Panopoly (7.x-1.0-beta6) - en to ar translation catalogue (796 entries)

en: list
ar: لائحة

en: Home
ar: الرئيسية

en: User interface
ar: واجهة المستخدم

en: Title
ar: العنوان

en: Body
ar: المتن

en: Images
ar: الصور

en: Previous
ar: السابق

en: Next
ar: التالي

en: Pages
ar: الصفحات

en: Save configuration
ar: حفظ الإعدادات

en: enabled
ar: مُفَعَّل

en: enable
ar: تفعيل

en: delete
ar: حذف

en: Status
ar: الحالة

en: Administer
ar: أدر

en: Prefix
ar: سابقة

en: Suffix
ar: لاحقة

en: approve
ar: موافقة

en: E-mail
ar: البريد الإلكتروني

en: Delete
ar: حذف

en: Submit
ar: إضافة

en: Operations
ar: عمليات

en: Content
ar: المحتوى

en: Value
ar: القيمة

en: Username
ar: اسم المستخدم

en: Email address
ar: عنوان البريد الإلكتروني

en: content
ar: المحتوى

en: Development
ar: التطوير

en: Group
ar: المجموعة

en: Type
ar: النوع

en: Author
ar: المؤلف

en: Replies
ar: الردود

en: Closed
ar: مغلق

en: yes
ar: نعم

en: List
ar: لائحة

en: Subject
ar: الموضوع

en: Actions
ar: الإجراءات

en: disabled
ar: معطَّل

en: Confirm
ar: تأكيد

en: Cancel
ar: إلغاء

en: Remove
ar: حذف

en: Description
ar: الوصف

en: Language
ar: اللغة

en: Read more
ar: اقرأ المزيد

en: more
ar: المزيد

en: Enable
ar: تفعيل

en: Disable
ar: تعطيل

en: Access control
ar: صلاحيات الوصول

en: Disabled
ar: معطل

en: Enabled
ar: مفعل

en: Administration
ar: الإدارة

en: footer
ar: تذييل

en: Comments
ar: التعليقات

en: More
ar: المزيد

en: Action
ar: إجراء

en: On
ar: في

en: Tags
ar: وسوم

en: Block title
ar: عنوان الصندوق

en: Taxonomy
ar: التصنيف

en: Yes
ar: نعم

en: No
ar: لا

en: Content types
ar: أنواع المحتوى

en: Home page
ar: الصفحة الرئيسية

en: Categories
ar: التصنيفات

en: Version
ar: النسخة

en: view
ar: عرض

en: Overview
ar: نظرة عامة

en: all
ar: الكل

en: File
ar: ملف

en: Advanced options
ar: الخيارات المتقدمة

en: Edit
ar: تحرير

en: Date
ar: التاريخ

en: Size
ar: الحجم

en: Links
ar: روابط

en: Search
ar: بحث

en: Reset
ar: إعادة الضبط

en: None
ar: لا شيء

en: Display settings
ar: إعدادات العرض

en: default
ar: المبدئي

en: This action cannot be undone.
ar: لا يمكن التراجع عن هذة العملية.

en: Number
ar: رقم

en: Password
ar: كلمة المرور

en: Block settings
ar: إعدادات الصناديق

en: - None -
ar: - لا شيء -

en: Weight
ar: الوزن

en: The configuration options have been saved.
ar: تم حفظ خيارات الضبط.

