Panopoly (7.x-1.0-rc4) - en to pt translation catalogue (4364 entries)

en: list
pt: lista

en: Home
pt: Início

en: User interface
pt: Interface de usuário

en: Title
pt: Título

en: Body
pt: Corpo

en: Images
pt: Imagens

en: Previous
pt: Anterior

en: Next
pt: Próximo

en: user
pt: usuário

en: Pages
pt: Páginas

en: Save configuration
pt: Salvar configurações

en: enabled
pt: ativado

en: enable
pt: ativar

en: context
pt: contexto

en: delete
pt: apagar

en: Administer
pt: Administrar

en: Prefix
pt: Prefixo

en: Suffix
pt: Sufixo

en: approve
pt: aprovar

en: E-mail
pt: Email

en: Delete
pt: Apagar

en: Submit
pt: Enviar

en: Operations
pt: Operações

en: Content
pt: Conteúdo

en: Value
pt: Valor

en: Username
pt: Usuário

en: Email address
pt: Endereço de email

en: content
pt: conteúdo

en: Development
pt: Desenvolvimento

en: Group
pt: Grupo

en: Type
pt: Tipo

en: Author
pt: Autor

en: Replies
pt: Respostas

en: Last Post
pt: Último post

en: Closed
pt: Fechado

en: yes
pt: sim

en: List
pt: Listar

en: Subject
pt: Assunto

en: Actions
pt: Ações

en: disabled
pt: desativado

en: Confirm
pt: Confirmar

en: Cancel
pt: Cancelar

en: Remove
pt: Remover

en: Description
pt: Descrição

en: Language
pt: Idioma

en: Read more
pt: Leia mais

en: more
pt: mais

en: Enable
pt: Ativar

en: Disable
pt: Desativar

en: Access control
pt: Controle de acesso

en: Disabled
pt: Desativado

en: Enabled
pt: Habilitado

en: Administration
pt: Administração

en: footer
pt: rodapé

en: Comments
pt: Comentários

en: More
pt: Mais

en: Action
pt: Ação

en: On
pt: Habilitado

en: For
pt: Para

en: Block title
pt: Título do bloco

en: Taxonomy
pt: Taxonomia

en: Yes
pt: Sim

en: No
pt: Não

en: Content types
pt: Tipos de conteúdo

en: Home page
pt: Página inicial

en: Categories
pt: Categorias

en: Version
pt: Versão

en: Go
pt: Ir

en: view
pt: ver

en: Overview
pt: Visão geral

en: all
pt: todos

en: File
pt: Arquivo

en: Advanced options
pt: Opções avançadas

en: Edit
pt: Editar

en: Date
pt: Data

en: Size
pt: Tamanho

en: Search
pt: Buscar

en: Reset
pt: Reiniciar

en: None
pt: Nenhum

en: Use count
pt: Usar contador

en: Display settings
pt: Opções de exibição

en: default
pt: padrão

en: This action cannot be undone.
pt: Esta operação não poderá ser desfeita.

en: Number
pt: Número

en: Password
pt: Senha

en: Block settings
pt: Configurações do bloco

en: Comment form
pt: Formulário de comentário

en: User edit form
pt: Formulário de edição de usuário

en: User contact form
pt: Formulário de contato do usuário

en: - None -
pt: - Nenhum -

en: Weight
pt: Peso

en: The configuration options have been saved.
pt: As configurações foram salvas.

en: Variable
pt: Variável

en: Image
pt: Imagem

en: Center
pt: Central

en: Admin title
pt: Título de Administração

en: Hierarchy
pt: Hierarquia

en: Required
pt: Obrigatório

en: Parent
pt: Superior

en: Parents
pt: Superiores

en: Depth
pt: Profundidade

en: none
pt: nenhum

en: Category
pt: Categoria

en: Settings
pt: Configurações

en: Name
pt: Nome

en: edit
pt: editar

en: Import
pt: Importar

en: Book
pt: Livro

en: Export
pt: Exportar

en: Taxonomy term
pt: Termo de taxonomia

en: General settings
pt: Configurações Gerais

en: Description field
pt: Campo de descrição

en: settings
pt: configurações

en: Back
pt: Voltar

en: Node ID
pt: Identificador do node

en: Field
pt: Campo

en: header
pt: cabeçalho

en: Label
pt: Rótulo

en: Preview
pt: Pré-visualizar

en: Save
pt: Salvar

en: Help
pt: Ajuda

en: username
pt: nome de usuário

en: True
pt: Verdadeiro

en: False
pt: Falso

en: Font
pt: Fonte

en: Default
pt: Padrão

en: Background
pt: Fundo

en: Background Color
pt: Cor de fundo

en: Summary
pt: Resumo

en: Update
pt: Atualizar

en: Open
pt: Aberto

en: Top
pt: Superior

en: Link Target
pt: Destino do Link

en: Small
pt: Pequeno

en: Large
pt: Grande

en: Core
pt: Núcleo

en: Add new
pt: Adicionar novo

en: Time
pt: Horário

en: Access
pt: Acesso

en: Add
pt: Adicionar

en: View
pt: Ver

en: Length
pt: Comprimento

en: Format
pt: Formato

en: Audio
pt: Áudio

en: Path
pt: Endereço

en: Filename
pt: Nome do arquivo

en: Vocabularies
pt: Vocabulários

en: Modules
pt: Módulos

en: Clear index
pt: Limpar o índice

en: Manage
pt: Gerenciar

en: Refresh
pt: Atualizar

en: Region
pt: Região

en: Anchor
pt: Âncora

en: Placeholder tokens
pt: Tokens para substituição

en: Display
pt: Exibir

en: Node type
pt: Tipo de node

en: Advanced settings
pt: Configurações avançadas

en: results
pt: resultados

en: search
pt: buscar

en: Teaser
pt: Chamada

en: The username %name does not exist.
pt: O usuário %name não existe.

en: Remove item
pt: Remover item

en: Add item
pt: Novo item

en: Updated
pt: Atualizado

en: Content Types
pt: Tipos de Conteúdo

en: Text
pt: Texto

en: Theme
pt: Tema

en: style
pt: estilo

en: add
pt: adicionar

en: Timestamp
pt: Data e hora

en: Keywords
pt: Palavras chave

en: Components
pt: Componentes

en: ID
pt: Identificador

en: Advanced search
pt: Busca avançada

en: Unknown
pt: Desconhecido

en: Attachment
pt: Anexo

en: Picture
pt: Foto

en: Titles
pt: Títulos

en: Paths
pt: Endereços

en: The following placeholder tokens can be used in both paths and titles. When used in a path or title, they will be replaced with the appropriate values.
pt: As seguintes sugestões de tokens podem ser usadas tanto em URLs como em títulos. Quando um token é usado em um título ou URL, ele é substituído pelo valor apropriado.

en: type
pt: tipo

en: Mail
pt: Email

en: Before
pt: Antes

en: After
pt: Depois

en: Promoted
pt: Promovido

en: User
pt: Usuário

en: Content type
pt: Tipo de conteúdo

en: Continue
pt: Continuar

en: Configure
pt: Configurar

en: Check
pt: Cheque

en: Files
pt: Arquivos

en: file
pt: arquivo

en: User ID
pt: ID do usuário

en: Error
pt: Erro

en: Options
pt: Opções

en: Contact
pt: Contato

en: no
pt: não

en: Created
pt: Criado

en: Number of columns
pt: Número de colunas

en: Separator
pt: Separador

en: Exclude
pt: Excluir

en: Node edit form
pt: Formulário de edição de node

en: Are you sure you want to delete %title?
pt: Você tem certeza que deseja apagar %title?

en: Node add form
pt: Formulário de criação de node

en: Optional Title
pt: Título Opcional

en: Required Title
pt: Título Obrigatório

en: No Title
pt: Sem Título

en: Link Title
pt: Título do Link

en: URL Display Cutoff
pt: Limite de caracteres para a URL exibida

en: If the user does not include a title for this link, the URL will be used as the title. When should the link title be trimmed and finished with an elipsis (&hellip;)? Leave blank for no limit.
pt: Se o usuário não incluir um título para este link, a URL será usada como título. Qual o tamanho máximo desse título-url (que será completado com reticências - &hellip;)? Deixe em branco para que não haja limite.

en: Default (no target attribute)
pt: Padrão (sem atributo target)

en: Open link in window root
pt: Abrir link na mesma janela

en: Open link in new window
pt: Abrir link em uma nova janela

en: Allow the user to choose
pt: Permitir que o usuário escolha

en: Additional CSS Class
pt: Classe CSS Adicional

en: Titles are required for all links.
pt: Os títulos são necessários para todos os links.

en: Open URL in a New Window
pt: Abrir URL em uma Nova Janela

en: Defines simple link field types.
pt: Define campos do tipo link simples.

en: term
pt: termo

en: Menu item
pt: Item de menu

en: The name of the menu.
pt: O nome do menu.

en: Update options
pt: Opções de atualização

en: All
pt: Tudo

en: Default settings
pt: Opções padrão

en: days
pt: dias

en: Access log
pt: Registro de acesso

en: Active
pt: Ativo

en: Submit @name
pt: Enviar @name

en: Year
pt: Ano

en: Date format
pt: Formato da data

en: Panel title
pt: Título do painel

en: Add content
pt: Adicionar conteúdo

en: Page title
pt: Título da página

en: CSS ID
pt: ID CSS

en: The CSS ID to apply to this page
pt: O ID CSS a ser aplicado nesta página

en: Block
pt: Bloco

en: Add block
pt: Adicionar bloco

en: Override title
pt: Sobrescrever título

en: CSS class
pt: Classe CSS

en: Display links
pt: Exibir links

en: Page
pt: Página

en: Pager ID
pt: Identificador do paginador

en: View arguments
pt: Argumentos de View

en: Override URL
pt: Sobrescrever URL

en: If this is set, override the View URL; this can sometimes be useful to set to the panel URL
pt: Se estiver definido, sobrescreva a URL da View; isto pode ser útil para definir a URL do painel

en: Three column 25/50/25
pt: 3 colunas 25/50/25

en: Left side
pt: Lado esquerdo

en: Middle column
pt: Coluna do meio

en: Right side
pt: Lado direito

en: Three column 25/50/25 stacked
pt: Três colunas empilhadas 25/50/25

en: Bottom
pt: Inferior

en: Three column 33/34/33
pt: Três colunas 33/34/33

en: Three column 33/34/33 stacked
pt: Três colunas empilhadas 33/34/33

en: Two column
pt: Duas colunas

en: Two column stacked
pt: Duas colunas empilhadas

en: 1 hour | @count hours
pt[0]: 1 hora
pt[1]: @count horas

en: 1 day | @count days
pt[0]: 1 dia
pt[1]: @count dias

en: Node links
pt: Links do conteúdo

en: Taxonomy terms
pt: Termos de taxonomia

en: User picture
pt: Foto do usuário

en: Breadcrumb
pt: Trilha de navegação

en: Site name
pt: Nome do site

en: Site slogan
pt: Slogan do site

en: Database
pt: Banco de dados

en: Module
pt: Módulo

en: Off
pt: Desliga

en: Never
pt: Nunca

en: Your changes have been saved.
pt: Suas alterações foram salvas.

en: Header
pt: Cabeçalho

en: Left sidebar
pt: Barra lateral esquerda

en: Right sidebar
pt: Barra lateral direita

en: Footer
pt: Rodapé

en: Inline
pt: Mesma linha

en: Input filters
pt: Filtros de entrada

en: Selected
pt: Selecionado

en: Menu link
pt: Link de menu

en: Aggregator category
pt: Categoria do agregador

en: Aggregator feed
pt: Feed agregado

en: Aggregator item
pt: Item do agregador

en: Custom
pt: Personalizado

en: Roles
pt: Papéis

en: Revision ID
pt: Identificador da revisão

en: Comment
pt: Comentário

en: Comment ID
pt: Identificador do comentário

en: Hostname
pt: Nome do servidor

en: Score
pt: Pontuação

en: Published
pt: Publicado

en: Signature
pt: Assinatura

en: Filter
pt: Filtrar

en: Location
pt: Localização

en: Promoted to front page
pt: Promovido para a página inicial

en: Revisions
pt: Revisões

en: Log message
pt: Mensagem de log

en: URL alias
pt: URL alternativa

en: Poll duration
pt: Prazo da enquete

en: Poll votes
pt: Votos da enquete

en: Session ID
pt: ID da sessão

en: File ID
pt: Identificador do arquivo

en: File name
pt: Nome do arquivo

en: File size
pt: Tamanho do arquivo

en: Vocabulary
pt: Vocabulário

en: Vocabulary ID
pt: ID do vocabulário

en: Term
pt: Termo

en: Term ID
pt: ID do termo

en: Term name
pt: Nome do termo

en: Last access
pt: Último acesso

en: Last login
pt: Último login

en: Field name
pt: Nome do campo

en: Global settings
pt: Configurações globais

en: Fields
pt: Campos

en: Widget type
pt: Tipo de widget

en: Contains
pt: Contendo

en: Does not contain
pt: Não contém

en: Is less than
pt: É menor que

en: Is less than or equal to
pt: É menor que ou igual a

en: Is equal to
pt: É igual a

en: Is greater than or equal to
pt: É maior que ou igual a

en: Is greater than
pt: É maior que

en: Is not equal to
pt: É diferente de

en: Average
pt: Média

en: Count
pt: Contar

en: Overridden
pt: Sobrescrito

en: items
pt: itens

en: Watchdog
pt: Cão-de-guarda

en: Mode
pt: Modo

en: Warning
pt: Aviso

en: Items
pt: Itens

en: Last update
pt: Última atualização

en: %time ago
pt: %time atrás

en: Advanced
pt: Avançado

en: Sort order
pt: Critério de ordenação

en: Up
pt: Para cima

en: Performance
pt: Desempenho

en: Width
pt: Largura

en: Height
pt: Altura

en: Maximum
pt: Máximo

en: Thumbnail
pt: Miniatura

en: Medium
pt: Médio

en: Media
pt: Mídia

en: Sortable
pt: Ordenável

en: Plain text
pt: Texto puro

en: Caching
pt: Armazenamento de cache

en: Month
pt: Mês

en: Load
pt: Carregar

en: End Date
pt: Data Final

en: System
pt: Sistema

en: Processors
pt: Processadores

en: Unlimited
pt: Ilimitado

en: Current
pt: Atual

en: Address
pt: Endereço

en: State
pt: Estado

en: Terms
pt: Termos

en: Desc
pt: Decrescente

en: Owner
pt: Proprietário

en: next
pt: próximo

en: OR
pt: OU

en: Edit description
pt: Editar descrição

en: General
pt: Geral

en: Directory
pt: Diretório

en: Cleanup
pt: Limpeza

en: Border
pt: Borda

en: Method
pt: Método

en: Recent posts
pt: Posts recentes

en: Recent posts for %1
pt: Postagens recentes para %1

en: Day
pt: Dia

en: Table
pt: Tabela

en: Now
pt: Agora

en: All views
pt: Todas as exibições

en: Start date
pt: Data inicial

en: End date
pt: Data final

en: Default path pattern (applies to all vocabularies with blank patterns below)
pt: Caminho padrão (se aplica a todos os vocabulários com padrões em branco abaixo)

en: Pattern for all %vocab-name paths
pt: Padrão para todos os caminhos de %vocab-name

en: Pattern for forums and forum containers
pt: Padrão para o fórum e containeres dos fóruns

en: Pattern for user account page paths
pt: Padrão para usar para URLs de páginas de contas de usuários

en: Pattern for blog page paths
pt: Padrão para os endereços das páginas do blog

en: Verbose
pt: Modo detalhado

en: Display alias changes (except during bulk updates).
pt: Mostrar mudanças nas URL alternativas (exceto durante atualizações em massa).

en: Replace by separator
pt: Substituir pelo separador

en: Maximum alias length
pt: Comprimento máximo do alias

en: Maximum component length
pt: Comprimento máximo do componente

en: Update action
pt: Atualizar ação

en: Strings to Remove
pt: Strings a remover

en: Provides a mechanism for modules to automatically generate aliases for the content they manage.
pt: Fornece um mecanismo para módulos gerarem automaticamente URLs alternativas para os conteúdos que gerenciam.

en: Configuration
pt: Configurações

en: !time ago
pt: !time atrás

en: Other
pt: Outros

en: Align
pt: Alinhamento

en: General Settings
pt: Configurações Gerais

en: Text color
pt: Cor do texto

en: Basic
pt: Básico

en: Repeat
pt: Repetir

en: Link URL
pt: URL do link

en: access content
pt: acessar o conteúdo

en: List type
pt: Tipo de lista

en: Attributes
pt: Atributos

en: Role
pt: Papel

en: Select all
pt: Selecionar Tudo

en: Deselect all
pt: Desmarcar todos

en: User login
pt: Login do usuário

en: Log in
pt: Entrar

en: Link text
pt: Texto do link

en: Add new comment
pt: Comentar

en: Destination
pt: Destino

en: reset
pt: restaurar

en: String
pt: Expressão

en: External
pt: Externo

en: Users
pt: Usuários

en: Referrer
pt: Referência

en: Exists
pt: Existe

en: Both
pt: Ambos

en: Last
pt: Último

en: Filtered text (user selects input format)
pt: Texto filtrado (o usuário seleciona o formato de entrada)

en: Maximum length
pt: Comprimento máximo

en: Create content
pt: Criar conteúdo

en: Save changes
pt: Salvar alterações

en: Argument
pt: Argumento

en: Anonymous
pt: Anônimo

en: <All>
pt: «Tudo»

en: Save and edit
pt: Salvar e editar

en: Edit view
pt: Editar view

en: Clone
pt: Clonar

en: Administer views
pt: Administrar Views

en: Existing Views
pt: Views existentes

en: Default Views
pt: Views padrão

en: Ascending
pt: Crescente

en: Descending
pt: Decrescente

en: Normal menu item
pt: Item normal do menu

en: Empty text
pt: Mensagem "Não há resultados"

en: Down
pt: Para baixo

en: Wildcard
pt: Curinga

en: Arguments
pt: Argumentos

en: Operator
pt: Operador

en: Filters
pt: Filtros

en: Optional
pt: Opcional

en: Exposed Filters
pt: Filtros Expostos

en: Order
pt: Ordem

en: Add criteria
pt: Adicionar critérios

en: View name must be alphanumeric or underscores only.
pt: O nome da view deve conter apenas letras, números e underscores (_).

en: Views UI
pt: Views: Interface de usuário

en: Recent comments
pt: Comentários recentes

en: Random
pt: Aleatório

en: Uncategorized
pt: Sem categoria

en: Plain
pt: Plano

en: example
pt: examplo

en: Position
pt: Posição

en: Integer
pt: Inteiro

en: IP Address
pt: Endereço IP

en: Pattern
pt: Padrão

en: Basic settings
pt: Configurações básicas

en: Last checked
pt: Checado pela última vez em

en: Node template
pt: Template de node

en: Basic setup
pt: Configuração básica

en: Allow users to choose default
pt: Permitir aos usuários escolherem o padrão

en: false
pt: falso

en: true
pt: verdadeiro

en: Buttons and plugins
pt: Botões e plugins

en: Editor appearance
pt: Aparência do editor

en: Toolbar location
pt: Localização da barra de ferramentas

en: Path location
pt: Localização do caminho

en: Enable resizing button
pt: Habilitar botão de redimensionamento

en: Block formats
pt: Formatos de bloco

en: Cleanup and output
pt: Limpeza e saída

en: Verify HTML
pt: Verificar HTML

en: Preformatted
pt: Pré-formatado

en: Convert &lt;font&gt; tags to styles
pt: Converter tags &lt;font&gt; para estilos

en: Remove linebreaks
pt: Remover quebras-de-linha

en: Apply source formatting
pt: Aplicar formatação do código fonte

en: Editor CSS
pt: Editor de CSS

en: CSS path
pt: Caminho do CSS

en: CSS classes
pt: Classes CSS

en: Profile
pt: Perfil

en: Close
pt: Fechar

en: Term description
pt: Descrição do termo

en: Child terms
pt: Termos filhos

en: fields
pt: campos

en: Save settings
pt: Salvar as configurações

en: Operation
pt: Operação

en: reply
pt: responder

en: Duration
pt: Duração

en: Word count
pt: Contador de palavras

en: Tracker
pt: Rastreador

en: Defaults
pt: Padrões

en: Collapsed
pt: Recolhido(a)

en: Protocol
pt: Protocolo

en: Logout
pt: Sair

en: with comments
pt: com comentários

en: without comments
pt: sem comentários

en: Sort by
pt: Ordenar por

en: Created date
pt: Data de criação

en: Updated date
pt: Data de atualização

en: comments
pt: comentários

en: Full
pt: Completo

en: Default language
pt: Idioma padrão

en: Rules
pt: Regras

en: Regular expression
pt: Expressão regular

en: Size of textfield
pt: Tamanho do campo de texto

en: Authoring information
pt: Autoria

en: Leave blank for %anonymous.
pt: Deixe em branco para "%anonymous".

en: Hidden
pt: Oculto

en: Approved
pt: Aprovado

en: create
pt: criar

en: Root
pt: Raiz

en: Show
pt: Exibir

en: Enter one page per line as Drupal paths. The '*' character is a wildcard. Example paths are %blog for the blog page and %blog-wildcard for every personal blog. %front is the front page.
pt: Digite uma URL do Drupal por linha. O asterisco (*) serve como coringa. Por exemplo: %blog para a página de blogs e %blog-wildcard para todos os blogs pessoais. Use %front para a página inicial.

en: Other queries
pt: Outras consultas

en: Timer
pt: Temporizador

en: Change
pt: Mudar

en: in
pt: em

en: Edit term
pt: Editar termo

en: Switch
pt: Trocar

en: Week of @date
pt: Semana de @date

en: ago
pt: atrás

en: 1 item | @count items
pt[0]: 1 item
pt[1]: @count itens

en: Clear
pt: Limpar

en: Pager position
pt: Posição do paginador

en: ‹ previous
pt: ‹ anterior

en: next ›
pt: próximo ›

en: No items selected.
pt: Nenhum item foi selecionado.

en: The update has been performed.
pt: A atualização foi concluída.

en: Node title
pt: Título do node

en: Node body
pt: Corpo do conteúdo

en: update
pt: atualizar

en: Full text
pt: Texto completo

en: Feed settings
pt: Configurações do feed

en: Source
pt: Fonte

en: Date/Time
pt: Data/Hora

en: Display all menu items
pt: Exibir todos os itens do menu

en: Add new group
pt: Adicionar novo grupo

en: Refine
pt: Refinar

en: Undo
pt: Desfazer

en: Member for
pt: Membro há

en: No users available.
pt: Nenhum usuário disponível.

en: Search results
pt: Resultados da busca

en: Your search yielded no results
pt: Nenhum resultado foi encontrado.

en: Front page
pt: Página inicial

en: unlimited
pt: ilimitado

en: Replacement patterns
pt: Padrões de substituição

en: Deleted
pt: Apagado

en: Display name
pt: Mostrar o nome

en: Languages
pt: Idiomas

en: Replace
pt: Substituir

en: Available tokens
pt: Tokens disponíveis

en: Activity
pt: Atividade

en: Add file
pt: Adicionar arquivo

en: Publishing options
pt: Opções de publicação

en: Create new revision
pt: Criar nova revisão

en: First
pt: Primeiro

en: Middle
pt: Meio

en: Query
pt: Consulta

en: Font size
pt: Tamanho da Fonte

en: Configure block
pt: Configurar bloco

en: Block name
pt: Nome do bloco

en: Period
pt: Ponto

en: NO
pt: NÃO

en: YES
pt: SIM

en: Site's time zone
pt: Fuso horário do site

en: Date's time zone
pt: Fuso horário da data

en: No time zone conversion
pt: Sem conversão de fuso horário

en: Hour
pt: Hora

en: Minute
pt: Minuto

en: Second
pt: Segundo

en: Select list
pt: Lista de seleção

en: Text field
pt: Campo de texto

en: Dates without hours granularity must not use any timezone handling.
pt: Datas sem granularidade de horas não devem utilizar qualquer manipulação do fuso horário.

en: Granularity
pt: Granularidade

en: Time zone handling
pt: Manipulação de fuso horário

en: Target type
pt: Tipo destino

en: Date field
pt: Campo de data

en: Map
pt: Mapa

en: Map type
pt: Tipo de mapa

en: Alignment
pt: Alinhamento

en: Link label
pt: Rótulo do link

en: author
pt: autor

en: Entity
pt: Entidade

en: AND
pt: E

en: None.
pt: Nada.

en: Fixed
pt: Fixo

en: Revert
pt: Reverter

en: Empty
pt: Vazio

en: Import failed.
pt: A importação falhou

en: Greater than
pt: Maior que

en: Equal to
pt: Igual a

en: Less than
pt: Menor que

en: any
pt: qualquer

en: Caption
pt: Legenda

en: Select a user
pt: Selecione um usuário

en: You must select a user.
pt: Você deve selecionar um usuário.

en: Sidebar
pt: Barra lateral

en: Log out
pt: Sair

en: Server name
pt: Nome do servidor

en: Open in new window
pt: Abrir em uma nova janela

en: Left
pt: Esquerda

en: Right
pt: Direita

en: What links here
pt: Quais links aqui

en: Seconds
pt: Segundos

en: Info
pt: Informações

en: Red
pt: Vermelho

en: White
pt: Branco

en: Slow
pt: Devagar

en: Fast
pt: Rápido

en: Blocked
pt: Bloqueado

en: or
pt: ou

en: No limit
pt: Sem limite

en: open
pt: aberto

en: Requirements
pt: Requisitos

en: Parent term
pt: Termo pai

en: Parent terms
pt: Termos superiores

en: All blogs
pt: Todos os blogs

en: Books
pt: Livros

en: Style
pt: Estilo

en: Forums
pt: Fóruns

en: Superscript
pt: Sobrescrito

en: revert
pt: reverter

en: Asterisk
pt: Asterisco

en: Missing
pt: Faltando

en: Permissions
pt: Permissões

en: Your settings have been saved.
pt: Suas configurações foram salvas.

en: All tags
pt: Todas as tags

en: Last modified
pt: Última modificação

en: Link color
pt: Cor dos links

en: options
pt: opções

en: Reversed
pt: Revertido

en: Flexible
pt: Flexível

en: My files
pt: Meus arquivos

en: Changed
pt: Alterado

en: Date created
pt: Data de criação

en: Reverse
pt: Reverter

en: Manage features
pt: Gerenciar features

en: Conflict
pt: Conflito

en: Standard
pt: Padrão

en: Interval
pt: Intervalo

en: missing
pt: faltando

en: Not published
pt: Não publicado

en: Menu settings
pt: Configurações do menu

en: Color scheme
pt: Esquema de cores

en: Unformatted
pt: Não formatado

en: @type: deleted %title.
pt: @type: %title foi apagado.

en: previous
pt: anterior

en: RSS Feed
pt: Feed RSS

en: Allowed file extensions
pt: Extensões de arquivo permitidas

en: New comments
pt: Comentários novos

en: New
pt: Novo

en: Enter username
pt: Insira um nome de usuário

en: Username not found
pt: Nome de usuário não encontrado

en: Top left
pt: Esquerda em cima

en: Top right
pt: Direita em cima

en: Bottom right
pt: Direita embaixo

en: Bottom left
pt: Esquerda embaixo

en: Relationships
pt: Relacionamentos

en: Relationship
pt: Relação

en: relationships
pt: relacionamentos

en: Oldest first
pt: Antigos primeiro

en: Basic information
pt: Informações básicas

en: Facets
pt: Facetas

en: Name must be alphanumeric or underscores only.
pt: Nomes devem conter apenas letras, números e underscores.

en: Facet
pt: Faceta

en: Sort criteria
pt: Critérios de ordenação

en: Current search
pt: Pesquisa atual

en: Base path
pt: Caminho base

en: Taxonomy index
pt: Índice de taxonomia

en: <Hidden>
pt: «Oculto»

en: Parent menu item
pt: Item superior de menu

en: Jump Menu
pt: Menu Expresso

en: Themes
pt: Temas

en: Translations
pt: Traduções

en: Unpublished
pt: Não publicado

en: Loading...
pt: Carregando...

en: Sticky
pt: Destacado

en: Read only
pt: Somente leitura

en: TRUE
pt: VERDADEIRO

en: FALSE
pt: FALSO

en: cancel
pt: cancelar

en: Tabs
pt: Abas

en: Processing
pt: Processando

en: disable
pt: desativar

en: Output format
pt: Formato de saída

en: Storage
pt: Armazenamento

en: Page name
pt: Nome da página

en: Advanced Options
pt: Opções Avançadas

en: Timezone
pt: Fuso horário

en: Alternate text
pt: Texto alternativo

en: Apply
pt: Aplicar

en: Select
pt: Selecionar

en: Show blocks
pt: Exibir blocos

en: You must select a node.
pt: Você precisa selecionar um node.

en: Enter the terms you wish to search for.
pt: Digite os termos que você deseja procurar.

en: No style
pt: Sem estilo

en: Bold
pt: Negrito

en: Lifetime
pt: Tempo de vida

en: Copy
pt: Copiar

en: Information
pt: Informações

en: Variables
pt: Variáveis

en: PHP Code
pt: Código PHP

en: Simple
pt: Simples

en: Relationship type
pt: Tipo de relacionamento

en: No caching
pt: Sem cache

en: Synchronization
pt: Sincronização

en: Translation
pt: Tradução

en: Translation status
pt: Status da tradução

en: Blocks
pt: Blocos

en: The block has been created.
pt: O bloco foi criado.

en: A valid date is required for %title.
pt: Uma data válida é requerida para %title.

en: A Date API that can be used by other modules.
pt: Uma API de Data que pode ser utilizada por outros módulos.

en: Relative
pt: Relativo

en: Above
pt: Acima

en: Within
pt: Dentro

en: Position of date part labels
pt: Posição dos rótulos das partes da data

en: User's time zone
pt: Fuso horário do usuário

en: @min and @max
pt: @min e @max

en: Store a date in the database as an ISO date, recommended for historical or partial dates.
pt: Armazena uma data no banco de dados como uma data ISO, recomendada para datas históricas ou parciais.

en: Store a date in the database as a datetime field, recommended for complete dates and times that may need timezone conversion.
pt: Armazena uma data no banco de dados como um campo datetime, recomendado para datas completas e horas que podem precisar de conversão por fuso horário.

en: Date Popup
pt: Popup de Data

en: Enables jquery popup calendars and time entry widgets for selecting dates and times.
pt: Habilita calendários jquery popup e widgets de entrada de datas para selecionar data e hora.

en: Until
pt: Até

en: Every
pt: A cada

en: Third
pt: Terceiro

en: Fourth
pt: Quarto

en: Fifth
pt: Quinto

en: Date Repeat API
pt: API de Data recorrentes

en: A Date Repeat API to calculate repeating dates and times from iCal rules.
pt: Um API de Repetição de Data para calcular datas e horas que se repetem a partir de regras iCal.

en: Overrides
pt: Substitui

en: Add another item
pt: Adicionar outro item

en: Remove field
pt: Remover campo

en: Text area
pt: Área de texto

en: Used in
pt: Usado em

en: The update has encountered an error.
pt: Foi encontrado um erro na atualização.

en: 1 item successfully processed: | @count items successfully processed:
pt[0]: 1 item processado com sucesso:
pt[1]: @count itens processados com sucesso:

en: Fieldgroup
pt: Grupo de campos

en: Provide a comma separated list of arguments to pass to the view.
pt: Forneça uma lista de argumentos a serem passados à view, separando-os por vírgulas.

en: Float
pt: Ponto flutuante

en: Minimum
pt: Mínimo

en: Precision
pt: Precisão

en: Index
pt: Índice

en: Permalink
pt: Link permanente

en: Form
pt: Formulário

en: Exceptions
pt: Exceções

en: Publish
pt: Publicar

en: Unpublish
pt: Despublicar

en: 1 minute
pt: 1 minuto

en: Permission
pt: Permissão

en: Solid
pt: Sólido

en: Grid
pt: Grade

en: Edit this term
pt: Editar este termo

en: Redo
pt: Refazer

en: Italic
pt: Itálico

en: Hide
pt: Ocultar

en: Source code
pt: Código-fonte

en: User Roles
pt: Papéis de Usuário

en: Menu name
pt: Nome do menu

en: Thumbnails
pt: Miniaturas

en: Image gallery
pt: Galeria de imagens

en: Add new profile
pt: Adicionar novo perfil

en: Subscript
pt: Subscrito

en: Indent
pt: Recuo

en: Outdent
pt: Desfazer recuo

en: Unlink
pt: Desconectar

en: Thread
pt: Encadeamento

en: current
pt: atual

en: URL path settings
pt: Configurações de endereço

en: Title text
pt: Texto do título

en: Are you sure you want to delete the revision from %revision-date?
pt: Você tem certeza que deseja apagar a revisão de %revision-date?

en: Distinct
pt: Distinto

en: File paths
pt: Caminhos dos arquvios

en: <None>
pt: «Nenhum»

en: Uppercase
pt: Maiúsculo

en: Extension
pt: Extensão

en: Space
pt: Espaço

en: Keys
pt: Chaves

en: Unavailable
pt: Não disponível

en: jQuery Update
pt: Atualizar jQuery

en: Page not found
pt: A página não foi encontrada

en: The automatically generated alias %original_alias conflicted with an existing alias. Alias changed to %alias.
pt: A URL alternativa gerada automaticamente %original_alias conflitou com uma URL alternativa. URL alternativa mudada para %alias.

en: Pattern for all @node_type paths
pt: Padrão para todos os caminhos @node_type

en: Delete aliases
pt: Apagar URL alternativas

en: Automatic alias
pt: Endereço automático

en: Character used to separate words in titles. This will replace any spaces and punctuation characters. Using a space or + character can cause unexpected results.
pt: Caractere usado para separar palavras nos títulos. Isto substituirá qualquer espaço e caracteres de pontuação. Usar um espaço ou + pode causar resultados inesperados.

en: Character case
pt: Caixa do caractere

en: Leave case the same as source token values.
pt: Deixar como os valores originais de token.

en: Change to lower case
pt: Mudar para minúsculas

en: Do nothing. Leave the old alias intact.
pt: Não fazer nada. Deixar a URL alternativa antiga intacta.

en: Create a new alias. Leave the existing alias functioning.
pt: Criar uma nova URL alternativa. Deixar os atuais funcionando.

en: Create a new alias. Delete the old alias.
pt: Criar um novo caminho e apagar o caminho antigo.

en: Transliterate prior to creating alias
pt: Transliterar antes de criar URL alternativa

en: Filters the new alias to only letters and numbers found in the ASCII-96 set.
pt: Filtra a nova URL alternativa para conter apenas letras e números encontrados no conjunto ASCII-96.

en: No action (do not replace)
pt: Nenhuma ação (não substituir)

en: Delete all aliases. Number of aliases which will be deleted: %count.
pt: Apagar todas as URLs alternativas. Número de URLs alternativas que serão apagadas: %count.

en: Delete aliases for all @label. Number of aliases which will be deleted: %count.
pt: Apagar as URLs alternativas para todos @label. Número de URLs alternativas que serão apagadas: %count.

en: Delete aliases now!
pt: Apagar URLs alternativas agora!

en: All of your path aliases have been deleted.
pt: Todas as suas URLs alternativas foram apagadas.

en: All of your %type path aliases have been deleted.
pt: Todas as suas URLs alternativas de %type foram apagadas.

en: Language neutral
pt: Sem idioma específico

en: Bullet list
pt: Lista de itens

en: Usage
pt: Uso

en: Edit content
pt: Editar conteúdo

en: Change layout
pt: Alterar layout

en: Provided by
pt: Fornecido por

en: Available
pt: Disponível

en: Contexts
pt: Contextos

en: Aggregate
pt: Agregar

en: Node access
pt: Acesso ao node

en: <Any>
pt: -- Qualquer --

en: « first
pt: « início

en: last »
pt: fim »

en: Loading
pt: Carregando

en: File display
pt: Exibição do arquivo

en: Blockquote
pt: Bloco de citações

en: Rearrange
pt: Rearranjar

en: Show only items where
pt: Mostrar apenas itens que

en: No comments available.
pt: Não há comentários.

en: !num_users created.
pt: !num_users usuários criados.

en: Created the following new vocabularies: !vocs
pt: Criamos os seguintes novos vocabulários: !vocs

en: Created the following new terms: !terms
pt: Criamos os seguintes novos termos: !terms

en: 1 user | @count users
pt[0]: 1 usuário
pt[1]: @count usuários

en: This is a list of defined user functions that generated this current request lifecycle. Click on a function name to view its documention.
pt: Esta é uma lista de funções definidas pelo usuário que geraram o ciclo de vida desta requisição. Clique no nome de uma função para ver sua documentação.

en: Here are the contents of your <code>$_SESSION</code> variable.
pt: Aqui está o conteúdo de sua variável <code>$_SESSION</code>.

en: This is a list of the variables and their values currently stored in variables table and the <code>$conf</code> array of your settings.php file. These variables are usually accessed with <a href="@variable-get-doc">variable_get()</a> and <a href="@variable-set-doc">variable_set()</a>. Variables that are too long can slow down your pages.
pt: Esta é uma lista de variáveis e seus valores atualmente armazenados na tabela de variáveis e no array <code>$conf</code> de seu arquivo settings.php Estas variáveis são normalmente acessadas com <a href="@variable-get-doc">variable_set()</a> e <a href="@variable-set-doc">variable_set()</a>. Variáveis que sejam muito grandes podem tornar suas páginas mais lentas.

en: Empty cache
pt: Limpar cache

en: Reinstall modules
pt: Reinstalar módulos

en: Variable editor
pt: Editor de variáveis

en: Session viewer
pt: Visualizador de sessão

en: Switch user
pt: Trocar usuário

en: Devel
pt: Desenvolvimento

en: Execute PHP
pt: Executar PHP

en: Number of users to display in the list
pt: Número de usuários a mostrar na lista

en: This user can switch back.
pt: Este usuário pode voltar.

en: Query log
pt: Log das consultas

en: You must disable or upgrade the php Zend Optimizer extension in order to enable this feature. The minimum required version is 3.2.8. Earlier versions of Zend Optimizer are <a href="!url">horribly buggy and segfault your Apache</a> ...
pt: Você precisa desabilitar ou atualizar a extensão Zend Optmizer do PHP para habilitar essa opção. A versão mínima requerida é a 3.2.8. Versões antigas do Zend Optimizer são <a href="!url">horrivelmente cheias de bugs provocam falhas de segmentação no seu servidor Apache</a>

en: Display a log of the database queries needed to generate the current page, and the execution time for each. Also, queries which are repeated during a single page view are summed in the # column, and printed in red since they are candidates for caching.
pt: Mostra um log das consultas de Banco de Dados necessárias para gerar a página atual e o tempo de execução para cada uma delas. Além disso, consultas que foram repetidas durante uma única exibição de página são somadas na coluna # e mostradas em vermelho, já que essas são candidatas ao cache.

en: by source
pt: por origem

en: by duration
pt: por duração

en: The query table can be sorted in the order that the queries were executed or by descending duration.
pt: A tabela das consultas pode ser classificada pela ordem em que elas são executadas ou pela duração descendente.

en: Enter an integer in milliseconds. Any query which takes longer than this many milliseconds will be highlighted in the query log. This indicates a possibly inefficient query, or a candidate for caching.
pt: Insira um número inteiro em milissegundos. Qualquer consulta que durar mais do que isto será grifada no log das consultas. Isso pode indicar uma possível consulta ineficiente ou uma candidata para o cache.

en: Display memory usage
pt: Mostrar uso de memória

en: PHP code to execute
pt: Código PHP para executar

en: Execute
pt: Executar

en: Old value
pt: Valor antigo

en: New value
pt: Novo valor

en: Sorry, complex variable types may not be edited yet. Use the <em>Execute PHP</em> block and the <a href="@variable-set-doc">variable_set()</a> function.
pt: Lamento, tipos de variáveis complexos ainda não podem ser editados. Use o bloco <em>Executar PHP</em> e a função <a href="@variable-set-doc">variable_set()</a>.

en: Session name
pt: Nome da sessão

en: Generate users
pt: Gerar usuários

en: Generate content
pt: Gerar conteúdo

en: Generate a given number of nodes and comments. Optionally delete current items.
pt: Gerar um determinado número de nodes e comentários. Opcionalmente apaga os itens atuais.

en: How many users would you like to generate?
pt: Quantos usuários que você gostaria de gerar?

en: How many nodes would you like to generate?
pt: Quantos nodes você gostaria de gerar?

en: Development helper for node_access table
pt: Ajuda de desenvolvimento para a tabela node_access

en: This module helps in site development.  Specifically, when an access control module is used to limit access to some or all nodes, this module provides some feedback showing the node_access table in the database.
pt: Este módulo ajuda no desenvolvimento do site. Especificamente, quando um módulo de controle de acesso é usado para limitar o acesso a algum ou a todos os nodes, este módulo oferece algum feedback mostrando a tabela node_access no banco de dados.

en: The node_access table is one method Drupal provides to hide content from some users while displaying it to others.  By default, Drupal shows all nodes to all users.  There are a number of optional modules which may be installed to hide content from some users.
pt: A tabela node_access é um método que o Drupal fornece para ocultar conteúdo de alguns usuários enquanto mostra para outros. Por padrão, o Drupal mostra todos os nodes a todos os usuários. Existem vários módulos opcionais que podem ser instalados para ocultar conteúdo de alguns usuários.

en: If you have not installed any of these modules, you really have no need for the devel_node_access module.  This module is intended for use during development, so that developers and admins can confirm that the node_access table is working as expected.  You probably do not want this module enabled on a production site.
pt: Se você não instalou nenhum desses módulos, você realmente não precisa do módulo devel_node_access. Este módulo foi feito para ser usado durante o desenvolvimento, de modo que os desenvolvedores e admins possam confirmar que a tabela node_access está funcionando como esperado. Você provavelmente não vai querer este módulo habilitado em um site em produção.

en: This module provides two blocks.  One called Devel Node Access by User is visible when a single node is shown on a page.  This block shows which users can view, update or delete the node shown.  Note that this block uses an inefficient algorithm to produce its output.  You should only enable this block on sites with very few user accounts.
pt: Este módulo fornece dois blocos. Um chamado Devel Acesso a Nodes por Usuário é visível quando um único node é mostrado em uma página. Este bloco mostra que usuários podem ver, atualizar ou apagar o node mostrado. Note que este bloco usa um algorítimo ineficiente para produzir seu resultado. Você apenas deve habilitar este bloco em sites que tenham poucas contas de usuário.

en: Access Granted to All Nodes (All Users)
pt: Acesso concedido para todos os nodes (todos os usuários)

en: Your node_access table contains entries that may be granting all users access to all nodes.  Depending on which access control module(s) you use, you may want to delete these entries.  If you are not using an access control module, you should probably leave these entries as is.
pt: A sua tabela node_access contém entradas que podem estar concedendo para todos os usuários acesso a todos os nodes. Dependendo dos módulos de controle de acesso você usa, você pode querer apagar estas entradas. Se você não está usando um módulo de controle de acesso você provavelmente deveria deixar tais entradas tais como estão.

en: Legacy Nodes
pt: Nodes Legados

en: You have !num nodes in your node table which are not represented in your node_access table.  If you have an access control module installed, these nodes may be hidden from all users.  This could be caused by publishing nodes before enabling the access control module.  If this is the case, manually updating each node should add it to the node_access table and fix the problem.
pt: Você tem !num nodes em sua tabela de nodes que não estão representados em sua tabela node_access. Se você tem um módulo de controle de acesso instalado, estes nodes podem ter sido escondidos de todos os usuários. Isto pode ter sido causado pela publicação de nodes antes da habilitação do módulo de controle de acesso. Se este for o caso, a atualização manual de cada node deve incluí-lo na tabela node_access, corrigindo o problema.

en: All Nodes Represented
pt: Todos os nodes representados

en: All nodes are represented in the node_access table.
pt: Todos os nodes estão representados na tabela node_access

en: Access Granted to All Nodes (Some Users)
pt: Acesso permitido a todos os nodes (alguns usuários)

en: Your node_access table contains entries that may be granting some users access to all nodes.  This may be perfectly normal, depending on which access control module(s) you use.
pt: A sua tabela node_access contém entradas que podem estar concedendo a certos usuários acesso a todos os nodes. Isto pode ser perfeitamente normal, dependendo do módulo de controle de acesso você esteja usando.

en: Access Granted to Some Nodes
pt: Acesso permitido a alguns nodes

en: public nodes
pt: nodes públicos

en: Public Nodes
pt: Nodes Públicos

en: private nodes
pt: nodes privados

en: Protected Nodes
pt: Nodes protegidos

en: explained
pt: explicado

en: ignored
pt: ignorado

en: empty
pt: vazio

en: illegitimate
pt: ilegítimo

en: Package
pt: Pacote

en: @type: updated %title.
pt: @type: %title atualizado.

