context
pt: contexto

en: delete
pt: eliminar

en: Status
pt: Estado

en: Administer
pt: Administrar

en: Prefix
pt: Prefixo

en: Suffix
pt: Sufixo

en: approve
pt: aprovar

en: E-mail
pt: Email

en: Delete
pt: Eliminar

en: Submit
pt: Enviar

en: Operations
pt: Operações

en: Content
pt: Conteúdo

en: Value
pt: Valor

en: Username
pt: Utilizador

en: Email address
pt: Endereço de email

en: content
pt: conteúdos

en: Development
pt: Desenvolvimento

en: Group
pt: Grupo

en: Type
pt: Tipo

en: Author
pt: Autor

en: Replies
pt: Respostas

en: Last Post
pt: Última entrada

en: Closed
pt: Encerrada

en: yes
pt: sim

en: List
pt: Lista

en: Subject
pt: Assunto

en: Actions
pt: Ações

en: disabled
pt: inativo

en: Confirm
pt: Confirmar

en: Cancel
pt: Cancelar

en: Remove
pt: Remover

en: Description
pt: Descrição

en: Language
pt: Idioma

en: Read more
pt: Ler mais

en: more
pt: mais

en: Enable
pt: Ativar

en: Disable
pt: Desativar

en: Access control
pt: Controlo de acessos

en: Disabled
pt: Desativado

en: Enabled
pt: Ativado

en: Administration
pt: Administração

en: footer
pt: rodapé

en: Comments
pt: Comentários

en: More
pt: Mais

en: Action
pt: Ação

en: On
pt: Ligado

en: For
pt: Para

en: Tags
pt: Etiquetas

en: Block title
pt: Título do bloco

en: Taxonomy
pt: Taxonomia

en: Yes
pt: Sim

en: No
pt: Não

en: Content types
pt: Tipos de conteúdo

en: License
pt: Licença

en: Home page
pt: A página inicial

en: Project
pt: Projecto

en: Version
pt: Versão

en: Go
pt: Ir

en: view
pt: ver

en: Overview
pt: Vista global

en: all
pt: todos

en: File
pt: Ficheiro

en: Tag
pt: Etiqueta

en: Login
pt: Entrar

en: Advanced options
pt: Definições avançadas

en: Edit
pt: Editar

en: Date
pt: Data

en: Size
pt: Tamanho

en: Links
pt: Ligações

en: Search
pt: Pesquisar

en: Reset
pt: Reiniciar

en: None
pt: Nenhum

en: Use count
pt: Nº de Utilizações

en: Display settings
pt: Exibir configurações

en: default
pt: predefinido

en: This action cannot be undone.
pt: Esta ação não pode ser anulada.

en: Number
pt: Número

en: Password
pt: Senha

en: Block settings
pt: Definições do bloco

en: Comment form
pt: Formulário de comentário

en: User contact form
pt: Formulário de contacto do utilizador

en: - None -
pt: - Nenhum -

en: Weight
pt: Peso

en: The configuration options have been saved.
pt: As opções de configuração foram guardadas.

en: Variable
pt: Variável

en: Link
pt: Ligação

en: Image
pt: Imagem

en: Center
pt: Centrar

en: Admin title
pt: Título do Administrador

en: Hierarchy
pt: Hierarquia

en: Required
pt: Obrigatório

en: Parent
pt: Pai

en: Parents
pt: Ascendentes

en: Depth
pt: Profundidade

en: none
pt: nenhum

en: Category
pt: Categoria

en: Settings
pt: Definições

en: Name
pt: Nome

en: edit
pt: editar

en: Import
pt: Importar

en: Book
pt: Livro

en: Export
pt: Exportar

en: Taxonomy term
pt: Termo de taxonomia

en: settings
pt: Configurações

en: Back
pt: Para trás

en: Node ID
pt: ID do nó

en: Field
pt: Campo

en: header
pt: cabeçalho

en: Label
pt: Etiqueta

en: Preview
pt: Pré-visualização

en: Save
pt: Guardar

en: Help
pt: Ajuda

en: username
pt: nome de utilizador

en: True
pt: Verdadeiro

en: False
pt: Falso

en: Font
pt: Tipo de letra

en: Default
pt: Predefinido

en: Background
pt: Fundo

en: Background Color
pt: Cor de Fundo

en: Summary
pt: Resumo

en: Update
pt: Atualizar

en: Open
pt: Abrir

en: Top
pt: Topo

en: Small
pt: Pequeno

en: Large
pt: Grande

en: Core
pt: Núcleo

en: Add new
pt: Adicionar novo

en: Views
pt: Visualizações

en: Access
pt: Acesso

en: Add
pt: Adicionar

en: View
pt: Mostrar

en: Length
pt: Comprimento

en: Format
pt: Formato

en: Audio
pt: Áudio

en: Path
pt: Caminho

en: Filename
pt: Nome do ficheiro

en: Vocabularies
pt: Vocabulários

en: Clear index
pt: Limpar índice

en: Manage
pt: Gerir

en: Refresh
pt: Atualizar

en: Region
pt: Região

en: Anchor
pt: Âncora

en: Placeholder tokens
pt: Espaço reservado a objectos

en: Display
pt: Mostrar

en: Node type
pt: Tipo de nó

en: Advanced settings
pt: Definições avançadas

en: results
pt: resultados

en: search
pt: procurar

en: Teaser
pt: Resumo

en: Add item
pt: Adicionar item

en: Updated
pt: Atualizado

en: Text
pt: Texto

en: Theme
pt: Tema

en: style
pt: estilo

en: Search keywords
pt: Palavras chave de pesquisa

en: Timestamp
pt: Registo data/hora

en: Keywords
pt: Palavras-chave

en: Unknown
pt: Desconhecido

en: Attachment
pt: Anexo

en: Upload
pt: Carregar ficheiro

en: Picture
pt: Retrato

en: Paths
pt: Caminhos

en: Mail
pt: Correio

en: Before
pt: Antes

en: After
pt: Após

en: Promoted
pt: Promovido

en: User
pt: Utilizador

en: Content type
pt: Tipo de conteúdo

en: Continue
pt: Continuar

en: Configure
pt: Configurar

en: Check
pt: Verificar

en: Files
pt: Ficheiros

en: file
pt: ficheiro

en: status
pt: estado

en: User ID
pt: ID de utilizador

en: Error
pt: Erro

en: Options
pt: Opções

en: Contact
pt: Contacto

en: no
pt: não

en: Created
pt: Criado

en: Node
pt: Nó

en: Number of columns
pt: Número de colunas

en: Separator
pt: Separador

en: Exclude
pt: Excluir

en: Node edit form
pt: Formulário de edição do nó

en: Are you sure you want to delete %title?
pt: Tem a certeza que pretende eliminar %title?

en: Node add form
pt: Formulário de criação do nó

en: Optional Title
pt: Título Opcional

en: Required Title
pt: Título Necessário

en: No Title
pt: Sem Título

en: Link Title
pt: Título da ligação

en: Not a valid URL.
pt: Não é uma URL válida.

en: term
pt: termo

en: Menu item
pt: Item de menu

en: The name of the menu.
pt: O nome do menu.

en: Update options
pt: Opções de atualização

en: All
pt: Todos

en: days
pt: dias

en: Access log
pt: Registo de acesso

en: Active
pt: Ativo

en: Submit @name
pt: Submeter @name

en: Year
pt: Ano

en: Date format
pt: Formato de data

en: Panels
pt: Painéis

en: Panel title
pt: Título do painel

en: Add content
pt: Adicionar conteúdo

en: Page title
pt: Título da página

en: CSS ID
pt: ID CSS

en: The CSS ID to apply to this page
pt: O ID CSS a ser aplicado nesta página

en: panels
pt: painéis

en: Block
pt: Bloco

en: Add block
pt: Adicionar bloco

en: Override title
pt: Substituir título

en: CSS class
pt: Classe CSS

en: Display links
pt: Exibir ligações

en: Page
pt: Página

en: Pager ID
pt: ID do Pager

en: Override URL
pt: Sobrescrever URL

en: If this is set, override the View URL; this can sometimes be useful to set to the panel URL
pt: Se estiver definido, sobrescreva a URL da View; isto pode ser útil para definir a URL do painel

en: Three column 25/50/25
pt: 3 colunas 25/50/25

en: Left side
pt: Lado esquerdo

en: Middle column
pt: Coluna do meio

en: Right side
pt: Lado direito

en: Three column 25/50/25 stacked
pt: Três colunas empilhadas 25/50/25

en: Bottom
pt: Baixo

en: Three column 33/34/33
pt: Três colunas 33/34/33

en: Three column 33/34/33 stacked
pt: Três colunas empilhadas 33/34/33

en: Two column
pt: Duas colunas

en: Two column stacked
pt: Duas colunas empilhadas

en: 1 hour | @count hours
pt[0]: 1 hora
pt[1]: @count horas

en: 1 day | @count days
pt[0]: 1 dia
pt[1]: @count dias

en: Node links
pt: Ligações do Nó

en: Taxonomy terms
pt: Termos de taxonomia

en: User picture
pt: Foto do utilizador

en: Breadcrumb
pt: Navegação estrutural

en: Site name
pt: Nome do site

en: Site slogan
pt: Slogan do site

en: Database
pt: Base de dados

en: Module
pt: Módulo

en: Off
pt: Desligado

en: Host
pt: Servidor

en: Never
pt: Nunca

en: Your changes have been saved.
pt: Suas alterações foram guardadas.

en: Header
pt: Cabeçalho

en: Left sidebar
pt: Barra esquerda

en: Right sidebar
pt: Barra direita

en: Footer
pt: Rodapé

en: Inline
pt: Em linha

en: Input filters
pt: Filtros de Entrada

en: Selected
pt: Selecionado

en: Menu link
pt: Ligação de Menu

en: Aggregator category
pt: Categoria do agregador

en: Aggregator feed
pt: Feed agregado

en: Aggregator item
pt: Item do agregador

en: Custom
pt: Personalizado

en: Roles
pt: Grupos de utilizador

en: Revision ID
pt: ID da revisão

en: Comment
pt: Comentar

en: Comment ID
pt: ID do comentário

en: Hostname
pt: Nome do servidor

en: Score
pt: Pontuação

en: Published
pt: Publicado

en: Signature
pt: Assinatura

en: Filter
pt: Filtro

en: Location
pt: Localização

en: Promoted to front page
pt: Promovido à página principal

en: Revisions
pt: Revisões

en: Log message
pt: Mensagem do registo

en: Poll duration
pt: Duração da votação

en: Poll votes
pt: Votações

en: Session ID
pt: ID da sessão

en: File ID
pt: ID do ficheiro

en: File name
pt: Nome do ficheiro

en: File size
pt: Tamanho do ficheiro

en: Vocabulary
pt: Vocabulário

en: Vocabulary ID
pt: Vocabulário ID

en: Term
pt: Termo

en: Term ID
pt: ID do termo

en: Term name
pt: Nome do termo

en: Last access
pt: Último acesso

en: Last login
pt: Último início de sessão

en: Field name
pt: Nome do campo

en: Global settings
pt: Definições globais

en: Fields
pt: Campos

en: Contains
pt: Contém

en: Does not contain
pt: Não contém

en: Is less than
pt: É inferior a

en: Is less than or equal to
pt: É menor ou igual a

en: Is equal to
pt: É igual a

en: Is greater than or equal to
pt: É maior ou igual a

en: Is greater than
pt: É maior que

en: Is not equal to
pt: Não é igual a

en: Average
pt: Média

en: Count
pt: Contagem

en: Overridden
pt: Substituído

en: Mode
pt: Modo

en: Warning
pt: Aviso

en: Last update
pt: Última atualização

en: %time ago
pt: %time atrás

en: Nodes
pt: Nós

en: Advanced
pt: Avançado

en: Sort order
pt: Ordenação

en: Up
pt: Para cima

en: Performance
pt: Desempenho

en: Width
pt: Largura

en: Height
pt: Altura

en: Maximum
pt: Máximo

en: Thumbnail
pt: Miniatura

en: Medium
pt: Médio

en: Sortable
pt: Ordenável

en: Plain text
pt: Texto simples

en: Caching
pt: Colocação em cache

en: Month
pt: Mês

en: Details
pt: Detalhes

en: Load
pt: Carregar

en: End Date
pt: Data de Fim

en: System
pt: Sistema

en: Processors
pt: Processadores

en: Unlimited
pt: Ilimitado

en: Current
pt: Atual

en: State
pt: Estado

en: Terms
pt: Termos

en: Desc
pt: Descendente

en: Owner
pt: Proprietário

en: OR
pt: OU

en: node
pt: nó

en: General
pt: Geral

en: Directory
pt: Diretório

en: Cleanup
pt: Limpeza

en: Border
pt: Borda

en: Method
pt: Método

en: Recent posts
pt: Publicações recentes

en: Recent posts for %1
pt: Publicações recentes para %1

en: Day
pt: Dia

en: Table
pt: Tabela

en: Now
pt: Agora

en: All views
pt: Todas as visualizações

en: Start date
pt: Data de início

en: End date
pt: Data de fim

en: Default path pattern (applies to all vocabularies with blank patterns below)
pt: Padrão de caminho predefinido (aplica-se a todos os vocabulários com padrões vazios em baixo)

en: Pattern for all %vocab-name paths
pt: Padrão para todos os caminhos %vocab-name

en: Pattern for forums and forum containers
pt: Padrão para fóruns e contentores do fórum

en: Pattern for user account page paths
pt: Padrão para os caminhos de páginas de conta de utilizador

en: Pattern for blog page paths
pt: Padrão para os caminhos de páginas de blogue

en: Verbose
pt: Verboso

en: Display alias changes (except during bulk updates).
pt: Mostrar alterações aos caminhos alternativos (excepto em actualizações em massa).

en: Replace by separator
pt: Substituir por separador

en: Maximum alias length
pt: Tamanho máximo do caminho alternativo

en: Maximum component length
pt: Tamanho máximo do componente

en: Update action
pt: Ao actualizar

en: Strings to Remove
pt: Expressões a Remover

en: Provides a mechanism for modules to automatically generate aliases for the content they manage.
pt: Fornece aos módulos um mecanismo de geração automática de caminhos alternativos para os seus conteúdos.

en: Configuration
pt: Configuração

en: !time ago
pt: !time atrás

en: Other
pt: Outros

en: Align
pt: Alinhar

en: Text color
pt: Cor do texto

en: Basic
pt: Básico

en: Repeat
pt: Repetir

en: File type
pt: tipo de ficheiro

en: access content
pt: acesso a conteúdos

en: List type
pt: Tipo de lista

en: Role
pt: Grupo

en: Select all
pt: Selecionar tudo

en: First name
pt: Primeiro nome

en: Last name
pt: Apelido

en: User login
pt: Iniciar sessão de utilizador

en: Link text
pt: Texto da ligação

en: String
pt: Expressão

en: Case
pt: Caso

en: External
pt: Externo

en: Users
pt: Utilizadores

en: Referrer
pt: Referência

en: Exists
pt: Existe

en: Both
pt: Ambos

en: Last
pt: Ultimo

en: Filtered text (user selects input format)
pt: Texto filtrado (o utilizador indica o formato de introdução dos conteúdos)

en: Maximum length
pt: Comprimento máximo

en: Create content
pt: Criar conteúdo

en: Save changes
pt: Guardar alterações

en: Argument
pt: Argumento

en: Anonymous
pt: Anónimo

en: Provider
pt: Fornecedor

en: <All>
pt: -Todos-

en: Save and edit
pt: Guardar e editar

en: Edit view
pt: Editar view

en: Clone
pt: Clonar

en: Administer views
pt: Administrar visualizações

en: Existing Views
pt: Visualizações existentes

en: Default Views
pt: Vistas predefinidas

en: Ascending
pt: Ascendente

en: Descending
pt: Descendente

en: Normal menu item
pt: Item de menu normal

en: Empty text
pt: Texto vazio

en: Down
pt: Para baixo

en: Wildcard
pt: Carácter universal

en: Arguments
pt: Argumentos

en: Operator
pt: Operador

en: Filters
pt: Filtros

en: Optional
pt: Opcional

en: Exposed Filters
pt: Filtros expostos

en: Order
pt: Ordem

en: Add criteria
pt: Adicione critérios

en: View name must be alphanumeric or underscores only.
pt: Nome da vista deve ser alfanumérico ou só sublinhados.

en: Recent comments
pt: Comentários recentes

en: Node: ID
pt: Nó: ID

en: Random
pt: Aleatório

en: Uncategorized
pt: Não categorizado

en: Plain
pt: Simples

en: Position
pt: Posição

en: Integer
pt: Inteiro

en: IP Address
pt: Endereço de IP

en: Basic settings
pt: As definições básicas

en: Last checked
pt: Verificado pela última vez em

en: Node template
pt: Template de nó

en: Basic setup
pt: Configuração básica

en: Allow users to choose default
pt: Permitir aos utilizadores escolher o predefinido

en: false
pt: falso

en: true
pt: verdadeiro

en: Buttons and plugins
pt: Botões e plugins

en: Editor appearance
pt: Aparência do editor

en: Toolbar location
pt: Barra de ferramentas de localização

en: Enable resizing button
pt: Ativar Botão de redimensionamento

en: Cleanup and output
pt: Limpeza e saída

en: Verify HTML
pt: Verificar HTML

en: Preformatted
pt: Pré-formatado

en: Convert &lt;font&gt; tags to styles
pt: Converter &lt;font&gt; tags para estilos

en: Remove linebreaks
pt: Remover quebras de linha

en: Apply source formatting
pt: Aplicar a formatação de origem.

en: CSS path
pt: Caminho do CSS

en: CSS classes
pt: Classes de CSS

en: Profile
pt: Perfil

en: Term description
pt: Descrição do termo

en: Child terms
pt: Termos filhos

en: fields
pt: campos

en: Save settings
pt: Guardar definições

en: Operation
pt: Operação

en: reply
pt: responder

en: Duration
pt: Duração

en: Word count
pt: Número de palavras

en: Defaults
pt: Predefinições

en: Collapsed
pt: Fechada

en: Logout
pt: Encerrar sessão

en: with comments
pt: com comentários

en: without comments
pt: sem comentários

en: Sort by
pt: Ordenar por

en: Created date
pt: Data de criação

en: Updated date
pt: Data de atualização

en: comments
pt: comentários

en: Full
pt: Completo

en: Default language
pt: Idioma predefinido

en: Rules
pt: Regras

en: Port
pt: Porta

en: Regular expression
pt: Expressão regular

en: Authoring information
pt: Informação de autoria

en: Hidden
pt: Oculto

en: Approved
pt: Aprovado

en: Root
pt: Raiz

en: Show
pt: Mostrar

en: Enter one page per line as Drupal paths. The '*' character is a wildcard. Example paths are %blog for the blog page and %blog-wildcard for every personal blog. %front is the front page.
pt: Insira uma página por linha como caminhos Drupal. O caractér '*' substitui qualquer outro. Exemplos de caminhos são %blog para a página do blogue e %blog-wildcard para cada blogue pessoal. %front é a página principal

en: Other queries
pt: Outras consultas

en: Timer
pt: Temporizador

en: Change
pt: Mudar

en: in
pt: em

en: Edit term
pt: Editar termo

en: Switch
pt: Alterar

en: Week of @date
pt: Semana de @date

en: 1 item | @count items
pt[0]: 1 item
pt[1]: @count itens

en: Node title
pt: Título do Nó

en: update
pt: actualização

en: Full text
pt: Texto completo

en: Feed settings
pt: Configurações do feed

en: Source
pt: Fonte

en: Date/Time
pt: Data/Hora

en: Add new group
pt: Adicionar novo grupo

en: Undo
pt: Desfazer

en: Search results
pt: Resultados da pesquisa

en: Your search yielded no results
pt: A pesquisa não gerou resultados

en: Front page
pt: Página principal

en: unlimited
pt: ilimitado

en: Replacement patterns
pt: Padrões de substituição

en: Deleted
pt: Eliminado

en: Display name
pt: Nome da vista

en: Languages
pt: Idiomas

en: Features
pt: Funcionalidades

en: Feature
pt: Funcionalidade

en: Replace
pt: Substituir

en: Activity
pt: Atividade

en: Add file
pt: Adicionar ficheiro

en: Publishing options
pt: Opções de publicação

en: Create new revision
pt: Criar nova revisão

en: First
pt: Primeiro

en: Middle
pt: Central

en: Query
pt: Consulta

en: Font size
pt: Tamanho do tipo de letra

en: Configure block
pt: Configurar bloco

en: Block name
pt: Nome do bloco

en: Site's time zone
pt: Fuso horário do site

en: Date's time zone
pt: Data da zona de tempo

en: No time zone conversion
pt: Nenhuma conversão de fuso horário

en: Hour
pt: Hora

en: Minute
pt: Minuto

en: Second
pt: Segundo

en: Site default
pt: Predefinição do site

en: Select list
pt: Lista de seleção

en: Text field
pt: Campo de texto

en: Granularity
pt: Granularidade

en: Time zone handling
pt: Maneira de apresentar o tempo na zona

en: Date field
pt: Campo da data

en: Controls
pt: Controlos

en: Alignment
pt: Alinhamento

en: Workflow
pt: Fluxo de trabalho

en: Link label
pt: Ligação da etiqueta

en: author
pt: autor

en: Entity
pt: Entidade

en: AND
pt: E

en: Revert configuration
pt: Reverter configuração

en: None.
pt: Nenhum.