en: Variable
ar: متغير

en: Link
ar: رابط

en: Image
ar: الصورة

en: Center
ar: المركز

en: Hierarchy
ar: التدرج

en: Required
ar: ضروري

en: Parent
ar: الأب

en: Parents
ar: أمهات

en: Depth
ar: العمق

en: none
ar: لا شيء

en: Category
ar: التصنيف

en: Settings
ar: الإعدادات

en: Feed
ar: التلقيمة

en: Name
ar: الاسم

en: edit
ar: تحرير

en: Import
ar: استيراد

en: Book
ar: الوثيقة

en: Export
ar: تصدير

en: Taxonomy term
ar: مصطلح تصنيف

en: settings
ar: إعدادات

en: Node ID
ar: معرف العقدة

en: Field
ar: الحقل

en: header
ar: ترويسة

en: Label
ar: التسمية

en: Preview
ar: معاينة

en: Save
ar: حفظ

en: Help
ar: المساعدة

en: username
ar: اسم المستخدم

en: True
ar: صحيح

en: False
ar: خطأ

en: Default
ar: الافتراضي

en: Summary
ar: الملخص

en: Update
ar: تحديث

en: Open
ar: مفتوح

en: Top
ar: الأعلى

en: Small
ar: صغير

en: Large
ar: كبير

en: Core
ar: النواة

en: Add new
ar: إضافة جديد

en: Time
ar: الوقت

en: Views
ar: الرؤى

en: Add
ar: إضافة

en: View
ar: عرض

en: Length
ar: الطول

en: Format
ar: التنسيق

en: Audio
ar: الصوت

en: URL
ar: العنوان URL

en: Path
ar: المسار

en: Filename
ar: اسم الملف

en: Vocabularies
ar: المعاجم

en: Modules
ar: الوحدات

en: Clear index
ar: امسح الفهرس

en: Manage
ar: تسيير

en: Refresh
ar: تحديث

en: Region
ar: المنطقة

en: Anchor
ar: المرساة

en: Display
ar: العرض

en: Node type
ar: نوع العقدة

en: Menu
ar: القائمة

en: Advanced settings
ar: إعدادات متقدمة

en: results
ar: النتائج

en: search
ar: ابحث

en: Teaser
ar: موجز

en: Add item
ar: أضف رابطا

en: Updated
ar: التحديث

en: Content Types
ar: أنواع المحتوى

en: Text
ar: نص

en: Theme
ar: حلة

en: Timestamp
ar: الختم الزمني

en: Keywords
ar: الكلمات المفتاحية

en: Unknown
ar: غير معروف

en: Attachment
ar: المرفق

en: Upload
ar: رفع

en: Picture
ar: الصورة

en: Paths
ar: مسارات

en: User
ar: المستخدم

en: Content type
ar: نوع المحتوى

en: Continue
ar: متابعة

en: Configure
ar: ضبط

en: Email
ar: البريد الإلكتروني

en: Files
ar: الملفات

en: file
ar: ملف

en: status
ar: الحالة

en: User ID
ar: معرف المستخدم

en: Error
ar: خطأ

en: Options
ar: الخيارات

en: Contact
ar: اتصل

en: no
ar: لا

en: Created
ar: الإنشاء

en: Node
ar: العقدة

en: Exclude
ar: إقصاء

en: Are you sure you want to delete %title?
ar: هل أنت متأكد أنك راغب في حذف %title؟

en: Optional Title
ar: عنوان اختياري

en: No Title
ar: بدون عنوان

en: Link Title
ar: عنوان الرابط

en: term
ar: مصطلح

en: Menu item
ar: رابط

en: The name of the menu.
ar: اسم القائمة.

en: Update options
ar: خيارات التحديث

en: All
ar: الكل

en: Active
ar: نشط

en: Year
ar: السنة

en: Date format
ar: تنسيق التاريخ

en: Add content
ar: إضافة محتوى

en: Page title
ar: عنوان الصفحة

en: Block
ar: الصندوق

en: Add block
ar: أضف صندوقا

en: Override title
ar: تجاوز العنوان

en: Page
ar: الصفحة

en: Bottom
ar: الأسفل

en: 1 hour | @count hours
ar[0]: ساعة واحدة
ar[1]: أقل من ساعة
ar[2]: ساعتين
ar[3]: @count ساعات
ar[4]: @count ساعة
ar[5]: @count ساعة

en: 1 day | @count days
ar[0]: يوم واحد
ar[1]: أقل من يوم
ar[2]: يومين
ar[3]: @count أيام
ar[4]: @count يوما
ar[5]: @count يوم

en: Taxonomy terms
ar: الوسوم

en: Site name
ar: اسم الموقع

en: Site slogan
ar: شعار الموقع

en: Never
ar: أبدا

en: Your changes have been saved.
ar: لقد تم حفظ تغييراتك.

en: Header
ar: الترويسة

en: Left sidebar
ar: العمود الجانبي اﻷيسر

en: Right sidebar
ar: العمود الجانبي اﻷيمن

en: Footer
ar: التذييل

en: Inline
ar: داخل المحتوى

en: Selected
ar: محدد

en: Menu link
ar: رابط القائمة

en: Custom
ar: مخصص

en: Roles
ar: الأدوار

en: Revision ID
ar: معرف المراجعة

en: Comment
ar: التعليق

en: Comment ID
ar: معرف التعليق

en: Hostname
ar: اسم المستضيف

en: Published
ar: منشور

en: Signature
ar: التوقيع

en: Filter
ar: انتقاء

en: Location
ar: الموضع

en: Promoted to front page
ar: مرقّى إلى الصفحة الرئيسية

en: Revisions
ar: المراجعات

en: Log message
ar: رسالة السجل

en: Poll duration
ar: مدة استطلاع الرأي

en: Poll votes
ar: أصوات الاستبيان

en: File ID
ar: معرف الملف

en: File name
ar: اسم الملف

en: File size
ar: حجم الملف

en: Vocabulary
ar: المعجم

en: Vocabulary ID
ar: المعرف ID للمعجم

en: Term
ar: المصطلح

en: Term ID
ar: معرف الوسم

en: Term name
ar: اسم المفردة

en: Last access
ar: آخر وصول

en: Last login
ar: آخر تسجيل للدخول

en: Field name
ar: اسم الحقل

en: Global settings
ar: إعدادات عامة

en: Fields
ar: الحقول

en: Widget type
ar: نوع الويدجة

en: Contains
ar: يحتوي

en: Count
ar: العدد

en: Overridden
ar: متجاوز

en: Mode
ar: النمط

en: Normal
ar: طبيعي

en: Warning
ar: تحذير

en: OK
ar: موافق

en: Items
ar: أخبار

en: Last update
ar: آخر تحديث

en: %time ago
ar: منذ %time

en: Nodes
ar: العقد

en: Advanced
ar: متقدم

en: Sort order
ar: الترتيب

en: Up
ar: اعلى

en: Performance
ar: الأداء

en: Width
ar: العرض

en: Height
ar: الارتفاع

en: Maximum
ar: أقصى قيمة

en: Thumbnail
ar: النسخة المصغرة

en: Medium
ar: متوسط

en: Media
ar: ميديا

en: Plain text
ar: نص عادي

en: Caching
ar: التخزين المؤقت

en: Month
ar: بالشهر

en: Load
ar: تحميل

en: System
ar: النظام

en: Processors
ar: المعالجات

en: Unlimited
ar: غير محدود

en: Address
ar: العنوان

en: State
ar: الحالة

en: Terms
ar: المصطلحات

en: Desc
ar: تنازلي

en: Owner
ar: المالك

en: OR
ar: أو

en: node
ar: عقدة

en: General
ar: عام

en: Method
ar: الطريقة

en: Recent posts
ar: المحتوى الحديث

en: Day
ar: باليوم

en: Table
ar: جدول

en: All views
ar: في كل العروض

en: Start date
ar: تاريخ البداية.

en: End date
ar: تاريخ النهاية.