en: All types
pt: Todos os tipos

en: Aggregator
pt: Agregador

en: Node author
pt: Autor do conteúdo

en: Miscellaneous
pt: Variados

en: Interface language
pt: Idioma da interface

en: Rebuilding
pt: Reconstruindo

en: Rebuild
pt: Reconstruir

en: Cancel link
pt: Link para cancelar

en: Attach to
pt: Anexar a

en: Attach files
pt: Anexar arquivos

en: The URL %url is invalid. Please enter a fully-qualified URL, such as http://www.example.com/feed.xml.
pt: A URL %url é inválida. Por favor digite uma URL completa, como http://www.example.com/feed.xml.

en: Unconfigured menu block
pt: Bloco de menu desconfigurado

en: @menu_name (level @level1)
pt: @menu_name (nível @level1)

en: @menu_name (levels @level1-@level2)
pt: @menu_name (níveis @level1-@level2)

en: @menu_name (levels @level1+)
pt: @menu_name (níveis @level1+)

en: 1st level (primary)
pt: 1º nível (primário)

en: 2nd level (secondary)
pt: 2º nível (secundário)

en: 3rd level (tertiary)
pt: 3º nível (terciário)

en: 4th level
pt: 4º nível

en: 5th level
pt: 5º nível

en: 6th level
pt: 6º nível

en: 7th level
pt: 7º nível

en: 8th level
pt: 8º nível

en: 9th level
pt: 9º nível

en: Expand all children
pt: Expandir todos os filhos

en: A pre-release version of Menu block has been detected. All menu blocks from the pre-release version have been given a new delta and are no longer placed in any block regions; their block placement should be re-configured immediately.
pt: Uma versão pré-lançamento do Menu Block foi detectada. Todos os blocos de menu da versão de pré-lançamento tiveram um novo delta atribuído e não estão em mais nenhuma região: o posicionamento destes blocos deve ser reconfigurado imediatamente.

en: Panel pages
pt: Páginas de painéis

en: Mini panels
pt: Mini Painéis

en: by @user
pt: por @user

en: Argument type
pt: Tipo de argumento

en: Deleted/missing block @module-@delta
pt: Bloco apagado/desaparecido @module-@delta

en: New custom content
pt: Novo conteúdo personalizado

en: Create a completely custom piece of HTML content.
pt: Criar um conteúdo HTML personalizado.

en: Context
pt: Contexto

en: General form
pt: Formulário geral

en: Form goes here.
pt: O formulário ficará aqui.

en: Node type description
pt: Descrição do tipo de conteúdo

en: Attached files
pt: Arquivos anexos

en: Attached files go here.
pt: Arquivos anexados vem aqui.

en: A list of files attached to the node.
pt: Uma lista de arquivos anexados a um node.

en: Book navigation
pt: Navegação do livro

en: Book navigation goes here.
pt: A navegação do livro vem aqui.

en: Add comment
pt: Adicionar comentário

en: Comment form here.
pt: Formulário de comentário vem aqui.

en: A form to add a new comment.
pt: Um formulário para adicionar um novo comentário.

en: Node comments
pt: Comentários de node

en: Node comments go here.
pt: Comentários do node vêm aqui

en: The comments of the referenced node.
pt: Os comentários do node referenciado.

en: Sort
pt: Ordenar

en: !a comments per page
pt: !a comentários por página

en: Pager
pt: Paginador

en: Node content
pt: Conteúdo do node

en: The content of the referenced node.
pt: O conteúdo do node referenciado.

en: Node title.
pt: Título do node.

en: Node content goes here.
pt: O conteúdo do node vem aqui.

en: Link title to node
pt: Título é link para o node

en: Check here to make the title link to the node.
pt: Marque aqui para fazer com que o título seja um link para o node.

en: No extras
pt: Nenhum extra

en: Check here to disable additions that modules might make to the node, such as file attachments and CCK fields; this should just display the basic teaser or body.
pt: Marque aqui para desabilitar adições que módulos podem fazer ao node, como anexos e campos CCK; assim, deve mostrar apenas a chamada básica ou corpo.

en: Identifier
pt: Identificador

en: Node form publishing options
pt: Opções de publicação do formulário do node

en: Publishing options on the Node form.
pt: Opções de publicação no formulário do Node.

en: Node form author information
pt: Formulário de informações do autor do Node

en: Author information on the Node form.
pt: Informações de autor no formulário do Node.

en: Node form comment settings
pt: Formulário de configurações de comentário do node

en: Comment settings on the Node form.
pt: Configurações de comentário no formulário do Node.

en: Node form menu settings
pt: Configurações de menu no formulário do Node

en: Node form file attachments
pt: Formulário de Anexos do node

en: File attachments on the Node form.
pt: Arquivos anexados no formulário do Node.

en: Node form book options
pt: Opções de livro do formulário do Node

en: Book options for the node.
pt: Opções de livro para o node.

en: Publishing options.
pt: Opções de publicação.

en: Comment options
pt: Opções de comentários

en: Comment options.
pt: Opções de comentários.

en: Authoring information.
pt: Informações de autoria.

en: Menu options
pt: Opções de menu

en: Menu options.
pt: Opções de menu.

en: URL path options
pt: Opções de caminho de URL

en: Attach files.
pt: Anexar arquivos.

en: Book options.
pt: Opções de livro.

en: Node type description goes here.
pt: A descrição do tipo de conteúdo vem aqui.

en: Node type description.
pt: Descrição do tipo de conteúdo.

en: Profile content goes here.
pt: Conteúdo do perfil vem aqui.

en: Which category
pt: Que categoria

en: Text to display if category has no data. Note that title will not display unless overridden.
pt: Texto que será exibido se a categoria não tiver nenhum dado. Note que o título não será mostrado a não ser que sobrescrito.

en: "@s" profile fields
pt: "@s" campos de perfil

en: Term description goes here.
pt: A descrição do termo vem aqui.

en: Term description.
pt: Descrição do termo.

en: List of related terms
pt: Lista de termos relacionados

en: Terms related to an existing term; may be child, siblings or top level.
pt: Termos relacionados a um termo existente; podem ser filhos, irmãos ou raízes.

en: Sibling terms
pt: Termos irmãos

en: Top level terms
pt: Termos raíz

en: Which terms
pt: Que termos

en: Unordered
pt: Desordenado

en: Ordered
pt: Ordenado

en: The picture of a user.
pt: A foto de um usuário.

en: User profile
pt: Perfil do usuário

en: The profile of a user.
pt: O perfil de um usuário.

en: Vocabulary terms
pt: Termos de vocabulário

en: All the terms in a vocabulary.
pt: Todos os termos em um vocabulário.

en: "@s" terms
pt: "@s" termos

en: Maximum depth
pt: Profundidade máxima

en: Define the maximum depth of terms being displayed.
pt: Defina uma profundidade máxima de termos a ser exibidos.

en: Display as tree
pt: Exibir como aŕvore

en: If checked, the terms are displayed in a tree, otherwise in a flat list.
pt: Se marcado, os termos serão mostrados em uma árvore, caso contrário como uma lista simples.

en: A node object.
pt: Um objeto de node.

en: Currently set to !link
pt: Atualmente definido como !link

en: Invalid node selected.
pt: Node selecionado inválido.

en: A node add form.
pt: Um formulário de criação de node.

en: Select the node type for this form.
pt: Selecione o tipo de node para este formulário.

en: A node edit form.
pt: Um formulário de edição de node.

en: A single taxonomy term object.
pt: Um único objeto de termo de taxonomia.

en: A single user object.
pt: Um único objeto de usuário.

en: Taxonomy vocabulary
pt: Vocabulário de taxonomia

en: A single taxonomy vocabulary object.
pt: Um único objeto de vocabulário de taxonomia.

en: Select the vocabulary for this form.
pt: Selecione o vocabulário para este formulário.

en: New @s
pt: Novo(a) @s

en: New content of other types
pt: Novo conteúdo de outros tipos

en: Select the default behavior of new content added to the system. If checked, new content will automatically be immediately available to be added to Panels pages. If not checked, new content will not be available until specifically allowed here.
pt: Selecione o comportamento padrão de novo conteúdo adicionado ao sistema. Se marcado, o novo conteúdo será automaticamente disponibilizado para ser acrescentado ao Panels. Se não marcado, os novos conteúdos não ficarão disponíveis até que especificamente disponibilizados aqui.

en: <p>Click Submit to be presented with a complete list of available content types set to the defaults you selected.</p>
pt: <p>Clique enviar para ver uma lista completa dos tipos de conteúdo disponíveis marcados como o padrão que você selecionou.</p>

en: Allowed @s content
pt: Conteúdo permitido @s

en: argument
pt: argumento

en: Add argument
pt: Adicionar argumento

en: relationship
pt: relacionamento

en: Add relationship
pt: Adicionar relação

en: Add context
pt: Adicionar contexto

en: Required contexts
pt: Contextos necessários

en: required context
pt: contexto necessário

en: Add required context
pt: Adicionar contexto necessário

en: Close Window
pt: Fechar janela

en: Close window
pt: Fechar janela

en: Remove this item
pt: Remover este item

en: Add @type "@context"
pt: Adicionar @type "@context"

en: Edit @type "@context"
pt: Editar @type "@context"

en: Enter a name to identify this !type on administrative screens.
pt: Insira um nome para identificar este !type nas telas administrativas.

en: Keyword
pt: Palavra-chave

en: Enter a keyword to use for substitution in titles.
pt: Insira uma palavra-chave para usar como substituição nos títulos.

en: Ignore it; content that requires this context will not be available.
pt: Ignorar; o conteúdo que requerer este contexto não estará disponível.

en: If the argument is missing or is not valid, select how this should behave.
pt: Se o argumento estiver faltando ou se não for válido, selecione como deve se comportar.

en: Argument @count
pt: Argumento @count

en: Context @count
pt: Contexto @count

en: 1 year | @count years
pt[0]: 1 ano
pt[1]: @count anos

en: 1 week | @count weeks
pt[0]: 1 semana
pt[1]: @count semanas

en: 1 min | @count min
pt[0]: 1 minuto
pt[1]: @count minutos

en: 1 sec | @count sec
pt[0]: 1 segundo
pt[1]: @count segundos

en: Show all
pt: Exibir todos

en: Panel content has been updated.
pt: O conteúdo do painel foi atualizado.

en: Choose layout
pt: Escolha o layout

en: Missing content type
pt: Tipo de conteúdo faltando

en: Add content to !s
pt: Adicionar conteúdo ao !s

en: Configure !subtype_title
pt: Configurar !subtype_title

en: Panel settings
pt: Configurações do painel

en: No title
pt: Sem título

en: Unknown context
pt: Contexto desconhecido

en: Columns
pt: Colunas

en: Row @row, Column @col
pt: Linha @row, Coluna @col

en: Single column
pt: Coluna única

en: Right above
pt: Direita acima

en: Right below
pt: Direita abaixo

en: Module name
pt: Nome do módulo

en: Enter the module name to export code to.
pt: Digite o nome do módulo para o qual exportar o código.

en: Panel
pt: Painel

en: Panel content
pt: Conteúdo do Painel

en: Add a node from your site as content.
pt: Adicionar um node de seu site como conteúdo.

en: Page settings
pt: Configurações da página

en: Path is required.
pt: O endereço é requerido.

en: Simple cache
pt: Cache simples

en: Argument wildcard
pt: Argumento curinga

en: No argument
pt: Sem argumento

en: From context
pt: Do contexto

en: Required context
pt: Contexto obrigatório

en: Panel argument
pt: Argumento do painel

en: Sixth
pt: Sexto

en: Fixed argument
pt: Argumento fixo

en: Use pager
pt: Paginar

en: Items to display
pt: Itens a exibir

en: More link
pt: Link "mais"

en: More link text
pt: Texto do "Leia mais"

en: Send arguments
pt: Enviar argumentos

en: Book parent
pt: Livro pai

en: Top level book
pt: Livro raiz

en: Term parent
pt: Termo superior

en: Top level term
pt: Termo raiz

en: System block
pt: Bloco do sistema

en: Rounded corners
pt: Cantos arredondados

en: Featured
pt: Destacado

en: contains
pt: contendo

en: Results per page
pt: Resultados por página

en: Machine name
pt: Nome no sistema

en: Print
pt: Imprimir

en: Locked
pt: Travado

en: Selection type
pt: Tipo de seleção

en: No name
pt: Sem nome

en: Node count
pt: Total de nodes

en: Finish
pt: Finalizar

en: Skip to main content
pt: Pular para o conteúdo principal

en: Default order
pt: Ordem padrão

en: Default format
pt: Formato padrão

en: Add new field
pt: Novo campo

en: Search content
pt: Buscar conteúdo

en: Containing any of the words
pt: Contendo qualquer uma dessas palavras

en: Containing the phrase
pt: Com a frase

en: Containing none of the words
pt: Sem nenhuma dessas palavras

en: Only of the type(s)
pt: Somente do(s) tipo(s)

en: Keyword relevance
pt: Relevância das palavras chave

en: Recently posted
pt: Enviado recentemente

en: Number of views
pt: Número de visualizações

en: Factor
pt: Fator

en: Or
pt: Ou

en: Underline
pt: Sublinhar

en: Cut
pt: Cortar

en: Paste
pt: Colar

en: Ordered list
pt: Lista ordenada

en: Unordered list
pt: Lista não-ordenada

en: Font family
pt: Família de fontes

en: About
pt: Sobre

en: Case sensitive
pt: Diferenciar maiúsculas e minúsculas

en: Add row
pt: Adicionar linha

en: Link class
pt: Classe do link

en: Default theme
pt: Tema padrão

en: regex
pt: regex (expressão regular)

en: Column
pt: Coluna

en: Default sort
pt: Ordenação padrão

en: sort by @s
pt: ordenar por @s

en: and
pt: e

en: Optional URL
pt: URL Opcional

en: Allow user-entered tokens
pt: Permitir que os usuários insiram tokens

en: Rel Attribute
pt: Atributo Rel

en: When output, this link will have this rel attribute. The most common usage is <a href="http://en.wikipedia.org/wiki/Nofollow">rel=&quot;nofollow&quot;</a> which prevents some search engines from spidering entered links.
pt: Quando exibido, este link terá um atributo rel. A utilização mais comum é <a href="http://en.wikipedia.org/wiki/Nofollow">rel=&quot;nofollow&quot;</a>, que evita que alguns mecanismos de busca indexem os links fornecidos.

en: At least one title or URL must be entered.
pt: Pelo menos um título ou URL deve ser inserido.

en: You cannot enter a title without a link url.
pt: Você não pode inserir um título sem um link de url.

en: Title, as link (default)
pt: Título, como link (padrão)

en: URL, as link
pt: URL, como link

en: Short, as link with title "Link"
pt: Curto, como link com título "link"

en: Label, as link with label as title
pt: Rótulo, como link com o rótulo como título.

en: Separate title and URL
pt: Separe título e URL

en: Content language
pt: Idioma do conteúdo

en: Active filters
pt: Ativar Filtros

en: Add new rule
pt: Adicionar nova regra

en: Add @type
pt: Adicionar @type

en: Not promoted
pt: Não promovido

en: Not sticky
pt: Não destacado

en: Parent comment
pt: Comentário pai

en: The parent comment.
pt: O comentário ao qual este é uma resposta.

en: Author's website
pt: Site do autor

en: Display the depth of the comment if it is threaded.
pt: Exibe a profundidade do comentário, caso ele esteja encadeado.

en: Sort by the threaded order. This will keep child comments together with their parents.
pt: Organizar pela ordem na discussão. Dessa forma, os comentários "filhos" ficam juntos com seus "pais".

en: Reply-to link
pt: Link para resposta

en: Provide a simple link to reply to the comment.
pt: Fornece um link para responder a um comentário

en: Text to display
pt: Texto a ser exibido

en: Link this field to its user or an author's homepage
pt: Linkar este campo para o usuário ou página inicial do autor

en: Newest first
pt: Mais recente primeiro

en: field
pt: campo

en: Menu items
pt: Itens de menu

en: Formatter
pt: Formatador

en: clone
pt: clonar

en: Week @week
pt: Semana @week

en: Regions
pt: Regiões

en: Target
pt: Alvo

en: Time ago
pt: Tempo decorrido

en: Create @name
pt: Criar @name

en: @type %title has been deleted.
pt: @type %title foi apagado.

en: Not enabled
pt: Desativado

en: The taxonomy vocabulary ID
pt: O identificador do vocabulário da taxonomia

en: Force single
pt: Forçar uma só opção

en: Radios
pt: Rádios

en: Effect
pt: Efeito

en: This node
pt: Este node

en: Show @count value(s)
pt: Exibir @count valor(es)

en: starting from @count
pt: começando de @count

en: Speed
pt: Velocidade

en: The language the content is in.
pt: O idioma em que o conteúdo está escrito.

en: Are you sure you want to delete the "%name" block?
pt: Você tem certeza que quer apagar o bloco "%name"?

en: Blocks that start with the 1st level will always be visible. Blocks that start with the 2nd level or deeper will only be visible when the trail to the active menu item is in the block’s tree.
pt: Blocos que iniciam com o 1º nível sempre estarão visíveis. Blocos que iniciam com o 2º nível ou mais somente serão visíveis quando o rastro do item de menu ativo estiver na árvore do bloco.

en: Adding menu blocks
pt: Adicionando blocos de menu

en: Configuring menu blocks
pt: Configurando blocos de menu

en: When adding or configuring a menu block, several configuration options are available:
pt: Ao adicionar ou configurar um bloco de menu, várias opções de configurações estarão disponíveis:

en: For menu trees that start with the 1st level, the default block title will be the menu name. For menu trees that start with the 2nd level or deeper, the default block title will be the title for the parent menu item of the specified level.
pt: Para árvores de menu que comecem com o 1º nível, o título de bloco padrão será o nome do menu. Para árvores de menu que começarem com o 2º nível ou maior, o título de bloco padrão será o título para o item de menu pai do nível especificado.

en: Styling menu blocks
pt: Estilização de blocos de menu

en: Menu block API
pt: API do Menu Block

en: Developers can use the API of this module to create their own menu trees outside the confines of blocks. All of the publicly available API functions are documented in the menu_block.module file.
pt: Desenvolvedores podem usar a API deste módulo para criar suas próprias árvores de menu fora dos limites dos blocos. Todas as funções públicas disponíveis desta API estão documentadas no arquivo menu_block.module.

en: Add menu block
pt: Adicionar bloco de menu

en: Add a new menu block.
pt: Adicionar um novo bloco de menu

en: Delete menu block
pt: Excluir menu block

en: Response code
pt: Código de resposta

en: Patterns
pt: Padrões

en: edit order and titles
pt: editar ordem e títulos

en: Entity type
pt: Tipo de entidade

en: User roles
pt: Papéis de usuário

en: Debug mode
pt: Modo debug

en: User account
pt: Conta de usuário

en: Importing
pt: Importando

en: Acronym
pt: Sigla

en: More link path
pt: Caminho do link "mais"

en: @menu_name (active menu item)
pt: @menu_name (item de menu ativo)

en: Starting level
pt: Nível inicial

en: Make the starting level follow the active menu item.
pt: Faz o nível inicial seguir o item de menu ativo.

en: If the active menu item is deeper than the level specified above, the starting level will follow the active menu item. Otherwise, the starting level of the tree will remain fixed.
pt: Se o item de menu ativo for mais profundo que o nível especificado abaixo, o nível inicial irá seguir o item de menu ativo. Caso contrário, o nível inicial da árvore permanecerá fixo.

en: Starting level will be
pt: Nível inicial será

en: Active menu item
pt: Item de menu ativo

en: From the starting level, specify the maximum depth of the menu tree.
pt: A partir do nível inicial, especificar a profundidade máxima da árvore de menu.

en: Button text
pt: Texto do botão

en: Title only
pt: Apenas o título

en: Not defined
pt: Não definido

en: Validator
pt: Validador

en: Debugging
pt: Depurando

en: Inherit
pt: Herdar

en: Mime type
pt: Tipo mime

en: Delete item
pt: Apagar item

en: 1 month | @count months
pt[0]: 1 mês
pt[1]: @count meses

en: Add region
pt: Adicionar região

en: Generate
pt: Gerar

en: Display format
pt: Formato de exibição

en: Custom format
pt: Formato personalizado

en: 1 row | @count rows
pt[0]: 1 linha
pt[1]: @count linhas

en: The date the node was last updated.
pt: A data em que o node foi atualizado pela última vez.

en: Category ID
pt: Identificador da categoria

en: Button alignment
pt: Alinhamento dos botões

en: Example:
pt: Exemplo:

en: Invalid display id @display
pt: ID do display @display é inválido

en: Error: handler for @table > @field doesn't exist!
pt: Erro: o handler para @table > @field não existe!

en: Do not use a relationship
pt: Não usar um relacionamento

en: Display type
pt: Tipo de display

en: export
pt: exportar

en: No content available.
pt: Sem conteúdo disponivel.

en: Custom pages
pt: Páginas personalizadas

en: The cache has been cleared.
pt: O cache foi limpo.

en: Colon
pt: Dois pontos

en: Run cron
pt: Rodar agendador de tarefas

en: Run updates
pt: Rodar atualizações

en: Enable developer modules
pt: Habilitar módulos de desenvolvimento

en: Disable developer modules
pt: Desabilitar módulos de desenvolvimento

en: Current anonymous / authenticated users
pt: Usuários anônimos / autenticados agora

en: Disabled these modules: !module-list.
pt: Os seguintes módulos foram desabilitados: !module-list.

en: No developer modules are enabled.
pt: Não há módulos de desenvolvimento habilitados.

en: of
pt: de

en: Instances
pt: Instâncias

en: Title field
pt: Campo de título

en: translate
pt: traduzir

en: The file %file could not be saved. An unknown error has occurred.
pt: O arquivo %file não pôde ser salvo. Ocorreu um erro desconhecido.

en: The specified file %name could not be uploaded.
pt: O arquivo %name especificado não pôde ser enviado.

en: Column settings
pt: Configuração das colunas

en: No link
pt: Sem link

en: Is not one of
pt: Não é um de

en: Admin
pt: Administrar

en: Row
pt: Linha

en: Row settings
pt: Configurações de linha

en: Simplecontext arg
pt: Argumento simplecontext

en: Item1
pt: Item 1

en: Item2
pt: Item 2

en: A relcontext object.
pt: Um objeto relcontext.

en: IP address
pt: Endereço IP

en: Autocomplete matching
pt: Busca do autocompletar

en: Starts with
pt: Começa com

en: Page elements
pt: Elementos da página

en: Secondary tabs
pt: Abas secundárias

en: Variants
pt: Variantes

en: Properties
pt: Propriedades

en: Filter list
pt: Filtrar lista

en: Autocomplete
pt: Autocompletar

en: Module filter
pt: Módulo filter

en: Filter the modules list.
pt: Filtra a lista de módulos.

en: Boolean
pt: Booleano

en: Bundles
pt: Empacotar

en: Decimal point
pt: Ponto

en: Permanent
pt: Permanente

en: Temporary
pt: Temporário

en: Custom date format
pt: Formato de data personalizado

en: Book outline
pt: Estrutura do livro

en: Revision information
pt: Informações da revisão

en: Citation
pt: Citação

en: interval
pt: intervalo

en: Hide submit button
pt: Esconder botão submeter

en: Root term
pt: Termo raiz

en: Origin
pt: Origem

en: Is one of
pt: É um de

en: Expression
pt: Expressão

en: Access will be granted to users with the specified permission string.
pt: O acesso será concedido aos usuários que tenham a permissão a seguir.

en: Comma
pt: Virgula

en: Semicolon
pt: Ponto-e-vírgula

en: Show All
pt: Exibir todos

en: Uses
pt: Usos

en: Frontpage
pt: Página Inicial

en: Comments are responses to node content.
pt: Comentários são respostas ao conteúdo do node.

en: Users who have created accounts on your site.
pt: Usuários que criaram conta no seu site.

en: The comment you are replying to does not exist.
pt: O comentário ao qual você está respondendo não existe.

en: Is empty (NULL)
pt: É vazio (NULL)

en: not empty
pt: não vazio

en: Default image
pt: Imagem padrão

en: Theming information
pt: Informação de tema

en: MIME type
pt: Tipo MIME

en: Ends with
pt: Termina com

en: Undated
pt: Não datado

en: Posted in
pt: Enviado em

en: Upload date
pt: Data em que foi enviado

en: Do not cache
pt: Não fazer cache

en: This field is required
pt: Este campo é obrigatório

en: The title to use when this argument is present; it will override the title of the view and titles from previous arguments. You can use percent substitution here to replace with argument titles. Use "%1" for the first argument, "%2" for the second, etc.
pt: O título a ser utilizado quando o argumento estiver presente; o título da view será sobrescrito pelos argumentos anteriores. Você pode utilizar a substituição de percentagem para substituir com títulos via argumentos. Utilize "%1" para o primeiro argumento, "%2" para o segundo, etc.

en: Action to take if argument is not present
pt: Ação a ser tomada caso o argumento não esteja presente.

en: If this value is received as an argument, the argument will be ignored; i.e, "all values"
pt: Se o argumento receber esse valor, o argumento será ignorado. Por exemplo: "todos"

en: Wildcard title
pt: Título curinga

en: The title to use for the wildcard in substitutions elsewhere.
pt: O título usado para o curinga em substituições em outros lugares.

en: Action to take if argument does not validate
pt: Ação a tomar caso o argumento não seja validado

en: The protocols displayed here are those globally available. You may add more protocols by modifying the <em>filter_allowed_protocols</em> variable in your installation.
pt: Os protocolos exibidos aqui são os globalmente disponíveis. Você pode adicionar mais protocolos modificando a variável <em>filter_allowed_protocols</em> em sua instalação.

en: Link this field to its user
pt: Linkar esse campo à página do usuário

en: This will override any other link you have set.
pt: Esta configuração vai sobrescrever qualquer outro link que você tenha configurado.

en: Overwrite the value to display for anonymous users
pt: Sobrescrever o valor para exibir a informação para usuários anônimos

en: Text to display for anonymous users
pt: Texto a exibir aos usuários anônimos

en: Taxonomy vocabularies
pt: Vocabulários de taxonomia.

en: Item settings
pt: Configurações do item

en: Use default RSS settings
pt: Usar as configurações padrão para RSS

en: Title plus teaser
pt: Título mais a chamada

en: Front page feed
pt: Feed da página inicial

en: Primary
pt: Primário

en: The node ID of the node.
pt: O identificador do node do grupo.

en: Tab weight
pt: Peso da aba

en: User: ID
pt: Usuário: ID

en: Dashboard
pt: Painel

en: No role
pt: Sem papel de usuário.

en: Search index
pt: Índice de busca

en: Solr port
pt: Porta Solr

en: Solr path
pt: Caminho Solr

en: View link
pt: Link "ver"

en: The size of the file.
pt: O tamanho do arquivo.

en: The MIME type of the file.
pt: Tipo MIME do arquivo.

en: Link this field
pt: Transformar este campo em um link

en: @type %title has been updated.
pt: @type %title foi atualizado.

en: Menu link ID
pt: ID do link do Menu

en: Menu links
pt: Links de menu

en: Link title
pt: Título do link

en: Finished with an error.
pt: Finalizado com erro.

en: API Site
pt: Site da API

en: Reinstall
pt: Reinstalar

en: {empty}
pt: {vazio}

en: The file could not be written.
pt: O arquivo não pode ser gravado.

en: One variable deleted. | @count variables deleted.
pt[0]: Uma variável excluída.
pt[1]: @count variáveis excluídas.

en: 1 character | @count characters
pt[0]: 1 caractere
pt[1]: @count caracteres

en: 1 element | @count elements
pt[0]: 1 elemento
pt[1]: @count elementos

en: Function reference
pt: Referência da função

en: Rebuild menus
pt: Reconstruir menus

en: PHPinfo()
pt: PHPInfo()

en: View your server's PHP configuration
pt: Veja a configuração do PHP do seu servidor

en: Execute PHP Code
pt: Executar Código PHP

en: Execute some PHP code
pt: Executa um código PHP

en: Theme registry
pt: Registro do tema

en: List the contents of $_SESSION.
pt: Lista os conteúdos de $_SESSION.

en: Devel settings
pt: Configurações Devel

en: Requires path.module
pt: Precisa do módulo path

en: Filter settings
pt: Configurações de filtro

en: Delete link
pt: Apagar link

en: Filter the view to the currently logged in user.
pt: Filtra a view para o usuário logado no momento.

en: Localization
pt: Idiomas

en: Cache once for everything (global)
pt: Fazer cache uma vez para todos os casos (global)

en: Per page
pt: Por página

en: Per role
pt: Por papel

en: Per role per page
pt: Por papel, por página

en: Per user
pt: Por usuário

en: Per user per page
pt: Por página e por usuário

en: Create new
pt: Criar novo

en: Export configuration
pt: Exportar configuração

en: Has Avatar
pt: Tem uma foto

en: Save Draft
pt: Salvar rascunho

en: Capitalize first letter
pt: Primeira letra maiúscula

en: Slash
pt: Barra

en: Canvas
pt: Tela

en: Main menu
pt: Menu principal

en: Logged in user
pt: Usuário logado

en: Custom text
pt: Texto personalizado

en: Sum
pt: Soma

en: Display Type
pt: Tipo de Apresentação

en: sorted by
pt: ordenado por

en: Date year range
pt: Intervalo de anos da data

en: Legend
pt: Legenda

en: Format: @date
pt: Formato: @date

en: The dates are invalid.
pt: As datas são inválidas.

en: Repeats
pt: Recorrência

en: !repeats_every_interval every !day_of_week
pt: !repeats_every_interval toda(o) !day_of_week

en: !repeats_every_interval on !month_names
pt: !repeats_every_interval em !month_names

en: !repeats_every_interval !count times
pt: !repeats_every_interval !count vezes

en: !repeats_every_interval until !until_date
pt: !repeats_every_interval até !until_date

en: !repeats_every_interval except !except_dates
pt: !repeats_every_interval exceto !except_dates

en: every week | every @count weeks
pt[0]: toda semana
pt[1]: a cada @count semanas

en: every month | every @count months
pt[0]: todo mês
pt[1]: a cada @count meses

en: every year | every @count years
pt[0]: todo ano
pt[1]: a cada @count anos

en: every day | every @count days
pt[0]: todo dia
pt[1]: a cada @count dias

en: Not Approved
pt: Não Aprovado

en: Remove group
pt: Remover grupo

en: No description
pt: Sem descrição

en: Numbered list
pt: Lista numerada

en: Not installed.
pt: Não Instalado.

en: Overwrite
pt: Sobrescrever

en: Secondary
pt: Secundário

en: No fields available.
pt: Não há nenhum campo disponível.

en: Execute arbitrary PHP script
pt: Executar um script PHP

en: PHP script
pt: Script PHP

en: Modify user roles
pt: Alterar papéis do usuário

en: Add roles
pt: Adicionar papéis

en: Choose one or more roles you would like to assign to the selected users.
pt: Escolha um ou mais papéis que você gostaria de oferecer aos usuários selecionados.

en: Remove roles
pt: Remover papéis

en: Choose one or more roles you would like to remove from the selected users.
pt: Escolha um ou mais papéis que você gostaria de remover dos usuários selecionados.

en: You have not chosen any role to add or remove. Please select something to do.
pt: Você não escolheu nenhum papel para oferecer ou tirar dos usuários. Por favor escolha alguma ação.

en: Display operations as
pt: Exibir operações como

en: Dropdown selectbox with Submit button
pt: Menu suspenso com botão enviar

en: Each action as a separate button
pt: Cada ação como um botão separado

en: Skip confirmation step
pt: Pular confirmação

en: Bulk operations
pt: Operações em massa

en: - Choose an operation -
pt: - Escolha uma operação -

en: No operation selected. Please select an operation to perform.
pt: Nenhuma operação foi selecionada. Por favor escolha uma operação para executar.

en: An error occurred while processing @operation with arguments: @arguments
pt: Ocorreu um erro ao tentar processar @operation com os argumentos: @arguments

en: Alias: @alias
pt: URL Alternativa: @alias

en: No alias
pt: Nenhuma URL alternativa

en: Chaos tool suite
pt: Suite Chaos tool

en: Numeric
pt: Numérico

en: Teaser break
pt: Separar chamada

en: Custom URL
pt: URL personalizada

en: Resize images stored
pt: Redimensionar imagens armazenadas

en: Locally
pt: Localmente

en: Optionally, give it the class
pt: Opcionalmente, insira a classe

en: and/or a rel attribute
pt: e/ou um atributo rel

en: Link to the original
pt: Link para o original

en: The location of resized images has changed. The currently resized images have been flushed.
pt: O local onde as imagens são gravadas foi alterado. As imagens que haviam sido redimensionadas foram apagadas.

en: Edit link
pt: Link "editar"

en: Submit button text
pt: Texto do botão Enviar

en: Basic options
pt: Opções básicas

en: Date field(s)
pt: Campo(s) de data

en: Method of handling multiple date fields in the same query. Return items that have any matching date field (date = field_1 OR field_2), or only those with matches in all selected date fields (date = field_1 AND field_2).
pt: Método para gerar múltiplos campos de data numa mesma busca. Retornar os elementos que tem qualquer campo encontrado (data = campo_1 OU campo_2) ou somente aqueles que combinam com todos os campos selecionados (date = campo_1 E campo_2).

en: You must select at least one date field for this filter.
pt: Você deve selecionar ao menos um campo de data para esse filtro.

en: Missing date fields!
pt: Campos de data faltando!

en: (@field) <strong>Exposed</strong> @widget @format
pt: (@field) <strong>Exposto</strong> @widget @format

en: The page has been deleted.
pt: A página foi removida.

en: Punctuation
pt: Pontuação

en: Add comment link
pt: Link de adicionar comentário

en: No results
pt: Nenhum resultado

en: %editor profile for %format
pt: Perfil de %editor para %format

en: Enabled by default
pt: Habilitado por padrão

en: The default editor state for users having access to this profile. Users are able to override this state if the next option is enabled.
pt: O estado padrão do editor para usuários com acesso a esse perfil. Os usuários têm permissão de sobrescrever isso, caso a opção a seguir esteja ativada.

en: If allowed, users will be able to choose their own editor default state in their user account settings.
pt: Se você marcar esta opção, um usuário vai poder escolher o estado padrão do seu editor nas configurações de sua conta.

en: Show <em>enable/disable rich text</em> toggle link
pt: Exibir o link de <em>ativar/desativar editor de texto</em>

en: Whether or not to show the <em>enable/disable rich text</em> toggle link below a textarea. If disabled, the user setting or global default is used (see above).
pt: Defina se o link <em>ativar/desativar editor de texto</em> deve ou não ser exibido abaixo de uma caixa de texto. Se você não marcar esta opção, a configuração pessoal do usuário ou a configuração global serão usadas. (veja o que está marcado acima)

en: This option controls whether the editor toolbar is displayed above or below the editing area.
pt: A opção acima controla se a barra de ferramentas é exibida acima ou abaixo da área de edição.

en: This option controls the alignment of icons in the editor toolbar.
pt: Esta opção controla o alinhamento dos ícones na barra de ferramentas do editor.

en: Where to display the path to HTML elements (i.e. <code>body > table > tr > td</code>).
pt: Onde mostrar o caminho aos elementos HTML (ex. <code>body > table > tr > td</code>).

en: This option gives you the ability to enable/disable the resizing button. If enabled, the Path location toolbar must be set to "Top" or "Bottom" in order to display the resize icon.
pt: Esta opção define se o botão de redimensionamento vai estar habilitado ou desabilitado.  Se habilitado, a barra de localização do caminho deve estar sendo exibida no "Topo" ou "Abaixo" para que o ícone de redimensionar seja exibido.

en: If enabled, potentially malicious code like <code>&lt;HEAD&gt;</code> tags will be removed from HTML contents.
pt: Se você habilitar essa opção, código potencialmente malicioso, como <code>&lt;HEAD&gt;</code>, será removido do HTML.

en: If enabled, the editor will insert TAB characters on tab and preserve other whitespace characters just like a PRE element in HTML does.
pt: Se você ativar essa opção, o editor vai inserir caracteres TAB e preservar outros elementos de espaço em branco, como se usasse a tag PRE do HTML.

en: If enabled, HTML tags declaring the font size, font family, font color and font background color will be replaced by inline CSS styles.
pt: Se você habilitar essa opção, tags HTML declarando fonte, tamanho da fonte, e cor de fundo do texto vão ser substituidas por estilos CSS.

en: If enabled, the editor will remove most linebreaks from contents. Disabling this option could avoid conflicts with other input filters.
pt: Se você habilitar essa opção, o editor vai remover quebras de linha do conteúdo. Desativar essa opção pode evitar conflitos com outros formatos de entrada.

en: If enabled, the editor will re-format the HTML source code. Disabling this option could avoid conflicts with other input filters.
pt: Se ativado, o editor irá re-formatar o código-fonte HTML. Desabilitar esta opção poderá evitar conflitos com os filtros de entrada.

en: Force cleanup on standard paste
pt: Forçar limpeza do texto ao colar

en: If enabled, the default paste function (CTRL-V or SHIFT-INS) behaves like the "paste from word" plugin function.
pt: Se ativado, a função colar padrão (CTRL-V ou SHIFT-INS) se comportará como o plugin de função "colar do Word".

en: Comma separated list of HTML block formats. Possible values: <code>@format-list</code>.
pt: Uma lista de formatos permitidos de bloco HTML, separados por vírgulas. Valores possíveis: <code>@format-list</code>.

en: Use theme CSS
pt: Usar o CSS do tema

en: Define CSS
pt: Definir CSS

en: Editor default CSS
pt: Usar o CSS padrão do editor

en: If "Define CSS" was selected above, enter path to a CSS file or a list of CSS files separated by a comma.
pt: Se a opção "Definir CSS" foi selecionada acima, digite o caminho para o arquivo CSS ou uma lista de arquivos CSS separados por vírgulas.

en: Available tokens: <code>%b</code> (base path, eg: <code>/</code>), <code>%t</code> (path to theme, eg: <code>themes/garland</code>)
pt: Tokens habilitados: <code>%b</code> (caminho base, ex: <code>/</code>), <code>%t</code> (caminho do tema, ex: <code>temas/garland</code>)

en: Optionally define CSS classes for the "Font style" dropdown list.<br />Enter one class on each line in the format: !format. Example: !example<br />If left blank, CSS classes are automatically imported from all loaded stylesheet(s).
pt: Opcionalmente, defina classes para o menu suspenso "Estilo da fonte".<br />Digite uma classe por linha, no formato: !format. Exemplo: !example<br />Se você deixar em branco, as classes CSS são automaticamente importadas de todos os arquivos de estilo.

en: Wysiwyg profile for %format has been saved.
pt: O perfil Wysiwyg para %format foi salvo.

en: No editor
pt: Sem editor

en: Extract the archive and copy its contents into a new folder in the following location:<br /><code>@editor-path</code>
pt: Extraia o arquivo e copie seu conteúdo para uma nova pasta no seguinte local:<br /><code>@editor-path</code>

en: Installation instructions
pt: Instruções de Instalação

en: Are you sure you want to remove the profile for %name?
pt: Você tem certeza que quer remover o perfil de %name?

en: Wysiwyg profile for %name has been deleted.
pt: O perfil Wysiwyg para %name foi apagado.

en: Configure client-side editors.
pt: Configurar editores de texto.

en: Disable rich-text
pt: Desabilitar editor de texto

en: Enable rich-text
pt: Habilitar editor de texto

en: The version of %editor could not be detected.
pt: A versão do %editor não foi detectada.

en: The installed version %version of %editor is not supported.
pt: A versão instalada %version do %editor não é suportada.

en: Strike-through
pt: Tachado

en: Align left
pt: Alinhar à esquerda

en: Align center
pt: Centralizar

en: Align right
pt: Alinhar à direita

en: Justify
pt: Justificado

en: Forecolor
pt: Cor da letra

en: Backcolor
pt: Cor de fundo

en: Horizontal rule
pt: Linha horizontal

en: Paste Text
pt: Colar Texto

en: Paste from Word
pt: Colar do Word

en: Remove format
pt: Remover formato

en: Character map
pt: Mapa de caracteres

en: HTML block format
pt: Bloco no formato HTML

en: Font style
pt: Estilo de Fonte

en: Create DIV container
pt: Criar contêiner DIV

en: FitWindow
pt: Ocupar espaço da janela

en: Check spelling
pt: Checar ortografia

en: Autogrow
pt: Crescer conforme necessário

en: Table drag/resize
pt: Tabela: arrastar/redimensionar

en: Table: Cell properties
pt: Tabela: Propriedades da Célula

en: Table: Insert row after
pt: Tabela: Inserir linha depois

en: Table: Insert column after
pt: Tabela: Inserir coluna depois

en: Table: Insert cell after
pt: Tabela: Inserir célula depois

en: Table: Delete rows
pt: Tabela: apagar linhas

en: Table: Delete columns
pt: Tabela: apagar colunas

en: Table: Delete cells
pt: Tabela: apagar células

en: Table: Merge cells
pt: Tabela: Mesclar células

en: Table: Horizontal split cell
pt: Tabela: dividir célula horizontalmente

en: Clean-up
pt: Limpar

en: Visual aid
pt: Ajuda visual

en: Fullscreen
pt: Tela Cheia

en: Advanced horizontal rule
pt: Linha horizontal avançada

en: Advanced image
pt: Imagem avançada

en: Advanced link
pt: Link avançado

en: Auto save
pt: Auto Salvar

en: Context menu
pt: Menu de contexto

en: Left-to-right
pt: Esquerda para Direita

en: Right-to-left
pt: Direita para Esquerda

en: Emotions
pt: Emoticons

en: Inline popups
pt: Popups inline

en: Insert date
pt: Inserir data

en: Insert time
pt: Inserir hora

en: Insert layer
pt: Inserir layer

en: Move forward
pt: Mover adiante

en: Move backward
pt: Mover para trás

en: Absolute
pt: Absoluto

en: Paste text
pt: Colar texto

en: Style properties
pt: Propriedades de Estilo

en: Abbreviation
pt: Abreviação

en: Inserted
pt: Inserido

en: Safari compatibility
pt: Compatibilidade com o Safari

en: Spell check
pt: Checar ortografia

en: Font Color
pt: Cor da fonte

en: Show/hide hidden elements
pt: Mostrar/ocultar elementos ocultos

en: Separate the teaser and body of this content
pt: Separa a chamada e o corpo deste post

en: Parent term(s)
pt: Termo(s) pai

en: Broken handler @table.@field
pt: Handler quebrado: @table.@field

en: Skipping broken view @view
pt: Ignorando view quebrada @view

en: Ajax callback for view loading.
pt: Callback ajax para carregar a view.

en: Changes cannot be made to a locked view.
pt: Alterações não podem ser realizadas em uma View travada.

en: Create customized lists and queries from your database.
pt: Criar listagens personalizadas do conteúdo do site e gerar consultas ao banco de dados.

en: Administrative interface to views. Without this module, you cannot create or edit your views.
pt: Interface administrativa para views. Sem esse módulo, você não conseguirá criar ou editar suas views.

en: Display all values
pt: Mostrar todos os valores

en: Hide view / Page not found (404)
pt: Esconder a view / Página não encontrada (404)

en: Display empty text
pt: Dizer que não há resultados (usar o texto)

en: Provide default argument
pt: Definir o argumento padrão

en: Broken/missing handler
pt: Handler quebrado ou não encontrado

en: The handler for this item is broken or missing and cannot be used. If a module provided the handler and was disabled, re-enabling the module may restore it. Otherwise, you should probably delete this item.
pt: O handler para este item está quebrado, não pôde ser encontrado ou não pode ser usado. Se o módulo que gera esse handler foi desabilitado, tente reabilitar o módulo para restaurar este item. De outro modo, você talvez deva apenas apagar este item.

en: Current date
pt: Data atual

en: Current node's creation time
pt: Data em que o node foi criado

en: Current node's update time
pt: Data da última atualização do node

en: Do not display items with no value in summary
pt: Não mostrar registros sem valor no resumo

en: Invalid input
pt: Entrada inválida

en: Fail basic validation if any argument is given
pt: A validação básica falhará se nenhum argumento for fornecido

en: By checking this field, you can use this to make sure views with more arguments than necessary fail validation.
pt: Ao selecionar este campo, você pode se certificar que views com mais argumentos do que o necessário irão ter a validação inválida.