en: Fixed
pt: Fixo

en: Revert
pt: Reverter

en: Empty
pt: Vazio

en: Import failed.
pt: Importação falhou.

en: Greater than
pt: Maior que

en: Equal to
pt: Igual a

en: Less than
pt: Menor que

en: any
pt: qualquer

en: Caption
pt: Legenda

en: Select a user
pt: Selecione um utilizador

en: views
pt: vistas

en: Open in new window
pt: Abrir numa nova janela

en: Transition
pt: Transição

en: Left
pt: Esquerda

en: Right
pt: Direita

en: Info
pt: Informações

en: Fast
pt: Rápido

en: Blocked
pt: Bloqueado

en: or
pt: ou

en: open
pt: aberta

en: Parent term
pt: Termo pai

en: Parent terms
pt: Termos pai

en: All blogs
pt: Todos os blogs

en: Video
pt: Vídeo

en: Style
pt: Estilo

en: Forums
pt: Fóruns

en: Superscript
pt: Superior à linha

en: revert
pt: reverter

en: Asterisk
pt: Asterisco

en: Missing
pt: Em falta

en: Permissions
pt: Permissões

en: Your settings have been saved.
pt: As suas definições foram gravadas.

en: All tags
pt: Todas as etiquetas

en: Last modified
pt: Última modificação

en: options
pt: opções

en: Reversed
pt: Invertido

en: Flexible
pt: Flexível

en: Changed
pt: Alterado

en: Date created
pt: Data de criação

en: Reverse
pt: Inverso

en: Manage features
pt: Gerir funcionalidades

en: Conflict
pt: Conflito

en: Standard
pt: Padrão

en: Interval
pt: Intervalo

en: Not published
pt: Não publicado

en: Menu settings
pt: Configurações de menu

en: Color scheme
pt: Esquema de cores

en: Unformatted
pt: Sem formato

en: @type: deleted %title.
pt: @type: %title eliminado.

en: RSS Feed
pt: Feed RSS

en: Allowed file extensions
pt: Extensões de ficheiro permitidas

en: New comments
pt: Novos comentários

en: New
pt: Novo

en: Enter username
pt: Digite nome de utilizador

en: Top left
pt: Superior esquerdo

en: Top right
pt: Superior direito

en: Bottom right
pt: Inferior direito

en: Bottom left
pt: Inferior esquerdo

en: Relationships
pt: Relações

en: Relationship
pt: Relação

en: relationships
pt: relações

en: image
pt: imagem

en: Oldest first
pt: Os mais antigos primeiro

en: Basic information
pt: Informações básicas

en: Sort criteria
pt: Critérios de ordenação

en: Base path
pt: Caminho base

en: <Hidden>
pt: -Oculto-

en: Parent menu item
pt: Item de menu pai

en: Themes
pt: Temas

en: Translations
pt: Traduções

en: Unpublished
pt: Não publicado

en: Loading...
pt: Carregando...

en: Sticky
pt: Em destaque

en: Read only
pt: Só de leitura

en: TRUE
pt: VERDADEIRO

en: cancel
pt: cancelar

en: Tabs
pt: Separadores

en: disable
pt: desactivar

en: Output format
pt: Formato de saída

en: Storage
pt: Armazenamento

en: Page name
pt: Nome da página

en: Next page
pt: Próxima página

en: Advanced Options
pt: Opções avançadas

en: Timezone
pt: Fuso horário

en: Apply
pt: Aplicar

en: Select
pt: Selecionar

en: Show blocks
pt: Mostrar blocos

en: Enter the terms you wish to search for.
pt: Introduza os termos pelos quais pretende pesquisar.

en: No style
pt: Nenhum estilo

en: Bold
pt: Negrito

en: Lifetime
pt: Tempo de vida

en: Copy
pt: Copiar

en: Information
pt: Informações

en: PHP Code
pt: Código PHP

en: Simple
pt: Simples

en: Double
pt: Duplo

en: Relationship type
pt: Tipo de relação.

en: No caching
pt: Sem cache

en: Translation
pt: Tradução

en: Translation status
pt: Estado da tradução

en: Blocks
pt: Blocos

en: The block has been created.
pt: O bloco foi criado.

en: A valid date is required for %title.
pt: Uma data válida é requerida para %title.

en: A Date API that can be used by other modules.
pt: Uma API de Data que pode ser utilizada por outros módulos.

en: Relative
pt: Relativo

en: Above
pt: Acima

en: Within
pt: Dentro

en: User's time zone
pt: Fuso horário do utilizador

en: @min and @max
pt: @min e @max

en: Store a date in the database as an ISO date, recommended for historical or partial dates.
pt: Armazenar uma data na base de dados no formato ISO, recomendado para datas históricas ou parciais.

en: Until
pt: Até

en: Third
pt: Terceiro

en: Fourth
pt: Quarto

en: Fifth
pt: Quinto

en: Overrides
pt: Substituições

en: Remove field
pt: Remover campo

en: Text area
pt: Área de texto

en: Used in
pt: Usado em

en: Fieldgroup
pt: Grupo de campos

en: Minimum
pt: Mínimo

en: Precision
pt: Precisão

en: Index
pt: Índice

en: Form
pt: Formulário

en: Exceptions
pt: Exceções

en: 1 minute
pt: 1 minuto

en: Permission
pt: Permissão

en: Grid
pt: Grelha

en: Edit this term
pt: Editar este termo

en: Redo
pt: Refazer

en: Italic
pt: Itálico

en: Hide
pt: Esconder

en: Save defaults
pt: Guardar predefinições

en: Source code
pt: Código fonte

en: Menu name
pt: Nome do menu

en: Autoplay
pt: Início automático

en: Thumbnails
pt: Miniaturas

en: Image gallery
pt: Galeria de Imagens

en: Subscript
pt: Inferior à linha

en: Indent
pt: Indentar

en: Outdent
pt: Desindentar

en: Unlink
pt: Quebrar ligação

en: Thread
pt: Tópico

en: URL path settings
pt: Configurações de URL

en: Are you sure you want to delete the revision from %revision-date?
pt: Tem a certeza que pretende eliminar a revisão de %revision-date?

en: Distinct
pt: Distinto

en: <None>
pt: -Nenhum-

en: Uppercase
pt: Maiúsculas

en: Extension
pt: Extensão

en: Server
pt: Servidor

en: Space
pt: Espaço

en: Keys
pt: Chaves

en: Unavailable
pt: Indisponível

en: The automatically generated alias %original_alias conflicted with an existing alias. Alias changed to %alias.
pt: O caminho alternativo %original_alias gerado automaticamente entra em conflito com um já existente. Foi mudado para %alias.

en: Pattern for all @node_type paths
pt: Padrão para todos os caminhos @node_type

en: Delete aliases
pt: Eliminar caminhos alternativos

en: Automatic alias
pt: Caminho alternativo automático

en: Character used to separate words in titles. This will replace any spaces and punctuation characters. Using a space or + character can cause unexpected results.
pt: Caracter usado para separar palavras em títulos que irá substituir todos os espaços e caracteres de pontuação. Usar um espaço ou o caracter + pode causar resultados inesperados.

en: Character case
pt: Maiúsculas e minúsculas

en: Leave case the same as source token values.
pt: Conservar maiúsculas e minúsculas dos valores do token.

en: Change to lower case
pt: Mudar para minúsculas

en: Do nothing. Leave the old alias intact.
pt: Não fazer nada. Manter o caminho alternativo antigo.

en: Create a new alias. Leave the existing alias functioning.
pt: Criar um novo caminho alternativo. Deixar o antigo a funcionar.

en: Create a new alias. Delete the old alias.
pt: Criar um novo caminho alternativo. Eliminar o antigo.

en: Transliterate prior to creating alias
pt: Transliterar antes de criar o caminho alternativo

en: Filters the new alias to only letters and numbers found in the ASCII-96 set.
pt: Filtra os novos caminhos alternativos para que tenham apenas letras e números do alfabeto ASCII-96.

en: No action (do not replace)
pt: Nenhuma ação (não substituir)

en: Delete all aliases. Number of aliases which will be deleted: %count.
pt: Eliminar todos os caminhos alternativos. Número de caminhos a eliminar: %count.

en: Delete aliases for all @label. Number of aliases which will be deleted: %count.
pt: Eliminar caminhos alternativos para @label. Número de caminhos a eliminar: %count.

en: Delete aliases now!
pt: Apagar caminhos alternativos!

en: All of your path aliases have been deleted.
pt: Todos os seus caminhos alternativos foram eliminados.

en: All of your %type path aliases have been deleted.
pt: Todos os seus caminhos alternativos de %type foram eliminados.

en: Language neutral
pt: Neutro em relação ao idioma

en: Bullet list
pt: Lista de pontos

en: Edit content
pt: Editar conteúdo

en: Available
pt: Disponível

en: Contexts
pt: Contextos

en: Node access
pt: Acesso ao Nó

en: <Any>
pt: -Qualquer-

en: Resize
pt: Redimensionar

en: Loading
pt: A carregar

en: Blockquote
pt: Bloco de citação

en: Rearrange
pt: Rearranjar

en: 1 user | @count users
pt[0]: 1 utilizador
pt[1]: @count utilizadores

en: Empty cache
pt: Limpar o cache

en: Reinstall modules
pt: Reinstale os módulos

en: Variable editor
pt: Editor de variáveis

en: Session viewer
pt: Visualizador de sessão

en: Switch user
pt: Mudar de utilizador

en: Execute PHP
pt: Executar PHP

en: Caution: this user will be unable to switch back.
pt: Atenção: este utilizador não será capaz de voltar.

en: Execute
pt: Executar

en: Generate users
pt: Criar utilizadores

en: Generate content
pt: Criar conteúdo

en: empty
pt: vazio

en: Package
pt: Pacote

en: All types
pt: Todos os tipos

en: Aggregator
pt: Agregador

en: Node author
pt: Autor do Nó

en: Interface language
pt: O idioma da interface

en: Rebuilding
pt: A reconstruir

en: Rebuild
pt: Reconstruir

en: Attach to
pt: Anexar a

en: Attach files
pt: Anexar ficheiros

en: The URL %url is invalid. Please enter a fully-qualified URL, such as http://www.example.com/feed.xml.
pt: O URL %url é inválido. Por favor, introduza o URL completo, como o http://www.exemplo.com/feed.xml.

en: Mini panels
pt: Mini painéis

en: Views panes
pt: Painéis de visualizações

en: New custom content
pt: Novo conteúdo personalizado

en: Context
pt: Contexto

en: General form
pt: Formulário geral

en: Node type description
pt: Descrição do tipo de conteúdo

en: Attached files
pt: Ficheiros anexados

en: Attached files go here.
pt: Ficheiros anexados são colocados aqui.

en: A list of files attached to the node.
pt: Uma lista de ficheiros anexados ao nó.

en: Book navigation
pt: Navegação do livro

en: Add comment
pt: Adicionar comentário

en: Comment form here.
pt: Formulário de comentário vem aqui.

en: A form to add a new comment.
pt: O formulário para adicionar um novo comentário.

en: Node comments
pt: Comentários do nó

en: !a comments per page
pt: !a comentários por página

en: Pager
pt: Paginador

en: Node content
pt: Conteúdo do nó

en: The content of the referenced node.
pt: O conteúdo do nó referenciado.

en: Node title.
pt: Título do nó.

en: Link title to node
pt: Ligar título ao nó

en: Check here to make the title link to the node.
pt: Marque aqui para tornar o título numa ligação para o nó.

en: Identifier
pt: Identificador

en: Publishing options on the Node form.
pt: Opções de publicação do formulário do Nó.

en: Author information on the Node form.
pt: Informações sobre o autor no formulário do Nó.

en: File attachments on the Node form.
pt: Ficheiros anexados ao formulário do nó.

en: Publishing options.
pt: Opções de publicação.

en: Comment options
pt: Opções dos comentários

en: Menu options
pt: Opções de menu

en: Menu options.
pt: Opções de menu.

en: Attach files.
pt: Anexar ficheiros.

en: Term description.
pt: Descrição do termo.

en: List of related terms
pt: Lista de termos relacionados

en: The picture of a user.
pt: O retrato do utilizador.

en: User profile
pt: Perfil de utilizador

en: The profile of a user.
pt: O perfil do utilizador.

en: Vocabulary terms
pt: Termos de vocabulário

en: All the terms in a vocabulary.
pt: Todos os termos de um vocabulário.

en: A single user object.
pt: Um único objeto de utilizador.

en: Taxonomy vocabulary
pt: Vocabulário de taxonomia

en: Close Window
pt: Fechar Janela

en: Close window
pt: Fechar janela

en: Remove this item
pt: Remover este item

en: Keyword
pt: Palavra-chave

en: 1 year | @count years
pt[0]: 1 ano
pt[1]: @count anos

en: 1 week | @count weeks
pt[0]: 1 semana
pt[1]: @count semanas

en: 1 min | @count min
pt[0]: 1 minuto
pt[1]: @count minutos

en: 1 sec | @count sec
pt[0]: 1 segundo
pt[1]: @count segundos

en: Panel settings
pt: Definições do painel

en: No title
pt: Sem título

en: Unknown context
pt: Contexto desconhecido

en: Columns
pt: Colunas

en: Module name
pt: Nome do Módulo

en: Enter the module name to export code to.
pt: Digite o nome do módulo de exportação de código.

en: Panel layout
pt: Disposição do painel

en: Create nodes that are divided into areas with selectable content.
pt: Criar nós que são divididos em áreas com conteúdo selecionado.

en: Add a node from your site as content.
pt: Adicionar um nó a partir do seu site como conteúdo.

en: Deleted/missing node @nid
pt: Excluído / faltando nó @nid

en: Page settings
pt: Definições da página

en: Use pager
pt: Paginar

en: Items to display
pt: Itens a exibir

en: Offset
pt: Deslocamento

en: More link
pt: Ligação mais

en: More link text
pt: Texto a exibir da ligação "Leia mais"

en: System block
pt: Sistema de blocos

en: Display the pane as a system block; this is more restrictive than the default.
pt: Exibir o painel de bloqueio do sistema, o que é mais restritivo do que o predefinido.

en: Rounded corners
pt: Os cantos arredondados

en: contains
pt: contém

en: Results per page
pt: Resultados por página

en: Machine name
pt: Nome de máquina

en: Print
pt: Imprimir

en: Locked
pt: Bloqueado

en: Data
pt: Dados

en: Selection type
pt: Tipo de seleção

en: Any
pt: Qualquer

en: No name
pt: Sem nome

en: Node count
pt: Contagem de nós

en: Finish
pt: Finalizar

en: Default order
pt: Ordem predefinida

en: Add new field
pt: Adicionar um novo campo

en: Number of views
pt: Número de visualizações

en: Or
pt: Ou

en: Underline
pt: Sublinhado

en: Cut
pt: Cortar

en: Paste
pt: Colar

en: Ordered list
pt: Lista ordenada

en: Unordered list
pt: Lista não ordenada

en: Font family
pt: Família de tipos de letra

en: About
pt: Sobre

en: Case sensitive
pt: Maiúsculas e minúsculas

en: Add row
pt: Adicionar linha

en: Link class
pt: Classe da ligação

en: Column
pt: Coluna

en: Default sort
pt: Ordenação por omissão

en: sort by @s
pt: ordenar por @s

en: and
pt: e

en: Title, as link (default)
pt: Titulo, como ligação (predefinido)

en: URL, as link
pt: URL, como ligação

en: Short, as link with title "Link"
pt: Curto, como ligação com o título "Ligação"

en: Label, as link with label as title
pt: Etiqueta, como ligação com a etiqueta como título

en: Separate title and URL
pt: Titulo e URL separados

en: Content language
pt: Idioma do conteúdo

en: Add new rule
pt: Adicionar nova regra

en: Add @type
pt: Adicionar @type

en: Not promoted
pt: Não promovido

en: Parent comment
pt: Comentário pai

en: The parent comment.
pt: O comentário ascendente.

en: Author's website
pt: Website do autor

en: Display the depth of the comment if it is threaded.
pt: Mostrar a profundidade do comentário se este estiver numa lista hierárquica.

en: Sort by the threaded order. This will keep child comments together with their parents.
pt: Ordenado pela ordem da linha. Isto irá manter comentários juntos com os seus ascendentes.

en: Provide a simple link to reply to the comment.
pt: Fornece uma ligação simples para responder ao comentário.

en: Text to display
pt: Texto a ser exibido

en: Link this field to its user or an author's homepage
pt: Ligar este campo para o utilizador ou página inicial do autor

en: Newest first
pt: Mais recentes primeiro

en: field
pt: campo

en: nodes
pt: nós

en: Menu items
pt: Itens de menu

en: Week @week
pt: Semana @week

en: Target
pt: Alvo

en: Time ago
pt: Tempo atrás

en: Create @name
pt: Criar @name

en: @type %title has been deleted.
pt: @type %title foi eliminado.

en: Effect
pt: Efeito

en: starting from @count
pt: começando de @count

en: Embed
pt: Embebido

en: The language the content is in.
pt: O idioma do conteúdo.

en: Menu block
pt: Bloco de menu

en: Response code
pt: Código da resposta

en: Patterns
pt: Padrões

en: Entity type
pt: Tipo de entidade

en: User roles
pt: Grupos de utilizador

en: User account
pt: Conta de utilizador

en: Landing page
pt: Página de entrada

en: Acronym
pt: Acrónimo

en: Title only
pt: Apenas título

en: Validator
pt: Validador

en: Inherit
pt: Herdar

en: Mime type
pt: Tipo mime

en: 1 month | @count months
pt[0]: 1 mês
pt[1]: @count meses

en: Generate
pt: Gerar

en: Display format
pt: Formato da vista

en: Custom format
pt: Formato personalizado

en: The date the node was last updated.
pt: A data em que o nó teve a última atualização.

en: Category ID
pt: Identificador da categoria

en: Button alignment
pt: Alinhamento do botão

en: Example:
pt: Exemplo:

en: Invalid display id @display
pt: ID do display @display é inválido

en: Error: handler for @table > @field doesn't exist!
pt: Erro: o manipulador para @table > @field não existe!

en: Do not use a relationship
pt: Não usar uma relação

en: Display type
pt: Mostrar tipo

en: export
pt: exportar

en: Custom pages
pt: Páginas personalizadas

en: The cache has been cleared.
pt: A cache foi limpa.

en: Colon
pt: Vírgula

en: Run cron
pt: Executar o cron

en: of
pt: de

en: translate
pt: traduzir

en: The file %file could not be saved. An unknown error has occurred.
pt: Não foi possível guardar o ficheiro %file. Ocorreu um erro desconhecido.

en: The specified file %name could not be uploaded.
pt: O ficheiro especificado %name não pôde ser carregado.

en: No link
pt: Nenhuma ligação

en: Is not one of
pt: Não é um de

en: Admin
pt: Administrador

en: Row
pt: Linha

en: IP address
pt: Endereço IP

en: Starts with
pt: Começa com

en: Secondary tabs
pt: Separadores secundários

en: Variants
pt: Variações

en: Properties
pt: Propriedades

en: Filter list
pt: Lista de filtros

en: Autocomplete
pt: Autocompletar

en: Filter the modules list.
pt: Filtrar a lista de módulos.

en: Boolean
pt: Booleano

en: Decimal point
pt: Ponto decimal

en: Permanent
pt: Permanente

en: Temporary
pt: Temporário

en: Custom date format
pt: Formato da data personalizado

en: Book outline
pt: Estrutura do livro

en: Revision information
pt: Informações da revisão

en: Citation
pt: Citação

en: interval
pt: intervalo

en: Hide submit button
pt: Esconder botão de submeter

en: Is one of
pt: É um de

en: Expression
pt: Expressão

en: Access will be granted to users with the specified permission string.
pt: Acesso será garantido a utilizadores com a frase de permissão especificada.

en: Comma
pt: Vírgula

en: Semicolon
pt: Ponto e vírgula

en: Show All
pt: Mostrar tudo

en: Uses
pt: Usos

en: Comments are responses to node content.
pt: Comentários são respostas ao conteúdo do nó.

en: Users who have created accounts on your site.
pt: Utilizadores que criaram contas no seu site.

en: Is empty (NULL)
pt: Está vazio (NULO)

en: not empty
pt: não vazio

en: Theming information
pt: Informação de tema

en: MIME type
pt: Tipo MIME

en: Ends with
pt: Termina com

en: Upload date
pt: Data de carregamento

en: Do not cache
pt: Não fazer cache

en: Action to take if argument is not present
pt: Acção a tomar se argumento não está presente

en: <Basic validation>
pt: <Validação básica>

en: Action to take if argument does not validate
pt: Acção a realizar se o argumento não for validado

en: Link this field to its user
pt: Ligar este campo ao seu utilizador

en: This will override any other link you have set.
pt: Isto irá substituir qualquer outra ligação que tenha estabelecido.

en: Overwrite the value to display for anonymous users
pt: Indicar o valor a exibir em utilizadores anónimos

en: Text to display for anonymous users
pt: Texto a exibir aos utilizadores anónimos

en: Taxonomy vocabularies
pt: Vocabulários de taxonomia

en: Use default RSS settings
pt: Usar as configurações padrão para RSS

en: Title plus teaser
pt: Título e resumo

en: Front page feed
pt: Feed da página inicial

en: Tab weight
pt: Peso do separador

en: User: ID
pt: Utilizador: ID

en: Dashboard
pt: Painel de controlo

en: No role
pt: Sem grupo de utilizador

en: Search index
pt: Índice de pesquisa

en: View link
pt: Ver ligação

en: The size of the file.
pt: O tamanho do ficheiro

en: The MIME type of the file.
pt: O tipo MIME do ficheiro.

