Panopoly (7.x-1.77) - en to da translation catalogue (102 entries)

en: Title
da: Titel

en: Body
da: Brødtekst

en: Next
da: Næste

en: Pages
da: Sider

en: Content
da: Indhold

en: Author
da: Forfatter

en: Remove
da: Fjern

en: Description
da: Beskrivelse

en: Enable
da: Aktivér

en: Disable
da: Deaktivér

en: Disabled
da: Deaktiveret

en: Enabled
da: Aktiveret

en: Taxonomy
da: Taksonomi

en: Yes
da: Ja

en: No
da: Nej

en: Categories
da: Kategorier

en: File
da: Fil

en: Edit
da: Redigér

en: Search
da: Søg

en: None
da: Ingen

en: Image
da: Billede

en: Parent
da: Overordnet element

en: Category
da: Kategori

en: Name
da: Navn

en: Preview
da: Gennemse

en: Save
da: Gem

en: Default
da: Standard

en: Add new
da: Tilføj ny

en: Time
da: Tid

en: Add
da: Tilføj

en: Path
da: Sti

en: results
da: resultater

en: search
da: søg

en: Display Settings
da: Indstillinger for visning

en: Content Types
da: Indholdstyper

en: Text
da: Tekst

en: Theme
da: Tema

en: Keywords
da: Nøgleord

en: Picture
da: Billede

en: Titles
da: Titler

en: Configure
da: Konfigurér

en: Header
da: Overskrift

en: Footer
da: Sidefod

en: Custom
da: Tilpasset

en: Fields
da: Felter

en: Items
da: Overskrifter

en: Advanced
da: Avanceret

en: Sort order
da: Sorteringsrækkefølge

en: Prev
da: Forrige

en: Address
da: Adresse

en: Day
da: Dag

en: Table
da: Tabel

en: Template
da: Skabelon

en: 1 item | @count items
da[0]: 1 overskrift
da[1]: @count overskrifter

en: Add file
da: Tilføj fil

en: Middle
da: Midt

en: Revert
da: Gendan

en: Caption
da: Undertekst

en: User Profile
da: Brugerprofil

en: Current search
da: Din søgning

en: !name field is required.
da: Feltet !name er obligatorisk.

en: Simple
da: Simpel

en: Menus
da: Menuer

en: 1 user | @count users
da[0]: 1 bruger
da[1]: @count brugere

en: Enter your keywords
da: Indtast søgeord

en: Expand all children
da: Udvid alle punkter

en: Featured
da: Anbefalet

en: Paragraph
da: Afsnit

en: About
da: Om

en: Admin
da: Administration

en: Default image
da: Standardbillede

en: Search type
da: Søgetype

en: Link title
da: Linktitel

en: Alt text
da: Alternativ tekst

en: Change theme
da: Skift tema

en: Unordered List
da: Uordnet liste

en: Awesome
da: Formidabel

en: Search form
da: Søgefelt

en: -1 (Unlimited)
da: -1 (Ubegrænset)

en: PHP memory limit
da: PHP hukommelsesgrænse

en: Consider increasing your PHP memory limit to %memory_minimum_limit to help prevent errors in the installation process.
da: Du bør overveje at øge PHPs hukommelsesgrænse til %memory_minimum_limit for at undgå fejl under installationen.

en: Consider increasing your PHP memory limit to %memory_minimum_limit to help prevent errors in the update process.
da: Du bør overveje at øge PHPs hukommelsesgrænse til %memory_minimum_limit for at undgå fejl under opdateringen.

en: Depending on your configuration, Drupal can run with a %memory_limit PHP memory limit. However, a %memory_minimum_limit PHP memory limit or above is recommended, especially if your site uses additional custom or contributed modules.
da: Afhængigt af din konfiguration er det muligt at køre Drupal med en PHP hukommelsesgrænse på %memory_limit. Vi anbefaler dog at du sætter hukommelsesgrænsen til %memory_minimum_limit eller derover, især hvis dit site bruger mange moduler.

en: Increase the memory limit by editing the memory_limit parameter in the file %configuration-file and then restart your web server (or contact your system administrator or hosting provider for assistance).
da: Øg hukommelsesgrænsen ved at redigere memory_limit i %configuration-file og derefter genstarte webserveren (eller kontakt din systemadministrator eller udbyder for at få hjælp).

en: Contact your system administrator or hosting provider for assistance with increasing your PHP memory limit.
da: Kontakt din systemadministrator eller udbyder for at få hjælp til at øge PHPs hukommelsesgrænse.

en: See the <a href="@url">Drupal requirements</a> for more information.
da: Se <a href="@url">Drupal systemkrav</a> for yderligere information.

en: Add image
da: Tilføj billede

en: The advanced form may have additional options based upon the search type. For example the advanced content (node) search form will allow searching by node type and taxonomy term.
da: Den avancerede formular kan have yderligere muligheder baseret på søgetypen. For eksempel gør den avancerede indholdssøgeformular det muligt at søge efter indholdstype og taksonomiterm.

en: Same page
da: Samme side

en: Override default prompt
da: Tilsidesæt standardprompt

en: @type search form
da: @type søgeformular

en: Upload destination
da: Uploadmappe

en: Select where the final files should be stored. Private file storage has significantly more overhead than public files, but allows restricted access to files within this field.
da: Vælg hvor filerne skal gemmes. Privat lagring har højere omkostninger end offentlige filer, men gør det muligt at begrænse adgangen til filer i dette felt.

en: If no image is uploaded, this image will be shown on display.
da: Hvis der ikke uploades et billede vises dette billede i stedet.

en: Searched %type for %keys.
da: Søgte efter %keys i %type.

en: Image style
da: Billedformat

en: Machine Name
da: Maskinnavn

en: Separate extensions with a space or comma and do not include the leading dot.
da: Adskil endelser med mellemrum eller komma og udelad punktummet.

[ctx: date_nav]
en: Prev
da: Forrige

[ctx: date_nav]
en: Next
da: Næste

en: Missing/broken type
da: Manglende/defekt type

en: Primary Image
da: Primært billede