en: Glossary mode
pt: Modo glossário

en: Character limit
pt: Limite de caracteres

en: No transform
pt: Manter sem alterações

en: Upper case
pt: Maiúsculas

en: Lower case
pt: Minúsculas

en: Capitalize each word
pt: Por A Primeira Letra De Cada Palavra Em Maiúsculas

en: Case in path
pt: Maiúsculas/minúsculas no endereço

en: Transform spaces to dashes in URL
pt: Transformar espaços em traços na URL

en: Exclude from display
pt: Excluir da exibição

en: Rewrite the output of this field
pt: Reescrever a saída deste campo

en: The text to display for this field. You may include HTML. You may enter data from this view as per the "Replacement patterns" below.
pt: O texto que deverá ser exibido para este campo. Você pode incluir HTML. Você pode inserir dados desta view usando os "Padrões de substituição" abaixo.

en: Output this field as a link
pt: Exibir este campo como um link

en: If checked, this field will be made into a link. The destination must be given below.
pt: Se você marcar esta opção, o campo será transformado em um link. O destino deve ser especificado abaixo.

en: Link path
pt: Caminho do link

en: The Drupal path or absolute URL for this link. You may enter data from this view as per the "Replacement patterns" below.
pt: O caminho no Drupal ou a URL absoluta para este link. Você pode usar dados desta view de acordo com os "Padrões de substituição" abaixo.

en: The CSS class to apply to the link.
pt: A classe CSS para aplicar no link.

en: Prefix text
pt: Prefixo

en: Any text to display before this link. You may include HTML.
pt: Qualquer texto a ser exibido antes do link. Você pode usar HTML.

en: Suffix text
pt: Sufixo

en: Any text to display after this link. You may include HTML.
pt: Qualquer texto a ser exibido após o link. Pode usar HTML.

en: <p>You must add some additional fields to this display before using this field. These fields may be marked as <em>Exclude from display</em> if you prefer. Note that due to rendering order, you cannot use fields that come after this field; if you need a field not listed here, rearrange your fields.</p>
pt: <p>Você precisa adicionar alguns campos extras a este display antes de usar este campo. Esses campos podem estar marcados com "Excluir da exibição", se você preferir. Note que devido à ordem de renderização, você não pode usar campos que aparecem depois deste campo. Se precisar usar algum campo que não está aparecendo aqui, rearranje seus campos.<p>

en: Trim this field to a maximum length
pt: Cortar este campo a um tamanho máximo

en: Trim only on a word boundary
pt: Manter palavras intactas

en: If checked, this field be trimmed only on a word boundary. This is guaranteed to be the maximum characters stated or less. If there are no word boundaries this could trim a field to nothing.
pt: Se você marcar esta opção, o campo será cortado a um determinado limite, mas o corte não vai cair no meio de uma palavra. Você terá a garantia que o corte terá o tanto de caracteres específicados ou menos. Se as palavras não estiverem separadas por espaços ou pontuação, o resultado será um campo em branco.

en: Add an ellipsis
pt: Adicionar reticências

en: If checked, a "..." will be added if a field was trimmed.
pt: Se você marcar esta opção, um "..." será adicionado no final do campo cortado.

en: Strip HTML tags
pt: Remover tags HTML

en: If checked, all HTML tags will be stripped.
pt: Se você marcar esta opção, todas as tags HTML serão removidas.

en: Field can contain HTML
pt: O campo pode conter HTML

en: If checked, HTML corrector will be run to ensure tags are properly closed after trimming.
pt: Se você marcar esta opção, um corretor HTML verificará suas tags para assegurar que todas se encontrem propriamente fechadas após o corte do campo.

en: File size display
pt: Exibição do tamanho do arquivo

en: Formatted (in KB or MB)
pt: Formatado (em KB ou MB)

en: Raw bytes
pt: Bytes

en: If checked, true will be displayed as false.
pt: Se você marcar esta opção, um resultado "Verdadeiro" será exibido como "Falso".

en: Time ago (with "ago" appended)
pt: Tempo decorrido (com "atrás" incluído no final)

en: Time span (with "ago/hence" appended)
pt: Intervalo de tempo (com "apartir de / atrás" incluído)

en: Round
pt: Arredondar

en: If checked, the number will be rounded.
pt: Se você marcar esta opção, o número será arredondado.

en: Specify how many digits to print after the decimal point.
pt: Quantos dígitos deverão ser exibidos após o ponto decimal.

en: What single character to use as a decimal point.
pt: Qual caractere usar como separador decimal. (Normalmente vírgula).

en: What single character to use as the thousands separator.
pt: Qual caractere usar como separador de milhares. (Normalmente ponto).

en: Text to put before the number, such as currency symbol.
pt: O texto a ser exibido antes do número, por exemplo, um símbolo de moeda.

en: Text to put after the number, such as currency symbol.
pt: O texto a ser exibido após o número, por exemplo, uma unidade de medida.

en: Simple separator
pt: Separador simples

en: Display as link
pt: Exibir como um link

en: Operator identifier
pt: Identificador do operador

en: This will appear in the URL after the ? to identify this operator.
pt: Este texto vai aparecer na URL depois do ?, para identificar o operador.

en: Filter identifier
pt: Identificador do filtro

en: This will appear in the URL after the ? to identify this filter. Cannot be blank.
pt: Este texto vai aparecer na URL depois do ?, para identificar o filtro. 
    Não pode ser deixado em branco.

en: This exposed filter is optional and will have added options to allow it not to be set.
pt: Este filtro exposto é opcional e o usuário terá a opção de não escolher um valor para ele.

en: Remember
pt: Lembrar

en: Remember the last setting the user gave this filter.
pt: Lembrar a úlitma configuração usada neste filtro.

en: The identifier is required if the filter is exposed.
pt: Este identificador é obrigatório se o filtro for exposto.

en: This identifier is not allowed.
pt: Este identificador não é permitido.

en: - Any -
pt: - Qualquer -

en: exposed
pt: exposto

en: Value type
pt: Tipo do valor

en: A date in any machine readable format. CCYY-MM-DD HH:MM:SS is preferred.
pt: Uma data em qualquer formato legível por máquina, preferivelmente AAAA-MM-DD HH:MM:SS.

en: Invalid date format.
pt: Formato de data inválido

en: Limit list to selected items
pt: Limitar aos itens selecionados

en: If checked, the only items presented to the user will be the ones selected here.
pt: Se você marcar essa opção, apenas os itens selecionados aqui serão apresentados ao usuário.

en: not in
pt: não presente em

en: Is all of
pt: É todos de

en: Is none of
pt: Não é nenhum de

en: not
pt: não

en: Is between
pt: Está entre

en: between
pt: entre

en: Is not between
pt: Não está entre

en: not between
pt: não está entre

en: Min
pt: Mínimo

en: And max
pt: E máximo

en: And
pt: E

en: Contains any word
pt: Contém qualquer uma das palavras

en: has word
pt: tem a palavra

en: Contains all words
pt: Contém todas as palavras

en: has all
pt: tem todas

en: begins
pt: começa com

en: ends
pt: termina com

en: Require this relationship
pt: Esta relação é obrigatória

en: The granularity is the smallest unit to use when determining whether two dates are the same; for example, if the granularity is "Year" then all dates in 1999, regardless of when they fall in 1999, will be considered the same date.
pt: A granularidade irá utilizar a menor unidade para determinar quando duas datas são idênticas; por exemplo, se a granularidade selecionada for "Ano", então todas as datas em 1999, não interessando em qual mês ou dia do ano de 1999, serão consideradas a mesma data.

en: Broken
pt: Com problemas

en: Displays
pt: Exibições

en: These queries were run during view rendering:
pt: Essas consultas foram rodadas na execução da view:

en: This display has no path.
pt: Este display não possui endereço.

en: Query build time
pt: Tempo de construção da consulta

en: Query execute time
pt: Tempo de execução da consulta

en: View render time
pt: Ver tempo de renderização

en: No query was run
pt: Nenhuma consulta foi rodada

en: Unable to preview due to validation errors.
pt: Não foi possível fazer a pré-visualização por causa de erros de validação.

en: View name
pt: Nome da view

en: View description
pt: Descrição da view

en: This description will appear on the Views administrative UI to tell you what the view is about.
pt: Esta descrição vai aparecer na interface administrativa do módulo Views, para dizer o que essa view faz.

en: View tag
pt: Grupo da view

en: The view has been deleted.
pt: A view foi apagada.

en: Are you sure you want to break the lock on view %name?
pt: Você tem certeza que deseja desfazer o bloqueio na view %name?

en: By breaking this lock, any unsaved changes made by !user will be lost!
pt: Se você desfazer esse bloqueio, todas as configurações não salvas feitas pelo(a) usuário(a) !user serão perdidas!

en: Break lock
pt: Desfazer bloqueio

en: The lock has been broken and you may now edit this view.
pt: O bloqueio foi desfeito e você pode editar esta view agora.

en: Enter the name to use for this view if it is different from the source view. Leave blank to use the name of the view.
pt: Digite o nome para usar para esta view, se o nome for diferente da view original. Deixe em branco para usar o nome original.

en: Paste view code here
pt: Cole o código da view exportada aqui

en: Unable to interpret view code.
pt: Não foi possível interpretar o código da view.

en: A view by that name already exists; please choose a different name
pt: Já existe uma view com esse nome. Por favor escolha um nome diferente.

en: Display plugin @plugin is not available.
pt: O plugin de exibição @plugin não está disponível.

en: Style plugin @plugin is not available.
pt: O plugin de estilo @plugin não está disponível.

en: Row plugin @plugin is not available.
pt: O plugin de linha @plugin não está disponível.

en: @type handler @table.@field is not available.
pt: O handler @type para @table.@field não está disponível.

en: Unable to import view.
pt: Não foi possível importar a view.

en: Click on an item to edit that item's details.
pt: Clique em um item para editar os seus detalhes.

en: Go to the real page for this display
pt: Ir para a página real deste display

en: Invalid
pt: Inválido

en: Missing style plugin
pt: O plugin de estilo não foi encontrado

en: Change settings for this style
pt: Alterar as configurações deste estilo

en: View analysis
pt: Análise da view

en: Configure @type
pt: Configurar @type

en: Rearrange @type
pt: Rearranjar @type

en: Broken field @id
pt: Campo @id quebrado

en: There are no @types available to add.
pt: Não há nenhum @types disponíveis para serem adicionados.

en: Configure extra settings for @type %item
pt: Configurações extras para @type %item

en: Configure summary style for @type %item
pt: Configurar o estilo do resumo para @type %item

en: Clear Views' cache
pt: Limpar o cache do Views

en: Add Views signature to all SQL queries
pt: Adicionar uma assinatura a todas as consultas SQL

en: Disable views data caching
pt: Desativar o cache de dados das views

en: Views caches data about tables, modules and views available, to increase performance. By checking this box, Views will skip this cache and always rebuild this data when needed. This can have a serious performance impact on your site.
pt: O módulo Views faz cache sobre as tabelas, módulos e views disponíveis, para melhorar o desempenho. Se você marcar essa opção, o Views vai pular o cache e vai reconstruir os dados sempre que preciso. Isso pode ter impacto significativo no desempenho do seu site.

en: Show other queries run during render during live preview
pt: Exibir outras queries executadas durante a renderização da pré-visualização

en: Drupal has the potential to run many queries while a view is being rendered. Checking this box will display every query run during view render as part of the live preview.
pt: O Drupal pode acabar rodando várias consultas ao banco de dados durante a exibição de uma view. Selecionar esta opção vai fazer com que sejam exibidas todas as consultas executadas na previsão da view.

en: Error: missing @component
pt: Erro: @component está faltando

en: View analysis can find nothing to report.
pt: Não foram encontrados problemas na view.

en: This view has only a default display and therefore will not be placed anywhere on your site; perhaps you want to add a page or a block display.
pt: Esta view possui apenas um display padrão e por conta disso não será exibida em seu site; talvez você queira adicionar um display de bloco ou página.

en: Reduce duplicates
pt: Minimizar registros duplicados

en: Default settings for this view.
pt: Configurações padrão para esta view.

en: Display the view as a page, with a URL and menu links.
pt: Exibir a view como uma página, com uma URL e um link no menu.

en: Display the view as a block.
pt: Exibir a view como um bloco.

en: Attachments added to other displays to achieve multiple views in the same view.
pt: Anexos são adicionados a outros displays para se obter várias views dentro de uma view só.

en: Display the view as a feed, such as an RSS feed.
pt: Exibir a view como um feed, assim como um feed RSS.

en: Displays rows one after another.
pt: Exibe uma linha após a outra.

en: Displays rows as an HTML list.
pt: Exibe as linhas em uma lista HTML.

en: Displays rows in a grid.
pt: Exibe os resultados em uma grade.

en: Displays rows in a table.
pt: Exibe as linhas em uma tabela.

en: Displays the default summary as a list.
pt: Exibe o sumário como uma lista.

en: Displays the summary unformatted, with option for one after another or inline.
pt: Exibe o resumo sem formatação, com a opção um após outro em várias linhas, ou em apenas uma linha.

en: Generates an RSS feed from a view.
pt: Gera um feed RSS a partir de uma view.

en: Displays the fields with an optional template.
pt: Mostra os campos com um template opcional.

en: Will be available to all users.
pt: Ficará disponível a todos usuários.

en: Access will be granted to users with any of the specified roles.
pt: O acesso será concedido aos usuários com algum dos papéis especificados abaixo.

en: No caching of Views data.
pt: Sem cache de dados do Views.

en: Time-based
pt: Baseado em tempo

en: Simple time-based caching of data.
pt: Cache simples de dados, baseado em tempo.

en: sort criteria
pt: critérios de ordenação

en: Sort criterion
pt: Critério de ordenação

en: sort criterion
pt: critério de ordenação

en: Aggregator items are imported from external RSS and Atom news feeds.
pt: Itens do agregador são importados de feeds de notícias externas, nos formatos RSS ou Atom.

en: The title of the aggregator item.
pt: O título do item agregado.

en: The link to the original source URL of the item.
pt: O link para a URL original do item do feed.

en: The author of the original imported item.
pt: O autor do item original importado.

en: The actual content of the imported item.
pt: O conteúdo original do item importado.

en: The date the original feed item was posted. (With some feeds, this will be the date it was imported.)
pt: A data original de postagem do item do feed. (Com alguns feeds, esta será a data de importação do item.)

en: Feed ID
pt: ID do feed

en: The unique ID of the aggregator feed.
pt: O identificador do feed no agregador.

en: The title of the aggregator feed.
pt: O título do feed agregado.

en: The link to the source URL of the feed.
pt: O link para a URL fonte do feed.

en: The date the feed was last checked for new content.
pt: O horário da última consulta por atualizações do feed.

en: The description of the aggregator feed.
pt: A descrição do feed agregado.

en: The unique ID of the aggregator category.
pt: O identificador exclusivo da categoria do agregador.

en: The title of the aggregator category.
pt: O título da categoria do agregador.

en: Display the aggregator item using the data from the original source.
pt: Exibir o item do agregador usando os dados da fonte original.

en: The book the node is in.
pt: O livro em que o node está.

en: The weight of the book page.
pt: O peso da página do livro.

en: The depth of the book page in the hierarchy; top level books have a depth of 1.
pt: A profundidade de um livro na hierarquia. Títulos de livro (primeiro nível) possuem profundidade igual a 1.

en: The parent book node.
pt: O node pai do livro.

en: The title of the comment.
pt: O título do comentário.

en: The comment ID of the field
pt: O identificador do comentário do campo

en: The name of the comment's author. Can be rendered as a link to the author's homepage.
pt: O nome do autor do comentário. Pode ser exibido como um link para a página pessoal do autor.

en: The website address of the comment's author. Can be rendered as a link. Will be empty if the author is a registered user.
pt: O endereço do site do autor do comentário. Pode ser exibido como um link. Será vazio se o autor é um usuário regsitrado.

en: Post date
pt: Data de publicação

en: Provide a simple link to view the comment.
pt: Mostra um link para ver o comentário.

en: Provide a simple link to edit the comment.
pt: Mostra um link para editar o comentário.

en: Provide a simple link to delete the comment.
pt: Mostra um link para apagar o comentário.

en: The User ID of the comment's author.
pt: O identificador de usuário do autor do comentário.

en: Parent CID
pt: CID do comentário pai

en: The Comment ID of the parent comment.
pt: O identificador do comentário ao qual este é uma resposta.

en: Last comment time
pt: Horário do último comentário

en: Date and time of when the last comment was posted.
pt: Data e hora de envio do comentário mais recente.

en: Last comment author
pt: O autor do último comentário

en: The name of the author of the last posted comment.
pt: O nome do autor que enviou o último comentário.

en: Comment count
pt: Contador de comentários

en: The number of comments a node has.
pt: A quantidade de comentários no node.

en: Updated/commented date
pt: Data de atualização ou do último comentário

en: The most recent of last comment posted or node updated time.
pt: A data de atualização do node ou a data do último comentário, o que for mais recente.

en: The number of new comments on the node.
pt: O número de comentários novos no node.

en: Comment status
pt: Status de comentários

en: Whether comments are enabled or disabled on the node.
pt: Se os comentários estão ativados ou não para este post.

en: User posted or commented
pt: Usuário escreveu ou comentou

en: Display nodes only if a user posted the node or commented on the node.
pt: Exibe os posts que o usuário escreveu ou comentou.

en: Display the comment with standard comment view.
pt: Mostra o comentário com a visualização padrão de comentário.

en: Display the comment as RSS.
pt: Exibir os comentários como RSS.

en: Link to contact page
pt: Link para a página de contato

en: Provide a simple link to the user contact page.
pt: Oferecer um link simples para a página de contato do usuário.

en: Locale source
pt: Expressão-fonte

en: A source string for translation, in English or the default site language.
pt: A expressão fonte, em inglês ou na língua padrão do site.

en: The ID of the source string.
pt: O identificador da expressão fonte.

en: A description of the location or context of the string.
pt: Uma descrição do local ou contexto da expressão

en: The group the translation is in.
pt: O grupo a que pertence a tradução.

en: The full original string.
pt: A expressão original completa.

en: The version of Drupal core that this string is for.
pt: A versão do núcleo do Drupal a qual essa expressão está relacionada.

en: Provide a simple link to edit the translations.
pt: Gera um link para editar as traduções.

en: Locale target
pt: Língua alvo

en: The full translation string.
pt: A expressão completa da tradução.

en: The language this translation is in.
pt: A língua em que esta tradução está.

en: Singular LID
pt: LID do singular

en: The ID of the parent translation.
pt: O ID da tradução superior.

en: Whether or not the translation is plural.
pt: Se a tradução está ou não no plural.

en: The title of the node.
pt: O título do node.

en: The date the node was posted.
pt: A data de envio do node.

en: Whether or not the node is published.
pt: Se o node está ou não publicado.

en: Published or admin
pt: Publicado ou admin

en: Created year + month
pt: Ano + mês de criação

en: Created year
pt: Ano de criação

en: Created month
pt: Mês de criação

en: Created day
pt: Dia de criação

en: Created week
pt: Semana de criação

en: Updated year + month
pt: Ano + mês da última atualização

en: Updated year
pt: Ano da atualização

en: Updated month
pt: Mês da última atualização

en: Updated day
pt: Dia da última atualização

en: Updated week
pt: Semana da última atualização

en: The log message entered when the revision was created.
pt: A mensagem de log usada quando a revisão foi criada.

en: Revert link
pt: Link "reverter"

en: Provide a simple link to revert to the revision.
pt: Mostra um link para reverter à versão do node.

en: Filter by access.
pt: Filtrar por acesso.

en: Has new content
pt: Tem conteúdo novo

en: Display %display has no access control but does not contain a filter for published nodes.
pt: O display %display não tem controle de acesso mas não contém um filtro para nodes publicados.

en: Poll
pt: Enquete

en: Whether the poll is open for voting.
pt: Se a enquete está ou não aberta para votações.

en: Profile textfield
pt: Campo de texto do perfil

en: Profile textarea
pt: Caixa de texto do perfil

en: Profile checkbox
pt: Caixa de seleção do perfil

en: Profile URL
pt: URL do perfil

en: Profile selection
pt: Seleção do perfil

en: Profile freeform list %field-name.
pt: Lista de campos do perfil %field-name.

en: Profile date %field-name.
pt: Data do campo %field-name do perfil

en: The score of the search item. This will not be used if the search filter is not also present.
pt: Pontuação do item de busca. Não será usado se o filtro de busca não estiver também presente.

en: Links from
pt: Links de

en: Other nodes that are linked from the node.
pt: Outros nodes que estão linkados a partir deste node.

en: Links to
pt: Links para

en: Other nodes that link to the node.
pt: Outros nodes que linkam para o node.

en: Search Terms
pt: Termos de busca

en: The terms to search for.
pt: Os termos a serem buscados.

en: Display the results with standard search view.
pt: Exibe os resultados com a view padrão da busca.

en: Total views
pt: Total de visualizações

en: The total number of times the node has been viewed.
pt: O número total de vezes que o node foi acessado.

en: Views today
pt: Visualizações hoje

en: The total number of times the node has been viewed today.
pt: O número de vezes que o node foi acessado hoje.

en: Most recent view
pt: Visualização mais recente

en: The most recent time the node has been viewed.
pt: A data em que o node foi visitado pela última vez.

en: Stores site access information.
pt: Armazena informações de acesso ao site.

en: Browser session ID of user that visited page.
pt: O identificador de seção do navegador do usuário que visitou a página.

en: Title of page visited.
pt: Título da página visitada.

en: Internal path to page visited (relative to Drupal root.)
pt: O caminho interno da página visitada (relativo à raiz do Drupal.)

en: Referrer URI.
pt: URI do referenciador (de onde veio a visita).

en: Hostname of user that visited the page.
pt: Hostname do usuário que visitou a página.

en: The user who visited the site.
pt: O usuário que visitou o site.

en: Time in milliseconds that the page took to load.
pt: O tempo, em milisegundos, que a página demorou para ser carregada.

en: Timestamp of when the page was visited.
pt: A data quando a página foi visitada.

en: Files maintained by Drupal and various modules.
pt: Arquivos gerenciados pelo Drupal e vários outros módulos.

en: The ID of the file.
pt: O identificador do arquivo.

en: The name of the file.
pt: O nome do arquivo.

en: The path of the file.
pt: O endereço do arquivo.

en: The mime type of the file.
pt: O tipo mime do arquivo.

en: The status of the file.
pt: Status do arquivo.

en: The date the file was uploaded.
pt: A data em que o arquivo foi enviado.

en: Name of the vocabulary a term is a member of. This will be the vocabulary that whichever term the "Taxonomy: Term" field is; and can similarly cause duplicates.
pt: O nome do vocabulário a que pertence o termo. Esse é o vocabulário do termo de "Taxonomia: Termo". Pode causar duplicatas.

en: Taxonomy terms are attached to nodes.
pt: Termos de taxonomia são ligados a nodes.

en: Taxonomy term name.
pt: Nome do termo de taxonomia.

en: The term weight field
pt: O campo de peso do termo da taxonomia

en: The description associated with a taxonomy term.
pt: A descrição associada a um termo de taxonomia.

en: Filter the results of "Taxonomy: Term" to a particular vocabulary.
pt: Filtrar os resultados dos "Termos da taxonomia" para um vocabulário particular.

en: Display all taxonomy terms associated with a node from specified vocabularies.
pt: Exibe todos os termos de taxonomia, de um vocabulário específico, associados ao node.

en: The parent term of the term. This can produce duplicate entries if you are using a vocabulary that allows multiple parents.
pt: O termo principal (acima) deste termo. Esta opção pode gerar resultados duplicados se você estiver utilizando um vocabulário que permite múltiplos termos principais.

en: The parent term of the term.
pt: O termo superior a este termo.

en: Node translation
pt: Tradução do node

en: Translation set node ID
pt: Identificador do grupo de traduções

en: The ID of the translation set the content belongs to.
pt: O identificador do grupo de traduções a qual este conteúdo pertence.

en: Source translation
pt: Texto original para tradução

en: The source that this content was translated from.
pt: A fonte da qual este conteúdo foi traduzido.

en: Versions of content in different languages.
pt: Versões do conteúdo em diferentes idiomas.

en: Child translation
pt: Tradução filha

en: Outdated
pt: Desatualizado

en: The user ID
pt: O ID do usuário

en: The user or author name.
pt: O nome do usuário ou autor.

en: Email address for a given user. This field is normally not shown to users, so be cautious when using it.
pt: O email do usuário para um dado usuário. Esse campo não é mostrado normalmente ao usuários, por isso tenha muito cuidado ao usá-lo.

en: Language of the user
pt: Idioma do usuário

en: The user's picture, if allowed.
pt: A foto do usuário, se permitido.

en: The date the user was created.
pt: Data de criação da conta do usuário.

en: The user's last access date.
pt: Data do último acesso do usuário.

en: The user's last login date.
pt: A data do último login do usuário.

en: Whether a user is active or blocked.
pt: Se um usuário está ativo ou bloqueado.

en: The user's signature.
pt: A assinatura do usuário.

en: Provide a simple link to edit the user.
pt: Exibe um link simples para editar a conta do usuário.

en: Roles that a user belongs to.
pt: Papéis de usuário marcados para o usuário.

en: User ID from URL
pt: O ID do usuário a partir da URL

en: User ID from logged in user
pt: ID do usuário logado

en: Randomize the display order.
pt: Exibir em ordem aleatória.

en: Null
pt: Nulo

en: Provide custom text or link.
pt: Exibir link ou texto personalizado.

en: View result counter
pt: Ver contador de resultados

en: Displays the actual position of the view result
pt: Exibe a posicão real do resultado na view

en: Link this field to its aggregator category page
pt: Linkar este campo para a página da categoria do agregador

en: No user
pt: Sem usuário

en: Link this field to its comment
pt: Linkar este campo para o comentário

en: Show teaser-style link
pt: Mostrar um link no estilo de chamada

en: Link this field to new comments
pt: Linkar este campo para novos comentários

en: contact
pt: contato

en: Contact %user
pt: Entrar em contato com %user

en: Unknown group
pt: Grupo desconhecido

en: Unknown language
pt: Idioma desconhecido

en: Current user's language
pt: Idioma do usuário atual

en: Default site language
pt: Idioma padrão do site

en: No language
pt: Sem língua específica

en: Current installed version
pt: Versão instalada atualmente

en: Check for new comments as well
pt: Checar também se há novos comentários

en: Node IDs separated by , or +
pt: IDs dos nodes separados por , ou +

en: Build mode
pt: Modo de construção

en: No alternate
pt: Sem alternativa

en: Alternative sort
pt: Ordenação alternativa

en: Alternate sort order
pt: Alternar ordenação

en: On empty input
pt: Na entrada padrão

en: Show None
pt: Não exibir nenhum

en: Display score
pt: Exibir pontuação

en: Link this field to download the file
pt: Linkar este campo ao arquivo de download

en: Set the breadcrumb for the term parents
pt: Colocar os termos-pai na trilha de navegação

en: If selected, the breadcrumb trail will include all parent terms, each one linking to this view. Note that this only works if just one term was received.
pt: Se você selecionar esta opção, a trilha de navegação irá incluir todos os termos superiores, cada um deles linkando para esta view. Note que isso somente irá funcionar se apenas um termo for fornecido.

en: The depth will match nodes tagged with terms in the hierarchy. For example, if you have the term "fruit" and a child term "apple", with a depth of 1 (or higher) then filtering for the term "fruit" will get nodes that are tagged with "apple" as well as "fruit". If negative, the reverse is true; searching for "apple" will also pick up nodes tagged with "fruit" if depth is -1 (or lower).
pt: A profundidade vai buscar os nodes marcados com termos na hierarquia. Por exemplo, se você tiver um termo chamado "fruta" e um sub-termo chamado "maçã", com uma profundidade 1 (ou maior), o filtro vai pegar o termo "fruta" e também todos os nodes que possuem o termo "maçã". Se o número for negativo, ocorre o inverso. Se a profundidade for -1 (ou menor) o buscar "maçã", os nodes com o termo "fruta" também serão retornados.

en: No vocabulary
pt: Sem vocabulário

en: Link this field to its taxonomy term page
pt: Linkar este campo para a página do termo de taxonomia

en: Link this field to its term page
pt: Linkar este campo para a página do termo

en: Limit terms by vocabulary
pt: Limitar termos por vocabulário

en: Select which vocabulary to show terms for in the regular options.
pt: Selecione que vocabulário deve ser usado para que exibir os termos nas opções regulares.

en: Dropdown
pt: Menu suspenso

en: Show hierarchy in dropdown
pt: Exibir hierarquia no menu suspenso

en: An invalid vocabulary is selected. Please change it in the options.
pt: Um vocabulário inválido foi selecionado. Por favor altere as configurações.

en: Select terms from vocabulary @voc
pt: Selecionar termos do vocabulário @voc

en: Select terms
pt: Selecionar termos

en: Unable to find term: @terms | Unable to find terms: @terms
pt[0]: Não foi possível encontrar o termo: @terms
pt[1]: Não foi possível encontrar os termos: @terms

en: If you wish to validate for specific vocabularies, check them; if none are checked, all terms will pass.
pt: Se você deseja validação para vocabulários específicos, selecione-os. Caso nenhum seja selecionado, todos os termos irão ser utilizados.

en: Term IDs separated by , or +
pt: IDs dos termos separados por , ou +

en: Current language
pt: Idioma em uso

en: Translation option
pt: Opção de tradução

en: The translation options allows you to select which translation or translations in a translation set join on. Select "Current language" or "Default language" to join on the translation in the current or default language respectively. Select a specific language to join on a translation in that language. If you select "All", each translation will create a new row, which may appear to cause duplicates.
pt: As opções de tradução permitem que você selecione que tradução ou traduções consultar. Selecione "Língua atual" ou "Língua padrão" para trazer a tradução na língua atual ou na língua marcada como padrão, respectivamente. Selecione uma língua específica para trazer a tradução naquela língua. Se você selecionar "Tudo", cada tradução vai aparecer em uma linha diferente, o que pode dar a impressão de o conteúdo estar duplicado.

en: To the user
pt: Para o usuário

en: With a mailto:
pt: Com um endereço de e-mail:

en: Is the logged in user
pt: É o usuário logado no momento

en: Usernames
pt: Nomes de usuário

en: Enter a comma separated list of user names.
pt: Digite alguns nomes de usuários, separando-os por vírgulas.

en: Unable to find user: @users | Unable to find users: @users
pt[0]: Não foi possível encontrar o usuário: @users
pt[1]: Não foi possível encontrar os usuários: @users

en: Also look for a node and use the node author
pt: Também procurar por um node e usar o autor do node

en: Only allow numeric UIDs
pt: Permitir apenas UIDs numéricos

en: Only allow string usernames
pt: Permitir apenas nomes de usuários

en: Allow both numeric UIDs and string usernames
pt: Permitir UIDs numéricos e nomes de usuários

en: Restrict user based on role
pt: Restringir usuários pelo seu papel no site

en: Restrict to the selected roles
pt: Restringir aos seguintes papéis

en: If no roles are selected, users from any role will be allowed.
pt: Se nenhum papel for selecionado, todos os usuários serão liberados.

en: Unrestricted
pt: Irrestrito

en: Only users with the selected permission flag will be able to access this display. Note that users with "access all views" can see any view, regardless of other permissions.
pt: Apenas usuários com a permissão selecionada vão poder acessar este display. Note que um usuário com a permissão de "Acessar todas as views" vai poder acessar esta view, independente de outras permissões.

en: No role(s) selected
pt: Nenhum papel selecionado

en: Multiple roles
pt: Vários papéis

en: Only the checked roles will be able to access this display. Note that users with "access all views" can see any view, regardless of role.
pt: Este display só será exibido aos usuários pertencentes aos papéis selecionados. Note que usuários com permissão "acessar todas as views" poderão visualizar esta view, independentemente do seu papel.

en: You must select at least one role if type is "by role"
pt: Você precisa selecionar pelo menos um papel se o controle for feito "por papel"

en: PHP validate code
pt: Código de validação (PHP)

en: Never cache
pt: Nunca armazenar cache

en: Query results
pt: Resultados da consulta

en: The length of time raw query results should be cached.
pt: O intervalo de tempo durante o qual os resultados das consultas SQL devem ser armazenados em cache.

en: Rendered output
pt: Saída renderizada

en: The length of time rendered HTML output should be cached.
pt: O intervalo de tempo durante o qual o HTML renderizado deve ser armazenado em cache.

en: Broken field
pt: Campo quebrado

en: Change the title that this display will use.
pt: Alterar o título que este display vai usar.

en: Use AJAX
pt: Usar AJAX

en: Change whether or not this display will use AJAX.
pt: Configurar o uso ou não de AJAX neste display.

en: Change this display's pager setting.
pt: Alterar as configurações do paginador deste display.

en: Items per page
pt: Itens por página

en: Specify whether this display will provide a "more" link.
pt: Especificar se este display vai exibir um link "mais".

en: Specify access control type for this display.
pt: Especificar o tipo de controle de acesso para este display.

en: Change settings for this access type.
pt: Alterar configurações para este tipo de acesso.

en: Specify caching type for this display.
pt: Especificar o tipo de cache para este display.

en: Change settings for this caching type.
pt: Alterar as configurações para este tipo de cache.

en: Link display
pt: Display do link

en: Exposed form in block
pt: Formulário exposto no bloco

en: Allow the exposed form to appear in a block instead of the view.
pt: Permitir que o formulário de filtros expostos apareça em um bloco e não inserido na view.

en: Get information on how to theme this display
pt: Exibir informações de como tematizar este display

en: The title of this view
pt: O título desta view

en: This title will be displayed with the view, wherever titles are normally displayed; i.e, as the page title, block title, etc.
pt: Este título será exibido no topo da view, no lugar normal de exibição dos títulos. Por exemplo, o título de uma página, de um bloco, etc...

en: Use AJAX when available to load this view
pt: Usar AJAX, quando disponível, para atualizar esta view

en: If set, this view will use an AJAX mechanism for paging, table sorting and exposed filters. This means the entire page will not refresh. It is not recommended that you use this if this view is the main content of the page as it will prevent deep linking to specific pages, but it is very useful for side content.
pt: Se você marcar esta opção, esta view vai usar AJAX para paginação, ordenação de tabelas e filtros expostos. Isso quer dizer que a página não será atualizada inteiramente. Não é recomendável usar essa opção se essa view for o conteúdo principal da página, uma vez que isso impediria criar links para páginas específicas, mas é muito útil para blocos na barra lateral.

en: Unless you're experiencing problems with pagers related to this view, you should leave this at 0. If using multiple pagers on one page you may need to set this number to a higher value so as not to conflict within the ?page= array. Large values will add a lot of commas to your URLs, so avoid if possible.
pt: A não ser que você esteja com problemas nesta view, você deve deixar este número como 0. Se você estiver usando vários paginadores em uma mesma página, coloque aqui um valor maior, de forma a não conflitar com ?page=array. Valores maiores vão adicionar vírgulas na URL. Por isso, evite sempre que possível colocar valores altos demais.

en: The number of items to display per page. Enter 0 for no limit.
pt: O número de itens a exibir por página. Digite 0 para não limitar por página.

en: Add a more link to the bottom of the display.
pt: Inclui um link "mais" no rodapé do display.

en: Create more link
pt: Inserir o link "mais"

en: The text to display for the more link.
pt: O texto exibido no link "mais".

en: This will make the view display only distinct items. If there are multiple identical items, each will be displayed only once. You can use this to try and remove duplicates from a view, though it does not always work. Note that this can slow queries down, so use it with caution.
pt: Esta opção irá montar o display da view apenas com os itens distintos. Caso hajam múltiplos itens idênticos, cada um deles só será exibido uma vez. Você pode usar esse recurso para tentar remover registros duplicados de uma view, mas pode ser que ele não funcione. Note que esse recurso pode tornar as queries lentas, portanto, use com precaução.

en: Access restrictions
pt: Restrições de acesso

en: Access options
pt: Opções de acesso

en: Caching options
pt: Opções de cache

en: Display even if view has no result
pt: Exibir mesmo se a view não tiver resultados

en: How should this view be styled
pt: Como deve ser o estilo desta view

en: If the style you choose has settings, be sure to click the settings button that will appear next to it in the View summary.
pt: Se o estilo selecionado tiver configurações adicionais, clique no link de configurações (o ícone de engrenagem), que aparecerá junto ao estilo.

en: Style options
pt: Opções de estilo

en: Row style options
pt: Opções para os estilos das linhas

en: How should each row in this view be styled
pt: Como cada linha nesta view deve ser estilizada

en: Which display to use for path
pt: Que display usar como caminho

en: Which display to use to get this display's path for things like summary links, rss feed links, more links, etc.
pt: Qual display usar para coisas como o sumário dos links, feed RSS, link "mais", etc.

en: Display output
pt: Exibição do display

en: Alternative display output
pt: Saída alternativa para o display

en: Style output
pt: Saída do estilo

en: Alternative style
pt: Estilo alternativo

en: Row style output
pt: Estilo de exibição da linha

en: Alternative row style
pt: Estilo alternativo de linha

en: Field @field (ID: @id)
pt: Campo @field (ID: @id)

en: This section lists all possible templates for the display plugin and for the style plugins, ordered roughly from the least specific to the most specific. The active template for each plugin -- which is the most specific template found on the system -- is highlighted in bold.
pt: Esta seção lista todos os possíveis templates para o plugin de display e para os plugins de estilo, ordenando (aproximadamente) do menos específico para o mais específico. O template ativo para cada plugin – o mais específico encontrado no sistema – está em negrito.

en: Change theme
pt: Mudar tema

en: Rescan template files
pt: Procurar novamente arquivos de template

en: <strong>Important!</strong> When adding, removing, or renaming template files, it is necessary to make Drupal aware of the changes by making it rescan the files on your system. By clicking this button you clear Drupal's theme registry and thereby trigger this rescanning process. The highlighted templates above will then reflect the new state of your system.
pt: <strong>Importante!</strong> Ao adicionar, remover ou renomear arquivos de template, é necessário fazer com que o Drupal seja avisado das mudanças, fazendo-o reexecutar a busca por novos arquivos de template em seu sistema. Clicar neste botão limpará o registro de tema do Drupal, e então reiniciará o processo de reescaneamento. Assim, os itens destacados acima refletirão o novo estado do seu sistema.

en: Theming information (display)
pt: Informações do tema (display)

en: Back to !info.
pt: Voltar para !info.

en: theming information
pt: informações para os temas

en: This display has no theming information
pt: Este display não tem informações para tema.

en: This is the default theme template used for this display.
pt: Este é o template padrão usado para este display.

en: This is an alternative template for this display.
pt: Este é um template alternativo para este display.

en: Theming information (style)
pt: Informações para temas (estilo)

en: This display has no style theming information
pt: Este display não tem informações de tema de estilo de linha

en: This is the default theme template used for this style.
pt: Este é o template do tema padrão usado para este estilo.

en: This is an alternative template for this style.
pt: Este é um template alternativo para este estilo.

en: Theming information (row style)
pt: Informações de tema (estilo de linha)

en: This display has no row style theming information
pt: Este display não tem informações para tema de estilo de linha

en: This is the default theme template used for this row style.
pt: Este é o template padrão usado com este estilo de linha.

en: This is an alternative template for this row style.
pt: Este é um template alternativo para este estilo de linha.

en: Put the exposed form in a block
pt: Por o formulário exposto em um bloco

en: If set, any exposed widgets will not appear with this view. Instead, a block will be made available to the Drupal block administration system, and the exposed form will appear there. Note that this block must be enabled manually, Views will not enable it for you.
pt: Se esta opção for selecionada, o formulário exposto não será exibido na view. Ao invés disso, um bloco, contendo o formulário exposto, será criado e vai ficar disponível na área de administração de blocos. Note que este bloco deverá ser ativado manualmente; o módulo Views não vai ativá-lo para você.

en: File found in folder @template-path
pt: O arquivo não foi encontrado na pasta @template-path

en: (File not found, in folder @template-path)
pt: (O arquivo não foi encontrado na pasta @template-path)

en: Display "@display" uses fields but there are none defined for it or all are excluded.
pt: O display @display pede o uso de campos, mas não tem nenhum campo definido ou eles foram todos excluídos.

en: Display "@display" uses a path but the path is undefined.
pt: O display @display pede um endereço, mas o endereço não foi definido.

en: Display "@display" has an invalid style plugin.
pt: O display @display tem um plugin de estilo inválido.

en: Exposed form: @view-@display_id
pt: Formulário exposto: @view-@display_id

en: Attachment settings
pt: Configurações de anexos

en: Inherit exposed filters
pt: Herdar filtros expostos

en: Multiple displays
pt: Múltiplos displays

en: Should this display inherit its exposed filter values from the parent display to which it is attached?
pt: O display deve herdar os valores dos filtros expostos do display principal ao qual ele está anexado?

en: Attach before or after the parent display?
pt: Anexar antes ou depois do display principal?

en: Select which display or displays this should attach to.
pt: Selecione qual display ou displays devem ser anexados

en: Block admin description
pt: Descrição administrativa do bloco

en: Block caching type
pt: Tipo de cache do bloco

en: This sets the default status for Drupal's built-in block caching method; this requires that caching be turned on in block administration, and be careful because you have little control over when this cache is flushed.
pt: Esta opção configura o status padrão para o cache nativo de blocos do Drupal. Esta opção requer que o cache seja ativado na administração de blocos. Tome cuidado, pois você tem pouco controle sobre quando este cache será esvaziado.

en: Using the site name
pt: Usando o nome do site

en: Use the site name for the title
pt: Utilizar o nome do site para o título

en: The feed icon will be available only to the selected displays.
pt: O ícone do feed estará disponível apenas para os displays selecionados.

en: No menu
pt: Sem menu

en: Tab: @title
pt: Aba: @title

en: Change settings for the parent menu
pt: Mudar configurações para o menu pai

en: The menu path or URL of this view
pt: O caminho ou URL do menu para esta view

en: Menu item entry
pt: Entrada do item do menu

en: No menu entry
pt: Sem itens de menu

en: Normal menu entry
pt: Item normal de menu

en: Menu tab
pt: Aba de menu

en: Default menu tab
pt: Aba de menu padrão

en: If set to normal or tab, enter the text to use for the menu item.
pt: Se você selecionar "aba" ou "normal", digite o texto a ser usado no item do menu.

en: If set to normal or tab, enter the text to use for the menu item's description.
pt: Se você selecionar "aba" ou "normal", digite o texto a ser usado na descrição do item do menu.

en: Insert item into an available menu.
pt: Inserir o item em um menu disponível.

en: Menu selection requires the activation of menu module.
pt: Para selecionar um menu, você precisa ativar do módulo Menu.

en: The lower the weight the higher/further left it will appear.
pt: Quando menor o peso, mais alto ou mais à esquerda aparecerá o item.

en: Default tab options
pt: Opções da aba padrão

en: When providing a menu item as a tab, Drupal needs to know what the parent menu item of that tab will be. Sometimes the parent will already exist, but other times you will need to have one created. The path of a parent item will always be the same path with the last part left off. i.e, if the path to this view is <em>foo/bar/baz</em>, the parent path would be <em>foo/bar</em>.
pt: Quando você for inserir um item de menu como uma aba, você precisa informar ao Drupal a que item de menu principal a aba será inserida. Às vezes o item de menu principal já existe, mas outras vezes ele precisa ser criado. O caminho do item de menu principal deve ser sempre o mesmo endereço, mas sem último pedaço. Por exemplo, se o caminho da view é <em>foo/bar/baz</em>, o item principal do menu deve ser <em>foo/bar</em>.

en: Already exists
pt: Já existe

en: If creating a parent menu item, enter the title of the item.
pt: Se estiver criando um item de menu, digite o título do link.

en: If creating a parent menu item, enter the description of the item.
pt: Se desejar criar um item de menu, digite a descrição do item.

en: If the parent menu item is a tab, enter the weight of the tab. The lower the number, the more to the left it will be.
pt: Se o item de menu principal for uma aba, digite o peso da aba. Menor o número, mais à esquerda o item será posicionado.

en: "$arg" is no longer supported. Use % instead.
pt: "$arg" não é mais suportado. Use % no lugar.

en: "%" may not be used for the first segment of a path.
pt: "%" não pode ser usado como primeiro segmento do endereço.

en: Views cannot create normal menu items for paths with a % in them.
pt: O módulo Views não pode criar itens normais de menu para caminhos com argumentos "%" no endereço.

en: A display whose path ends with a % cannot be a tab.
pt: Um display cujo endereço termina com "%" não pode ser uma aba.

en: Title is required for this menu type.
pt: Este tipo de menu exige um título.

en: Inline fields
pt: Campos na mesma linha

en: The separator may be placed between inline fields to keep them from squishing up next to each other. You can use HTML in this field.
pt: O separador pode ser colocado entre dois campos exibidos na mesma linha, para evitar que eles grudem um no outro. Você pode usar HTML aqui.