en: Configuration
ar: الإعدادات

en: !time ago
ar: منذ !time

en: Other
ar: آخر

en: Text color
ar: لون النص

en: Basic
ar: الأساسي

en: access content
ar: يصل إلى المحتوى

en: Role
ar: الدور

en: User login
ar: دخول المستخدم

en: Add new comment
ar: إضافة تعليق جديد

en: String
ar: المقطع

en: Case
ar: شكل الحروف

en: External
ar: خارجي

en: Users
ar: المستخدمين

en: Referrer
ar: أحال إليه

en: Filtered text (user selects input format)
ar: النص المرشح (يختار المستخدم طريقة الإدخال)

en: Maximum length
ar: أقصى طول

en: Create content
ar: أنشئ محتوى

en: Save changes
ar: حفظ التغييرات

en: Anonymous
ar: مجهول

en: <All>
ar: <الكل>

en: Edit view
ar: تحرير الرؤية

en: Clone
ar: استنساخ

en: Administer views
ar: إدارة الرؤى

en: Default Views
ar: الرؤى الإفراضي

en: Ascending
ar: تصاعديا

en: Descending
ar: تنازليا

en: Empty text
ar: نص خالى

en: Down
ar: أسفل

en: Arguments
ar: المتغيرات

en: Operator
ar: العامل

en: Filters
ar: المرشحات

en: Optional
ar: اختياري

en: Exposed Filters
ar: المرشحات المكشوفة

en: Order
ar: الترتيب

en: View name must be alphanumeric or underscores only.
ar: يجب أن يتكون اسم الرؤية من الحروف اللاتينية والأرقام والشرطات السفلى فقط.

en: Recent comments
ar: أحدث التعليقات

en: Random
ar: عشوائي

en: Uncategorized
ar: غير مصنف

en: Position
ar: الوضع

en: Integer
ar: عدد صحيح

en: IP Address
ar: العنوان IP

en: Pattern
ar: النموذج

en: Preformatted
ar: منسق مسبقا

en: Profile
ar: ملفات المستخدمين

en: Close
ar: إغلاق

en: Term description
ar: وصف المصطلح

en: fields
ar: خانات

en: Save settings
ar: حفظ الإعدادات

en: Operation
ar: عملية

en: reply
ar: رد

en: Defaults
ar: الوضعيات الافتراضية

en: Logout
ar: خروج

en: Sort by
ar: الترتيب حسب

en: Default language
ar: اللغة الافتراضية

en: Size of textfield
ar: حجم حقل النص

en: Authoring information
ar: معلومات التاليف

en: Hidden
ar: مخفي

en: Show
ar: عرض

en: Enter one page per line as Drupal paths. The '*' character is a wildcard. Example paths are %blog for the blog page and %blog-wildcard for every personal blog. %front is the front page.
ar: أدخل مسارات دروبال: عنوان صفحة واحد في كل سطر. علامة '*' تحل محل أي سلسلة حرفية. على سبيل المثال %blog هو مسار المدونات، %blog-wildcard لمدونة كل مستخدم. %front هي الصفحة الرئيسية.

en: Edit term
ar: حرر المفردة

en: 1 item | @count items
ar[0]: خبر واحد
ar[1]: لا أخبار
ar[2]: خبران
ar[3]: @count أخبار
ar[4]: @count خبرا
ar[5]: @count خبر

en: ‹ previous
ar: ‹ السابقة

en: next ›
ar: التالية ›

en: Node title
ar: عنوان العقدة

en: update
ar: حدّث

en: Full text
ar: كامل المتن

en: Undo
ar: تراجع

en: Member for
ar: مسجل بالموقع منذ

en: No users available.
ar: لا مستخدمين.

en: Search results
ar: نتائج البحث

en: Your search yielded no results
ar: لا نتائج لعملية البحث

en: Front page
ar: الصفحة الرئيسية

en: Replacement patterns
ar: نماذج الاستبدال

en: Deleted
ar: محذوف

en: Languages
ar: اللغات

en: Features
ar: الخصائص

en: Publishing options
ar: خيارات النشر

en: Create new revision
ar: أنشئ نسخة جديدة

en: Configure block
ar: ضبط الصندوق

en: Hour
ar: الساعة

en: Select list
ar: لائحة الخيارات

en: Text field
ar: خانة نصية

en: Granularity
ar: النعومة

en: Target type
ar: نوع الهدف

en: Alignment
ar: المحاذاة

en: Workflow
ar: سيرة العمل

en: author
ar: مؤلف

en: Entity
ar: الكيان

en: AND
ar: و

en: None.
ar: لا شيء.

en: Revert
ar: استرجع

en: Empty
ar: فارغ

en: Greater than
ar: أكبر من

en: Less than
ar: أصغر من

en: any
ar: أياً

en: Left
ar: اليسار

en: Right
ar: اليمين

en: Info
ar: معلومات

en: Blocked
ar: ممنوع

en: or
ar: أو

en: open
ar: مفتوح

en: Parent term
ar: مفردة أم

en: Parent terms
ar: مفردات أم

en: Books
ar: الوثائق

en: Forums
ar: المنتديات

en: Superscript
ar: نص علوي

en: revert
ar: استرجاع

en: Permissions
ar: الصلاحيات

en: Your settings have been saved.
ar: تم حفظ إعداداتك.

en: Link color
ar: لون الروابط

en: Date created
ar: تاريخ الإنشاء

en: Standard
ar: معياري

en: Not published
ar: لم ينشر

en: Menu settings
ar: إعدادات القائمة

en: Color scheme
ar: خطة الألوان

en: Unformatted
ar: غير منسق

en: @type: deleted %title.
ar: @type: %title حُذف.

en: Allowed file extensions
ar: لواحق الملفات المسموح بها

en: New comments
ar: تعليقات جديدة

en: New
ar: جديد

en: image
ar: صورة

en: <Hidden>
ar: <مخفي>

en: Themes
ar: الحلل

en: Loading...
ar: تحميل...