en: Attached to
pt: Anexado a

en: Link this field
pt: Ligar este campo

en: Menu links
pt: Ligações de menu

en: Link title
pt: Titulo da ligação

en: Finished with an error.
pt: Terminou com um erro.

en: 1 character | @count characters
pt[0]: 1 caracter
pt[1]: @count caracteres

en: Clear the CSS cache and all database cache tables which store page, node, theme and variable caches.
pt: Limpar a cache do CSS e todas as tabelas do banco de dados da cache que armazena as páginas de cache, o nó do tema e variável.

en: Function reference
pt: Referência à função

en: Rebuild menus
pt: Reconstruir menus

en: Edit and delete site variables.
pt: Editar e excluir variáveis do site.

en: Execute PHP Code
pt: Executar código PHP

en: Execute some PHP code
pt: Executar algum código PHP

en: Devel settings
pt: Definições de desenvolvimento

en: Filter settings
pt: Definições dos filtros

en: Delete link
pt: Eliminar ligação

en: Filter the view to the currently logged in user.
pt: Filtra a vista para o utilizador atual.

en: Localization
pt: Idioma

en: Cache once for everything (global)
pt: Fazer cache uma vez para todos os casos (global)

en: Per page
pt: Por página

en: Per role
pt: Por grupo de utilizadores

en: Per role per page
pt: Por grupo de utilizadores por página

en: Per user
pt: Por utilizador

en: Per user per page
pt: Por utilizador por página

en: Display the results as a slideshow.
pt: Exibir os resultados como uma apresentação de diapositivos.

en: Export configuration
pt: Exportar configuração

en: Has Avatar
pt: Tem Avatar

en: Capitalize first letter
pt: Em maiúscula a primeira letra

en: Slash
pt: Barra

en: Logged in user
pt: Utilizador que efetuou o inicio de sessão

en: Custom text
pt: Texto personalizado

en: Sum
pt: Soma

en: sorted by
pt: ordenados por

en: Format: @date
pt: Formato: @date

en: date ical
pt: data iCal

en: The dates are invalid.
pt: As datas são inválidas.

en: Not Approved
pt: Não Aprovado

en: Remove group
pt: Remover grupo

en: Numbered list
pt: Lista numerada

en: Not installed.
pt: Não instalado.

en: Overwrite
pt: Sobrescrever

en: No fields available.
pt: Não existem campos disponíveis.

en: Modify user roles
pt: Modificar os utilizadores dos grupos de utilizadores

en: Add roles
pt: Adicionar grupo de utilizadores

en: Choose one or more roles you would like to assign to the selected users.
pt: Escolha uma ou mais grupos de utilizador que você gostaria de atribuir aos utilizadores selecionados.

en: Choose one or more roles you would like to remove from the selected users.
pt: Escolha um ou mais grupos de utilizador que deseja remover nos utilizadores selecionados.

en: Display operations as
pt: Exibir operações como

en: Skip confirmation step
pt: Ignorar a etapa de confirmação

en: Display processing result
pt: Exibir o resultado do processamento

en: Selected operations
pt: Operações selecionadas

en: actions permissions
pt: permissões de ações

en: Actions permissions
pt: Permissões de ações

en: Integrates actions with the permission system.
pt: Integra acções com o sistema de permissão.

en: Alias: @alias
pt: Caminho alternativo: @alias

en: No alias
pt: Nenhum caminho alternativo

en: Numeric
pt: Numérico

en: Custom URL
pt: URL personalizada

en: Edit link
pt: Editar ligação

en: Submit button text
pt: Texto do botão enviar

en: Basic options
pt: Opções básicas

en: Date field(s)
pt: Campo(s) de data

en: Punctuation
pt: Pontuação

en: Add comment link
pt: Adicionar ligação para o comentário

en: Enabled by default
pt: Activado por predefinição

en: The default editor state for users having access to this profile. Users are able to override this state if the next option is enabled.
pt: O estado do editor predefinido para utilizadores que tenham acesso a esse perfil. Os utilizadores são capazes de substituir esse estado se a próxima opção é ativada.

en: This option controls whether the editor toolbar is displayed above or below the editing area.
pt: Esta opção controla se a barra de ferramentas do editor é exibido acima ou abaixo da área de edição.

en: This option controls the alignment of icons in the editor toolbar.
pt: Esta opção controla o alinhamento dos ícones na barra de ferramentas do editor.

en: If enabled, the editor will remove most linebreaks from contents. Disabling this option could avoid conflicts with other input filters.
pt: Se ativo, o editor irá remover a maioria das quebras de linha de conteúdo. Desativar essa opção pode evitar conflitos com os filtros de entrada.

en: Use theme CSS
pt: Usar CSS do tema

en: Define CSS
pt: Definir CSS

en: Installation instructions
pt: Instruções de instalação

en: The version of %editor could not be detected.
pt: A versão do %editor não pôde ser detetada.

en: The installed version %version of %editor is not supported.
pt: A versão %version instalada do %editor não é suportada.

en: Strike-through
pt: Riscado

en: Align left
pt: Alinhar à esquerda

en: Align center
pt: Alinhar ao centro

en: Align right
pt: Alinhar à direita

en: Justify
pt: Justificado

en: Forecolor
pt: Cor de primeiro plano

en: Backcolor
pt: Cor de fundo

en: Horizontal rule
pt: Regra horizontal

en: Paste Text
pt: Colar Texto

en: Paste from Word
pt: Colar texto do Word

en: Remove format
pt: Remover formato

en: Character map
pt: Mapa de caracteres

en: HTML block format
pt: Formato do bloco em HTML

en: Font style
pt: Estilo do tipo de letra

en: Check spelling
pt: Verificar a ortografia

en: Autogrow
pt: Crescimento automático

en: Table drag/resize
pt: Tabela arrastar / redimensionar

en: Table: Cell properties
pt: Tabela: Propriedades da célula

en: Table: Insert row after
pt: Tabela: Inserir linha depois

en: Table: Insert column after
pt: Tabela: Inserir coluna depois

en: Table: Insert cell after
pt: Tabela: Inserir célula depois

en: Table: Delete rows
pt: Tabela: Excluir linhas

en: Table: Delete columns
pt: Tabela: Excluir colunas

en: Table: Delete cells
pt: Tabela: Apagar células

en: Table: Merge cells
pt: Tabela: Unir células

en: Table: Horizontal split cell
pt: Tabela: Célula dividida na horizontal

en: Fullscreen
pt: Ecrã inteiro

en: Advanced image
pt: Imagem avançada

en: Advanced link
pt: Ligação avançada

en: Auto save
pt: Guardar automaticamente

en: Context menu
pt: Menu de contexto

en: Left-to-right
pt: Da esquerda para a direita

en: Right-to-left
pt: Da direita para a esquerda

en: Insert date
pt: Inserir data

en: Insert time
pt: Inserir hora

en: Insert layer
pt: Inserir camada

en: Move forward
pt: Avançar

en: Move backward
pt: Retroceder

en: Paste text
pt: Colar texto

en: Style properties
pt: As propriedades de estilo

en: Abbreviation
pt: Abreviação

en: Inserted
pt: Inserido

en: Spell check
pt: Corretor ortográfico

en: Font Color
pt: Cor do tipo de letra

en: Separate the teaser and body of this content
pt: Separar o resumo e o corpo de um conteúdo

en: Parent term(s)
pt: Termo pai (s)

en: Broken handler @table.@field
pt: Rotina de tratamento @table.@field avariada

en: Skipping broken view @view
pt: Ignorando a vista @view avariada

en: Ajax callback for view loading.
pt: Chamada Ajax para carregar vista.

en: Changes cannot be made to a locked view.
pt: As alterações não podem ser feitas numa view bloqueada.

en: Create customized lists and queries from your database.
pt: Criar listas e consultas personalizadas à base de dados.

en: Administrative interface to views. Without this module, you cannot create or edit your views.
pt: Interface administrativo das vistas. Sem este módulo, não poderá criar ou editar as suas vistas.

en: Display all values
pt: Mostrar todos os valores

en: Hide view / Page not found (404)
pt: Esconder visualização / Página não encontrada (404)

en: Display empty text
pt: Mostrar texto vazio

en: Provide default argument
pt: Fornecer argumento predefinido

en: Broken/missing handler
pt: Manipulador danificado/em falta

en: The handler for this item is broken or missing and cannot be used. If a module provided the handler and was disabled, re-enabling the module may restore it. Otherwise, you should probably delete this item.
pt: O manipulador para este item está danificado ou está em falta e por isso não pode ser utilizado. Se um módulo forneceu o manipulador e foi desativado, reativar o módulo poderá restaurar o item. De outro modo talvez deva eliminar este item.

en: Current date
pt: Data atual

en: Current node's creation time
pt: Data em que o nó atual foi criado

en: Current node's update time
pt: Data da última atualização do nó

en: Do not display items with no value in summary
pt: Não mostrar registros sem valor no resumo

en: Invalid input
pt: Entrada inválida

en: Fail basic validation if any argument is given
pt: Falha de validação básica, se não é dado um argumento

en: By checking this field, you can use this to make sure views with more arguments than necessary fail validation.
pt: Ao selecionar este campo, certifique-se que views com mais argumentos do que o necessário irão ter a validação inválida.

en: Glossary mode
pt: Modo glossário

en: Character limit
pt: Limite de caracteres

en: No transform
pt: Não transformar

en: Upper case
pt: Maiúsculas

en: Lower case
pt: Minúsculas

en: Capitalize each word
pt: Em maiúsculas cada palavra

en: Case in path
pt: Caso em caminho

en: Transform spaces to dashes in URL
pt: Transformar espaços em traços na URL

en: Exclude from display
pt: Excluir da exibição

en: The text to display for this field. You may include HTML. You may enter data from this view as per the "Replacement patterns" below.
pt: O texto que deverá ser exibido para este campo. Pode incluir HTML. Você pode inserir dados desta view usando os "Padrões de substituição" abaixo.

en: Link path
pt: Caminho da ligação

en: The Drupal path or absolute URL for this link. You may enter data from this view as per the "Replacement patterns" below.
pt: O caminho no Drupal ou a URL absoluta para este link. Pode usar dados desta view de acordo com os "Padrões de substituição" abaixo.

en: The CSS class to apply to the link.
pt: A classe CSS para aplicar no link.

en: Prefix text
pt: Prefixo do texto

en: Any text to display before this link. You may include HTML.
pt: Qualquer texto a ser exibido antes do link. Pode usar HTML.

en: Suffix text
pt: Sufixo do texto

en: Any text to display after this link. You may include HTML.
pt: Qualquer texto a ser exibido após o link. Pode usar HTML.

en: <p>You must add some additional fields to this display before using this field. These fields may be marked as <em>Exclude from display</em> if you prefer. Note that due to rendering order, you cannot use fields that come after this field; if you need a field not listed here, rearrange your fields.</p>
pt: <p>Você precisa adicionar alguns campos extras a este display antes de usar este campo. Esses campos podem estar marcados com "Excluir da exibição", se você preferir. Note que devido à ordem de renderização, você não pode usar campos que aparecem depois deste campo. Se precisar usar algum campo que não está aparecendo aqui, rearranje seus campos.<p>

en: Trim only on a word boundary
pt: Cortar, preservando a palavra inteira

en: If checked, this field be trimmed only on a word boundary. This is guaranteed to be the maximum characters stated or less. If there are no word boundaries this could trim a field to nothing.
pt: Se marcar esta opção, o campo será cortado a um determinado limite, mas o corte não vai cair no meio de uma palavra. Terá a garantia que o corte terá o número de caracteres especificados ou menos. Se as palavras não estiverem separadas por espaços ou pontuação, o resultado será um campo em branco.

en: Add an ellipsis
pt: Adicionar uma elipse

en: Strip HTML tags
pt: Retirar tags HTML

en: If checked, all HTML tags will be stripped.
pt: Se seleccionado, todas as tags HTML irão ser retiradas.

en: Field can contain HTML
pt: Campo pode conter HTML

en: File size display
pt: Mostrar tamanho do ficheiro

en: Formatted (in KB or MB)
pt: Formatado (em KB ou MB)

en: Raw bytes
pt: Bytes em bruto

en: If checked, true will be displayed as false.
pt: Se selecionado, verdadeiro será mostrado como falso.

en: Round
pt: Arredondado

en: If checked, the number will be rounded.
pt: Se selecionado, o número irá ser arredondado.

en: Specify how many digits to print after the decimal point.
pt: Especificar número de dígitos a mostrar após o ponto decimal.

en: What single character to use as a decimal point.
pt: O caracter a usar como ponto decimal.

en: What single character to use as the thousands separator.
pt: Caracter a usar como separador de milhares. (Normalmente ponto).

en: Text to put before the number, such as currency symbol.
pt: O texto a ser exibido antes do número, por exemplo, um símbolo de moeda.

en: Text to put after the number, such as currency symbol.
pt: O texto a ser exibido após o número, por exemplo, uma unidade de medida.

en: Simple separator
pt: Separador simples

en: Display as link
pt: Exibir como ligação

en: Operator identifier
pt: Identificador de operador

en: This will appear in the URL after the ? to identify this operator.
pt: Este texto vai aparecer na URL depois do ?, para identificar o operador.

en: Filter identifier
pt: Identificador do filtro

en: This will appear in the URL after the ? to identify this filter. Cannot be blank.
pt: Este texto vai aparecer na URL depois do ?, para identificar o filtro. Não pode ser deixado em branco.

en: The identifier is required if the filter is exposed.
pt: Este identificador é obrigatório se o filtro for exposto.

en: This identifier is not allowed.
pt: Este identificador não é permitido.

en: - Any -
pt: - Qualquer -

en: exposed
pt: expostos

en: Value type
pt: Tipo de valor

en: A date in any machine readable format. CCYY-MM-DD HH:MM:SS is preferred.
pt: Uma data em qualquer formato legível por máquina, preferivelmente AAAA-MM-DD HH:MM:SS.

en: Invalid date format.
pt: Formato de data inválido

en: Limit list to selected items
pt: Limitar aos itens selecionados

en: If checked, the only items presented to the user will be the ones selected here.
pt: Se marcar esta opção, apenas os itens selecionados aqui serão apresentados ao utilizador.

en: not in
pt: não existe em

en: Is all of
pt: Todos de

en: Is none of
pt: Nenhum de

en: not
pt: não

en: Is between
pt: É entre

en: between
pt: entre

en: Is not between
pt: Não está entre

en: not between
pt: não entre

en: And max
pt: E máx

en: And
pt: E

en: Contains any word
pt: Contém qualquer palavra

en: has word
pt: contém palavra

en: Contains all words
pt: Contém todas as palavras

en: has all
pt: tem todas

en: begins
pt: começa

en: ends
pt: termina

en: Require this relationship
pt: Esta relação é obrigatória

en: The granularity is the smallest unit to use when determining whether two dates are the same; for example, if the granularity is "Year" then all dates in 1999, regardless of when they fall in 1999, will be considered the same date.
pt: A granularidade irá utilizar a menor unidade para determinar quando duas datas são idênticas; por exemplo, se a granularidade selecionada for "Ano", então todas as datas com 1999 na sua composição são válidas, não interessando mês ou dia do ano de 1999.

en: Broken
pt: Danificado

en: Displays
pt: Vistas

en: These queries were run during view rendering:
pt: Estas consultas foram executadas durante a renderização da view:

en: This display has no path.
pt: Este display não tem caminho (path).

en: Query build time
pt: Tempo necessário à construção da consulta

en: Query execute time
pt: Tempo neceesário à execução da consulta

en: View render time
pt: Tempo necessário à renderização da view

en: No query was run
pt: Nenhuma consulta foi executada

en: Unable to preview due to validation errors.
pt: Não foi possível fazer a pré-visualização por causa de erros de validação.

en: View name
pt: Nome da visualização

en: View description
pt: Descrição da vista

en: This description will appear on the Views administrative UI to tell you what the view is about.
pt: Esta descrição vai aparecer na interface administrativa do módulo Views, para dizer o que essa view faz.

en: View tag
pt: Ver etiqueta

en: By breaking this lock, any unsaved changes made by !user will be lost!
pt: Se desfizer este bloqueio, todas as configurações não salvas feitas pelo utilizador  !user serão perdidas!

en: Break lock
pt: Desfazer bloqueio

en: The lock has been broken and you may now edit this view.
pt: A view foi destrancada pelo que agora pode editá-la.

en: Unable to import view.
pt: Não foi possível importar vista.

en: Click on an item to edit that item's details.
pt: Clique num item para editar os seus detalhes.

en: Go to the real page for this display
pt: Ir para a página real deste display

en: Invalid
pt: Inválido

en: Missing style plugin
pt: O plugin de estilo não foi encontrado

en: Change settings for this style
pt: Alterar as configurações deste estilo

en: View analysis
pt: Analisar a view

en: Configure @type
pt: Configurar @type

en: Rearrange @type
pt: Rearranjar @type

en: Broken field @id
pt: Campo @id danificado

en: There are no @types available to add.
pt: Não há @types disponíveis para adicionar

en: Configure extra settings for @type %item
pt: Configurações extra para @type %item

en: Clear Views' cache
pt: Limpar a cache do Views

en: Add Views signature to all SQL queries
pt: Adicionar assinatura de views para todas as queries SQL

en: Disable views data caching
pt: Desativar a cache dos dados das Visualizações

en: Views caches data about tables, modules and views available, to increase performance. By checking this box, Views will skip this cache and always rebuild this data when needed. This can have a serious performance impact on your site.
pt: O módulo Views faz cache de tabelas, módulos e views disponíveis para melhorar o desempenho. Ao marcar esta opção, o Views não utiliza a cache e vai reconstruir os dados sempre que preciso. Isso pode ter impacto significativo no desempenho do seu site.

en: Show other queries run during render during live preview
pt: Exibir outras consultas executadas durante a renderização da pré-visualização

en: Drupal has the potential to run many queries while a view is being rendered. Checking this box will display every query run during view render as part of the live preview.
pt: O Drupal tem o potencial de executar várias consultas à base de dados durante a exibição de uma view. Selecionar esta opção mostrará todas as consultas executadas durante a renderização da view como parte da previsão.

en: Error: missing @component
pt: Erro: @component em falta

en: View analysis can find nothing to report.
pt: A análise da visualização não encontra nada para reportar.

en: This view has only a default display and therefore will not be placed anywhere on your site; perhaps you want to add a page or a block display.
pt: Esta view possui apenas um display padrão e por causa disso não será exibida no seu site; talvez queira adicionar um display de bloco ou página.

en: Reduce duplicates
pt: Reduzir duplicados

en: Default settings for this view.
pt: Configurações padrão para esta vista.

en: Display the view as a page, with a URL and menu links.
pt: Mostrar esta view como uma página, com um URL e ligação de menu.

en: Display the view as a block.
pt: Mostrar a vista como um bloco.

en: Attachments added to other displays to achieve multiple views in the same view.
pt: Anexos adicionados a outros ecrãs para alcançar múltiplas vistas na mesma vista.

en: Display the view as a feed, such as an RSS feed.
pt: Exibir a view como um feed, tal como um feed RSS.

en: Displays rows one after another.
pt: Mostra linhas uma após a outra.

en: Displays rows as an HTML list.
pt: Mostrar linhas como uma lista de HTML.

en: Displays rows in a grid.
pt: Mostra linhas numa grelha.

en: Displays rows in a table.
pt: Mostra linhas numa tabela.

en: Displays the default summary as a list.
pt: Mostrar o resumo predefinido como uma lista.

en: Displays the summary unformatted, with option for one after another or inline.
pt: Exibe o sumário não formatado, com opção de um elemento após outro ou em linha.

en: Generates an RSS feed from a view.
pt: Gera um feed RSS a partir de uma view.

en: Displays the fields with an optional template.
pt: Exibir os campos com um modelo opcional.

en: Will be available to all users.
pt: Estará disponível para todos os utilizadores.

en: Access will be granted to users with any of the specified roles.
pt: Será permitido o acesso a utilizadores com qualquer uma das funções especificadas.

en: No caching of Views data.
pt: Nenhuma cache de dados das Visualizações.

en: Time-based
pt: Baseado em tempo

en: Simple time-based caching of data.
pt: Simples cache de dados baseado em tempo.

en: sort criteria
pt: critérios de ordenação

en: Sort criterion
pt: Critério de ordenação

en: sort criterion
pt: critério de ordenação

en: Aggregator items are imported from external RSS and Atom news feeds.
pt: Itens do agregador são importados de feeds de notícias externas, nos formatos RSS ou Atom.

en: The title of the aggregator item.
pt: O título do item do agregador.

en: The link to the original source URL of the item.
pt: O link para o URL de origem do item.

en: The author of the original imported item.
pt: O autor do item original importado.

en: The actual content of the imported item.
pt: O conteúdo real do item importado.

en: The date the original feed item was posted. (With some feeds, this will be the date it was imported.)
pt: A data original em que o item do feed foi colocado. (Com alguns feeds, esta será a data em que foi importado.)

en: Feed ID
pt: ID do feed

en: The unique ID of the aggregator feed.
pt: O identificador do feed no agregador.

en: The title of the aggregator feed.
pt: O título do agregador de feed.