en: You may optionally specify a field by which to group the records. Leave blank to not group.
pt: Você pode também especificar algum dos campos para agrupar os resultados. Deixe em branco esta opção para não agrupar os resultados.

en: Style @style requires a row style but the row plugin is invalid.
pt: O estilo @style precisa de um estilo de linha mas nenhum destes é válido.

en: Horizontal alignment will place items starting in the upper left and moving right. Vertical alignment will place items starting in the upper left and moving down.
pt: O alinhamento horizontal vai fazer com que os itens sejam postos a partir do topo à esquerda, indo para a direita. O alinhamento vertical vai fazer com que os itens sejam a partir do topo a esquerda, indo para baixo na mesma coluna.

en: RSS description
pt: Descrição RSS

en: This will appear in the RSS feed itself.
pt: Este texto será exibido no feed RSS.

en: Display record count with link
pt: Exibir contagem de registros com link

en: Override number of items to display
pt: Sobrescrever o número de itens exibidos

en: Display items inline
pt: Exibir itens na mesma linha

en: You need at least one field before you can configure your table settings
pt: Você precisa ter ao menos um campo configurado antes de poder configurar a tabela,

en: Override normal sorting if click sorting is used
pt: Sobrescrever a ordenação normal se a ordenação por clique estiver sendo utilizada

en: Enable Drupal style "sticky" table headers (Javascript)
pt: Habilitar cabeçalhos de tabela "fixos" ao estilo do Drupal (com Javascript)

en: (Sticky header effects will not be active for preview below, only on live output.)
pt: (Efeitos de cabeçalho fixo não vão estar ativos na visualização abaixo, apenas no resultado final.)

en: Place fields into columns; you may combine multiple fields into the same column. If you do, the separator in the column specified will be used to separate the fields. Check the sortable box to make that column click sortable, and check the default sort radio to determine which column will be sorted by default, if any. You may control column order and field labels in the fields section.
pt: Distribuir os campos em colunas. Você pode combinar múltiplos campos na mesma coluna. Se você escolher essa opção, o caractere separador pode ser usado para separar os campos. Marque a opção "ordenável", para poder ordenar os dados por esta coluna, e selecione qual campo deverá ser o padrão para a ordenação. Você pode controlar a ordem das colunas e os rótulos dos campos na seção "Campos".

en: The style selected does not utilize fields.
pt: O estilo selecionado não usa campos.

en: None defined
pt: Nenhum definido

en: This view is being edited by user !user, and is therefore locked from editing by others. This lock is !age old. Click here to <a href="!break">break this lock</a>.
pt: Esta view está sendo editada pelo usuário !user, e portanto a edição está bloqueada para outros usuários. O bloqueio já dura !age. Clique aqui para <a href="!break">desbloquear a edição</a>.

en: New view
pt: Nova view

en: Changed view
pt: View alterada

en: View %name, displaying items of type <strong>@base</strong>.
pt: View %name, mostrando itens do tipo <strong>@base</strong>.

en: Live preview
pt: Pré-visualização

en: @current of @max
pt: @current de @max

en: Adjust top margin
pt: Ajustar na margem superior

en: Keep menu at top of page
pt: Manter menu no topo da página

en: If the Utility module was installed for this purpose, it can be safely disabled and uninstalled.
pt: Se o módulo Utility for instalado para este propósito, ele poderá ser removido ou desabilitado com segurança.

en: Move local tasks into menu
pt: Mover as tarefas locais para o menu

en: Administration menu settings
pt: Configurações do Administration Menu

en: Parent link ID
pt: ID do link pai

en: Display additional data for each menu item
pt: Exibir dados adicionais para cada item do menu

en: Display the selected items next to each menu item link.
pt: Mostrar os itens selecionados ao lado de cada link de item de menu.

en: If enabled, all menu items are displayed regardless of your site permissions. <em>Note: Do not enable on a production site.</em>
pt: Se habilitado, todos os itens de menu serão mostrados independentemente das permissões do seu site. <em>Nota: Não habilite isso em ambiente de produção.</em>

en: Enabled these modules: !module-list.
pt: Módulos habilitados: !module-list.

en: The administration menu module provides a dropdown menu arranged for one- or two-click access to most administrative tasks and other common destinations (to users with the proper permissions). Use the settings below to customize the appearance of the menu.
pt: O módulo Administration Menu fornece um menu dropdown para acesso em um ou dois cliques às tarefas administrativas e outros destinos comuns (para usuários que possuam as devidas permissões). Use as configurações abaixo para customizar a aparência do menu.

en: The administration menu module provides a dropdown menu arranged for one- or two-click access to most administrative tasks and other common destinations (to users with the proper permissions). Administration menu also displays the number of anonymous and authenticated users, and allows modules to add their own custom menu items. Integration with the menu varies from module to module; the contributed module <a href="@drupal">Devel</a>, for instance, makes strong use of the administration menu module to provide quick access to development tools.
pt: O módulo Administration Menu fornece um menu dropdown para acesso em um ou dois cliques às tarefas administrativas e outros destinos comuns (para usuários que possuam as devidas permissões). O menu administrativo também mostra o número de usuários anônimos e autenticados, e permite que módulos adicionem seus próprios itens de menu. A integração com o menu varia de módulo para módulo; o módulo <a href="@drupal">Devel</a>, por exemplo, faz muito uso do menu administrativo para fornecer acesso rápido às ferramentas de desenvolvimento.

en: The administration menu <a href="@settings">settings page</a> allows you to modify some elements of the menu's behavior and appearance. Since the appearance of the menu is dependent on your site theme, substantial customizations require modifications to your site's theme and CSS files. See the advanced module README.txt file for more information on theme and CSS customizations.
pt: A <a href="@settings">página de configurações</a> do Administration Menu permite modificar alguns elementos do comportamento e da aparência do menu. Já que a aparência do menu depende do tema do seu site, muitas customizações requerem modificações no tema e em arquivos CSS do seu site. Leia o módulo avançado do arquivo README.txt para maiores informações sobre customização de temas e CSS.

en: The menu items displayed in the administration menu depend upon the actual permissions of the viewer. First, the administration menu is only displayed to users in roles with the <em>Access administration menu</em> (admin_menu module) permission. Second, a user must be a member of a role with the <em>Access administration pages</em> (system module) permission to view administrative links. And, third, only currently permitted links are displayed; for example, if a user is not a member of a role with the permissions <em>Administer permissions</em> (user module) and <em>Administer users</em> (user module), the <em>User management</em> menu item is not displayed.
pt: Os itens de menu mostrados no menu administrativo dependem de algumas permissões de quem visualiza o site. Primeiro, o menu administrativo é mostrado apenas para usuários com papéis que tenham a permissão <em>Acessar menu administrativo</em> (admin_menu module). Segundo: um usuário deve ter um papel com a permissão <em>Acessar páginas administrativas</em> (system module). E terceiro: somente links atualmente permitidos são mostrados; por exemplo, se um usuário nã tem um papel com as permissões <em>Administrar permissões</em> (user module) e <em>Administrar usuários</em> (user module), o item de menu <em>Gerenciamento de usuários</em> não será mostrado.

en: Administration menu
pt: Menu administrativo

en: Adjust administration menu settings.
pt: Ajustar as configurações do menu de administração.

en: Provides a dropdown menu to most administrative tasks and other common destinations (to users with the proper permissions).
pt: Fornece um menu dropdown para a maioria das tarefas administrativas e outros destinos comuns (para usuários com as permissões apropriadas).

en: Spell Check
pt: Verificador Ortográfico

en: Formatted html link
pt: Link HTML formatado

en: Language settings
pt: Configurações de idioma

en: Unordered List
pt: Lista não ordenada

en: Ordered List
pt: Lista ordenada

en: - All -
pt: - Tudo -

en: Fieldset
pt: Conjunto de campos

en: Allow multiple values
pt: Permite múltiplos valores

en: Checking...
pt: Checando

en: No changes have been made to this feature.
pt: Nenhuma alteração foi feita a essa feature.

en: Machine-readable name
pt: Identificador textual

en: Download feature
pt: Baixar feature

en: Enable and disable features.
pt: Habilitar e desabilitar features.

en: Display components of a feature.
pt: Exibir componentes de uma feature.

en: Compare default and current feature.
pt: Comparar a feature padrão com a sendo usada no momento

en: Menu items for any enabled features.
pt: Itens de menu para qualquer feature habilitada.

en: Provides feature management for Drupal.
pt: Oferece gerenciamento de features para o Drupal.

en: Dependency
pt: Dependência

en: No features available.
pt: Não há features disponíveis.

en: Filter criteria
pt: Critério de filtragem

en: Link ID
pt: Identificador do Link

en: Contact form
pt: Formulário de contato

en: Equal
pt: Igual

en: HTTP response code
pt: Código de resposta HTTP

en: Execute PHP code
pt: Executar código PHP

en: Blue Lagoon (default)
pt: Blue Lagoon (padrão)

en: Header top
pt: Topo do cabeçalho

en: Header bottom
pt: Parte de baixo do cabeçalho

en: Allowed HTML tags: @tags
pt: Tags HTML permitidas: @tags

en: Ampersand
pt: "E" comercial

en: HTML filter
pt: Filtro HTML

en: This account's default language for e-mails, and preferred language for site presentation.
pt: O idioma padrão desta conta para e-mails e idioma preferido para a apresentação do site.

en: The machine-readable name must contain only lowercase letters, numbers, and underscores.
pt: O identificador não deve conter nada além de letras minúsculas, números e underlines (_).

en: An error occurred and processing did not complete.
pt: Ocorreu um erro e o processamento não foi completado.

en: The value provided for %field is not a valid URL.
pt: O valor digitado no campo %field não é uma URL válida.

en: Edit field
pt: Editar campo

en: Delete field
pt: Apagar campo

en: Search form
pt: Formulário de busca

en: Popular content
pt: Conteúdo popular

en: Date and time
pt: Data e hora

en: -1 (Unlimited)
pt: -1 (Ilimitado)

en: PHP memory limit
pt: Limite de memória do PHP

en: Consider increasing your PHP memory limit to %memory_minimum_limit to help prevent errors in the installation process.
pt: Talvez você devesse aumentar o limite da memória do seu PHP para %memory_minimum_limit, para evitar erros durante o processo de instalação.

en: Consider increasing your PHP memory limit to %memory_minimum_limit to help prevent errors in the update process.
pt: Talvez você devesse aumentar o limite da memória do seu PHP para %memory_minimum_limit, para evitar erros durante o processo de atualização.

en: Depending on your configuration, Drupal can run with a %memory_limit PHP memory limit. However, a %memory_minimum_limit PHP memory limit or above is recommended, especially if your site uses additional custom or contributed modules.
pt: Dependendo das suas configurações, o Drupal pode rodar com um limite de memória do PHP de %memory_limit. Mesmo assim, um limite de memória de pelo menos %memory_minimum_limit é recomendado, especialmente se o seu site for usar módulos adicionais.

en: Increase the memory limit by editing the memory_limit parameter in the file %configuration-file and then restart your web server (or contact your system administrator or hosting provider for assistance).
pt: Aumente o limite de memória editando o parâmetro memory_limit parameter no arquivo %configuration-file. Em seguida, reinicie o seu servidor web (ou contate o seu administrador de sistemas ou a sua hospedagem e peça assistência).

en: Contact your system administrator or hosting provider for assistance with increasing your PHP memory limit.
pt: Contate seu administrador de sistemas ou a sua hospedagem e peça assistência para aumentar o limite de memória do PHP.

en: See the <a href="@url">Drupal requirements</a> for more information.
pt: Consulte os <a href="@url">pré-requisitos do Drupal</a> para mais informações.

en: Content translation
pt: Tradução do conteúdo

en: Reorder
pt: Reordenar

en: Wipe and rebuild
pt: Limpar e reconstruir

en: Select the method used to collect autocomplete suggestions. Note that <em>Contains</em> can cause performance issues on sites with thousands of nodes.
pt: Selecione o método usado para coletar as sugestões do autocompletar. Note que <em>Contém</em> pode acarretar em problemas de desempenho em um site com milhares de nodes.

en: Store a title, href, and attributes in the database to assemble a link.
pt: Armazenar um título, href, e atributos na base de dados para montar um link.

en: URL, as plain text
pt: URL como texto puro

en: Enforces variable values defined by modules that need settings set to operate properly.
pt: Força valores de variáveis definidas por módulos que precisam de um conjunto de configurações para operar corretamente.

en: Styles
pt: Estilos

en: Hello world!
pt: Olá mundo!

en: The item has been deleted.
pt: O item foi excluído.

en: Item ID
pt: ID do Item

en: Base name
pt: Nome Base

en: Text format
pt: Formato de texto

en: Add image
pt: Adicionar imagem

en: Greater than or equal to
pt: Maior que ou igual a

en: Less than or equal to
pt: Menor ou igual a

en: Sort descending
pt: Ordenação decrescente

en: Sort ascending
pt: Ordenação crescente

en: The name of the site.
pt: O nome do site.

en: CTools CSS Cache
pt: Cache de CSS do CTools

en: The CTools CSS cache directory, %path could not be created due to a misconfigured files directory. Please ensure that the files directory is correctly configured and that the webserver has permission to create directories.
pt: A pasta CSS de cache do CTools %path, não pôde ser criada por causa de uma má configuração do diretório "files". Por favor, verifique se a pasta "files" está configurada corretamente e se o webserver tem permissão para criar pastas.

en: Unable to create
pt: Não foi possível criar

en: A special cache used to store objects that are being edited; it serves to save state in an ordinarily stateless environment.
pt: Um cache especial usado para armazenar objetos que estão sendo editados; isto serve para salvar o estado em ambientes de estado indefinido.

en: A library of helpful tools by Merlin of Chaos.
pt: Uma biblioteca de ferramentas úteis, por Merlin of Chaos.

en: Bulk export results
pt: Resultados do Exportador em Lote

en: Place this in @file
pt: Colocar isto em @file

en: There are no objects to be exported at this time.
pt: Não há objetos a serem exportados no momento.

en: Bulk Exporter
pt: Exportador em massa

en: Bulk-export multiple CTools-handled data objects to code.
pt: Exportar em massa multiplos objetos de dados manuseados pelo CTools para código.

en: Bulk Export
pt: Exportar em massa

en: Performs bulk exporting of data objects known about by Chaos tools.
pt: Realiza exportação em massa de objetos de dados conhecidos pelo Chaos Tools.

en: No info available.
pt: Sem informação disponível.

en: Configure new !subtype_title
pt: Configurar novo !subtype_title

en: All criteria must pass.
pt: Todos os critérios devem passar.

en: Only one criteria must pass.
pt: Apenas um critério deve passar.

en: Broken/missing access plugin %plugin
pt: Plugin %plugin ausente ou quebrado.

en: Configure settings for this item.
pt: Configurar as definições para este item.

en: Remove this item.
pt: Remover este item.

en: No criteria selected, this test will pass.
pt: Nenhum critério selecionado, este teste passará.

en: Missing callback hooks.
pt: Hooks de callback ausentes.

en: Edit criteria
pt: Editar critério

en: Invalid object name.
pt: Nome de objeto inválido.

en: Invalid context type
pt: Tipo de contexto inválido

en: Unable to delete missing item!
pt: Não foi possível remover o item ausente.

en: Edit @type
pt: Editar @type

en: , and
pt: , e

en: , or
pt: , ou

en: Update and return
pt: Atualizar e retornar

en: In code
pt: em código

en: Enabled, title
pt: Título habilitado

en: Get a summary of the information about this page.
pt: Veja um resumo das informações sobre esta página.

en: Add variant
pt: Adicionar variante

en: Add a new variant to this page.
pt: Adicionar nova variante a esta página.

en: Create variant
pt: Criar variante

en: Import variant
pt: Importar variante

en: Reorder variants
pt: Reordenar variantes

en: Variant operations
pt: Operações de variante

en: Get a summary of the information about this variant.
pt: Veja um sumário da informação sobre esta variante.

en: Make an exact copy of this variant.
pt: Fazer uma cópia exata desta variante.

en: Variant type
pt: Tipo de variante

en: Optional features
pt: Features opcionais

en: Variant name
pt: Nome da variante

en: Enter the name of the new variant.
pt: Informe o nome da nova variante.

en: Paste variant code here
pt: Cole o código da variante aqui

en: No variant found.
pt: Nenhuma variante encontrada.

en: This variant is currently enabled. Disabling it will make it unavailable in your system, and it will not be used. This will not take effect until you save this page.
pt: Esta variante está atualmente habilitada. Desabilitá-la irá torná-la indisponível no seu sistema, e ela não será usada. Isto não terá efeito até que você salve esta página.

en: Breaking the lock on this page will <strong>discard</strong> any pending changes made by the locking user. Are you REALLY sure you want to do this?
pt: Quebrar a trava desta página irá <strong>descartar</strong> qualquer alteração pendente feita pelo usuário que a travou. Você tem CERTEZA que quer fazer isso?

en: The lock has been cleared and all changes discarded. You may now make changes to this page.
pt: A trava foi removida e todas as mudanças descartadas. Você agora pode realizar mudanças nesta página.

en: This page has no variants and thus no output of its own.
pt: Esta página não tem variantes e, portanto, nenhuma saída própria.

en: Add a new variant
pt: Adicionar uma nova variante

en: Unable to disable due to lock.
pt: Não foi possível desabilitar devido à trava.

en: Unable to enable due to lock.
pt: Não foi possível habilitar devido à trava.

en: Add, edit and remove overridden system pages and user defined pages from the system.
pt: Adicionar, editar e remover páginas do sistema sobrescritas e páginas do usuário definidas pelo sistema.

en: Provides a UI and API to manage pages within the site.
pt: Provê uma IU e API para gerenciar páginas do site.

en: Argument settings
pt: Configurações de argumentos

en: Administrative title
pt: Título administrativo

en: The name of this page. This will appear in the administrative interface to easily identify it.
pt: O nome desta página. Isso vai aparecer na interface administrativa para identificá-lo facilmente.

en: Administrative description
pt: Descrição administrativa

en: Make this your site home page.
pt: Faça desta página a sua Front Page

en: Visible menu item
pt: Item visível do menu

en: You cannot have a dynamic path element after an optional path element.
pt: Você não pode ter um elemento dinâmico no caminho após um elemento opcional.

en: You cannot have a static path element after an optional path element.
pt: Você não pode ter um elemento estático no endereço após um elemento opcional.

en: You cannot make this page your site home page if it uses % placeholders.
pt: Você não pode fazer desta página a página principal do seu site se ela usa % placeholders.

en: Duplicated argument %arg
pt: Argumento %arg duplicado

en: Invalid arg <em>%</em>. All arguments must be named with keywords.
pt: Argumento <em>%</em> inválido. Todos os argumentos precisam ser nomeados com palavras-chave.

en: Parent item title
pt: Título do item pai

en: Parent item menu
pt: Item de menu pai

en: Access rules are used to test if the page is accessible and any menu items associated with it are visible.
pt: As regras de acesso são usados ​​para testar se a página é acessível e os itens de menu associado a ele são visíveis.

en: No context assigned
pt: Sem contexto atribuído

en: Position in path
pt: Posição no endereço

en: The path %path has no arguments to configure.
pt: O endereço %path não tem argumentos para configurar.

en: Invalid keyword.
pt: Palavra chave inválida.

en: Change context type
pt: Mudar o tipo de contexto

en: Change argument
pt: Alterar argumento

en: No context selected
pt: Nenhum contexto escolhido

en: Error: missing argument.
pt: Erro: argumento faltando.

en: Context identifier
pt: Identificador de contexto

en: Import page
pt: Importar página

en: Enter the path to use for this page if it is different from the source page. Leave blank to use the original path of the page.
pt: Digite o caminho para usar esta página se ela é diferente da página de origem. Deixe em branco para usar o caminho original da página.

en: Allow overwrite of an existing page
pt: Permitir a substituição de uma página existente

en: Paste page code here
pt: Cole o código da página aqui

en: No handler found.
pt: Nenhum manipulador encontrado.

en: Unable to get a page from the import. Errors reported: @errors
pt: Não foi possível pegar uma página da importação. Erros reportados: @errors

en: Clone variants
pt: Clonar variantes

en: If checked all variants associated with the page will be cloned as well. If not checked the page will be cloned without variants.
pt: Se marcadas todas as variantes associadas com a página também serão clonadas. Se não marcadas a página será clonada sem variantes.

en: Reverting the page will delete the page that is in the database, reverting it to the original default page. Any changes you have made will be lost and cannot be recovered.
pt: Reverter a página irá remover a página que está no banco de dados, revertendo à página padrão original. Quaisquer mudanças que você fez serão perdidas e não podem ser recuperadas.

en: Are you sure you want to delete this page? Deleting a page cannot be undone.
pt: Tem certeza que quer apagar esta página? Esta ação não pode ser desfeita.

en: The page has been reverted.
pt: A página foi revertida.

en: Administrator created pages that have a URL path, access control and entries in the Drupal menu system.
pt: Administrador cria páginas que têm um caminho de URL, controle de acesso e entradas no sistema de menus do Drupal.

en: Create a new page
pt: Criar nova página

en: Edit name, path and other basic settings for the page.
pt: Editar nome, caminho e outras configurações básicas da página.

en: Set up contexts for the arguments on this page.
pt: Criar contextos para os argumentos desta página.

en: Control what users can access this page.
pt: Controlar quais os usuários podem acessar essa página.

en: Make a copy of this page
pt: Fazer uma cópia desta página

en: Remove this page from your system completely.
pt: Remover esta página do seu sistema completamente.

en: This is your site home page.
pt: Esta é a página inicial do seu site.

en: This page is publicly accessible.
pt: Esta página é de acesso público.

en: Title: %title.
pt: Título: %title.

en: Multiple terms
pt: Múltiplo termos

en: Inject hierarchy of first term into breadcrumb trail
pt: Injetar hierarquia do primeiro termo no breadcrumb

en: User being viewed
pt: Usuário sendo visualizado

en: Variant
pt: Variante

en: User: compare
pt: Usuário: comparar

en: First User
pt: Primeiro Usuário

en: Second User
pt: Segundo Usuário

en: Node: accessible
pt: Node: acessível

en: Node: language
pt: Node: língua

en: Control access by node language.
pt: Controle de acesso por idioma do node.

en: Node: type
pt: Node: tipo

en: Control access by node_type.
pt: Controle de acesso por node_type.

en: User: permission
pt: Usuário: permissão

en: Control access by permission string.
pt: Controle de acesso por string de permissão.

en: Only users with the selected permission flag will be able to access this.
pt: Apenas usuários com a permissão selecionada poderão acessar isto.

en: Error, unset permission
pt: Erro, permissão indefinida.

en: @identifier has "@perm"
pt: @identifier tem "@perm"

en: Control access through arbitrary PHP code.
pt: Controle de acesso através de código PHP arbitrário.

en: Administrative desc
pt: Descrição administrativa

en: A description for this test for administrative purposes.
pt: Uma descrição para este teste para fins administrativos.

en: You do not have sufficient permissions to edit PHP code.
pt: Você não tem privilégios suficientes para editar este código PHP.

en: User: role
pt: Usuário: papel

en: Control access by role.
pt: Controlar acesso por papel.

en: Only the checked roles will be granted access.
pt: Será concedido acesso apenas aos papéis selecionados.

en: @identifier can have any role
pt: @identifier pode ter qualquer papel

en: @identifier has role "@roles" | @identifier has one of "@roles"
pt[0]: @identifier tem o papel "@roles"
pt[1]: @identifier tem um destes papéis "@roles"

en: User: language
pt: Usuário: idioma

en: Control access by the language the user or site currently uses.
pt: Controla acesso pela linguagem que o usuário ou o site utiliza atualmente.

en: Pass only if the current site language is one of the selected languages.
pt: Passa apenas se o idioma do site corrente é um dos idiomas escolhidos.

en: Site language is any language
pt: O idioma do site é qualquer idioma

en: Site language is "@languages" | Site language is one of "@languages"
pt[0]: Idioma do site é "@languages"
pt[1]: Idioma do site é um de "@languages"

en: Taxonomy: vocabulary
pt: Taxonomia: vocabulário

en: @identifier is any vocabulary
pt: @identifier é qualquer vocabulário

en: Inject hierarchy into breadcrumb trail
pt: Injetar hierarquia no breadcrumb

en: Use context keywords
pt: Usar palavras-chave de contexto

en: If checked, context keywords will be substituted in this content.
pt: Se marcado, palavras-chave de contexto serão substituídas por conteúdo.

en: Substitutions
pt: Substituições

en: The author of the referenced node.
pt: O autor do node referenciado.

en: The body of the referenced node.
pt: O corpo do node referenciado.

en: Node created date
pt: Data de criação do node

en: The title of the referenced node.
pt: O título do node referenciado.

en: Node form buttons.
pt: Botões do formulário do Node.

en: "@s" node form submit buttons
pt: Botões de envio do formulário do node "@s"

en: "@s" node form comment settings
pt: Configurações de comentário do formulário do node "@s"

en: Node form revision log message
pt: Mensagem de registro da revisão do formulário do Node

en: "@s" node form revision log
pt: Registro de revisão do formulário do node "@s"

en: Menu settings on the Node form.
pt: Configurações do menu no formulário do Node.

en: Profile category
pt: Categoria do Perfil

en: Select display
pt: Selecione o display

en: Configure view
pt: Configurar visualização

en: With pager.
pt: Com paginador.

en: Without pager.
pt: Sem paginador.

en: With more link.
pt: Com o link "mais".

en: With feed icon.
pt: Com o ícone de feed.

en: Sending arguments.
pt: Enviando argumentos.

en: Using arguments: @args
pt: Usando argumentos: @args

en: Using url: @url
pt: Usando url: @url

en: View panes
pt: Ver painéis

en: Provide a "more" link.
pt: Fornece um link "mais".

en: Content pane
pt: Painel de conteúdo

en: Path override
pt: Substituição de caminho

en: Title override
pt: Substituição de título

en: Panel page
pt: Página de painel

en: Mini panel
pt: Mini painel

en: Go to list
pt: Ir para a lista

en: There are no mini panels.
pt: Não existem mini painéis.

en: Your changes have been discarded.
pt: Suas alterações foram descartadas.

en: Style settings
pt: Configurações de estilo

en: Disable this pane
pt: Desabilitar este painel

en: Enable this pane
pt: Habilitar este painel

en: CSS properties
pt: Propriedades de CSS

en: Invalid test id.
pt: Id de teste inválido.

en: Mini panel: "@title"
pt: Mini painel: "@title"

en: Create mini panels that can be used as blocks by Drupal and panes by other panel modules.
pt: Criar mini painéis que podem ser usados como blocos pelo Drupal e painéis pelos outro módulos de painéis.

en: A panel layout broken up into rows and columns.
pt: Um layout de painel dividido em linhas e colunas.

en: Configure which content is available to add to panel node displays.
pt: Configurar qual conteúdo está disponível para adicionar às exibições de posts nos painéis.

en: Show layout designer
pt: Mostrar editor de layout

en: Remove column
pt: Remover coluna

en: Add row to top
pt: Adicionar linha acima

en: Add row to bottom
pt: Adicionar linha ao final

en: Remove row
pt: Remover linha

en: Add column
pt: Adicionar coluna

en: Add region to left
pt: Adicionar região à esquerda

en: Add column to left
pt: Adicionar coluna a esquerda

en: Add region to right
pt: Adicionar região à direita

en: Add column to right
pt: Adicionar coluna à direita

en: Region settings
pt: Configurações de região

en: Remove region
pt: Remover região

en: Invalid item id.
pt: Id de item inválido.

en: Configure column
pt: Configurar coluna

en: Configure row
pt: Configurar linha

en: Configure region
pt: Configurar região

en: Region title
pt: Titulo da região

en: Fluid
pt: Fluído

en: Hide layout designer
pt: Esconder interface de criação de layout

en: Each region
pt: Cada região

en: Change general settings about this variant.
pt: Altera as configurações gerais desta variante.

en: Selection rules
pt: Regras de seleção

en: Control the criteria used to decide whether or not this variant is used.
pt: Controle o critério usado para decidir se uma variante é ou não usada.

en: Add additional context objects to this variant that can be used by the content.
pt: Adicionar objetos de contexto para esta variante que pode ser usado pelo conteúdo.

en: Add content items and change their location with a drag and drop interface.
pt: Adicionar itens de conteúdo e alterar sua localização com uma interface clicar e arrastar.

en: Move content from old layout
pt: Mover conteúdo de layout antigo

en: This panel will always be selected.
pt: Este panel sempre será selecionado.

en: Selection rule
pt: Regra de seleção

en: Panel: @title
pt: Painel: @title

en: You must select a layout.
pt: Você deve selecionar um layout.

en: You must select a different layout if you wish to change layouts.
pt: Você deve selecionar um layout diferente se você deseja alterar o layout.

en: Update and preview
pt: Atualizar e visualizar

en: Administrative title of this variant.
pt: Título administrativo desta variante.

en: Indexed
pt: Indexado

en: Installation and Configuration
pt: Instalação e Configuração

en: %title is invalid.
pt: %title é inválido.

en: HTTP Request Error importing %filename: @error
pt: Erro de Requisição HTTP ao importar o %filename: @error

en: Failed to open file: %filename
pt: Falhou ao abrir o arquivo: %filename

en: Invalid calendar file: %filename
pt: Arquivo de calendário inválido: %filename

en: Invalid calendar file.
pt: Arquivo de calendário inválido.

en: Custom input format
pt: Formato de entrada personalizado

en: Hide repeat rule
pt: Ocultar a regra de repetição

en: There are errors in @field_name:
pt: Existem erros no @field_name:

en: Complete documentation for the Date and Date API modules is available at <a href="@link">http://drupal.org/node/92460</a>.
pt: A documentação completa para os módulos Date e Date API está disponível em <a href="@link">http://drupal.org/node/92460</a>.

en: Use default jQuery timepicker
pt: Usar o seletor de data padrão do jQuery

en: Manual time entry, no jQuery timepicker
pt: Entrada manual, nenhum seletor de datas jQuery

en: Timepicker
pt: Seletor de Datas

en: Current exceptions
pt: Exceções atuais

en: Date wizard
pt: Assistente do Date

en: Content type name
pt: Nome do tipo de conteúdo

en: Content type description
pt: Descrição do tipo de conteúdo

en: Date field name
pt: Nome do campo de data

en: Show repeating date options
pt: Mostrar opções de datas recorrentes

en: Date field type
pt: Tipo de campo data

en: Date Tools
pt: Ferramentas de Data

en: Tools to import and auto-create dates and calendars.
pt: Ferramentas para importar e auto-criar datas e calendários.

en: Date browser
pt: Agenda interativa

en: Date back/next navigation to attach to other displays. Requires the Date argument.
pt: Data Anterior/Seguinte de navegação, para anexar a outros displays. Requer o argumento Date (data).

en: Date browser style
pt: Estilo da agenda interativa

en: Creates back/next navigation.
pt: Criar uma navegação de anterior/próximo.

en: Date (!base_table)
pt: Data (!base_table)

en: Select the type of date value to be used in defaults, summaries, and navigation. For example, a granularity of 'month' will set the default date to the current month, summarize by month in summary views, and link to the next and previous month when using date navigation.
pt: Selecione o tipo do valor de data a ser utilizado por padrão, nos sumários e na navegação. Por exemplo, a granularidade do 'mês' definirá a data padrão do mês corrente, agrupando por mês nos sumários e linkando o próximo mês e o anterior  quando utilizar navegação por data.

en: You must select at least one date field for this argument.
pt: Você deve selecionar pelo menos um campo de data para este argumento.

en: Navigate to previous year
pt: Ir para o ano anterior

en: Navigate to next year
pt: Ir para o próximo ano

en: Navigate to previous month
pt: Ir para o mês anterior

en: Navigate to next month
pt: Ir para o próximo mês

en: Navigate to previous week
pt: Ir para a semana anterior

en: Navigate to next week
pt: Ir para a próxima semana

en: Navigate to previous day
pt: Ir para o dia anterior

en: Navigate to next day
pt: Ir para o próximo dia

en: View full page month
pt: Ver página completa do mês

en: Taxonomy Term
pt: Termo de Taxonomia

en: Acknowledgements
pt: Reconhecimentos

en: Did you mean
pt: Você quis dizer

en: Show more
pt: Mostrar mais

en: Show fewer
pt: Mostrar menos

en: Flush all caches
pt: Limpar todos os caches

en: Developer modules to keep enabled
pt: Módulos de desenvolvimento a serem mantidos habilitados

en: manage fields
pt: gerenciar campos

en: Group name (a-z, 0-9, _)
pt: Nome do grupo (a-z, 0-9, _)

en: %name must be an integer.
pt: %name deve ser um número inteiro.

en: %name must be a positive integer.
pt: %name deve ser um número inteiro e positivo.

en: <No value>
pt: <Nenhum valor>

en: (first item is 0)
pt: (o primeiro item é 0)

en: (start from last values)
pt: (começar dos últimos valores)

en: Add new group: you need to provide a label.
pt: Adicionar um novo gupo: você precisa escolher um rótulo.

en: Add new group: you need to provide a group name.
pt: Adicionar um novo grupo: você deve escolher um nome para o grupo.

en: Field group label
pt: Rótulo do grupo de campos

en: New field
pt: Novo campo

en: Number of pages
pt: Número de páginas

en: Relative date
pt: Data relativa

en: Page top
pt: Topo da página

en: Page bottom
pt: Fim da página

en: Manage Drupal variable settings that have been strongarmed.
pt: Gerenciar configurações das variáveis do Drupal forçadas pelo Strongarm.

en: Show links
pt: Mostrar links

en: Library
pt: Biblioteca

en: Filter by content type.
pt: Filtrar por tipo de conteúdo

en: Hello <strong>@username</strong>
pt: Olá <strong>@username</strong>

en: Show shortcuts
pt: Mostrar atalhos

en: Administration menu Toolbar style
pt: Estilo da Barra de Ferramentas do Administration Menu

en: A better Toolbar.
pt: Uma Barra de Ferramentas melhor.

en: Administration views
pt: Views administrativas

en: Replaces all system object management pages in Drupal core with real views.
pt: Substitui todas as páginas de gerenciamento do sistema no núcleo do Drupal por Views verdadeiras.

en: Unknown action.
pt: Ação desconhecida.

en: Demonstration code, advanced help, and a demo panel to show how to build ctools plugins.
pt: Código demonstrativo, ajuda avançada e um painel demonstrativo para mostrar como construir plugins ctools.

en: The CTools Plugin Example is simply a developer's demo of how to create plugins for CTools. It provides no useful functionality for an ordinary user.
pt: O Exemplo de Plugin CTools é simplesmente uma demonstração para desenvolvedor de como criar plugins para CTools. Ele não tem função alguma para um usuário comum.

en: CTools plugin example
pt: Plugin de exemplo do CTools

en: Chaos Tools (CTools) Plugin Example
pt: Exemplo de Plugin Chaos Tools (CTools)

en: Shows how an external module can provide ctools plugins (for Panels, etc.).
pt: Mostra como um módulo externo pode fornecer plugins ctools (para Panels, etc.).

en: Arg length
pt: Tamanho do argumento

en: Control access by length of simplecontext argument.
pt: Controle de acesso por tamanho do argumento simplecontext.

en: Grant access if simplecontext argument length is
pt: Dar acesso se o tamanho do argumento simplecontext for

en: Length of simplecontext argument
pt: Tamanho do argumento simplecontext

en: Access/visibility will be granted based on arg length.
pt: Acesso/visibilidade será dada baseada no tamanho do argumento.

en: Simpletext argument must be !comp @length characters
pt: Argumento simplecontext deve ter !comp @length caracteres

en: CTools example: role
pt: Exemplo CTools: papel

en: Creates a "simplecontext" from the arg.
pt: Cria um "simplecontext" a partir do argumento.

en: Enter the simplecontext arg
pt: Digite o argumento simplecontext

en: CTools Examples
pt: Exemplos do CTools

en: The setting for item 1.
pt: A configuração para o item 1.

en: The setting for item 2
pt: A configuração para o item 2

en: Config Item 1 (relcontext)
pt: Configurar Item 1 (relcontext)

en: Setting for relcontext.
pt: Configuração para relcontext.

en: Simplecontext content type
pt: Tipo de conteúdo Simplecontext

en: Existing node
pt: Node existente

en: Add the breadcrumb trail as content.
pt: Adicionar caminho de navegação como conteúdo.

en: Add the help text of the current page as content.
pt: Adicionar o texto de ajuda da página atual como conteúdo.

en: Status messages
pt: Mensagens de status

en: Add the status messages of the current page as content.
pt: Adicionar mensagens de status da página atual como conteúdo.

en: Add the tabs (local tasks) as content.
pt: Adicionar as abas (tarefas locais) como conteúdo.

en: Add the page title as content.
pt: Adicionar o título da página como conteúdo.

en: You may use substitutions in this title.
pt: Você pode usar substituições neste título.

en: Change the layout of this panel.
pt: Mudar o layout deste painel.

en: Manage mini panels
pt: Gerenciar mini painéis

en: Manage pages
pt: Gerenciar páginas

en: Total number of results
pt: Número total de resultados

en: Show End Date
pt: Exibir data de término

en: Sidebar first
pt: Primeira barra lateral

en: Gallery page
pt: Página Galeria

en: Default values
pt: Valores padrão

en: Example: Image gallery
pt: Exemplo: Galeria de imagens

en: Example: image_gallery
pt: Exemplo: galeria_de_imagens

en: May only contain lowercase letters, numbers and underscores. <strong>Try to avoid conflicts with the names of existing Drupal projects.</strong>
pt: Deve-se conter apenas letras minúsculas, números e sublinhados. <strong>Tente evitar conflitos com nomes de projetos Drupal existentes.</strong>

en: Provide a short description of what users should expect when they enable your feature.
pt: Define uma descrição curta do que os usuários devem esperar quando eles habilitarem a sua feature.

en: URL of update XML
pt: URL do XML de atualização

en: Create feature
pt: Criar feature

en: Create a new feature.
pt: Criar uma nova feature.

en: Auto-detected
pt: Auto-detectadas

en: Provided by dependency
pt: Fornecido por dependência

en: My Account
pt: Minha Conta

en: User information
pt: Informação do usuário

en: Content statistics
pt: Estatísticas do Conteúdo

en: User blog
pt: Blog do usuário

en: Site contact page
pt: Página de contato do site

en: User contact
pt: Contato do usuário

en: All polls
pt: Todas as enquetes

en: Search @type
pt: Buscar @type

en: Taxonomy: term
pt: Taxonomia: termo

en: Control access by a specific term.
pt: Controle de acesso por um termo específico.

en: Taxonomy term: ID
pt: Termo da taxonomia: ID

en: Taxonomy term (multiple): ID
pt: Termo da taxonomia (múltiplos): ID

en: User: name
pt: Usuário: nome

en: Creates a user context from a user name.
pt: Cria um contexto de usuário a partir de um nome de usuário.

en: Vocabulary: ID
pt: Vocabulário: ID

en: Advanced search form
pt: Formulário de pesquisa avançada

en: A search form with advanced options.
pt: Um formulário de busca com opções avançandas.

en: Same page
pt: Mesma página

en: Custom pager settings
pt: Configurações personalizadas de paginador

en: Context is optional
pt: O contexto é opcional

en: No rules
pt: Sem regras

en: Visibility rules
pt: Regras de visibilidade

en: Title type
pt: Tipo de titulo

en: Manually set
pt: Configurado manualmente

en: From pane
pt: Do painel

en: Region class
pt: Classe da região

en: styles
pt: Estilos

en: Target of the link, such as _blank, _parent or an iframe's name. This field is rarely used.
pt: Target do link, como o  _blank, _parent ou um nome do iframe. Esse campo raramente é usado.

en: @argument title
pt: @argument título

en: @argument input
pt: @argument entrada

en: The maximum number of characters this field can be.
pt: O número máximo de caracteres que este campo pode ter.

en: Count the number 0 as empty
pt: Tratar 0 como vazio

en: Hide if empty
pt: Esconder, se vazio

en: Starting value
pt: Valor inicial

en: Specify the number the counter should start at.
pt: Especifique o número em que o contador deve começar.

en: Does not start with
pt: Não começa com

en: not_begins
pt: nao_comeca

en: Does not end with
pt: Não termina com

en: not_ends
pt: nao_termina

en: The view %name has been saved.
pt: A view %name foi salva.

en: This filter can cause items that have more than one of the selected options to appear as duplicate results. If this filter causes duplicate results to occur, this checkbox can reduce those duplicates; however, the more terms it has to search for, the less performant the query will be, so use this with caution. Shouldn't be set on single-value fields, as it may cause values to disappear from display, if used on an incompatible field.
pt: Este filtro pode fazer como que itens que têm mais de uma das opções selecionadas apareçam como resultados duplicados. Se este filtro causar resultados duplicados, marcar esta opção pode reduzir as duplicatas; entretanto, quanto mais itens se pesquisar, pior será a performance da busca, então use com cuidado. Não deve ser usado em campos com um único valor, já que pode fazer que desapareçam da exibição se usado em um campo incompatível.

en: Jump menu
pt: Menu expresso

en: Puts all of the results into a select box and allows the user to go to a different page based upon the results.
pt: Colocar todos os resultados numa caixa de seleção e permitir que o usuário vá para uma página diferente baseado nesses resultados.

en: Hostname of user that posted the comment.
pt: Hostname do usuário que enviou o comentário.

en: Email of user that posted the comment. Will be empty if the author is a registered user.
pt: Email do usuário que postou o comentário. Ficará vazio se o autor for um usuário registrado.

en: Relate nodes to taxonomy terms, specifiying which vocabulary or vocabularies to use. This relationship will cause duplicated records if there are multiple terms.
pt: Relaciona nodes a termos de taxonomia, especificando que vocabulário ou vocabulários usar. Esta relação causará registros duplicados se houver múltiplos termos.

en: The text of the profile item.
pt: O texto do item de perfil.

en: The taxonomy term ID for the term.
pt: ID do termo da taxonomia para termo.

en: The taxonomy term name for the term.
pt: O nome do termo de taxonomia.

en: The name for the vocabulary the term belongs to.
pt: O nome do vocabulário a que pertence o tema.

en: Choose which vocabularies you wish to relate. Remember that every term found will create a new record, so this relationship is best used on just one vocabulary that has only one term per node.
pt: Escolha quais vocabulários você deseja relacionar. Lembre-se que cada termo encontrado irá gerar um novo registro, portanto este relacionamento é melhor usado em apenas um vocabulário que possua apenas um termo por node.

en: The name of the role.
pt: O nome do papel.

en: The role ID of the role.
pt: O identificador do papel.

en: Hide empty fields
pt: Esconder campos vazios

en: Do not display fields, labels or markup for fields that are empty.
pt: Não exibir campos, rótulos e HTML de campos que estão vazios.

en: You need at least one field before you can configure your jump menu settings
pt: Antes de configurar as definições de "Ir para menu" é definir um campo

en: To properly configure a jump menu, you must select one field that will represent the path to utilize. You should then set that field to exclude. All other displayed fields will be part of the menu. Please note that all HTML will be stripped from this output as select boxes cannot show HTML.
pt: Para configurar corretamente um menu de salto, você deve selecionar um campo que irá representar o caminho a ser utilizado. Você deve, em seguida, marcar aquele campo para ser excluído. Todos os outros campos exibidos serão parte do menu. Note que todo HTML será removido da saída, visto que caixas de seleção não podem exibir HTML.

en: Path field
pt: Campo do caminho

en: If hidden, this button will only be hidden for users with javascript and the page will automatically jump when the select is changed.
pt: Se desabilitado, este botão somente será desabilitado para usuários com javascript e a página automaticamente saltará quando a seleção for mudada.

en: Libraries
pt: Bibliotecas

en: Monthly archive
pt: Arquivamento mensal

en: This identifier is used by another handler.
pt: Este identificador esta sendo usado por outro handler

en: Length is shorter than
pt: O comprimento é menor que

en: shorter than
pt: menor que

en: Length is longer than
pt: O comprimento é maior que

en: longer than
pt: maior que

en: SQL Query
pt: Consulta SQL

en: Query will be generated and run using the Drupal database API.
pt: A consulta será gerada e executada usando o API de banco de dados do Drupal.

en: revision user
pt: autor da revisão

en: Exposed form
pt: Formulário exposto

en: Secondary menu
pt: Menu secundário

en: Recreate
pt: Recriar

en: Revert components
pt: Reverter componentes

en: Mark as reviewed
pt: Marcar como revisado.

en: @action completed for @module_name / @component.
pt: @action completa por @module_name / @component.

en: Manage features.
pt: Gerenciar features.

en: Recreate an existing feature.
pt: Recriar uma feature existente.