en: Read only
ar: للقراءة فقط

en: disable
ar: تعطيل

en: Timezone
ar: المنطقة الزمنية

en: Slogan
ar: الشعار

en: Alternate text
ar: النص البديل

en: Apply
ar: تطبيق

en: Enter the terms you wish to search for.
ar: أدخل العبارات التي تريد البحث عنها.

en: Information
ar: معلومات

en: Translation
ar: الترجمة

en: Blocks
ar: الصناديق

en: The block has been created.
ar: تم إنشاء الصندوق.

en: Menus
ar: القوائم

en: Above
ar: أعلاه

en: Add another item
ar: أضف عنصراً آخراً

en: Used in
ar: مستخدمة في

en: Decimal
ar: عدد عشري

en: Minimum
ar: أقل قيمة

en: Precision
ar: الدقة

en: Index
ar: الفهرس

en: Permalink
ar: الرابط الثابت

en: Exceptions
ar: استثناءات

en: Permission
ar: الصلاحية

en: Grid
ar: شبكة

en: Hide
ar: إخفاء

en: Menu name
ar: اسم القائمة

en: URL path settings
ar: إعدادات المسار

en: Are you sure you want to delete the revision from %revision-date?
ar: هل أنت متأكد أنك راغب في حذف مراجعة %revision-date؟

en: Space
ar: فراغ

en: Language neutral
ar: اسم اللغة

en: Provided by
ar: موفّر من طرف

en: « first
ar: « الأولى

en: last »
ar: الأخيرة »

en: Resize
ar: تغيير الحجم

en: Loading
ar: جاري التحميل

en: Rearrange
ar: إعادة الترتيب

en: No comments available.
ar: لا تعليقات.

en: 1 user | @count users
ar[0]: مستخدم واحد
ar[1]: لا مستخدمين
ar[2]: مستخدمان
ar[3]: @count مستخدمون
ar[4]: @count مستخدما
ar[5]: @count مستخدم

en: ok
ar: حسنا

en: @type: updated %title.
ar: @type: تم تحديث %title.

en: Aggregator
ar: مجمع

en: The URL %url is invalid. Please enter a fully-qualified URL, such as http://www.example.com/feed.xml.
ar: المسار %url ليس صحيحا. من فضلك أدخل مسارا كاملا، مثل http://www.example.com/feed.xml.

en: Context
ar: السياق

en: Book navigation
ar: تصفح الوثيقة

en: !a comments per page
ar: !a تعليقات في الصفحة

en: Pager
ar: دليل الصفحات

en: Identifier
ar: المعرف

en: Taxonomy vocabulary
ar: معجم الوسوم

en: 1 year | @count years
ar[0]: سنة واحدة
ar[1]: أقل من سنة
ar[2]: سنتان
ar[3]: @count سنوات
ar[4]: @count سنة
ar[5]: @count سنة

en: 1 week | @count weeks
ar[0]: أسبوع واحد
ar[1]: أقل من أسبوع
ar[2]: أسبوعين
ar[3]: @count أسابيع
ar[4]: @count أسبوعا
ar[5]: @count أسبوع

en: 1 min | @count min
ar[0]: دقيقة واحدة
ar[1]: أقل من دقيقة
ar[2]: دقيقتين
ar[3]: @count دقائق
ar[4]: @count دقيقة
ar[5]: @count دقيقة

en: 1 sec | @count sec
ar[0]: ثانية واحدة
ar[1]: أقل من ثانية
ar[2]: ثانيتين
ar[3]: @count ثوان
ar[4]: @count ثانية
ar[5]: @count ثانية

en: contains
ar: يحتوي على

en: Machine name
ar: الاسم الآلي

en: Print
ar: الطباعة

en: Locked
ar: مقفل

en: Data
ar: المعطيات

en: Any
ar: أي من

en: Node count
ar: عدد العقد

en: Skip to main content
ar: تجاوز إلى المحتوى الرئيسي

en: Default order
ar: الترتيب الافتراضي

en: Add new field
ar: إضافة حقل جديد

en: Search content
ar: البحث ضمن المحتوى

en: Number of views
ar: عدد مرات العرض

en: Or
ar: أو

en: About
ar: حول

en: Link class
ar: صنف الرابط

en: Default theme
ar: الحلة الافتراضية

en: sort by @s
ar: رتب حسب @s

en: and
ar: و

en: Add new rule
ar: إضافة قاعدة جديدة

en: Add @type
ar: إضافة @type

en: field
ar: حقل

en: clone
ar: استنساخ

en: Create @name
ar: أنشئ @name

en: @type %title has been deleted.
ar: تم حذف ال@type‏ %title.

en: Not enabled
ar: غير مُفعّل

en: Effect
ar: التأثير

en: edit order and titles
ar: تحرير الترتيب والعناوين

en: Entity type
ar: نوع الكيان

en: User account
ar: حساب المستخدم

en: Acronym
ar: اختصار

en: Title only
ar: العناوين فقط

en: Validator
ar: محقق الصحة

en: 1 month | @count months
ar[0]: شهر واحد
ar[1]: أقل من شهر
ar[2]: شهران
ar[3]: @count أشهر
ar[4]: @count شهراً
ar[5]: @count شهر

en: Custom format
ar: نسق خاص

en: Display type
ar: نوع العرض

en: export
ar: تصدير

en: No content available.
ar: لا يوجد محتوى.

en: Run cron
ar: تشغيل مجدول الأعمال (كرون)

en: translate
ar: ترجمة

en: The file %file could not be saved. An unknown error has occurred.
ar: لا يمكن حفظ الملف %file. لسبب مجهول.

en: The specified file %name could not be uploaded.
ar: لم يتم تحويل الملف المحدد %name.

