Panopoly (7.x-1.79) - en to it translation catalogue (99 entries)

en: Title
it: Titolo

en: Body
it: Corpo

en: Next
it: Seguente

en: Pages
it: Pagine

en: Status
it: Stato

en: Content
it: Contenuto

en: Type
it: Tipo

en: Author
it: Autore

en: Remove
it: Elimina

en: Description
it: Descrizione

en: Enable
it: Abilita

en: Disable
it: Disattiva

en: Disabled
it: Disattivato

en: Enabled
it: Attivato

en: Taxonomy
it: Tassonomia

en: Yes
it: Sì

en: Categories
it: Categorie

en: Edit
it: Modifica

en: Links
it: Collegamenti

en: Search
it: Cerca

en: None
it: Nessuno

en: Image
it: Immagine

en: Parent
it: Genitore

en: Category
it: Categoria

en: Name
it: Nome

en: Preview
it: Anteprima

en: Save
it: Salva

en: Default
it: Predefinito

en: Add new
it: Aggiungi nuovo

en: Time
it: Data e ora

en: Add
it: Aggiungi

en: Path
it: Percorso

en: Display
it: Visualizzazione

en: results
it: risultati

en: search
it: ricerca

en: Display Settings
it: Impostazioni di visualizzazione

en: Content Types
it: Tipi di contenuto

en: Text
it: Testo

en: Theme
it: Tema

en: Keywords
it: Parole chiave

en: Picture
it: Ritratto

en: Titles
it: Titoli

en: Configure
it: Configura

en: Header
it: Intestazione

en: Footer
it: Piè di pagina

en: Custom
it: Personalizzato

en: Fields
it: Campi

en: Items
it: Elementi

en: Advanced
it: Avanzate

en: Sort order
it: Ordinamento

en: Thumbnail
it: Miniatura

en: Prev
it: Precedente

en: Address
it: Indirizzo

en: Day
it: Giorno

en: Table
it: Tabella

en: General Settings
it: Impostazioni generali

en: 1 item | @count items
it[0]: 1 oggetto
it[1]: @count oggetti

en: Add file
it: Aggiungi file

en: Revert
it: Ripristina

en: Caption
it: Didascalia

en: Sidebar
it: Barra laterale

en: User Profile
it: Profilo utente

en: Current search
it: Ricerca corrente

en: !name field is required.
it: Il campo !name è obbligatorio

en: Style Settings
it: Impostazioni stile

en: Information
it: Informazioni

en: Simple
it: Semplice

en: Menus
it: Menù

en: Permalink
it: Collegamento permanente

en: 1 user | @count users
it[0]: 1 utente
it[1]: @count utenti

en: Enter your keywords
it: Inserisci le chiavi di ricerca

en: Featured
it: In evidenza

en: About
it: Informazioni

en: Pause
it: Pausa

en: Default image
it: Immagine predefinita

en: Link title
it: Titolo del link

en: Display Type
it: Tipo di visualizzazione

en: Alt text
it: Testo alternativo

en: Change theme
it: Cambia tema

en: Unordered List
it: Lista non ordinata

en: Search form
it: Form di ricerca

en: -1 (Unlimited)
it: -1 (Illimitato)

en: PHP memory limit
it: Limite della memoria PHP

en: Consider increasing your PHP memory limit to %memory_minimum_limit to help prevent errors in the installation process.
it: Considera se aumentare il limite della memoria PHP a %memory_minimum_limit per prevenire errori durante il processo d'installazione.

en: Consider increasing your PHP memory limit to %memory_minimum_limit to help prevent errors in the update process.
it: Considera se aumentare il limite della memoria PHP a %memory_minimum_limit per prevenire errori durante il processo di aggiornamento.

en: Depending on your configuration, Drupal can run with a %memory_limit PHP memory limit. However, a %memory_minimum_limit PHP memory limit or above is recommended, especially if your site uses additional custom or contributed modules.
it: A seconda della tua configurazione, Drupal può funzionare con un limite della memoria PHP di %memory_limit. Tuttavia si raccomanda un limite minimo della memoria PHP impostato a %memory_minimum_limit specie se si utilizzano moduli addizionali esterni o personalizzati.

en: Increase the memory limit by editing the memory_limit parameter in the file %configuration-file and then restart your web server (or contact your system administrator or hosting provider for assistance).
it: Aumenta il limite della memoria modificando il parametro memory_limit nel file di configurazione %configuration-file e riavviando il server web (oppure contatta l'amministratore del sistema o il gestore del hosting per ricevere assistenza).

en: Contact your system administrator or hosting provider for assistance with increasing your PHP memory limit.
it: Contatta l'amministratore del sistema o il gestore del hosting per ricevere assistenza nell'aumentare il limite di memoria PHP.

en: See the <a href="@url">Drupal requirements</a> for more information.
it: Guarda i <a href="@url">requisiti di Drupal</a> per ulteriori informazioni.

en: Upload destination
it: Destinazione file caricati

en: Select where the final files should be stored. Private file storage has significantly more overhead than public files, but allows restricted access to files within this field.
it: Seleziona dove i file dovranno essere memorizzati. I file privati hanno un costo di gestione maggiore ma permettono l'accesso limitato ai file memorizzati in questo campo.

en: If no image is uploaded, this image will be shown on display.
it: Se nessuna immagine viene caricata, verrà mostrata questa immagine.

en: Searched %type for %keys.
it: Cercato %keys in %type.

en: AHAH callback
it: callback AHAH

en: Image style
it: Stile immagine

en: Machine Name
it: Nome ad uso interno

en: Separate extensions with a space or comma and do not include the leading dot.
it: Separa le estensioni con uno spazio o una virgola e non includere il punto iniziale.

[ctx: date_nav]
en: Prev
it: Prec

[ctx: date_nav]
en: Next
it: Succ