en: Review overrides
pt: Revisar diferenças

en: Needs review
pt: Precisa ser revisado

en: Choose a layout for the admin toolbar. Vertical works well with large, wide screens. Horizontal works well on screens with limited real estate.
pt: Escolha a aparência da barra de ferramentas do admin. Vertical funciona melhor em monitores mais largos (wide). Horizontal é recomendado se tiver pouco espaço disponível.

en: Choose a position for the admin toolbar that will not collide with other elements in your current theme.
pt: Posicione a barra de ferramentas de administração, em um lugar que não interfera com outros elementos do seu tema.

en: use admin toolbar
pt: usar barra de ferramentas de administração

en: UI helpers for Drupal admins and managers.
pt: Auxiliadores de interface para administradores e gerenciadores do Drupal

en: Other tools
pt: Outras ferramentas

en: Show querylog
pt: Mostrar querylog

en: Hide querylog
pt: Ocultar querylog

en: The order of pages in the book hierarchy.
pt: A ordem das páginas na hierarquia do livro.

en: Display the standard add comment link used on regular nodes, which will only display if the viewing user has access to add a comment.
pt: Mostra o link padrão de adicionar comentário usado em nodes normais, que será mostrado apenas se o usuário puder comentar.

en: Inherit pager
pt: Herdar paginação

en: Render pager
pt: Renderizar paginador

en: Render
pt: Renderizar

en: Private files
pt: Arquivos privados

en: Choose a block
pt: Escolha o bloco

en: Enable other blocks for use in the admin toolbar.
pt: Permitir outros blocos na barra de ferramentas do administrador

en: Administrative blocks
pt: Administrar blocos

en: Other blocks
pt: Outros blocos

en: The human readable label.
pt: O rótulo apresentável.

en: Processed @current out of @total
pt: Processado @current de @total

en: Thickness
pt: Grossura

en: If part of a book, the book to which this book page belongs.
pt: Se for parte de um livro, o livro ao qual esta página de livro pertence.

en: The unique ID of the comment.
pt: O ID único do comentário.

en: The IP address of the computer the comment was posted from.
pt: O endereço IP do computador do qual o comentário foi enviado.

en: The name left by the comment author.
pt: O nome deixado pelo autor do comentário.

en: The email address left by the comment author.
pt: O endereço de email deixado pelo autor do comentário.

en: The home page URL left by the comment author.
pt: O URL da página deixada pelo autor do comentário.

en: The URL of the comment.
pt: A URL do comentário.

en: Edit URL
pt: Editar URL

en: The URL of the comment's edit page.
pt: O URL da pagina de edição do comentário.

en: The date the comment was posted.
pt: A data em que o comentário foi postado.

en: The comment's parent, if comment threading is active.
pt: O pai deste comentário, se a listagem encadeada estiver ativa.

en: The node the comment was posted to.
pt: O node para o qual o comentário foi enviado.

en: The number of comments posted on a node.
pt: A quantidade de comentários postados em um node.

en: New comment count
pt: Contador de novos comentários

en: The number of comments posted on a node since the reader last viewed it.
pt: O número de comentários postados em um node desde a última vez em que o leitor o viu.

en: The unique ID of the node.
pt: O identificador do node.

en: The type of the node.
pt: Tipo do node.

en: The language the node is written in.
pt: O idioma em que o node está escrito.

en: The URL of the node.
pt: A URL do node.

en: The URL of the node's edit page.
pt: A URL da página de edição do node.

en: Date changed
pt: Data de alteração

en: The date the node was most recently updated.
pt: A data mais recente na qual o conteúdo foi atualizado.

en: The author of the node.
pt: O autor do node.

en: The number of votes that have been cast on a poll node.
pt: O número de votos que foram computados em uma enquete.

en: Poll winner
pt: Vencedor da enquete

en: The winning poll answer.
pt: A resposta vencedora da enquete.

en: Poll winner votes
pt: Votos vencedores da enquete

en: The number of votes received by the winning poll answer.
pt: O número de votos recebidos pela resposta vencedora da enquete.

en: Poll winner percent
pt: Percentual do vencedor da enquete

en: The percentage of votes received by the winning poll answer.
pt: O percentual de votos recebidos pela resposta vencedora da enquete.

en: The length of time the poll node is set to run.
pt: A duração em que a enquete aceitará votos.

en: The number of visitors who have read the node.
pt: O número de visitantes que leu o node.

en: The number of visitors who have read the node today.
pt: O número de visitantes que leu o node hoje.

en: Last view
pt: Última visualização

en: The date on which a visitor last read the node.
pt: A data em que um visitante leu o node pela última vez.

en: The slogan of the site.
pt: O slogan do site.

en: The administrative email address for the site.
pt: O endereço de e-mail administrativo para o site.

en: The URL of the site's front page.
pt: URL da página inicial do site.

en: Login page
pt: Página de login

en: The URL of the site's login page.
pt: A url da página de autenticação do site.

en: The unique ID of the uploaded file.
pt: A ID única do arquivo enviado.

en: The name of the file on disk.
pt: Nome do arquivo no disco.

en: The size of the file, in kilobytes.
pt: O tamanho do arquivo em kilobytes.

en: The web-accessible URL for the file.
pt: A URL do arquivo acessível pela web.

en: The date the file was most recently changed.
pt: A data do arquivo que foi mais recentemente alterado.

en: The user who originally uploaded the file.
pt: O usuário que fez o envio do arquivo originalmente.

en: The unique ID of the taxonomy term.
pt: O ID único do termo de taxonomia.

en: The name of the taxonomy term.
pt: O nome do termo de taxonomia.

en: The optional description of the taxonomy term.
pt: A descrição opcional do termo de taxonomia.

en: The number of nodes tagged with the taxonomy term.
pt: O número de nodes marcados com o termo de taxonomia.

en: The URL of the taxonomy term.
pt: A URL do termo de taxonomia.

en: The vocabulary the taxonomy term belongs to.
pt: O vocabulário ao qual o termo de taxonomia pertence.

en: The unique ID of the taxonomy vocabulary.
pt: O ID único do vocabulário de taxonomia.

en: The name of the taxonomy vocabulary.
pt: Nome do vocabulário de taxonomia.

en: The machine name of the taxonomy vocabulary.
pt: O identificador do vocabulário de taxonomia.

en: The optional description of the taxonomy vocabulary.
pt: A descrição opcional do vocabulário de taxonomia.

en: Term count
pt: Total de termos

en: The number of terms belonging to the taxonomy vocabulary.
pt: O número de termos pertencentes ao vocabulário de taxonomia.

en: The unique ID of the user account.
pt: O ID único da conta do usuário.

en: The login name of the user account.
pt: O login da conta do usuário.

en: The email address of the user account.
pt: O endereço de email da conta do usuário.

en: The URL of the account profile page.
pt: A URL da página de perfil da conta.

en: The url of the account edit page.
pt: A url da página de edição da conta.

en: The date the user last logged in to the site.
pt: A data em que o usuário se logou no site pela última vez.

en: The date the user account was created.
pt: A data em que o usuário foi criado.

en: HTML attributes
pt: Atributos HTML

en: Customized
pt: Personalizado

en: Bolder
pt: Negrito

en: All parent terms
pt: Todos os termos pai

en: The unique ID of the node's revision.
pt: O identificador da revisão do node.

en: Is new
pt: É novo

en: Whether the node is new and not saved to the database yet.
pt: Sempre que o node for novo e ainda não estiver salvo no banco de dados.

en: Promoted to frontpage
pt: Promovido para a página principal

en: Whether the node is promoted to the frontpage.
pt: Sempre que um node for promovido para a página principal

en: Sticky in lists
pt: Destacar nas listas

en: Whether the node is displayed at the top of lists in which it appears.
pt: Sempre que o node for exibido no topo das listas das quais ele aparece.

en: Comments allowed
pt: Permitido comentários

en: Whether comments are allowed on this node: 0 = no, 1 = closed (read only), 2 = open (read/write).
pt: Sempre que comentário forem permitidos neste node: 0 = não, 1 = fechado (somente leitura), 2 = aberto (leitura/escrita).

en: (active tab)
pt: (aba ativa)

en: Upload destination
pt: Destino do upload

en: Select where the final files should be stored. Private file storage has significantly more overhead than public files, but allows restricted access to files within this field.
pt: Selecione onde os arquivos finais devem ser armazenados. O armazenamento de arquivos privados tem um custo computacional significativamente maior do que o de arquivos públicos, mas permite acesso restrito a arquivos neste campo.

en: Optional subdirectory within the upload destination where files will be stored. Do not include preceding or trailing slashes.
pt: Subpasta opcional dentro do destino de upload onde os arquivos serão armazenados. Não incluir barras anterior ou posterior.

en: Text formats
pt: Formatos de texto

en: If no image is uploaded, this image will be shown on display.
pt: Se nenhuma imagem for enviada, esse imagem será mostrada na exibição.

en: Image styles
pt: Estilos de imagens

en: manage display
pt: gerenciar exibição

en: Are you sure you want to delete this item? | Are you sure you want to delete these items?
pt[0]: Você tem certeza que quer apagar este item?
pt[1]: Você tem certeza que quer apagar estes itens?

en: <em>Edit @type</em> @title
pt: <em>Editar @type</em> @title

en: Revision log message
pt: Mensagem de registro de alterações

en: Provide an explanation of the changes you are making. This will help other authors understand your motivations.
pt: Deixe uma explicação das alterações que você está fazendo. Isto irá ajudar outros autores a entenderem suas motivações.

en: Full content
pt: Conteúdo completo

en: Search result
pt: Resultado da busca

en: You must include at least one positive keyword with 1 character or more. | You must include at least one positive keyword with @count characters or more.
pt[0]: Você deve incluir pelo menos uma palavra-chave positiva com 1 caractere ou mais.
pt[1]: Você deve incluir pelo menos uma palavra-chave positiva com @count caracteres ou mais.

en: Searched %type for %keys.
pt: Pesquisado %keys em %type

en: Edit shortcuts
pt: Editar atalhos

en: Requires: !module-list
pt: Requer: !module-list

en: Required by: !module-list
pt: Requerido por: !module-list

en: Public files
pt: Arquivos públicos

en: There is currently no content classified with this term.
pt: No momento, não existe nenhum conteúdo classificado com este termo.

en: Displaying administrative links
pt: Mostrar links administrativos

en: Installing updates
pt: Instalando atualizações

en: Preparing to update your site
pt: Preparando para atualizar o seu site

en: Downloading updates failed:
pt: Falha ao baixar atualizações:

en: Updates downloaded successfully.
pt: Atualizações baixadas com sucesso.

en: Fatal error trying to download.
pt: Erro fatal ao tentar fazer o download.

en: Downloading %project
pt: Baixando %project

en: Failed to download %project from %url
pt: Falha ao baixar %project de %url

en: Update manager
pt: Gerenciador de atualizações

en: Fixed width
pt: Largura fixa

en: Entity ID
pt: ID da entidade

en: Validate URL
pt: Validar URL

en: Image style
pt: Estilo da imagem

en: The label for this area that will be displayed only administratively.
pt: A descrição dessa área será exibida somente aos administradores.

en: Exposed
pt: Exposto

en: Displays Reorder
pt: Reordenar os displays

en: Remove this display
pt: Remover este display

en: Operator to use on all groups
pt: Operador que deve ser usado em todos os grupos

en: Either "group 0 AND group 1 AND group 2" or "group 0 OR group 1 OR group 2", etc
pt: Tanto "grupo 0 E grupo 1 E grupo 2" quanto "grupo 0 OU grupo 1 OU grupo 2" etc

en: Remove group @group
pt: Remover grupo @group

en: Default group
pt: Grupo padrão

en: Group @group
pt: Grupo @group

en: Ungroupable filters
pt: Filtros que não podem ser agrupados

en: Configure group settings for @type %item
pt: Ajustar as configurações do grupo para @type %item

en: Basic exposed form
pt: Formulário básico exposto

en: Input required
pt: Entrada obrigatória

en: An exposed form that only renders a view if the form contains user input.
pt: Um formulário exposto que apenas exibe uma view caso o formulário contenha dados de entrada do usuário.

en: Display all items
pt: Exibir todos os itens

en: Display all items that this view might find
pt: Exibir todos os itens que essa view pode encontrar

en: Display a specified number of items
pt: Exibir um número específico de itens

en: Display a limited number items that this view might find.
pt: Exibir apenas um certo número de itens, do total de itens que esta view pode retornar.

en: Paged output, full pager
pt: Saída com paginação, paginador completo

en: Paged output, full Drupal style
pt: Saída com paginação, estilo completo do Drupal

en: Paged output, mini pager
pt: Saída com paginação, mini-pager

en: Use the mini pager output.
pt: Usar o resultado do mini paginador.

en: The taxonomy vocabulary name
pt: Nome do vocabulário de taxonomia

en: Name (raw)
pt: Nome (sem tratamento)

en: The user or author name. This filter does not check if the user exists and allows partial matching. Does not utilize autocomplete.
pt: O nome de usuário ou do autor. Este filtro não verifica se o usuário existe e permite ligação parcial. Não usa autocompletar.

en: Provide markup text for the area.
pt: Fornecer marcação de texto para a área.

en: Machine Name
pt: Identificador Textual

en: Change the machine name of this display.
pt: Mudar o nome de máquina deste display.

en: Change settings for this pager type.
pt: Alterar as configurações deste tipo de paginador

en: Allow grouping and aggregation (calculation) of fields.
pt: Permitir agrupamento e agregação (cálculo) de campos

en: Exposed form style
pt: Estilo do formulário exibido

en: Select the kind of exposed filter to use.
pt: Seleciona o tipo de filtro exposto a ser usado.

en: Exposed form settings for this exposed form style.
pt: Configurações do formulário exposto para esse estilo de formulário exposto.

en: The machine name of this display
pt: O nome do sistema deste display

en: This is machine name of the display.
pt: Este é o nome do sistema do display.

en: If enabled, some fields may become unavailable. All fields that are selected for grouping will be collapsed to one record per distinct value. Other fields which are selected for aggregation will have the function run on them. For example, you can group nodes on title and count the number of nids in order to get a list of duplicate titles.
pt: Se habilitado, alguns campos podem se tornar indisponíveis. Todos os campos que forem selecionados para agrupamento serão contraídos para um registro por valor distinto. Outros campos que forem selecionados para agregação serão processados pela função. Por exemplo, Você pode agrupar nodes pelo título e contar o número de nids para ter uma lista de títulos duplicados.

en: <strong>Important!</strong> You have changed the display's machine name. Anything that attached to this display specifically, such as theming, may stop working until it is updated. To see theme suggestions for it, you need to save the view.
pt: <strong>Importante!</strong> Você mudou o identificador do display. Qualquer coisa anexada a este display especificamente, como temas, pode ter parado de funcionar até que isto seja atualizado. Para ver sugestões de temas para esse display você precisa salvar a view.

en: Exposed Form
pt: Formulário Exposto

en: Exposed form options
pt: Expõem as opções do formulário

en: Select which pager, if any, to use for this view
pt: Selecione o tipo de paginador, se houver, para usar nesta view

en: Pager options
pt: Opções do paginador

en: Display id should be unique.
pt: O id do display não pode ser repetido.

en: Text to display in the submit button of the exposed form.
pt: Texto exibido no "botão enviar" do formulário exposto.

en: Include reset button
pt: Incluir um botão reset

en: If checked the exposed form will provide a button to reset all the applied exposed filters
pt: Quando selecionado o formulário exibe um botão para restaurar todos filtros aplicados

en: Reset button label
pt: Descrição do botão "Reiniciar"

en: Text to display in the reset button of the exposed form.
pt: Texto a ser exibido no botão de reset do formulário exposto.

en: Exposed sorts label
pt: Rótulo da ordenação exposta

en: Text to display as the label of the exposed sort select box.
pt: Texto para exibir como nome da caixa de seleção de ordenação exposta.

en: Text to use when exposed sort is ordered ascending.
pt: Texto utilizado para organizar a exibição em ordem crescente.

en: Text to use when exposed sort is ordered descending.
pt: Texto utilizado para organizar a exibição em ordem decrescente.

en: Text on demand
pt: Texto sob demanda

en: The number of items to skip. For example, if this field is 3, the first 3 items will be skipped and not displayed.
pt: Número de itens ignorados. Por exemplo, se o campo for 3, os 3 primeiros itens serão ignorados e não serão exibidos.

en: The total number of pages. Leave empty to show all pages.
pt: O número total de páginas, deixe em branco para exibir todas.

en: Exposed options
pt: Opções Expostas

en: Exposing this options allows users to define their values in a exposed form when view is displayed
pt: Expor estas opções permite que os usuários definam seus valores em um formulário exposto quando a view estiver sendo exibida

en: Expose items per page
pt: Expor itens por página

en: When checked, users can determine how many items per page show in a view
pt: Quando selecionado os usuários podem determinar quantos itens serão exibidos por página

en: Items per page label
pt: Rótulo de itens por página

en: Label to use in the exposed items per page form element.
pt: Rótulo para usar no elemento de formulário exposto itens por página.

en: Exposed items per page options
pt: Opções de itens visualizados por página

en: Expose Offset
pt: Exibir deslocamentos

en: Offset label
pt: Descrição do deslocamento

en: Label to use in the exposed offset form element.
pt: Rótulo para usar no elemento de formulário exposto deslocamento.

en: Offset must be an number greather or equal than 0.
pt: O deslocamento deve ser um número maior ou igual a 0.

en: Mini pager, @count item, skip @skip | Mini pager, @count items, skip @skip
pt[0]: Mini paginador, @count item, saltar @skip
pt[1]: Mini paginador, @cont itens, saltar @skip

en: Mini pager, @count item | Mini pager, @count items
pt[0]: Mini paginador, @count item
pt[1]: Mini paginador, @count itens

en: All items, skip @skip
pt: Todos os itens, saltar @skip

en: All items
pt: Todos os itens

en: @count item, skip @skip | @count items, skip @skip
pt[0]: @count item, saltar @skip
pt[1]: @count itens, saltar @skip

en: @count item | @count items
pt[0]: @count item
pt[1]: @count itens

en: Group results together
pt: Agrupar os resultados

en: Authentication module
pt: Módulo de autenticação

en: Unable to complete operation. Fatal error in @file on line @line: @message
pt: Não foi possível completar a operação. Erro fatal em @file na linha @line: @message

en: no real context
pt: sem contexto real

en: - Choose -
pt: - Escolha -

en: Update and save
pt: Atualizar e salvar

en: The page has been updated and saved.
pt: A página foi atualizada e salva.

en: That path is already in use. This system cannot override existing paths.
pt: Este caminho já está em uso. Este sistema não pode sobrescrever caminhos existentes.

en: Context exists
pt: O contexto existe

en: Doesn't exist
pt: Não existe

en: @identifier exists
pt: @identifier existe

en: String: comparison
pt: String: comparação

en: Control access by string match.
pt: Controle de acesso por correspondência.

en: Not equal to regular expression
pt: Não é igual à expressão regular

en: @identifier is "@value"
pt: @identifier é "@value"

en: @identifier is not "@value"
pt: @identifier não é "@value"

en: @identifier matches "@value"
pt: @identifier corresponde a "@value"

en: @identifier does not match "@value"
pt: @identifier não corresponde a "@value"

en: String: length
pt: String: Tamanho

en: Control access by length of string context.
pt: Controle de acesso por tamanho da string de contexto.

en: Not equal to
pt: Diferente de

en: Length of string
pt: Tamanho da string

en: Access/visibility will be granted based on string context length.
pt: Acesso/visibilidade serão concedidos baseados no tamanho da string de contexto.

en: @identifier must be @comp @length characters
pt: @identifier precisa ter @length @comp caracteres

en: Enter the context type
pt: Insira o tipo de contexto

en: Enter a user name
pt: Insira um nome de usuário

en: Invalid user selected.
pt: O usuário selecionado é inválido.

en: Menu title
pt: Título do menu

en: Display $page array
pt: Exiba a matriz $page

en: No variables.
pt: Sem variáveis.

en: Details about a given menu item.
pt: Detalhes sobre um dado item de menu

en: Field info
pt: Informações sobre o campo

en: view own unpublished content
pt: exibir seu conteúdo não publicado

en: Generated @number users.
pt: Gerar @numbers usuários.

en: Comments:
pt: Comentários:

en: Maximum number of comments per node.
pt: Número máximo de comentários por node.

en: Add statistics for each node (node_counter table).
pt: Adicionar estatísticas para cada node (tabela node_counter).

en: ...and <strong>!count</strong> more.
pt: ... e mais<strong>!count</strong>.

en: In database
pt: No banco de dados

en: A module by the name @name already exists on your site. Please choose a different name.
pt: Já existe um módulo com o nome @name no seu site. Por favor, escolha um nome diferente.

en: The subject of the comment.
pt: O assunto do comentário.

en: The currently logged in user.
pt: O usuário logado atualmente.

en: The weight of the term, which is used for ordering terms during display.
pt: O peso do termo, que será usado para ordenar os termos quando exibidos.

en: The parent terms of the taxonomy term.
pt: Os termos pai de um termo de taxonomia.

en: The roles of the user.
pt: Os papéis do usuário.

en: Theme switcher
pt: Seletor de temas

en: Switch theme
pt: Trocar de tema

en: Maximum length of aliases to generate. 100 is the recommended length. @max is the maximum possible length. See <a href="@pathauto-help">Pathauto help</a> for details.
pt: Comprimento máximo das URLs alternativas a serem geradas. 100 é o tamanho recomendado. @max é o tamanho máximo possível. Veja a <a href="@pathauto-help">ajuda do Pathauto</a> para detalhes.

en: What should Pathauto do when updating an existing content item which already has an alias?
pt: O que o Pathauto deve fazer quando um conteúdo que já possua URL alternativa for atualizado?

en: When a pattern includes certain characters (such as those with accents) should Pathauto attempt to transliterate them into the ASCII-96 alphabet? Transliteration is handled by the Transliteration module.
pt: Quando um padrão incluir certos caracteres (como os acentuados), o Pathauto deve tentar transliterá-los para o alfabeto ASCII-96? A transliteração é manuseada pelo módulo Transliteration.

en: Reduce strings to letters and numbers
pt: Reduzir strings para letras e números

en: Words to strip out of the URL alias, separated by commas. Do not use this to remove punctuation.
pt: Palavras a remover da URL alternativa, separadas por vírgula. Não use isto para remover pontuação.

en: Choose aliases to delete
pt: Escolha as URLs alternativas para apagar

en: All aliases
pt: Todas URLs alternativas

en: <strong>Note:</strong> there is no confirmation. Be sure of your action before clicking the "Delete aliases now!" button.<br />You may want to make a backup of the database and/or the url_alias table prior to using this feature.
pt: <strong>Nota:</strong> não há confirmação. Tenha certeza de sua ação antes de clicar no botão  "Apagar URLs alternativas agora!".<br />Talvez você queira fazer um backup do banco de dados e/ou da tabela url_alias antes de usar este recurso.

en: Ignoring alias %alias due to existing path conflict.
pt: Ignorando a URL alternativa %alias devido a conflito de endereço.

en: Created new alias %alias for %source, replacing %old_alias.
pt: Criada a nova URL alternativa %alias para %source, substituindo %old_alias.

en: Created new alias %alias for %source.
pt: Criada a nova URL alternativa %alias para %source.

en: Maximum alias and component length
pt: Comprimento máximo da categoria

en: Administer pathauto
pt: Admnistrar o pathauto

en: Allows a user to configure patterns for automated aliases and bulk delete URL-aliases.
pt: Permite que um usuário configure padrões para URLs alternativas automáticas e apague em massa URLs alternativas.

en: Notify of Path Changes
pt: Avisar de mudanças do caminhos

en: Determines whether or not users are notified.
pt: Determina se os usuários são avisados.

en: User blogs
pt: Blogs dos usuários

en: The file description
pt: A descrição do arquivo

en: Wysiwyg profiles
pt: Perfis Wysiwyg

en: Div container
pt: Bloco Div

en: Maximize
pt: Maximizar

en: Check spelling as you type
pt: Verificar ortografia ao digitar

en: Advanced list
pt: Lista avançada

en: To assign a different editor to a text format, click "delete" to remove the existing first.
pt: Para atribuir um editor diferente para um formato de texto, clique em "Excluir" para remover primeiro o existente.

en: Update preview
pt: Atualizar preview

en: Multimedia asset
pt: Recurso multimídia

en: This field stores a reference to a multimedia asset.
pt: Este campo armazena uma referência a um recurso multimídia.

en: media
pt: mídia

en: Unable to render media from %tag. Error: %error
pt: Não foi possível exibir a mídia a partir de %tag. Erro: %error

en: Upload a new file
pt: Enviar novo arquivo

en: An error occurred and no file was uploaded.
pt: Ocorreu um erro e nenhum arquivo foi enviado.

en: Media Repository
pt: Repositório de Mídia

en: Attaching media assets to content types
pt: Associando recursos de mídia aos tipos de conteúdo

en: Media assets can be attached to content types as fields. To add a media field to a <a href="@content-type">content type</a>, go to the content type's <em>manage fields</em> page, and add a new field of type <em>Multimedia Asset</em>.
pt: Recursos de mídia podem ser anexados a tipos de conteúdo como campos. Para adicionar um campo mídia ao <a href="@content-type">tipo de conteúdo</a>, vá para a aba 'Gerenciar Campos' do tipo de conteúdo e adicione um novo campo do tipo <em>Recurso multimídia</em>.

en: Using media assets in WYSIWYG
pt: Utilizando recursos multimídia no editor WYSIWYG

en: Manage files used on your site.
pt: Gerencia os arquivos usados no seu site.

en: Media browser
pt: Navegador de mídia

en: Display the view as replacement for an existing menu path.
pt: Mostra a view em substituição a um caminho de menu existente.

en: System path settings
pt: Configurações de caminhos do sistema

en: An existing menu path this view replaces
pt: Um caminho de menu que esta view substitui

en: 1 user deleted | @count users deleted.
pt[0]: 1 usuários apagado
pt[1]: @count usuários apagados.

en: Current menu
pt: Menu atual

en: Block title as link
pt: Título do bloco como link

en: Make the default block title a link to that menu item. An overridden block title will not be a link.
pt: Faz o título padrão do bloco um link para este item de menu. Um título de bloco que for sobrescrito não será um link.

en: This title will be used administratively to identify this block. If blank, the regular title will be used.
pt: Este título será usado para identificar esse bloco na administração. Se estiver em branco, o título normal será usado.

en: <strong>Expand all children</strong> of this tree.
pt: <strong>Expandir todos os filhos</strong> desta árvore.

en: <strong>Sort</strong> menu tree by the active menu item’s trail.
pt: <strong>Ordenar</strong> árvore de menu pelo rastro do item de menu ativo.

en: If a block is configured to use <em>"the menu selected by the page"</em>, the block will be generated from the first "available" menu that contains a link to the page.
pt: Se um bloco está configurado para usar <em>"o menu selecionado por esta página"</em>, o bloco será gerado pelo primeiro menu "disponível" que contenha um link para a página.

en: Select from the @menu_name menu
pt: Selecionar do menu @menu_name

en: The above list will <em>not</em> affect menu blocks that are configured to use a specific menu.
pt: A lista acima <em>não</em> irá afetar os blocos de menu que estão configurados para usar um menu específico.

en: To learn more about configuring menu blocks, see <a href="!url">menu block’s detailed help</a>.
pt: Para saber mais sobre a configuração de blocos de menu, veja a <a href="!url">ajuda detalhada do Menu Block</a>.

en: All children of this menu will be expanded.
pt: Todos os filhos deste menu serão expandidos.

en: Themers should be aware of the myriad of classes, templates and theme functions available to them. See the <a href="!url">online documentation</a> or the README.txt file for detailed information about each of them.
pt: Themers devem estar cientes das inúmeras classes, templates e funções de tema disponíveis para eles. Veja a <a href="!url">documentação online</a> ou o README.txt para informações detalhadas sobre cada uma delas.

en: In addition, Menu block implements HOOK_get_menus() and HOOK_menu_block_tree_alter(). See menu_block.api.php for documentation.
pt: Além disso, Menu Block implementa HOOK_get_menus() e HOOK_menu_block_tree_alter(). Veja menu_block.api.php para a documentação.

en: the menu selected by the page
pt: o menu selecionado pela página

en: Configure menu block.
pt: Configurar o menu block.

en: The block "%name" has been removed.
pt: O bloco "%name" foi removido.

en: To add new menu blocks, use the "<a href="!add-url">Add menu block</a>" link on the <a href="!block-url">administer blocks page</a>. You will then be able to configure your menu block before adding it.
pt: Para adicionar novos blocos de menu, use o link "<a href="!add-url">Adicionar bloco de menu</a>" na <a href="!block-url">página de configuração de blocos</a>. Então você poderá configurar seu bloco de menu antes de adicioná-lo.

en: For example, if the active menu trail for the Mangement menu is: Administer › Structure › Menus › Main menu, then a menu block configured to start with the 1st level of the Management menu will display a block title of “Management”. And a menu block configured to start with the 3rd level of the Management menu will display a block title of “Structure”.
pt: Por exemplo, se o rastro de menu ativo para o menu "Administração" é: Administrar > Estrutura > Menus > Menu principal, então o bloco de menu configurado para iniciar com o 1º nível do menu "Administração" irá exibir um título de bloco "Administração". E um bloco de menu configurado para iniciar com o terceiro nível do menu "Administração" irá exibir um título de bloco "Estrutura".

en: To use menu blocks, find the "Add menu block" link on the <a href="@url">administer blocks page</a>.
pt: Para usar blocos de menu, localize o link "Adicionar bloco de menu" na <a href="@url">página de configuração de blocos</a>.

en: A 5.x-1.x version of Menu block has been detected and an attempt was made to upgrade it. Unfortunately, you should have upgraded to Menu block 5.x-2.x before your upgrade to Drupal 7. You may need to re-configure all your menu blocks.
pt: Uma versão 5.x-1.x do Menu Block foi detectada e foi feita uma tentativa para atualizá-la. Infelizmente, você deve atualizar para o Menu Block 5.x-2.x antes da sua atualização para o Drupal 7. Você pode ter que reconfigurar todos os seus blocos de menu.

en: The 5.x-2.x version of Menu block has been upgraded to the 6.x-2.0 data storage format.
pt: A versão 5.x-2.x do Menu Block foi atualizada para o formato de armazenamento de dados da 6.x-2.0.

en: The 6.x-2.0 version of Menu block has been upgraded to the 6.x-2.1 data storage format.
pt: A versão 6.x-2.0 do Menu Block foi atualizada para a 6.x-2.1 formato de armazenamento de dados.

en: Footer first column
pt: Rodapé: Primeira coluna

en: Footer second column
pt: Rodapé: Segunda coluna

en: Footer third column
pt: Rodapé: Terceira coluna

en: Footer fourth column
pt: Rodapé: Quarta coluna

en: Administration tools
pt: Ferramentas administrativas

en: Is not empty (NOT NULL)
pt: Não é vazio (NOT NULL)

en: That view is created for the version @import_version of views, but you only have @api_version
pt: Aquela view é criada para a versão @import_version das views, mas você tem apenas @api_version

en: Broken/missing handler: @table > @field
pt: Handler quebrado/ausente: @table > @field

en: Display %display has set node/% as path. This will not produce what you want. If you want to have multiple versions of the node view, use panels.
pt: O display %display definiu node/% como caminho. Isto não irá produzir o que você quer. Se você quiser múltiplas versões da visualização do node, use panels.

en: Translate link
pt: Link para a tradução

en: Provide a simple link to translate the node.
pt: Informe um link para traduzir a página

en: Authmap ID
pt: ID do Authmap

en: The Authmap ID.
pt: A ID do Authmap.

en: Authentication name
pt: Nome de autenticação

en: The unique authentication name.
pt: O nome de autenticação único.

en: The name of the module managing the authentication entry.
pt: O nome do módulo gerenciador da entrada de autenticação.

en: Use absolute link (begins with "http://")
pt: Use link absoluto (links que começam com "http://")

en: Output machine name
pt: Incluir nome de sistema nos resultados

en: Use Drupal's taxonomy term path to create breadcrumb links
pt: Usar o termo taxonomia do Drupal para criar links na trilha de navegação

en: If selected, the links in the breadcrumb trail will be created using the standard drupal method instead of the custom views method. This is useful if you are using modules like taxonomy redirect to modify your taxonomy term links.
pt: Se selecionado, os links da trilha de navegação serão criados usando o método padrão do drupal ao invés do método próprio das views. Isso é útil se você estiver usando módulos como Taxonomy Redirect para modificar seus links de temos de taxonomia.

en: Change the CSS class name(s) that will be added to this display.
pt: Mudar o(s) nome(s) da(s) classe(s) CSS que serão adicionadas a esta exibição.

en: The CSS class names will be added to the view. This enables you to use specific CSS code for each view. You may define multiples classes separated by spaces.
pt: Os nomes das classes CSS que serão adicionadas à view. Esta opção permite que você faça uso de código específico de CSS para cada view. Você pode também especificar várias classes, bastando separá-las por espaços.

en: CSS classes must be alphanumeric or dashes only.
pt: As classes CSS devem conter apenas caracteres alfanuméricos ou hífens.

en: Choose text
pt: Selecione o texto

en: The text that will appear as the selected option in the jump menu.
pt: O texto que será exibido como opção selecionada no menu.

en: Term edit link
pt: Link para edição do termo

en: Provide a simple link to edit the term.
pt: Exibe um link simples para a edição do termo.

en: Set between which values the user can choose when determining the items per page. Separated by comma.
pt: Selecione dentre quais valores o usuário pode escolher para determinar o número de itens por página. Separados por vírgulas.

en: When checked, users can determine how many items should be skipped at the beginning.
pt: Quando selecionado, os usuários podem determinar quantos itens devem ser ignorados no início.

en: Please insert a list of integer numeric values separated by commas: e.g: 10, 20, 50, 100
pt: Por favor, insira uma lista de valores numéricos inteiros, separados por vírgulas, ex.: 10, 20, 50, 100

en: Adds a 'Save as Draft' button to content types
pt: Adicionar um botão 'Salvar como rascunho' nos tipos de conteúdo

en: @field is a required field.
pt: @field é um campo obrigatório.

en: Link field
pt: Campo de link

en: Attachment before
pt: Anexar antes

en: Attachment after
pt: Anexar após

en: Configuration is being provided by code.
pt: Configuração está sendo fornecida por código.

en: Suppress Drupal’s standard menu blocks
pt: Suprimir os blocos de menu padrão do Drupal

en: On the blocks admin page, hide Drupal’s standard blocks of menus.
pt: Na página de administração de blocos, esconder os blocos menu padrões do Drupal.

en: There are no menu blocks to be exported at this time.
pt: Não há, neste momento, blocos de menu para serem exportados.

en: Use this in your !module.module file:
pt: Use isto em seu arquivo !module.module

en: No tokens available.
pt: Nenhum token disponível

en: Click a token to insert it into the field you've last clicked.
pt: Selecione um token para inserir no campo que você clicou anteriormente.

en: Translation source node
pt: Node de origem da tradução

en: List of the currently available tokens on this site
pt: Listagem dos tokens atualmente disponíveis

en: Provides a user interface for the Token API and some missing core tokens.
pt: Fornece uma interface de usuário para o Token API e alguns tokens do núcleo.

en: Insert this token into your form
pt: Insira este token no seu formulário

en: First click a text field to insert your tokens into.
pt: Primeiramente, clique no campo de texto para inserir seus tokens nela

en: Set language on nodes
pt: Selecione a língua dos nodes

en: Requires locale.module
pt: Precisa do módulo locale

en: View my account
pt: Ver minha conta

en: Edit my account
pt: Editar minha conta

en: Import these files?
pt: Importar esses arquivos?

en: The provided directory does not exist.
pt: O diretório informado não existe.

en: A module provides this configuration.
pt: Um módulo fornece esta configuração.

en: The first row will appear as the table header. Leave the first row blank if you do not need a header.
pt: A primeira linha vai aparecer como o cabeçalho da tabela. Deixe em branco a primeira linha se você não precisa de um cabeçalho.

en: Table structure rebuilt.
pt: Estrutura da tabela reconstruída.

en: Change number of rows/columns.
pt: Alterar o número de linhas / colunas.

en: Current page
pt: Página atual

en: Highlighted
pt: Destacado

en: Sidebar second
pt: Segunda barra lateral

en: Triptych first
pt: Tríptico inicial

en: Triptych middle
pt: Tríptico do meio

en: Triptych last
pt: Tríptico final

en: Main background
pt: Plano de fundo principal

en: Sidebar background
pt: Plano de fundo das barras laterais

en: Sidebar borders
pt: Bordas das barras laterais

en: Footer background
pt: Fundo do rodapé

en: Plum
pt: Ameixa

en: CTools PHP requirements
pt: Requerimentos de PHP do CTools

en: CTools requires certain features only available in PHP 5.2.0 or higher.
pt: CTools requer certos recursos disponíveis apenas no PHP 5.2.0 ou superior.

en: Select base style
pt: Selecione o estilo base

en: Missing settings cache.
pt: Cache de configurações ausente.

en: XX-Small
pt: XX-pequeno

en: X-Small
pt: X-Pequeno

en: X-Large
pt: X-Grande

en: XX-Large
pt: XX-Grande

en: Letter spacing
pt: Espaçamento de letras

en: Word spacing
pt: Espaçamento de palavras

en: Decoration
pt: Decoração

en: Line-through
pt: Cortado

en: Oblique
pt: Oblíquo

en: Capitalize
pt: Caixa-alta

en: You do not have sufficient permissions to perform this action.
pt: Você não tem permissões suficentes para executar esta ação.

en: You account permissions do not permit you to import.
pt: Suas permissões não permitem que você importe.

en: String: URL path
pt: String: caminho da URL

en: Control access by the current path.
pt: Controle de acesso pelo caminho atual.

en: Allow access on all pages except the following pages
pt: Permitir acesso à todas as páginas, exceto as páginas seguintes

en: Current path
pt: Caminho atual

en: Taxonomy: parent term
pt: Taxonomia: termo pai

en: Control access by existence of a parent term.
pt: Controle de acesso pela existência de um termo pai.

en: Select the vocabulary for this form. If there exists a parent term in that vocabulary, this access check will succeed.
pt: Escolha os vocabulários para este form. Se existe um termo pai neste vocabulário, esta verificação de acesso será bem sucedida.

en: "@term" has parent in vocabulary "@vocab"
pt: "@term" tem pai no vocabulário "@vocab"

en: Control access by vocabulary.
pt: Controle de acesso por vocabulário.

en: Only the checked vocabularies will be valid.
pt: Apenas os vocabulários marcados serão válidos.

en: Current theme
pt: Tema atual

en: Control access by checking which theme is in use.
pt: Controle de acesso por verificação de qual tema está em uso.

en: Node terms
pt: Termos do node

en: Taxonomy terms of the referenced node.
pt: Termos de taxonomia do node referenciado.

en: Feed icons
pt: Ícones de feed

en: Site logo
pt: Logo do site

en: Secondary navigation links
pt: Links de navegação secundária

en: Concatenator
pt: Concatenador

en: Fields override
pt: Substituição de campos

en: Panels: saved display "%title" with display id %did
pt: Panels: exibição "%title" salva com id de exibição %did

en: Panels: saved display with id %did
pt: Panels: exibição salva com id %did

en: Manage this mini-panel
pt: Gerenciar este mini-painel

en: Missing plugin
pt: Plugin faltando

en: The name of this style. This will appear in the administrative interface to easily identify it.
pt: O nome deste estilo. Isto será exibido na interface administrativa para facilitar a identificação.

en: You must choose an administrative title.
pt: Você precisa escolher um título administrativo.

en: Create custom style
pt: Criar estilo personalizado

en: Basic styles
pt: Estilos básicos

en: A plain box with an optional border. You may set the color of the text and the border.
pt: Uma caixa simples com borda opcional. Você pode definir a cor do texto e da borda.

en: Header background
pt: Fundo do cabeçalho

en: Header border
pt: Borda do cabeçalho

en: Header font
pt: Fonte do cabeçalho

en: Text font
pt: Fonte do texto

en: Stylizer
pt: Gerador de estilo

en: Custom style
pt: Estilo personalizado

en: Local action
pt: Ação local

en: If checked, the URL field will be verified as a valid URL during validation.
pt: Se marcado, o campo URL será verificado como URL válida durante a validação.

en: If checked, the URL field is optional and submitting a title alone will be acceptable. If the URL is omitted, the title will be displayed as plain text.
pt: Se ativado, o campo URL é opcional e o envio de um título sozinho será aceito. Se a URL for omitida, o título será mostrado como texto sem formatação.

en: When output, this link will have this class attribute. Multiple classes should be separated by spaces.
pt: Quando renderizado, este link deverá ter esta classe HTML. Múltiplas classes devem ser separadas por espaços.

en: Title, as plain text
pt: Título como texto puro

en: Handler @handler tried to add additional_field @identifier but @table could not be added!
pt: Handler @handler tentou adicionar um campo adicional @identifier mas @table não pode ser adicionada.

en: Fill up single line
pt: Preencha uma linha única

en: Add media
pt: Adicionar mídia

en: Title and slogan
pt: Título e slogan

en: Firehouse
pt: Corpo de Bombeiros

en: Ice
pt: Gelo

en: Separate extensions with a space or comma and do not include the leading dot.
pt: Separe as extensões com espaço ou vírgula e não inclua ponto final.

en: Available variables are: [site:name], [site:url], [user:name], [user:mail], [site:login-url], [site:url-brief], [user:edit-url], [user:one-time-login-url], [user:cancel-url].
pt: As variáveis disponíveis são: [site:name], [site:url], [user:name], [user:mail], [site:login-url], [site:url-brief], [user:edit-url], [user:one-time-login-url], [user:cancel-url].

en: None (original image)
pt: Nenhum (imagem original)

en: Conflicts with: !conflicts
pt: Conflitos com: !conflicts

en: @module does not appear to include the @include file.
pt: @module parece não incluir o arquivo @include.

en: The file @filename has been deprecated and can be removed.
pt: O arquivo @filename não é utilizado e pode ser removido.

en: Conflicts with another feature
pt: Conflitos com outra feature

en: Custom ruleset
pt: Conjunto de regras personalizado

en: Custom rulesets are combinations of access plugins you can use for access control, selection criteria and pane visibility.
pt: Conjunto customizado de regras são combinações de plugins de acesso que você usar para controle de acesso, seleção de critérios e visibilidade de painéis.

en: There are no custom rulesets.
pt: Não há conjuntos de regras personalizados.

en: Manage custom rulesets
pt: Gerenciar conjuntos de regras personalizados

en: Custom rulesets
pt: Conjuntos de regras personalizados

en: Create custom, exportable, reusable access rulesets for applications like Panels.
pt: Criar conjunto de regras de acesso exportáveis, e reutilizáveis, para aplicativos como Panels

en: ruleset
pt: conjunto de regras

en: Ruleset
pt: Conjunto de regras

en: rulesets
pt: conjuntos de regras

en: Rulesets
pt: Conjuntos de regras

en: Custom content
pt: Conteúdo personalizado.

en: Custom content panes are basic HTML you enter that can be reused in all of your panels.
pt: Painéis de conteúdo customizados são HTML básico que você digita e que podem ser reutilizados em todos os seus painéis.

en: There are no custom content panes.
pt: Não existem painéis de conteúdo customizados.

en: Manage custom content
pt: Gerenciar conteúdo personalizado

en: Custom content panes
pt: Painéis de conteúdo customizados

en: Create custom, exportable, reusable content panes for applications like Panels.
pt: Criar painéis de conteúdo customizáveis, exportáveis e reutilizáveis para aplicativos como Panels.

en: What category this content should appear in. If left blank the category will be "Miscellaneous".
pt: Em qual categoria este conteúdo deve aparecer. Se deixado em branco, a categoria será "Miscelânea"

en: content pane
pt: painel de conteúdo

en: content panes
pt: painéis de conteúdo

en: Content panes
pt: Painéis de conteúdo

en: Reverse (NOT)
pt: Contrário (NOT)

en: Add a new @plugin
pt: Adicionar um novo @plugin

en: Edit @plugin %title
pt: Editar @plugin %title

en: Clone @plugin %title
pt: Clonar @plugin %title

en: Import @plugin
pt: Importar @plugin

en: Export @plugin %title
pt: Exportar @plugin %title

en: Are you sure you want to revert %title?
pt: Você tem certeza que deseja reverter %title?

en: This action will permanently remove any customizations made to this item.
pt: Esta ação removerá permanentemente qualquer personalização realizada neste item.

en: The item has been reverted.
pt: O item foi revertido.

en: This action will permanently remove this item from your database..
pt: Esta ação irá remover permanentemente este item do seu banco de dados..

en: %title has been created.
pt: %title foi criado.

en: %title could not be created.
pt: %title não pode ser criado.

en: %title has been updated.
pt: %title foi atualizado.

en: %title could not be updated.
pt: %title não pode ser atualizado.

en: You can import an exported definition by pasting the exported object code into the field below.
pt: Você pode importar uma definição exportada colando o código do objeto exportado no campo abaixo.

en: @plugin %title was enabled.
pt: @plugin %title foi habilitado.

en: @plugin %title was disabled.
pt: @plugin %title foi desabilitado.

en: No item found.
pt: Nenhum item encontrado.

en: Configure style
pt: Configurar estilo

en: Enabled, name
pt: Ativado, nome

en: This will appear in the administrative interface to easily identify it.
pt: Isto irá aparecer na interface administrativa para ser facilmente identificado.

en: There are no custom styles.
pt: Não há estilos personalizados.

en: Manage styles
pt: Gerenciar estilos

en: Create custom styles for applications such as Panels.
pt: Criar estilos personalizados para aplicativos como Panels.

en: Administrative settings
pt: Configurações Administrativas

en: Select style type
pt: Selecionar tipo de estilo

en: Select context
pt: Selecione o contexto

en: Configure rows
pt: Configurar linhas

en: Row @number
pt: Linha @number

en: Row number
pt: Número da linha

en: Row number must be a positive integer value.
pt: O número da linha deve ser um valor inteiro positivo.

en: Makes the view results available as a context for use in Panels and other applications.
pt: Permite que resultados de views estejam disponíveis para uso em Panels e em outras aplicações.

en: Contains rows in contexts.
pt: Contém linhas em contextos.

en: Panel region
pt: Região do painel

en: Panel pane
pt: Página de painel

en: Get a bird's eye view of items related to Panels.
pt: Dê uma olhada nos itens relacionados com o Panels.

en: Add new pane
pt: Adicionar novo painel

en: Customize this page
pt: Personalizar esta página

en: Panels In-Place Editor
pt: Editor in-loco do panels

en: Provide a UI for managing some Panels directly on the frontend, instead of having to use the backend.
pt: Fornece uma interface gráfica para gerenciar alguns painéis diretamente na interface de usuário, sem ter de usar o backend.

en: In-Place Editor
pt: Editor in-loco

en: Allows privileged users to update and rearrange the content while viewing this panel.
pt: Permite que usuários com permissão atualizem ou rearranjem o conteúdo enquanto visualizam este painel.

en: This will discard all unsaved changes. Are you sure?
pt: Isto irá descartar todas as mudanças não salvas. Tem certeza?

en: This panel is being edited by user !user, and is therefore locked from editing by others. This lock is !age old.
    