en: IP address
ar: عنوان الـIP

en: Secondary tabs
ar: التبويبات الفرعية

en: Boolean
ar: قيمة منطقية

en: Decimal point
ar: نقطة عشرية

en: Book outline
ar: هيكل الوثيقة

en: Revision information
ar: معلومات المراجعة

en: Comma
ar: فاصلة

en: Uses
ar: الاستخدامات

en: Default image
ar: الصورة الافتراضية

en: This text will be used by screen readers, search engines, or when the image cannot be loaded.
ar: سيتم استخدام هذا النص من طرف قارئات الشاشة، محركات البحث، أو عند الفشل بتحميل الصورة.

en: Theming information
ar: بيانات التحلية

en: MIME type
ar: نوع MIME

en: Posted in
ar: نُشِر في

en: Dashboard
ar: لوحة التحكم

en: Search index
ar: فهرس البحث

en: The size of the file.
ar: حجم الملف.

en: The MIME type of the file.
ar: نوع MIME للملف.

en: @type %title has been updated.
ar: تم تحديث ال@type‏ %title.

en: 1 character | @count characters
ar[0]: محرف
ar[1]: محرف واحد
ar[2]: محرفان
ar[3]: @count أحرف
ar[4]: @count حرفاً
ar[5]: @count حرف

en: Filter settings
ar: إعدادات المرشح

en: You do not have any administrative items.
ar: ليس لديك أي عناصر إدارية.

en: One or more problems were detected with your Drupal installation. Check the <a href="@status">status report</a> for more information.
ar: ظهرت مشكلة أو أكثر في نسخة دروبال المركبة. راجع <a href="@status">تقرير الحالة</a> لمزيد من المعلومات.

en: Delete link
ar: رابط الحذف

en: Capitalize first letter
ar: تكبير أول حرف

en: Main menu
ar: القائمة الرئيسية

en: Sum
ar: المجموع

en: Overwrite
ar: كتابة فوق

en: No fields available.
ar: لا حقول متاحة.

en: Alias: @alias
ar: البديل: @alias

en: No alias
ar: لا يوجد بدائل

en: Basic options
ar: الخيارات الأساسية

en: Add comment link
ar: إضافة رابط تعليق

en: Abbreviation
ar: اختصار

en: Inserted
ar: مضاف

en: Skipping broken view @view
ar: يجري تخطي الرؤية العاطلة @view

en: Ajax callback for view loading.
ar: الرد Ajax لتحميل الرؤية.

en: Changes cannot be made to a locked view.
ar: لا يمكن إجراء تغييرات رؤية مقفلة.

en: Current date
ar: التاريخ الحالي

en: Current node's creation time
ar: تاريخ إنشاء العقدة الحالية

en: Current node's update time
ar: تاريخ تحديث العقدة الحالية

en: Do not display items with no value in summary
ar: عدم عرض العناصر التي لا قيمة لها في الملخص

en: Invalid input
ar: معلومة مدخلة غير صالحة

en: Character limit
ar: أقصى حد للحروف

en: No transform
ar: بدون تغيير

en: Upper case
ar: حروف كبيرة

en: Lower case
ar: حروف صغيرة

en: Capitalize each word
ar: تكبير كل كلمة

en: Case in path
ar: شكل الحروف في المسار

en: Transform spaces to dashes in URL
ar: تغيير المسافات إلى عوارض في المسارات URL

en: Exclude from display
ar: إقصاء من العرض

en: View name
ar: اسم الرؤية

en: View description
ar: مشاهدة الوصف

en: Break lock
ar: كسر القفل

en: The title of the comment.
ar: عنوان التعليق

en: Comment count
ar: عدد التعليقات

en: The title of the node.
ar: عنوان العقدة.

en: The date the node was posted.
ar: تاريخ نشر العقدة.

en: Filter by access.
ar: الترشيح حسب الوصول.

en: Poll
ar: استطلاع رأي

en: Views today
ar: مشاهدة اليوم

en: contact
ar: اتصال

en: Current user's language
ar: لغة المستخدم الحالي

en: Display even if view has no result
ar: عرضه ولو كانت الرؤية دون نتائج

en: Change theme
ar: تغيير الحلة

en: Exposed form: @view-@display_id
ar: الاستمارة المكشوفة: @view-@display_id

en: Inherit exposed filters
ar: وراثة المرشحات المكشوفة

en: RSS description
ar: وصف الـRSS

en: Language settings
ar: إعدادات اللغات

en: - All -
ar: - الكل -

en: Fieldset
ar: مجموعة حقول

en: Allow multiple values
ar: السماح بتعدد القيم

en: Machine-readable name
ar: الاسم المقروء آليا

en: Filter criteria
ar: معايير الترشيح

en: Contact form
ar: استمارة الاتصال

en: Blue Lagoon (default)
ar: البحيرة الزرقاء (الافتراضية)

en: Header top
ar: قمة الترويسة

en: Header bottom
ar: أسفل الترويسة

en: Allowed HTML tags: @tags
ar: وسوم إتش.تي.إم.إل المسموح بها: @tags

en: Ampersand
ar: رمز &

en: HTML filter
ar: مرشح إتش.تي.إم.إل

en: This account's default language for e-mails, and preferred language for site presentation.
ar: اللغة المبدئية للرسائل البريدية و لعرض الموقع الخاصة بهذا الحساب.

en: The machine-readable name must contain only lowercase letters, numbers, and underscores.
ar: يمكن أن يحتوي الاسم المقروء من طرف الجهاز على أحرف لاتينية صغيرة وأرقام وشرطات سفلية فقط.

en: Edit field
ar: تحرير الحقل

en: Delete field
ar: احذف الحقل

en: Search form
ar: استمارة البحث

en: Popular content
ar: المحتوى المشهور

en: Date and time
ar: التاريخ والتوقيت

en: -1 (Unlimited)
ar: -1 (غير محدود)

en: PHP memory limit
ar: الحد الأقصى لذاكرة PHP

en: Consider increasing your PHP memory limit to %memory_minimum_limit to help prevent errors in the installation process.
ar: قد ترغب في زيادة حد ذاكرة بي.إتش.بي إلى %memory_minimum_limit لتفادي الأخطاء أثناء التركيب.