en: The link to the source URL of the feed.
pt: O link para a URL fonte do feed.

en: The date the feed was last checked for new content.
pt: O horário da última consulta por atualizações do feed.

en: The description of the aggregator feed.
pt: A descrição do agregador de feed.

en: The unique ID of the aggregator category.
pt: O identificador exclusivo da categoria do agregador.

en: The title of the aggregator category.
pt: O título da categoria do agregador.

en: Display the aggregator item using the data from the original source.
pt: Exibir o item do agregador usando os dados da fonte original.

en: The title of the comment.
pt: O título do comentário.

en: The comment ID of the field
pt: O ID do comentário do campo

en: The name of the comment's author. Can be rendered as a link to the author's homepage.
pt: O nome do autor do comentário. Pode ser exibido como uma ligação para a página pessoal do autor.

en: The website address of the comment's author. Can be rendered as a link. Will be empty if the author is a registered user.
pt: O endereço do site do autor do comentário. Pode ser exibido como uma ligação. Será vazio se o autor é um utilizador registado.

en: Post date
pt: Data de entrada

en: Provide a simple link to view the comment.
pt: Fornece uma ligação simples para ver o comentário.

en: Provide a simple link to edit the comment.
pt: Fornece uma ligação simples para editar o comentário.

en: Provide a simple link to delete the comment.
pt: Forneça uma ligação simples para apagar o comentário.

en: The User ID of the comment's author.
pt: O identificador de utilizador do autor do comentário.

en: Parent CID
pt: CID ascendente

en: The Comment ID of the parent comment.
pt: O ID de comentário do comentário ascendente.

en: Last comment time
pt: Hora do último comentário

en: Date and time of when the last comment was posted.
pt: Data e hora de quando o último comentário foi publicado.

en: Last comment author
pt: Autor do último comentário

en: The name of the author of the last posted comment.
pt: O nome do autor do último comentário publicado.

en: Comment count
pt: Número de comentários

en: The number of comments a node has.
pt: A quantidade de comentários que o nó tem.

en: Updated/commented date
pt: Data de atualização/último comentário

en: The most recent of last comment posted or node updated time.
pt: A data mais recente da ultima atualização do nó ou do último comentário publicado.

en: The number of new comments on the node.
pt: O número de comentários novos no nó.

en: Comment status
pt: Estado do comentário

en: Whether comments are enabled or disabled on the node.
pt: Se os comentários estão ativos ou inativos neste nó.

en: User posted or commented
pt: Utilizador escreveu ou comentou

en: Display nodes only if a user posted the node or commented on the node.
pt: Exibir nós apenas se o utilizador publicou o nó ou comentou no nó.

en: Display the comment with standard comment view.
pt: Exibir o comentário com vista comentário padrão.

en: Display the comment as RSS.
pt: Exibir o comentário como RSS.

en: Link to contact page
pt: Ligação para a página de contato

en: Provide a simple link to the user contact page.
pt: Fornecer uma ligação simples para a página de contato do utilizador.

en: The title of the node.
pt: O titulo do nó.

en: The date the node was posted.
pt: A data em que o nó foi publicado.

en: Published or admin
pt: Publicado ou administrador

en: Created year + month
pt: Ano + mês de criação

en: Created year
pt: Ano de criação

en: Created month
pt: Mês de criação

en: Created day
pt: Dia de criação

en: Created week
pt: Semana de criação

en: Updated year + month
pt: Ano e mês de atualização

en: Updated year
pt: Ano de atualização

en: Updated month
pt: Mês de atualização

en: Updated day
pt: Dia de atualização

en: Updated week
pt: Semana de atualização

en: The log message entered when the revision was created.
pt: A mensagem de log introduzida quando a revisão foi criada.

en: Provide a simple link to revert to the revision.
pt: Fornecer uma ligação simples para reverter para a revisão.

en: Filter by access.
pt: Filtrar por acesso.

en: Has new content
pt: Tem novo conteúdo

en: Display %display has no access control but does not contain a filter for published nodes.
pt: O display %display não tem controle de acesso mas não contém um filtro para nodes publicados.

en: Poll
pt: Votação

en: The score of the search item. This will not be used if the search filter is not also present.
pt: A pontuação do item de pesquisa. Isto não irá ser usado se o filtro de pesquisa não estiver presente.

en: Links to
pt: Ligação para

en: Total views
pt: Total de visualizações

en: The total number of times the node has been viewed.
pt: O número total de vezes que o node foi acedido.

en: Views today
pt: Visualizações hoje

en: The total number of times the node has been viewed today.
pt: O número de vezes que o node foi acedido hoje.

en: Most recent view
pt: Vista mais recente

en: The most recent time the node has been viewed.
pt: A data em que o node foi visitado pela última vez.

en: Browser session ID of user that visited page.
pt: Identificador único da sessão do programa de navegação do utilizador que visitou a página.

en: Title of page visited.
pt: Título da página visitada.

en: Internal path to page visited (relative to Drupal root.)
pt: Caminho interno para a página visitada (relativo à raíz do Drupal.)

en: Referrer URI.
pt: URI de referência.

en: Hostname of user that visited the page.
pt: Nome do servidor do utilizador que visitou a página.

en: The user who visited the site.
pt: O utilizador que visitou o site.

en: Time in milliseconds that the page took to load.
pt: Tempo em milissegundos que a página demorou para carregar.

en: Timestamp of when the page was visited.
pt: Registo data/hora de quando a página foi visitada.

en: Files maintained by Drupal and various modules.
pt: Ficheiros mantidos pelo Drupal e vários módulos.

en: The ID of the file.
pt: O ID do ficheiro.

en: The name of the file.
pt: O nome do ficheiro.

en: The path of the file.
pt: O caminho do ficheiro.

en: The mime type of the file.
pt: O tipo mime do ficheiro.

en: The status of the file.
pt: O estado do ficheiro.

en: The date the file was uploaded.
pt: A data em que o ficheiro foi carregado.

en: Taxonomy terms are attached to nodes.
pt: Termos de taxonomia estão associados a nós.

en: Taxonomy term name.
pt: Nome do termo da taxonomia.

en: The term weight field
pt: O campo de peso do termo

en: The description associated with a taxonomy term.
pt: A descrição associada a um termo de taxonomia.

en: Filter the results of "Taxonomy: Term" to a particular vocabulary.
pt: Filtrar os resultados de "Taxonomia: Termo" para um vocabulário particular.

en: Display all taxonomy terms associated with a node from specified vocabularies.
pt: Exibir todos os termos de taxonomia associados com um nó a partir de vocabulários especificados.

en: The parent term of the term. This can produce duplicate entries if you are using a vocabulary that allows multiple parents.
pt: O termo pai do termo. Isto pode produzir entradas duplicadas se estiver a utilizar um vocabulário que permita múltiplos termos pai.

en: The parent term of the term.
pt: O termo pai do termo.

en: Translation set node ID
pt: ID Conjunto de tradução de nó

en: The ID of the translation set the content belongs to.
pt: A ID da tradução pertence ao conjunto de conteúdo.

en: Source translation
pt: Tradução do original

en: The source that this content was translated from.
pt: O original deste conteúdo foi traduzido.

en: Versions of content in different languages.
pt: Versões de conteúdos em diferentes idiomas.

en: Outdated
pt: Desatualizado

en: The user ID
pt: O ID do utilizador

en: The user or author name.
pt: O nome do utilizador ou autor.

en: Email address for a given user. This field is normally not shown to users, so be cautious when using it.
pt: Endereço de email para um determinado utilizador. Este campo normalmente não é mostrado aos utilizadores, portanto seja cauteloso quando o utiliza.

en: Language of the user
pt: Idioma do utilizador

en: The user's picture, if allowed.
pt: A foto do utilizador, se permitido.

en: The date the user was created.
pt: Data de criação da conta do utilizador.

en: The user's last access date.
pt: Data do último acesso do utilizador.

en: The user's last login date.
pt: A data do último início de sessão do utilizador.

en: Whether a user is active or blocked.
pt: Se um utilizador está ativo ou bloqueado.

en: The user's signature.
pt: A assinatura do utilizador.

en: Provide a simple link to edit the user.
pt: Exibe uma ligação simples para editar a conta do utilizador.

en: Roles that a user belongs to.
pt: Grupos de utilizador aos quais o utilizador pertence.

en: User ID from URL
pt: ID de utilizador proveniente do URL

en: User ID from logged in user
pt: ID de utilizador proveniente do utilizador autenticado

en: Randomize the display order.
pt: Tornar aleatória a ordem de exibição.

en: Null
pt: Nulo

en: Provide custom text or link.
pt: Fornecer texto ou ligação personalizado.

en: View result counter
pt: Ver contador de resultados

en: Displays the actual position of the view result
pt: Mostrar a posição atual dos resultados da vista

en: Link this field to its aggregator category page
pt: Linkar este campo para a página da categoria do agregador

en: No user
pt: Sem utilizador

en: Link this field to its comment
pt: Criar ligação deste campo para o comentário

en: Show teaser-style link
pt: Mostrar ligação estilo-resumo

en: Link this field to new comments
pt: Criar ligação deste campo para novos comentários

en: contact
pt: contactar

en: Contact %user
pt: Contacto %user

en: Unknown language
pt: Idioma desconhecido

en: Current user's language
pt: Idioma atual do utilizador

en: Default site language
pt: Idioma predefinido do site

en: No language
pt: Nenhum idioma

en: Node IDs separated by , or +
pt: IDs dos nós separados por , ou +

en: Build mode
pt: Modo de construir

en: No alternate
pt: Sem alternação

en: Alternative sort
pt: Ordenação alternativa

en: Alternate sort order
pt: Alternar critério de ordenação

en: On empty input
pt: Em caso de dados de entrada vazios

en: Show None
pt: Não mostrar

en: Display score
pt: Mostrar pontuação

en: Link this field to download the file
pt: Ligar este campo para descarregar o ficheiro

en: The depth will match nodes tagged with terms in the hierarchy. For example, if you have the term "fruit" and a child term "apple", with a depth of 1 (or higher) then filtering for the term "fruit" will get nodes that are tagged with "apple" as well as "fruit". If negative, the reverse is true; searching for "apple" will also pick up nodes tagged with "fruit" if depth is -1 (or lower).
pt: A profundidade reúne nós marcados com termos na hierarquia. Por exemplo, se existir um termo chamado "fruta" e um sub-termo chamado "maçã", com uma profundidade 1 (ou superior), o filtro para o termo "fruta" considera também todos os nós que possuem o termo "maçã". Se o número for negativo, ocorre o inverso. Se a profundidade for -1 (ou inferior), ao pesquisar "maçã", os nós com o termo "fruta" também são devolvidos.

en: No vocabulary
pt: Sem vocabulário

en: Link this field to its taxonomy term page
pt: Ligar este campo à sua página de termo da taxonomia

en: Link this field to its term page
pt: Ligar este campo à sua página de termo

en: Limit terms by vocabulary
pt: Limitar termos por vocabulário

en: Select which vocabulary to show terms for in the regular options.
pt: Selecione o vocabulário que deverá ser utilizado para mostrar os termos nas opções regulares.

en: Dropdown
pt: Lista pendente

en: Show hierarchy in dropdown
pt: Mostrar hierarquia em lista pendente

en: An invalid vocabulary is selected. Please change it in the options.
pt: Um vocabulário inválido foi selecionado. Por favor altere as configurações.

en: Select terms from vocabulary @voc
pt: Selecionar termos do vocabulário @voc

en: Select terms
pt: Selecionar termos

en: Term IDs separated by , or +
pt: IDs dos termos separados por , ou +

en: Current language
pt: Idioma em uso

en: To the user
pt: Para o utilizador

en: With a mailto:
pt: Com um endereço de email:

en: Is the logged in user
pt: É o utilizador com sessão iniciada

en: Usernames
pt: Nomes de utilizadores

en: Enter a comma separated list of user names.
pt: Introduza uma lista de nomes de utilizadores separados por vírgulas.

en: Also look for a node and use the node author
pt: Também procurar por um nó e usar o autor do nó

en: Only allow numeric UIDs
pt: Permitir apenas UIDs numéricos

en: Only allow string usernames
pt: Permitir apenas nomes de utilizadores alfanuméricos

en: Allow both numeric UIDs and string usernames
pt: Permitir nomes de utilizador numéricos e alfanuméricos

en: Restrict user based on role
pt: Restringir utilizador pelo seu grupo de utilizador no site

en: Restrict to the selected roles
pt: Restringir aos grupos selecionados

en: If no roles are selected, users from any role will be allowed.
pt: Se nenhum grupo de utilizador for selecionado, utilizadores de qualquer grupo serão permitidos.

en: Unrestricted
pt: Sem restrições

en: Only users with the selected permission flag will be able to access this display. Note that users with "access all views" can see any view, regardless of other permissions.
pt: Apenas utilizadores com a permissão selecionada podem aceder a este display. Note que um utilizador com a permissão  "Aceder a todas as views" acede a esta view, independentemente de outras permissões.

en: No role(s) selected
pt: Nenhum(s) grupo(s) selecionado(s)

en: Multiple roles
pt: Múltiplos grupos

en: Only the checked roles will be able to access this display. Note that users with "access all views" can see any view, regardless of role.
pt: Este display só será exibido aos utilizadores dos grupos selecionados. Note que utilizadores com permissão "Aceder a todas as views" poderão visualizar esta view, independentemente do grupo de utilizador.

en: You must select at least one role if type is "by role"
pt: É necessário selecionar pelo menos um grupo se o tipo é "por grupo"

en: PHP validate code
pt: Validar código PHP

en: Never cache
pt: Nunca fazer cache

en: Query results
pt: Resultados da consulta

en: The length of time raw query results should be cached.
pt: O intervalo de tempo durante o qual os resultados das consultas SQL devem ser armazenados na cache.

en: The length of time rendered HTML output should be cached.
pt: O intervalo de tempo durante o qual o HTML renderizado deve ser armazenado em cache.

en: Broken field
pt: Campo danificado

en: Change the title that this display will use.
pt: Alterar o título desta vista.

en: Use AJAX
pt: Usar AJAX

en: Change whether or not this display will use AJAX.
pt: Configurar o uso ou não de AJAX nesta vista.

en: Change this display's pager setting.
pt: Alterar as configurações do paginador desta vista.

en: Items per page
pt: Itens por página

en: Specify whether this display will provide a "more" link.
pt: Especificar se esta vista vai exibir um link "mais".

en: Specify access control type for this display.
pt: Especificar o tipo de controle de acesso para esta vista.

en: Change settings for this access type.
pt: Alterar configurações para este tipo de acesso.

en: Specify caching type for this display.
pt: Especificar o tipo de cache para esta vista.

en: Change settings for this caching type.
pt: Alterar as configurações para este tipo de cache.

en: Link display
pt: Ligação da vista

en: Exposed form in block
pt: Formulário exposto no bloco

en: Allow the exposed form to appear in a block instead of the view.
pt: Permitir que o formulário de filtros expostos apareça num bloco e não inserido na vista.

en: Get information on how to theme this display
pt: Exibir informações de como tematizar este display

en: The title of this view
pt: O título desta visualização

en: This title will be displayed with the view, wherever titles are normally displayed; i.e, as the page title, block title, etc.
pt: Este título será exibido no topo da vista, no lugar normal de exibição dos títulos. Por exemplo, o título de uma página, de um bloco, etc...

en: Use AJAX when available to load this view
pt: Usar AJAX, quando disponível, para atualizar esta vista

en: Unless you're experiencing problems with pagers related to this view, you should leave this at 0. If using multiple pagers on one page you may need to set this number to a higher value so as not to conflict within the ?page= array. Large values will add a lot of commas to your URLs, so avoid if possible.
pt: A não ser que esteja com problemas nesta view, deve deixar este número como 0. Se estiver a usar vários paginadores numa mesma página, coloque aqui um valor maior, para evitar conflito com ?page=array. Valores muito altos adicionam vírgulas ao gerar o URL. Por isso, evite sempre que possível colocar valores altos demais.

en: The number of items to display per page. Enter 0 for no limit.
pt: O número de itens a serem exibidos por página. Digite 0 para ilimitado.

en: Add a more link to the bottom of the display.
pt: Inclui um link "mais" no rodapé da vista.

en: Create more link
pt: Inserir o link "mais"

en: The text to display for the more link.
pt: O texto a exibir na ligação "mais".

en: This will make the view display only distinct items. If there are multiple identical items, each will be displayed only once. You can use this to try and remove duplicates from a view, though it does not always work. Note that this can slow queries down, so use it with caution.
pt: Esta opção irá gerar o display da view apenas com os itens distintos (únicos). Caso haja múltiplos itens idênticos, cada um deles só será exibido uma vez. Pode usar esta funcionalidade para tentar remover registros duplicados de uma view, mas nem sempre funciona. Note que esta opção pode tornar as consultas lentas, portanto, use com precaução.

en: Access restrictions
pt: Restrições de acesso

en: Access options
pt: Opções de acesso

en: Caching options
pt: Opções de cache

en: Display even if view has no result
pt: Mostrar mesmo que a vista não tenha resultado

en: How should this view be styled
pt: Como deve ser o estilo desta visualização

en: If the style you choose has settings, be sure to click the settings button that will appear next to it in the View summary.
pt: Se o estilo selecionado tiver configurações adicionais, clique no link de configurações (o ícone de engrenagem), que aparecerá junto ao estilo.

en: Style options
pt: Opções de estilo

en: Row style options
pt: Opções de estilo de linha

en: How should each row in this view be styled
pt: Como cada linha nesta view deve ser estilizada

en: Which display to use for path
pt: Que display usar como caminho

en: Which display to use to get this display's path for things like summary links, rss feed links, more links, etc.
pt: Qual display usar para coisas como o sumário dos links, feed RSS, link "mais", etc.

en: Display output
pt: Exibição do display

en: Style output
pt: Saída do estilo

en: Row style output
pt: Estilo de exibição da linha

en: Alternative row style
pt: Estilo de linha alternativo

en: Field @field (ID: @id)
pt: Campo @field (ID: @id)

en: This section lists all possible templates for the display plugin and for the style plugins, ordered roughly from the least specific to the most specific. The active template for each plugin -- which is the most specific template found on the system -- is highlighted in bold.
pt: Esta seção lista todos os possíveis templates para o plugin de display e para os plugins de estilo, ordenando (aproximadamente) do menos específico para o mais específico. O template ativo para cada plugin – o mais específico encontrado no sistema – está em negrito.

en: Change theme
pt: Modificar tema

en: Rescan template files
pt: Procurar novamente ficheiros de modelo

en: <strong>Important!</strong> When adding, removing, or renaming template files, it is necessary to make Drupal aware of the changes by making it rescan the files on your system. By clicking this button you clear Drupal's theme registry and thereby trigger this rescanning process. The highlighted templates above will then reflect the new state of your system.
pt: <strong>Importante!</strong> Ao adicionar, remover ou renomar arquivos de template, não se esqueça de avisar o Drupal das mudanças e fazer com que ele liste novamente os arquivos no sistema. Clicando nesse botão, você vai fazer com que o registro de tema do Drupal seja apagado e portanto que os arquivos sejam lidos novamente. Os templates em destaque acima vão refletir os novo estado do sistema.

en: Theming information (display)
pt: Informações do tema (display)

en: Back to !info.
pt: Regressar a !info

en: theming information
pt: informações para os temas

en: This display has no theming information
pt: Este display não tem informações para tema.

en: This is the default theme template used for this display.
pt: Este é o tema modelo predefinido utilizado para esta exibição.

en: This is an alternative template for this display.
pt: Este é um modelo alternativo para esta exibição.

en: Theming information (style)
pt: Informações para temas (estilo)

en: This display has no style theming information
pt: Este display não tem informações de tema de estilo de linha

en: This is the default theme template used for this style.
pt: Este é o template do tema padrão usado para este estilo.

en: Theming information (row style)
pt: Informações de tema (estilo de linha)

en: This display has no row style theming information
pt: Este display não tem informações para tema de estilo de linha

en: This is the default theme template used for this row style.
pt: Este é o template padrão usado com este estilo de linha.

en: Put the exposed form in a block
pt: Por o formulário exposto em um bloco

en: If set, any exposed widgets will not appear with this view. Instead, a block will be made available to the Drupal block administration system, and the exposed form will appear there. Note that this block must be enabled manually, Views will not enable it for you.
pt: Se esta opção for selecionada, o formulário exposto não será exibido na view. Ao invés disso, um bloco, contendo o formulário exposto, será criado e vai ficar disponível na área de administração de blocos. Note que este bloco deverá ser ativado manualmente; o módulo Views não vai ativá-lo para você.

en: File found in folder @template-path
pt: O ficheiro foi encontrado na pasta @template-path

en: (File not found, in folder @template-path)
pt: (O ficheiro não foi encontrado na pasta @template-path)

en: Display "@display" uses fields but there are none defined for it or all are excluded.
pt: O display @display pede o uso de campos, mas não tem nenhum campo definido ou eles foram todos excluídos.

en: Display "@display" uses a path but the path is undefined.
pt: O display @display pede um endereço, mas o endereço não foi definido.

en: Display "@display" has an invalid style plugin.
pt: O display @display tem um plugin de estilo inválido.

en: Exposed form: @view-@display_id
pt: Formulário exposto: @view-@display_id

en: Attachment settings
pt: Definições de anexos

en: Inherit exposed filters
pt: Herdar filtros expostos

en: Multiple displays
pt: Múltiplas vistas

en: Should this display inherit its exposed filter values from the parent display to which it is attached?
pt: O display deve herdar os valores dos filtros expostos do display principal ao qual ele está anexado?