    Click OK to break this lock and discard any changes made by !user.
pt: Este painel está sendo editado pelo usuário !user e, por isso, está travado para edição por outros. Esta trava tem !age tempo.
    
    Clique OK para quebrar esta trava e descartar quaisquer mudanças feitas por !user.

en: mini panel
pt: mini painel

en: mini panels
pt: mini painéis

en: Renderer
pt: Renderizador

en: Only one criterion must pass.
pt: Apenas um critério precisa passar.

en: Broken/missing plugin
pt: Plugin quebrado/faltando

en: Builders
pt: Construtores

en: Reuse layout
pt: Reusar layout

en: Canvas settings
pt: Configurações de Canvas

en: Canvas class
pt: Classe do quadro

en: Column class
pt: Classe da coluna

en: Row class
pt: Classe da linha

en: Scale fluid widths for IE6
pt: Escala com largura fluida para IE6

en: Column separation
pt: Separação de coluna

en: Region separation
pt: Separação da região

en: Row separation
pt: Separação da linha

en: Columns: 1
pt: Coluna: 1

en: Columns: 3
pt: Colunas: 3

en: Columns: 2
pt: Colunas: 2

en: The configuration is fixed and cannot be changed.
pt: A configuração é fixa e não pode ser alterada.

en: This configuration is provided by a module, but has been changed.
pt: A configuração é fornecida por um módulo, mas foi alterada.

en: A custom configuration by a user.
pt: Uma configuração customizada por um usuário.

en: In case a new revision is to be saved, the log entry explaining the changes for this version.
pt: Caso uma nova revisão deva ser salva, a entrada de log que explica as mudanças para esta versão.

en: Creates revision
pt: Cria uma revisão

en: Whether saving this node creates a new revision.
pt: Sempre este node for salvo, uma nova revisão é criada.

en: The current date and time.
pt: A data e a hora atual.

en: State on new pages
pt: Estado em novas páginas

en: Choose toolbar behavior on new page loads.
pt: Selecione o comportamento da barra de ferramentas no carregamento de novas páginas.

en: Remember from previous page
pt: Lembrar da página prévia

en: If the administrative menu is not working properly, you may need to wipe and rebuild it from scratch. <strong>This option will reset any customizations made to your administrative menu items.</strong>
pt: Se o menu administrativo não estiver funcionamento apropriadamente, você pode precisar limpar e reconstruí-lo a partir do zero. <strong>Esta opção irá recompor quaisquer personalizações feitas em seus items de menu administrativo.</strong>

en: Strongarm lets site builders manage default variable settings. All the default values provided by Strongarm are listed on this page. Any overridden value can be reverted to its default by selecting its checkbox and clicking 'Reset to defaults'.
pt: O Strongarm permite gerenciar configurações de valores padrão de variáveis. Todos os valores padrão definidos pelo Strongarm estão listados nesta página. Qualquer valor sobrescrito pode ser revertido para seu padrão, bastando para isso clicar em sua caixa de seleção correspondente e, em seguida, em 'Restaurar as configurações padrão'.

en: The explanation of the most recent changes made to the node.
pt: A explicação das mudanças mais recentes efetuadas no node.

en: The title of the current page.
pt: O título da página atual.

en: The URL of the current page.
pt: A URL da página atual.

en: The page number of the current page when viewing paged lists.
pt: O número da página atual ao exibir listas paginadas.

en: The %element-title is using the following invalid tokens: @invalid-tokens.
pt: O %element-título está usando os seguintes tokens inválidos: @invalid-tokens.

en: The source node for this current node's translation set.
pt: O node de origem para este conjunto de traduções do node atual.

en: Account cancellation URL
pt: URL de cancelamento de conta

en: The URL of the confirm delete page for the user account.
pt: A URL da página para confirmar a exclusão da conta de usuário.

en: One-time login URL
pt: URL do login único

en: The URL of the one-time login page for the user account.
pt: A URL da página de login-único para a conta de usuário.

en: Tokens related to menu links.
pt: Tokens relacionados à links de menu

en: The unique ID of the menu link.
pt: O identificador único do link de menu

en: The title of the menu link.
pt: O título do link de menu.

en: The URL of the menu link.
pt: A URL de link de menu.

en: The menu link's parent.
pt: O item superior do link do menu.

en: Tokens related to the current page request.
pt: Tokens relacionados com a requisição da página atual

en: Page number
pt: Número de página

en: The book page associated with the node.
pt: A página do livro associada com o node

en: The menu link for this node.
pt: O link de menu deste post.

en: Maximum text length of any component in the alias (e.g., [title]). 100 is the recommended length. @max is the maximum possible length. See <a href="@pathauto-help">Pathauto help</a> for details.
pt: Comprimento máximo do texto de qualquer componente da URL Alternativa (por exemplo: [title]). Recomenda-se 100. Veja <a href="@pathauto-help">Ajuda do Pathauto</a> para mais detalhes.

en: The field %name is not a valid number.
pt: O campo %name não é um número válido.

en: The field %name cannot be greater than @max.
pt: O campo %name não pode ser maior que @max.

en: The field %name cannot be less than @min.
pt: O campo %name não pode ser menor que @min.

en: Select the types of un-aliased paths for which to generate URL aliases
pt: Escolha os tipos de caminhos sem URLs alternativas para os quais serão gerados URLs alternativas

en: Bulk updating URL aliases
pt: Atualizando em massa as URLs alternativas

en: An error occurred while processing @operation with arguments : @args
pt: Occorreu um erro durante o processamento de @operation com os argumentos: @args

en: Generated 1 URL alias. | Generated @count URL aliases.
pt[0]: Gerada 1 URL alternativa.
pt[1]: Geradas @count URLs alternativas.

en: language neutral
pt: independente de idioma

en: Pattern for all @language @node_type paths
pt: Padrão para todos os caminhos de @node_type em @language

en: Updated alias for node @nid.
pt: Atualizada a URL alternativa para o node @nid.

en: Taxonomy term paths
pt: Endereços de termos de taxonomia

en: Updated alias for term @tid.
pt: Atualizada a URL alternativa para o termo @tid.

en: Forum paths
pt: Endereços do fórum

en: Updated alias for forum @tid.
pt: Atualizada a URL alternativa para o fórum @tid.

en: User paths
pt: Endereços das páginas de usuário

en: Updated alias for user @uid.
pt: Atualizada a URL alternativa para o usuário @uid.

en: Blog paths
pt: Endereços do blog

en: Updated alias for blog user @uid.
pt: Atualizada a URL alternativa para o blog do usuário @uid.

en: Update URL alias
pt: Atualizar URL alternativa

en: Bulk update
pt: Atualização em massa

en: You have configured the @name to be the separator and to be removed when encountered in strings. This can cause problems with your patterns and especially with the term:path token. You should probably set the action for @name to be "replace by separator".
pt: Você configurou @name para ser separador e ser removido quando encontrado em expressões. Isso pode causar problemas com os seus padrões e especialmente com o token term:path. Você provavelmente deveria configurar a ação @name para "Substituir pelo separador".

en: Use ISO-8601 week numbers
pt: Use números de semanas ISO-8601

en: IMPORTANT! If checked, First day of week MUST be set to Monday
pt: IMPORTANTE! Se selecionado, o primeiro dia da semana DEVE ser configurado para segunda-feira.

en: There are no date fields in this database.
pt: Não existem campos de data nesse banco de dados.

en: No values were changed.
pt: Nenhum valor foi alterado.

en: Ignore case
pt: Ignorar caixa

en: Database service
pt: Serviço de banco de dados

en: Direct query
pt: Consulta direta

en: Year range
pt: Escala anual

en: - Use default -
pt: - Usar padrão -

en: Unknown content type
pt: Tipo de conteúdo inválido

en: Class registry
pt: Registro de classe

en: view mode
pt: modo de visualização

en: Administer features
pt: Administrar features

en: View, enable and disable features.
pt: Visualizar, habilitar e desabilitar features.

en: New field name
pt: Nome do novo campo

en: Administrative overlay
pt: Janela flutuante de administração

en: TODO Add a description for 'use admin toolbar'
pt: FAZER Adicionar uma descrição para 'usar barra de ferramentas admin'

en: Settings for site administration tools.
pt: Configurações para as ferramentas administrativas do site.

en: Wipe and rebuild the administrative menu.
pt: Limpar e reconstruir o menu administrativo.

en: View mode
pt: Modo de visualização

en: Examples: 7.x-1.0, 7.x-1.0-beta1
pt: Exemplos: 7.x-1.0, 7.x-1.0-beta1

en: Search views
pt: Views de pesquisa

en: List handling
pt: Manipulação de lista

en: Show first (if present)
pt: Mostrar o primeiro (se houver)

en: Show item count
pt: Mostrar contagem de itens

en: List seperator
pt: Separador de lista

en: Link this field to its entity
pt: Criar um link deste campo para sua entidade

en: and where %property is %value
pt: e onde %property é %value

en: where %property is %value
pt: onde %property é %value

en: and where
pt: e onde

en: The menu link's root.
pt: A raiz do link de menu.

en: @entity "@property" property.
pt: proriedade "@property" de @entity.

en: The machine-readable name identifying this @entity.
pt: O nome de sistema que identifica @entity.

en: Internal, numeric @entity ID
pt: Identificador interno numérico de @entity

en: The ID used to identify this @entity internally.
pt: O identificador usado para esse(a) @entity internamente.

en: @entity ID
pt: ID @entity

en: The unique ID of the @entity.
pt: O identificador de @entity.

en: After saving a new @entity
pt: Depois de salvar uma nova @entity

en: created @entity
pt: @entity criado(a)

en: After updating an existing @entity
pt: Depois de atualizar um(a) @entity já existente

en: updated @entity
pt: @entity atualizado(a)

en: Before saving a @entity
pt: Antes de salvar um(a) @entity

en: saved @entity
pt: @entity atualizado(a)

en: After deleting a @entity
pt: Após excluir uma @entity

en: deleted @entity
pt: @entity apagado(a)

en: Access Bulk Exporter
pt: Acessar o Exportador em massa

en: Export various system objects into code.
pt: Exporta vários objetos do sistema para código.

en: Administer access rulesets
pt: Administrar conjuntos de regras de acesso

en: Add, delete and edit custom access rulesets.
pt: Adicionar, apagar ou alterar conjuntos de regras de acesso personalizados.

en: Modal Login (default style)
pt: Login modal (estilo padrão)

en: Login via modal
pt: Acessar via uma caixa modal

en: Modal Login (custom style)
pt: Login modal (estilo personalizado)

en: Wizard (no modal)
pt: Asistente (sem modal)

en: Wizard (default modal)
pt: Assistente (modal padrão)

en: Pick an animal
pt: Selecione um animal

en: Wizard (custom modal)
pt: Assistente (modal personalizado)

en: Replace text with "hello world"
pt: Substitui o texto com "olá mundo"

en: Sample Content
pt: Conteúdo de Exemplo

en: Delete this row
pt: Excluir essa linha

en: CTools Javascript Widgets
pt: Widgets javascript do CTools

en: Drop Down Menu
pt: Menu suspenso

en: Click to Drop Down
pt: Clique para expandir

en: Click to Collapse
pt: Clique para rencolher

en: Collapsible Div
pt: Div recolhível

en: Hello World
pt: Olá Mundo

en: remain here
pt: permanece aqui

en: Go to your account
pt: Ir para sua conta

en: your account
pt: sua conta

en: Login Success
pt: Login com sucesso

en: Choose animal
pt: Escolha o animal

en: Configure animal
pt: Configurar um animal

en: Sheep
pt: Ovelha

en: Configure sheep
pt: Configurar ovelha

en: Lizard
pt: Lagarto

en: Configure lizard
pt: Configurar lagarto

en: Configure raptor
pt: Configurar o raptor

en: Choose your animal
pt: Escolha seu animal

en: Name your sheep
pt: Nomeie sua ovelha

en: What kind of sheep
pt: Qual a raça da ovelha

en: You have a @type sheep named "@name".
pt: Você tem uma ovelha @type chamada "@name".

en: Venomous
pt: Venenoso

en: You have a @type lizard named "@name".
pt: Você nomeou o seu lagarto @type de "@name".

en: venomous
pt: venenoso

en: Name your raptor
pt: Nomeie seu raptor

en: What kind of raptor
pt: Qual o tipo de raptor

en: Eagle
pt: Águia

en: Hawk
pt: Falcão

en: Owl
pt: Coruja

en: Buzzard
pt: Urubú

en: Domesticated
pt: Domesticado

en: You have a @type @raptor named "@name".
pt: Você tem um @raptor @type chamado "@name".

en: wild
pt: selvagem

en: domesticated
pt: domesticado

en: Jump!
pt: Pular!

en: Return to the examples page.
pt: Voltar para a página de exemplos.

en: You successfully jumped! !return_link
pt: Você pulou com sucesso! !return_link

en: Chaos Tools AJAX Demo
pt: Demo do AJAX do Chaos Tools

en: Simple Form
pt: Formulário simples

en: Post-Login Action
pt: Ação Pós-Login

en: Chaos Tools (CTools) AJAX Example
pt: Exemplo Chaos Tools (CTools) AJAX

en: Administer custom content
pt: Administrar conteúdo personalizado

en: Add, edit and delete CTools custom stored custom content
pt: Adicionar, editar, e apagar conteúdo personalizado armazenado do CTools.

en: Configure !plugin_title
pt: Configurar !plugin_title

en: Page manager context
pt: Gerencia de contexto de página

en: Change general settings for this variant.
pt: Alterar as configurações gerais para esta variante.

en: 404 Page not found
pt: 404 Página não encontrada

en: 403 Access denied
pt: 403 Acesso negado

en: Redirect destination
pt: Redirecionar para o destino

en: The first element in a path may not be dynamic.
pt: O primeiro elemento de um endereço não pode ser dinâmico.

en: User signature
pt: Assinatura do usuário

en: The signature of a user.
pt: A assinatura de um usuário.

en: Page wizards
pt: Assistentes de página

en: Administer mini panels
pt: Administrar mini painéis

en: Edit and delete mini panels
pt: Editar e excluir mini painéis

en: Landing pages are simple pages that have a path, possibly a visible menu entry, and a panel layout with simple content.
pt: Landing pages são páginas simples que têm um caminho, possivelmente uma entrada de menu visível, e um layout de painel com conteúdo simples.

en: Add a visible menu entry for this page
pt: Adicionar uma entrada de menu visível para esta página

en: Panel fields
pt: Campos de Panel

en: Dark
pt: Escuro

en: Upload CSV
pt: Carregar CSV

en: Weight for @title
pt: Peso para @title

en: The path of the primary file for this item, relative to the Drupal root; e.g. modules/node/node.module.
pt: O caminho para arquivo primário deste item, relativo à pasta raiz do Drupal; ex.: modules/node/node.module.

en: The name of the item; e.g. node.
pt: O nome do item: ex. node.

en: The type of the item, either module, theme, or theme_engine.
pt: O tipo do item, pode ser módulo, tema ou engine de tema

en: Boolean indicating whether or not this item is enabled.
pt: Valor booleano indica se está ou não  ativo o item.

en: Schema version
pt: Versão do schema

en: The module's database schema version number. -1 if the module is not installed (its tables do not exist); 0 or the largest N of the module's hook_update_N() function that has either been run or existed when the module was first installed.
pt: O número da versão do schema de bancon de dados do módulo. -1 se o módulo não estiver instalado (se as tabelas não existirem); 0 ou maior número N de funções hook_update_N() no módulo que rodaram ou existiam quando o módulo foi instalado pela primeira vez.

en: Start upload
pt: Iniciar upload

en: Click to edit details
pt: Clique para editar os detalhes

en: Delete and save
pt: Excluir e salvar

en: Disable and save
pt: Desabilitar e salvar

en: The current maintainer is Mark Trapp. You can contact him through his <a href="@url">Drupal user page</a>.
pt: O mantenedor atual é Mark Trapp. Você pode contatá-lo através de sua <a href="@url">página de usuário Drupal</a>.

en: Date format: @format
pt: Formato da data: @format

en: Display &#x00B1;@range years
pt: Apresentar &#x00B1;@range anos

en: Human-readable name
pt: Nome legível

en: Are you sure you want to revert the %entity %label?
pt: Tem certeza que quer reverter o(a) %entity %label?

en: Are you sure you want to delete the %entity %label?
pt: Tem certeza que quer apagar o(a) %entity %label?

en: Reverted %entity %label to the defaults.
pt: %entity %label revertida para o padrão.

en: Deleted %entity %label.
pt: %entity %label removida.

en: Add @entity_type
pt: Adicionar @entity_type

en: Edit @label
pt: Editar @label

en: Clone @label
pt: Clonar @label

en: Revert @label
pt: Reverter @label

en: Delete @label
pt: Remover @label

en: Machine-readable names must not consist of numbers only.
pt: Identificador não podem consistir apenas de números.

en: The author of the comment.
pt: O autor do comentário.

en: (No information available)
pt: (Não há informações disponíveis)

en: For importing copy the content of the text area and paste it into the import page.
pt: Para importar, copie o conteúdo da caixa de texto e cole na página de importação.

en: Paste an exported %entity_type here.
pt: Cole aqui uma %entity_type exportada.

en: If checked, any existing %entity with the same identifier will be replaced by the import.
pt: Se marcado, qualquer %entity existente com o mesmo identificador será substituído pela importação.

en: Import of %entity %label failed, a %entity with the same machine name already exists. Check the overwrite option to replace it.
pt: A importação de %label %entity falhou, um(a) %entity com o mesmo nome de máquina já existe. Marque a opção de sobrescrever para substituí-la.

en: Imported %entity %label.
pt: %entity %label importada.

en: Export @label
pt: Exportar @label

en: Import @entity_type
pt: Importar @entity_type

en: Static Title
pt: Título estático

en: Static title
pt: Título estático

en: This title will always be used if &ldquo;Static Title&rdquo; is selected above.
pt: Esse título será sempre usado se &ldquo;Título Fixo&rdquo; estiver selecionado acima.

en: A default title must be provided if the title is a static value.
pt: Um título padrão precisa ser informado se o título do link é estático.

en: Deleted existing terms.
pt: Termos existentes excluídos.

en: Deleted existing vocabularies.
pt: Vocabulários existentes excluídos.

en: Deleted existing menus and links.
pt: Menu e links existentes excluídos.

en: <strong>Delete all content</strong> in these content types before generating new content.
pt: <strong>Apagar todos os conteúdos</strong> nestes tipos de conteúdos antes de gerar novos conteúdos.

en: Number of links to generate
pt: Número de links para gerar.

en: Types of links to generate
pt: Tipos de links a serem gerados

en: Maximum link depth
pt: Profundidade máxima de link

en: Maximum menu width
pt: Largura máxima do menu

en: Generate terms
pt: Gerar termos

en: Generate a given number of terms. Optionally delete current terms.
pt: Gerar um determinado número de termos. Opcionalmente, remova os termos atuais.

en: Generate vocabularies
pt: Gerar vocabulários

en: Generate a given number of vocabularies. Optionally delete current vocabularies.
pt: Gerar um determinado número de vocabulários. Opcionalmente, remova os vocabulários atuais.

en: Generate menus
pt: Gerar menus

en: Generate a given number of menus and menu links. Optionally delete current menus.
pt: Gerar um número específico de menus e links de menus. Opcionalmente apaga os menus atuais.

en: Fixed value
pt: Valor fixo

en: Auto resize
pt: Auto redimensionamento

en: Enables modules to work with any entity type and to provide entities.
pt: Habilita os módulos para trabalhar com qualquer tipo de entidade e para fornecer entidades.

en: Entity tokens
pt: Tokens de Entidade

en: Provides token replacements for all properties that have no tokens and are known to the entity API.
pt: Fornece tokens de substituição para todas as propriedades que não possuem tokens e são conhecidas pela API de entidades.

en: The original-language version of this node, if one exists.
pt: A versão deste node no idioma original, se houver.

en: Repeats !interval !bymonth !byday !count !until !except. !additional
pt: Repete !interval !bymonth !byday !count !until !except. !additional

en: The file.
pt: O arquivo.

en: Whether the file is being displayed.
pt: Sempre que o arquivo estiver sendo exibido.

en: The image file.
pt: O arquivo de imagem.

en: The main body text
pt: O texto do corpo

en: Asc
pt: Ascendente

en: Custom blocks
pt: Blocos personalizados

en: Entity field
pt: Campo de Entidade

en: Enter the title or ID of a @entity entity
pt: Informar o título ou ID de uma instância @entity

en: Access the views administration pages.
pt: Acessar as páginas de administração das views.

en: Bypass access control when accessing views.
pt: Ignorar controle de acesso ao acessar as views.

en: Add new view
pt: Adicionar nova view

en: - Basic validation -
pt: - Validação básica -

en: HTML element
pt: Elemento HTML

en: Label HTML element
pt: Elemento HTML do rótulo

en: Place a colon after the label
pt: Colocar dois pontos após o rótulo

en: Wrapper HTML element
pt: Elemento HTML para envolver

en: Wrapper class
pt: Classe wrapper

en: Add default classes
pt: Adicionar classes padrão

en: Use default Views classes to identify the field, field label and field content.
pt: Usar as classes padrão do Views para identificar o campo, o rótulo do campo e o conteúdo do campo.

en: Use absolute path
pt: Usar caminho absoluto

en: Rel Text
pt: Texto Rel

en: Include Rel attribute for use in lightbox2 or other javascript utility.
pt: Incluir atributo Rel para uso no lightbox2 ou outro utilitário em javascript.

en: Preserve certain tags
pt: Preservar certas tags

en: List the tags that need to be preserved during the stripping process. example &quot;&lt;p&gt; &lt;br&gt;&quot; which will preserve all p and br elements
pt: Digite as tags que devem ser preservadas durante o processo de limpeza. Exemplo: &quot;&lt;p&gt; &lt;br&gt;&quot;, que preserva todas as tags p e br

en: Format plural
pt: Formatar plural

en: If checked, special handling will be used for plurality.
pt: Se selecionado, será usada uma manipulação especial para plurais.

en: Singular form
pt: Singular

en: Text to use for the singular form.
pt: Texto para usar na forma singular.

en: Plural form
pt: Plural

en: Text to use for the plural form, @count will be replaced with the value.
pt: Texto a ser utilizado para a forma no plural. @count será substituído pelo valor.

en: An offset from the current time such as "!example1" or "!example2"
pt: Um intervalo à partir do tempo atual, tal como "!example1" ou "!example2"

en: A unique machine-readable name for this View. It must only contain lowercase letters, numbers, and underscores.
pt: Um nome exclusivo no sistema para esta view. Deve conter apenas letra minúsculas, números e underscores (_).

en: Weight for @display
pt: Peso para @display

en: Translation method
pt: Método de tradução

en: Select a translation method to use for Views data like header, footer, and empty text.
pt: Selecione um método de tradução para ser usado com os dados do Views tais como cabeçalho, rodapé, e texto vazio.

en: This title will be displayed on the views edit page instead of the default one. This might be useful if you have the same item twice.
pt: Esse título será exibido na página de edição das views ao invés do padrão. Isso pode ser útil caso você tenha 2 vezes o mesmo item.

en: Do not pass admin strings for translation.
pt: Não passar texto de administração para tradução.

en: Use Drupal core t() function. Not recommended, as it doesn't support updates to existing strings.
pt: Usar a função nativa t(). Não recomendado pois não suporta atualização de traduções existentes.

en: If you need to translate Views labels into other languages, consider installing the <a href="!path">Internationalization</a> package's Views translation module.
pt: Se você precisa traduzir rótulos do Views para outras línguas, considere instalar o módulo de tradução de Views do pacote <a href="!path">Internationalization</a>.

en: Feed Item ID
pt: ID do Item de Feed

en: The unique ID of the aggregator item.
pt: O identificador único do item agregador.

en: The guid of the original imported item.
pt: O guid do item original importado.

en: Date and time of when the comment was created.
pt: Data e hora de quando o comentário foi criado.

en: Date and time of when the comment was last updated.
pt: Data e hora de quando o comentário foi  atualizado pela última vez.

en: Whether the comment is approved (or still in the moderation queue).
pt: Se o comentário já foi aprovado (ou ainda está na fila para aprovação).

en: Approved comment
pt: Comentário aprovado

en: Last comment CID
pt: CID do último comentário

en: Display the last comment of a node
pt: Mostrar o último comentário de um node.

en: Last Comment
pt: Último comentário

en: The last comment of a node.
pt: O último comentário de um node.

en: Some roles lack permission to access content, but display %display has no access control.
pt: Alguns papéis não possuem permissão para acessar o conteúdo, mas o display %display não tem controle de acesso.

en: The extension of the file.
pt: A extensão do arquivo.

en: File Usage
pt: Uso do arquivo

en: A file that is associated with this node, usually because it is in a field on the node.
pt: Um arquivo que está associado a esse node, geralmente por estar em um campo no node.

en: A user that is associated with this file, usually because this file is in a field on the user.
pt: Um usuário que está associado a esse arquivo, geralmente por este arquivo estar em um campo no usuário.

en: A file that is associated with this user, usually because it is in a field on the user.
pt: Um arquivo que está associado a esse usuário, geralmente por estar em um campo no usuário.

en: A comment that is associated with this file, usually because this file is in a field on the comment.
pt: Um comentário associado a este arquivo, geralmente por que este arquivo está em um campo do comentário

en: A file that is associated with this comment, usually because it is in a field on the comment.
pt: Um arquivo que é associado com esse comentário, geralmente por que está em um campo no comentário.

en: A taxonomy term that is associated with this file, usually because this file is in a field on the taxonomy term.
pt: Um termo de taxonomia que é associado com esse arquivo, geralmente por que este está em um campo no termo de taxonomia.

en: A file that is associated with this taxonomy term, usually because it is in a field on the taxonomy term.
pt: Um arquivo que é associado com esse termo de taxonomia, geralmente por que está em um campo no termo de taxonomia.

en: Taxonomy Vocabulary
pt: Vocabulário de Taxonomia

en: A taxonomy vocabulary that is associated with this file, usually because this file is in a field on the taxonomy vocabulary.
pt: Um vocabulário de taxonomia que está associado a este arquivo, normalmente por este arquivo estar num campo no vocabulário de taxonomia.

en: A file that is associated with this taxonomy vocabulary, usually because it is in a field on the taxonomy vocabulary.
pt: Um arquivo está associado a esse vocabulário de taxonomia, normalmente por estar em um campo neste vocabulário de taxonomia.

en: The module managing this file relationship.
pt: O módulo gerenciando essa relação de arquivo.

en: The type of entity that is related to the file.
pt: O tipo de entidade relacionada ao arquivo

en: The number of times the file is used by this entity.
pt: O número de vezes que o arquivo é usado por esta entidade.

en: Machine-Name of the vocabulary a term is a member of. This will be the vocabulary that whichever term the "Taxonomy: Term" field is; and can similarly cause duplicates.
pt: Nome no sistema do vocabulário do qual esse termo é membro. Este será o vocabulário do termo qualquer indicado pelo campo "Taxonomia: Termo"; e pode também causar duplicatas.

en: term from !field_name
pt: termo de !field_name

en: Math expression
pt: Expressões matemáticas

en: Evaluates a mathematical expression and displays it.
pt: Calcula uma expressão matemática e exibe seu resultado.

en: Use destination
pt: Usar destino

en: Add destination to the link
pt: Adicionar destino para o link

en: Show the comment link in the form used on standard node teasers, rather than the full node form.
pt: Exibe o link do comentário no formulário assim como na exibição da chamada, ao invés da maneira exibida no node completo.

en: Used by Style: Table to determine the actual column to click sort the field on. The default is usually fine.
pt: Usado por Estilo: Tabela para determinar a real coluna para ordenar os campos ao clicar. O valor padrão normalmente é suficiente.

en: Group column
pt: Agrupar coluna

en: Select the column of this field to apply the grouping function selected above.
pt: Selecione a coluna deste campo para aplicar a função de agrupamento selecionada acima.

en: Group columns (additional)
pt: Agrupar colunas (adicionais)

en: Select any additional columns of this field to include in the query and to group on.
pt: Selecione quaisquer colunas adicionais do campo para incluir na query e agrupar os resultados por este campo.

en: Display download path instead of file storage URI
pt: Exibir caminho de download ao invés da URI de armazenamento do arquivo

en: This will provide the full download URL rather than the internal filestream address.
pt: Isso disponibiliza a URL completa do arquivo no lugar de apenas o seu caminho interno no servidor.

en: The machine name for the vocabulary the term belongs to.
pt: O nome de máquina do vocabulário ao qual o termo pertence.

en: Display error message
pt: Exibir mensagem de erro

en: Term name converted to Term ID
pt: Nome do Termo convertido para ID do Termo

en: No comment
pt: Sem comentário

en: Comment or document this display.
pt: Comentar ou documentar este display.

en: Query settings
pt: Configurações da query

en: Allow to set some advanced settings for the query plugin
pt: Permitir configuração de opções avançadas para o plugin de query

en: The name and the description of this display
pt: O nome e a descrição deste display

en: This name will appear only in the administrative interface for the View.
pt: Esse nome aparecerá apenas na área administrativa da view.

en: This description will appear only in the administrative interface for the View.
pt: Essa descrição aparecerá apenas na área administrativa da view.

en: This display's comments
pt: Comentários deste display

en: This value will be seen and used only within the Views UI and can be used to document this display. You can use this to provide notes for other or future maintainers of your site about how or why this display is configured.
pt: Esse valor será visto e usado apenas na Interface de Usuário do Views e pode ser usado para documentar esse display. Você pode utilizá-lo para fazer anotações de como e por que o display foi configurado.

en: Query options
pt: Opções da query

en: Display name must be letters, numbers, or underscores only.
pt: O nome do display deve conter apenas letras, números ou traços baixos ("_").

en: Should this display inherit its paging values from the parent display to which it is attached?
pt: Este display deveria herdar o paginador do display ao qual está anexado?

en: Should this display render the pager values? This is only meaningful if inheriting a pager.
pt: Este display deveria exibir paginador? Isso só é significativo se estiver herdando o paginador.

en: This will appear as the name of this block in administer >> structure >> blocks.
pt: Isto aparecerá como nome deste bloco em administrar >> estrutura >> blocos.

en: Text to display instead of results until the user selects and applies an exposed filter.
pt: Texto para exibir ao invés dos resultados até que o usuário selecione e aplique um filtro exposto.

en: Include all items option
pt: Opção de incluir todos os itens

en: If checked, an extra item will be included to items per page to display all items
pt: Caso selecionado, um item extra será incluído à itens por página para exibir todos os itens.

en: All items label
pt: Rótulo de todos os itens

en: Which label will be used to display all items
pt: Qual rótulo será usado para mostrar todos os itens

en: Disable SQL rewriting
pt: Desabilitar reescrita SQL

en: WARNING: Disabling SQL rewriting means that node access security is disabled. This may allow users to see data they should not be able to see if your view is misconfigured. Please use this option only if you understand and accept this security risk.
pt: AVISO: Desativar o SQL rewriting significa desabilitar a segurança de acesso ao node. Isso pode permitir usuários ter acesso a dados restritos se a sua view não estiver configurada corretamente. Utilize essa opção apenas se você entende e aceita esse risco.

en: Use Slave Server
pt: Usar Servidor Slave

en: This will make the query attempt to connect to a slave server if available.  If no slave server is defined or available, it will fall back to the default server.
pt: Isto fará com que a consulta seja feita em um servidor secundário. Se não houver um secundário ou se não estiver disponível, a consulta será feita no servidor padrão.

en: Field Language
pt: Campo de idioma

en: All fields which support translations will be displayed in the selected language.
pt: Todos os campos que suportem tradução serão exibidos na língua selecionada.

en: The class to provide on each row.
pt: A classe a ser inserida em cada linha.

en: You may use field tokens from as per the "Replacement patterns" used in "Rewrite the output of this field" for all fields.
pt: Você pode usar padrões de substituição tais como usados em "Reescrever saída deste campo" para todos os campos.

en: Table summary
pt: Resumo da tabela

en: If checked, the current path will be displayed as the default option in the jump menu, if applicable.
pt: Se selecionado, o atual caminho será exibido como a opção padrão no menu expresso, caso se aplique.

en: The class to provide on the wrapper, outside the list.
pt: A classe usada no elemento que envolve a lista, fora dela.

en: List class
pt: Classe da lista

en: The class to provide on the list element itself.
pt: A classe para ser inserida na lista.

en: Define the base path for links in this summary
            view, i.e. http://example.com/<strong>your_view_path/archive</strong>.
            Do not include beginning and ending forward slash. If this value
            is empty, views will use the first path found as the base path,
            in page displays, or / if no path could be found.
pt: Defina o caminho base para os links nessa view de
            sumário, ex.: http://example.com/<strong>caminho_da_view/arquivo</strong>.
            Não inclua barras no começo ou no final. Se este valor
            for vazio, Views usará o primeiro caminho encontrado como caminho base,
            nos displays tipo página, ou / se nenhum caminho for encontrado.

en: Text formats enabled for rich-text editing
pt: Formatações de texto ativadas para edição de texto-rico

en: Shifts the site output down by approximately 20 pixels from the top of the viewport. If disabled, absolute- or fixed-positioned page elements may be covered by the administration menu.
pt: Move todo o site para baixo, aproximadamente 20 pixels do topo. Se desabilitado, elementos com posicionamento absoluto ou fixo podem ser cobertos pelo menu administrativo.

en: Displays the administration menu always at the top of the browser viewport (even when scrolling the page).
pt: Exibir o menu administrativo sempre no topo da tela do navegador (mesmo quado fizer rolagem da página).

en: In some browsers, this setting may result in a malformed page, an invisible cursor, non-selectable elements in forms, or other issues.
pt: Em alguns navegadores isto pode resultar em uma página malformada, cursor invisível, elementos de formulários impossíveis de selecionar, ou outros problemas.

en: Collapse module groups on the <a href="!modules-url">%modules</a> page
pt: Recolher grupos de módulos na página <a href="!modules-url">%modules</a>

en: Collapse module groups on the <a href="@permissions-url">%permissions</a> page
pt: Recolher grupos de módulos na página <a href="@permissions-url">%permissions</a>

en: Moves the tabs on all pages into the administration menu. Only possible for themes using the CSS classes <code>tabs primary</code> and <code>tabs secondary</code>.
pt: Mover abas em todas as páginas para o menu administrativo. Funciona apenas em temas com classes CSS <code>tabs primary</code> e <code>tabs secondary</code>.

en: The selected modules will not be disabled when the link %disable-developer-modules below the icon in the menu is invoked.
pt: Os módulos selecionados não serão desabilitados quando o link %disable-developer-modules abaixo do ícone do menu for clicado.

en: Access administration menu
pt: Acessar menu administrativo

en: Display the administration menu at the top of each page.
pt: Exibir o menu administrativo no topo de cada página.

en: Flush caches
pt: Limpar caches

en: Access links to flush caches in the administration menu.
pt: Acesso a links para limpar caches no menu administrativo

en: Display Drupal links
pt: Exibir links do Drupal

en: Provide Drupal.org links in the administration menu.
pt: Fornecer links do Drupal.org no menu administrativo

en: Administration tools.
pt: Ferramentas de administração.

en: Rebuild system links
pt: Reconstruir sistema de links

en: System links derived from menu router paths have been rebuilt.
pt: Links do sistema derivados de rotas de endereços do menu devem ser reconstruídos.

en: Administration Development tools
pt: Ferramentas administrativas de desenvolvimento

en: Administration and debugging functionality for developers and site builders.
pt: Funcionalidade de administração e depuração para desenvolvedores e criadores de sites.

en: Tokens related to the current date and time.
pt: Tokens relacionadas com a data e a hora atual.

en: The URL of the @entity.
pt: A URL do(a) @entity.

en: The content type of the node.
pt: O tipo de conteúdo do node.

en: Tokens related to content types.
pt: Tokens relacionadas ao tipo de conteúdo.

en: The name of the content type.
pt: O nome do tipo de conteúdo.

en: The unique machine-readable name of the content type.
pt: O nome único no sistema para esse tipo de conteúdo.

en: The optional description of the content type.
pt: A descrição opcional do tipo de conteúdo.

en: The number of nodes belonging to the content type.
pt: O número de nodes pertencentes ao tipo de conteúdo

en: The URL of the content type's edit page.
pt: A URL da página de edição do tipo de conteúdo.

en: The URL of the taxonomy term's edit page.
pt: A URL da página edição do termo de taxonomia.

en: The unique machine-readable name of the vocabulary.
pt: O nome único no sistema para o vocabulário.

en: The URL of the vocabulary's edit page.
pt: A URL da página de edição do vocabulário.

en: The picture of the user.
pt: A foto do usuário.

en: The specific argument of the current page (e.g. 'arg:1' on the page 'node/1' returns '1').
pt: O argumento específico da página atual (ex. 'arg:1' na página 'node/1' retorna '1').

en: Tokens related to URLs.
pt: Tokens relacionadas a URLs

en: Relative URL
pt: URL relativa

en: The relative URL.
pt: A URL relativa.

en: Absolute URL
pt: URL absoluta

en: The absolute URL.
pt: A URL absoluta.

en: Tokens related to menus.
pt: Tokens relacionados à menus.

en: The unique machine-readable name of the menu.
pt: O nome único, legível por máquina do menu.

en: The optional description of the menu.
pt: A descrição opcional do menu.

en: Menu link count
pt: Contador de links de menu

en: The number of menu links belonging to the menu.
pt: O número de links pertencentes ao menu.

en: The URL of the menu's edit page.
pt: A URL para página de edição do menu.

en: The menu of the menu link.
pt: O menu ao qual o link pertence.

en: The URL of the menu link's edit page.
pt: A URL para página de edição do link de Menu.

en: @category @type field.
pt: Campo @category @type.

en: The %element-title cannot contain fewer than one token. | The %element-title must contain at least @count tokens.
pt[0]: O %element-título não pode conter menos que um token.
pt[1]: O %element-título tem que conter pelo menos @count token.

en: The %element-title must contain as most one token. | The %element-title must contain at most @count tokens.
pt[0]: O %element-título tem que conter até um token
pt[1]: O %element-título tem que conter até @count tokens.

en: Content paths
pt: Caminhos de conteúdo

en: Default path pattern (applies to all content types with blank patterns below)
pt: Caminho padrão predefinido (se aplica a todos os tipos de conteúdo abaixo com padrões em branco)

en: Default path pattern for @node_type (applies to all @node_type content types with blank patterns below)
pt: Caminho padrão predefinido para @node_type (se aplica a todo conteúdo do tipo @node_type abaixo com padrões em branco)

en: Approve link
pt: Aprovar link

en: Content access
pt: Acesso ao conteúdo

[ctx: datetime]
en: Year
pt: Ano

[ctx: datetime]
en: Month
pt: Mês

[ctx: datetime]
en: Week
pt: Semana

[ctx: datetime]
en: Day
pt: Dia

en: Display:
pt: Exibição:

en: Multiple values:
pt: Múltiplos valores:

en: ending with @isodate
pt: terminando em @isodate

en: Repeat rule:
pt: Regra de repetição:

en: How many time units should be shown in the 'time ago' string.
pt: Quantas unidades de tempo devem ser mostradas na expressão 'tempo decorrido'.

en: Show @count value(s) starting with @date1, ending with @date2
pt: Mostrar @count valor(es) começando com @date1, terminando com @date2

en: earliest
pt: mais recente

en: latest
pt: mais antigo

en: Display time ago, showing @interval units.
pt: Exibir tempo decorrido, mostrando @interval unidades.

[ctx: datetime]
en: Hour
pt: Hora

[ctx: datetime]
en: Minute
pt: Minuto

[ctx: datetime]
en: Second
pt: Segundo

en: The year is invalid.
pt: O ano é inválido.

en: The month is invalid.
pt: O mês é inválido.

en: The day is invalid.
pt: O dia é inválido.

en: The hour is invalid.
pt: A hora é inválida.

en: The minute is invalid.
pt: O minuto é inválido.

en: The second is invalid.
pt: O segundo é inválido.