en: Consider increasing your PHP memory limit to %memory_minimum_limit to help prevent errors in the update process.
ar: قد ترغب في زيادة حد ذاكرة بي.إتش.بي إلى %memory_minimum_limit لتفادي الأخطاء أثناء التحديث.

en: Depending on your configuration, Drupal can run with a %memory_limit PHP memory limit. However, a %memory_minimum_limit PHP memory limit or above is recommended, especially if your site uses additional custom or contributed modules.
ar: حسب تضبيطاتك، يستطيع دروبال العمل مع حد ذاكرة بي.إتش.بي %memory_limit. مع هذا يُنصح بحد ذاكرة يساوي %memory_minimum_limit أو أكثر، خاصة إذا كان موقعة يستخدم وحدات إضافية.

en: Increase the memory limit by editing the memory_limit parameter in the file %configuration-file and then restart your web server (or contact your system administrator or hosting provider for assistance).
ar: ارفع حد الذاكرة بتغيير قيمة المعامل memory_limit في الملف %configuration-file ثم أعد تشغيل خادمك للويب (أو اتصل بمدير نظامك أو مقدم خدمة الاستضافة للحصول على مساعدة).

en: Contact your system administrator or hosting provider for assistance with increasing your PHP memory limit.
ar: إتصل بإدارة النظام أو مقدم الإستضافة للمساعدة في تزويد حد ذاكرة الـ PHP.

en: See the <a href="@url">Drupal requirements</a> for more information.
ar: راجع <a href="@url">متطلبات دروبال</a> لمزيد من المعلومات.

en: Content translation
ar: ترجمة المحتوى

en: The title is used as a tool tip when the user hovers the mouse over the image.
ar: يظهر العنوان عندما يمر سهم الماوس فوق الصورة.

en: Text format
ar: تنسيق النص

en: Add image
ar: أضف صورة

en: The name of the site.
ar: اسم الموقع.

en: Optional features
ar: مزايا اختيارية

en: Your changes have been discarded.
ar: لقد تم استبعاد تغييراتك.

en: Style settings
ar: إعدادات الشكل

en: Region settings
ar: إعدادات المنطقة

en: Content type name
ar: اسم نوع المحتوى

en: Slate
ar: اللوح

en: manage fields
ar: تسيير الحقول

en: %name must be an integer.
ar: يجب أن يكون %name عدد صحيح.

en: %name must be a positive integer.
ar: يجب أن يكون %name عدداً صحيحاً موجباً.

en: Page top
ar: أعلى الصفحة

en: Page bottom
ar: أسفل الصفحة

en: Sidebar first
ar: العمود الجانبي الأول

en: Gallery page
ar: اسم المعرض

en: @argument title
ar: عنوان @argument

en: @argument input
ar: مُدخل @argument

en: Secondary menu
ar: القائمة الثانوية

en: Private files
ar: الملفات الخاصة

en: Other blocks
ar: صناديق أخرى

en: The unique ID of the comment.
ar: المعرف الفريد للتعليق.

en: The IP address of the computer the comment was posted from.
ar: عنوان الإيبي للجهاز الذي أرسل منه التعليق.

en: The name left by the comment author.
ar: الاسم المدخل من طرف صاحب التعليق.

en: The email address left by the comment author.
ar: عنوان البريد الإلكتروني المدخل من طرف صاحب التعليق.

en: The home page URL left by the comment author.
ar: رابط الموقع المدخل من طرف صاحب التعليق.

en: The URL of the comment.
ar: مسار التعليق.

en: Edit URL
ar: تحرير العنوان URL

en: The URL of the comment's edit page.
ar: مسار صفحة تحرير التعليق.

en: The date the comment was posted.
ar: تاريخ إرسال التعليق.

en: The comment's parent, if comment threading is active.
ar: التعليق الأب، إذا كان تسنن التعليقات مفعّل.

en: The node the comment was posted to.
ar: العقدة التي تم التعليق عليها.

en: The number of comments posted on a node.
ar: عدد التعليقات المرسلة في عقدة.

en: New comment count
ar: عدد التعليقات الجديدة

en: The number of comments posted on a node since the reader last viewed it.
ar: عدد التعليقات المرسلة على مشاركة منذ آخر زيارة للقارئ.

en: The type of the node.
ar: نوع العقدة.

en: The language the node is written in.
ar: اللغة المستخدمة في العقدة

en: The URL of the node.
ar: عنوان رابط العقدة.

en: The URL of the node's edit page.
ar: URL صفحة تحرير العقدة.

en: Date changed
ar: تاريخ التعديل

en: The date the node was most recently updated.
ar: تاريخ آخر تحديث للعقدة.

en: The author of the node.
ar: مؤلف العقدة.

en: Poll winner
ar: الفائز في الاستبيان

en: The winning poll answer.
ar: الإجابة الفائزة في الاستبيان.

en: Poll winner votes
ar: أصوات الفائز في الاستبيان

en: The number of votes received by the winning poll answer.
ar: عدد الأصوات التي حصلت عليها الإجابة الفائزة في الاستبيان.

en: Poll winner percent
ar: النسبة المئوية من الأصوات التي حصل عليها الفائز

en: The percentage of votes received by the winning poll answer.
ar: النسبة المئوية للأصوات التي تلقتها الإجابة الفائزة في الاستبيان.

en: The number of visitors who have read the node.
ar: عدد مرات قراءة المشاركة.

en: The number of visitors who have read the node today.
ar: عدد مرات قراءة المشاركة اليوم.

en: Last view
ar: آخر مشاهدة

en: The date on which a visitor last read the node.
ar: تاريخ آخر قراءة للمشاركة.