en: Attach before or after the parent display?
pt: Anexar antes ou depois do display principal?

en: Select which display or displays this should attach to.
pt: Selecionar o display ou displays a anexar.

en: Block admin description
pt: Descrição do bloco de administração

en: Block caching type
pt: Tipo de cache do bloco

en: This sets the default status for Drupal's built-in block caching method; this requires that caching be turned on in block administration, and be careful because you have little control over when this cache is flushed.
pt: Esta opção configura o status padrão para o cache nativo de blocos do Drupal. Esta opção requer que o cache seja ativado na administração de blocos. Tome cuidado, pois você tem pouco controle sobre quando este cache será esvaziado.

en: Using the site name
pt: Usando o nome do site

en: Use the site name for the title
pt: Usar o nome do site para o título

en: The feed icon will be available only to the selected displays.
pt: O ícone de feed só será exibido nos modos de exibição selecionados.

en: No menu
pt: Sem menu

en: Tab: @title
pt: Separador: @title

en: Change settings for the parent menu
pt: Mudar configurações para o menu pai

en: The menu path or URL of this view
pt: O caminho de menu ou a URL desta view

en: Menu item entry
pt: Item de entrada do menu

en: No menu entry
pt: Sem entrada no menu

en: Normal menu entry
pt: Entrada normal do menu

en: Menu tab
pt: Separador do menu

en: Default menu tab
pt: Separador do menu predefinido

en: Insert item into an available menu.
pt: Inserir o item num menu disponível.

en: Menu selection requires the activation of menu module.
pt: Para selecionar um menu, você precisa ativar do módulo Menu.

en: Default tab options
pt: Opções predefinidas do separador

en: When providing a menu item as a tab, Drupal needs to know what the parent menu item of that tab will be. Sometimes the parent will already exist, but other times you will need to have one created. The path of a parent item will always be the same path with the last part left off. i.e, if the path to this view is <em>foo/bar/baz</em>, the parent path would be <em>foo/bar</em>.
pt: Ao fornecer um item de menu como um separador, Drupal precisa de saber qual o item de menu pai que será separador. Às vezes, o pai já existe, mas outras vezes é necessário criar um. O caminho de um item pai terá sempre o mesmo caminho que um filho salvo a parte final mais específica. Ex. Se o caminho para a view é <em>foo/bar/baz</em>, o caminho do pai seria <em>foo/bar</em>.

en: Already exists
pt: Já existe

en: If creating a parent menu item, enter the title of the item.
pt: Se desejar criar um item de menu pai, insira o título do item.

en: If creating a parent menu item, enter the description of the item.
pt: Se desejar criar um item de menu pai, insira a descrição do item.

en: "%" may not be used for the first segment of a path.
pt: "%" não pode ser usado como primeiro segmento do endereço.

en: Views cannot create normal menu items for paths with a % in them.
pt: Não é possível criar um item normal de menu se o endereço da view incluir um %.

en: A display whose path ends with a % cannot be a tab.
pt: Um display cujo endereço termina com "%" não pode ser um separador.

en: Title is required for this menu type.
pt: O título é obrigatório para este tipo de menu.

en: Inline fields
pt: Campos em linha

en: The separator may be placed between inline fields to keep them from squishing up next to each other. You can use HTML in this field.
pt: O separador pode ser colocado entre os campos em linha para mantê-los um ao lado do outro. Pode usar HTML neste campo.

en: You may optionally specify a field by which to group the records. Leave blank to not group.
pt: Pode, opcionalmente, especificar um campo pelo qual agrupar os registos. Deixe em branco para não agrupar.

en: Style @style requires a row style but the row plugin is invalid.
pt: O estilo @style precisa de um estilo para a linha, mas o plugin para a linha é inválido.

en: Horizontal alignment will place items starting in the upper left and moving right. Vertical alignment will place items starting in the upper left and moving down.
pt: O alinhamento horizontal vai colocar os itens a partir do canto superior esquerdo e que se deslocam para a direita. O alinhamento vertical vai colocar os itens a partir do canto superior esquerdo e que se deslocam para baixo.

en: RSS description
pt: Descrição RSS

en: This will appear in the RSS feed itself.
pt: Este texto será exibido no feed RSS.

en: Display record count with link
pt: Exibir contagem de registos com ligação

en: Override number of items to display
pt: Alterar o número de itens exibidos

en: Display items inline
pt: Exibir itens na mesma linha

en: You need at least one field before you can configure your table settings
pt: É necessário pelo menos um campo antes que possa configurar as definições da tabela

en: Override normal sorting if click sorting is used
pt: Alterar a ordenação por omissão quando a opção ordenar é ativada.

en: Enable Drupal style "sticky" table headers (Javascript)
pt: Ativar cabeçalhos de tabela "fixos" ao estilo do Drupal (com Javascript)

en: (Sticky header effects will not be active for preview below, only on live output.)
pt: (Efeitos de cabeçalho fixo não vão estar ativos na pré-visualização abaixo, apenas no resultado final.)

en: Place fields into columns; you may combine multiple fields into the same column. If you do, the separator in the column specified will be used to separate the fields. Check the sortable box to make that column click sortable, and check the default sort radio to determine which column will be sorted by default, if any. You may control column order and field labels in the fields section.
pt: Coloca os campos entre colunas; poderá combinar múltiplos campos na mesma coluna. Se o fizer, o separador especificado dentro da coluna será utilizado para separar os campos. Marque a opção ordenar ​​para tornar essa coluna passível de ser ordenada​​, e verifique a opção de ordenação predefinida para determinar qual a coluna ordenada por omissão, se aplicável. Poderá controlar a ordem das colunas e das etiquetas dos campos na secção campos.

en: The style selected does not utilize fields.
pt: O estilo seleccionado nao utiliza campos.

en: None defined
pt: Nenhum definido

en: This view is being edited by user !user, and is therefore locked from editing by others. This lock is !age old. Click here to <a href="!break">break this lock</a>.
pt: Esta view está a ser editada pelo utilizador !user, e por isso a edição está bloqueada para outros utilizadores. Encontra-se trancada há !age. Clique aqui para <a href="!break">desbloquear a edição</a>.

en: New view
pt: Nova vista

en: Changed view
pt: Vista mudada

en: View %name, displaying items of type <strong>@base</strong>.
pt: Vista %name, mostrar itens do tipo <strong>@base</strong>.

en: Live preview
pt: Pré-visualização

en: @current of @max
pt: @current de @max

en: Administration menu
pt: Menu de administração

en: Manage input formats
pt: Gerir formatos de introdução de conteúdos

en: Language settings
pt: Definições de idioma

en: - All -
pt: - Todos -

en: Fieldset
pt: Grupo de campos

en: Unmet dependencies: !dependencies
pt: Dependências não satisfeitas: !dependencies

en: Checking...
pt: A verificar ...

en: The feature !module cannot be enabled because it conflicts with !conflict.
pt: A funcionalidade !module não pode ser ativada porque está em conflito com !conflict.

en: Reverted all <strong>!component</strong> components for <strong>!module</strong>.
pt: Todos os componentes de <strong>!component</strong> foram revertidos para <strong>!module</strong>.

en: No changes have been made to this feature.
pt: Nenhumas alterações foram feitas a esta funcionalidade.

en: Machine-readable name
pt: Nome de máquina

en: Download feature
pt: Descarregar funcionalidade

en: Enable and disable features.
pt: Ativar e desativar funcionalidades.

en: Display components of a feature.
pt: Mostrar componentes de uma funcionalidade.

en: Compare default and current feature.
pt: Comparar a funcionalidade predefinida com a atual.

en: Menu items for any enabled features.
pt: Itens de menu para quaisquer funcionalidades ativas.

en: Provides feature management for Drupal.
pt: Fornece gestão de funcionalidades para o Drupal.

en: Dependency
pt: Dependência

en: No features available.
pt: Sem funcionalidade disponíveis.

en: Filter criteria
pt: Critérios de filtragem

en: Link ID
pt: ID ligações

en: Contact form
pt: Formulário de contacto

en: HTTP response code
pt: Código da resposta HTTP

en: Allowed HTML tags: @tags
pt: Tags HTML permitidas: @tags

en: Ampersand
pt: "e" comercial

en: HTML filter
pt: Filtro de HTML

en: This account's default language for e-mails, and preferred language for site presentation.
pt: Idioma predefinido para os emails desta conta, e idioma preferido para a apresentação do site.

en: The machine-readable name must contain only lowercase letters, numbers, and underscores.
pt: O nome de sistema pode conter apenas letras minúsculas, números e traços inferiores.

en: Delete field
pt: Eliminar campo

en: Search form
pt: Formulário de pesquisa

en: Popular content
pt: Conteúdos populares

en: Date and time
pt: Data e hora

en: Content translation
pt: Tradução de conteúdos

en: Wipe and rebuild
pt: Limpar e reconstruir

en: URL, as plain text
pt: URL, como texto simples

en: Styles
pt: Estilos

en: The item has been deleted.
pt: O item foi apagado.

en: Item ID
pt: ID do item

en: Text format
pt: Formato de texto

en: CSS Class
pt: Classe CSS

en: The name of the site.
pt: O nome do site.

en: Bulk Exporter
pt: Exportar Em Massa

en: Bulk-export multiple CTools-handled data objects to code.
pt: A exportação em massa de CTools múltiplas manipulados objetos de dados para o código.

en: All criteria must pass.
pt: Todos os critérios têm de ser cumpridos.

en: Only one criteria must pass.
pt: Apenas um critério deve passar.

en: Broken/missing access plugin %plugin
pt: Plugin de acesso %plugin danificado/em falta

en: Configure settings for this item.
pt: Configurações deste item.

en: Update and return
pt: Atualizar e voltar

en: Get a summary of the information about this page.
pt: Resumo informativo desta página.

en: Add variant
pt: Adicionar variante

en: Add a new variant to this page.
pt: Adicionar nova variante a esta página.

en: Create variant
pt: Criar variante

en: Import variant
pt: Importar variação

en: Variant operations
pt: Operações de variações

en: Get a summary of the information about this variant.
pt: Resumo informativo desta variante

en: Make an exact copy of this variant.
pt: Criar uma cópia exata desta variante

en: Export this variant into code to import into another page.
pt: Exporte esta variante como código para importar noutra página.

en: Remove this variant from the page completely.
pt: Remover esta variação da página completamente

en: Activate this variant so that it will be in use in your system.
pt: Ativar esta variante para que fique em utilização no sistema.

en: Optional features
pt: Funcionalidades opcionais

en: Add a new variant
pt: Adicionar nova variante

en: Add, edit and remove overridden system pages and user defined pages from the system.
pt: Adicionar, editar e remover páginas do sistema e do utilizador substituindo páginas definidas a partir do sistema.

en: Administrative title
pt: Título administrativo

en: Administrative description
pt: Descrição administrativa

en: Import page
pt: Importar página

en: Create a new page
pt: Criar uma nova página

en: Single term
pt: Termo único

en: User profile template
pt: Modelo de perfil de utilizador

en: First User
pt: Primeiro Utilizador

en: Second User
pt: Segundo Utilizador

en: Node: accessible
pt: Nó: acessível

en: Node: language
pt: Nó: idioma

en: Node: type
pt: Nó: tipo de conteúdo

en: @identifier is any node type
pt: @identifier é qualquer tipo de nó

en: @identifier is type "@types" | @identifier type is one of "@types"
pt[0]: @identifier é do tipo "@types"
pt[1]: @identifier de tipo é um dos "@types"

en: User: permission
pt: Utilizador: permissão

en: Error, unset permission
pt: Erro, permissão indefinida

en: User: role
pt: Utilizador: grupo de utilizador

en: User: language
pt: Utilizador: idioma

en: Control access by the language the user or site currently uses.
pt: Controla acesso pela linguagem que o utiliador ou o site utiliza atualmente.

en: Taxonomy: vocabulary
pt: Taxonomia: vocabulário

en: Everything in the form that is not displayed by other content.
pt: Tudo no formulário que não é exibido por outros conteúdos.

en: The author of the referenced node.
pt: O autor nó de referência.

en: The body of the referenced node.
pt: O corpo nó de referência.

en: Node last updated date
pt: Data da última atualização do Nó

en: Revision log message for the node.
pt: Revisão da mensagem de registo para o nó.

en: Menu settings on the Node form.
pt: Definições do menu no formulário do Nó.

en: Allows Views content to be used in Panels, Dashboard and other modules which use the CTools Content API.
pt: Permite Vistas de conteúdo para ser utilizado em painéis, painel e outros módulos que utilizam o conteúdo CTools API.

en: Broken/missing/deleted view.
pt: Visualização danificada/em falta.

en: View panes
pt: Painéis de visualizações

en: Content pane
pt: Painel de conteúdo

en: Is available as content for a panel or dashboard display.
pt: Está disponível como conteúdo para exibir um painel ou o painel de controlo.

en: Go to list
pt: Ir para a lista

en: There are no mini panels.
pt: Não existem mini painéis.

en: Style settings
pt: Definições de estilo

en: Panel layout has been updated.
pt: O esquema do painel foi atualizado.

en: Create mini panels that can be used as blocks by Drupal and panes by other panel modules.
pt: Criar mini painéis que podem ser usados ​​como blocos pelo Drupal ou por módulos e painéis de outro painel.

en: A panel layout broken up into rows and columns.
pt: Um esquema de painel dividido em linhas e colunas.

en: Remove row
pt: Remover linha

en: Region settings
pt: Definições de região

en: Fluid
pt: Fluido

en: %title is invalid.
pt: %title é inválido.

en: HTTP Request Error importing %filename: @error
pt: Pedido HTTP Erro na importação %filename: @error

en: Failed to open file: %filename
pt: Falha ao abrir arquivo: %filename

en: Invalid calendar file: %filename
pt: Arquivo de calendário inválido: %filename

en: Invalid calendar file.
pt: Arquivo de calendário inválido.

en: Custom input format
pt: Formato de entrada personalizado

en: Hide repeat rule
pt: Ocultar regra de repetição

en: Use default jQuery timepicker
pt: Utilizar selecionador de tempo predefinido jQuery

en: Timepicker
pt: Seletor de tempo

en: Content type name
pt: Nome do tipo de conteúdo

en: Date Tools
pt: Ferramentas de Data

en: Tools to import and auto-create dates and calendars.
pt: Ferramentas para importar e criar automaticamente datas e calendários.

en: Date browser
pt: Data em programa de navegação

en: Date browser style
pt: Estilo de data em programa de navegação

en: Creates back/next navigation.
pt: Criar voltar / próxima navegação.

en: Navigate to previous month
pt: Navegar para o mês anterior

en: Navigate to next month
pt: Navegar para o próximo mês

en: View full page month
pt: Exibir o mês em página inteira

en: Taxonomy Term
pt: Termo da taxonomia

en: manage fields
pt: gerir campos

en: Group name (a-z, 0-9, _)
pt: O nome do grupo (a-z, 0-9, _)

en: %name must be an integer.
pt: %name deve ser um número inteiro.

en: %name must be a positive integer.
pt: %name deve ser um número inteiro positivo.

en: <No value>
pt: <Sem Valor>

en: Add new group: you need to provide a group name.
pt: Adicionar novo grupo: você precisa fornecer um nome de grupo.

en: Field group label
pt: Campo de rótulo de grupo

en: %name: invalid input.
pt: %name: entrada inválida.

en: New field
pt: Novo campo

en: Number of pages
pt: Número de páginas

en: Relative date
pt: Data relativa

en: Library
pt: Biblioteca

en: Demonstration code, advanced help, and a demo panel to show how to build ctools plugins.
pt: Demonstração de código, ajuda avançada, e um painel de demonstração para mostrar como criar extensões ctools.

en: The CTools Plugin Example is simply a developer's demo of how to create plugins for CTools. It provides no useful functionality for an ordinary user.
pt: O CTools Exemplo Extensões é simplesmente uma demonstração de desenvolvedor de como criar extensões para CTools. Ele não oferece nenhuma funcionalidade útil para um utilizador comum.

en: CTools plugin example
pt: Exemplo de extensões CTools

en: Existing node
pt: Nó existente

en: Add the status messages of the current page as content.
pt: Adicionar as mensagens de estado da página atual como conteúdo.

en: Add the page title as content.
pt: Adicionar o título da página de conteúdo.

en: Manage mini panels
pt: Gerir mini painéis

en: Default values
pt: Valores predefinidos

en: Example: Image gallery
pt: Exemplo: Image gallery

en: Example: image_gallery
pt: Exemplo: image_gallery

en: May only contain lowercase letters, numbers and underscores. <strong>Try to avoid conflicts with the names of existing Drupal projects.</strong>
pt: Apenas pode conter letras minúsculas, dígitos e underscores. <strong>Tente evitar conflitos com nomes de projectos Drupal já existentes.</strong>

en: Provide a short description of what users should expect when they enable your feature.
pt: Indique uma breve descrição do que os utilizadores devem esperar quando ligarem esta funcionalidade.

en: Example: http://mywebsite.com/fserver
pt: Exemplo: http://mywebsite.com/fserver

en: features
pt: funcionalidades

en: Create feature
pt: Criar funcionalidade

en: Create a new feature.
pt: Criar uma nova funcionalidade.

en: Auto-detected
pt: Detetado automaticamente

en: Provided by dependency
pt: Fornecido por dependência

en: My Account
pt: A minha conta

en: User blog
pt: Blogue do utilizador

en: User contact
pt: Contacto do utilizador

en: User: name
pt: Utilizador: nome

en: Contact @name
pt: Contacto @name

en: Advanced search form
pt: Formulário de pesquisa avançada

en: styles
pt: estilos

en: Target of the link, such as _blank, _parent or an iframe's name. This field is rarely used.
pt: Target do link, como o  _blank, _parent ou um nome do iframe. Esse campo raramente é usado.

en: @argument title
pt: título @argument

en: @argument input
pt: entrada @argument

en: Count the number 0 as empty
pt: Tratar 0 como vazio

en: Hide if empty
pt: Ocultar se vazio

en: Starting value
pt: Valor inicial

en: Specify the number the counter should start at.
pt: Especifique o número em que o contador deve começar.

en: Does not start with
pt: Não começa com

en: Does not end with
pt: Não termina com

en: The view %name has been saved.
pt: A view %name foi gravada.

en: This filter can cause items that have more than one of the selected options to appear as duplicate results. If this filter causes duplicate results to occur, this checkbox can reduce those duplicates; however, the more terms it has to search for, the less performant the query will be, so use this with caution. Shouldn't be set on single-value fields, as it may cause values to disappear from display, if used on an incompatible field.
pt: Este filtro pode fazer como que itens que têm mais de uma das opções selecionadas apareçam como resultados duplicados. Se este filtro causar resultados duplicados, marcar esta opção pode reduzir esses duplicados; entretanto, quanto mais itens se pesquisar, pior será a performance da pesquisa, pelo que deve usar esta opção com cuidado. Não deve ser usado em campos com um único valor, já que pode originar pesquisas vazias se for usado um campo incompatível.

en: Jump menu
pt: Ir para menu

en: Puts all of the results into a select box and allows the user to go to a different page based upon the results.
pt: Coloca todos os resultados em uma caixa de seleção e permite ao utilizador ir para uma página diferente com base nos resultados.

en: Hostname of user that posted the comment.
pt: Nome de servidor do utilizador que enviou o comentário.

en: Email of user that posted the comment. Will be empty if the author is a registered user.
pt: Email do utilizador que publicou o comentário. Será vazio se o autor é um utilizador registado.

en: Relate nodes to taxonomy terms, specifiying which vocabulary or vocabularies to use. This relationship will cause duplicated records if there are multiple terms.
pt: Relacionar nós com termos de taxonomia, especificando o vocabulário ou vocabulários a usar. Esta relacionamento causará registos duplicados se existirem múltiplos termos.

en: The taxonomy term ID for the term.
pt: ID do termo da taxonomia para o termo.

en: The taxonomy term name for the term.
pt: O nome do termo da taxonomia.

en: The name for the vocabulary the term belongs to.
pt: O nome do vocabulário a que pertence o termo.

en: Choose which vocabularies you wish to relate. Remember that every term found will create a new record, so this relationship is best used on just one vocabulary that has only one term per node.
pt: Escolha os vocabulários que deseja relacionar. Lembre-se que cada termo encontrado irá gerar um novo registo, portanto esta relação é mais indicada quando se usa apenas um vocabulário que possua apenas um termo por nó.

en: The name of the role.
pt: O nome do grupo de utilizador.

en: Hide empty fields
pt: Ocultar campos vazios

en: Do not display fields, labels or markup for fields that are empty.
pt: Não exibir campos, etiquetas ou markup em campos vazios.

en: This identifier is used by another handler.
pt: Este identificador está a ser utilizado por outro manipulador.

en: Length is shorter than
pt: Comprimento é menor que

en: shorter than
pt: menor que

en: Length is longer than
pt: Comprimento é maior que

en: longer than
pt: maior que

en: SQL Query
pt: Consulta SQL

en: Query will be generated and run using the Drupal database API.
pt: A consulta será gerada e executada usando a API do Drupal para bases de dados.