[ctx: date_order]
en: First
pt: Primeiro

[ctx: date_order]
en: Second
pt: Segundo

[ctx: date_order]
en: Third
pt: Terceiro

[ctx: date_order]
en: Fourth
pt: Quarto

[ctx: date_order]
en: Fifth
pt: Quinto

[ctx: date_nav]
en: Prev
pt: Anterior

en: Configure the Date Popup settings.
pt: Configurar os parâmetros do Date Popup.

en: Add exception
pt: Adicionar exceção

en: Add addition
pt: Adicionar inclusão

[ctx: date_order]
en: Every
pt: Todos

[ctx: day_name]
en: Sunday
pt: Domingo

[ctx: day_name]
en: Monday
pt: Segunda-feira

[ctx: day_name]
en: Tuesday
pt: Terça-feira

[ctx: day_name]
en: Wednesday
pt: Quarta-feira

[ctx: day_name]
en: Thursday
pt: Quinta-feira

[ctx: day_name]
en: Friday
pt: Sexta-feira

[ctx: day_name]
en: Saturday
pt: Sábado

en: Weight for new group
pt: Peso para o novo grupo

en: Vertical tabs group
pt: Grupo de abas verticais

en: Vertical tab
pt: Aba vertical

en: Accordion group
pt: Acordeão do grupo

en: Accordion item
pt: Acordeão de item

en: Extra CSS classes
pt: Classes CSS adicionais

en: Fieldgroups
pt: Grupos de campos

en: 5 minute
pt: 5 minutos

en: 15 minute
pt: 15 minutos

en: The preferred menus used by <em>&lt;the menu selected by the page&gt;</em> can be customized on the <a href="!url">Menu block settings page</a>.
pt: Os menus preferidos usados pelo <em>&lt; menu selecionado pela página &gt;</em> podem ser customizados na <a href="!url"> Página de configurações do Menu Block</a>.

en: Fixed parent item
pt: Item pai fixo

en: Alter the “starting level” and “maximum depth” options to be relative to the fixed parent item. The tree of links will only contain children of the selected menu item.
pt: Alterar as opções "nível inicial" e "profundidade máxima" para serem relativos ao item pai fixo. A árvore de links somente irá conter filhos do item de menu selecionado.

en: Select the menu to use for the tree of links.
pt: Selecione o menu a usar para a árvore de links.

en: Content revisions
pt: Revisões de conteúdo

en: Install as usual. See the <a href="@url">handbook page on installing contributed modules</a> for further information.
pt: Instalar da forma convencional. Verificar na <a href="@url">documentação de instalação de módulos contribuídos</a> para maiores informações.

en: <a href="@url">Date</a> 7.x-1.0-alpha2 or later
pt: <a href="@url">Date</a> 7.x-1.0-alpha2 ou posterior

en: <em>Date popup</em>, part of the Date module
pt: <em>Popup de data</em>, parte do módulo Date

en: %time hence
pt: Desde %time

en: Machine name:
pt: Identificador textual:

en: Create Feature
pt: Criar feature

en: Display facets for this search as a block anywhere on the site.
pt: Mostrar aspectos nesta pesquisa em bloco, em qualquer lugar do site.

en: Number of enabled modules
pt: Número de módulos habilitados

en: Display the number of enabled modules in the active tab along with the total number of modules.
pt: Exibir o número de módulos habilitados na separador ativo, juntamente com o número total de módulos.

en: !enabled of !total
pt: !enabled de !total

en: Select date field(s) to filter.
pt: Selecione o(s) campo(s) de data para filtrar.

en: Underscore
pt: Underscore (sublinhado)

en: -- Select --
pt: -- Selecionar --

en: All Day
pt: O dia inteiro

en: New group %label successfully created.
pt: Novo grupo %label criado com sucesso.

en: Site Information
pt: Informações do site

en: Use this page in an admin overlay.
pt: Use esta página em uma sobreposição de administração.

en: Field form: @widget_label
pt: Campo do formulário: @widget_label

en: Information related to the current page request.
pt: Informação relacionada à requisição de página atual.

en: The internal Drupal path of the current page request.
pt: O caminho interno do Drupal para a requisição de página atual.

en: The full URL of the current page request.
pt: A URL completa da requisição de página atual.

en: Associated @label via the @label's @property.
pt: @label associada via @property do(a) @label.

en: Bypass views access control
pt: Ignorar o controle de acesso das views

en: No results behavior
pt: Comportamento quando sem resultados

en: Edit @section
pt: Editar @section

en: Edit this view to add a display.
pt: Editar esta view para adicionar um display

en: Add view from template
pt: Adicionar view a partir de um modelo

en: View to insert
pt: View à inserir

en: The view to insert into this area.
pt: View à ser inserida nesta área

en: Inherit contextual filters
pt: Filtros contextuais herdados

en: If checked, this view will receive the same contextual filters as its parent.
pt: Se marcado, esta view receberá o mesmo filtro contextual da sua superior.

en: Recursion detected in view @view display @display.
pt: Recursão detectada na view @view display @display.

en: When the filter value is <em>NOT</em> in the URL
pt: Quando o valor do filtro <em>NÃO ESTÁ</em> na URL

en: Exception value
pt: Valor de exceção

en: If this value is received, the filter will be ignored; i.e, "all values"
pt: Se esse valor for passado, o filtro irá ser ignorado; ex. "todos os valores"

en: Override the view and other argument titles. Use "%1" for the first argument, "%2" for the second, etc.
pt: Sobrescreve o título da view e de outros títulos de argumentos. Utilize "%1" para o primeiro argumento, "%2" para o segundo, etc.

en: When the filter value <em>IS</em> in the URL or a default is provided
pt: Quando o valor do filtro <em>ESTÁ</em> na URL ou foi definido um valor padrão.

en: Provide title
pt: Fornecer título

en: Override breadcrumb
pt: Sobrescrever trilha de navegação

en: Provide breadcrumb
pt: Fornecer trilha de navegação

en: Enter a breadcrumb name you would like to use. See "Title" for percent substitutions.
pt: Introduza um nome para usar na trilha de navegação. Consulte "Título" para padrões de substituição.

en: Specify validation criteria
pt: Especifique o critério de validação

en: Action to take if filter value does not validate
pt: Ação a prosseguir caso o valor do filtro não seja validado.

en: Display all results for the specified field
pt: Exibir todos os resultados para o campo especificado

en: Provide default value
pt: Fornecer um valor padrão

en: Show "Page not found"
pt: Exibir "Página não encontrada"

en: Display a summary
pt: Exibir um resumo

en: Display contents of "No results found"
pt: Exibir conteúdo de "Nenhum resultado encontrado"

en: Skip default argument for view URL
pt: Ignorar argumento padrão para URL da view

en: Select whether to include this default argument when constructing the URL for this view. Skipping default arguments is useful e.g. in the case of feeds.
pt: Selecionar para incluir este argumento default quando construir a URL desta view. Ignorar argumentos default é útil p. ex. no caso de feeds.

en: Number of records
pt: Número de registros

[ctx: Sort order]
en: Default sort
pt: Classificação padrão

[ctx: Sort order]
en: Date
pt: Data

[ctx: Sort order]
en: Numerical
pt: Númerica

en: If selected, users can enter multiple values in the form of 1+2+3 (for OR) or 1,2,3 (for AND).
pt: Caso seja selecionada, usuários poderão introduzir múltiplos valores nas formas 1+2+3 (para OU) e 1,2,3 (para E).

en: If selected, multiple instances of this filter can work together, as though multiple values were supplied to the same filter. This setting is not compatible with the "Reduce duplicates" setting.
pt: Se esta opção estiver selecionada, várias instâncias deste filtro podem funcionar em conjunto, como se múltiplos valores fossem fornecidos para o mesmo filtro. Esta configuração não é compatível com a opção "Reduzir resultados duplicados".

en: If selected, the numbers entered for the filter will be excluded rather than limiting the view.
pt: Se esta opção estiver selecionada, os números adicionados para este fitro serão excluídos em vez de limitar a view.

en: Glossary mode applies a limit to the number of characters used in the filter value, which allows the summary view to act as a glossary.
pt: Modo Glossário aplica um limite ao número de caracteres usados no valor do filtro, que permite à View Sumário atuar como um glossário.

en: How many characters of the filter value to filter against. If set to 1, all fields starting with the first letter in the filter value would be matched.
pt: A quantidade de caracteres a limitar do valor do filtro. Se o valor 1 for usado, todos os campos começando com a primeira letra do valor do filtro seriam selecionados.

en: When printing the title and summary, how to transform the case of the filter value.
pt: Ao exibir o título e o sumário, como transformar maiúsculas/minúsculas no valor do filtro.

en: When printing url paths, how to transform the case of the filter value. Do not use this unless with Postgres as it uses case sensitive comparisons.
pt: Ao exibir caminhos de URL, como transformar o valor do filtro para maiúsculo ou minúsculo. Não use isto a não ser com o Postgres, que diferencia maiúsculas de minúsculas.

[ctx: Sort order]
en: Alphabetical
pt: Alfabético

en: Create a label
pt: Criar um rótulo

en: Enable to create a label for this field.
pt: Habilita a criação de um rótulo para este campo.

en: Enable to load this field as hidden. Often used to group fields, or to use as token in another field.
pt: Ativar o carregamento deste campo como oculto. Essa opção é frequentemente utilizada quando agrupando os resultados pelo campo ou para utilizar seu conteúdo dentro de outros campos através de padrões de substituição.

en: Choose the HTML element to wrap around this field, e.g. H1, H2, etc.
pt: Escolha o elemento HTML para circundar este campo, como por exemplo: H1, H2, etc.

en: Create a CSS class
pt: Criar uma classe CSS

en: Choose the HTML element to wrap around this label, e.g. H1, H2, etc.
pt: Escolha o elemento HTML para circundar este rótulo, como por exemplo: H1, H2, etc.

en: Rewrite results
pt: Reescrever resultados

en: Enable to override the output of this field with custom text or replacement tokens.
pt: Permite sobrescrever a saída desse campo com texto personalizado ou tokens de substituição.

en: Replace spaces with dashes
pt: Substituir espaços por hífens

en: External server URL
pt: URL do servidor externo

en: Links to an external server using a full URL: e.g. 'http://www.example.com' or 'www.example.com'.
pt: Cria link para um servidor externo usando uma URL completa: p. ex. 'http://www.exemplo.com.br' ou 'www.exemplo.com.br'.

en: Enable to trim the field to a maximum length of characters
pt: Selecione para cortar o campo de acordo com um comprimento máximo de caracteres.

en: Convert newlines to HTML &lt;br&gt; tags
pt: Converter quebra de linhas para tag HTML &lt;br&gt;

en: If checked, all newlines chars (e.g. \n) are converted into HTML &lt;br&gt; tags.
pt: Caso seja selecionada, todas as quebras de linha (\n) serão convertidas em tags HTML &lt;br&gt;.

en: No results text
pt: Sem resultados de texto

en: Enable to display the "no results text" if the field contains the number 0.
pt: Selecione para exibir o "texto de nenhum resultado" caso o campo contenha o número 0.

en: Time hence
pt: A partir de

en: Time hence (with "hence" appended)
pt: A partir de (com "a partir de" incluso)

en: Time span (future dates have "-" prepended)
pt: Intervalo de tempo (datas futuras têm "-" antes)

en: Time span (past dates have "-" prepended)
pt: Intervalo de tempo (datas passadas têm "-" antes)

en: How should the serialized data be displayed. You can choose a custom array/object key or a print_r on the full output.
pt: Como os dados serializados devem ser exibidos. Você pode escolher uma chave personalizada do array/objeto ou um print_r em toda a saída.

en: Full data (unserialized)
pt: Dados completos (não serializados)

en: Full data (serialized)
pt: Dados completos (serializados)

en: A certain key
pt: Uma chave

en: Which key should be displayed
pt: Qual chave deve ser mostrada

en: You have to enter a key if you want to display a key of the data.
pt: Você precisa digitar uma chave se deseja mostrar uma data com chave.

en: How many different units to display in the string.
pt: Quantidade de unidades diferentes para mostrar nesta expressão.

en: This filter is not exposed. Expose it to allow the users to change it.
pt: Este filtro não está exposto. Exponha-o para permitir que usuários possam alterá-lo.

en: Expose filter
pt: Expor filtros

en: This filter is exposed. If you hide it, users will not be able to change it.
pt: Este filtro está exposto. Se você esconde-lo, os usuários não poderão mudá-lo.

en: Hide filter
pt: Esconder o filtro

en: Expose operator
pt: Expor operador.

en: Allow the user to choose the operator.
pt: Permitir que o usuário escolha o operador.

en: Allow multiple selections
pt: Permitir múltiplas seleções

en: Enable to allow users to select multiple items.
pt: Habilite para permitir aos usuário selecionarem múltiplos itens.

en: Remember the last selection
pt: Lembrar a última seleção

en: Enable to remember the last selection made by the user.
pt: Permitir lembrar a última seleção feita pelo usuário.

en: You must select a value unless this is an non-required exposed filter.
pt: Você deve selecionar um valor, a menos que este seja um filtro exposto não obrigatório.

en: Enable to hide items that do not contain this relationship
pt: Permitir ocultar itens que não contenham essa relação

en: This sort is not exposed. Expose it to allow the users to change it.
pt: Esta ordenação não está exposta. Exponha-a para permitir que os usuários a modifiquem.

en: Expose sort
pt: Expor ordenação

en: This sort is exposed. If you hide it, users will not be able to change it.
pt: Esta ordenação está exposta. Se ocultá-la, os usuários não poderão modificá-la.

en: Hide sort
pt: Esconder ordenação

en: Provide description
pt: Fornecer descrição

en: Save & exit
pt: Salvar & sair

en: Continue & edit
pt: Continuar & editar

en: Update "@title" choice
pt: Atualizar escolha "@title"

en: Update "@title" choice (@number)
pt: Atualizar "@title" escolhido (@number)

en: Your view was saved. You may edit it from the list below.
pt: Sua view foi salva. Você pode editá-la a partir da lista abaixo.

en: Database overriding code
pt: Código de sobrescrição do banco de dados

en: * All changes are stored temporarily. Click Save to make your changes permanent. Click Cancel to discard the view.
pt: Todas as modificações são armazenadas temporariamente. Clique em Salvar para tornas suas modificações permanentes. Clique em Cancelar para descartar a view.

en: * All changes are stored temporarily. Click Save to make your changes permanent. Click Cancel to discard your changes.
pt: Todas as modificações são armazenadas temporariamente. Clique em Salvar para tornar as suas modificações permanentes. Clique em Cancelar para descartar suas modificações.

en: Modify the display(s) of your view below or add new displays.
pt: Modifique o(s) display(s) de sua view abaixo ou adicione novos displays.

en: edit view name/description
pt: editar nome/descrição da view

en: analyze view
pt: analisar view

en: clone view
pt: clonar view

en: export view
pt: exportar view

en: revert view
pt: reverter view

en: delete view
pt: apagar view

en: Add !display
pt: Adicionar !display

en: @display_title details
pt: detalhes @display_title

en: Auto preview
pt: Pré-visualização automática

en: Preview with contextual filters:
pt: Pré-visualizar com filtros contextuais:

en: Separate contextual filter values with a "/". For example, %example.
pt: Separar valores de filtro contextual com um "/". Por exemplo,  %example.

en: Apply and continue
pt: Aplicar e continuar

en: @current of @total
pt: @current de @total

en: All displays (except overridden)
pt: Todos os displays (com exceção dos sobrescritos)

en: All displays
pt: Todos os displays

en: This @display_type (override)
pt: @display_type atual (sobrescrever)

en: View name and description
pt: Nome e descrição da View

en: A descriptive human-readable name for this view. Spaces are allowed
pt: Uma descrição legível para esse view. Espaços são permitidos.

en: Create new filter group
pt: Cria um novo grupo de filtros

en: No filters have been added.
pt: Nenhum filtro foi adicionado.

en: Drag to add filters.
pt: Arraste para adicionar filtros.

en: Add and configure @types
pt: Adiciona e configura @types

en: Configure @type: @item
pt: Configura @type: @item

en: Show filters on the list of views
pt: Mostra os filtros na lista dos views

en: Show advanced help warning
pt: Exibir mensagem de ajuda avançada

en: Always show the master display
pt: Sempre mostrar o conteúdo principal

en: Advanced users of views may choose to see the master (i.e. default) display.
pt: Usuários avançados do views podem escolher o display principal (ou seja, padrão).

en: Always show advanced display settings
pt: Sempre mostrar configurações de exibição avançadas

en: Default to showing advanced display settings, such as relationships and contextual filters.
pt: Default para mostrar configurações de exibição avançadas, tais como relacionamentos e filtros contextuais.

en: Label for "Any" value on non-required single-select exposed filters
pt: Rótulo para o valor "Qualquer" em caixas de seleção de valor único não-obrigatórias de filtros expostos.

en: Live preview settings
pt: Configuração de visualização em tempo real

en: Automatically update preview on changes
pt: Atualizar automaticamente a pré-visualização nas mudanças

en: Show information and statistics about the view during live preview
pt: Mostra informações e estatísticas sobre a view durante a visualização em tempo real

en: Above the preview
pt: Acima da pré-visualização

en: Below the preview
pt: Abaixo da pré-visualização

en: Show the SQL query
pt: Exibir a consulta de SQL

en: Show performance statistics
pt: Exibir as estatísticas de desempenho

en: Disable JavaScript with Views
pt: Desabilitar JavaScript no views.

en: If you are having problems with the JavaScript, you can disable it here. The Views UI should degrade and still be usable without javascript; it's just not as good.
pt: Se você está tendo problemas com o JavaScript, você pode desativá-lo aqui. A Views UI se degrada e continua utilizável, mesmo sem javascript; só não é tão bom.

en: Master
pt: Principal

en: There are no templates available.
pt: Não há modelos disponíveis.

en: Unformatted list
pt: Lista sem formatação

en: HTML list
pt: Lista HTML

en: Contextual filters
pt: Filtros contextuais

en: contextual filters
pt: filtros contextuais

en: Contextual filter
pt: Filtro contextual

en: contextual filter
pt: filtro contextual

en: filter criteria
pt: critérios de filtragem

en: Filter criterion
pt: Critério de filtragem

en: filter criterion
pt: critério de filtragem

en: no results behavior
pt: Nenhum resultado ainda

en: The content to which the comment is a reply to.
pt: O conteúdo para qual o comentário é remetido para.

en: The node ID.
pt: O ID do node.

en: The content title.
pt: O título do conteúdo

en: The date the content was posted.
pt: A data na qual o conteúdo foi postado.

en: The date the content was last updated.
pt: A data da última atualização do conteúdo

en: The content type (for example, "blog entry", "forum post", "story", etc).
pt: O tipo de conteúdo (por exemplo, "post de blog", "post no fórum", "matéria", etc).

en: Whether or not the content is published.
pt: Se o conteúdo foi publicado ou não.

en: Filters out unpublished content if the current user cannot view it.
pt: Filtra conteúdo não publicado, caso o usuário atual não possa vê-lo.

en: Whether or not the content is promoted to the front page.
pt: Se o conteúdo está promovido ou não para a página inicial.

en: Whether or not the content is sticky.
pt: Se o conteúdo é destacado ou não.

en: Whether or not the content is sticky. To list sticky content first, set this to descending.
pt: Se o conteúdo é ou não destacado. Para listar o conteúdo destacado primeiro, defina para descendente.

en: Provide a simple link to the content.
pt: Fornece um simples link para o conteúdo.

en: Provide a simple link to edit the content.
pt: Fornece um simples link para editar o conteúdo.

en: Provide a simple link to delete the content.
pt: Fornece um simples link para remover o conteúdo.

en: The aliased path to this content.
pt: O caminho alternativo para esse conteúdo.

en: Relate content to the user who created it.
pt: Relacionar conteúdo ao usuário que o criou.

en: User has a revision
pt: Usuário tem uma revisão

en: All nodes where a certain user has a revision
pt: Todos os nodes com revisão de um certo usuário

en: Content revision
pt: Revisão do conteúdo

en: Content revision is a history of changes to content.
pt: Revisão de conteúdo é um histórico de mudanças do conteúdo.

en: Relate a content revision to the user who created the revision.
pt: Relatar a revisão do conteúdo para o usuário que criou a revisão.

en: The revision ID of the content revision.
pt: O ID da versão da revisão do conteúdo.

en: Get the actual content from a content revision.
pt: Obter o conteúdo em si de uma revisão do conteúdo.

en: Provide a simple link to delete the content revision.
pt: Fornecer um link simples para deletar a revisão do conteúdo.

en: Filter for content by view access. <strong>Not necessary if you are using node as your base table.</strong>
pt: Filtrar o conteúdo pelo acesso ao view. <strong>Não é necessário se você está usando o node como sua tabela de base.</strong>

en: Show a marker if the content is new or updated.
pt: Mostrar uma marca se o conteúdo é novo ou foi atualizado.

en: Show only content that is new or updated.
pt: Exibir apenas os conteúdos novos ou atualizados.

en: Display the content with standard node view.
pt: Exibir o conteúdo com a visualização padrão do node.

en: Content ID from URL
pt: ID do conteúdo pela URL

en: Content that is associated with this file, usually because this file is in a field on the content.
pt: Conteúdo que está associado a esse arquivo, geralmente devido ao arquivo estar num campo do conteúdo.

en: Module/Theme/Theme engine
pt: Módulo/Tema/Mecanismo de Tema

en: Modules/Themes/Theme engines in your codebase.
pt: Módulos/Temas/Mecanismos de Tema na sua base de códigos.

en: Module/Theme/Theme engine filename
pt: Nome do arquivo do Módulo/Tema/Mecanismo de Tema

en: Module/Theme/Theme engine name
pt: Módulo/Tema/Engine de Tema

en: Allows the "depth" for Taxonomy: Term ID (with depth) to be modified via an additional contextual filter value.
pt: Permitir que a "profundidade" da Taxonomia: ID to Termo (com profundidade) seja alterada por um valor adicional do filtro contextual.

en: Content that is either untranslated or is the original version of a translation set.
pt: Conteúdo que seja tanto não traduzido ou seja a versão original do modo traduzido.

en: Content that is a translation of a source translation.
pt: Conteúdo que é uma tradução de uma tradução original.

en: The translation status of the content - whether or not the translation needs to be updated.
pt: O estado da tradução do conteúdo - precisando ou não a tradução de atualização.

en: Content authored
pt: Autoria do conteúdo

en: Relate content to the user who created it. This relationship will create one record for each content item created by the user.
pt: Conteúdo relacionado para o usuário que o criou. Essa relação irá criar um registro para cada item de conteúdo criado pelo usuário.

en: Provide a simple link to cancel the user.
pt: Permite um simples link para cancelar o usuário.

en: Provide serialized data of the user
pt: Fornece dados seriais do usuário

en: Allow a contextual filter value to be ignored. The query will not be altered by this contextual filter value. Can be used when contextual filter values come from the URL, and a part of the URL needs to be ignored.
pt: Permite que o valor de um filtro de contexto seja ignorado. A consulta não irá ser alterada pelo valor desse filtro. Pode ser usado quando o valor do filtro de contexto vem da URL, e uma parte da URL precisa ser ignorada.

en: View area
pt: Área de visualização

en: Insert a view inside an area.
pt: Insira uma view dentro de uma área.

en: Enable to override this field's links.
pt: Ative esta opção para sobrescrever os links deste campo.

en: Use field template
pt: Usar template de campo

en: If checked, field api classes will be added using field.tpl.php (or equivalent). This is not recommended unless your CSS depends upon these classes. If not checked, template will not be used.
pt: Se esta opção estiver marcada, as classes da field API serão adicionadas usando field.tpl.php (ou equivalente). Isso não é recomendado a não ser que seu CSS dependa dessas categorias. Se não estiver marcada, o template não será usado.

en: Checking this option will cause the group Display Type and Separator values to be ignored.
pt: Ao marcar esta opção os valores de grupo Tipo de Display e Separador serão ignorados.

en: Multiple field settings
pt: Configurações de campo múltiplo

en: Display all values in the same row
pt: Mostrar todos os valores na mesma linha

en: Display @count value(s)
pt: Mostrar @count valor(es)

en: Raw @column
pt: @column em forma pura

en: Native language
pt: Idioma nativo

en: If enabled, the native name of the language will be displayed
pt: Se marcado, o idioma nativo será mostrado

en: Link this field to the original piece of content
pt: Linkar este campo para o conteúdo original

en: Enable this option to output an absolute link. Required if you want to use the path as a link destination (as in "output this field as a link" above).
pt: Ative essa opção para colocar um link absoluto. Necessário se você quer usar o caminho como um link de destino (como "coloque esse campo como link" acima).

en: Link this field to its content revision
pt: Linkar este campo para a revisão de conteúdo do campo

en: Display field as the content type machine name.
pt: Exibir o campo como nome de máquina do tipo de conteúdo

en: Choose one or more content types to validate with.
pt: Selecione um ou mais tipos de conteúdos para validar.

en: Validate user has access to the content
pt: Validar se o usuário tem acesso ao conteúdo

en: Access operation to check
pt: Acessar a operação para checar

en: Filter value format
pt: Formato do valor do filtro

en: Display comments
pt: Exibir comentários

en: Pick an alternative default table sort field to use when the search score field is unavailable.
pt: Escolha um campo de ordenação de tabela alternativo para usar quando o campo de pontuação da pesquisa estiver indisponível.

en: If selected, users can enter multiple values in the form of 1+2+3. Due to the number of JOINs it would require, AND will be treated as OR with this filter.
pt: Se selecionado, usuários podem entrar com vários valores como 1+2+3. Dependendo do número de JOINS que será requerido, e será tratado como OR com esse filtro.

en: Load default filter from term page
pt: Carregar o filtro padrão da página de termos

en: Filter value type
pt: Tipo de valor do filtro

en: Select the form of this filter value; if using term name, it is generally more efficient to convert it to a term ID and use Taxonomy: Term ID rather than Taxonomy: Term Name" as the filter.
pt: Selecione o formato do valor desse filtro; se usar o nome do termo, é mais eficiente geralmente convertê-lo para um ID do termo e usar o Taxonomia: Termo ID ao invés de Taxonomia: Nome do Termo como filtro.

en: Transform dashes in URL to spaces in term name filter values
pt: Transformar traços na URL em espaços nos valores do filtro do nome de termo.

en: Include untranslated content
pt: Incluir conteúdo não traduzido

en: Enable to display different text for anonymous users.
pt: Ativar para exibir diferentes textos para usuários anônimos.

en: Type of user filter value to allow
pt: Tipo de filtro de usuários que será permitido

en: Note: you do not have permission to modify this. If you change the default filter type, this setting will be lost and you will NOT be able to get it back.
pt: NOTA: Você não tem permissão para modificar isso. Se você mudar o tipo de filtro padrão, essa configuração será perdida e você não conseguirá desfazer.

en: PHP contextual filter code
pt: Código de filtro de contexto PHP

en: Change the way content is formatted.
pt: Altera a forma em que o conteúdo é formatado.

en: Change settings for this format
pt: Mudar as configurações para esse formato

en: Change the way each row in the view is styled.
pt: Altera a forma em que cada linha da view é estilizada.

en: Hide attachments in summary
pt: Esconder os anexos no sumário

en: Change whether or not to display attachments when displaying a contextual filter summary.
pt: Altera se os anexos são exibidos ou não ao mostrar o sumário de um filtro contextual.

en: Hide attachments when displaying a contextual filter summary
pt: Esconde os anexos quando exibido o sumário dos comentários filtrados.

en: You may also adjust the !settings for the currently selected access restriction.
pt: Você também pode ajustar as !settings para a restrição de acesso selecionada.

en: You may also adjust the !settings for the currently selected cache mechanism.
pt: Você também pode ajustar as !settings para o mecanismo de cache selecionado.

en: You may also adjust the !settings for the currently selected style.
pt: Você também pode ajustar as !settings para o estilo selecionado atualmente.

en: You may also adjust the !settings for the currently selected row style.
pt: Você também pode ajustar as !settings para o estilo de linha selecionado atualmente.

en: You may also adjust the !settings for the currently selected pager.
pt: Você também pode ajustar as !settings para o paginador selecionado atualmente.

en: Attachment position
pt: Posição do anexo

en: Should this display inherit its contextual filter values from the parent display to which it is attached?
pt: O display deve herdar os valores de filtros contextuais do display principal ao qual ele está anexado?

en: Block caching
pt: Cache de bloco

en: This view will be displayed by visiting this path on your site. It is recommended that the path be something like "path/%/%/feed" or "path/%/%/rss.xml", putting one % in the path for each contextual filter you have defined in the view.
pt: Essa view será exibida ao visitar este caminho em seu site. É recomendado que o caminho seja algo como "caminho/%/%/feed" ou "caminho/%/%/rss.xml", colocando um % no caminho para cada filtro contextual que você tenha definido na view.

en: This view will be displayed by visiting this path on your site. You may use "%" in your URL to represent values that will be used for contextual filters: For example, "node/%/feed".
pt: Esta view será exibida quando um usuário visitar este caminho em seu site. Você pode fazer uso de "%" em sua URL para representar valores que serão usados como filtros contextuais. Por exemplo: "node/%/feed".

en: Display @display is set to use a menu but the menu link text is not set.
pt: A exibição @display está configurada para usar um menu, porém o texto para o link do menu não foi fornecido.

en: Display @display is set to use a parent menu but the parent menu link text is not set.
pt: Exibir @display é usado para um menu parente mas o link do texto do menu parente não é ativado.

en: @count item, skip @skip | Paged, @count items, skip @skip
pt[0]: @count item, pulando @skip
pt[1]: Paginado, @count itens, pulando @skip

en: @count item | Paged, @count items
pt[0]: @count item
pt[1]: Paginado, @count itens

en: Disabling SQL rewriting will disable node_access checks as well as other modules that implement hook_query_alter().
pt: Desabilitar a reescrita de SQL irá desabilitar as verificações do node_access, bem como de outros módulos que implementam o hook_query_alter().

en: If you disable this option, a grid with only one row will have the same number of table cells (<TD>) as items. Disabling it can cause problems with your CSS.
pt: Caso você desabilite esta opção, uma grade contendo apenas uma linha terá o mesmo número de células de tabela (<TD>) como itens. Caso você insista, você pode ter problemas com seu CSS.

en: If checked, the current contextual filter value will be displayed as the default option in the jump menu, if applicable.
pt: Se selecionado e caso aplicável, o valor atual do filtro será exibido como opção  padrão no menu de salto.

en: Per default the table is hidden for an empty view. With this option it is posible to show an empty table with the text in it.
pt: Por padrão a tabela fica escondida para uma view vazia. Com essa opção é possível mostrar uma tabela vazia com texto dentro.

en: All storage
pt: Tudo armazenado

en: All status
pt: Todos os estados

en: No tags
pt: Sem tags

en: No views match the search criteria.
pt: Nenhum view combina com os critérios da busca.

en: Create view from template @template
pt: Criar uma view a partir do template @template

en: Clone of | Clone @count of
pt[0]: Cópia de
pt[1]: Cópias @count de

en: This action will permanently remove any customizations made to this view.
pt: Essa ação irá remover permanentemente qualquer tipo de personalização feita para essa view.

en: The view has been reverted.
pt: A view foi restaurada.

en: This action will permanently remove the view from your database.
pt: Esta ação removerá a view permanentemente do seu banco de dados.

en: Create a page
pt: Criar página

en: Create a menu link
pt: Criar um link de menu

en: Include an RSS feed
pt: Incluir um feed RSS

en: Feed path
pt: Caminho do Feed

en: Feed row style
pt: Estilo da linha de Feed

en: Create a block
pt: Criar um bloco

en: of fields
pt: dos campos

en: of type
pt: do tipo

en: tagged with
pt: marcado com

en: Attempted to create_view with values that have not been validated
pt: Tentativa de create_view com valores que não foram validados

en: Should links be displayed below each comment
pt: Os links devem ser exibidos abaixo de cada comentário

en: with links (allow users to reply to the comment, etc.)
pt: com links (permite aos usuários responder a comentários, etc.)

en: without links
pt: sem links

en: teasers
pt: resumos

en: full posts
pt: post completo

en: titles
pt: títulos

en: titles (linked)
pt: títulos (linkado)

en: Should links be displayed below each node
pt: Os links devem ser exibidos abaixo de cada node

en: with links (allow users to add comments, etc.)
pt: com link (permite que usuários adicionem comentários, etc.)

en: Should comments be displayed below each node
pt: Os comentários devem ser exibidos abaixo de cada node

en: Number of hits
pt: Número de visitas

en: Hide view
pt: Esconder view

en: @group (historical data)
pt: @group (dados históricos)

en: Entity id
pt: ID entidade

en: Date field values
pt: Valores do campo data

en: Tokens related to date field values.
pt: Tokens relacionados aos valores de campos de data.

en: The date value.
pt: O valor para data.

en: The year is invalid. Please check that entry includes four digits.
pt: O ano é inválido. Por favor verifique se o texto tem quatro dígitos.

en: %element_title is required.
pt: O campo %element_title é obrigatório.

en: Administer UUID
pt: Administrar UUID

en: Save and go back to realm settings
pt: Salvar e voltar para a página de configurações

en: Go back to realm settings page
pt: Voltar para a página de configurações

en: Filter by @title:
pt: Filtrar por @title:

en: Filter by author.
pt: Filtrar por autor

en: Filter by language.
pt: Filtrar por idioma

en: Filter by the date the node was posted.
pt: Filtrar pela data em que foi postado

en: Filter by the date the node was last modified.
pt: Filtrar pela data em que foi modificado

en: Sort by the facet count.
pt: Ordenar pela contagem da faceta.

en: Display value
pt: Mostrar valor

en: Indexed value
pt: Valor indexado

en: View mode: %mode
pt: Modo de exibição: %mode

en: The user roles associated with the user account.
pt: Os papéis de usuário associados com a conta de usuário.

en: Brief URL
pt: URL curta

en: The URL without the protocol and trailing backslash.
pt: A URL sem o protocolo e sem barra no final.

en: Tokens related to arrays of strings.
pt: Tokens relacionados a um array de strings

en: The first element of the array.
pt: O primeiro elemento do array.

en: The last element of the array.
pt: O último elemento do array.

en: The number of elements in the array.
pt: O número de elementos do array.

en: The array reversed.
pt: O array invertido.

en: The array of keys of the array.
pt: O array das chaves do array.

en: Imploded
pt: Implodido

en: The values of the array joined together with a custom string in-between each value.
pt: Os valores do array unidos por uma sequência de caracteres entre cada um.

en: AND filters are exclusive and narrow the result set. OR filters are inclusive and widen the result set.
pt: Filtros AND são exclusivos e restringem o conjunto de resultados.
    Filtros OR são inclusivos e ampliam o conjunto de resultados.

en: Unsorted
pt: Não ordenado

en: (Machine name: @type)
pt: (Identificador: @type)

en: Selected <strong>!row_count</strong> in this page.
pt: Selecionados <strong>!row_count</strong> nesta página.

en: Selected <strong>!row_count</strong> in this view.
pt: Selecionados <strong>!row_count</strong> nesta view.

en: Select all !row_count in this view.
pt: Selecionar todos os !row_count nesta view.

en: Select only !row_count in this page.
pt: Selecionar apenas os !row_count nesta página.

en: Select all items on this page
pt: Selecionar todos itens nesta página

en: Select all items on all pages
pt: Selecionar todos itens em todas páginas

en: Provides a way of selecting multiple rows and applying operations to them.
pt: Permite a seleção de múltiplas linhas e aplicação de operações nelas.

en: Type the PHP snippet that will run upon execution of this action. You can use variables <code>$entity</code> and <code>$context</code> in your snippet.
                             Note that it is up to the script to save the $entity once it's done modifying it.
pt: Digite o trecho de código PHP que será executado com esta ação. Você pode usar as variáveis <code>$entity</code> e <code>$context</code> no seu código.
                             Note que cabe ao script salvar o objeto $entity após modificá-lo.

en: Provide a checkbox to select the row for bulk operations.
pt: Fornece um checkbox para selecionar linhas para operações em massa.

en: There are no @titles to display.
pt: Não existem @titles para mostrar.

en: Taxonomy: term has parent(s)
pt: Taxonomia: termo tem pai(s)

en: Control access if a term belongs to a specific parent term.
pt: Controle de acesso se um termo pertence a um termo pai específico.

en: Include these term(s) as candidates?
pt: Incluir este(s) termo(s) como candidato(s)?

en: Field: @widget_label (@field_name)
pt: Campo: @widget_label (@field_name)

en: Node form title field
pt: Campo do título do formulário do Node

en: "@s" node form title field
pt: Campo do título do formulário do node "@s"

en: Entire view
pt: Toda a view

en: Display the entire view.
pt: Mostrar toda a view.

en: Aggregation type
pt: Tipo de agregação

en: The <a href="!url">Redirect module settings</a> affect whether a redirect is created when an alias is deleted.
pt: As <a href="!url">configurações do módulo Redirect</a> definem se um redirecionamento será criado quando um caminho for excluido.

en: Considering installing the <a href="!url">Redirect module</a> to get redirects when your aliases change.
pt: Sugerimos que você instale o <a href="!url">módulo Redirect</a> para capturar redirecionamentos quando suas URL's alternativas forem alteradas.

en: No new URL aliases to generate.
pt: Sem aliases de URL para gerar.

en: The <strong>maximum alias length</strong> and <strong>maximum component length</strong> values default to 100 and have a limit of @max from Pathauto. This length is limited by the length of the "alias" column of the url_alias database table. The default database schema for this column is @max. If you set a length that is equal to that of the one set in the "alias" column it will cause problems in situations where the system needs to append additional words to the aliased URL. You should enter a value that is the length of the "alias" column minus the length of any strings that might get added to the end of the URL. The length of strings that might get added to the end of your URLs depends on which modules you have enabled and on your Pathauto settings. The recommended and default value is 100.
pt: Os valores do <strong>tamanho máximo do caminho</strong> e o <strong>tamanho máximo do componente</strong> são definidos por padrão em 100 e tem um limite de @max definido pelo Pathauto. Este tamanho é limitado pelo comprimento da coluna "alias" na tabela url_alias do banco de dados. O esquema padrão para esta coluna é @max. Se você escolher um tamanho que é igual ao escolhido na coluna "alias" causará problemas em situações onde o sistema precisa acrescentar palavras adicionais no caminho da URL. Você deve digitar um valor que é o tamanho da coluna "alias" menos o tamanho de alguma mensagem que será adicionada ao fim da URL. O tamanho do texto que será adicionado ao final de suas URLs depende de quais módulos estão ativados e das configurações do módulo Pathauto. O recomendado é deixar o valor em 100.

en: Path module form elements
pt: Elementos de formulário do módulo Path

en: unchanged entity
pt: entidade não modificada

en: Only one view mode is available for this entity type.
pt: Apenas um modo de exibição está disponível para este tipo de entidade.

en: Double quotation marks
pt: Aspas duplas

en: Single quotation marks (apostrophe)
pt: Aspas simples (apóstrofe)

en: Hyphen
pt: Hífen

en: Vertical bar (pipe)
pt: Barra vertical (pipe)

en: Left curly bracket
pt: Chave para a esquerda

en: Left square bracket
pt: Colchete esquerdo

en: Right curly bracket
pt: Chave para direita

en: Right square bracket
pt: Colchete direito

en: Plus sign
pt: Sinal de mais

en: Equal sign
pt: Sinal de igual

en: Percent sign
pt: Sinal de porcento

en: Caret
pt: Circunflexo

en: Dollar sign
pt: Cifrão

en: Number sign (pound sign, hash)
pt: Sinal de número (libra)

en: At sign
pt: Arroba

en: Exclamation mark
pt: Ponto de exclamação

en: Tilde
pt: Til

en: Left parenthesis
pt: Parênteses esquerdo

en: Right parenthesis
pt: Parênteses direito

en: Question mark
pt: Ponto de interrogação

en: Less-than sign
pt: Sinal de Menor-que

en: Greater-than sign
pt: Sinal de Maior-que

en: Backslash
pt: Barra invertida

en: Use replacement tokens from the first row
pt: Use tokens de substituição para a primeira linha

en: Allow multiple filter values to work together
pt: Permite valores múltiplos de filtro trabalharem juntos

en: Customize field HTML
pt: Customizar campo HTML

en: You may use token substitutions from the rewriting section in this class.
pt: Você pode usar substituições de tokens da seção de reescrita nesta classe.

en: Customize label HTML
pt: Personalizar HTML do rótulo

en: Customize field and label wrapper HTML
pt: Personalizar HTML que envolve o campo e o rótulo

en: Choose the HTML element to wrap around this field and label, e.g. H1, H2, etc. This may not be used if the field and label are not rendered together, such as with a table.
pt: Selecione o elemento HTML que irá envolver este campo e seu rótulo, por exemplo: H1, H2, etc. Esta opção não deve ser utilizada caso o campo e o rótulo não estejam sendo exibidos juntos, como no caso de uma tabela.

en: Remove whitespace
pt: Remover espaços em branco

en: If checked, all whitespaces at the beginning and the end of the output will be removed.
pt: Se selecionado, todos os espaços em branco no início e no fim da saída serão removidos.

en: Hide rewriting if empty
pt: Ocultar reescrita se estiver vazio

en: Do not display rewritten content if this field is empty.
pt: Não mostrar conteúdo reescrito se este campo estiver vazio.

en: Thousands marker
pt: Marcador de milhares

en: Expose this filter to visitors, to allow them to change it
pt: Expor este filtro para visitantes, para permitir que eles o alterem

en: Representative sort order
pt: Modo de ordenação representativa

en: Subquery namespace
pt: Namespace da subpesquisa.

en: Advanced. Enter a namespace for the subquery used by this relationship.
pt: Avançado. Entre um namespace para a subpesquisa usada por este relacionamento

en: Representative view
pt: View representativa

en: Advanced. Use another view to generate the relationship subquery. This allows you to use filtering and more than one sort. If you pick a view here, the sort options above are ignored. Your view must have the ID of its base as its only field, and should have some kind of sorting.
pt: Avançado. Use outra view para gerar a subpesquisa de relacionamento. Isto permite usar filtro e mais de uma ordenação. Se selecionar uma view aqui, as opções de ordenação acima serão ignoradas. Sua vista deve ter um ID de sua base como seu único campo, e deve ter algum tipo de ordenação.

en: Generate subquery each time view is run.
pt: Gerar subpesquisa toda vez que uma view executar.

en: Will re-generate the subquery for this relationship every time the view is run, instead of only when these options are saved. Use for testing if you are making changes elsewhere. WARNING: seriously impairs performance.
pt: Irá gerar novamente a subpesquisa para este relacionamento toda vez que esta view for executada ao invés de somente quando estas opções são salvas. Use para testes se estiver fazendo alterações em outro lugar. CUIDADO: isso impacta seriamente o desempenho.

en: Expose this sort to visitors, to allow them to change it
pt: Expor esta ordenação para visitantes, permitindo que eles a alterem.

en: This display is disabled.
pt: Este display está desativado.

en: This view has been automatically updated to fix missing relationships. While this View should continue to work, you should verify that the automatic updates are correct and save this view.
pt: Esta view foi atualizada automaticamente para corrigir relacionamentos faltantes. Mesmo que esta view continue a funcionar, você deve verificar se as atualizações automáticas estão corretas e então salvar a view.

en: reorder displays
pt: reordenar exibições

en: Error: Display @display refers to a plugin named '@plugin', but that plugin is not available.
pt: Erro: O display @display se refere ao plugin de nome '@plugin', mas este plugin não está disponível.

en: enable @display_title
pt: habilitar @display_title

en: view @display
pt: ver @display

en: clone @display_title
pt: clonar @display_title

en: delete @display_title
pt: apagar @display_title

en: disable @display_title
pt: desabilitar @display_title

en: undo delete of @display_title
pt: desfazer exclusão de @display_title

en: That view is not compatible with this version of Views.
          If you have a view from views1 you have to go to a drupal6 installation and import it there.
pt: Esta view não é compatível com esta versão de Views.
          Se você tem uma view de views1 vá a uma instalação de drupal6 e importe-a lá.

en: The selected style or row format does not utilize fields.
pt: O estilo selecionado ou formato de linha não utiliza campos.

en: Aggregation settings
pt: Configuração de agregação

en: Display extenders
pt: Extensores de display

en: Select extensions of the views interface.
pt: Selecionar extensões da interface de views.

en: You have configured display %display with a path which is an path alias as well. This might lead to unwanted effects so better use an internal path.
pt: Você configurou o display %display com um caminho que também é um caminho alternativo. Isso pode levar a um efeito não-desejado então é melhor utilizar um caminho interno.

en: Configure aggregation settings for @type %item
pt: Editar configurações de agregação para @type %item

en: Select the aggregation function to use on this field.
pt: Selecione a função de agregação a ser usada neste campo.

en: Ensure my table called but query has no ensure_table method.
pt: Minha tabela invocou certificar mas a pesquisa não tem método ensure_table.

en: Empty display extender
pt: Extensor de display vazio

en: Raw value from URL
pt: Valor bruto da URL

en: Apply (all displays)
pt: Aplicar (em todos os displays)

en: Apply (this display)
pt: Aplicar (neste display)

en: The date of the most recent new content on the feed.
pt: A data do conteúdo novo mais recente no feed.

en: The node ID to which the comment is a reply to.
pt: O ID do node ao qual o comentário pertence.

en: Comments of the node
pt: Comentários do node

en: Relate all comments on the node. This will create 1 duplicate record for every comment. Usually if you need this it is better to create a comment view.
pt: Relacionar todos os comentários ao node. Isto irá criar 1 um registro duplicado para cada comentário. Geralmente se você necessita disso, é melhor criar uma view de comentários.

en: Reply to
pt: Responder a

en:  new
pt:  novo

en: Appears in: @bundles.
pt: Aparece em: @bundles.

en: This is an alias of @group: @field.
pt: Isto é um alias de @group: @field.

en: @group (historical data): @field
pt: @group (dados históricos): @field

en: Also known as: !also.
pt: Também conhecido como: !also.

en: Delta - Appears in: @bundles.
pt: Delta - Aparece em: @bundles.

en: No backlinks found.
pt: Nenhum backlink encontrado.

en: Pages that link to %1
pt: Páginas que possuem link para %1

en: Popular (page)
pt: Popular (página)

en: Today (page)
pt: Hoje (página)

en: Popular (block)
pt: Popular (bloco)

en: Today (block)
pt: Hoje (bloco)

en: Today's popular content
pt: Conteúdo popular de hoje

en: User who uploaded
pt: Usuário que fez upload

en: The user that uploaded the file.
pt: O usuário que fez o upload do arquivo.

en: The taxonomy vocabulary description
pt: A descrição do vocabulário de taxonomia

en: Taxonomy term chosen from autocomplete or select widget.
pt: Termo de taxonomia escolhido do widget de autocompletar ou da caixa de seleção.

