Panopoly (7.x-1.78) - en to sv translation catalogue (104 entries)

en: Title
sv: Titel

en: Body
sv: Brödtext

en: Next
sv: Nästa

en: Pages
sv: Sidor

en: Content
sv: Innehåll

en: Type
sv: Typ

en: Author
sv: Författare

en: Remove
sv: Ta bort

en: Description
sv: Beskrivning

en: Enable
sv: Aktivera

en: Disable
sv: Inaktivera

en: Disabled
sv: Ej aktiverad

en: Enabled
sv: Aktiverad

en: Taxonomy
sv: Taxonomi

en: Yes
sv: Ja

en: No
sv: Nej

en: Categories
sv: Kategorier

en: File
sv: Fil

en: Edit
sv: Redigera

en: Links
sv: Länkar

en: Search
sv: Sök

en: None
sv: Ingen

en: Link
sv: Länk

en: Image
sv: Bild

en: Parent
sv: Ovanliggande

en: Category
sv: Kategori

en: Name
sv: Namn

en: Preview
sv: Förhandsgranska

en: Save
sv: Spara

en: Default
sv: Förvald

en: Add new
sv: Lägg till ny

en: Time
sv: Tid

en: Add
sv: Lägg till

en: Path
sv: Sökväg

en: Display
sv: Visa

en: results
sv: resultat

en: search
sv: sök

en: Display Settings
sv: Inställningar för visning

en: Content Types
sv: Innehållstyper

en: Theme
sv: Tema

en: Keywords
sv: Nyckelord

en: Picture
sv: Bild

en: Titles
sv: Titlar

en: Configure
sv: Konfigurera

en: Header
sv: Sidhuvud

en: Footer
sv: Sidfot

en: Custom
sv: Anpassad

en: Fields
sv: Fält

en: Items
sv: Poster

en: Advanced
sv: Utökad

en: Sort order
sv: Sorteringsordning

en: Thumbnail
sv: Miniatyr

en: Prev
sv: Föreg

en: Address
sv: Adress

en: Day
sv: Dag

en: Table
sv: Tabell

en: General Settings
sv: Allmänna Inställningar

en: Template
sv: Mall

en: 1 item | @count items
sv[0]: 1 artikel
sv[1]: @count artiklar

en: Add file
sv: Lägg till fil

en: Revert
sv: Återställ

en: Caption
sv: Bildtext

en: Sidebar
sv: Sidospalt

en: User Profile
sv: Användarprofil

en: Current search
sv: Aktuell sökning

en: !name field is required.
sv: Fältet !name är obligatoriskt.

en: Simple
sv: Enkel

en: Menus
sv: Menyer

en: Permalink
sv: Permanent länk

en: User Roles
sv: Användarroller

en: 1 user | @count users
sv[0]: 1 användare
sv[1]: @count användare

en: Enter your keywords
sv: Ange dina nyckelord

en: Expand all children
sv: Fäll ut alla underliggande menyalternativ

en: Featured
sv: Framhävd

en: Paragraph
sv: Paragraf

en: About
sv: Om

en: Admin
sv: Administrera

en: Pause
sv: Pausa

en: Default image
sv: Standardbild

en: Link title
sv: Titel för länk

en: Play
sv: Spela upp

en: Alt text
sv: Alternativ text

en: Change theme
sv: Ändra tema

en: Unordered List
sv: Punktlista

en: Search form
sv: Sökformulär

en: -1 (Unlimited)
sv: -1 (Obegränsad)

en: PHP memory limit
sv: Minnesgräns för PHP

en: Consider increasing your PHP memory limit to %memory_minimum_limit to help prevent errors in the installation process.
sv: Överväg att öka minnesgränsen för PHP (memory limit) till %memory_minimum_limit för att undvika fel i installationsprocessen.

en: Consider increasing your PHP memory limit to %memory_minimum_limit to help prevent errors in the update process.
sv: Överväg att öka minnegränsen för PHP (memory limit) till %memory_minimum_limit för att undvika fel i uppdateringsprocessen.

en: Depending on your configuration, Drupal can run with a %memory_limit PHP memory limit. However, a %memory_minimum_limit PHP memory limit or above is recommended, especially if your site uses additional custom or contributed modules.
sv: Beroende på din konfiguration kan Drupal köras med %memory_limit som minnesgräns för PHP. Dock rekommenderas en minnesgräns för PHP på minst %memory_minimum_limit eller mer, speciellt om din webbplats använder flera tilläggsmoduler.

en: Increase the memory limit by editing the memory_limit parameter in the file %configuration-file and then restart your web server (or contact your system administrator or hosting provider for assistance).
sv: Höj minnesgränsen genom att redigera parametern memory_limit i filen %configuration-file och starta sedan om webbservern (eller be din systemadministratör eller webbleverantör om hjälp).

en: Contact your system administrator or hosting provider for assistance with increasing your PHP memory limit.
sv: Be din systemadministratör eller webbleverantör om hjälp med att höja minnesgränsen för PHP.

en: See the <a href="@url">Drupal requirements</a> for more information.
sv: Läs <a href="@url">Drupals krav</a> för mer information.

en: Upload destination
sv: Destination för uppladdning

en: Select where the final files should be stored. Private file storage has significantly more overhead than public files, but allows restricted access to files within this field.
sv: Välj var slutgiltiga filer skall lagras. Privat fillagring är avsevärt mer prestandakrävande än offentliga filer, men ger möjlighet till begränsad åtkomst till filer i detta fält.

en: If no image is uploaded, this image will be shown on display.
sv: Om ingen bild laddas upp så kommer denna att visas.

en: Searched %type for %keys.
sv: Sökte genom %type efter %keys.

en: AHAH callback
sv: Återanrop via AHAH

en: Image style
sv: Stilmall för bild

en: Machine Name
sv: Maskinläsbart namn

en: create an account
sv: skapa ett konto

en: Separate extensions with a space or comma and do not include the leading dot.
sv: Separera filändelser med mellanslag eller kommatecken och ta ej med en inledande punkt.

[ctx: date_nav]
en: Prev
sv: Föregående

[ctx: date_nav]
en: Next
sv: Nästa