en: The slogan of the site.
ar: شعار الموقع.

en: The administrative email address for the site.
ar: عنوان البريد الإلكتروني الإداري للموقع.

en: The URL of the site's front page.
ar: رابط الصفحة الرئيسية للموقع.

en: Login page
ar: صفحة الدخول

en: The URL of the site's login page.
ar: رابط صفحة الدخول إلى الموقع.

en: The unique ID of the uploaded file.
ar: المعرف الفريد (ID) للملف المرفوع.

en: The name of the file on disk.
ar: اسم الملف على القرص.

en: The size of the file, in kilobytes.
ar: حجم الملف، بالكيلوبايت.

en: The web-accessible URL for the file.
ar: رابط الملف القابل للوصول من الويب.

en: The date the file was most recently changed.
ar: تاريخ آخر تغيير للملف.

en: The user who originally uploaded the file.
ar: المستخدم الذي قام برفع الملف أولاً.

en: The unique ID of the taxonomy term.
ar: المعرف الفريد للوسم.

en: The name of the taxonomy term.
ar: اسم الوسم.

en: The optional description of the taxonomy term.
ar: الوصف الاختياري للوسم.

en: The number of nodes tagged with the taxonomy term.
ar: عدد العقد الموسومة بمصطلح التصنيف.

en: The URL of the taxonomy term.
ar: العنوان URL لمصطلح التصنيف.

en: The vocabulary the taxonomy term belongs to.
ar: المعجم الذي ينتمي إليه مصطلح التصنيف.

en: The unique ID of the taxonomy vocabulary.
ar: المعرف ID الفريد لمعجم التصنيف.

en: The name of the taxonomy vocabulary.
ar: اسم معجم التصنيف.

en: The optional description of the taxonomy vocabulary.
ar: الوصف الاختياري لمعجم التصنيف.

en: Term count
ar: عدد الوسوم

en: The number of terms belonging to the taxonomy vocabulary.
ar: عدد المصطلحات التي تنتمي إلى معجم التصنيف.

en: The unique ID of the user account.
ar: المعرف الوحيد (ID) لحساب المستخدم.

en: The login name of the user account.
ar: اسم الدخول لحساب المستخدم.

en: The email address of the user account.
ar: عنوان البريد الإلكتروني لحساب المستخدم.

en: The URL of the account profile page.
ar: عنوان رابط الصفحة الشخصية للحساب.

en: The date the user account was created.
ar: تاريخ إنشاء حساب المستخدم.

en: (active tab)
ar: (علامة التبويب النشطة)

en: Upload destination
ar: وجهة الرفع

en: Select where the final files should be stored. Private file storage has significantly more overhead than public files, but allows restricted access to files within this field.
ar: حدد أين يجب تخزين الملفات النهائية. التخزين الخاص للملف يضع قيودا أكثر من التخزين العام، لكنه يسمح بوصول محدود للملفات لهذا الحقل.

en: Text formats
ar: تنسيقات النص

en: If no image is uploaded, this image will be shown on display.
ar: إذا لم يتم رفع أي صورة، ستستخدم هذه الصورة للعرض.

en: Image styles
ar: أنماط الصور

en: manage display
ar: إدارة العرض

en: <em>Edit @type</em> @title
ar: تعديل @title (@type)

en: Revision log message
ar: رسالة سجل المراجعة

en: Provide an explanation of the changes you are making. This will help other authors understand your motivations.
ar: أوضح التغيرات التي أجريتها. هذا التوضيح سيساعد باقي المؤلفين على فهم أسباب التغييرات.

en: Full content
ar: المحتوى الكامل

en: Searched %type for %keys.
ar: البحث في %type عن %key.

en: Requires: !module-list
ar: تتطلب: !module-list

en: Required by: !module-list
ar: تتطلبها: !module-list

en: Public files
ar: الملفات العامة

en: Installing updates
ar: تثبيت التحديث

en: Preparing to update your site
ar: تحضير تحديث موقعك

en: Downloading updates failed:
ar: فشل تحميل التحديثات:

en: Updates downloaded successfully.
ar: تم تحميل التحديثات بنجاح.

en: Fatal error trying to download.
ar: خطأ قاتل أثناء محاولة التحميل.

en: Downloading %project
ar: جاري تحميل %project

en: Failed to download %project from %url
ar: فشل في تحميل %project من %url

en: Update manager
ar: مسيّر التحديث

en: Image style
ar: نمط الصورة

en: Machine Name
ar: الاسم المقروء آليا

en: Exposed Form
ar: الاستمارة المكشوفة

en: Exposed form options
ar: إعدادات الاستمارة المكشوفة

en: Update preview
ar: تحديث المعاينة

en: Footer first column
ar: العمود الأول لتذييل الصفحة

en: Footer second column
ar: العمود الثاني لتذييل الصفحة

en: Footer third column
ar: العمود الثالث لتذييل الصفحة

en: Footer fourth column
ar: العمود الرابع لتذييل الصفحة

en: Attachment before
ar: المرفق السابق

en: Attachment after
ar: المرفق التالي

en: Highlighted
ar: مبرز

en: Sidebar second
ar: الشريط الجانبي الثاني

en: Main background
ar: الخلفية الرئيسية

en: Sidebar background
ar: خلفية العمود الجانبي

en: Sidebar borders
ar: إطار العمود الجانبي

en: Footer background
ar: خلفية حاشية الصفحة

en: Plum
ar: الخوخ

en: Title and slogan
ar: العنوان والشعار

en: Firehouse
ar: محطة الإطفاء

en: Ice
ar: الجليد

en: Separate extensions with a space or comma and do not include the leading dot.
ar: افصل لواحق الملفات بمسافة أو فاصلة ولا تضع النقطة.