en: Representative node
pt: Node representativo

en: Obtains a single representative node for each term, according to a chosen sort criterion.
pt: Obtém um node representativo simples para cada termo, de acordo com o critério de ordenação escolhido.

en: The taxonomy term name.
pt: O nome do termo de taxonomia.

en: Content with term
pt: Conteúdo com termo

en: Relate all content tagged with a term.
pt: Relacionar todos os conteúdos classificados com um termo.

en: Has taxonomy term ID
pt: Tem ID de termo de taxonomia

en: Display content if it has the selected taxonomy terms.
pt: Exibir conteúdo se este possuir os termos de taxonomia selecionados.

en: Has taxonomy term
pt: Tem termo de taxonomia

en: Taxonomy terms on node
pt: Termos da taxonomia do node

en: All taxonomy terms
pt: Todos termos de taxonomias

en: Display content if it has the selected taxonomy terms, or children of the selected terms. Due to additional complexity, this has fewer options than the versions without depth.
pt: Mostra conteúdo se possui termos de taxonomia selecionados, ou filhos destes termos. Devido à complexidade adicional, isto tem menos opções que as versões sem profundidade.

en: Has taxonomy term ID (with depth)
pt: Tem ID do termo de taxonomia (com profundidade)

en: Has taxonomy terms (with depth)
pt: Tem termos de taxonomia (com profundidade)

en: Has taxonomy term ID depth modifier
pt: Tem modificador de profundidade do ID do termo de taxonomia

en: @entity using @field
pt: @entity usando @field

en: Relate each @entity with a @field set to the term.
pt: Relacionar cada @entity com um conjunto de @field para o termo.

en: Taxonomy term ID from URL
pt: ID do termo de taxonomia a partir da URL

en: Obtains a single representative node for each user, according to a chosen sort criterion.
pt: Resgata um único node representativo para cada usuário, de acordo com o critério de exibição escolhido.

en: If checked, multiple values for this field will be shown in the same row. If not checked, each value in this field will create a new row. If using group by, please make sure to group by "Entity ID" for this setting to have any effect.
pt: Se selecionado, valores múltiplos para este campo serão mostrados na mesma linha. Se não selecionado, cada valor neste campo irá criar uma nova linha. Se usar group by, favor certificar-se de agrupar por "Entity ID" para esta configuração ter qualquer efeito.

en: Display an icon representing the file type, instead of the MIME text (such as "image/jpeg")
pt: Exibir um ícone representando o tipo de arquivo, em vez do texto MIME (tal como "image/jpeg")

en: Load default filter from node page, that's good for related taxonomy blocks
pt: Carregar o filtro padrão da página do node, isso é bom para blocos de taxonomia relacionados

en: Path component
pt: Componente do caminho

en: The numbering starts from 1, e.g. on the page admin/structure/types, the 3rd path component is "types".
pt: A numeração inicia de 1, p. ex. na página admin/estrutura/tipos, o 3.o componente do caminho é "tipos"

en: Use aggregation
pt: Usar agregação

en: Display title may not be empty.
pt: O título do display não pode ser vazio.

en: When the filter value is <em>NOT</em> available
pt: Quando o valor do filtro <em>NÃO</em> está disponível

en: When the filter value <em>IS</em> available or a default is provided
pt: Quando o valor do filtro <em>ESTÁ</em> disponível ou é fornecido um default

en: This display does not have a source for contextual filters, so no contextual filter value will be available unless you select 'Provide default'.
pt: Este display não possui uma fonte para filtros contextuais, portanto nenhum valor de filtro contextual estará disponível, a menos que você selecione "Fornecer o valor padrão".

en: The number of items to display. Enter 0 for no limit.
pt: O número de itens para exibir. Entre 0 para sem limite.

en: The contextual filter values is provided by the URL.
pt: Os valores de filtro contextual são fornecidos pela URL.

en: Autosubmit
pt: Autosubmeter

en: Automatically submit the form once an element is changed.
pt: Enviar o formulário automaticamente ao modificar um elemento.

en: Hide submit button if javascript is enabled.
pt: Ocultar o botão de envio se o javascript estiver habilitado.

en: Query Comment
pt: Comentário da query

en: If set, this comment will be embedded in the query and passed to the SQL server. This can be helpful for logging or debugging.
pt: Se configurado, este comentário será incluso na pesquisa e passado para o servidor SQL. Isto pode ser útil para depuração e geração de logs.

en: When needed, add the field language condition to the query
pt: Quando necessário, adiciona a condição de linguagem do campo para a busca

en: Count DISTINCT
pt: Contar DISTINCT

en: Provide default field wrapper elements
pt: Fornecer elementos padrões ao redor dos campos

en: Inline fields will be displayed next to each other rather than one after another. Note that some fields will ignore this if they are block elements, particularly body fields and other formatted HTML.
pt: Campos alinhados serão exibidos lado a lado em vez de um após o outro. Note que alguns campos ignoram isto se são elementos de bloco, especialmente campos do body e outros formatados HTML.

en: Hide the "Go" button
pt: Esconder o botão "Ir"

en: Select the current contextual filter value
pt: Selecionar o valor de filtro contextual atual

en: Show the empty text in the table
pt: Mostrar o texto vazio na tabela

en: Wysiwyg profile
pt: Perfil Wysiwyg

en: Allows to edit content with client-side editors.
pt: Permiter os usuários editar conteúdo com editores de texto amigáveis.

en: Please select at least one item.
pt: Por favor selecione ao menos um item.

en: Pass ids as arguments to a page
pt: Passar identificadores como argumentos para uma página

en: Check this box to restrict selection to a single value.
pt: Marque para restringir a seleção a uma única linha.

en: Date with repeat
pt: Data com repetição

en: Datetime
pt: Data e hora

en: Datetime range
pt: Intervalo de data e hora

en: Source id
pt: ID original

en: Start value for a datetime range
pt: Valor inicial para um período de data e hora

en: Override label
pt: Sobrescrever rótulo

en: Show available tokens
pt: Mostrar tokens disponíveis

en: Line !line
pt: Linha !line

en: Check number of results returned by a VBO View
pt: Verificar número de resultados retornados por uma View VBO

en: View and display
pt: View e display

en: Select the VBO view and display you want to check
pt: Selecione a view VBO e o display que você quer verificar

en: Any arguments to pass to the view, one per line.
              You may use token replacement patterns.
pt: Quaisquer argumentos a serem passados para a view, um por linha.
              Você pode utilizar padrões de substituição de token.

en: Minimum number of results
pt: Número mínimo de resultados

en: This condition returns TRUE if the view has at
              least the given number of results.
pt: Esta condição retorna VERDADEIRO se a view tiver um número de
              resultados de no mínimo o número passado.

en: Select the view and display you want to use to
              create a list.
pt: Selecione a view e o display que você quer usar para
              criar uma lista

en: A list of entities
pt: Uma lista de entidades

en: Execute %label
pt: Executar %label

en: Set parameters for %operation
pt: Defina parâmetros para %operation

en: Enqueued the selected operation (%operation).
pt: Operação (%operation) selecionada foi enfileirada.

en: Skipped %operation on @type %title due to insufficient permissions.
pt: Omitida operação %operation em @type %title devido à falta de permissões.

en: Rules component
pt: Componente do Rules

en: Number of entities to load at once
pt: Número de entidades a carregar de uma vez

en: Improve execution performance at the cost of memory usage. Set to '1' if you're having problems.
pt: Melhorar o desempenho da execução quanto ao custo do uso de memória. Defina como '1' caso você esteja tendo problemas.

en: Enqueue the operation instead of executing it directly
pt: Enfileirar a operação ao invés de executá-la diretamente

en: Provide label
pt: Fornecer rótulo

en: A date in '@type' format. (%date)
pt: Uma data no formato '@type'. (%date)

en: The root term of the taxonomy term.
pt: O termo raiz para o termo de taxonomia.

en: File byte size
pt: Tamanho do arquivo (bytes)

en: The size of the file, in bytes.
pt: O Tamanho do arquivo em bytes

en: Query string value
pt: Valor da query string

en: The value of a specific query string field of the current page.
pt: O valor de um campo específico da query string da página atual.

en: A random number from 0 to @max.
pt: Um número aleatório de 0 a @max.

en: A random hash. The possible hashing algorithms are: @hash-algos.
pt: Um hash aleatório. Os possíveis algoritmos de hash são: @hash-algos.

en: Attempting to perform token replacement for token type %type without required data
pt: Para executar uma substituição de token digite %token sem os dados requeridos.

en: Configure filters
pt: Configurar filtros

en: Configure facet filters
pt: Configurar filtros de faceta

en: Filter %name not valid.
pt: Filtro @name não é válido

en: An autocomplete text field.
pt: Um campo de texto de preenchimento automático.

en: Rendered entity
pt: Entidade renderizada

en: Are you sure you want to perform %operation on the selected items?
pt: Você tem certeza que deseja executar %operation nos itens selecionados?

en: You selected the following <strong>!count</strong>:
pt: Você selecionou os <strong>!count</strong> a seguir:

en: Performing %operation on the selected items...
pt: Executando %operation nos itens selecionados...

en: Performed %operation on @items.
pt: Concluída execução de %operation em @items.

en: Performed aggregate %operation on @items.
pt: Concluída execução agregada de %operation em @items.

en: Operation settings
pt: Configurações de operação

en: @type field.
pt: campo @type.

en: Also known as %labels.
pt: Também conhecido como %labels.

en: Load by UUID
pt: Carregar pelo UUID

en: Pop-up calendar
pt: Calendário Pop-up

en: A 'Start date' date is required for field %field #%delta.
pt: Uma "data inicial" é obrigatória para o campo %field #%delta.

en: An 'End date' is required for field %field #%delta.
pt: É obrigatório uma "data final" para o campo %field #delta.

en: The End date value.
pt: O valor da data de encerramento.

en: Choose how users view dates and times:
pt: Escolha como os usuários verão as datas e horas:

en: Start date only
pt: Somente data inicial

en: End date only
pt: Somente data final

en: Display dates using the @format format
pt: Exibir datas usando o formato @format

en: Display both Start and End dates
pt: Exibir datas iniciais e também datas finais

en: Display Start date only
pt: Exibir apenas data inicial

en: Display End date only
pt: Exibir apenas data final

en: Default date
pt: Data padrão

en: No default value
pt: Nenhum valor padrão

en: Default end date
pt: Data final padrão

en: Time increments
pt: Incrementos de tempo

en: 10 minute
pt: 10 minutos

en: 30 minute
pt: 30 minutos

en: Empty 'End date' values will use the 'Start date' values.
pt: 'Data Final' vazia usará o valor da 'Data Inicial'.

en: The End date must be greater than the Start date.
pt: A data final deve ser mais recente que a data inicial.

en: !start-date to !end-date
pt: !start-date até !end-date

en: Makes date/time fields available.
pt: Deixa os campos data/hora disponíveis.

en: The value input for field %field is invalid:
pt: O valor inserido para o campo %field é inválido:

en: The value input for field %field is invalid.
pt: O valor inserido para o campo %field é inválido.

en: System date settings
pt: Definições de data no sistema

[ctx: datetime]
en: Date
pt: Data

[ctx: datetime]
en: Time
pt: Hora

en: E.g., @date
pt: Ex: @date

en: Page by date
pt: Página por data

en: Page using the value of a date field.
pt: Página usando o valor de um campo de data.

en: Select one or more date fields to filter with this argument.
pt: Selecione um ou mais campos de data para filtrar usando este argumento.

en: Only this field
pt: Apenas este campo

en: Relative start date
pt: Data de início relativa

en: Relative end date
pt: Data final relativa

en: Position: @position, format: @format.
pt: Posição: @position, formato: @format.

en: @entity entity referenced from !field_name
pt: @entity entidade referenciada !field_name

en: @entity referencing @target_entity from !field_name
pt: @entity referencianda @target_entity de !field_name

en: No tokens available
pt: Não há tokens disponíveis

en: Token registry caches cleared.
pt: Caches do registro do Token limpos.

en: The path component of the URL.
pt: O componente do caminho da URL

en: Unaliased URL
pt: URL sem o alias

en: The unaliased URL.
pt: A URL sem alias.

en: The specific value of the array.
pt: O valor específico do array.

en: Token registry
pt: Registro do Token

en: The list of available tokens that can be used in e-mails is provided below.
pt: A lista de tokens disponíveis que podem ser usados em e-mails é fornecida abaixo.

en: The following tokens or token types are not defined as arrays:
pt: Os seguintes tokens ou tipos de tokens não são definidos como arrays.

en: The following token types do not have any tokens defined:
pt: Os seguintes tipos de tokens não tem nenhum token definido:

en: The following token types are not defined but have tokens:
pt: Os seguintes tipos de tokens não estão definidos mas contém tokens.

en: The following token or token types are defined by multiple modules:
pt: Os seguintes tokens ou tipos de tokens são definidos por múltiplos módulos:

en: Problems detected
pt: Problemas detectados

en: A bridge to the @entity entity that is referenced via !field_name
pt: Uma ponte para o @entity entidade que é referenciada via !field_name

en: A bridge to the @entity entity that is referencing @target_entity via !field_name
pt: Uma ponte para o @entity entidade que é referência @target_entity por !field_name

en: Saved to DB
pt: Salvo no banco de dados

en: Restore values to DB
pt: Restaurar valores para o banco de dados

en: Is empty
pt: Está vazio

en: Allow the user to enter a link 'title' attribute
pt: Permite o usuário inserir um atributo HTML 'title' para este link.

en: Default link 'title' Attribute
pt: Atributo HTML 'title' padrão.

en: When output, links will use this "title" attribute if the user does not provide one and when different from the link text. Read <a href="http://www.w3.org/TR/WCAG10-HTML-TECHS/#links">WCAG 1.0 Guidelines</a> for links comformances. Tokens values will be evaluated.
pt: Quando renderizado, links devem usar este atributo 'title' (HTML) se o usuário não inserir um ou se o que foi inserido diferir do texto do link. Leia <a href="http://www.w3.org/TR/WCAG10-HTML-TECHS/#links">WCAG 1.0 Guidelines (em inglês)</a> para mais informações sobre boas práticas com links. Valores de Tokens podem ser utilizados.

en: Link "title" attribute
pt: O atributo 'title' (HTML) do link

en: Instance settings have been set with the data from the field settings.
pt: As informações da instância foram configuradas com os dados das configurações de campo.

en: file from !field_name
pt: arquivo de !field_name

en: Hide empty column
pt: Esconder coluna vazia

en: The operator is invalid on filter: @filter.
pt: O operador no filtro é inválido: @filter.

en: No valid values found on filter: @filter.
pt: Nenhum valor válido foi encontrado no filtro: @filter.

en: The value @value is not an array for @operator on filter: @filter
pt: O valor @value não é um array para @operator no filtro: @filter.

en: Enter PHP code that returns TRUE or FALSE. No return is the same as FALSE, so be SURE to return something if you do not want to declare the argument invalid. Do not use &lt;?php ?&gt;. The argument to validate will be "$argument" and the view will be "$view". You may change the argument by setting "$handler->argument". You may change the title used for substitutions for this argument by setting "$handler->validated_title".
pt: Insira um código PHP que retorne TRUE ou FALSE. Não retornar nada é o mesmo que retornar FALSE, então CERTIFIQUE-SE de retornar alguma coisa se não quiser declarar um argumento inválido. Não use &lt;?php ?&gt;. O argumento a validar será "$argument" e a view será "$view". Você pode alterar o argumento definindo "$handler->argument". Você pode mudar o título usado para substituições para este argumento definindo "$handler->validate_title".

en: If not checked, fields that are not configured to customize their HTML elements will get no wrappers at all for their field, label and field + label wrappers. You can use this to quickly reduce the amount of markup the view provides by default, at the cost of making it more difficult to apply CSS.
pt: Se não marcado, campos que não estão configurados para customizar seus elementos HTML não obterão invólucros para os seus campo, rótulo e invólucro de campo + rótulo. Você pode usar isto para rapidamente reduzir a quantidade de marcação que a view oferece por padrão, ao custo de tornar mais difícil de aplicar CSS.

en: Expand hierarchy
pt: Expandir hierarquia

en: Create an archive of selected files
pt: Criar um pacote com os arquivos selecionados

en: An archive has been created and can be downloaded from: !url
pt: Um pacote foi criado e pode ser baixado em: !url

en: The name of the archive file.
pt: O nome do arquivo empacotado.

en: Select where the archive should be stored. Private file storage has significantly more overhead than public files, but allows restricted access.
pt: Selecione onde o pacote deverá ser armazenado. O armazenamento privado de arquivos implica um custo significativamente mais alto do que o público, mas permite restrição de acesso.

en: Temporary files older than 6 hours are removed when cron runs.
pt: Arquivos temporários com mais de 6 horas são removidos quando o agendador de tarefas é executado.

en: Enter a URL that the user will be sent to. A comma-separated list of selected ids will be appended.
pt: Digite uma URL para a qual o usuário será enviado. Uma lista dos identificados selecionados, separados por vírgula, será anexa.

en: Enable "Select all items on all pages"
pt: Habilitar "Selecionar todos itens em todas páginas"

en: Check this box to enable the ability to select all items on all pages.
pt: Marque para habilitar a possibilidade de selecionar todos itens em todas páginas.

en: Clone fieldgroups from selected view mode to the current display
pt: Clonar grupos de campos de modo de exibição selecionado para a exibição atual

en: Format page title
pt: Formatar título da página

en: Add a page counter at the bottom
pt: Adicionar um contador de páginas na parte inferior

en: Make this entity reusable
pt: Tornar esta entidade reutilizável.

en: The entity has been saved.
pt: A entidade foi salva.

en: Max length of title field
pt: Comprimento máximo do campo título

en: Set a maximum length on the title field (applies only if Link Title is optional or required).  The maximum limit is 255 characters.
pt: Configure o tamanho máximo para o campo título (aplica-se somente se o título do link é opcional ou obrigatório). O limite máximo é 255 caracteres.

en: URL Display Cutoff value must be numeric.
pt: O valor para o limite de caracteres da URL a ser mostrado precisa ser numérico.

en: The max length of the link title must be numeric.
pt: Insira um valor numérico para o tamanho máximo do título do link.

en: The max length of the link title cannot be greater than 255 characters.
pt: O número máximo de caracteres em um link não pode ser superior a 255.

en: The title of the link.
pt: O título do link.

en: The URL of the link.
pt: A URL do link.

en: @entity is viewed
pt: @entity é visualizada

en: viewed @entity
pt: @entity vista

en: Nodes represent the main site content items.
pt: Nodes representam os principais itens de conteúdo do site.

en: Uploaded file.
pt: Arquivo carregado.

en: Remark or note that refers to a node.
pt: Consideração ou anotação que se refere a um node.

en: Taxonomy terms are used for classifying content.
pt: Termos de taxonomia são usados para classificar conteúdo.

en: Vocabularies contain related taxonomy terms, which are used for classifying content.
pt: Vocabulários contém termos de taxonomia relacionados, que são usados para classificar conteúdo.

en: Whether the comment is published or unpublished.
pt: Se o comentário está publicado ou não publicado.

en: Whether the node is published or unpublished.
pt: Se o node está publicado ou não publicado.

en: Whether the user is active or blocked.
pt: Se o usuário está ativo ou bloqueado.

en: Restrict this relationship to one or more @bundles.
pt: Restringir esta relação a um ou mais @bundles.

en: Generate automatic URL alias
pt: Gerar automaticamente as URLs alternativas

en: Link the user picture to the user's profile
pt: Linkar a imagem do usuário para o perfil do mesmo.

en: Specify which display or custom url this display will link to.
pt: Especifica que display ou url personalizada para qual este display irá linkar.

en: <p>The following tokens are available for this link.</p>
pt: <p>Os seguintes tokens estão disponíveis para este link.</p>

en: A Drupal path or external URL the more link will point to. Note that this will override the link display setting above.
pt: Um caminho do Drupal ou URL externa para qual o link "Mais..." irá apontar. Note que isto irá sobrescrever a configuração de exibição do link acima.

en: Ancestors of the term, i.e. parent of all above hierarchy levels.
pt: Ascendentes do termo, ou seja, os pais de todos os níveis de hierarquia superiores.

en: The date the user last accessed the site.
pt: A última data em que o usuário acessou o site.

en: Rendered @entity-type
pt: @entity-tipe renderizado(a)

en: Renders a single entity in a specific view mode (e.g. teaser).
pt: Renderiza uma única entidade em um modo de exibição específico (ex: chamada).

en: Concatenate values using a seperator
pt: Concatenar valores usando um separador

en: When using this, you should not set any other link on the field.
pt: Ao usar isto você não deve definir qualquer outro link neste campo.

en: Filter by @type.
pt: Filtrar por  @type .

en: Is not Empty
pt: Não está vazio

en: Date Context
pt: Contexto da Data

en: Remove @text filter
pt: Remover filtro @text

en: Overview of fields used in all views.
pt: Visão geral dos campos usados em todas as views.

en: Transform the case
pt: Transformar maiúsculas/minúsculas

en: When printing url paths, how to transform the case of the filter value.
pt: Ao exibir caminhos de url, como transformar maiúsculas/minúsculas no valor do filtro.

en: Edit the administrative label displayed when referencing this relationship from filters, etc.
pt: Editar o rótulo administrativo ao fazer referência a esta relação em filtros, etc.

en: Representative sort criteria
pt: Critérios de ordenação representativos

en: The sort criteria is applied to the data brought in by the relationship to determine how a representative item is obtained for each row. For example, to show the most recent node for each user, pick 'Content: Updated date'.
pt: O critério de ordenação é aplicado aos dados trazidos pela relação para determinar como um item representativo é obtido para cada linha. Por exemplo, para mostrar o post mais recente de cada usuário, marque 'Conteúdo: Data de atualização'.

en: The ordering to use for the sort criteria selected above.
pt: A ordem a ser usada para o critério de ordenação selecionado abaixo.

en: And/Or, Rearrange
pt: E/Ou, Rearranjar

en: Revert to default
pt: Reverter ao padrão

en: Optionally, enter a comma delimited list of tags for this view to use in filtering and sorting views on the administrative page.
pt: Opcionalmente, insira uma lista de tags delimitadas por vírgulas para esta view para utilizar na filtragem e na classificação de views na página de administração.

en: Custom admin theme for the Views UI
pt: Tema de administração personalizado para a interface do Views

en: In some cases you might want to select a different admin theme for the Views UI.
pt: Em alguns casos, você pode querer selecionar um tema de adminstração diferente para o Views UI.

en: No fields have been used in views yet.
pt: Nenhum campo foi usado nas views até agora.

en: Provide a simple link to approve the comment.
pt: Fornecer um link simples para aprovar o comentário.

en: Author uid
pt: Uid do autor

en: Relate each @entity with a @field set to the file.
pt: Relacione cada @entity com um @field definido para o arquivo.

en: image from !field_name
pt: imagem de !field_name

en: Relate each @entity with a @field set to the image.
pt: Relacione cada @eternity com um @field definido para a imagem.

en: The tid of a taxonomy term.
pt: O tid de um termo de taxonomia.

en: The user permissions.
pt: As permissões do usuário.

en: First and last only
pt: Apenas primeiro e último

en: Multiple-value handling
pt: Manipulação de múltiplos valores

en: Filter to items that share all terms
pt: Filtro para itens que compartilham todos os termos

en: Filter to items that share any term
pt: Filtro para itens que compartilham algum termo

en: Use formatted username
pt: Usar nome de usuário formatado

en: If checked, the username will be formatted by the system. If unchecked, it will be displayed raw.
pt: Se esta opção estiver marcada, o nome de usuário será formatado pelo sistema. Se não estiver, será exibido em forma pura.

en: Link to user's profile
pt: Linkar para o perfil do usuário

en: Using <em>Default</em> will use the site-wide image style for user pictures set in the <a href="!account-settings">Account settings</a>.
pt: Escolher <em>Padrão</em> usará o estilo de imagem global para imagens de usuários, definido em <a href="!account-settings">Opções de conta</a>.

en: You don't have translatable entity types.
pt: Você não tem tipos de entidade traduzíveis.

en: Use a pager
pt: Usar um paginador

en: Date format options
pt: Opções de formato de data

en: Responsive
pt: Responsivo

en: Tokens related to views.
pt: Tokens relacionados às views.

en: The human-readable name of the view.
pt: O nome humano da view.

en: The description of the view.
pt: A descrição da view.

en: The machine-readable name of the view.
pt: O nome de máquina da view.

en: The title of current display of the view.
pt: O título da visualização atual da View.

en: The URL of the view.
pt: A URL da view.

en: -Select-
pt: -Selecione-

en: Text to place as "title" text which most browsers display as a tooltip when hovering over the link.
pt: Texto para usar no atributo 'title' (HTML), que a maioria dos browsers mostram como um balão quando o usuário passa o mouse sobre o link.

en: Enable to hide this field if it is empty. Note that the field label or rewritten output may still be displayed. To hide labels, check the style or row style settings for empty fields. To hide rewritten content, check the "Hide rewriting if empty" checkbox.
pt: Habilite para esconder este campo quando estiver vazio. Note que o rótulo do campo ou saída reescrita ainda pode ser exibida. Para esconder rótulos, marque as opções de estilo ou estilo de linha para campos vazios. Para esconder conteúdo reescrito, marque a caixa de seleção "Esconda reescrita se vazio".

en: Apostrophe
pt: Apóstrofo

en: Enable views performance statistics/debug messages via the Devel module
pt: Habilite estatísticas de performace/informações de debug via módulo Devel.

en: Check this to enable some Views query and performance statistics/debug messages <em>if Devel is installed</em>.
pt: Marque isto para habilitar mensagens de estatísticas de desempenho/depuração e consultas de Views <em> se Devel estiver instalado</em>

en: Devel message(dpm)
pt: Mensagem de Devel(dpm)

en: Devel logging (tmp://drupal_debug.txt)
pt: Registro de Devel (tmp://drupal_debug.txt)

en: Page region to output performance statistics/debug messages
pt: Região da página para exibir mensagem sobre estatísticas de performace/informações de debug da view

en: Date in the form of CCYYMMDD.
pt: Data em formato de CCYYMMDD.

en: Date in the form of YYYYMM.
pt: Data no formato de YYYYMM.

en: Date in the form of YYYY.
pt: Data no formato de YYYY.

en: Date in the form of MM (01 - 12).
pt: Data no formato de MM (01 - 12).

en: Date in the form of DD (01 - 31).
pt: Data no formato de DD (01 - 31).

en: Date in the form of WW (01 - 53).
pt: Data no formato de WW (01 - 53).

en: If you need more fields than the uid add the comment: author relationship
pt: Se você precisa de mais campos do que uid adicione o comentário: relacionamento de autor

en: Last comment uid
pt: UID do último comentário

en: The User ID of the author of the last comment of a node.
pt: O ID de usuário do autor do último comentário do node.

en: The user authoring the content. If you need more fields than the uid add the content: author relationship
pt: O usuário autor do conteúdo. Se você precisa de mais campos do que uid adicione o comentário: relacionamento de autor

en: Unique access event ID.
pt: ID de evento de acesso único

en: Link field to the node if there is no comment.
pt: Ligar campo ao node se não houver comentário.

en: Convert spaces in term names to hyphens
pt: Converter espaços em nomes de termos para hífens

en: Enter PHP code that returns a value to use for this filter. Do not use &lt;?php ?&gt;. You must return only a single value for just this filter. Some variables are available: the view object will be "$view". The argument handler will be "$argument", for example you may change the title used for substitutions for this argument by setting "argument->validated_title"".
pt: Insira código PHP que retorna um valor para usar para este filtro. Não use &lt;?php ?&gt;. Você deve retornar apenas um valor para este filtro. Algumas variáveis estão disponíveis: o objeto view será $view. O manipulador de argumento será "$argument". Por exemplo, você pode alterar o título para substituições para este argumento modificando "$argument->validated_title".

en: Use rendered output to group rows
pt: Use saída formatada para linhas em grupo

en: If enabled the rendered output of the grouping field is used to group the rows.
pt: Se habilitado, a saída formatada de campos em grupo é usada para agrupar as linhas.

en: The <em>All Day</em> functionality has been moved into a separate module. This new module provides the option to add an <em>All Day</em> checkbox to toggle time on and off for date fields. It also contains the theme that displays the <em>All Day</em> text on fields that have no time. For consistency with prior code, it has been automatically enabled. If you don't want the <em>All Day</em> functionality you can disable this module.
pt: A funcionalidade de <em>O dia todo</em> foi movida para um módulo separado. Este novo módulo adiciona uma caixa de seleção <em>O dia todo</em> fornecendo a opção de ligar e desligar esta opção para campos de data. Ele também contém o tema que exibe o texto de <em>O dia todo</em> em campos que não têm tempo especificado. Para consistência com o código anterior, ele foi automaticamente habilitado. Se você não quer a funcionalidade de <em>O dia todo</em> você pode desabilitar este módulo.

en: The <em>Date Repeat</em> integration for Date fields is being moved into a separate module. For consistency with prior code, it has been automatically enabled if the Date Repeat API module is enabled. If you don't use <em>Date Repeat</em> functionality in your fields, you can disable this module.
pt: A integração do <em>Repetir data</em> para campos de data está sendo movida para um módulo separado. Para consistência com o código anterior, ela foi automaticamente habilitada se o módulo Date Repeat API estiver habilitado. Se você não usar a funcionalidade de <em>Repetir data</em> em seus campos, você pode desabilitar este módulo.

[ctx: Date repeat]
en: Repeat on
pt: Repete em

[ctx: Date repeat]
en: Every weekday
pt: Toda quarta

[ctx: Date repeat]
en: Every Mon, Wed, Fri
pt: A cada Seg, Qua, Sex

[ctx: Date repeat]
en: Every Tue, Thu
pt: Toda terça e quinta

[ctx: Date repeat]
en: Repeats every
pt: Repetir a cada

en: every weekday
pt: todo dia útil

en: monday wednesday friday
pt: segunda quarta sexta

en: tuesday thursday
pt: terça quinta

[ctx: Date repeat]
en: On day @bymonthday of
pt: No dia @bymonthday de

[ctx: Date repeat]
en: Bymonth
pt: Por mês

en: On day ... of ...
pt: No dia ... de ...

[ctx: Date repeat]
en: Stop repeating
pt: Parar repetição

[ctx: Date repeat]
en: Exclude dates
pt: Excluir datas

[ctx: Date repeat]
en: Include dates
pt: Incluir datas

en: Repeat settings
pt: Configurações de repetição

[ctx: datetime_singular]
en: Daily
pt: Diariamente

[ctx: datetime_singular]
en: Weekly
pt: Semanalmente

[ctx: datetime_singular]
en: Monthly
pt: Mensalmente

[ctx: datetime_singular]
en: Yearly
pt: Anualmente

en: Apply @text filter
pt: Aplicar filtro @text

en: Active items
pt: Itens ativos

en: Current search items
pt: Itens de busca ativos

en: Replace an existing view if one exists with the same name
pt: Substitua a View existente se existir uma View com o mesmo nome.

en: You may use HTML code in this field. The following tokens are supported:
pt: Você pode usar código HTML neste campo. Os seguintes tokens são suportados:

en: Provide a simple link to the user.
pt: Fornecer um link simples para o usuário.

en: Result summary
pt: Sumário do resultado

en: Shows result summary, for example the items per page.
pt: Mostra o sumário do resultado, por exemplo os itens por página.

en: Use site default RSS settings
pt: Usar configurações de RSS padrão do site

en: An array of all the term's parents, starting with the root.
pt: Uma matriz com os termos pai, começando pela raiz.

en: An array of all the menu link's parents, starting with the root.
pt: Uma matriz com todos os menu pais, começando pelo menu raiz.

en: Cache dates
pt: Cache de datas

en: Settings for modules the use the Date API.
pt: Configurações para módulos que usam o Date API.

en: Load a list of entity objects from a VBO View.
pt: Carrega uma lista de objetos de entidade a partir de uma View VBO.

en: Load a list of entity ids from a VBO View.
pt: Carregar uma lista de identificadores de entidade a partir de uma View VBO.

en: A list of entity ids
pt: Uma lista de identificadores de entidade.

en: Modify entity values
pt: Modificar valores de entidade

en: Tried to set !field_count values for field !field_name that supports a maximum of !cardinality.
pt: Falha ao tentar definir !field_count valores para o campo !field_name que suporta no máximo !cardinality.

en: Add new value(s) to %label, instead of overwriting the existing values.
pt: Adicionar novo(s) valor(es) a %label, ao invés de sobrescrever os valores existentes.

en: Fields for @bundle_key @label
pt: Campos de @bundle_key @label

en: You must select at least one value to modify.
pt: Vocẽ precisa selecionar ao menos um valor para modificar.

en: %label contains an invalid value.
pt: %label contém um valor inválido.

en: Check this to show a list of all available tokens in the bottom of the form. Requires the token module.
pt: Marque para mostrar uma lista de todos os tokens disponíveis no final do formulário. Requer o módulo token.

en: Display values
pt: Mostrar valores

en: Select which values the action form should present to the user.
pt: Selecione quais valores o formulário de ações deve apresentar ao usuário.

en: Is this the front page.
pt: Esta é a página inicial.

en: Entity extra field
pt: Campo extra de entidade

en: to:
pt: até:

en: Add a read-more link if output is trimmed.
pt: Adicionar um link "leia mais" se o texto ultrapassar o tamanho máximo permitido.

en: If checked, a read-more link will be added at the end of the trimmed output
pt: Se marcado, um link "Leia mais" será adicionado no final da saída cortada

en: The text which will be displayed on the more link. You may enter data from this view as per the "Replacement patterns" above.
pt: O texto que será exibido no link "mais". Você pode inserir dados desta view, conforme os "Padrões de substituição" acima.

en: The path which is used for the more link. You may enter data from this view as per the "Replacement patterns" above.
pt: O caminho que é utilizado para o link "mais". Você pode inserir dados desta view, conforme os "Padrões de substituição" acima.

en: Display field as machine name.
pt: Exibir campo com o nome no sistema.

en: Show the embed display in the ui.
pt: Mostra o display embutido na ui.

en: All Views-generated queries will include the name of the views and display 'view-name:display-name' as a string  at the end of the SELECT clause. This makes identifying Views queries in database server logs simpler, but should only be used when troubleshooting.
pt: Todas as consultas relacionadas às views incluirão o nome da view e do display na forma 'nome-da-view:nome-do-display' no final da cláusula SELECT. Isto facilita identificar consultas do módulo Views nos logs do Banco de Dados, mas deve ser apenas usado para resolver problemas.

en: Provide a display which can be embedded using the views api.
pt: Oferece um display que pode ser anexado usando a Views API.

en: Display the user with standard user view.
pt: Mostrar o usuário com uma visualização padrão.

en: Fields to be included as contextual links.
pt: Campos a serem incluídos como links contextuais.

en: Include destination
pt: Incluir destino

en: Contextual Links
pt: Links Contextuais

en: Display fields in a contextual links menu.
pt: Mostra campos em um menu de links contextual.

en: Dates and calendars can be complicated to set up. If you enable the Date Tools module, it provides a Date Wizard that makes it easy to create a simple date content type with a date field.
pt: Datas e calendários podem ser complicados para configurar. Se você habilitar o módulo Date Tools, ele fornece um assistente de data que facilita a criação de um tipo de conteúdo Data simples com um campo de data.

en: File saved
pt: Arquivo salvo

en: Node: (un)published
pt: Node: (não)publicado

en: Control access by the nodes published status.
pt: Controle de acesso pelo status de publicação do node.

en: Add the action links (local tasks) as content.
pt: Adicione os links de ação (tarefas locais) como conteúdo.

en: Import files
pt: Importar arquivos

en: no file types selected
pt: nenhum tipo de arquivo selecionado

en: How to display the time ago or time hence for this field.
pt: Como exibir neste campo o "tempo decorrido" ou "a partir de".

en: No valid timezone name was provided.
pt: Nenhum fuso horário padrão foi fornecido.

en: Please choose a year.
pt: Por favor escolha o ano.

en: Please choose a month.
pt: Por favor escolha o mês.

en: Please choose a day.
pt: Por favor escolha o dia.

en: Please choose an hour.
pt: Por favor escolha a hora.

en: Please choose a minute.
pt: Por favor escolha o minuto.

en: Please choose a second.
pt: Por favor escolha o segundo.

en: Original @entity
pt: @entity original

en: The original @entity data if the @entity is being updated or saved.
pt: Os dados originais do(a) @entity, se @entity está sendo atualizado(a) ou salvo(a).

en: The base name of the file.
pt: O nome base do arquivo.

en: This field supports tokens.
pt: Este campo suporta tokens.

en: The following tokens or token types are missing required name and/or description information:
pt: Falta a informação requerida para nome e/ou descrição para os seguintes tokens ou tipos de tokens:

en: Update jQuery and jQuery UI to a more recent version.
pt: Atualize jQuery e jQuery UI para uma versão mais recente.

en: List of @entities
pt: Lista de @entities

en: List of @type values
pt: Lista de valores @type

en: @type with delta @delta
pt: @type com delta @delta

en: The "Alt" attribute text
pt: O texto do atributo "Alt"

en: The "Title" attribute text
pt: O texto do atributo "Title"

en: Field "@name".
pt: Campo "@name".

en: Cache menu in client-side browser
pt: Fazer cache do menu no navegador do usuário

en: !title cache cleared.
pt: Cache de !title foram limpos.

en: CSS and JavaScript
pt: CSS e JavaScript

en: Update data
pt: Atualizar dados

en: Also allow !name role to !permission?
pt: Também permitir regra !name para !permission?

en: Update node alias
pt: Atualizar url do node

en: Update taxonomy term alias
pt: Atualizar url dos termos de taxonomia

en: Update user alias
pt: Atualizar url do usuário

en: The user's default theme.
pt: O tema padrão do usuário.

en: Entity Reference Source
pt: Origem da referência de entidade

en: Entity Reference list
pt: Lista de referências de entidades

en: Maximum number of words in titles
pt: Número máximo de palavras nos títulos

en: The Date API requires that you set up the <a href="@regional_settings">site timezone</a> to function correctly.
pt: O Date API requer que você configure o <a href="@regional_settings"> fuso horário do site</a> para funcionar corretamente.

en: The Date API requires that you set up the <a href="@regional_settings">site first day of week settings</a> to function correctly.
pt: O Date API requer que você configure o <a href="@regional_settings"> primeiro dia da semana do site</a> para funcionar corretamente.

en: The Date API requires that you set up the <a href="@regional_date_time">system date formats</a> to function correctly.
pt: O Date API requer que você configure os <a href="@regional_date_time"> formatos de data do sistema</a> para funcionar corretamente.

en: The Date API requires that you set up the <a href="@regional_settings">site timezone and first day of week settings</a> and the <a href="@regional_date_time">date format settings</a> to function correctly.
pt: O Date API requer que você configure o <a href="@regional_settings"> fuso horário do site e primeiro dia da semana</a> e as <a href="@regional_date_time"> configurações de formato de data</a> para funcionar corretamente.

en: The link title is limited to @maxlength characters maximum.
pt: O título do link é limitado a @maxlength letras no máximo.

en: jQuery update
pt: Atualizar jQuery

en: Strip www. from domain
pt: Retirar o www. do domínio

en: Leave www. in domain
pt: Deixar o www. no domínio

en: Used in views
pt: Usado em views

en: Views plugins
pt: Plugins do Views

en: Overview of plugins used in all views.
pt: Visão geral dos plugins usados em todas as views.

en: Display "Access Denied"
pt: Exibir "Acesso Negado"

en: <p>The following tokens are available for this field. Note that due to rendering order, you cannot use fields that come after this field; if you need a field not listed here, rearrange your fields.
    If you would like to have the characters '[' and ']' please use the html entity codes '%5B' or  '%5D' or they will get replaced with empty space.</p>
pt: <p>Os seguintes padrões de substituição estão disponíveis para este campo. Note que devido à ordem de renderização, você não pode usar campos que aparecem depois deste campo; Se precisar usar algum campo que não está listado aqui, rearranje seus campos.
    Se você gostaria de obter os caracteres '[' e ']' por favor use os códigos de entidades HTML '%5B' ou '%5D', caso contrário eles serão substituídos por espaços em branco.</p>

en: @date_format format
pt: Formato @date_format

en: Timezone to be used for date output.
pt: Fuso horário a ser utilizado para a saída de data.

en: - Default site/user timezone -
pt: - Fuso horário padrão para usuário/site -

en: Filter type to expose
pt: Tipo de filtro a ser exposto

en: Single filter
pt: Filtro único

en: Grouped filters
pt: Filtros agrupados

en: Remember exposed selection only for the selected user role(s). If you select no roles, the exposed data will never be stored.
pt: Manter seleção de filtros selecionados apenas para o(s) papel(éis) de usuário selecionados.

en: The value is required if title for this item is defined.
pt: O valor é requerido se o título para esse item estiver definido.

en: The title is required if value for this item is defined.
pt: O título é requerido se o valor para este item estiver definido.

en: grouped
pt: agrupado

en: Choose fields to combine for filtering
pt: Escolha a combinação de campos para filtrar

en: This filter doesn't work for very special field handlers.
pt: Este filtro não funciona para manipuladores de campo muito especiais.

en: You have to add some fields to be able to use this filter.
pt: Você deve adicionar alguns campos para ser capaz de usar este filtro.

en: @entity types
pt: tipos @entity

en: Sort within each hierarchy level
pt: Ordenar dentro de cada nível de hierarquia

en: This display has one or more validation errors; please review it.
pt: Este display possui um ou mais erros de validação; por favor reveja-o.

en: There are no enabled views.
pt: Não há views habilitadas.

en: Display fields as RSS items.
pt: Exibir campos como itens de RSS.

en: - No value -
pt: - Nenhum valor -

en: Provide a simple link to the revision.
pt: Fornece um link simples para a revisão.

en: The ID of the entity that is related to the file.
pt: O ID da entidade que está relacionada ao arquivo.

en: The taxonomy vocabulary weight
pt: O peso do vocabulário de taxonomia

en: Filter the results of "Taxonomy: Term" by the parent pid.
pt: Filtrar os resultados de "Taxonomia: Termo" pelo pid pai.

en: Unfiltered text
pt: Texto não filtrado

en: Combine two fields together and search by them.
pt: Combina dois campos juntos e busca por eles.

en: Custom time values must be numeric.
pt: Valores de tempo personalizados devem ser numéricos.

en: Hide contextual links
pt: Ocultar links contextuais

en: Hide contextual links on this view.
pt: Esconder links contextuais nesta view.

en: Display 'more' link only if there is more content
pt: Mostrar o link 'mais' somente houver mais conteúdo

en: Leave this unchecked to display the 'more' link even if there are no more items to display.
pt: Deixe essa opção desmarcada para mostrar o link 'mais' mesmo se não houver mais itens para serem exibidos.

en: Number of pager links visible
pt: Número de links visíveis no paginador

en: Specify the number of links to pages to display in the pager.
pt: Especifique o número de links para páginas apresentados no paginador.

en: A lists of labels for the controls in the pager
pt: A lista de rótulos para os controles no paginador

en: Bulk operations settings
pt: Configurações de operações em massa

en: Selected bulk operations
pt: Operações em massa selecionadas

en: Browse available tokens.
pt: Procurar tokens disponíveis.

en: Loading token browser...
pt: Carregando o navegador do token...

en: item | @count items
pt[0]: item
pt[1]: @count itens

en: This is the configuration screen for
pt: Esta é a tela de configuração para

en: This is the pane library for the site. See all of the panes you can add to your pages.
pt: Esta é a biblioteca do painel para o local. Veja todos os painéis que você pode adicionar à sua página.

en: This is list of the panes that are generally available on the site.
pt: Esta é a lista dos painéis que estão geralmente disponíveis no site.

en: Provide text to display if this field contains an empty result. You may include HTML. You may enter data from this view as per the "Replacement patterns" in the "Rewrite Results" section below.
pt: Defina um texto para exibir caso o campo contenha um resultado vazio. Você pode incluir HTML. Você pode inserir dados desta view, conforme os "Padrões de substituição" na seção "Reescrever Resultados" abaixo.

en: Add reusable pane
pt: Adicionar painel reutilizável

en: Provides permission-based access control for actions. Used by Views Bulk Operations.
pt: Fornece controle de acesso baseado em permissão para ações. Usado por Views Bulk Operations.

en: Custom output for TRUE
pt: Saída customizada para VERDADEIRO

en: Custom output for FALSE
pt: Saída customizada para FALSO

en: A form to add a new comment reply.
pt: Uma forma de adicionar um novo comentário a resposta.

en: Node form languages
pt: Node formulário de idiomas

en: This is a list of the pages that are available
pt: Esta é uma lista das páginas que estão disponíveis