en: revision user
pt: utilizador da revisão

en: Recreate
pt: Recrear

en: Revert components
pt: Reverter componentes

en: Mark as reviewed
pt: Marcar como revisto

en: Orphaned dependencies
pt: Dependências órfãs

en: Disable selected modules
pt: Desativar os módulos selecionados

en: Leave enabled
pt: Deixar ativo

en: @action completed for @module_name / @component.
pt: @action completo para @module_name / @component.

en: Manage features.
pt: Gerir funcionalidades.

en: Detect and disable any orphaned feature dependencies.
pt: Detectar e desativar quaisquer dependências órfãs de funcionalidades.

en: Recreate an existing feature.
pt: Recriar uma funcionalidade existente.

en: Review overrides
pt: Rever sobreposições

en: Needs review
pt: Necessita revisão

en: Choose a layout for the admin toolbar. Vertical works well with large, wide screens. Horizontal works well on screens with limited real estate.
pt: Escolha uma orientação para a barra de ferramentas de administração. A orientação vertical funciona bem para monitores maiores e panorâmicos. Já a horizontal funciona melhor em monitores mais pequenos, com uma área limitada.

en: Choose a position for the admin toolbar that will not collide with other elements in your current theme.
pt: Escolha uma orientação para a barra de ferramentas de administração que não interfira com outros elementos do tema atual.

en: use admin toolbar
pt: utilizar a barra de ferramentas de administração

en: UI helpers for Drupal admins and managers.
pt: Ferramentas de interface para administradores e gestores de Drupal.

en: Other tools
pt: Outras ferramentas

en: Hide querylog
pt: Ocultar o registo de consulta

en: Display the standard add comment link used on regular nodes, which will only display if the viewing user has access to add a comment.
pt: Mostrar a ligação padrão de "adicionar comentário" usado em nós normais, que apenas será mostrada se o utilizador tiver acesso para adicionar um comentário.

en: Inherit pager
pt: Herdar paginação

en: Render pager
pt: Processar paginação

en: Render
pt: Gerar

en: Entities
pt: Entidades

en: Private files
pt: Ficheiros privados

en: Choose a block
pt: Escolha um bloco

en: Enable other blocks for use in the admin toolbar.
pt: Ativar outros bloco na barra de ferramentas de administração.

en: Administrative blocks
pt: Administração de blocos

en: Other blocks
pt: Outros blocos

en: The human readable label.
pt: A etiqueta legível.

en: Entity API
pt: API Entidade

en: The unique ID of the comment.
pt: ID único do comentário.

en: The IP address of the computer the comment was posted from.
pt: O endereço de IP do computador de onde foi colocado o comentário.

en: The name left by the comment author.
pt: O nome indicado pelo autor do comentário.

en: The email address left by the comment author.
pt: O endereço de email indicado pelo autor do comentário.

en: The home page URL left by the comment author.
pt: O URL da página indicada pelo autor do comentário.

en: The URL of the comment.
pt: O URL do comentário.

en: Edit URL
pt: Editar URL

en: The URL of the comment's edit page.
pt: O URL da página de edição do comentário.

en: The date the comment was posted.
pt: A data em que o comentário foi colocado.

en: The comment's parent, if comment threading is active.
pt: O pai do comentário, se a lista hierárquica de comentários estiver activa.

en: The node the comment was posted to.
pt: O nó em que o comentário foi colocado.

en: The number of comments posted on a node.
pt: O número de comentários colocados num nó.

en: New comment count
pt: Número de novos comentários

en: The number of comments posted on a node since the reader last viewed it.
pt: O número de comentários colocados num nó desde a última vez que o leitor o visitou.

en: The unique ID of the node.
pt: A ID exclusiva do nó.

en: The type of the node.
pt: O tipo de nó.

en: The language the node is written in.
pt: O idioma em que o nó está escrito.

en: The URL of the node.
pt: O URL do nó.

en: The URL of the node's edit page.
pt: O URL da página para edição do nó.

en: Date changed
pt: Data alterada

en: The date the node was most recently updated.
pt: A data em que o nó foi recentemente atualizado.

en: The author of the node.
pt: O autor do nó.

en: The number of votes that have been cast on a poll node.
pt: O número de votos que foram registados num nó de votação.

en: Poll winner
pt: Vencedor da votação

en: The winning poll answer.
pt: A resposta da votação vencedora.

en: Poll winner votes
pt: Número de votos do vencedor da votação

en: The number of votes received by the winning poll answer.
pt: O número de votos da resposta vencedora recebidos pela votação .

en: Poll winner percent
pt: Votação percentagem vencedor

en: The percentage of votes received by the winning poll answer.
pt: A percentagem de votos da resposta vencedora recebidos pela votação.

en: The length of time the poll node is set to run.
pt: O período de tempo em que o nó de votação está definido para correr.

en: The number of visitors who have read the node.
pt: O número de visitantes que leu o nó.

en: The number of visitors who have read the node today.
pt: O número de visitantes que leu hoje o nó.

en: Last view
pt: Última visualização

en: The date on which a visitor last read the node.
pt: O data em que o último visitante leu o nó.

en: The slogan of the site.
pt: O slogan do site.

en: The administrative email address for the site.
pt: O endereço de email administrativo para o site.

en: The URL of the site's front page.
pt: O URL da página principal do site.

en: Login page
pt: Página de autenticação

en: The URL of the site's login page.
pt: O URL da página de autenticação do site.

en: The unique ID of the uploaded file.
pt: O ID único do ficheiro carregado.

en: The name of the file on disk.
pt: O nome do ficheiro no armazenamento.

en: The size of the file, in kilobytes.
pt: O tamanho do ficheiro, em kilobytes.

en: The web-accessible URL for the file.
pt: O URL para o ficheiro acessível pela web

en: The date the file was most recently changed.
pt: A data em que o ficheiro foi alterado mais recentemente.

en: The user who originally uploaded the file.
pt: O utilizador que originalmente enviou o arquivo.

en: The unique ID of the taxonomy term.
pt: O ID único do termo de taxonomia.

en: The name of the taxonomy term.
pt: O nome do termo de taxonomia.

en: The optional description of the taxonomy term.
pt: A descrição opcional do termo de taxonomia.

en: The number of nodes tagged with the taxonomy term.
pt: O número de nós marcados com o termo de taxonomia.

en: The URL of the taxonomy term.
pt: A URL do termo de taxonomia.

en: The vocabulary the taxonomy term belongs to.
pt: O vocabulário do termo taxonomia pertence a.

en: The unique ID of the taxonomy vocabulary.
pt: O ID único do vocabulário de taxonomia.

en: The name of the taxonomy vocabulary.
pt: O nome do vocabulário da taxonomia.

en: The machine name of the taxonomy vocabulary.
pt: O nome da máquina do vocabulário de taxonomia.

en: The optional description of the taxonomy vocabulary.
pt: A descrição opcional do vocabulário de taxonomia.

en: Term count
pt: Contagem de termo

en: The number of terms belonging to the taxonomy vocabulary.
pt: O número de termos pertencentes ao vocabulário taxonomia.

en: The unique ID of the user account.
pt: O ID único da conta de utilizador.

en: The login name of the user account.
pt: O nome da conta de utilizador.

en: The email address of the user account.
pt: O email da conta de utilizador.

en: The URL of the account profile page.
pt: O URL da página do perfil de conta.

en: The url of the account edit page.
pt: O URL da página de edição da conta.

en: The date the user last logged in to the site.
pt: A data da última vez em que o utilizador iniciou sessão.

en: The date the user account was created.
pt: A data de criação da conta de utilizador.

en: All parent terms
pt: Todos os termos pai

en: The unique ID of the node's revision.
pt: A ID exclusiva de revisão do nó.

en: Is new
pt: É novo

en: Promoted to frontpage
pt: Promovido à página inicial

en: Whether the node is promoted to the frontpage.
pt: Se o nó é promovido para a página inicial.

en: Comments allowed
pt: Permitidos comentários

en: Whether comments are allowed on this node: 0 = no, 1 = closed (read only), 2 = open (read/write).
pt: Se comentários são permitidos ou não neste nó: 0 = não, 1 = Fechado (só de leitura), 2 = Aberto (Leitura/Escrita).

en: (active tab)
pt: (separador ativo)

en: Text formats
pt: Formatos de texto

en: Image styles
pt: Estilos de Imagens

en: manage display
pt: gerir exibição

en: <em>Edit @type</em> @title
pt: <em>Editar @type</em> @title

en: Revision log message
pt: Mensagem de registo da revisão

en: Provide an explanation of the changes you are making. This will help other authors understand your motivations.
pt: Forneça uma explicação das alterações que está a fazer. Isto vai ajudar outros autores a compreendar as suas motivações.

en: Full content
pt: Conteúdo completo

en: You must include at least one positive keyword with 1 character or more. | You must include at least one positive keyword with @count characters or more.
pt[0]: Deve incluir pelo menos uma palavra com 1 caracter ou mais.
pt[1]: Deve incluir pelo menos uma palavra de @count caracteres ou mais.

en: Searched %type for %keys.
pt: Procurados %type para %keys.

en: Requires: !module-list
pt: Requer: !module-list

en: Required by: !module-list
pt: Requerido por: !module-list

en: Public files
pt: Ficheiros públicos

en: Installing updates
pt: A instalar atualizações

en: Preparing to update your site
pt: Preparando para atualizar o seu site

en: Downloading updates failed:
pt: Falha ao descarregar as atualizações:

en: Updates downloaded successfully.
pt: Atualizações descarregadas com sucesso.

en: Fatal error trying to download.
pt: Erro fatal ao descarregar.

en: Downloading %project
pt: A descarregar %project

en: Failed to download %project from %url
pt: Falha ao descarregar %project de %url

en: Update manager
pt: Gestor de atualizações

en: Fixed width
pt: Largura fixa

en: Entity ID
pt: ID da entidade

en: Image style
pt: Estilo da imagem

en: Remove this display
pt: Remover este display

en: Remove group @group
pt: Remover grupo @group

en: Default group
pt: Grupo predefinido

en: Group @group
pt: Grupo @group

en: Ungroupable filters
pt: Filtros não agrupáveis

en: Basic exposed form
pt: Formulário exposto básico

en: Input required
pt: Entrada requerida

en: An exposed form that only renders a view if the form contains user input.
pt: Um formulário exposto que só renderiza a view se o formulário contiver entrada de utilizador.

en: Display all items
pt: Mostrar todos os itens

en: Display all items that this view might find
pt: Exibe todos os itens que esta visualização pode encontrar

en: Display a specified number of items
pt: Mostrar um número específico de itens

en: Display a limited number items that this view might find.
pt: Exibir um número limitado de itens que esta view possa encontrar.

en: Paged output, full pager
pt: Saída paginada, paginador completo

en: Paged output, full Drupal style
pt: Saída paginada, estilo completo do Drupal

en: Paged output, mini pager
pt: Saída paginada, mini paginador

en: Use the mini pager output.
pt: Utilizar a saída de mini paginação.

en: Name (raw)
pt: Nome (em bruto)

en: The user or author name. This filter does not check if the user exists and allows partial matching. Does not utilize autocomplete.
pt: O utilizador ou nome de autor. Este filtro não verifica se o utilizador existe e permite correspondência parcial. Não utiliza auto-completar.

en: Provide markup text for the area.
pt: Inserir texto markup para a área.

en: Machine Name
pt: Nome de máquina

en: Exposed Form
pt: Formulário exposto

en: Exposed form options
pt: Opções do formulário exposto

en: Pager options
pt: Opções de paginação

en: Display id should be unique.
pt: O ID do display deve ser único.

en: Select any filter and click on Apply to see results
pt: Escolha um filtro e clique em Aplicar para ver os resultados pretendidos

en: Text on demand
pt: Texto sobre a procura

en: The total number of pages. Leave empty to show all pages.
pt: O número total de páginas. Deixe em branco para mostrar todas as páginas.

en: Exposed options
pt: Expor opções

en: Exposing this options allows users to define their values in a exposed form when view is displayed
pt: Expor esta opção permite aos utilizadores definirem os seus valores e critérios mediante um formulário quando a view é exibida

en: Expose items per page
pt: Expor itens por página

en: Items per page label
pt: Etiqueta de itens por página

en: Label to use in the exposed items per page form element.
pt: Etiqueta para uso em itens expostos por página.

en: Exposed items per page options
pt: Opções de exibição dos itens por página

en: Expose Offset
pt: Mostrar offset

en: All items
pt: Todos os itens

en: @count item, skip @skip | @count items, skip @skip
pt[0]: @count item, saltar @skip
pt[1]: @count itens, saltar @skip

en: @count item | @count items
pt[0]: @count item
pt[1]: @count itens

en: Group results together
pt: Agrupar resultados

en: Authentication module
pt: Módulo de autenticação

en: Update and save
pt: Actualizar e guardar

en: Context exists
pt: O contexto existe

en: @identifier exists
pt: @identifier existe

en: @identifier does not exist
pt: @identifier não existe

en: String: comparison
pt: String: comparação

en: String: length
pt: String: dimensão

en: Details about a given menu item.
pt: Detalhes sobre um item de menu especifico.

en: Field info
pt: Informação do campo

en: The subject of the comment.
pt: O assunto do comentário.

en: The currently logged in user.
pt: O utilizador atualmente em sessão.

en: Theme switcher
pt: Seletor de tema

en: Switch theme
pt: Comutar tema

en: Maximum length of aliases to generate. 100 is the recommended length. @max is the maximum possible length. See <a href="@pathauto-help">Pathauto help</a> for details.
pt: Tamanho máximo dos caminhos alternativos a gerar. 100 é o tamanho recomendado. @max é o tamanho máximo possível. Ver <a href="@pathauto-help">a ajuda do Pathauto</a> para mais informações.

en: What should Pathauto do when updating an existing content item which already has an alias?
pt: O que deve o Pathauto fazer ao atualizar um item que já tenha definido um caminho alternativo?

en: When a pattern includes certain characters (such as those with accents) should Pathauto attempt to transliterate them into the ASCII-96 alphabet? Transliteration is handled by the Transliteration module.
pt: Quando um padrão inclui determinados caracteres (como os que têm acentos), deve o Pathauto tentar transliterá-los para o alfabeto ASCII-96? A transliteração é realizado pelo módulo Transliteration.

en: Reduce strings to letters and numbers
pt: Reduzir a expressão a letras e números

en: Words to strip out of the URL alias, separated by commas. Do not use this to remove punctuation.
pt: Lista de palavras a eliminar do caminho alternativo, separadas por vírgulas. Não use isto para remover pontuação.

en: Choose aliases to delete
pt: Escolha os caminhos alternativos a eliminar

en: All aliases
pt: Todos os caminhos alternativos

en: <strong>Note:</strong> there is no confirmation. Be sure of your action before clicking the "Delete aliases now!" button.<br />You may want to make a backup of the database and/or the url_alias table prior to using this feature.
pt: <strong>Nota:</strong> não há confirmação. Certifique-se do que está a fazer antes de carregar em "Apagar caminhos alternativos!".<br />Pense em fazer uma cópia de segurança da base de dados e/ou da tabela url_alias antes de usar esta ferramenta.

en: Ignoring alias %alias due to existing path conflict.
pt: Ignorando o caminho alternativo %alias devido a conflito com um caminho existente.

en: Ignoring alias %alias because it is the same as the internal path.
pt: Ignorando o caminho alternativo %alias por ser o mesmo que o caminho interno.

en: Created new alias %alias for %source, replacing %old_alias.
pt: Criado novo caminho alternativo %alias para %source, substituindo %old_alias.

en: Created new alias %alias for %source.
pt: Criado novo caminho alternativo %alias para %source.

en: Maximum alias and component length
pt: Tamanho máximo do caminhos alternativo e componente

en: Administer pathauto
pt: Administrar pathauto

en: Allows a user to configure patterns for automated aliases and bulk delete URL-aliases.
pt: Permitir que um utilizador configure os padrões para gerar automaticamente caminhos alternativos e eliminá-los em massa.

en: Notify of Path Changes
pt: Notificação de Alterações em Caminhos

en: Determines whether or not users are notified.
pt: Determina se os utlizadores são notificados ou não.

en: User blogs
pt: Blogues de utilizadores

en: The file description
pt: A descrição do ficheiro

en: Wysiwyg profiles
pt: Perfis Wysiwyg

en: Maximize
pt: Maximizar

en: Check spelling as you type
pt: Verificar a ortografia ao digitar

en: Advanced list
pt: Lista avançada

en: Update preview
pt: Atualizar pré-visualização

en: Allowed URI schemes
pt: Esquemas URI permitidos

en: Manage files used on your site.
pt: Gerir ficheiros utilizados em seu site.

en: Administration tools
pt: Ferramentas de administração

en: Is not empty (NOT NULL)
pt: Não é vazio (NÃO NULO)

en: Broken/missing handler: @table > @field
pt: Manipulador danificado/em falta: @table > @field

en: Display %display has set node/% as path. This will not produce what you want. If you want to have multiple versions of the node view, use panels.
pt: O display %display definiu node/% como caminho. Isto não irá produzir o que deseja. Se quiser múltiplas versões da visualização do node, use panels.

en: Translate link
pt: Traduzir ligação

en: Provide a simple link to translate the node.
pt: Fornecer um ligação simples para traduzir o nó.

en: Authentication name
pt: Nome de autenticação

en: The unique authentication name.
pt: O nome de autenticação única.

en: The name of the module managing the authentication entry.
pt: O nome do módulo de autenticação e gestão da entrada.

en: Use absolute link (begins with "http://")
pt: Use ligação absoluta (começa com "http://")

en: Output machine name
pt: Nome de máquina da saída

en: Use Drupal's taxonomy term path to create breadcrumb links
pt: Usar o termo taxonomia do Drupal para criar links na trilha de navegação

en: If selected, the links in the breadcrumb trail will be created using the standard drupal method instead of the custom views method. This is useful if you are using modules like taxonomy redirect to modify your taxonomy term links.
pt: Se selecionado, as ligações na trilha de migalhas será criado usando o método padrão drupal em vez do método vistas personalizadas. Isso é útil se você estiver usando módulos como taxonomia redireccionar o prazo para alterar as suas ligações taxonomia.

en: Change the CSS class name(s) that will be added to this display.
pt: Mudar o(s) nome(s) da(s) classe(s) CSS que serão adicionadas a esta vista.

en: CSS classes must be alphanumeric or dashes only.
pt: As classes CSS devem conter apenas caracteres alfanuméricos ou hífenes.

en: Choose text
pt: Escolha o texto

en: Term edit link
pt: Ligação de edição do termo

en: Provide a simple link to edit the term.
pt: Fornecer uma ligação simples para editar o termo.

en: Set between which values the user can choose when determining the items per page. Separated by comma.
pt: Configurar valores que o utilizador pode escolher para determinar os itens por página. Indicar esses valores separados por vírgula.

en: When checked, users can determine how many items should be skipped at the beginning.
pt: Quando marcado, os utilizadores podem determinar quantos itens devem ser ignorados no início.

en: Please insert a list of integer numeric values separated by commas: e.g: 10, 20, 50, 100
pt: Por favor, insira uma lista de valores numéricos inteiros separados por vírgulas: por exemplo: 10, 20, 50, 100

en: Configure settings for Module Filter.
pt: Definir configurações para o Module Filter.

en: Attachment before
pt: Anexo antes

en: Attachment after
pt: Anexo depois

en: item | items
pt[0]: item
pt[1]: itens

en: Click a token to insert it into the field you've last clicked.
pt: Selecione um token para inserir no campo que você clicou anteriormente.

en: Translation source node
pt: Tradução do Nó original

en: Insert this token into your form
pt: Inserir este token no seu formulário

en: First click a text field to insert your tokens into.
pt: Primeiro carregue num campo de texto para inserir os seus tokens.

en: View my account
pt: Ver a minha conta

en: Edit my account
pt: Editar a minha conta

en: Import files into your media library.
pt: Importar ficheiros para sua biblioteca de mídia.

en: A module provides this configuration.
pt: Um módulo fornece esta configuração.

en: Current page
pt: Página atual

en: Taxonomy: parent term
pt: Taxonomia: termo pai

en: Taxonomy terms of the referenced node.
pt: Termos de taxonômia do nó de referência.

en: Site logo
pt: Logótipo do site

en: Primary navigation links
pt: Ligações principais de navegação

en: Secondary navigation links
pt: Ligações secundárias de navegação

en: Tabs type
pt: Tipo de separadores

en: Custom style
pt: Estilo personalizado

en: Title, as plain text
pt: Titulo, como texto simples

en: Handler @handler tried to add additional_field @identifier but @table could not be added!
pt: O manipulador @handler tentou adicionar um additional_field @identifier mas @table não pode ser adicionada!

en: Fill up single line
pt: Preencha fila única

en: Amount of time in milliseconds between transitions. Set the value to 0 to not rotate the slideshow automatically.
pt: Quantidade de tempo em milisegundos entre transições. Mude para o valor 0 para o slide-show não rodar automaticamente.

en: Separate extensions with a space or comma and do not include the leading dot.
pt: Separe as extensões com um espaço ou vírgula e não inclua o ponto no início.

en: Available variables are: [site:name], [site:url], [user:name], [user:mail], [site:login-url], [site:url-brief], [user:edit-url], [user:one-time-login-url], [user:cancel-url].
pt: Variáveis disponíveis são: [site:name], [site:url], [user:name], [user:mail], [site:login-url], [site:url-brief], [user:edit-url], [user:one-time-login-url], [user:cancel-url].