en: Available variables are: [site:name], [site:url], [user:name], [user:mail], [site:login-url], [site:url-brief], [user:edit-url], [user:one-time-login-url], [user:cancel-url].
ar: القيم المتاحة هي: [site:name]، [site:url]، [user:name]، [user:mail]، [site:login-url]، [site:url-brief]، [user:edit-url]، [user:one-time-login-url]، [user:cancel-url].

en: None (original image)
ar: لا يوجد (الصورة الأصلية)

en: - Use default -
ar: - استخدام الافتراضي -

en: UUID
ar: المعرف UUID

en: New field name
ar: اسم الحقل الجديد

en: View mode
ar: نمط المشاهدة

en: After updating an existing @entity
ar: بعد تحديث @entity موجود

en: Before saving a @entity
ar: قبل حفظ @entity

en: Weight for @title
ar: الوزن لـ @title

en: Asc
ar: تصاعدي

en: Access the views administration pages.
ar: الوصول إلى صفحات إدارة الرؤى.

en: Bypass access control when accessing views.
ar: تجاوز مراقبة خلال الوصول إلى الرؤى

en: Add new view
ar: إضافة رؤية جديدة

en: - Basic validation -
ar: - تحقق أساسي للصحة -

en: HTML element
ar: عنصر HTML

en: Place a colon after the label
ar: وضع نقطتين بعد التسمية

en: Bypass views access control
ar: تجاوز مراقبة الوصول إلى الرؤى

en: No results behavior
ar: التصرف عند انعدام النتائج

en: Edit this view to add a display.
ar: تحرير هذه الرؤية لإضافة عرض.

en: Add view from template
ar: إضافة رؤية انطلاقا من قالب

en: View to insert
ar: الرؤية المراد إدراجها

en: Inherit contextual filters
ar: وراث مرشحات السياق

en: Recursion detected in view @view display @display.
ar: تم اكتشاف عودية في الرؤية @view العرض @display

en: Exception value
ar: قيمة الاستثناء

en: If this value is received, the filter will be ignored; i.e, "all values"
ar: إذا تم استقبال هذه القيمة، فسيم تجاهل المرشح؛ بمعنى "كل القيم"

en: Provide title
ar: توفير عنوان

en: Override breadcrumb
ar: استبدال مسار التنقل

en: Provide breadcrumb
ar: تزويد مسار التنقل

en: Specify validation criteria
ar: تحديد معيار التحقق من الصحة.

en: Action to take if filter value does not validate
ar: الإجراء المتخذ إذا لم تتحقق صحة المرشِح

en: Provide default value
ar: توفير قيمة افتراضية

en: Show "Page not found"
ar: إظهار محتوى "الصفحة غير موجودة"

en: Display a summary
ar: عرض ملخص

en: Display contents of "No results found"
ar: إظهار محتوى "لا توجد نتائج"

en: Number of records
ar: عدد التسجيلات

[ctx: Sort order]
en: Default sort
ar: الترتيب الافتراضي

[ctx: Sort order]
en: Date
ar: التاريخ

[ctx: Sort order]
en: Numerical
ar: عددي

[ctx: Sort order]
en: Alphabetical
ar: أبجدي

en: Create a label
ar: إنشاء تسمية

en: Enable to create a label for this field.
ar: فعِّل لإنشاء تسمية لهذا الحقل

en: Expose operator
ar: كشف العامل

en: edit view name/description
ar: تحرير اسم/وصف الرؤية

en: Apply and continue
ar: تطبيق واستمرار

en: All displays (except overridden)
ar: كل العروض (عدا المتجاوزة)

en: All displays
ar: كل العروض

en: View name and description
ar: اسم ووصف الرؤية

en: Automatically update preview on changes
ar: تحديث المعاينة تلقائيا عند التغيير

en: Master
ar: الرئيسي

en: Display | Displays
ar[0]: عروض
ar[1]: عرض
ar[2]: عرض
ar[3]: عروض
ar[4]: عرضا
ar[5]: عرض

en: filter criteria
ar: معايير الترشيح

en: Filter criterion
ar: معيار الترشيح

en: filter criterion
ar: معيار الترشيح

en: Filter value type
ar: نوع قيمة المرشح

en: Hide view
ar: إخفاء الرؤية

en: (Machine name: @type)
ar: (الإسم الآلى: @type)

en: Allow multiple filter values to work together
ar: السماح لقيم مرشِحات متعددة بالعمل جميعا

en: Customize field HTML
ar: تخصيص HTML الحقل

en: Display extenders
ar: عرض الممدِّدات

en: Empty display extender
ar: ممدِّد عرض فارغ

en: Apply (all displays)
ar: تطبيق (كل العروض)

en: Apply (this display)
ar: تطبيق (هذا العرض)

en: View: @view - Display: @display
ar: الرؤية: @view - العرض: @display

en: And/Or, Rearrange
ar: أو/و، إعادة الترتيب

en: Tokens related to views.
ar: الرموز المتعلقة بالرؤى.

en: The human-readable name of the view.
ar: الاسم المقروء آليا للرؤية.

en: The description of the view.
ar: وصف الرؤية.

en: The machine-readable name of the view.
ar: الاسم المقروء آليا للرؤية.

en: The title of current display of the view.
ar: عنوان العرض الحالي للرؤية.

en: The URL of the view.
ar: العنوان URL للرؤية.

en: -Select-
ar: -اختر-

en: Display the user with standard user view.
ar: عرض المستخدم باستخدام الرؤية الافتراضية.

en: A lock you had has been externally broken, and all your changes have been reverted.
ar: لقد تم كسر قفل كان لديك من الخارج، وتم عكس كل تغييراتك.

en: Used in views
ar: مستعمل في الرؤى

en: Views plugins
ar: إضافات المشاهدات

en: Display "Access Denied"
ar: عرض "الوصول ممنوع"

en: Unfiltered text
ar: نص غير مرشح