en: None (original image)
pt: Nenhuma (imagem original)

en: Edit components
pt: Editar componentes

en: Required by: !dependents
pt: Requerido por: !dependents

en: Conflicts with: !conflicts
pt: Em conflito com: !conflicts

en: Conflicts with another feature
pt: Em conflito com outra funcionalidade

en: Custom content
pt: Conteúdo personalizado

en: Custom content panes
pt: Painéis de conteúdo personalizado

en: content pane
pt: painel de conteúdo

en: content panes
pt: paineis de conteúdo

en: Content panes
pt: Painéis de conteúdo

en: Add a new @plugin
pt: Adicionar um novo @plugin

en: Edit @plugin %title
pt: Editar @plugin %title

en: Clone @plugin %title
pt: Clonar @plugin %title

en: Import @plugin
pt: Importar @plugin

en: Export @plugin %title
pt: Exportar @plugin %title

en: Are you sure you want to revert %title?
pt: Você tem certeza que deseja reverter %title?

en: %title has been created.
pt: O %title foi criado.

en: %title could not be created.
pt: %title não pôde ser criado.

en: %title has been updated.
pt: %title foi atualizado.

en: %title could not be updated.
pt: %title não pôde ser atualizado.

en: @plugin %title was enabled.
pt: @plugin %title foi ativado.

en: @plugin %title was disabled.
pt: @plugin %title foi desativado.

en: Enabled, name
pt: Ativado, o nome

en: Administrative settings
pt: Definições administrativas

en: Configure rows
pt: Configurar linhas

en: Makes the view results available as a context for use in Panels and other applications.
pt: Tornar os resultados das vistas disponíveis como um contexto para o uso em painéis e outras aplicações.

en: Contains rows in contexts.
pt: Contém linhas em contextos.

en: Get a bird's eye view of items related to Panels.
pt: Obter uma visão do olho do pássaro de itens relacionados com os Painéis.

en: Custom layout
pt: Layout personalizado

en: Custom layouts can add more, site-specific layouts that you can use in your panels.
pt: Layouts personalizados podem adicionar layouts específicos ao site que pode utilizar nos seus painéis.

en: There are no custom layouts.
pt: Não existem layouts personalizados

en: mini panels
pt: mini painéis

en: Broken/missing plugin
pt: Plugin danificado/em falta

en: Row class
pt: Classe da linha

en: This configuration is provided by a module, but has been changed.
pt: Esta configuração é fornecida por um módulo, mas foi alterada.

en: A custom configuration by a user.
pt: A configuração personalizada pelo utilizador.

en: Creates revision
pt: Criar revisão

en: The current date and time.
pt: A data e a hora atuais.

en: State on new pages
pt: Estado em novas páginas

en: Choose toolbar behavior on new page loads.
pt: Escolha o comportamento da barra de ferramentas quando uma nova página é carregada.

en: Remember from previous page
pt: Manter definições da página anterior

en: If the administrative menu is not working properly, you may need to wipe and rebuild it from scratch. <strong>This option will reset any customizations made to your administrative menu items.</strong>
pt: Se o menu de administração não estiver a funcionar corretamente, pode ter que o limpar e reconstruir de novo. <strong>Esta opção elimina todas as personalizações efectuadas ao seu menu de administração.</strong>

en: The title of the current page.
pt: O título da página atual.

en: The page number of the current page when viewing paged lists.
pt: O número da página actual quando a visualizar nas listas paginadas.

en: The source node for this current node's translation set.
pt: O Nó original para definir este Nó atual de tradução.

en: The title of the menu link.
pt: o título do menu de ligações

en: Page number
pt: O número de página

en: Maximum text length of any component in the alias (e.g., [title]). 100 is the recommended length. @max is the maximum possible length. See <a href="@pathauto-help">Pathauto help</a> for details.
pt: Tamanho máximo de qualquer componente do caminho alternativo (ex: [title]). 100 é o tamanho recomendado. @max é o tamanho máximo possível. Ver <a href="@pathauto-help">a ajuda do Pathauto</a> para mais informações.

en: The field %name is not a valid number.
pt: O campo %name não é um número válido.

en: The field %name cannot be greater than @max.
pt: O campo %name não pode ser superior a @max.

en: The field %name cannot be less than @min.
pt: O campo %name não pode ser inferior a @min.

en: The <em>Strings to remove</em> field must not contain HTML. Make sure to disable any WYSIWYG editors for this field.
pt: O campo <em>Expressões a Remover</em> não pode conter HTML. Certifique-se que desativa os editores WYSIWYG editors para este campo.

en: Select the types of un-aliased paths for which to generate URL aliases
pt: Selecione os tipos de caminhos para os quais gerar caminhos alternativos

en: Bulk updating URL aliases
pt: A atualizar em massa os caminhos alternativos

en: An error occurred while processing @operation with arguments : @args
pt: Ocorreu um erro ao processar @operation com os argumentos: @args

en: Generated 1 URL alias. | Generated @count URL aliases.
pt[0]: Gerado 1 caminho alternativo.
pt[1]: Gerados @count caminhos alternativos.

en: language neutral
pt: neutro em relação ao idioma

en: Pattern for all @language @node_type paths
pt: Padrão para todos os caminhos @node_type em @language

en: Updated alias for node @nid.
pt: Atualizado o caminho para o nó @nid.

en: Taxonomy term paths
pt: Caminhos de termos de taxonomia

en: Updated alias for term @tid.
pt: Atualizado o caminho para o termo @tid.

en: Forum paths
pt: Caminhos de fóruns

en: Updated alias for forum @tid.
pt: Atualizado o caminho para o fórum @tid.

en: User paths
pt: Caminhos de utilizador

en: Updated alias for user @uid.
pt: Atualizado o caminho para o utilizador @uid.

en: Blog paths
pt: Caminhos de blogue

en: Updated alias for blog user @uid.
pt: Atualizado o caminho o utilizador de blogue @uid.

en: Update URL alias
pt: Atualizar um caminho alternativo

en: Updated URL alias for 1 node. | Updated URL aliases for @count nodes.
pt[0]: Atualizado o caminho alternativo para 1 nó.
pt[1]: Atualizados os caminhos alternativos para @count nós.

en: Updated URL alias for 1 term. | Updated URL aliases for @count terms.
pt[0]: Atualizado o caminho alternativo para 1 termo.
pt[1]: Atualizados os caminhos alternativos para @count termos.

en: Updated URL alias for 1 user account. | Updated URL aliases for @count user accounts.
pt[0]: Atualizado o caminho alternativo para 1 conta de utilizador.
pt[1]: Atualizados os caminhos alternativos para @count contas de utilizador.

en: Bulk update
pt: Atualização em massa

en: You have configured the @name to be the separator and to be removed when encountered in strings. This can cause problems with your patterns and especially with the term:path token. You should probably set the action for @name to be "replace by separator".
pt: Configurou o @name como separador e para ser removido quando encontrado em expressões. Isto pode causar problemas com os seus padrões e especialmente com o token term:path. O melhor é definir a ação do @name para "substituir por separador".

en: Search server
pt: Servidor de pesquisa

en: The primary identifier for a server.
pt: O identificador primário para um servidor.

en: The displayed name for a server.
pt: O nome exibido para um servidor.

en: The displayed description for a server.
pt: A descrição exibida para um servidor.

en: Custom date formats can be added on the <a href="@url">date and time formats page</a>.
pt: Formatos de data personalizados podem ser adicionados na <a href="@url">página de data e formatos de hora</a>.

en: - Use default -
pt: - Usar o predefinido -

en: Administer features
pt: Administrar funcionalidades

en: Perform administration tasks on features.
pt: Executar tarefas de administração das funcionalidades.

en: View, enable and disable features.
pt: Visualizar, ativar e desativar funcionalidades.

en: New field name
pt: Nome novo do campo

en: Administrative overlay
pt: Sobreposição administrativa

en: TODO Add a description for 'use admin toolbar'
pt: TODO Adicionar uma descrição para "utilizar a barra de ferramentas de administração"

en: Settings for site administration tools.
pt: Definições das ferramentas de administração do site

en: Wipe and rebuild the administrative menu.
pt: Limpar e reconstruir o menu de administração.

en: View mode
pt: O modo de visualização

en: Examples: 7.x-1.0, 7.x-1.0-beta1
pt: Exemplos: 7.x-1.0, 7.x-1.0-beta1

en: The machine-readable name identifying this @entity.
pt: O nome legível por máquina para identificar essa @entity.

en: Internal, numeric @entity ID
pt: ID @entity Interno, numérico

en: @entity ID
pt: ID @entity

en: After saving a new @entity
pt: Depois de guardar um novo @entity

en: created @entity
pt: criado @entity

en: After updating an existing @entity
pt: Depois de atualizar um (a) @entity existente

en: updated @entity
pt: atualizado @entity

en: Before saving a @entity
pt: Antes de guardar a @entity

en: saved @entity
pt: guardado @entity

en: After deleting a @entity
pt: Depois de eliminar uma @entity

en: deleted @entity
pt: eliminado @entity

en: Go to your account
pt: Ir para sua conta

en: your account
pt: a sua conta

en: Lizard
pt: Lagarto

en: Configure lizard
pt: Configurar lagarto

en: Choose your animal
pt: Escolha seu animal

en: Name your sheep
pt: Nomeie sua ovelha

en: What kind of sheep
pt: Qual a raça da ovelha

en: Eagle
pt: Águia

en: Hawk
pt: Falcão

en: Owl
pt: Coruja

en: Buzzard
pt: Urubú

en: Domesticated
pt: Domesticado

en: wild
pt: selvagem

en: domesticated
pt: domesticado

en: Use Page Manager
pt: Usar Gestor Página

en: Change general settings for this variant.
pt: Mudar configurações gerais para esta variante.

en: 404 Page not found
pt: 404 Página não encontrada

en: 403 Access denied
pt: 403 Acesso negado

en: 301 Redirect
pt: 301 Redirecionamento

en: The signature of a user.
pt: A assinatura do utilizador.

en: Create mini panels
pt: Criar mini painéis

en: Create new mini panels
pt: Criar novos mini painéis

en: Administer mini panels
pt: Administrar mini painéis

en: Edit and delete mini panels
pt: Editar e eliminar mini painéis

en: Landing pages are simple pages that have a path, possibly a visible menu entry, and a panel layout with simple content.
pt: Páginas de entrada são páginas simples que possuem um endereço, possivelmente uma entrada de menu visível e um um layout de painel com conteúdos simples.

en: Panel fields
pt: Painel de campos

en: Displays the fields in a panel rather than using a template.
pt: Exibe os campos em um painel ao invés de usar um tema.

en: Weight for @title
pt: Peso para @title

en: Current format is
pt: O formato actual é

en: Delete and save
pt: Eliminar e guardar

en: Enable and save
pt: Ativar e gravar

en: Date format: @format
pt: Formato de data: @format

en: Deleted %entity %label.
pt: Eliminado %entity %label.

en: Add @entity_type
pt: Adicionar @entity_type

en: Edit @label
pt: Editar @label

en: Clone @label
pt: Clonar @label

en: Revert @label
pt: Reverter @label

en: Delete @label
pt: Eliminar @label

en: Machine-readable names must not consist of numbers only.
pt: Nomes legíveis por máquina não devem ser constituídos apenas por números.

en: The author of the comment.
pt: O autor do comentário.

en: Imported %entity %label.
pt: Importados %entity %label.

en: Export @label
pt: Exportar @label

en: Import @entity_type
pt: Importar @entity_type

en: Entity info
pt: Informação da entidade

en: For per-user access permissions enable the <a href="@link">%DNAbU block</a>.
pt: Para cada utilizador as permissões de acesso ativar <a href="@link">Bloco %DNAbU k</a>.

en: Generate terms
pt: Gerar termos

en: Generate vocabularies
pt: Gerar vocabulários

en: Generate menus
pt: Gerar menus

en: Fixed value
pt: Valor fixo

en: Auto resize
pt: Auto redimensionar

en: The original-language version of this node, if one exists.
pt: A versão no idioma original deste nó, se houver.

en: The entity type.
pt: O tipo de entidade.

en: Administer Module Filter
pt: Administrar o Module Filter

en: Configure how Module Filter performs.
pt: Configurar como o Module Filter atua.

en: The file.
pt: O ficheiro.

en: Whether the file is being displayed.
pt: Se o ficheiro está sendo exibido.

en: The image file.
pt: O ficheiro de imagem.

en: Asc
pt: Ascendente

en: YouTube videos
pt: Vídeos YouTube

en: Entity: ID
pt: Entidade: ID

en: Entity field
pt: Campo de entidade

en: Access the views administration pages.
pt: Aceder à página de administração das visualizações

en: Bypass access control when accessing views.
pt: Ignorar controlo de acesso quando acedendo a vistas.

en: Add new view
pt: Adicionar nova view

en: - Basic validation -
pt: - Validação básica -

en: HTML element
pt: Elemento HTML

en: Label HTML element
pt: Etiqueta elemento HTML

en: Place a colon after the label
pt: Coloque uma vírgula a seguir à etiqueta

en: Format plural
pt: Formato de plural

en: Do not pass admin strings for translation.
pt: Não passar expressões de administração para tradução.

en: Use Drupal core t() function. Not recommended, as it doesn't support updates to existing strings.
pt: Usa a função t() do núcleo do Drupal. Não é recomendado, pois não suporta atualizações para expressões existentes.

en: If you need to translate Views labels into other languages, consider installing the <a href="!path">Internationalization</a> package's Views translation module.
pt: Se precisar de traduzir as etiquetas das vistas, para outros idiomas, considere instalar o pacote de tradução de vistas, o módulo <a href="!path">Internationalization</a>.

en: The unique ID of the aggregator item.
pt: O ID único do item do agregador.

en: The guid of the original imported item.
pt: O guid do item original importado.

en: Date and time of when the comment was created.
pt: Data e hora de criação do comentário.

en: Date and time of when the comment was last updated.
pt: Data e hora de quando o comentário foi atualizado pela última vez.

en: Whether the comment is approved (or still in the moderation queue).
pt: Se o comentário está aprovado (ou ainda na fila de moderação)

en: Last comment CID
pt: CID do ultimo comentário

en: Display the last comment of a node
pt: Mostrar o ultimo comentário de um nó

en: Last Comment
pt: Último comentário

en: The last comment of a node.
pt: O ultimo comentário de um nó

en: The extension of the file.
pt: A extensão do ficheiro.

en: File Usage
pt: Utilização do ficheiro

en: A file that is associated with this node, usually because it is in a field on the node.
pt: Um ficheiro que está associado a este nó, habitualmente porque está num campo neste nó.

en: A user that is associated with this file, usually because this file is in a field on the user.
pt: Um utilizador que está associado a este ficheiro, habitualmente porque este ficheiro está num campo do utilizador.

en: A file that is associated with this user, usually because it is in a field on the user.
pt: Um ficheiro que está associado a este utilizador, habitualmente porque está num campo no utilizador.

en: A comment that is associated with this file, usually because this file is in a field on the comment.
pt: Um comentário que está associado a este ficheiro, habitualmente porque este ficheiro está num campo do comentário.

en: A file that is associated with this comment, usually because it is in a field on the comment.
pt: Um ficheiro que está associado a este comentário, habitualmente porque está num campo do comentário.

en: A taxonomy term that is associated with this file, usually because this file is in a field on the taxonomy term.
pt: Um termo de taxonomia que está associado com este ficheiro, habitualmente porque este ficheiro está num campo no termo de taxonomia.

en: A file that is associated with this taxonomy term, usually because it is in a field on the taxonomy term.
pt: Um ficheiro que está associado a este termo de taxonomia, habitualmente porque está num campo do termo de taxonomia.

en: Taxonomy Vocabulary
pt: Vocabulário da taxonomia

en: A taxonomy vocabulary that is associated with this file, usually because this file is in a field on the taxonomy vocabulary.
pt: Um vocabulário de taxonomia que está associado a este ficheiro, habitualmente porque este ficheiro está num campo do vocabulário da taxonomia.

en: A file that is associated with this taxonomy vocabulary, usually because it is in a field on the taxonomy vocabulary.
pt: Um ficheiro que está associado a este vocabulário de taxonomia, habitualmente porque está num campo do vocabulário da taxonomia.

en: The module managing this file relationship.
pt: O módulo gerindo o relacionamento deste ficheiro.

en: The type of entity that is related to the file.
pt: O tipo de entidade que está relacionada com o ficheiro.

en: The number of times the file is used by this entity.
pt: O número de vezes que o ficheiro é usado por esta entidade.

en: term from !field_name
pt: Termo de !field_name

en: Evaluates a mathematical expression and displays it.
pt: Calcula uma expressão matemática e mostra-a.

en: Add destination to the link
pt: Adicionar destino à ligação

en: Display name must be letters, numbers, or underscores only.
pt: O nome do display só deve conter letras, números ou traços inferiores.

en: Include all items option
pt: Opção incluir todos os itens

en: All items label
pt: Etiqueta todos os itens

en: Field Language
pt: Idioma do campo

en: All fields which support translations will be displayed in the selected language.
pt: Todos os campos que suportam traduções serão exibidos no idioma selecionado.

en: The name of the content type.
pt: O nome do tipo de conteúdo.

en: The unique machine-readable name of the content type.
pt: O nome único legível por máquina, para o tipo de conteúdo.

en: The optional description of the content type.
pt: A descrição opcional do tipo de conteúdo.

en: The unique machine-readable name of the vocabulary.
pt: O nome único legível por máquina para o vocabulário.

en: The picture of the user.
pt: O retrato do utilizador.

en: The unique machine-readable name of the menu.
pt: O nome único legível por máquina para o menu.

en: The optional description of the menu.
pt: A descrição opcional do menu.

en: Menu link count
pt: Contagem de ligação de menu

en: The URL of the menu's edit page.
pt: O URL da página de edição do menu.

en: The URL of the menu link's edit page.
pt: O URL da página de edição da ligação do menu.

en: Content paths
pt: Caminhos de conteúdos

en: Default path pattern (applies to all content types with blank patterns below)
pt: Padrão de caminho predefinido (aplica-se a todos os tipos de conteúdo com padrões vazios em baixo)

en: Default path pattern for @node_type (applies to all @node_type content types with blank patterns below)
pt: Padrão de caminho predefinido para @node_type (aplica-se a todos os tipos de conteúdo @node_type com padrões vazios em baixo)

en: Content access
pt: Acesso ao conteúdo

[ctx: datetime]
en: All day
pt: Todo o dia

[ctx: datetime]
en: Year
pt: Ano

[ctx: datetime]
en: Month
pt: Mês

[ctx: datetime]
en: Week
pt: Semana

[ctx: datetime]
en: Day
pt: Dia

en: Display:
pt: Exibir:

en: Multiple values:
pt: Valores múltiplos:

en: starting from @isodate
pt: a partir de @isodate

en: ending with @isodate
pt: termina com a @isodate

en: Repeat rule:
pt: O grupo de utilizador repetido:

en: Show repeat rule
pt: Mostrar regra repetida

[ctx: datetime]
en: Hour
pt: Hora

[ctx: datetime]
en: Minute
pt: Minuto

[ctx: datetime]
en: Second
pt: Segundo

[ctx: date_order]
en: First
pt: Primeiro

[ctx: date_order]
en: Second
pt: Segundo

[ctx: date_order]
en: Third
pt: Terceiro

[ctx: date_order]
en: Fourth
pt: Quarto

[ctx: date_order]
en: Fifth
pt: Quinto

[ctx: date_nav]
en: Prev
pt: Anterior

[ctx: date_nav]
en: Next
pt: Seguinte

[ctx: date_order]
en: Every
pt: Todos

[ctx: day_name]
en: Sunday
pt: Domingo

[ctx: day_name]
en: Monday
pt: Segunda-feira

[ctx: day_name]
en: Tuesday
pt: Terça-feira

[ctx: day_name]
en: Wednesday
pt: Quarta-feira

[ctx: day_name]
en: Thursday
pt: Quinta-feira

[ctx: day_name]
en: Friday
pt: Sexta-feira

[ctx: day_name]
en: Saturday
pt: Sábado

en: Easy creation of date content types and calendars.
pt: Criação fácil de tipos de data conteúdo e calendários.

en: 5 minute
pt: 5 minutos

en: 15 minute
pt: 15 minutos

en: Panes
pt: Painéis

en: Content revisions
pt: Revisões de conteúdo

en: %time hence
pt: %time a contar deste momento

en: Machine name:
pt: Nome da máquina:

en: Create Feature
pt: Criar Funcionalidade

en: Divide module groups into tabbed list.
pt: Divide grupos de módulos em lista de tabela.

en: -- Select --
pt: -- Seleccionar --

en: Bypass views access control
pt: Ignorar o controlo de acesso de visualizações

en: No results behavior
pt: Comportamento quando não há resultados

en: Edit @section
pt: Editar @section

en: Edit this view to add a display.
pt: Editar esta vista e adicionar uma exibição.

en: Add view from template
pt: Adicionar vista a partir do modelo

en: View to insert
pt: Visualização a inserir

en: The view to insert into this area.
pt: A visualização a inserir nesta área.

en: Inherit contextual filters
pt: Herdar filtros contextuais

en: Recursion detected in view @view display @display.
pt: Recursão detetada na visualização: @view, vista: @display

en: Exception value
pt: Valor da exceção

en: If this value is received, the filter will be ignored; i.e, "all values"
pt: Se este valor for recebido, o filtro será ignorado. Por exemplo, "all values"

en: Override the view and other argument titles. Use "%1" for the first argument, "%2" for the second, etc.
pt: Alterar a view e outros títulos de argumentos. Usar "%1" para o primeiro argumento, "%2" para o segundo, etc.

en: Provide title
pt: Fornecer título

en: Provide breadcrumb
pt: Fornecer navegação

en: Specify validation criteria
pt: Especificar os critérios de validação

en: Action to take if filter value does not validate
pt: Ação a ser tomada se o valor de filtro não é válido

en: Display all results for the specified field
pt: Mostrar todos os resultados para o campo especificado

en: Provide default value
pt: Fornecer um valor predefinido

en: Show "Page not found"
pt: Mostrar "Página não encontrada"

en: Display a summary
pt: Mostrar um sumário

en: Display contents of "No results found"
pt: Exibir conteúdos de "Não foram encontrados resultados"

en: Skip default argument for view URL
pt: Ignorar o argumento predefinido para o URL da visualização

en: Select whether to include this default argument when constructing the URL for this view. Skipping default arguments is useful e.g. in the case of feeds.
pt: Escolha se quer incluir este argumento predefinido ao construir o URL desta visualização. Ignorar argumentos predefinidos pode ser útil, por exemplo, no caso de Feeds.

en: Number of records
pt: Número de registos

en: If selected, the numbers entered for the filter will be excluded rather than limiting the view.
pt: Se selecionado, os números inseridos para o filtro serão excluídos em vez de limitar a vista.

en: Glossary mode applies a limit to the number of characters used in the filter value, which allows the summary view to act as a glossary.
pt: Modo glossário aplica um limite para o número de caracteres usados ​​no valor de filtro, que permite a exibição de resumo para agir como um glossário.

en: When printing the title and summary, how to transform the case of the filter value.
pt: Ao imprimir o título e o resumo, como transformar o caso do valor do filtro.

[ctx: Sort order]
en: Alphabetical
pt: Alfabético

en: Create a label
pt: Criar uma etiqueta

en: Enable to create a label for this field.
pt: Ativar a criação de uma etiqueta para este campo.

en: Enable to load this field as hidden. Often used to group fields, or to use as token in another field.
pt: Ativar para carregar este campo como oculto. Muitas vezes utilizado para agrupar campos, ou para usar como token em outro campo.

en: Choose the HTML element to wrap around this field, e.g. H1, H2, etc.
pt: Escolha o elemento HTML para envolver em torno deste campo, por exemplo, H1, H2, etc

en: Create a CSS class
pt: Criar uma classe CSS

en: Enable to trim the field to a maximum length of characters
pt: Ativar para aparar o campo para um comprimento máximo de caracteres

en: No results text
pt: Texto em caso de consulta sem resultados

en: Full data (unserialized)
pt: Os dados completos (não serializados)

en: Full data (serialized)
pt: Os dados completos (serializados)

en: A certain key
pt: A chave

en: Hide filter
pt: Ocultar filtro

en: Allow multiple selections
pt: Permitir múltiplas seleções

en: Enable to allow users to select multiple items.
pt: Ativar a permissão de os utilizadores selecionarem vários itens.

en: Provide description
pt: Inserir descrição

en: Add !display
pt: Adicionar !display

en: Preview with contextual filters:
pt: Pré-visualização com filtros contextuais:

en: Apply and continue
pt: Aplicar e continuar

en: @current of @total
pt: @current de @total

en: All displays (except overridden)
pt: Todos os displays (exceto os modificados)

en: All displays
pt: Todos os displays

en: Create new filter group
pt: Criar um novo filtro de grupo

en: No filters have been added.
pt: Não foram adicionados filtros.

en: Configure @type: @item
pt: Configurar @type: @item

en: Show filters on the list of views
pt: Mostrar filtros na lista das visualizações

en: Disable JavaScript with Views
pt: Desativar JavaScript nas Visualizações

en: Master
pt: Principal

en: Unformatted list
pt: Lista não formatada

en: HTML list
pt: Lista HTML

en: Contextual filters
pt: Filtros contextuais

en: contextual filters
pt: filtros contextuais

en: Contextual filter
pt: Filtro contextual

en: contextual filter
pt: filtro contextual

en: filter criteria
pt: critérios de filtragem

en: Filter criterion
pt: Critérios de filtragem

en: filter criterion
pt: critérios de filtragem

en: no results behavior
pt: Comportamento quando não há resultados

en: The content to which the comment is a reply to.
pt: O conteúdo para o qual o comentário é uma resposta.

en: The node ID.
pt: O ID do nó.

en: The content title.
pt: O titulo do conteúdo.

en: The date the content was posted.
pt: A data na qual o conteúdo foi publicado.

en: The date the content was last updated.
pt: A data em que o conteúdo foi atualizado.

en: The content type (for example, "blog entry", "forum post", "story", etc).
pt: O tipo de conteúdo (por exemplo, "Entrada de blog", "Publicação no Forum", "História", etc).

en: Whether or not the content is published.
pt: Se o conteúdo está publicado.

en: Filters out unpublished content if the current user cannot view it.
pt: Filtra conteúdo fora dos conteúdos não publicados se o utilizador atual o não puder ver.

en: Whether or not the content is promoted to the front page.
pt: Se o conteúdo está promovido para a página inicial.

en: Whether or not the content is sticky.
pt: Se o conteúdo é destacado.

en: Whether or not the content is sticky. To list sticky content first, set this to descending.
pt: Se o conteúdo é destacado. Para listar conteúdo destacado primeiro, definir como descendente.

en: Provide a simple link to the content.
pt: Fornecer uma ligação simples para o conteúdo.

en: Provide a simple link to edit the content.
pt: Fornecer uma ligação simples para editar o conteúdo.

en: Provide a simple link to delete the content.
pt: Fornece uma ligação simples para eliminar o conteúdo.

en: The aliased path to this content.
pt: O caminho alternativo para este conteúdo.

en: Relate content to the user who created it.
pt: Relacionar o conteúdo com o utilizador que o criou.

en: User has a revision
pt: Utilizador tem uma revisão

en: All nodes where a certain user has a revision
pt: Todos os nós onde um dado utilizador tem uma revisão

en: Content revision
pt: Revisão de conteúdo

en: Content revision is a history of changes to content.
pt: Revisão de conteúdo é um histórico de mudanças no conteúdo.

en: Relate a content revision to the user who created the revision.
pt: Relacionar uma revisão de conteúdo com o utilizador que criou a revisão.

en: The revision ID of the content revision.
pt: O ID de revisão da revisão do conteúdo.

en: Get the actual content from a content revision.
pt: Obter o conteúdo atual a partir de uma revisão de conteúdo.

en: Provide a simple link to delete the content revision.
pt: Fornece uma ligação simples para eliminar a revisão do conteúdo.

en: Filter for content by view access. <strong>Not necessary if you are using node as your base table.</strong>
pt: Filtrar conteúdo por acesso a view. <strong>Não é necessário se estiver a utilizar o nó como base da tabela.</strong>

en: Show a marker if the content is new or updated.
pt: Mostrar um marcador se o conteúdo é novo ou atualizado.

en: Show only content that is new or updated.
pt: Mostrar apenas conteúdo que é novo ou atualizado.

en: Display the content with standard node view.
pt: Mostrar o conteúdo com uma visualização padrão do nó.

en: Content ID from URL
pt: ID do conteúdo a partir do URL

en: Content that is associated with this file, usually because this file is in a field on the content.
pt: Conteúdo que está associado com este ficheiro, habitualmente porque este ficheiro está num campo no conteúdo.

en: Allows the "depth" for Taxonomy: Term ID (with depth) to be modified via an additional contextual filter value.
pt: Permite a "profundidade" para Taxonomia: ID de termo (com profundidade) a ser modificado via um valor de filtro contextual adicional.

en: Content authored
pt: Autor de conteúdo

en: Relate content to the user who created it. This relationship will create one record for each content item created by the user.
pt: Relacionar conteúdo com o utilizador que o criou. Esta relação irá criar um registo para cada item de conteúdo criado pelo utilizador.

en: Provide a simple link to cancel the user.
pt: Fornece uma ligação simples para cancelar o utilizador.

en: Provide serialized data of the user
pt: Fornecer dados serializados do utilizador

en: Allow a contextual filter value to be ignored. The query will not be altered by this contextual filter value. Can be used when contextual filter values come from the URL, and a part of the URL needs to be ignored.
pt: Permitir que o valor de um filtro contextual seja ignorado. A consulta não será alterada por este valor de filtro contextual. Pode ser utilizado quando os valores do filtro contextual provêm de um URL, e parte do URL necessita de ser ignorado.

en: View area
pt: Área de visualização

en: Insert a view inside an area.
pt: Inserir uma vista dentro da área.

en: Native language
pt: Idioma nativo

en: If enabled, the native name of the language will be displayed
pt: Se ativado, o nome nativo do idioma será mostrado

en: Attachment position
pt: Posição do anexo

en: All storage
pt: Todo o armazenamento

en: All status
pt: Todos os estados

en: No tags
pt: Sem etiquetas

en: No views match the search criteria.
pt: Sem vistas correspondentes aos critérios de pesquisa.

en: Create view from template @template
pt: Criar vista a partir de modelo @template

en: Clone of | Clone @count of
pt[0]: Clone de
pt[1]: de @count Clone

en: Create a page
pt: Criar uma página

en: Create a menu link
pt: Criar uma ligação do menu

en: Include an RSS feed
pt: Incluir um feed RSS

en: Feed path
pt: Caminho do feed

en: Create a block
pt: Criar um bloco

en: of fields
pt: dos campos

en: of type
pt: do tipo

en: tagged with
pt: etiquetado com

en: with links (allow users to reply to the comment, etc.)
pt: com ligações (permitir que os utilizadores possam responder ao comentário, etc.)

en: without links
pt: sem ligações

en: full posts
pt: entradas completas

en: titles
pt: títulos

en: titles (linked)
pt: títulos (ligados)

en: Number of hits
pt: Número de visitas

en: Hide view
pt: Esconder visualização

en: @group (historical data)
pt: @group (dados históricos)

en: Entity id
pt: ID da entidade

en: View mode: %mode
pt: O modo de visualização: %mode

en: Contact user element
pt: Elemento de contato do utilizador

en: Unsorted
pt: Não ordenado

en: (Machine name: @type)
pt: (Nome de máquina: @type)

en: Vimeo videos
pt: Vídeos Vimeo

en: Videos provided by Vimeo.
pt: Vídeos fornecidos por Vimeo.

en: The node title form.
pt: O título do formulário do nó.

en: Broken/missing/deleted view display.
pt: Exibição de Visualização danificada/em falta/eliminada.

en: The <a href="!url">Redirect module settings</a> affect whether a redirect is created when an alias is deleted.
pt: As <a href="!url">definições do módulo Redirect</a> permitem definir se se cria um redirecionamento quando um caminho alternativo é eliminado.

en: Considering installing the <a href="!url">Redirect module</a> to get redirects when your aliases change.
pt: Considere instalar o <a href="!url">módulo Redirect</a> para criar redirecionamentos quando o caminho alternativo muda.

en: No new URL aliases to generate.
pt: Não há caminhos alternativos novos para gerar.

en: The <strong>maximum alias length</strong> and <strong>maximum component length</strong> values default to 100 and have a limit of @max from Pathauto. This length is limited by the length of the "alias" column of the url_alias database table. The default database schema for this column is @max. If you set a length that is equal to that of the one set in the "alias" column it will cause problems in situations where the system needs to append additional words to the aliased URL. You should enter a value that is the length of the "alias" column minus the length of any strings that might get added to the end of the URL. The length of strings that might get added to the end of your URLs depends on which modules you have enabled and on your Pathauto settings. The recommended and default value is 100.
pt: Os valores <strong>tamanho máximo do caminho alternativo</strong> e <strong>tamanho máximo do componente</strong> estão predefinidos para 100 e têm um limite de @max imposto pelo Pathauto. Este tamanho é limitado pelo da coluna "alias" da tabela url_alias da base de dados. O esquema de base de dados predefinido para esta coluna é @max. Se definir um tamanho igual ao definido na coluna "alias" causará problemas em situações em que o sistema precise de acrescentar palavras adicionais ao URL alternativo. Deve usar um valor que seja o tamanho da coluna "alias" menos o de qualquer expressão que possa ser adicionada ao final do URL. O tamanho das expressões que possam ser adicionadas ao final do URL depende dos módulos ativados nas suas definições do Pathauto. O valor recomendado e predefinido é 100.

en: Path module form elements
pt: Elementos do formulário do módulo Path

en: Vertical bar (pipe)
pt: Barra vertical (pipe)

en: Left curly bracket
pt: Chaveta esquerda

en: Left square bracket
pt: Parênteses reto esquerdo

en: Right curly bracket
pt: Chaveta direita

en: Right square bracket
pt: Parênteses reto direito

en: Plus sign
pt: Sinal mais

en: Equal sign
pt: Sinal de igual

en: Percent sign
pt: Sinal de percentagem

en: Caret
pt: Circunflexo

en: Dollar sign
pt: Sinal de dólar

en: Number sign (pound sign, hash)
pt: Cardinal

en: At sign
pt: Arroba

en: Exclamation mark
pt: Ponto de exclamação

en: Tilde
pt: Til

en: Left parenthesis
pt: Parênteses esquerdo

en: Right parenthesis
pt: Parênteses direito

en: Question mark
pt: Ponto de interrogação

en: Less-than sign
pt: Sinal de menor

en: Greater-than sign
pt: Sinal de maior

en: Backslash
pt: Barra invertida

en: Use replacement tokens from the first row
pt: Utilize Tokens de substituição da primeira linha.

en: This display is disabled.
pt: Este display está inativo.

en: Aggregation settings
pt: Definições de agregação

en: Empty display extender
pt: Extensor de ecrã vazio

en: Raw value from URL
pt: Valor em bruto proveniente do URL

en: Apply (all displays)
pt: Aplicar (todos os displays)

en: Apply (this display)
pt: Aplicar (este display)

en: The date of the most recent new content on the feed.
pt: A data do conteúdo novo mais recente no feed.

en: The node ID to which the comment is a reply to.
pt: O ID do nó para o qual o comentário é uma resposta.

en: Comments of the node
pt: Comentários do nó

en: Relate all comments on the node. This will create 1 duplicate record for every comment. Usually if you need this it is better to create a comment view.
pt: Relacionar todos os comentários no nó. Isto irá criar um registo duplicado para cada comentário. Habitualmente se necessita disto será melhor criar uma vista de comentário.

en: Appears in: @bundles.
pt: Aparece em: @bundles.

en: This is an alias of @group: @field.
pt: Este é um alias de @group: @field.

en: @group (historical data): @field
pt: @group (dados históricos): @field

en: Also known as: !also.
pt: Também conhecido como: !also.

en: Delta - Appears in: @bundles.
pt: Delta - Aparece em: @bundles.

en: User who uploaded
pt: Utilizador que carregou

en: The user that uploaded the file.
pt: O utilizador que carregou o ficheiro.

en: Taxonomy term chosen from autocomplete or select widget.
pt: Termo de taxonomia com modo de edição autocomplete ou opção de seleção.

en: Representative node
pt: Nó representativo

en: Obtains a single representative node for each term, according to a chosen sort criterion.
pt: Obtém um simples nó representativo para cada termo, de acordo com um critério de ordenação escolhido.

en: The taxonomy term name.
pt: O nome do termo da taxonomia.

en: Content with term
pt: Conteúdo com termo

en: Relate all content tagged with a term.
pt: Relacionar todo o conteúdo marcado com um termo.

en: Has taxonomy term ID
pt: Tem um ID de termo da taxonomia

en: Display content if it has the selected taxonomy terms.
pt: Exibir conteúdo se este tem os termos de taxonomia selecionados.

en: Has taxonomy term
pt: Tem termo da taxonomia

en: Taxonomy terms on node
pt: Termos da taxonomia no nó

en: All taxonomy terms
pt: Todos os termos da taxonomia

en: Display content if it has the selected taxonomy terms, or children of the selected terms. Due to additional complexity, this has fewer options than the versions without depth.
pt: Exibir conteúdo se tiver os termos de taxonomia especificados, ou termos filhos dos termos especificados. Devido à complexidade adicional, isto tem menos opções que as versões sem profundidade.

en: Has taxonomy term ID (with depth)
pt: Tem um ID de termo da taxonomia (com profundidade)

en: Has taxonomy terms (with depth)
pt: Tem termos da taxonomia (com profundidade)

en: Has taxonomy term ID depth modifier
pt: Tem um modificador de profundidade de ID de termo de taxonomia

en: @entity using @field
pt: @entity usando @field

en: Relate each @entity with a @field set to the term.
pt: Relatar cada @entity com um @field definido para o termo.

en: Taxonomy term ID from URL
pt: ID do termo da taxonomia proveniente do URL

en: Obtains a single representative node for each user, according to a chosen sort criterion.
pt: Obtém um único nó representativo para cada utilizador, de acordo com um critério de ordenação escolhido.

en: When needed, add the field language condition to the query
pt: Quando necessário, adicione o campo idioma às condições da consulta

en: Wysiwyg profile
pt: Perfil WYSIWYG

en: Cannot continue, nothing selected
pt: Não é possível continuar, nada está selecionado

en: Rendered entity
pt: Entidade renderizada

en: 10 minute
pt: 10 minutos

en: 30 minute
pt: 30 minutos

en: !start-date to !end-date
pt: !start-date a !end-date

en: Page using the value of a date field.
pt: Página usando o valor de um campo data.

en: file from !field_name
pt: Ficheiro de !field_name

en: Uploaded file.
pt: Ficheiro carregado.

en: Remark or note that refers to a node.
pt: Anotação ou nota que se refere a um nó.

en: Taxonomy terms are used for classifying content.
pt: Termos de taxonomia são utilizados para classificar conteúdo.

en: Vocabularies contain related taxonomy terms, which are used for classifying content.
pt: Vocabulários contém termos de taxonomia relacionados, que são usados para classificar conteúdo.

en: Whether the user is active or blocked.
pt: Se o utilizador está ativo ou bloqueado.

en: Search service: @name
pt: Serviço de pesquisa: @name

en: Filter by @type.
pt: Filtrar por @type.

en: View: @view - Display: @display
pt: Visualização: @view - Vista: @display

en: Overview of fields used in all views.
pt: Visão geral de campos usados em todas as visualizações.

en: Revert to default
pt: Reverter para predefinido

en: Provide a simple link to approve the comment.
pt: Fornece uma ligação simples para aprovar o comentário.

en: Author uid
pt: uid do autor

en: Relate each @entity with a @field set to the file.
pt: Relacionar cada @entity com um @field definido para o ficheiro.

en: image from !field_name
pt: imagem a partir de !field_name

en: Relate each @entity with a @field set to the image.
pt: Relacionar cada @entity com um @field definido para a imagem.

en: The tid of a taxonomy term.
pt: O tid de um termo da taxonomia.

en: The user permissions.
pt: As permissões do utilizador.

en: Use a pager
pt: Usar paginador

en: Panelizer display
pt: Exibição do Panelizer

en: Responsive
pt: Responsivo

en: Indexed @entity_type
pt: @entity_type Indexado

en: Tokens related to views.
pt: Tokens relacionados com as visualizações.

en: The description of the view.
pt: A descrição da vista.

en: The title of current display of the view.
pt: O título da exibição atual da vista.

en: The URL of the view.
pt: O URL da vista.

en: -Select-
pt: - Selecionar -

en: Apostrophe
pt: Apóstrofo

en: Date in the form of CCYYMMDD.
pt: Data no formato CCYYMMDD.

en: Date in the form of YYYYMM.
pt: Data no formato YYYYMM.

en: Date in the form of YYYY.
pt: Data no formato YYYY.

en: Date in the form of MM (01 - 12).
pt: Data no formato MM (01 - 12).

en: Date in the form of DD (01 - 31).
pt: Data no formato DD (01 - 31).

en: Date in the form of WW (01 - 53).
pt: Data no formato WW (01 - 53).

en: If you need more fields than the uid add the comment: author relationship
pt: Se necessita de mais campos que o uid adicione o comentário: relação autor

en: Last comment uid
pt: uid do último comentário

en: The User ID of the author of the last comment of a node.
pt: O ID de Utilizador do autor do último comentário de um nó.

en: The user authoring the content. If you need more fields than the uid add the content: author relationship
pt: O utilizador, autor do conteúdo. Se necessita de mais campos além do uid, adicione o conteúdo: relação autor

en: Existing page
pt: Página existente

en: Existing pages
pt: Páginas existentes

en: You may use HTML code in this field. The following tokens are supported:
pt: Pode utilizar código HTML neste campo. Os seguintes Tokens são suportados:

en: Provide a simple link to the user.
pt: Fornece uma ligação simples para o utilizador.

en: Result summary
pt: Sumário de resultados

en: Shows result summary, for example the items per page.
pt: Mostrar sumário de resultados, por exemplo itens por página.

en: Use site default RSS settings
pt: Usar as definições padrão de RSS do site.

en: User Edit Template
pt: Modelo de Edição de Utilizador

en: User edit template
pt: Modelo de edição de utilizador

en: Provide a display which can be embedded using the views api.
pt: Fornecer um display que pode ser exibido usando a API do views.

en: Node panelizer
pt: Panelizer de nó

en: Term panelizer
pt: Panelizer de termo

en: User panelizer
pt: Panelizer de utilizador

en: Node: (un)published
pt: Nó: (des)publicado

en: Organize your features in groups.
pt: Organize as suas funcionalidades em grupos.
